دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٥/٥/٢٧

 

روند احداث پالايشگاه قير دشتی متوقف شد!!

 

پالایشگاه سازی قطعا یکی از موضوعات مهم در مباحث اقتصاد کلان جهان به شمار می رود.وجود پالایشگاه موجب تسریع توسعه صنعتی هر دیاری می گردد و توسعه صنعتی چه به لحاظ اشتغال زایی وچه به لحاظ جذب سرمایه موجب توسعه اقتصادی می گردد.دراین زمینه پالایشگاههای نفت و گاز و صنایع پایین دستی از اتهمیت ویژه ای برخوردارند.

شکل گیری سرمایه گذاری های کلان و عظیم در بخش نفت و گاز بیانگر وسعت نگاه متولیان و اعتقاد آنها به نقش این صنایع در عمران و توسعه کشور  نتیجه آن رونق و پویایی استان است.لازم است بدانیم دیر زمانی نه چندان دور جهت رونق قسمت جنوبی استان بحث شیلات و آبزی پروری و توسعه کشاورزی تعریف شده بود به همین دلیل مطالعات جامعی هم صورت گرفته بود ولی به اهتمام جدی دولت نسبت به شناسایی سفره های نفت و گازی جنوب و بهره برداری از این ظرفیت بزرگ و با شناخت عمیق مدیریت ارشد استان از وضعیت موجود تصمیم بر این گرفته شد که تجدید نظر اساسی در برنامه توسعه ای حوزه جنوبی کنند و تمامی شرایط لازم را در خدمت اجرایی شدن این پروژه ها قرار دادند...شروع و توسعه میدان گازی پارس جنوبی.انجام مطالعات ساحلی و فراساحلی جهت احداث پارس شمالی.گسترش اکتشافات میدان نفت سنگین مند همه و همه موجب توزیع متوازن امکانات در استان و نقش آفرینی موثر پروژه های ملی در آبادانی استان می شود.

در این میان  شهرستان دشتی به عنوان یکی از شهرستانهای حوزه جنوبی استان با وسعت ۵۳۴۷ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۸۰هزار نفر .رتبه آخر صنعت استان.کمترین سرمایه گذاری و جذب سرمایه و مبهم ترین آینده اقتصادی را در میان ۹ شهرستان استان دارد و این در حالی است که فقط در زمینه سفره های نفت و گاز با داشتن میادین نفتی :نفت سنگین مند.کوه سیاه.کوه کاکی و...توسعه صنایع پایین دستی می تواند موجب رونق دوباره دشتی گردد.احداث پالایشگاه قیر در منطقه ساحلی دشتی یکی از کارهای ارزنده ای است که با رایزنی و پیگیریهای مجدانه یکی از فرزندان دشتی در راستای توسعه صنعتی شهرستان صورت گرفته است.ودر این را همکاری بی شائبه پورفاطمی نماینده دشتی و تنگستان و جمشیدی فرماندار دشتی موجب تسریع امور گردید و کلیه موافقت های اصولی از جانب اداره آب-برق- امور اراضی-هیات واگذاری زمینو کمیسیون امور دام جهاد کشاورزی شهرستان دشتی- منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست صادر گردید.تا در اولین فرصت ممکن احداث پالایشگاه قیر استارت زده شود.اما... اما به دستور زائر انگالی مدیر کل  برنامه ریزی استانداری مبنی بر عدم واگذاری زمین در حیطه آبادی های کروان زیارت کبگان و چاه پهن ـ به منظور توسعه بهره برداری از پارس شمالی - کار احداث پالایشگاه قیر دشتی متوقف شده است!!بد نیست بدانید در منطقه مورد نظر بیش از ۳۰۰۰ هزار هکتار زمین بایر  وجود دارد در حالیکه میزان زمین مورد نظر جهت احداث پالایشگاه قیر فقط ۲۵ هکتار است.در این رابطه مجری طرح پالایشگاه ضمن تماس با وبلاگ دشتی ها خاطر نشان کرد که پروژه مذکور گام اول مجری برای توسعه صنعتی اقتصادی بازرگانی دشتی است و در صورت مهیا بودن شرایط و همکاری مساعد استان جهت احداث کارخانجات کشتی سازی .پتروشیمی .اسکله تجاری(با توجه به عمق مناسب آب در نوار ساحلی دشتی) اقدام خواهیم کرد. در غیر اینصورت شاهد فرار سرمایه و مطمنا اجرای پروژه مذکور در استانهای همجوار خواهیم بود.در پایان صمن طرح چند سوال و شاید شاید پاسخی توجه خواننگان محترم به چند نکته جلب می کنم...

آیا واگذاری ۲۵ هکتار به منظور احداث پالایشگاه قیر ـ که خود از صنایع پایین دستی نفت‌ ـ موجب عدم بهره برداری پارس شمالی می گردد؟

آیاجناب مسئول با فرار سرمایه و سرمایه گذار مردم شهرستان دشتی را پاسخی هست؟

آیا جناب مسئول با این اقدام ـ که موجب پس رفت صنعتی دشتی ـ مردم شهرستان دشتی را پاسخی هست؟

آیا شما تضمینت می کنید در صورت عدم احداث پالایشگاه مذکور پروژه دیگر را در شهرستان دشتی بنا نمایید؟

آیا.. 

بد نیست بدانید:

- شهرستان دشتی ۲۵ کیلو متر مرز آبی با خلیج فارس دارد

- تنها شهرستان استان است که وجود اتصال به دریا از داشتن بندر محروم است

- شهرستان دشتی بیش از ۲۵ درصد وسعت استان را دارا می باشد

- بزرگترین کارخانه دشتی کارخانه تولید آرد است ـکه آنهم با قسمتی از ظرفیت خود مشغول به کار است

- شرکت مجری طرح چندین پروژه عظیم نفت و گاز را در استانهای خوزستان و هرمزگان به بهره برداری رسانده است.

- صدها نفر از جوانان دشتی بعلت بیکاری و فقر به شرکت های اقماری گلد کویست و سون دایومند و...روی آورده اند.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٢ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/٢٥

 

 

 

انتصابات

- سید محسن هاشمی زاده به عنوان بخشدار مرکزی دشتی منصوب شد.هاشمی زاده دانش آموخته اقتصاد از دانشگاه ساری است و سالها مدیریت دبیرستانهای ابوذر غفاری و ادب خورموج را عهده دار بوده است.وی پیش از این دبیر دبیرستانهای خورموج بود.قبل از ایشان اعتماد بخشدار مرکزی دشتی بودند.

- علی نعمتی به عنوان بخشدار کاکی منصوب شد.نعمتی پیش از این بخشدار شبانکاره بوده و اهل تنگستان است .قبل از نعمتی علی مظفری بخشدار کاکی بود.

خبر

مسابقات قهرمانی فوتبال منطقه مرکزی دشتی - خورموج- هفته سوم خود را سپری می کند.در این سرس مسابقات ۹ تیک به صورت گروهی با هم به رقابت می پردازند و قهرمان مسابقات به لیگ استان راه می یابد.

بد نیست بدانید

- ۹ تیم با شگاهی شرکت کننده شامل:استقلال محمد آباد .خلیج بحیری .پرسپولیس کلل .شاهین .پاس  .عقاب .ابومسلم  .پرسپولیس و آزادی خورموج است. 

- تا کنون تیم  آزادی با۶ امتیاز از دو مسابقه صدرنشین مسابقات است. و تیم های پاس شاهین و...تعقیب  کننده هستند.

- تیم آزادی با هزینه بالغ بر ۵ میلیون تومان عزم خود را برای قهرمانی مسابقات جزم کرده است.

- طبق برنامه مسابقات پیش بینی می شود پیش از ماه مبارک رمضان مسابقات به پایان برسد و قهرمان مشخص کردد.

- مسابقات در طول هفته برگزار می گردد به همین دلیل استادیوم تختی خورموج فقط ۲ روز در هفته را آزاد می باشد.

- قهرمان دوره قبل مسا بقات ایرانجوان خورموج(پرا فتخارترین تیم فوتبال شهرستان) بود . که هم اکنون در مسابقات لیگ استان حضور دارد.

 

اولین تاکسی سرویس ویژه بانوان شهرستان دشتی در خورموج کار خود را آغاز کرد.دفتر این تاکسی سرویس که نگین نام دارد ابتدای خیابان شهید توسلی خورموج واقع است. 

 به همت انجمن هنرهای تجسمی فرهنگسرای شهید شهریاری و به مناسبت یکصدمین سال انقلاب مشروطه نمایشگاه عکس مشروطه چی ها در مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری از ۲۴ تا ۳۰ مرداد برگزار می گردد بد نیست بدانید این نمایشگاه در استان فقط در شهرهای برازجان و خورموج برگزار می گردد.  

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٤٤ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/٢٠

 

رفت و آمد دشتی ها

 

با نگاهی کلی و گذرا - بدون تعصبات جناحی - به روند تغییرات مدیران در عرصه های مختلف خواهیم دید که روند حضور فرزندان دشتی یا به عبارتی دشتی ها در پست های متعدد کشوری سیر صعودی پیموده و از نظر کمی و کیفی جایگاهی به مراتب بهتر از سالهای قبل را در اختیار گرفته اند. این امر در حوزه های استانی و کشوری بسیار مشهود است.این رویه در نگاه اول برای دشتی ها نوید بخش می نماید ،اما شاید بزرگترین سوال ممکنه برای ما دشتی ها این باشد : آیا این انتصابات می تواند در روند توسعه شهرستان دشتی موثر باشد؟ یا خیر بسیار متنوع خواهد بود.اما از دید مو همه چیز به دشتی ها برمی گردد.که چگونه از این پتانسیل موجود (که بعد از سالها شاهد آنیم) استفاده نماییم.چرا که توسعه روندی دو سویه است: توسعه از بالا و توسعه از پایین(Development of up & Development of down).تجربه همه جوامع نشان داده است که توسعه از پایین بسیار می تواند تاثیر گذارتر از توسعه از بالا باشد.جدای از همه این عوامل ،بدون شک آنهایی که با سیاست سرو کاری دارند ، به روی این امر اجماع دارند که دنیای امروز دنیای چانه زنی و تعامل است.حال این مسئله به ما برمی گردد که تا چه حد پلتیک عصر خود را بدانیم ،تا بتوانیم با منتصبین ارتباط موثر برقرار نماییم.

رفت

یدالله اسلامی

: مدیر کل منابع انسانی وزارت بازرگانی

سید عبداله جعفر رضوی دشتی

: مدیر کل تعاونی های وزارت تعاون

دکتر شیخ علی آلبویه

: مشاور وزیر آموزش و پرورش

سید نورالدین ابطحی: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری: مدیر سیاسی امنیتی استانداری بوشهر: مدیر کل روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

دکتر عبدالمجید مصلح

: رئیس مرکز علم و فناوری خلیج فارس،مشاور IT استاندار

ارسلان زارع

: فرماندار شهرستان دیر

حیدر ساجدی

: فرماند شهرستان جم

غلامحسین تیموری

: بخشدار ریز

 

آمد

دکتر منصور کبگانیان

: معاون پژوهشی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

دکتر سید کمال الدین شهریاری

: معاون پارلمانی وزارت اقتصاد و دارایی

دکتر غلامرضا حیدری

: رئيس مركز توسعه شبکه  و ارتقا سلامت و قائم مقام معون سلامت وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكي 

علی زینبی

: معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر

دکتر عبدالعلی ابراهیمی

: رئیس بهداشت،درمان و دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر

عبدالمهدی تمجیدی

: مدیر کل گمرکات استان بوشهر

اسماعیل مرحمتی

: مدیرکل صنایع و معادن استان بوشهر

غلامحسین زارعی

: مدیر کل تعاون استان بوشهر

عباس مظفری

: مدیر کل امور مالیاتی استان بوشهر

علی مقاتلی

: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهر

احمد دهاز

: مدیر کل صنایع دستی استان بوشهر

هاجر بهزادی

: مشاور امور بانوان استانداری بوشهر

جواب ها جدای از بلی

چرا که به عقیده مو توسعه پایدار یک جامعه ،ورای همه جوانب نیازمند هنرمندی است.

سخن کوتاه ما باید یاد بگیریم تا همانند یک نقاش زبردست که رنگها را به موقع و در جای خود استفاده می نماید.ما نیز باید رفتار ،تعاملات،چانه زنی ها را به موقع انجام دهیم و از آنان در طول روند یاری طلبیم.تا باشد که موثر واقع شود.

احمد رزمی

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٩ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/۱٦

 

 

 

دومین جشنواره دین معرفت هنر

روز گذشته با برگزاری اختتامیه جشنواره دین هنر معرفت برگزیدان جشنواره معرفی گردید و از آز آنان تقدیر شد. نکته قابل توجه جشنواره رویکرد داوران جشنواره به نمایشی بود که ضعیفتربن نمایش جشنواره از دید بسیاری از تماشاگران و کارشناسان بود.نمایش مذکور که به حدی از لحاظ هنری و جذب تماشاگر ضعیف می نمود که بسیاری تئاتر مذکور را با تئاتر های مدرسه ای مقایسه می کردند.اما داوران با کمال ناباروی همه حضار سالن بهترین جوایز ها را به تئاتر مورد نظر اهدا کردند ـ به گفته بسیاری از همشهرستانی ها در شهر خود نیز حق مان را خوردند ـ  

شنيده ها

حاكي از آن است  كه يكي از شهروندان خورموجي به دنبال گرفتن حکم تخریب میدان خالو حسین دشتی خورموج است.وی که از فرهنگیان و ملاکین شهر است مدعی است میدان خالو حسین دشتی در زمین وی و  بدون مجوز احداث گردیده شده است!!! جالب اینجاست که وی از وجود میدان مذکور قیمت زمینهایش بسیار سیر صعودی یافته است....     

حاكي از آن است كه از گزينه هاي مطرح براي احراز بخشداري كاكي صفدر جعفري است.جعفري از اعضاي شواري آبادي بادوله است.

ویژه

منتظر ویژه ای  - رفت و آمد - دشتی ها یا به عبارتی فرزندان دشتی در مناصب اداری و دولتی در  یادداشت بعدی باشید. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٥۳ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/۱۱

 

 

 

یکیمین سالگرد وفات سعید نیرو

 دهم مرداد برابربود با یکمین سالگرد وفات سعید نیرو است.

سعيد نيرو مجروح حادثه حمله به ستاد دكتر معين درخورموج بود . که در جريان حمله به ستاد دكتر معين در جريان انتخابات رياست جمهوري سال گذشته و در ايام تبليغات انتخاباتي در آتش سوخت در بيمارستان مهر تهران درگذشت.ستاد دكتر معين در شهر خورموج در بامداد روز ٢٦ خرداد 1384 يك روز پيش از اخذ آرا با بمب آتش زا مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت كه در اين حمله سعيد نيرو در شعله هاي آتش گرفتار شد و با ٦١ درصد سوختگي از نوع درجه ٣ در بيمارستان سوانح و سوختگي بندر گناوه بستري شد اما به علت وخامت وضع جسماني توسط ستاد دكتر معين با آمبولانس هوايي به تهران انتقال يافت و در بيمارستان مهر تهران تحت مداوا قرار گرفت. اما متاسفانه تلاش پزشكان بيمارستان مهر نتوانست موثر واقع شود وسرانجام در شامگاه دوشنبه ١٠ مرداد درگذشت.هنوز بعد از یک سال از گذشت مرگ نیرو  تا كنون عوامل حمله شناسايي نشده اند.حادثه ،لکه ننگینی بود بر شهرستانی که نگین فرهنگ و ادب جنوب را یدک می کشد و بازتاب رسانه ای وسیع ای داشت ،شاید به جرات می توان گفت هیچگاه خورموج تا این حد تیتر اخبار جهان قرار نگرفته است که حتی تا به امروز که یک سال از مرگ او می گذرد یکی از بیشترین صفحاتی که در  جستجو  اینترنت با کلمه "خورموج" به شما ارائه می نماید این حادثه است.

کسی چه می داند به کدامین گناه کشته شد؟؟!!

 

 

 

انتصابات

  در جلسه ای  که با حضور آیت اله ایمانی نماینده ولی فقیه استان و امام جمعه بوشهر در خارگ برگزار شد.حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ موسی کمالی به عنوان امام جمعه خارگ  منصوب و از حجه الاسلام و المسلمین قرنی امام جمعه سابق خارگ تجلیل شد. حجه الاسلام و المسلمین کمالی از فرزندان دشتی است و پیش از این مدرس حوزه علمیه قم بوده است.وبلاگ دشتی ها با افتخار انتصاب حجه الاسلام و المسلمین کمالی را تبریک گفته و برای وی آرزوی موفقیت می نماید.

 

 در نشستی که با حضور افراشته استاندار ،زینبی معاون سیاسی امنیتی استانداری برگزار شد آقایان ناصر کشاورزی ومحمد خلیجی بترتیب بعنوان مدیران کل سیاسی امنیتی و امور اجتماعی استانداری منصوب شدند.ناصر کشاورزی پیش از این کارمند وزارت کشور بوده و دانش آموخته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد و تخصیل کرده حوزه علمیه می باشد کشاورزی اهل بندر ریگ است،خلیجی نیز پیش از این در خبرگزاری جمهموری اسلامی فعالیتمی کرده و اهل امام حسن است..پیش از این عیداله آورا و اسماعیل روحانی عهده ار مدیریت سیاسی امنیتی و امور اجتماعی استانداری بودند.

 

جشنواره دین هنر معرفت

به همت حوزه هنری انجمن نمایش دشتی و اداره فرهنگ و ارشاد دشتی جشنواره استانی دین هنر معرفت از روز جمعه برابر با 13 مرداد شروع و تا روز یکشنبه ادامه می یابد. در این جشنواره پنج گروه تئاتری از شهرستانهای دیلم بوشهر و دشتی شرکت دارند برنامه اینجشنواره به شرح زیر می باشد

روز اول:جمعه- 13 مرداد 1385

 ساعت 5 بعد از ظهر: تئاتر قلمرو ممنوع به کارگردانی هادی مبارکی و نویسندگی محمد رضا بیگناه – شهرستان بوشهر

ساعت 7 بعد از ظهر :تئاتر اعداد در بیابان به کار گردانی ابراهیم شاکری مطلق و نویسندگی ابراهیم پشتکوهی _ شهرستان دشتی

روز دوم:شنبه- 14 مرداد 1385

ساعت 5 بعد از ظهر: تئاتر محکمه به کارگزدانی کاظم صفاری و نویسندگی مریم بازیاری _ شهرستان بوشهر

ساعت 7 بعد از ظهر: تئاتر آوای لالو به کارگردانی معتمدی و نویسندگی حبیب خدامی _ شهرستان دیلم

ساعت 9 شب: تئاتر پیراهن هزار یوسف به کارگردانی محمدرضا عبدالشاهی و نویسندگی علی رضا حنیفی _ شهرستان دشتی

روزسوم:شنبه- ۱۵ مرداد ۱۳۸۵

ساعت ۵ بعد از ظهر:اختتامیه    

 

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٤۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/٧

 

روزی روزگاری دشتی

 

جوانان دشتی در گلد کوئیست

_ ابتدا خواستم در ستون شنیده ها در یک جمله بیان کنم ولی مسئله مهم می نمود پس...

شاید این روزها بسیار شنیده اید که جوانان دشتی به تهران می روند برای کار!! و در چند ماهه اخیر رفتن ها سرعت فزاینده ای پیدا کرده ،جوانان دشتی به تهران مهاجرت می کنند برای کار؟ چه کاری؟

کاری که بسیاری از آنان به تعبیری از آن یاد می کنند و به خانواده های خود بازگو می کنند اما واقعیت این است که همگی آنان در شرکتهای اقماری گلد کوئیست مشغول به فعالیت زیر زمینی هستند.چرا زیرزمینی؟ زیرا همانگونه که همه دانیم فعالیت گلد کوئیست بعلت پرونده های مفاسد اقتصادی اجتماعی و حتی سیاسی مورد پیگیرد قوی وزارت اطلاعات ،قوه قضائیه و نیروی انتظامی است.

هرچند این موضوع از چند منظر قابل بررسی و تحلیل است اما هدف از طرح این مسئله ورای هشدار ،تلنگری است به خودمان و به آنهایی که بدانند(چرا که خبر ها از سراسر استان حاکی از آن دارد که این امر فراگیر است!!) و چاره ای بیاندیشند و طرح چند سوال؟؟

 

- آیا رواست در استانی که بزرگترین تمدن اقتصادی کشور در آن در حال شکل گیری است جوانان آن بعلت نداشتن کار به گلد کوئیست تهران روی آورند؟

- آیا رواست در استانی که بزرگترین منطقه ویژه انرژی جهان در آن بنیان نهاده شده است جوانان آن تن به کاری دهند که خود نیز می دانند آینده ای مبهم یا مخوف دارد؟

- آیا رواست در استانی که بزرگترین پایانه صادراتی نفت کشور(در واقع قلب ایران) در آن قرار دارد جوانان...؟

- آیا رواست در استانی که بیش از 30هزار نیروی خارجی از 50 کشور دنیا و 5 قاره جهان در آن کار می کنند جوانان...؟

- آیا رواست در استانی که 67 درصد منابع گازی کشور ، 13 درصد نفت ایران و 60 درصد نفت فلات قاره ایران در آن قرار دارد جوانان...؟

- آیا رواست...؟

 

خارکها رطب شدند

_ این روزها در مناطق جنوبی کشور که نخل بعنوان درخت شاخص این مناطق است ،حال و هوایی دیگر است.

دشتی ما هم از این امر مستثنی نیست چرا که در ایامی هستیم که خارک ها به رطب تبدیل می شوند و حلاوتی خاص  به کام دشتی ها می بخشد. این روزها پای هر سفره قبل از هر چیز رطب خود نمایی می نماید.رطب دمباز ،رطب کامل از نوع کبکاب ،شکر ،قصب و...به همراه چاشنی هایی همچون ماسو ،لورک ،ماست و...این روزها گر از کوچه پس کوچه های دیار ما دشتی گذری کنی و به نخل های سر افراز بنگری ،حتما خواهی دید نفری با پرونگ یا پله... همرا با سبد یا زنبیل... بر بالای نخل می چیند از این درخت مهربان(که بی شک مهربانترین است)رطب این میوه بهشتی را. این روزها گر به بازار روی شاخص ترین محصول باغی را رطب خواهی یافت.در سطل های رنگی با وزنهای مشخص آماده برای مشتری...

قیمت ها با توجه به افزایش محصول در بازار روبه کاهش می یابد.بطوریکه از قیمت کیلویی 1000 تومان به کیلویی کمتر از 500 تومان رسیده است و این کاهش با توجه به تقاضا تا حدود 100 تومان نیزخواهد رسید.

 

بنگه را داد رسید

گر از خورموج به سمت کوه زیبای خورموج در شمال شرقی شهر خورموج روی ،پس از عبور از باغ شهرداری ،دره های انجیر ،میر شکاری ،آزاد راه چغادک- عسلویه به مکانی خواهی رسید خوش آب و هوا که گویی گلستانی است در بیابان.خورموجی ها آن را بنگه نامند.

بنگه تفرجگاهی است که خورموجی ها حتما به آنجا رفته اند و خاطرات نوستالژیک زیادی از آن دارند و چه بسیار افرادی که از کودکی بنگه را مشتری ثابت بوده اند.بنگه مکانی دلفریب با نخلهای سر برافراسته بر آسمان و درختان لیمو که در زیر آن چشمه ساری که از کوه خورموج سرچشمه می گیرد روان است و در آن فیتو پلاگتونها و ماهی به وفور یافت می شود ،آبی که در تابستان سرد و در زمستان گرم است و به همین دلیل در طول سال جوانان زیادی برای شنا تن خود را به این آب می دهند و از این استخر سیال خدادادی کمال استفاده می برند.خورموجی ها بسیار بنگه را قدر می نهند اما هستند کسانی که...

اما از زمان فوت مرحوم احمد بحرینی باغدار محترم و یکی از مالکین(که همه بنگه رفته ها او را بخوبی شناسند) و واگذاری آن به آموزش و پرورش جهت  احداث اردوگاه فرهنگی تربیتی ،بسیار مورد بی مهری واقع شده است و روز به روز به بیابانی همچون مناطق اطراف تبدیل می شود و می رود که این تفرجگاه طبیعی از بین رود.

همت مسئولین خاصه آموزش و پرورش به عنوان مالک بنگه و پیگیری مردم دشتی می طلبد از برای احیای بنگه ،که گر احیا شود بی شک یکی از مکانهای کم نظیر گردشگری خواهد بود.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٥/٥/۳

 

بیست و یکمین سالگرد وفات عبدالرسول حامدی

 

 

اول مرداد ماه 1385 برابر بود با بيست یکمين سال درگذشت "عبدالرسول حامدي" شاعر فرهيخته و گرانقدر جنوب...

 بيست و یک سال پيش دست بي رحم طبيعت چراغ نوراني زندگي شاعري را خاموش كرد و غنچه ي حياتش را پرپر.
وي در اول مرداد ماه سال 1364 بر اثر سكته ي قلبي جهان را بدرود گفت ودر خوموج (ديارش) آرام گرفت و دوستان و آشنايان را در اندوهي سنگين فرو برد، در حالي كه مرگش بسيار زودرس و ناباورانه بود. "عبدالرسول" تا پشت سر گذاشتن عمر طبيعي يک انسان بسيار جا داشت و اگر زنده مي ماند، بي گمان گواه آثار درخشاني از او مي بوديم.
زنده ياد "عبدالرسول حامدي" به سال 1313 خورشيدي در خورموج مركز شهرستان دشتي در خانواده اي ادب پرور، دانش دوست و اغلب شاعر (هم از خانواده ی پدري و هم مادري) چشم به جهان گشود. "محمود حامدي" (پدربزرگ)، "محمدجواد" (‌پدر)، "شايان"، "سوشيانس" و "معراج" همه شاعر و هنرمند، و همين وضع را درخانواده ي مادري (بهزادي ها)، "سيداسماعيل بهزادي" و برادرش دكتر "سيدابراهيم بهزادي" و "فراز بهزادي" "کاوه بهزادی" فرزندان "ابراهيم" شاعر. پس به تقريب مي توان گفت كه با خانواده اي شاعر و هنرمند رو به رو هستيم.
"عبدالرسول" آموخته هاي نخستين خود را در خورموج و دوره ي ميانی را در دبيرستان سعادت بوشهر پشت سر گذاشت و سرانجام گواهينامه ي ليسانس خود را از دانشكده ي ادبيات و علوم انساني دانشگاه اصفهان به دست‌آورد. در اين دوره بود كه با "محمد حقوقي" آشنا شد و‌آثار خود را در نشريات ادبي كشور از جمله مجله ی «فردوسي»، «خوشه» و... به چاپ مي رساند.
"حامدي" از جواني از قريحه و ذوق شاعرانه كه از پدربزرگ و پدر خويش "محمود" و "محمدجواد" به ارث برده بود، برخوردار گرديد و در اين راستا به تشنه اي مي مانست كه هرگز از چشمه ي جوشان شعر و ادب سيراب نمي شد.
در دبيرستان «سعادت» بوشهر بود كه با "منوچهر آتشي" و "محمدرضا نعمتي زاده" آشنا، دوست و همكلاس شد كه اين دوستي و معاشرت بر شعرش نيز اثرگذار بود. پس از گرفتن ليسانس به بوشهر مراجعت كرد و پس از مدتي تدريس، نمايندگي آموزش و پرورش گناوه را پذيرفت، اما پست هاي اداري و اجرايي وي را راضي نمي كرد. پس به برازجان رفت و به تدريس و تربيت نوباوگان پرداخت كه بيشتر به اين كار علاقه داشت. او تا پايان عمر در برازجان ماند.
"حامدي" در سال 1353 دفتر شعر « خار در گلدان» را كه شامل اشعار نيمايي و چند غزل است به چاپ رساند كه با استقبال خوانندگان رو به رو گشت و در مدت كمي ناياب شد.کتابی نيز به نام (مظاهری در شعر امروز )تدوين کرد که متاسفانه هنوز چاپ نشده است.
"عبدالرسول حامدي" شاعر متعهد و مردمي خطه ی دشتي در سبک كلاسيک و نيمايي كار و تجربه دارد و در هر دو مورد هم موفق است. در بيان انديشه با حفظ زيبايي كلام و نازک انديشي خيال از تمثيل، تلميح، تشبيه، كنايه، استعاره و ديگر صنايع بديعي و شعري بهره جسته و به ويژه با يادآوري داستان هاي تاريخي و اسطوره ها و نمادهاي بومي جان تازه اي به سخنش مي بخشد. نسبت به واقعيت ها، حقایق زمان و ريشه ی تحولات و پديده هاي تاريخي، اجتماعي و سياسي محيط پيرامونش شناخت دارد و مسایل عاطفي و ارزش هاي انساني در اشعارش تبلور مي يابد. گرفتاري ها، درد و رنج و فقر و نارسايي هاي جامعه ی زمان خود را نمايانده است با همه ی هول و هراس مسلط بر آن. درد و اندوه زمانه دامنش را رها نمي كند و خوش بينانه خودش را نمي فريبد، چون حقايق و واقعيات زندگي را درک و لمس كرده است.
«اندوه تازه بانگ در آیینه مي زند چين جبين دم از غصه ي ديرينه مي زند
مرغي است لحظه ي تو كه منقار خويش را
خوش باورانه بر شبح دانه مي زند
با ما به دشمني است هر آن كس كه دوست وار
لاف از خلوص سينه ي بي كينه مي زند
بر ما گذشت سال و نكرديم ياد از آن
همسايه داد ظلمت دوشينه مي زند»
عدالت اجتماعي را بايد پياده كرد و همه چيز را به نسبت مساوي بين مردم تقسيم نمود و خود اگر بتواند و ميسر باشد ششدانگ كند مكارش را بر خيل موران مي بخشد.
«امسال بر جماعت موران / مي بخشم / ششدانگ کند مكارم را...».
او در كنار جريانات اقتصادي به آزادي هم سخت باور و نياز دارد؛ شايد چيزي بالاتر از نان.
«در طبع كودكان بازي دوست / بازيچه بهتر از نان است / اما اگر كه حسّ بازي باشد...».

پی نوشت:
*
شعر دشتي و دشستان، دفتر پنجم  عبدالمجید زنگویی- با تغييراتی

-کاش و ای کاش در ديارش(خورموج) که هميشه به او عشق می ورزيد مراسم گراميداشت می گرفتيم که پاسداشت ايشان اجر نهادن به هويت و ارجمندی خودمان است

 

انتصابات

 

آموزش و پرورش دشتی

بعد از سه ماه از انتصاب عباسی به عنوان مدیر کل سازمان آموزش و پرورش استان و گمانه زنی ها مبنی بر انتصاب مدیریت آموزش و پرورش دشتی ، سرانجام روز شنبه با حضور عباسی مدیر کل ،جمشیدی فرماندار ،رئوسای ادارات دشتی و فرهنگیان نشستی در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری خورموج برگزار شد و خلیل رضایی به عنوان بیست و پنجمین مدیر تاریخ آموزش و پرورش دشتی  منصوب و از خدمات اسدلله تاج الدینی که حدود سه سال رئیس آموزش و پرورش دشتی بود تقدیر شد.رضایی از آزادگان جنگ تحمیلی و پیش از این مدیر دبیرستان امام خمینی(ره) خورموج و دبیر دبیرستانهای خورموج بوده است.وی سابقه عضویت در شورای شهر خورموج را در اولین دوره دارد.

 

_ پیرو مراسم مذکور نشستی نیز در کاکی برگزار شد و اسکندری به عنوان ریئس آموزش و پرورش منطقه  کاکی منصوب و از خدمات زارع مدیر سابق تقدیر شد.
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱٩ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]