دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٦/۱/٢۸

 

قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی(۲)

 

قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی – امروز

امروز اما قلعه با ساخت و سازهاي بي رويه و مسدود شدن حريم منظري این اثر ملي در شهر خورموج با توجه به خطراتي که آن را تهديد مي کند بايد در فهرست ميراث در خطر استان ثبت شود .
«قلعه ي محمد خان دشتي» واقع در شهر خورموج در سال 1379 در فهرست آثار ملي به شماره ي 3032 به ثبت رسيد. اين اثر که يکي از با شکوه ترين نمونه هاي معماري دوره قاجاريه و داراي تزئينات بديع و منحصر به فردي است، بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته است. اين اثر ملي که زماني با برجهاي متعدد و گوشواره هاي زيبا، هيبت و شکوه خود را به رخ هر رهگذري مي کشيد، امروز در ميان انبوهي از ساختمانهاي چند طبقه ي شهري محاصره شده است
.همانگونه که پیش از این ذکر شد نخستين ضربه ي مهلکي که بر پيکر اين اثر تاريخي وارد شده به سال 57 بر مي گردد که شهرداري وقت خورموج بخش اعظم آن را به منظور احداث ساختمان جديد شهرداري تخريب کرد. همان گونه که عکس ها نيز به خوبي نشان مي دهد  آن زمان بخش اعظم قلعه ي محمد خان تخريب و با لودر با خاک يکسان شد و بدين وسيله يکي از اثار با ارزش گذشته مان نابود شد. در جريان همان تخريب مجموعه ي بناهاي اطراف قلعه مانند حمام، استبل و انبار قلعه به کلي ويران شد و امروزه به جاي حمام، منازل مسکوني احداث شده و از آن قلعه ي عظيم نيز تنها يک برج باقي مانده است . در سال 1378 با بودجه اي در حدود نيم ميليون تومان تعميرات اندکي در داخل و نماي بيروني  قلعه با استفاده از گچ صورت  گرفت، اين در حالي است که به عقيده ي صاحب نظران به کاربردن گچ نه تنها به استحکام و پايداري آثار کمک نمي کند بلکه در دراز مدت موجب خدشه دار شدن شکل بنا و تخريب آن نيز مي شود.از سوي ديگر قلعه ي محمد خان دشتي و حياط کوچک آن از زمان پيروزي انقلاب اسلامي تا همين چند سال اخير در اختيار یکی از نهاد ها قرار داشت و امکان بازديد از قلعه عملاً وجود نداشت حتي اکنون نيز که قلعه در اختيار شهرداري و ميراث فرهنگي است نيز امکان بازديد آن براي علاقه مندان فراهم نيست . اکنون اتفاقي که اين بناي تاريخي را تهديد مي کند ساختمان هاي مجاور قلعه است. همان گونه که ذکر شد اين چالش جديد که دامنه ي آن هرروز گسترده تر مي شود حريم منظري اين اثر ملي را در نورديده و به چشم انداز آن آسيب مي رساند.يکي از ساختمان هاي نو بنياد که درست روبه روي قلعه در دست احداث است از سمت جنوب،اين بناي عظيم را از ديده ها محو کرده است.بنا به تعريف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، حريم  فضايي است در جوار آثار تاريخي که با توجه به ضرورت حفاظت از عين اثر و شوونات فرهنگي آن تعيين مي شود و به موجب آن انجام برخي از عمليات در حريم اثر به لحاظ حفاظت از عين اثر ، منظر و شرايط زيست محيطي پيرامون آن ممنوع مي شود
.
قلعه ي محمد خان دشتي که روزگاري بلندترين بناي شهر خورموج بوده و از همه ي نقاط شهر نمايان بود اکنون در ساخت و سازهاي شهري گم شده است. متأسفانه با همه ي خطراتي که اين اثر ملي را تهديد مي کند ، واکنش و حساسيت قابل توجهي از جانب مجامع آگاه و حتي دوست داران و علاقه مندان آن مشاهده نشده است.

 قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی – آینده 

به گفته جاشویی مدیر روابط عمومی اداه کل ميراث‌فرهنگي و گردشگري بوشهر بخشي از قلعه محمدخان دشتي براي معرفي ادبيات و شعرا به موزه شعر و ادب تبديل مي‌شود.اسماعيل جاشويي، مدير روابط عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي و گردشگري بوشهر در مورد تاسيس موزه شعر و ادب گفت: خورموج يكي از مناطق استان بوشهر و زادگاه شاعران بسياري است و شعر و ادب در آن رواج زيادي دارد. به‌همين دليل، بخشي از قلعه محمدخان دشتي را براي معرفي شعرا و ادبا درنظر گرفته‌ايم.او سپس به ذكر مراحل آماده‌شدن اين موزه پرداخت: اين مكان از سال 1381 درحال مرمت است. تا پايان سال گذشته، 380 ميليون تومان از اعتبارات استاني و ملي براي مرمت و بازسازي آن صرف شده است. 100 ميليون تومان نيز براي مرمت اين موزه در سال جاري اختصاص پيدا كرده است.

منابع:

1..www.sheredashti3.mihanblog.com

۲.کتابچه میراث فرهنگی

۳.www.dashtiha.persianblog.ir

۴.هفته نامه نسیم جنوب

دیدار از سرزمین ؛کلاخا؛

نوشتاری زیبا و خواندنی از سفر اسکندر احمد نیا ـ روزنامه نگار تنگستانی ـ از خورموج و دیدار با استاد حاج علی مرادی

 فرماندار دشتي: سرعت اجراي برخي پروژه‌ها در اين شهرستان كند است

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۳٤ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۱/٢٠

 

از هر دری سخنی

 

قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی(۱)

در مورد قلعه محمد خان دشتی که امروزه به قلعه خورموج شهره است نیز به مانند بسیاری از آثار تاریخی استان بوشهر تحقیقات بسیار اندکی صورت گرفته است. همین امر خود از علت های ویژه در مورد عدم یافت رفرنس جامع در مورد بنای عظیم و باشکوه قلعه خورموج است.در بسیاری از کتب فقط به چند خط توضیح مختصر اکتفا شده است که بعضا در سایر کتب تکرار شده است. و این در حالی است که قلعه محمد خان دشتی را می توان از چند منظر مختلف از جمله:معماری ،باستانشناسی ،تاریخی و...می توان به این بنا نگریست و آن را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.در این نوشتار ضمن ذکر سه پژوهش وارده  _یا به عبارتی روایت_ در رابطه با قلعه به وضیعت خطرناک کنونی اشاره و آینده ای احتمالی وی را از نظر می گذرانیم:

پژوهش

 قلعه خورموج شامل چهار حصار، چهار قلعه، اندرونى، عمارت مركزى و قراولخانه و اصطبل بوده است. قسمتى از آن به نام قلعه محمد خان دشتى و قسمت ديگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است. اين قلعه در شهر خورموج واقع شده است. سبك معمارى آن "سلجوقى" و متاثر از سبك قلعه سازى دوره ساسانى است كه با استفاده از تاق نما ها و گچبرى در آرايش ديوارها و درون اتاق ها بنا شده است.  
قلعه خورموج يكى از آثار شكوهمند تاريخى استان بوشهر است كه طى زمان تغيير يافته و روى به ويرانى گذاشته است.
اين اثر كه يكى از با شكوه ترين نمونه هاى معمارى دوره قاجاريه و داراى تزئينات بديع و منحصر به فردى است بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته است. اين اثر ملى كه زمانى با برجهاى متعدد و گوشواره هاى زيبا هيبت و شكوه خود را به رخ هر رهگذرى مى كشيد امروز در ميان انبوهى از ساختمانهاى چند طبقه شهرى محاصره شده است.
نخستين ضربه مهلكى كه بر پيكر اين اثر تاريخى وارد شده به سال ۵۷ بر مى گردد كه شهردارى وقت خورموج بخش اعظم آن را به منظور احداث ساختمان جديد شهردارى تخريب كرد. همان گونه مشخص است آن زمان بخش اعظم قلعه محمد خان دشتی تخريب و با لودر با خاك يكسان شد!!!و بدين وسيله يكى از آثار با ارزش گذشته مان نابود شد.

پژوهش -۲

قدمت قلعه محمد خان دشتی احتمالاً به زمان فتحعلي شاه قاجار مي‌رسد و عناصر هنري و تزييني دوران‌هاي مختلف اسلامي، ازجمله دوران مغول، سلجوقي، صفويه و زنديه را درخوددارد.قلعه، درگذشته چهاربرج داشت كه درحال حاضر تنها يك برج از آن باقي مانده است.سازنده اين اثر تاريخي، جمال خان دشتي است. اين قلعه چهارطبقه است كه از طبقه همكف آن به عنوان انبار استفاده مي‌شد.قلعه از فضايي دوقسمتي تشكيل شده است. ارتباط با طبقات فوقاني ازطريق پله‌هاي حلزوني است كه در ديواره هاي جانبي قلعه ايجادشده. شاه نشين قلعه كه دروسط است تزيينات و گچبري‌هاي منحصربه فرد دارد و پنجره‌هاي آن در چهارجهت، براي تلطيف هوا بكار مي‌رود.سقف شاه‌نشين كاربنديهاي ظريف همراه با طاقنماهاي تزييني دارد و به جز شاه نشين كه در طبقات مياني قرارگرفته است وفرم خاصي دارد، بقيه طبقات ساده و از فرم يكسان برخوردار است.

پژوهش -۳

سید محمد رضا هاشمی زاده از شعرا و محققین خورموج معتقد است:حدود 150 سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه ای ساخت که دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروها گچی که به ارتفاع 10تا12 متر بود با وسعت تقریبی 120*110 متر مربع . جهار برج در چهار گوشه قلعه بود .در داخل قلعه مهمانخانه و قراولخانه به سبک معماری ایتالیایی  و به سبک بناهای زمان صفوی ساخته شده بودکه معماران شیرازی و اصفهانی کار ساختن آن را بر عهده داشتندالبته پایه و اساس قلعه ویناهای دیگر از ساروج (یک نوع سیمان محلی )بود . قلعه دارای در بزرگی بود رو به شمال به اندازه 4*5 متر که از چوب درختان جنگلی ساخته شده بودکه به آن هشتی می گفتند و محل ورود ماشین وسواران بود. در کوچک جنوبی به ارتفاع 5/3 متر و عرض 5/1 متر محل رفت وآمد پیاده ها بود و به آن چیله می گفتند . چشمه آب روان بنگه از کنار در جنوبی قلعه می گذشت و در کنار آن محمد خان حمامی به سبک معماری دوره قاجار بنا کرده بود. بیست سال محمد خان در این قلعه حکومت کرد و سپس جمال خان دشتی در قسمت جنوب غرب آن قلعه ای گچی بسیار زیبا بنا کرد که  تا کنون پا بر  جاست .در اواسط دوره رضا شاه قلعه به تصرف ارتش درآمد و پس از تخریب قسمت مهم ساختمان ، تنها تنها برج جمال خان باقی ماند.

جمع بندی پژوهشی

 در پژوهش اول  که در اکثر رفرنسها آمده است ،سبک معماری قلعه را سلجوقى و متاثر از سبك قلعه سازى دوره ساسانى دانسته در صورتی که در پژوهشی دیگر _ سوم _ که ذکر شد محقق معتقد است که قلعه را به سبک معماری ایتالیایی و به سبک بناهای زمان صفوی ساخته اند. که هر دو جای بحث و بررسی جامع و کار کارشناسانه در رد یا تایید پژوهشهای مذکور است.اما در پژوهش سوم به جزئیات بیشتر توجه شده است و در پژوهش دوم بیشتر به معماری بنا توجه شده است و می تواند اطلاعات کاملتری از دید معماری در اختیار قرار دهد.    

 شب و روز جمعه ۱۷ ربيع الأول از زبان استاد هاشمی زاده
۱- شعر خواني در جايگاه نماز جمعه و حسينيه ميرزا با حضور جمع زيادي از مردم در شب جمعه
۲- ارتباط مستقيم راديو بوشهر به مدت ۱۵ دقيقه ساعت ۷ بعد از ظهر روز جمعه در رابطه با شعر اهل بيت و نقش و جايگاه شعراي دشتي در اين مورد با اينجانب
۳- برگزاري شبي با قرآن با شركت قاريان برجسته استان در مسجد امير المؤمنين و درخشش قاريان چارك و گروه تواشيح آن

 انعکاس نامه وبلاگ نویسان دشتی به فرماندر دشتی

بانک کشاورزی شعبه  خورموج به دستگاه خود پرداز مجهز شد

همایش استانی وبلاگنویسی دانشجویی

به همت گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد خورموج همایش وبلاگ نویسی دانشجویی استان بوشهر در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود.فراخوان شرکت در این همایش امروز در دانشگاه های سراسر استانبه اطلاع عموم دانشجویان خواهد رسید و شروع ثبت نام از امروز آغاز و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد. دانشجویان وبلاگ نویس برای شرکت در این همایش دانشجویی می توانند به پایگاه اینترنتی www.bu-blog.com مراجعه و اقدام به ثبت نام نمایند- ضمنا در مورد همایش بیشتر خواهیم پرداخت_

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۱/۱٧

 

 

 

آلبوم " تربت لیلی" منتشر شد

آلبوم " تربت لیلی " اثر آهنگساز برجسته و جوان دشتی عبدالمهدی حاجیانی منتشر شد. در این آلبوم که حاجیانی کار آهنگسازی و تنظیم کنندگی آنرا به عهده داشته است با صدای داود عزیزی اجرا می شود.آلبوم "تربت لیلی" سومین اثر نوازنده و آهگساز دشتیاتی بعد از آلبوم  " روزگار کودکی " و کتاب  "شکار آهو " می باشد. عبدالمهدی حاجیانی نوازنده و آهنگساز اهل کاکی شهرستان دشتی سالها تلمذ اساتید برجسته ای را تجربه کرده است و در کنار آموزش سازهای تار و تنبور و آهنگسازی  صدابرداری را نیز آموزش دیده و هم اکنون کار های ارزنده خود را تنظیم و اهنگسازی می نماید. کوتاه سخن ،ضمن آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشان و توجه شما به معرفی _مختصر _ عبدالمهدی حاجیانی از بیان خود ایشان، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ تنبورستان مراجعه نمایید:

"عبدالمهدی حاجیانی درخانواده ای به دنیا آمد که عضوی از یک فرهنگ قدیمی و غنیست و در منطقه ای که خاستگاه بزرگان ادب بوده و هست این ریشه ها او را واداشت تا به دنبال کسب هنر(موسیقی اصیل)باشد و با کمک و راهنمایی زنده یاد استاد دادبه(جهانسوز)به مکتب یکی ازشاگردان بزرگ ایشان استاد کیخسرو پورناظری (آهنگسازوراوی بزرگ تنبورونوازنده تار)راه پیدا می کند و از همان زمان تاکنون در ارتباط با این استاد یگانه و کم نظیر هنر و اخلاق بهره ورشد و در مکتب ایشان پرورش یافته است.
ایشان با راهنمایی و کمک این استاد گرانمایه و با مطالعه و تمرین مستمر آثار بزرگان گذشته موسیقی به ویژه تنبور به شیوه ای خاص در آهنگسازی و نوازندگی تنبور دست یافته است و با ردیف سازی و نواختن سه تار نیز آشنا شده است و با شرکت در کلاسهای جهاددانشگاهی دانشگاه تهران باصدابرداری نیز آشنا شده است.از آثار منتشره ایشان تاکنون آلبوم های روزگارکودکی وتربت لیلی به عنوان آهنگساز وکتابهای شکار آهو و آهوی دشت می باشد و آثار دردست تولید و انتشار:کعبه جان،شهسوارعشق (آلبوم)،قطعاتی برای تنبور(کتاب)و... می باشد"

  نمایشگاهی در قلعه محمد خان دشتی

بعد از حدود چهار سال از آخرین باز گشایی قلعه محمد خان دشتی بار دیگر در ایام نوروز با پیگیری های سازمان غیر دولتی " ایراهستان " نمایشگاهی از آثار سه نقاش برجسته خورموجی و برخی صنایع دستی در قلعه بر پا شده است. در این نمایشگاه آثار نقاشی خانم جاویدان ،علی جاویدان و حسن عبدالهی و عکسهای گرفته شده توسط علی جاویدان به نمایش عموم در آمده است. این نمایشگاه در حالی برگزار شد نیمی از تعطیلات ایام نوروز گذشته بود و بی شک بسیاری از دیدن این آثار جذاب رئالیسم و اکسپرسیونیسم در فضای سنتی و باستانی قلعه محروم شدند. اما کاری ارزنده است که امید می رود مستمر باشد هر چند نمایشگاه به کار خود پایان داده ولی قرار است مجددا طی روزهای آینده بازگشایی شود.اما بد نیست بدانید به گفته مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان قرار است قلعه محمد خان دشتی به موزه " شعر و ادب  " تبدیل شود ولی تا کنون خبری از اجرایی شدن این امر نیست.

 برداشت ميوه كنار پيوندي در دشتي آغاز شد 

 

يك گونه نادر گياهي جهان در شهرستان دشتی به حفاظت نياز دارد

 

معاون فني منابع طبيعي استان بوشهرگفت: گونه درختي نادر و منحصر به فرد با نام "آكاسياآلبيدا" كه در كشور فقط در روستاي "رزم‌آباد" شهرستان دشتي استان بوشهر مي‌رويد، به توجه و حفاظت نياز دارد.سهيل مهاجري پنجشنبه در جريان بازديد ازاين گونه درختي افزود: اين گونه درختي در وسعت ‪ ۲۷/۳‬هكتار مورد توجه ومطالعه بسياري ازمحققان، گياه‌شناسان و استادان دانشگاههاي كشور و حتي چند كشور خارجي بوده‌است.مهاجري اظهارداشت: با توجه به نادربودن و درمعرض انقراض بودن اين گونه در سطح دنيا بايد براي حفاظت، نگهداري و توسعه آن سرمايه‌گذاري شود.وي گفت: آتش سوزي، تعرض برخي كشاورزان و سيل از جمله عوامل تهديدكننده اين گونه كمياب دراين منطقه است.مهاجري بر ضرورت تامين اعتباربراي حصاركشي،نگهداري و قرق كامل ذخيره‌گاه اين گونه درختي تاكيد كرد.گونه آكاسياآلبيدا (درخت حلقه سيبي)، درختي است به ارتفاع چهار تا ‪۳۰‬ متر، خارهابصورت جفت بطول ‪ ۰/۲‬تا ‪ ۳/۲‬سانتي متر با منشاء گوشواركها كه وقتي جوان است اغلب رنگ نارنجي يا قهوه‌اي دارد برگها دو شانه‌اي، دمبرگها بدون غده و شانه‌ها دو تا ‪ ۱۲‬جفت است.رويشگاه اين نوع گياه در جهان ساوانهاي خشك و بسترهاي رودخانه‌اي شمال آفريقا شامل كشورهاي سنگال، گامبيا، غرب مصر، سودان، اتيوپي و سومالي واز غرب آفريقا به لسوتو، ناتال و جنوب غربي خط استوا به طرف انگولا و ناميبيا ادامه مي‌يابد.درمناطقي كه درختان آكاسيا آلبيدا به‌وفور يافت مي‌شود دامهااز سرشاخه‌ها، برگ و ميوه آن تغذيه مي‌كنند و يكي ازمنابع مهم تامين علوفه محسوب مي‌شود.ارزش غذايي برگ آكاسياآلبيدا از نظر درصد پروتئين ‪ ۱۳/۲‬و ‪ TDN‬آن ‪۶۰/۲۸‬ درصد است كه بالاتر از يونجه مي‌باشد.يكي از دلايل رويش و بقاي آكاسيا آلبيدا در مناطق خشك و نيمه خشك داشتن ريشه عمودي است كه بيش از پنج متر در سال در عمق خاك فرو مي‌رود و ظرف چند سال به عمق بيش از ‪ ۲۰‬متر مي‌رسد.درخت آكاسيا آلبيدا براي كشاورزي مزاحمتي ندارد و از آنجا كه براي جذب آب و مواد غذايي از لايه‌هاي عميق خاك كه از دسترس محصولات زراعي خارج هستند استفاده‌مي‌كند،برگهاي اين درخت موادآلي خوبي راذخيره مي‌كند و لاشبرگ مفيدي براي خاك اطراف بوجود آورده و باعث حاصلخيزي خاك مي‌شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٢٤ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۱/۱٤

 

دشتی در سالی که گذشت(۲)

 

مهر

_برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر در خورموج و تصویت چندین پروژه اقتصادی در شهرستان دشتی

_ قهرمانی تیم کشتی جوانان خورموج در مسابقات استانی

_ باز دید مهندس اصغر ابراهیمی اصل معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی از محل در نظر گرفته جهت احداث پتروشیمی دشتی

_ آغاز شروع ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات شورا ها و آغاز رایزنی ها و گمانه زنی های معمول انتخاباتی

_ وفات جوان فرهیخته دشتی مهندس حسین رزمی(کارشناس ارشد مهندسی زمین شناسی نفت و کارشناس شرکت نفت اتریش) بعد از 8 ماه در کما

_ آغاز طرح آزمایشی تحقیقاتی کشت مکانیزه گوجه فرنگی برای اولین بار در بخش کاکی

_ در پایان مهلت ثبت نام از اتخابات شورا تعداد 429 نفر به عبارتی 383 نفر در شورای روستا و 56 نفر در انتخابات شوراهای شهر کاکی و خورموج ثبت نام کردند

آبان

_ زلزله به بزرگی 9/3 درجه ریشتر مورخ اول آبان ماه خورموج را لرزاند

_ زلزله به بزرگی1/4 درجه ریشتر مورخ 11 آبان ماه کاکی را لرزاند

_ خوابگاه دانش آموزی هنرستان شهید حیدری خورموج و مدرسه راهنمایی روستای چارک به بهره برداری رسید

ـ بهره برداری و کلنگ زنی از 5 طرح عمرانی در شهرستان دشتی با حضور استاندار بوشهر:افتتاح  آبرسانی روستای باغان ،مدرسه شش کلاسه شبانه روزی درازی و کلنگ زنی پروژه 32 واحد مسکونی بنیاد مسکن ،پرژه 192 مسکونی به شرط تملیک ،پلی ارتباطی روستای کردلان

_ افتتاح قطعه سوم بزرگراه پل مند به طول 35 کلیومتر بخشی از آزاد راه چغادک عسلویه

_ افتتاح قطعه دوم راه مقاتل گزدرای به طول 5 کیلومتر و عرض 7 متر

_ شروع احداث پالایشگاه نفت سنگین دشتیبه عنوان اولین پالایشگاه خصوصی کشور در منطقه لاور ساحلی دشتی با حضور استاندار و سایر مدیران استانی و شهرستانی در روز دوشنبه 29 آبان ماه 

آذر

_ برگزاری جلسه معارفه صفدر جعفری به عنوان ریاست بهزیستی دشتی

_ اعلام اسامی کاندید های شرکت کننده در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا توسط فرماندار که در خورموج 31 نفر به رقابت خواهند پرداخت.

_ افتتاح نمایشگاه کتاب ،صنایع دستی و سوغتن 16 استان کشور در خورموج

_ برگزاری انتخابات شورا ها و معرفی منخبان شهرو روستای دشتی و پیروزی کلی اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهرستان

ـ موفقیت و انتخاب شایسته استاد حاج نصرالله اسدی فرهیخته دشتی در انتخابات شورای شهر بوشهر برای سومین دوره متوالی

دی

_ برف گیر شدن قله کوه بیرمی در بعد از ظهر روز یکشنبه سوم دی ماه

_ زلزله به بزرگی 6/3 درجه ریشتر مورخ 16 دی ماه خورموج را لرزاند

_ تخریب پل دره انجیر خورموج بعد ازکمتر از 24 پایان ساخت آن!!!

_ برگزاری نماز جمعه کاکی به امامت حجه الاسلام سید علی هاشمی نژاد روز جمعه 15 دی ماه

_ با برداشت 5/8 تن ذرت دانه ای در هکتار در دشتی حد نصاب(رکورد) تولید این محصول در کشور شکسته شد

_ برداشت 180 تن کنجد از مزارع دشتی

بهمن

ـ  آغاز عملیات اجرای نخستین واحد کربنات کلسیم رسوبی خاورمیانه در دشتی مورخ 14 بهمن ماه

_ وزش طوفان و گردباد  در بخش کاکی و ایجاد خسارت به تاسیسات

_ آغاز عملیات اجرایی چهار پایگاه مقاومت در دشتی

_ بهره برداری از شش منزل مسکونی کمیته امداد دشتی

_ بر پایی نمایشگاه عکس دستاوردهای انقلاب اسلامی در فرهنگسرای شهید شهریاری

_ برگزاری مراسم بزرگداشت استاد پولاد اسماعیلی همراه با استقبال گسترده مردم دشتی

_ راه اندازی فناوریADSL برا اولین بار دردشتی توسط شرکت بهمن موج

_ زلزله به بزرگی 5/3 درجه ریشتر مورخ 29 بهمن ماه حوالی خورموج را لرزاند

_ تجلیل از خانواده شهید عاشوری به عنوان یکی از سرداران شهید انقلاب اسلامی و از فرزنان دشتی در دومین همایش تجلیل از فجر آفرینان عاشورایی در تالار وحدت تهران 

اسفند

ـ برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی ،صنایع و معادن استان بوشهر و موفقیت فرزندان دشتی در این انتخابات روز چهارشنبه مورخ دوم اسفند ماه

_ برگزاری مسابقات کشتی یادواره زنده یاد اکبر کاشفی با حضور تیم های کنگان ،اهرم و خورموج و قهرمانی خورموج در این مسابقات

_ نشست دکتر مصلح ،دکتر حاجیانی و دکتر سعید نیا (اعضا هیات علمی دانشگاه خلیج فارس) با فرماندار دشتی در خصوص احداث شهرک دانشگاهی دشتی و آغاز رایزنی ها

_ افتتاح مسابقات فوتبال جام شهدای زایرعباسی با حضور مهدی مدیر کل بنیاد شهید استان جمشیدی فرماندار و مدیران شهرستان به همراه محمد فنانی و محمد مایلی کهن روز پنج شنبه مورخ 17 اسفند ماه

_ برگزاری جلسه معارفه هدایت راهوری به عنوان ریاست دادگستری دشتی و سالار مومنی به عنوان دادستان عمومی انقلاب در شهرستان دشتی روز پنج شنبه مورخ 17 اسفند ماه

_ اعلام اختصاص دو میلیارد ریال به مجموعه گردشگری بنگه و شیرینه

_ راه یابی تیم آزادی خورموج _ با شکست تیم وحدت بندر ریگ _ به فینال جام حذفی استان روز دوشنبه مورخ 14 اسفند ماه

_ توقف تیم آزادی خورموح در مسابقه فینال در مقابل تیم شهرداری برازجان روز پنج شنبه 17 اسفند ماه

_ نشست وبلاگ نویسان شهرستان دشتی با حضور دکتر مصلح و دکتر حاجیانی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج روز شنبه مورخ 26 اسفند ماه

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٤۳ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۱/۱۱

 

دشتی در سالی که گذشت(۱)

 

 

فرودین

_ بارش اولین بارندگی سال در روز پنج شنبه 8 فروردین با بارش قریب به 85 میلیمتر

اردیبهشت

_ برگزاری جلسه معارفه دکتر باقر محمودی دشتی به عنوان ریاست بهداشت و درمان دشتی با حضور دکتر ابراهیمی ریاست دانشگاه علوم پزشکی

ـ برگزاری جلسه معارفه دکتر غلامحسین فقیه به عنوان ریاست بیمارستان زینبیه خورموج با حضور دکتر انوری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی

_ افتتاح پژوهش سرای دانش آموزان شهرستان دشتی درخورموج

_ کسب رتبه اول سواد آموزی شهرستان دشتی در ارزشیابی اداره کل نهضت سواد آموزی استان

_ معرفی شورای اسلامی روستای چاووشی به عنوان شورای اسلامی نمونه در گردهمایی شوراهای اسلامی استان

ـ کسب رتبه دوم منطقه آموزش و پرورش کاکی از نظر قبولی دانشگاه در میان 17 منطقه آموزش و پرورش استان

_ کسب مقام سوم بانوان شهرستان دشتی در مسابقات ورزشی بانوان استان

_ کسب مقام قهرمانی تیم کشی شهرستان دشتی در مسابقات استانی جهت اعزام به مسابقات قهرمانی کشور در کرمانشاه

_ استعفا فئلاد همراهیان پور شهردار خورموج و موافقت شورای شهر با استعفا

_ کسب مقام اول تئاتر صحنه ای مدارس راهنمایی دختران ،مقام دوم تئاتر عروسکی مدارس راهنمایی دختران و مقام دوم تئاتر صحنه ای دبیرستان دختران شهرستان دشتی در مسابقات تئاتر مدارس دخترانه استان

_ برگزاری جلسه معارفه رضا جمشیدی به عنوان فرماندار دشتی با حضور استاندار

_ چاپ کتاب مرحوم " حجه الااسلام و المسلمین استاد سید محمد حسن نبوی به روایت اسناد ساواک" توسط مرکز بررسی اسناد تاریخ و اطلاعات استان بوشهر

_ کسب نائب قهرمانی تیم والیبال دبیران دبیرستانهای خورموج در مسابقات والیبال دبیرستانهای استان

خرداد

_ برگزاری مراسم شبی با تئاتر مقاومت به همت انجمن نمایش خورموج و تقدیر از جانباز هنرمند       " حسن صفری" در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری 

_ برگزاری دومین همایش تجلیل از ایثارگران دشتی در مصلی نماز جمعه خورموج

_ آتشسوزی در منطه عشایری و جنگلی آسمانک و تنگ سدر در 35 کیلومتری خورموج و سوختن بیش از 60هکتار از مراتع و جنگلهای منطقه

_ برگزاری مسابقات فوتسال پایگاه های مقاومت استان با حضور 13 تیم از سراسر استان در سالن شهید مهدوی خورموج به مناسبت سوم خرداد و قهرمانی پایگاه شهید عاشوری خورموج

_ نائب قهرمنی تیم تنیس روی میز معلول شهرستان دشتی در مسابقات قهرمانی استان

_ کشته شدن 8 نفر در تصادفی در جاده ساحلی دشتی و بازتاب گسترده خبری آن

_برگزاری یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموز شهرستان دشتی در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری 

_ انتشار آلبوم  "روزگار کودکی" اثر آهنگساز و نوازنده فرهیخته دشتی عبدالمهدی حاجیانی

_ برگزاری جلسه معارفه حسین باغداری به عنوان ریاست فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی با حضور شفیعی مدیر کل

_ برگزاری جلسه معارفه امرالله فاریابی به عنوان مدیریت جهاد کشاورزی دشتی

تیر

_ برگزاری همایش سیره نبوی در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری

_ افتتاح پخش شبکه های آموزش(به عنوان اولین شهرستان استان) و خبر در شهرستان دشتی با حضور پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان ،رحیم زاده مدیر کل صداو سیما و معاون فناوری سازمان صدا سیما در روز یکشنبه 11 تیرماه_ نائب قهرمانی تیم والیبال نوجوانان شهرستان دشتی در مسابقات قهرمانی والیبال نوجوانان استان

_ توقف طرح توسعه میدان نفتی مند و بازتاب گسترده آن در محافل مدیریتی شهرستان

ـ انتصاب زارع به عنوان معاونت فرمانداری دشتی

_ برگزاری جلسه معارفه خلیل رضایی به عنوان ریاست آموزش و پرورش دشتی و اسکندری به عنوان ریاست آموزش و پرورش کاکی در روز 31 تیرماه

 مرداد

_ برگزاری جشنواره تئاتر استانی دین ،هنر ، معرفت با حضور گروههای تئاتر از شهرستانهای بوشهر ،دیلم و دشتی در در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری

_ انتصاب سید محسن هاشمی زاده به عنوان بخشدار مرکزی دشتی و علی نعمتی به عنوان بخشدار کاکی

_ آغاز مسابقات قهرمانی فوتبال منطقه مرکزی دشتی با حضور تیم های استقلال محمد آباد ،پرسپولیس کلل ،خلیج بحیری ،شاهین ،عقاب ،پاس ،آزادی و ابومسلم خورموج

_ افتتاح اولین تاکسی تلفنی ویژه بانوان در شهرستان دشتی با عنوان نگین در خورموج

_ برگزاری نمایشگاه عکس مشروطه در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج

_ سخنرانی پورفاطمی در نطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی در روز 29 مرداد ماه و بازتاب کم نظیر داخلی و خارجی آن

 

شهریور

_ همزمان با هفته دولت پروژه هایی همچون سده تغذیه مصنوعی لاور شرقی ،راه عربی به باشی ،آبرسانی به روستای باغان ،مدرسه راهنمایی حضرت معصومه(س) ،ساختمان اداره بیمه خدمات درمانی شهرستان افتتاح و کلنگ زنی چنیدن پروژه از جمله ساختمان شهرداری خورموج صورت گرفت.

_ اولین نشست وبلاگ نویسان شهرستان دشتی در روز جمعه دهم شهریور ماه در فرهنگسرای شهید شهریاری

_ قهرمانی تیم پاس در مسابقات فوتبال بخش مرکزی شهرستان دشتی

_ قطع درختان میدان شهید مهدوی خورموج توسط شهرداری و بازتاب آن

_ برگزاری جلسه معارفه سرهنگ پاسدار علمدار باقری به عنوان سرپرست نیروی انتظامی شهرستان دشتی

_ برگزاری جلسه معارفه عبدالکریم سرادار به عنوان ریاست نهضت سواد آموزی دشتی

_ کسب سه مقام برتر توسط تئاتر "لطفا خر نشوید" به کارگردانی ابراهیم شاکری مطلق در اولین جشنواره نمایشنامه خوانی استان

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۳۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۱/٧

 

الهی به اميد تو

 

جلسه بررسی حوزه نفوذ پارس جنوبی در خورموج

بعد از چند ماه از تصویب طرح موسوم به حوزه نفوذ پارس جنوبی در هیت دولت و عدم عکس العمل قاطع از مدیران ارشد استان ،جمعی از فعالین اجتماعی و فارغ التحصیلان دانشگاهی خورموج تصمیم به برگزاری نشستی با حضور نیروهای متخصص دانشگاهی و جمعی از روزنامه نگاران استان شدند که موضوع مذکور را بصورت علمی مورد بحث و بررسی قرار دهند.از همین رو از افراد مطلع استان دعوت شد تا در نشستی در خورموج گردهم آیند.

نشست روز پنج شنبه مورخ دوم فروردین ماه برگزار شد و در آن پس از تلاوت قران کریم با صدای دکتر نصیری ،و تشریح بحث جلسه توسط علی اسماعیل پور ،دکتر جمهیری با توجه به حوزه تخصصی خود و اینکه پیش از این مقاله ای را در این زمینه به رشته تحریر در آورده بودند ،توضیحات مجملی ضمن تعریف  حوزه نفوذ  طرح مصوب حوزه نفوذ پارس جنوبی از منظر شهرسازی مورد بررسی قرار دادند. سپس دکتر جهانگیر حیدری توضحیات تکمیلی و کارشناسی و تاریخچه ای از بحث حوزه پارس جنوبی با ارائه مدارک و نقشه هایی موضوع مذکور را بیشتر مورد بررسی علمی قرار دادند.و بیان کردند که طرح مذکور فاید توجیحات علمی است و هرگز استاندارد های علمی در آن لحاظ نشده است. در ادامه دکتر ابراهیم حیدری از منظر اقتصادی در زمینه سود و زیان حوزه پارس جنوبی و تصویب طرح جدید حوزه در هیت دولت سخنان کارشناسی خود را ارائه دادند و با توضیحات تکمیلی دکتر پرویز حاجیانی دلیل اهمیت بالا ،و تاثیرات تصویب طرح جدید حوزه پارس جنوبی برای حضار بیشتر آشکار شد. پیرو سخنان ،دکتر مصلح با ارائه سخنانی در مورد تاریخچه طرح مذکور و پیگیری های سابق بررسی کردند.سپس دکتر آذین با ارائه تاریخچه ای از صنایع نفت و گاز در استان بوشهر و اهمیت طرح فوق و با بیان این مطلب که باید حوزه نفوذ جزیره خارگ ،پارس شمالی نیز تعیین گردد.در ادامه نشست ضمن باز شدن موضوع افرادی چون حسین باغبانی ،داریوش رزمی ،غلامرضا نادری زاده ،سیروس بنه گزی ،یونس جعفری ،غلامرضا قربانی مقدم با ارائه نظرات خود با همراهی دکتر ابراهیم حیدری و دکتر حاجیانی بیشتر در مورد ارائه راهکار و نقش و جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان ،مطبوعات در مورد پیگیری و منتفی کردن طرح حوزه پارس جنوبی به پیشبرد نشست کمک کردند.و درپایان جلسه محمد دادفر به عنوان مطلع و ارائه گزارشی از پیگیریهای خود در زمان نمایندگی و اینکه طرح مذکور مدتهاست مورد نظر استان فارس است و تاکنون موفق به تصویب آن نشده بودند ولی با پیگیریهای مدیران ارشد و فرزندان با نفوذ استان فارس موفق به تصویب طرح شد.وی در ادامه با ذکر این مطلب که نمایندگان استان می توانند به کمک مجلس شورای اسلامی طرح مذکور را از اعتبار ساقط کنند.در ادامه ضمن جمع بندی مطالب توسط علی اسماعیل پور تصمیم بر آن شد ضمن تشکیل کمیته علمی که مرتبا پیگیر طرح شود، صورتجلسه نیز تهیه شود و به استاندار و مدیران ارشد استان ارائه گردد.

چندنکته: 

_ از جمله افراد شرکت کننده در این نشست دکتر پرویز حاجیانی ،دکتر عیدلمجید مصلح ،دکتر ابراهیم حیدری ،دکتر رضا آذین(اعضاء هیت علمی دانشگاه خلیج فارس)،دکتر اسماعیل جمهیری (معاون شهرسازی سازمان مدیرت برنامه ریزی استان بوشهر) ،جهانگیر حیدری(دانشجوی دکترای شهرسازی) ،غلامرضا نادری زاده(دانشجوی دکترا فلسفه) ،محمد حسین نصیری(دانشجوی ترم آخر پزشکی) ،محمد دادفر(نماینده سابق مردم بوشهر گناوه و دیلم) ،سید حسین معروف(رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن استان بوشهر) ،یونس قیصی زاده (مدیر مسئول هفته نامه نسیم جنوب،رئیس خانه مطبوعات استان بوشهر) ،یونس جعفری(مدیر مسئول هفته نامه بیرمی) ،سیروس بنه گزی ،حمید موذنی و ناصر علیخواه(روزنامه نگار) ،اسماعیل جعفری(عکاس) ،منصور اسماعیل پور(ریاست اداره اصناف دشتی) ،علی عاشوری(سرپرست دانشگاه آزاد خورموج) ،غلامرضا قربانی مقدم(سرپرست دانشگاه پیام نور خورموج) ،حسین باغبانی(دبیر دبیرستانهای خورموج) ،غلامرضا شادمان نژاد(دانشجوی کارشناس ارشد جغرافیایی شهری دانشگاه شهید بهشتی) ،اسدالله تاج الدین(دبیر دبیرستانهای خورموج) ،محمد رضا شایان(کارشناس شهری و روستایی استانداری) ،داریوش رزمی(کارشناس اقتصاد کشاورزی بازرگانی دشتی) ، علی اسماعیل پور(کارشناس گمرک بندر بوالخیر) ،هادی اخلاقی(کارشناس روابط عمومی فرمانداری دشتی) ،سید مهدی بهزادی(کارمند دانشگاه آزاد خورموج) ،علی شادمان نژاد(کارمند منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس) و محمد شاکری مطلق(ریاست اداره هواشناسی فرودگاهی دریایی خارگ) بودند.

- به علت عدم نت برداری از جلسه بی شک سخنان کامل دوستان بیان نشد.

_ جلسه ساعت 20:45 شروع و تا ساعت 23:40 ادامه یافت.

_ پس از جلسه رسمی حضار با میزبانی اسماعیل پور شام را صرف کردند.

_اجرای نشست را علی اسماعیل پور بر عهده داشت.

_ علی اسماعیل پور در برگزاری این نشست سهم عمده ای را برعهده داشت.جا دارد کمال تشکر را از ایشان نماییم که این جلسه مهم را ترتیب دادند.  

نشست وبلاگ نویسان شهرستان دشتی

در یکی از روزهای پایانی سال ماضی برابر با 26اسفندماه نشست موعود وبلاگ نویسان دشتی برگزار شد هرچند برخلاف وعده به علت عدم حضور جمشیدی فرماندار در محل فرمانداری برگزار نشد.اما با تغییر مکان نشست _ به همت حمید خان زارعی _ به فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج جایی که اولین نشست نیز در آن برگزار گردیده بود منتقل شد. اما به دلایلی معلوم همچون عدم تبلیغات گسترده و رایج ،تعداد اندک وبلاگ نویسان و ... تعداد قابل ملاحظه ای در این نشست شرکت نداشتند.اما این نشست با وجود اساتیدی چون دکتر حاجیانی و دکتر مصلح دارای وزن علمی بالایی نسبت به نشست قبل داشت "/ هرچند امیدوار بودیم باشرکت جمشیدی فرماندار ضمن مطلع کردن ایشان از کار ارزنده فرزندان دشتی در عرصه وبلاگ نویسان _که بی شک حق بزرگی بر شناساندن دشتی و دشتی ها به دیگر جوامع دیگر دارند _ سخنان وی را در مورد وضیعت کلی خاصه علمی شهرستان شنوا باشیم که متاسف ار عدم حضور نامعلوم ایشان شدیم /" در این نشست همانگونه در وبلاگ دشتی آی کیو  محمد جواد غریبی ذکر شده راجع به مسائل متعددی بحث و بررسی شد.اما شاید مهمترین بخش این نشست علاوه بر آشنایی سیمای برخی از وبلاگ نویسان ، ارائه گزارشی دکتر حاجیانی و دکتر مصلح مربوط به تهیه پیش نویس شهرک دانشگاهی دشتی ،جشنواره دانایی محور دشتی ،اتاق فکر دشتی و پارک علم و فناوری دشتی بود که بسیار مورد توجه حضار واقع شد.برای جلوگیری از اطاله نوشتار ضمن یادآوری دوستان حاضر در نشست و تشکر ویژه به پاس حضورشان ذکر چند نکته  لازم می نماید:

دکتر پرویز حاجیانی ،دکتر عبدالمجید مصلح ،سید محمد رضا هاشمی زاده  ،محمد جواد غریبی ،داریوش رزمی ،ابراهیم شاکری مطلق ،محمد صداقت ،حسین حاجی پور ،محمد صادق نصیری ،حمید صداقت ،حمید زارعی ،حسین تاج الدین ،سید مرتضی هاشمی زاده ،محمد شاکری مطلق و محمد باقر حاجیانی

_ از عدم حضور جمشیدی فرماندار در ساعات پایانی روز جمعه مطلع شدیم به همین علت فقط موفق به اطلاع رسانی _ مبنی بر تغییر مکان نشست _ به صورت کامنت در برخی وبلاگهای دشتی شدیم.

_ نشست در ساعت 15:50 بعداز ظهر شروع و تا ساعت 18:30 به طول انجامید.

_ در پایان نشست مقرر گردید دوستان وبلاگ نویس در سایت اطلاع رسانی را گروهی تشکیل دهند و در آن قلم فرسایی کنند.

_ مقرر شد نشست های بعدی در اسرع وقت و در بازه زمانی کمتری با حضور وبلاگ نویسان ساکن شهرستان برگزار شود.

_ وبلاگ دشتی ها به نمایندگی از دوستان شرکت کننده از حمید زارعی ریاست فرهنگسرای شهید شهریاری کمال تشکر را می نماید.    

 دکتر فیض استاندار آینده بوشهر

با توجه به گرم شدن زمزمه های رفتن افراشته استاندار ،شنیده ها حاکی از آن است در صورت رفتن افراشته  شخصی به نام دکتر فیض برای استانداری بوشهر در نظر گرفته شده است که بزودی _  حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه _ به استانداری بوشهر منصوب می شود. دکتر فیض دارای دکترای اقتصاد است و هم اکنون در دفتر مقام معظم رهبری مشغول به کار هستند.در ضمن دکتر فیض از فرزندان استان بوشهر نیستند.

اولین باران دشتی در سال 1386

روز گذشته _ همانند سراسر استان _ اولین باران سال بر خاک دشتی بارید و هوای دشتی را  متحول و هوای بهاری به دیار دشتی بخشید.طبق آخرین اطلاعات تا صبح امروز قریب به 10 میلیمتر در خورموج مرکز شهرستان دشتی بارش داشتیم.البته بیشترین بارش مربوط به شمال استان بوده است بطوریکه بندر دیلم با 37 میلیمتر بارندگی بیشترین بارش را در سطح شهرهای استان داشته است.  

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]