دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٦/٤/۳٠

 

 

 

خنک بادی زروی گلشن آمد        که  جانم رفته و بازم  تن آمد

شد آنکه دیده یعقوب روشن        که بوی یوسف از پیراهن آمد

"مرحوم احمد خان دشتی"

باسپاس فراوان از:

دکتر محمد رضا بیگناه ،دکتر مهران زنده بودی ، سید محمد جواد رکنی ،میثم رضایی ،مهدی چاهشوری ،فرزان اسدی ،محمد جواد غریبی ،حسین تیموری ،عادل تابناک ،سعید مسلمی ،پرند ،عبدالله نجفی ،محمد افراسیابی(عمو اروند) ،عبدالمهدی حاجیانی ،محمد باقر حاجیانی  ،محمد رزمی ،علی ،احسان ،آرزو ،سید اکبر موسوی،خبرگزاری خلیج فارس،جمعی از جوانان روستای باوله ،حسینی ،ابراهیمی ،زینو ، سید حسین مقامسی زاده ،سید علیرضا امینی ،یوسف صبحانی نسب  ،باقر بحرینی ،محمد صداقت ،محسن گرامی ،حسن عبدی ،حسین شیرکانی ،حسین فقیه(هانی) ،محمدی ،پولادی ،عابدین عابدی زاده ،رضا کاشفیان فرد ،سجاد ،عبدالله نجفی ،سعید ،محمد حسینی ،یه مسافر ،مناجات ،معصوم ،اندشه ورز برنا ،محسن عمرانی ،عاشوری ،سعید و علی فقیه

 

آيت الله حاج شیخ عبدالنبي نمازي

عکسی که در لوگو مشاهده می کنید متعلق به آيت الله حاج شیخ عبدالنبي نمازي نماينده ولي فقيه و امام جمعه كاشان ، نماينده منتخب چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري استان تهران و از مفاخر دشتی است.

وی سالهای 1341 تا 1346 در نجف اشرف ازمحضر عالماني از جمله مرحوم موحد نجف آبادي(ره) ، مرحوم تبريزي(ره) ، مرحوم بادكوبه‌اي(ره)، سبزواري و آزاد قزويني بهره برد.  و سپس در حوزه علمیه قم از از محضر آيات عظام مرحوم اراكي(ره)، مرحوم هاشم آملي(ره)، مرحوم فاني اصفهاني (ره)، مرحوم گلپانگاني(ره) ، مرحوم صدر (ره) و آيت الله محمدي گيلاني دروس فقه و اصول و فلسفه را فراگرفت.  از جمله فعاليتهاي علمي آيت‌الله نمازي، تاليف رساله "وجوب صلاه‌الجمعه"، "مصباح الشريعه في شرح تحريرالوسيله كتاب الخمس و كتاب جهاد و تقليد"، "گناه و آثار آن"،"ولايت فقيه"، "پاسخ شبهات پيرامون ولايت فقيه"، "رساله‌اي در اخلاص" و "صفات و شرايط رهبري در اسلام" است. همچنين "تفسير سوره والعصر" ، "رساله در ولايت و مرجعيت "، "تقريرات فقه و اصول" چند تن از آيات عظام و سه جزوه در "علم صرف و نحو"ازجمله تحقيقات وي است.

ازجمله مسووليتهاي ایشان قاضي شرع دادگاههاي انقلاب اسلامي غرب كشوردر سالهاي  ۵۸و ، ۵۹نمايندگي امام و فرماندهي سپاه منطقه  ۲كشور، مسووليت بخش آمار وبررسي شوراي مديريت حوزه علميه قم، مسووليتهاي آموزشهاي عقيدتي سياسي كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نمايندگي مجلس خبرگان رهبري‌ازاستان بوشهر در دوره دوم و سوم، عضويت در جامعه مدرسين حوزه علميه قم ، دادستان كل كشور، نماينده منتخب چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري از استان تهران است.

برنامه دولت برای کاهش اتکای بودجه به نفت

برنامه دولت برای کاهش اتکای بودجه به نفت ،عنوان مصاحبه خبرگزاری مهر با دکتر سید کمال الدین شهریاری که در آن جزئیات کامل برنامه دولت برای کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی را تشریح کرده است که توجه شما را جلب می کنم چرا که حاوی اطلاعات ارزنده ای است...

سمینار "آینده شناسی ضرورتی برای ورودمقتدرانه به فردا" 

پنج شنبه گذشته به همت سازمان غیردولتی انجمن آینده سازان توسعه ،جنوب شهرستان دشتی سمینار "آینده شناسی ضرورتی برای ورودمقتدرانه به فردا"  با حضور اساتید بزرگی چون دکتر دانایی فرد(عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران) ،دکتر مصلح(عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس) و مهندس عطاری در سالن مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خورموج برگزار شد که با استقبال کم نظیر مردم مواجه شد  از همین رو توجه شما را به گزارش مبسوط این سمینار که توسط وبلاگ نویس دانای دشتی ،محمد جواد غریبی به رشته تحریر در آمده  جلب می کنم...

 

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٠٠ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٤/٢٥

 

 

 

زهجرانت گهی در تاب و در تب         ندانم روز من  کی باشد و شب

خبر از حال  محزون کس ندارد          به غیر از خلق قدرت نما رب

"مرحوم محزون کردوانی"

پذیرش مهندس رزمی نیا در  دکترا تخصصی الکترونیک

با خبر شدیم مهندس ابوالحسن رزمی نیا از فرهیختگان جوان خطه دشتی موفق شدند در دوره  دکترای تخصصی الکترونیک PhDدانشگاه تربیت مدرس تهران پذیرفته شوند.بد نیست بدانید مهندس رزمی دوره کارشناسی مهندسی الکترونیک را در دانشگاه شیراز گذرانده و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه سمنان اخذ کردند.وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت مهندس رزمی نیا را به ایشان و همه دشتی ها تبریک عرض کرده و برای همه فرزندان دشتی ساکن کهکشان راه شیری آرزوی موفقیت می نماید.

داستانی دیگر از استاد صفدری در ویژه نامه شرق

به روال معمول روزنامه شرق هر از چند گاهی اقدام به چاپ ویژه نامه های تخصصی می کند. یکی از محبوبترین آنها "ادب نامه شرق" است که به چاپ آثار نویسندگان شهیر ایرانی می پردازد.در آخرین شماره ادب نامه شرق ،داستان کوتاهی نیز از استاد محمدرضا نویسنده شهیر ایرانی و از فرهیختگان دشتی به نام  "خود تنهایی" به چاپ رسید که طبق تاریخ داستان ،روزهای 29 تا 31 اردیبهشت 82،شهرک اندیشه به رشته تحریر درآمده است. در ادامه ضمن اشاره به ابتدای داستان ،لازم است بدانید که ادب نامه شرق مذکور سه شنبه گذشته چاپ شده است:

"یک سه دیواری که درازا و پهنای آن را می شود با دو یا سه گام پیمود. یک پنجره در دست چپ که از پشت شیشه های آن روشنایی اندکی می نماید.یک در میان دیوار روبرو که بسته است.مرد اندکی نرسیده به در مانده است. خیز برمی دارد دستگیره در را می پیچاند که بداند قفل شده است.پشت به در می ایستد و راه باریکه...."  

احداث سالن اختصاصی هندبال در دشتی

مديركل تربيت بدني استان بوشهر گفت:هشت ميلياردريال براي احداث سالنهاي اختصاصي هندبال در اين استان اختصاص يافته است.حسين وردياني افزود:با اين ميزان اعتبار،چهارسالن در شهرستانهاي دير، تنگستان، دشتستان و دشتي احداث خواهد شد. وي اظهارداشت: با توجه به محدوديت اماكن ورزشي و نبود فضاهاي اختصاصي براي بسياري ازرشته‌هاي ورزشي درشهرستانهاي استان بوشهر،احداث سالن هندبال در تعدادي از اين شهرستانها مي‌تواند بخشي از مشكلات موجود را در اين زمينه رفع كند.

اخراج کارگران شهرداری کاکی و نارضایتی کارگران!!

برطرف شدن مشکل کم آبی ۳۸ روستای تنگستان با کمک چاههای شیرین خورموج

مدير عامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان بوشهر گفت: مشكل كم آبي ‪۳۸‬ روستاي شهرستان تنگستان با بيش از ‪ ۱۲‬هزار نفر جمعيت برطرف شد. رفيعي پور بيان كرد: هم‌اكنون با جريان يافتن آب چاههاي شيرين منطقه خورموج در شهرستان دشتي به شبكه آبرساني روستاهاي تنگستان ميزان آب ورودي به اين روستاها به پنج هزار و‪ ۶۰۰‬متر مكعب رسيده است كه با تجهيز و رفع برخي از مشكلات چاه دوم منطقه خورموج اين ميزان به هفت هزارمترمكعب افزايش خواهد يافت.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٤٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٤/٢۱

 

نامه سرگشاده يکی از سازمانهای غيردولتی به امام جمعه دير

 

پس از بالا گرفتن اعتراضات و تجمعات مردمی در شهرستان دیر مبنی بر استقرار کامل  طرح  توسعه میدان گازی پارس شمالی در شهرستان دیر و به تاخیر افتادن طرح مذکور ،بازتابهای متعددی از سوی مسئولین شهرستان دیر داشته است که یکی از بازتاب ها سخنان حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي حسيني در خطبه نماز جمعه هفته گذشته ديربود که حاوی نکاتی بود که سازمان غير دولتی کانون نگین جنوب شهرستان دشتی برآن شد تا نکاتی را ذکر نمايد که متن آن را در  ادامه می خوانيد در ضمن سخنان حاج آقا حسيني را می توانيد در ذيل مطالعه کنيد:

سخنان حاج آقا حسيني

 

 

حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي حسيني

امام جمعه محترم دير

سلام عليكم؛

 در طول چند سال اخير طرح و انتشار هرگونه خبر و مطلبي در خصوص جانمايي طرح پارس شمالي خصوصاً بخش هاي اداري و پشتيباني طرح منجر به بروز واكنش ها و موضع گيريهاي متفاوتي در سطح افكار عمومي ساكنان شهرستانهاي دير و دشتي گرديده كه متأسفانه اظهار نظرهاي نسنجيده و يكسويه برخي از مسئولان محلي و نخبگان مذهبي و اجتماعي اين مناطق از تريبون هاي مختلف موجب بروز اعتراضات و شكل گيري تجمعات اعتراض آميزمردمي خصوصاً در شهر ديرگرديده كه به حول و قوه الهي و با حسن تدبير و درايت مسئولان سياسي و امنيتي استان اين روند كنترل و مهار شده است. اما تداوم اين رويه ناصواب و باز توليد التهابات اجتماعي توسط برخي از شخصيت هايي كه مي بايست منادي اعتدال و انصاف در اين گونه مسائل اجتماعي- اقتصادي باشند، موضوعي است كه قابل تأمل مي باشد. انعكاس و انتشار بخشهايي از خطبه هاي نماز جمعه ديردر مورخه 15/4/1386 درخصوص لزوم اجراي طرح پارس شمالي در شهرستان دير درجرايد استان ، وبلاگ ها و سايت هاي خبري ، ضرورت طرح نكاتي را در اين زمينه بيش از گذشته نمايان كرده است:

اولاً: ميدان گازي پارس شمالي به صورت بيضي و داراي قطرهاي كوچك و بزرگ 25 در 16 كيلومتر بوده
و بر اساس نقشه هاي هوايي و ماهواره اي كه هم اكنون در وزارت نفت نيز موجود مي باشد؛ دقيقاً در جغرافياي شهرستان دشتي و در مقابل روستاي زيارت واقع گرديده وحدود 25 كيلومتر با ساحل شهرستان دشتي (روستاي زيارت) فاصله دارد.بنابراين تصديق مي فرماييد كه با توجه به استقرار ميدان گازي پارس
شمالي در محدوده آبهاي ساحلي شهرستان دشتي، امام جمعه محترم، فرماندار و ساكنان نجيب شهرستان دشتي براي بيان گونه اين مطالب و سهم خواهي بيشتر از منافع و مزاياي طرح مذكور و پيگيري موضوع سزاوارتر خواهند بود.اما مقامات و مسئولان استاني و ملي بهتر مي دانند كه سكوت ساكنان شهرستان دشتي و عدم واكنش علني آنان به جوسازي ها و جنجال آفريني هاي سالهاي اخير در خصوص طرح توسعه ميدان گازي پارس شمالي ناشي از روحيه نجابت و همكاري مردم دشتي با مديران و مجريان اين طرح براي شروع سريعتر طرحي است كه اقتصاد ملي از آن منتفع خواهد شد؛وگرنه ايراد سخنراني هاي داراي مضامين تحريك آميز و بدنبال آن اجتماع تعدادي از شهروندان جلوي فرمانداري يا دفتر امام جمعه در شهرستان دشتي نيز قابل تكرار و امكان پذير خواهد بود.  

ضمناً مزيد استحضار جنابعالي مياديني كه بر اساس مدارك و مستندات ياد شده در شهرستان دير واقع گرديده؛ تحت عناوين فردوسي و گلشن بوده و موقعيت اين ميادين قطعاً در شهرستان دير مي باشد.

ثانياً : علي رغم واقع شدن ميدان گازي پارس شمالي در محدوده شهرستان دشتي و با توجه به بررسيهاي كارشناسي صورت گرفته و مقرر گرديده شده كه از 10 فاز پيش بيني شده براي طرح توسعه ميدان گازي پارس شمالي، پنج فاز در شهرستان دير، سه فاز در شهرستان دشتي و دو فاز در شهرستان تنگستان احداث گردد.

مع الوصف انتظار مي رود؛ در سالي كه از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي نامگذاري گرديده كليه دلسوزان و خدمتگزاران نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران با متانت و سعه صدر لازم ضمن رسيدگي و پيگيري مستمر مطالبات منطقي مردم، منشاء گسستن علقه ها و پيوندهاي ديرينه مردم اين ديار و مانعي جهت اجراي اين طرح ملي نبوده چرا كه بيان غير كارشناسي  اين گونه موضوعات از طريق تريبونهاي مقدسي نظير نماز جمعه،  نتيجه اي جز شكل گيري نوعي تنفر اجتماعي در بين ساكنان شهرستان هاي دشتي و دير و افزايش هزينه هاي اجتماعي اجراي طرح هاي توسعه گازي استان نداشته و موجب خدشه به جايگاه و منزلت والاي ائمه محترم جمعه خواهد شد.   

علي ايحال با عنايت به توضيحات مختصر فوق و ضمن تأكيد بر لزوم تشريك مساعي كليه مسئولان و مردم شريف اين دو شهرستان براي آغاز سريعتر عمليات اجرايي طرح هاي توسعه ميادين گازي پارس شمالي، گلشن و فردوسي، شايسته است؛با كلام وگفتار شيواي خود در خطبه هاي نماز جمعه و ساير ملاقات هاي مردمي،ضمن تنوير افكار عمومي، زمينه افزايش تعاملات مردم و نهادهاي حاكميتي درون و برون استاني را در اين خصوص فراهم فرمائيد..

ایام عزت مستدام

      كانون نگين جنوب شهرستان دشتي 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:٢۱ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٤/۱٩

 

پارس شمالی (۲)

 

مشخصات پارس شمالی
پیشینه اکتشاف در میدان گازی پارسشمالی به سال ۱۳۴۳ بازمی گردد که این میدان، با انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدیکشف شد. حفر ۷ حلقه چاه اکتشافی، توصیفی و توسعه ای از جمله فعالیت های انجام شدهبه منظور توسعه این میدان تا سال ۱۳۵۵ بوده است. البته تا زمان پیروزی انقلاباسلامی ۱۷ حلقه چاه در این میدان حفاری شد. از سوی دیگر، نصب دو سکوی نیمه کاره نیزاز فعالیت های توسعه ای انجام شده تا این زمان بوده است.
شرکت های مادر «اکسون» و «لندس» _ آمریکایی_ فعالیت های اصلی طراحی و ساخت تاسیسات طرح توسعه میدان پارس شمالی را تاپیش از پیروزی انقلاب اسلامی به عهده داشتند،‌ این فعالیت ها تا بعد از سال ۱۳۵۷ کهفعالیت های توسعه ای میدان پارس شمالی متوقف شد، ادامه داشت.
البته نباید فراموش کردکه در زمان کشف میدان گازی پارس شمالی در سال ۱۳۴۳ مخزن این میدان بزرگ ترین مخزنگازی کشور بود و به همین دلیل سرمایه گذاری در آن زمان برای توسعه این میدان سرعتگرفت. ولی بروز وقایعی مانند انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مانع از ادامه توسعهاین میدان شد. پس از جنگ نیز توجه به توسعه میدان پارس جنوبی به دلیل مشترک بودن واستفاده حداکثر از گاز این میدان قوت گرفت که این عامل نیز از مواردی است که توسعهمیدان پارس شمالی را تا کنون در حاشیه قرار داده است.
پیش از این مدیر طرح توسعه میدانپارس شمالی در شرکت نفت و گاز پارس گفته بود : طرح توسعه این میدان در قالب ۴ فازتعریف شده که تولید از هر فاز این میدان، حدود ۲/۱ میلیارد فوت مکعب است که بااحتساب ۴ فاز، روزانه ۸/۴ میلیارد فوت مکعب از فازهای میدان پارس شمالی تولید خواهدشد.

وزیری هامانه وزیر نفت نیز در حاشیه بازدید از محل احداث پارس شمالی گفته بود:میدان پارس شمالی معادل چهار فاز پارس جنوبی است و با توجه به نزدیکی دو میدان گلشن و فردوس که جمعا معادل سه فاز هستند، در مجموع پارس شمالی به لحاظ حجمی‌معادل هفت فاز پارس جنوبی می‌شود؛ البته سه فاز پارس شمالی برای تولید LNG پیش‌بینی شده است. 

همانطور که ذکر شد پیش از این مقرر شده بود پروژه عظیم پارس شمالی در  4 و یا 7 فاز به بهره برداری رسد که با احتمال احتمال ظرفیت بالای این میدان، سیاست گذاران تولید از 10 فاز پارسشمالی را در دستور کار توسعه قرار داده اند.

ذخایر

در مورد ذخایر گازی پارس شمالی اقول مختلفی است که شاید موثق ترین آن "گفته مهندس خانچی مدیر طرح و توسعه پارس شمالی در شرکت نفت و گاز پارس است:حجم گازدرجای(کنونی) این میدان  ۵۸/۹تریلیون فوت مکعب (TCF) و و بر اساس برآوردها، میزان گاز قابل برداشت در اینمیدان به میزان   ۴۷/۲تریلیون فوت مکعب( (TCF و از نوع گاز ترش است.

اما اقوال دیگر که البته از اشخاص خاصی بیان نشده و در خبرگزاری ها ذکر می شود ،حاکی از این است که برخی: ذخیـره گاز این میدان ۶۶/۱تریلیون متر مکعب و حجم گاز قابل تولید حدود۳۳/۱ تریلیون مترمکعب تخمین زده ،جهت تولید ۱۰۰ میـلـیون متر مکعب گاز در روز دانسته که توسعه آن تا تولید کل۱۲۷ میلیون متر مکعب گــــاز درروز پیش بینی شده را اعلام می کنند.

اما  دیگرقول بیان می کند: ذخیره این میدان را حدود 80 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی ذکر و توان تولید روزانه 431 میلیون فوت مکعب گاز را برای میدان بیان کرده اند.

قرار داد توسعه پارس شمالی

از زمان جدی شدن توسعه میدان پارس شمالی وقرار گرفتن در دستور کار شرکت ملی نفت ایران ،شرکت های مختلف خارجی برای سرمایه گذاری در میدان گازی پارس شمالیاعلام آمادگی کرده در این میدان اعلام کرده بود، البته این تمایلاتبه صورت رسمی اعلام نشد.
مهندس خانچی مدیر طرح توسعه میدان پارس شمالی می گوید: ‌شرکتهایی از هند و چین نیز علاقه خود را برای حضور در این میدان اعلام کرده بودند.

اما سرانجام موافقتنامه (MOU) توسعه میدان گازی پارس شمالی که برای توسعه بخش بالادستی و پائیس دستی آن در مجموع بیش از 16 میلیارد دلار لازم است، بین شرکت ملی نفت و شرکت شرکت ملی نفت فراساحل چین «سینوک»‌ CNOOC در سال گذشته به امضا رسید. بر اساس این توافقنامه تولید یک فاز LNG این میدان به ایران تعلق می گیرد و فروش گاز LNG دو فاز دیگرنیز در اختیار شرکت CNOOC قرار می گیرد و این شرکت اختیار دارد تا LNG تولید شدهاین دو فاز را به مشتریان خود بفروشد. گاز یکی از فاز های این میدان نیز برای مصرفداخلی و تزریق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 سیاست ها و اهداف  

پیش از سیاست جدید شرکت ملی نفت ایران برای تخصیص گاز این میدان به تولید LNG قرار بود گاز تولیدی میدان پارس شمالی برای صادرات از طریق خط لوله صلح بهکشورهای پاکستان و هند فرستاده شود.

 

اما به دلیل طولانی شدن روند طولانی شدن روند گفت‌وگو ها، سیاست جدید کشور بر راستایاختصاص گاز این میدان به تولید LNG قرار گرفته است .و طبق گفته مدیر عامل نفت وگاز پارس: در صورتی که خط لوله صلح تا پایان سال 2009 آماده نشود گاز پارس شمالی در داخل کشور به مصرف می رسد. اکبر ترکان که در دومین روز از همایش بین المللی انرژی و امنیت در گفتگو با خبرگزاری مهر در اسفند ماه  1384گفته بود: چنانچه خط لوله صلح همزمان با عملیات اجرایی منطقه پارس شمالی پیش نرود و تا سال 2009 به پایان نرسد ایران مجبور خواهد گاز تولیدی از پارس شمالی رادر داخل کشور به مصرف رساند.

 

البته نباید از نظر دور داشت،مسئولان هنوز استفاده از گاز میدان پارس شمالی را برای پروژه خط لوله صلح منتفی نمیدانند.
بر اساس توافق نامه‌ای که آذر ماه سال گذشته میان ایران و شرکت «سینوک»‌ CNOOCچینی بهامضا رسید، به نظر می‌رسد که شرکت چینی تصمیم دارد فعالیت‌های بالادستی و پاییندستی را در میدان پارس شمالی بر عهده گیرد ولی نباید فراموش کرد که نحوه سرمایهگذاری در صنایع بالادستی و پایین دستی متفاوت است.
مهندس ترکان مدیر عامل نفت وگاز پارس دی ماه سال گذشته در گفتگو با خبر نگاذان بیان کردندن: برای توسعه میدان پار شمالی با شرکت سینوک چین به توافق رسیده ایم که قرار است در اینقرارداد بخش بالادستی و پایین دستی به موازات هم پیش رود.ترکان بخش بالادستی را شامل حفاری ، ساخت سکوهای دریایی تا پالایشگاه و بخشپایین دستی را نیز شامل کارخانجات مایع داسازی گاز دانست و اضافه کرد بود: گاز حاصل ازتولید بخش بالادستی به یک کارخانه تولید گاز مایع در بخش پایین دستی فروخته می شودو محصولات تولیدی در این کارخانه صادر می شود.مدیر عامل شرکت نفت وگازپارس  افزود : ارزش اینقرارداد درمجموع 16 میلیارد دلار است که 5 میلیارد دلار آن در بخش بالادستی و 11میلیارد دلار مابقی نیز در بخش پایین دستی هزینه می شود .

طبق اطلاعات واصله بر اساس این موافقت‌نامه،شرکت پیمانکار کارخانه های LNG را احداث می کنند و اجازه بهره برداری در مدت ۲۵ سالبه آن شرکت داده خواهد شد. ایران نیز تعهد دارد تا در صورت نهایی شدن توافقنامه،گاز این میدان را برای مدت ۲۵ سال با فرمول معین بفروشد.
سود شرکت پیمانکار دراین میان از فروش LNG و هزینه های انتقال آن تامین خواهد شد. هرچند نباید فراموشکرد که قیمت LNG در فرمول فروش گاز ایران به شرکت پیمانکار توسعه دهنده تاثیر گذاراست و هر چه قیمت LNG افزایش یابد، شرکت ملی نفت ایران می تواند گاز تولیدی اینمیدان را با قیمت بالاتری به پیمانکار بفروشد.
همچنین براساس تفاهم نامه منعقدشده با شرکت CNOOC چین، تمام فعالیت های تبدیل گاز طبیعی به LNG ، حمل و فروش اینمحصول بر عهده این شرکت خواهد بود.
برخی از کارشناسان معتقدند که در صورت توافقطرفین در مورد مفاد این تفاهم نامه واگذاری این طرح به شرکت چینی باید به صورت ترکتشریفات مناقصه انجام گیرد.

نفت سنگین میدان پارس شمالی

این میدان دارای نفت سنگین نیز هست تا آنجا که نفت برخی از لایه های این میداناز لحاظ درجه سبکی (API ) خصوصیان نفت خام میدان کوه مند را داراست و با توجه بهبرآوردهای انجام شده نفت میدان پارس شمالی از API ۱۲برخوردار است.
با توجه بهاین که مطالعات نفت سنگین یا فوق سنگین در میدان های خشکی ارزانتر و مقرون به صرفهتر است، به همین دلیل احتمالا مطالعات مربوط به روان سازی نفت خام میدان دریاییپارس شمالی پس از دستیابی به روش اصولی بهره برداری از نفت سنگین در میدان های خشکیانجام می گیرد.

فعالیت های در دست اجرا برای توسعه میدان

مطالعه:

شرکت مشاور ایرانی مطالعه در مورد فعالیت های مهندسی که پیش از این بر رویمخزن میدان پارس شمالی انجام شده را بر عهده دارد که این مطالعات با استفاده از نرمافزارهای جدید و روش های نوین ارزیابی انجام می شود. این امر موجب می شود مدل مخزنبه روز شود

مطالعاتی که در گذشته توسط شرکت شل صورت گرفته بود حاکی از این بود کهاستفاده از تجهیزات قدیمی میدان با توجه به فناوری های روز دنیا مورد استفاده نیستکه شاید بتوان به نبود فناوری حفاری چاه های مجتمع در آن زمان اشاره کرد.
بررسیاین موضوع که در طراحی جدید و اصلاحی تا چه میزان امکان استفاده ازتجهیزات وامکانات پیشین وجود دارد نیز از وظایف شرکت مشاور به شمار می رود.
حفاری:

 

قرارداد اجاره یک دستگاه دکل حفاری دریایی به منظور انجام عملیات حفاری در میدان گازی پارس شمالی مابین شرکت نفت و گاز پارس و شرکت ملی حفاری ایران در اواخر بهمن ماه سال گذشته امضا شد. به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، قرارداد  اجاره یک دستگاه دکل حفاری دریایی به منظور انجام عملیات حفاری در میدان گازی پارسشمالی مابین شرکت نفت و گاز پارس و شرکت ملی حفاری ایران به امضاء رسید.دکل حفاری شهید مدرس پس از بازسازی لازم، حفاری چاه‌های میدان گازی پارس شمالیرا به انجام می‌رساند. پیش‌بینی می‌گردد این دکل در سال تعداد چهار حلقه چاه در عمقحدود 3400 الی 3600 متر حفاری نماید که از هر حلقه چاه روزانه حداقل 100 میلیون فوتمکعب گاز تولید خواهد شد. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در مورد تعداد چاه‌های قابل حفاری در پارس شمالی گفت: این امر پس از انجام مهندسی مخزن توسط شرکت پارس پترو زاگرس به طور دقیق مشخص می شود، اما ارزیابی فعلی این است که 48 چاه روی 4 فاز و در 4 سکو حفاری شود.
مدیر شرکت نفت و گاز پارس مبلغ اجاره دکل حفاری را 89 میلیون و 68 هزار و 670 یورو اعلام و تصریح کرد: این قرارداد برای مدت 5 سال منعقد شده است و محل استقرار دکل در 35 کیلومتری ساحل خلیج فارس و در عمق 30 متری مستقر  و طبق توافق ،این شرکت عملیات حفاری را با 20درصد زیر قیمت نرخ های بین المللی انجام خواهد داد.

منابع:

 خبرگزاری های:شانا ،ایرنا ،حیات ،مهر ،ایران پترونت ،واحد مرکزی خبر و خبرگزاری فرانسه

ساختمان ‪ ۱۵‬واحد آموزشی در شهرستان دشتی بوشهر تخریبی اعلام شد

شنیده های استعفایی:

- حاکی از آن است که غلامحسین زارعی مدیر کل تعاون استان بوشهر برای کاندیداتوری حوزه دشتی و تنگستان،شیخ موسی احمدی مدیر کل ثبت و اسناد واملاک استان فارس برای کاندیداتوری حوزه کنگان،جم و دیر ،اسکندری سرپرستی شعب بانک سپه استان بوشهر برای کاندیداتوری حوزه دشتستان استعفا خود را تسلیم مقامات بالاتر خود کرده اند.  

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٥٠ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٤/۱٤

 

پارس شمالی(۱)

 

طی یک سال و نیم اخیر مطالب متعددی از طریق مطبوعات و وبلاگ ها در خصوص موقعیت و جانمایی طرح میدان گازی پارس شمالی و واکنشهای مردمی نسبت به این قضیه انعکاس یافته که جای تامل بسیار دارد مطالب که بعضا نشلن از احساسات صرف نویسنده مطلب داشت.چرا که مطالعه اکثر نوشتار به این نتیجه منتج می شد که شخص نویسنده اطلاعات کافی و وافی از طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی ندارد که این امر خود از عدم مطالعه و یا داشتن اطلاعات کم شخص نویسنده داشت.زیرا عمده مطالب منتشر شده حول وحوش این مبحث به رشته تحریر در آمده بود که میدان گازی پارس شمالی در شهرستان دیر قرار دارد و در پی آن استدلالهایی که بیشتر احساسات خواننده را قلقلک می داد و نه بیش از آن. در صورتی که گر نویسنده مطلب از مطالعه و عکس های هوایی و ماهواره ایی برخوردار بود به این امر پی می برد که این مبحث فاقد پایه و اساس منطقی است.حال در این مقال که بخش اول آن را می خوانید سعی شده بدور از احساسات مرسوم و تنها با دلیل و منطق که برآمده از سخنان مدیران عالی رتبه وزارت نفت و مستنداتی است_که موجود می باشد_ به موقعیت و مکان یابی پارس شمالی پرداخته شودو در بخش دم که متعاقبا منتشر خواهد شد به مشخصات فنی،سیاستها،اهداف،قرارداها و..پارس شمالی پرداخته می شود:

موقعیت پارس شمالی

میدان گازی پارس شمالی به صورت بیضی است و دارای قطر های کوچک و بزرگ ۲۵ در ۱۶ کیلومتر است.

به گفته مهندس رجبعلی خانچی مدیر طرح و توسعه پارس شمالی در شرکت نفت و گاز پارس میدان عظیم پارس شمالی ۱۲۰ برای کیلومتری شرق بوشهر در مقابل روستای زیارت شهرستان دشتی قرار دارد.برای اثبات این گفته همه را به عکسهای هوایی و ماهواره ای که در وزارت نفت موجود است ارجاع داده تا همگی به این امر واقف شوند که آن میدانی که امروزه به نام میدان پارس شمالی مورد نظر است دقیقا در جغرافیای شهرستان دشتی قرار دارد.البته باید متذکر شوم این عکس ها برای همه افراد عام الوجود نیست. در ضمن در همان عکسها مشخص است که میادینی که در جغرافیای شهرستان دیر قرار دارد میادین گلشن و فردوسی است و نه پارس شمالی که به مراتب ذخایر گازی آن از میدان پارس شمالی کمتر است هر چند طبق سیاست گذاری وزارت نفت ،شرکت نفت وگازپارس مسوولیت توسعه میدان‌های گازی پارس شمالی ،گلشن و فردوسی را به عهده دارد و مقرر شده است 40 میلیون تنLNG از از 76 میلیومن تن LNGکشور از سه میدان گازی پارس شمالی ،گلشن و فردوسی تامین شود که بترتیب 20میلون تن از میدان پارس شمالی و 20 میلیون تن از میادین گلشن فردوسی

فاصله قله مخزن تا ساحل نیز حدود ۲۵ متر است که این موضوع نشان دهنده فاصله اندک مخزن از ساحل است در حالی که مخزن میدان پارس جنوبی از ساحل آن حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

مکان یابی تاسیسات خشکی پارس شمالی

تاریخچه ی مکان یابی

در سال های نخستین فعالیت های توسعه ای میدان پارس شمالی، که زمین ارزش و بهای بسیار اندکی داشت، زمین های خاصی به اجرای این طرح تخصیص نیافته شد. به عبارت دیگر، فعالیت های مهندسی و طراحی احداث امکانات و تجهیزات طرح از جمله پالایشگاه، شهرک، بیمارستان و فرودگاه بدون در نظر گرفتن زمین و اختصاص آن انجام شده بود. در سال 1372 شرکت شل(پیش از این موافقت نامه ای با برای توسعه میدان منعقد شد که در همان مراحل مقدماتی ماند و عملیاتی نشد)بازنگری در طرح توسعه میدان پارس شمالی را به منظور ارائه روش تولیدی جدید که با توجه به پیشرفت فناوری های نوین مورد توجه قرار گرفته بود ارائه کرد ای بازنگری ایجاب می کرد محل احداث پالایشگاه خشکی تغییر یابد.در سال 1372 سه منطقه برای احداث پالایشگاه پیشنهاد و قرار شد تاسیسات فراورش به جای محل تعیین شده قبلی به یکی از سه نقطه مشخص شده ،انتقال یابدالبته در آن زمان تصمیم گیری قاطعی در این زمینه انجام نشد و موضوع به صورت بلاتکلیف باقی ماند.

مکان یابی

با توجه به جدی شدن توسعه میدان پارس شمالی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته شد.به همین دلیل مناطقی در شهرستانهای دشتی و دیر برای احداث تاسیسات خشکی در نظر گرفته شد.

*لازم بذکر است که برای مکان یابی صنایع کار گروه در همه استانهای کشور تشکیل شده است که وظیفه کار گروه مکان یابی صنایع این است که جهت نیل به توسعه پایدار و ایجاد حداقل آلودگی های زیست محیطی محل استقرار صنایع آلاینده در فاصله استاندارد از مناطق حفاظت شده در نظر گرفته شود.

اما با توجه به این که مناطقی مورد نظر بود از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی جزو مناطق تحت حفاظت قلمداد شده و تخصیص این اراضی نیاز به اخد مجوز از این سازمان های مربوطه دارد لذا در دیداری مقرر مورخ بیستم آبان ماه سال گذشته خانم دکتر جوادی ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و مهندس وزیری هامانه وزیر نفت از مناطق مورد نظر برای احداث میدان پارس شمالی را مورد بررسی قرار دادند تا تصمیم نهایی را در این زمینه بگیرند.در این رابطه در آستانه بازدید از میدان پارس شمالی وزیری هامانه وزیر نفت در گفتگو با ایران پترونت بیان کردند :گام اول مشخص کردن محل اجرای پروژه است که در این خصوص مکان‌هایی را تعیین کردیم؛ ولی با سازمان حفاظت محیط زیست مشکل داشتیم؛ زیرا مکان‌های مشخص شده روی نقشه مورد قبول آنها نبود و در جلسات به نتیجه نرسیدیم که به همین دلیل از آن‌ها دعوت کردیم سایت‌ها را از نزدیک بازدید کنیم. که پس از بازدید معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست مورخ30/8/1385 در گفتگو با خبرگزاری حیات بیان کردند : صبح امروز نامه ای در خصوص مکان یابی کارخانه پارس شمالی رسیده است که به وزیر نفت ارسال می شود.

دکتر واعظ جوادی در گفتگو با خبرنگار حیات با اعلام این خبر افزود بودند: در این نامه در خصوص مکان یابی نهایی با وزارت نفت کارخانه پارس شمالی، چهار گزینه را به وزیر پیشنهاد کرده ایم و تصمیم نهایی با وزارت نفت است اما تصمیم نهایی مستلزم ارزیابی زیست محیطی است.وی اظهار داشتند: ما از وزیر نفت درخواست کرده ایم اثرات تجمعی زیست محیطی این بخش را نیز مطالعه کند و پس از انجام ارزیابی و تایید سازمان محل استقرار کارخانه قطعی شود.

پس از بررسی های بعمل آمده توسط وزارت نفت مقرر شدکه پس از تصویب مکان یابی در استان بوشهر وزارت نفت به مصوبه استان عمل کند از همین رو طرح و توسعه میدان پارس شمالی در 10فاز به ترتیب پنج فاز در شهرستان دیر ،سه فاز در شهرستان دشتی و دو فاز در شهرستان تنگستان احداث شود.با تصویب این طرح توسعه در عین حالی که بیان شد وجود میدان گازی پارس شمالی در دشتی امری عام البلوی است.اما بیشترین تعداد فازهای در شهرستان دیر احداث می گردد بازهم نارضایتی هایی را در پی داشته است؟! اما علتی که باعث شده مسئله ای به این واضحی به جایی برسد که قریب به دوسال روند راه اندازی پروژه ای عظیم به تاخیر بیافتذ راباید روانکاوی و آسیب شناسی تاریخی نمود.اما مبحث مهمی که در پس این ماجرا وجود دارد این است که عده ای از زمین داران که اطراف پروژه هکتارهای زمین خریده اند و به قولی سرمایه گذاری کرده اند به این اندیشه که صاحب ثروتی خواهند شد از نوع بادآورده ،افکار عمومی را شارژ و حساس می کنند که تحرکاتی از خود نشان دهند که نمونه های آن را شنیده یا خوانده ایم.

بماند از این گه در قلمرو زندگی اقتصادی سیاسی اجتماعی و فرهنگی ما احساسات حرف اول را می زند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٢۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٤/٩

 

 

 

حاج آقا مصلح امام جمعه برازجان شد

طی حکمی که  از سوی سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور صادر شد ،حجه الاسلام والمسلمین حاج حسن مصلح به امامت جمعه برازجان منصوب شدند و روز گذشته نماز جمعه برازجان به امامت ایشان اقامه شد.حاج آقا مصلح پیش از این چهار سال امامت جمعه خورموج را عهده دار بودند و در شهر خورموج رضایت عمومی را در پی داشتندبطوریکه از زمان شنیدن خبر رفتن ایشان نمازگزاران با جمع آوری امضا و فرستادن معتمیدن به نزد زینبی معاونت سیاسی امنیتی استانداری خواستار عدم رفتن ایشان شده بودند.

اولین نشریه الکترونیک استان بوشهر

شنیده ها

- حاکی از آن است که در پی رفتن حاج آقا مصلح امام جمعه خورموج ،حاج آقا گنجی امام جمعه فعلی بندر دیلم  به امامت جمعه خورموج منصوب خواهد شد.

- حاکی از آن است به دنبال سهميه‌بندي بنزين نرخ كرايه‌هاي حمل و نقل درون شهري و بين شهري نيز بين ‪ ۵۰‬تا ‪ ۱۰۰‬درصد در دشتی افزايش يافته است و همچنين كرايه سواري از خورموج به بوشهر با طول مسير ‪ ۷۳‬كيلومتر! از ‪ ۱۵‬هزار ريال به ‪ ۳۰‬هزار ريال افزايش يافته است.

 -  دکتر عبدالعلی ابراهيمی ،پاتولوژیست که در حال حاضر رياست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را بر عهده دارد نيز ماراتن انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی کاندیدا خواهد شد.دکتر ابراهيمی عضوء هيات علمی و استاديار دانشگاه علوم پزشکی شهيد بهشتی، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور نیز می باشد.وی پیش از این به رياست دانشکده علوم پزشکی شهرستان فسا را بر عهده داشتند.وی فرزند حجه الاسلام حاج شیخ حسین ابراهیمی از روحانیان خطه دشتی است.

- بعد از رفتن ایمان عطارزاده از نمایندگی سازمان ملی جوانان بوشهر و انتصاب به معاونت سازمان ملی جوانان ،از حاج آقا ابراهیمی به عنوان مهمترین گزینه جایگزینی عطار زاده به عنوان مدیر نمایندگی سازمان ملی جوانان استان یاد می شود. 

ویژه پارس شمالی

در پست آتی وبلاگ بطور مفصل و جامع به بررسی پروژه عظیم میدان گازی پارس شمالی پرداخته می شود. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٠٠ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٤/٧

 

بيست و ششمين سالگرد شهادت سيد مير بهزاد شهرياری

 

هرساله هفتم تیر که فرا می رسد ذهن ما سرشار از حادثه ای تلخ می شود که در آن روز شهید مظلوم دکتر بهشتی وهفتاد ودو تن از یارانش درحزب جمهوری اسلامی ایران در سرچشمه تهران بدست منافقین کوردل به شهادت رسیدند و برای ما دشتی ها تلخی دو چندان ،چرا که در این روز نماینده فقید و مردمی خود را در این حادثه ناگوار از دست دادیم نماینده ای که هنوز که هنوز است بعد از گذشت ۲۶ سال از شهادت ایشان یاد می کنیم. بی شک شهید شهریاری محبوب ترین نماینده تاریخ دشتی تنگستان.. در هفت دوره مجلس شورای اسلامی است و گویای آن همین بس که همه نمایندگان ادوار مختلف را با شهید شهریاری مقایسه می کنیم و به نوعی شهید شهریاری میزان نمایندگان در حوزه انتخابیه دشتی تنگستان...است.در ادامه گاهشمار زندگی پربار ایشان را مرور می کنیم و ذکر چند نکته را خالی از لطف نمی دانم:

سردار شهید سید میر بهزاد شهریاری نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی مردم رودباران(دشتی.تنگستان.کنگان.دیر) ،فرزند سید جلیل القدر و ادیب بزرگ خطه جنوب سیدمحمد طاهر(شفیق) شهریاری بعنوان و یکی از اعضا فعال حزب جمهوری اسلامی بودند.

گاهشمار زندگی شهید:

1333.1.5 :تولد.روستای بحیری.شهرستان دشتی

1338:فراگیری قرآن نزد مرحوم آخوند زائرغلام شکفته

1339:شروع دوران تحصیل.دبستان ادب خورموج

1348:دوره اول دبیرستان.دبیرستان ادب خورموج

1351-1348:دبیرستان بوشهر.از دانش آموزان ممتاز دبیرستان.کسب رتبه اول در جمع فارغ التحصیلان دبیرستانهای استان در سال ۱۳۵۱ 

1351:قبولی در رشته فقه ومبانی اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد.افتخار شاگردی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

۱۳۵۳:ازدواج

۱۳۵۷-۱۳۵۵:خدمت نظام وظيفيه

۱۳۵۷:استخدام آموزش وپرورش.دبيرستان ابوذر غفاری خورموج

۱۳۵۹.۲.۱۹:اولين نماينده مجلس شورای اسلامی رودباران(دشتی تنگستان دير کنگان).عضويت در کميسيون کشاورزی وعمران روستايی.تلاش فراوان در رفع مشکلات منطقه.آوردن شهيد رجايی نخست وزير وقت به خورموج در تاريخ ۱۳۶۰.۳.۱حدود يکماه پيش از شهادتش.در مدرسه علميه در حضور شهيد رجايی وجمعيت انبوه با سخنرانی پرشور خود مسائل مشکلات وگرفتاريهای مردم رابه عرض نخست وزير رساند

۱۳۶۰.۴.۷:شهادت.درسن۲۷ سالگی

چند نکته:

- شهید سید میر بهزاد شهریاری به هنگام شهادت فقط 27 سال از عمر گرانبهایش را سپری کرده بود.

- بارگاه مطهر سردار شهید شهریاری درزادگاهش  آبادی بحیری درکنار قبور مطهر استاد شفیق شهریاری،سرداران شهید خلیج فارس شهید نادر مهدوی و شهید غلامحسین توسلی  واقع است. 

- هرساله به مناسبت سالگرد شهادت شهید شهریاری مردم از اقصی نقاط دشتی خود را به آبادی بحیری می رسانند تا در کنار بارگاه مطهرش در مراسم سالگرد شهادت شهریاری شرکت کنند.

- بسیار بجا خواهد بود تا در موقعیت مغتنم همایش ویژه با محوریت شهید شهریاری جهت معرفی ُشناخت بیشتر در شهرستان برگزار گردد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٤/٤

 

از هر دری سخنی

 

سرم  بی تو اگر بر  بالش  آید         چو نی از بند بندم نالش آید
زهجران تو جای اشک چشمم         زمژگان پاره های آتش آید
"مرحوم ملاحسن کبگانی"

آب و هواي خورموج
 طي يكماه گذشته(خرداد ماه)  آب و هواي خورموج همچون ماه هاي ديگر سال داراي نوسانات بالايي بود بطوريكه دماي خورموج بين 21 تا  48 در جه سانتيگراد در نوسان بوده است،بعبارتي 27 درجه  سانتيگراد نوسان، در ضمن خورموج همراه با برازجان گرمترین شهر استان بوشهر در خرداد ماه لقب گرفت. در همين مدت رطوبت هوا نیز بين 14 تا 93 درصد در نوسان بوده است.


غنی سازی (از نوع) اوقات فراغت
ماجرایی که در ادامه می خوانید چند وقت پیش برای یکی از خانواده های محترم خورموجی اتفاق افتاده که سعی شده با نمایی باز به اصل موضوع پرداخته شود در ضمن شما خانواده مذکور را اینجا به نام مستعار خانواده "شخصی" می شناسید:

* چند مدت پیش ،در بعد ازظهر یکی از روزهای گرم بهار در خورموج  ،آقای "شخصی" فرزند نونهال خود را جهت غنی سازی (از نوع) اوقات فراغت به پارک کودک خورموج می برد تا لحظاتی خوش را سپری کند بدور از وام ،تلویزیون و.. در کنار فرزند خود که بعد از یک بیماری طولانی همسر خداوند به او بخشیده است. مثه اینکه بعد از امتحان چند وسیله سرگرم کننده پسر نونهال آقای "شخصی" هوس چرخ فلک  می کند. اما سوار شدن فرزند بر چرخ فلک خود تازه آغاز ماجرا می شود .متاسفانه فرزند آقای "شخصی" هنگام چرخش چرخ و فلک از بالا به زمین می افتند و بلافاصله در کما فرو می رود! آقای "شخصی" که این صحنه را می بیند خود نیز از ترس و یا شاید اضطراب در کما فرو می رود! در این میان خوشبختانه کارکنان تاکسی تلفنی ابوذر _ که دفتر کارشان روبروی پارک کودک است _ بی درنگ به محض متوجه شدن از ماجرا آقای "شخصی" و پسر نونهالش را به بیمارستان زینبیه انتقال می دهند و البته این پایان ماجرا نیست.رانندگان جوانمرد آژانس ابوذر پس از جستجو ،شماره منزل آقای "شخصی" را پیدا کرده و این موضوع را به خانواده وی اطلاع می دهند ولی همسر محترم آقای شخصی نیز پشت تلفن به محض خبردار شدن ماجرا در کما فرو می رود! وی نیز به کمک سایر فرزندان و همسایگان به بیمارستان زینبیه منتقل می شود و به جمع همسر و پسر نونهالش می پیوندد .آن شب همه خانواده آقای "شخصی" در بیمارستان زینبیه خورموج بیتوته کردند و فردا روز پس از کسب سلامتی از بیمارستان ترخیص می شوند.


كلات كورو نشانگر قدمت كاكي
قدمت شهرستان دشتی به لحاظ داشتن آثار باستانی متعدد بر کسی پو شیده نیست اما متاسفانه تا کنون بسیار مورد کم مهری مسئولین میراث فرهنگی قرار گرفته که خود جای بسیار سوال است. چرا های بسیاری که جواب را می طلبند...
نوشتار مزبور که در وصف "کلات کورو" _ یکی از آثار باستانی منطقه ماندستان دشتی بزرگ که به مانند سایر آثار مورد بی مهری واقع شده است_ توسط علامحسین هادی نژاد دشتی در مجله الکترونیکی مند منتشر شده است.وی از روزنامه نگاران و فرهنگیان بخش کاکی هستند که سالهاست در مطبوعات محلی استان قلم می زنند. در این مقال ایشان به طور جامع به این اثر تاریخی پرداخته است توجه شما را به خواندن مطلب فوق جلب می کنم.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:۳٢ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٤/۱

 

 

 

شهید سید میربهزاد شهریاری
تصویری که در لوگو مشاهده می کنید،متعلق به فرزند مرحوم سید محمد طاهر شهریاری(شفیق) ،شاگرد اول فارغ التحصیلان مقطع متوسطه ،استان بوشهر در سال1351 ،کارشناس فقه و مبانی اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد ،از اعضا فعال حزب جمهوری اسلامی ،عضوکميسيون کشاورزی وعمران روستايی در دوره مجلس شورای اسلامی و... سردار شهید سید میربهزاد شهریاری است.

شنیده:
حاکی از آن است که در گرامیداشت روز هفتم تیر و به مناسبت شهادت سید میر بهزاد شهریاری مقرر شده است در مراسم دکتر سید کمال الدین شهریاری سخنرانی کند.بسیاری از آگاهان متصورند سخنرانی دکتر شهریاری، استارت حضور وی در انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی به عنوان کاندیدا است.


ماراتن انتخاب(3)
با مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در روز 24 اسفند 1385(14مارس 2008م) و تعیین روز ثبت نام از داوطلبین شرکت در انتخابات در روز 15 دی ماه فضای تبلیغات انتخابات وارد مرحله ای تازه شده است چرا که با تصویب مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه افرادی که قصد کاندیدا شدن در انتخابات آتی را دارند در صورت اشتغال به فعالیت های دولتی باید شش ماه قبل از ثبت نام استعفاء خود را بطور کتبی و رسمی به مقام ارشد خود تسلیم نماید. در این صورت با توجه به اینکه حداکثر افرادی که قصد کاندیداتوری را دارند شاغل نهادهای دولتی هستند باید حداکثر تا پایان نیمه ماه جاری یعنی تیرماه باید از کارهای خود استعفا نمایند. در این حالت برای بسیاری مشخص خواهد شد افرادی که حضور آنان هم اکنون در نامشخص است، آیا وارد مارتن انتخابات خواهند شد یا خیر؟ پس باید تا نیمه تیرماه صبری دیگر نمود! با این تفاسیر شاید بتوان ماراتن انتخابات را به پیش از نیمه تیر و بعد از نیمه تیر  تقسیم کرد چرا که کاندیدا ها رقبای خود را خواهند شناخت و بی شک بهتر می توانند به تبلیغات خود ادامه دهند و خط و مشی ،استراتژی ،داکترین خود را برای کسب آرا بالاتر مشخص نماید.
ابهام انتخاباتی

در زمانی که این نوشتار را می خوانید حضور و یا عدم حضور برخی افراد که اتفاقا افراد شاخص و شناخته شده ای نیز هستند در انتخابات آتی در هاله ای از ابهام است.البته این ابهام نه فقط از سوی شرکت کنندگان در انتخابات بل از سوی شخص کاندیدا ها نیز هست چرا که حضور و عدم کسب آرا و...برای کاندیدا می تواند سخت تمام شود ،بنابراین کاندیدا ها سعی می کنند با بررسی تمام جوانب پابه عرصه مارتن انتخابات بگذارند. حال حضور این افراد بیشتر در دو حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان و بوشهر ،گناوه و دیلم است جالب است که حضور اکثر آنانی در ذیل آمده در دو حوزه شنیده می شود اما باید دید کی این ابهام برطرف می گردد، گویی در ابهام ماندن ،با ابهام زیستن و در ابهام به سر بردن شیوه ای مرسوم در زندگی جامعه ایرانی است:
دکتر سید کمال الدین شهریاری: احتمال حضور ایشان هرچند در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان  که پیش از این نیز در آن موفق به انتخاب  در دو دوره مجلس شده است و برای بسیاری سخنرانی آتی ایشان در روز هفتم تیر احتمالا  آغاز تبلیغات انتخاباتی ایشان است اما شنیده ها از احتمال حضور وی در حوزه  بوشهر ،گناوه و دیلم نیز خبر می دهند
دکتر محمد جواد حق شناس: هرچند حضور ایشان در انتخابات کاملا مبهم است اما سفرهای متوالی ایشان و خبر انتشار نشریه ای به صاحب امتیازی ایشان در استان و صحبتهایی مبنی بر حضور منسجم و قوی حزب اعتماد ملی در انتخابات آینده و با توجه به اینکه وی از اعضا مرکزی حزب مذکور است شنیده  ها حاکی از آن است که احتمال حضور وی نیز در یکی از دو حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان و بوشهر ،گناوه و دیلم محتمل است
عباس علوی نژاد: تا چند وقت پیش مشغول رایزنی با افراد شاخص خاصه دانشگاهیان بود که در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان کاندیدا شود اما مدتی است که از رایزنی های ایشان در محافل خبری به گوش نمی رسد. اما در مطبوعات محلی شاهدیم که گاهی نام وی را به عنوان کاندیدا اصلاح طلبان در حوزه دشتی و تنگستان معرفی می کنند اما آگاهان احتمال حضور ایشان را در حوزه بوشهر ،گناوه و دیلم را نیز دور  از انتظار نمی دانند خاصه بعد از بالا رفتن احتمال رد صلاحیت مهندس تبادار در انتخابات آتی...
علی افراشته:نام ایشان هر از چند وقتی به عنوان یکی از کاندیدا ها مطرح می شود  خاصه زمانی خبر رفتن ایشان از استانداری بوشهر بیش از پیش به نظر می رسد هرچند آگاهان خبر رفتن استاندار افراشته را شایعه ای بیش نمی دانند. ولی به اندیشه تحلیلگران سیاسی گر این امر صورت بگیرد بی شک او یکی از کاندیدا حوزه بوشهر ،گناوه و دیلم است هرچند احتمال کاندیداتوری ایشان در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نیز با توجه به شناخت مردم تنگستان محتمل است.
غلامحسین کرمی:بی شک در صورت رفتن استاندار افرشته از استانداری وی را باید یکی از کاندیدا های حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان بدانیم.چرا که با رفتن افراشته کرمی نیز مطمنا در موقعیت فعلی دچار تغییرات احتمالی استاندار جدید خواهد شد و با توجه به اینکه کرمی پیش از این نیز کاندیداتوری حوزه مذکور را تجربه و اتفاقا رای مناسبی را کسب کرده خود را برای حضور قوی آماده خواهد کرد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:۱۱ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]