دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٦/٦/۳۱

 

 

 

فلک گیرم که دمساز آید از نو       دوباره  بر سر ناز آید از نو

کجا یاران  رفته  جمع گردند؟       گذشت عمر کی باز آید از نو؟

"مرحوم احمد فقیه"

چقدر از حواسمان پي آنها ست؟؟!
از خانه که می زنی بیرون و چند قدم که می روی، به کوچه ای به نام شهید_____ می رسی...
حال کوچه شهیدشهاب مهذبیان. خانواده پدری شهید از دشتی هایی بوده که به آبادان مهاجرت می کنند.گویند شهید بسیار خوش سیما و باهوش بوده پدرش مرحوم حاج علی از کارمندان عالی رتبه شرکت نفت سال 77 به رحمت خدا رفت از نمازگزاران باصفا مسجد ابولفضل بود و هنوز می شد نشانه های فراق شهاب زیبایش را در چهره اش یافت. بالاتر از کوچه شهید مهذبیان خیابان شهید گرگعلی خسروپور. او نیز به مانند بسیاری از شهدایمان در عنفوان جوانی به شهادت رسیده از حدیث تلخ روزگار سالها پیش از شهادت پدر و مادرش را از دست داده بود.آخرین فرزند مرحوم محمد خسروپور همه از اخلاق نیکویش می گویند از صفا و منش شهیدخسروپور.در میانه های خیابان خسروپور خانواده شهید احمد براقی سکونت دارند جوانی که هنوز تشییع جنازه اش در خاطر نگارنده باقی است جوان 19ساله بیسمچی اهل آبادی سنا که در جاده فاو به شهادت می رسد هرچند اکنون کوچه، خیابان و...به نامش نیست.ولی همه می گویند فردی بعد از شهادتش از حالت طبیعی خارج شد تا زمان فوت.پدرش مشهدی غلامحسین را همه در محله می شناسند از نمازگزاران و از مخلصانی که به مانند بسیاری از پیران دشتی هرگز به چشم نمی آیند و بدون هیچ چشم داشتی زندگانی می گذرانند و مادرش را که همه جوانان محل دوست دارند مدتی است روزگار را از روی ویلچر می گذراند وهنوز با شنیدن نام احمد اشک در چشمانش جمع می شود. از خیابان خسرپور کوچه ای می آید پایین شهید عبدالکریم حیدری. جوان نوزده ساله اهل آبادی منقل.خانواده اش در کوچه سکونت دارند و پدر و مادرش از گذشت سالها مو سپید کرده اند و از برکات محله اند ،پدر از نمازگزاران و مردان کم حرف محله است.از حسن تصادف در کوچه اکثرا شهرتشان حیدری است  و اهل جبهه و دفاع بوده اند و اکنون با کمترینها در گوشه ای از این شهر _خورموج_   ایام سپری می کنند آن کوچه را که تا آخر بيايي مي رسي به کوچه شهید عبدالله سروری مطلق حول وحوش مسجد حضرت زهرا(س). شهید شانزده ساله ای از آبادی سنا میز درس را رها کرد تا در سنگر دفاع درسی دیگر خواند، بعد از شهادتش مدرسه ای که در آن تحصیل می کرده را امروز به نامش همه می شناسند در خورموج. شما معصومیت را در چهره ای شهید به عینه می بینید قديمي هاي محل هميشه برايمان از او تعريف مي کردند، که چقدر اخلاق خوبي داشته و همکلاسی ها از فوتبالی که بازی می کرده. پدر و مادرش را به علت پابه سن گذاشتن کمتر می بینی ولی نشان داده اند در تربیت فرزندان خود موفق بوده اند و اکنون بدون ادعا و توقع زیست می کنند. قدیم ها طبق رسمی دیرینه صبح عید فطر  را ابتدا با سر زدن به خانه شان شروع می شد و بعد سایر شهدا و...کوچه ی بالاتر است به نام شهید...
در دشتی بزرگ چند صدها کوچه و خيابان و... به نام شهداست؟ هر کدام اين کوچه ها و خيابان ها وراي اسم هايي که روزانه چندين بار تکرارشان مي کنيم، صدها و هزاران داستان گفته و نگفته دارند، اما چقدر از حواسمان روزانه پي آن داستان ها مي رود؟ چقدر يادمان است که... 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥٢ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٢۸

 

 

 

کوتاه از دانشگاه پیام نور خورموج

-     با پذیرش در رشیته کارشناسی شیمی در سال تحصیلی جدید تعداد رشته های دانشگاه پیام نور خورموج به تعداد سه رشته عملا افزایش یافت.دانشگاه پیش از این فقط در رشته های علوم اقتصادی و مدیریت صنعتی دانشجو می پذیرفت.

-     دانشگاه پیام نور خورموج برای رشته های حقوق و جغرافیا نیز از طریق آزمون فراگیر اقدام به پذیرش دانشجو کرده است که در صورت استقبال از رشته های مذکور از سال تحصیلی آینده دانشگاه در رشته های فوق الذکر دانشجو سراسری می پذیرد.

-          احتمال می رود با پایان مهلت ثبت نام در دانشگاه پیام نور خورموج تعداد دانشجویان دانشگاه امسال به بیش دویست نفر برسد.

-     پیرو آگهی مناقصه که تیرماه سال جاری در روزنامه اطلاعات مبنی بر ساخت فاز اول دانشگاه درج شده بود شرکت آیین موفق به برنده شدن در این مناقصه شد.بد نیست بدانید شرکت فوق الذکر هم اکنون فاز سوم دانشگاه پیام نور بوشهر را در حال ساخت دارد.

-     با توجه به مشخص شدن محل احداث دانشگاه در کیلومتر اول جاده خورموج- لاورشرقی اما جمشیدی فرماندار به حق اصرار بر ساخت دانشگاه پیام نور در محل تعیین شده در شهرک دانشگاهی دشتی هستند بد نیست بدانید شهرک دانشگاهی دشتی با مساحتی بالغ بر 150 هکتار در کناره جاده بوشهر- کنگان و مقابل پلیس راه خورموج قرار دارد و جهت احداث دانشگاه های ملی،علوم پزشکی،آزاد،پیام نور ،علمی-کاربردی و مراکز تحقیقاتی و علمی در نظر گرفته شده است.

-     وبلاگ دشتی ها آرزومند است که دانشگاه پیام نور در شهرک دانشگاهی بنا گردد تا علاوه بربنیان نهادن امری ضروری شاهد شکوفایی شهرک دانشگاهی دشتی شویم.

*با تشکر از آقای قربانی مقدم سرپرست توانمند دانشگاه پیام نور خورموج 

 

 

نماينده‌دشتي خواستار حل مشكل ضمانت وام‌هاي زير ‪ ۱۰‬ميليون ريال شد

همایش شعر خوانی فایز دشتی

به همت انجمن ادبی فایز دشتی ،و اداره قرهنگ و ارشاد اسلامی و به مناسبت روز شعر روز گذشته "همایش شعر خوانی فایز دشتی" با حضور جمشیدی قرماندار،مصلح امام جمعه و جمعی از ادیبان و ادب دوستان شهرستان در تالار مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری خورموج برگزار گردید.در این همایش که علیرضا قربانی مقدم سرپرست دانشگاه پیام نور و از ادیبان شهرستان اجرای آن را عهده دار بود شعرا شهرستان از جمله دکتر سید ابراهیم بهزادی،سید محمد رضا هاشمی زاده،خلیل شیخیانی،ابراهیم شاکری مطلق،حسین بازپیچ،خلیل آزمون،ایمان جمشید پور،الیاس سلیمی خانمها شریف نژاد ،زارعی و ...به قرائت شعر خود پرداختند. و اصغر منصوری نسب از فرهیختگان شهرستان مقاله ای را در باب شعر بیان کردند.این همایش که قریب به دو ساعت ادامه داشت با صرف افطار به کار خود پایان داد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٢٥

 

 

 

ماراتن انتخاب(۴)

بانزدیک شدن به پایان شهریور ماه و شکسته شدن کمر سال ،به نظر می رسد شمارش معکوس برای رسیدن به خط پایان ماراتن انتخابات دوره هشتم مجلس شروع شده است.از همین رو تبلیغات کاندیدا ها نیز سرعت بیشتری به خود گرفته است.اما واقعیت تبلیغات زودهنگام دراین ایام این است که کاندیدا بازار هدفی خاص را دنبال می کنند به عبارتی سعی می کنند از افراد شاخصی که در لیست تهیه شده و خود به آن دست یافته اند مراجعه و یا در میتینگ از آنان دعوت کنند بر همین اصول از مباحث انتخاباتی و کاندیدا به عنوان مبحث اصلی در نشست های جمعی خانوادگی یاد نمی شود هرچند این مبحث در حال گسترش است. اما با نگاه اجمالی به برخی کاندیدا در حوزه های انتخابیه استان و بالطبع دشتی و تنگستان به این نتیجه می رسیم " آنان به جامعه به عنوان شبکه ای می نگرند که به شکل شبکه یی عمل می کند از همین رو باید با شبکه ها پیوندی یا با آن رابطه برقرار کنی تا توانی به نتیجه مطلوب دست یابی "  اگر چه سیر حرکت جامعه غیر قابل پیش بینی است و حتی تحلیلگران حوزه سیاسی نیز از اظهار نظر در مورد آن عاجزند.کاندیدا ها با توجه به فرهنگنامه جامعه ای که در آن زیست می کنند باید بتوانند دنیا های متفاوت اجتماعی زیست خود را بشناسند و با آن رابطه برقرار کنند. با این تفاسیر کاندیدا ها با در نظر گرفتن  گفتمان حاکم بر اتمسفر سیاسی اجتماع  سعی می کنند حداکثر امتزاج و پیوند ممکن را با بدنه اجتماع برقرار کنند تا توانند نتایج انتخابات را به نفع خود برآورده کنند.

کاندیداهای جدید دشتی و تنگستان:

از افرادی چون حجه الاسلام والمسلمین سید علی اکبر حسینی ،سید محمد هاشمی فرد به عنوان کاندیداهای جدید حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نام برده می شود گرچه تا کنون تایید یا رد نشده است. اما بد نیست بدانید حجه الاسلام حسینی از فرهیختگان حوزوی دشتی هم اکنون در دفتر معام معظم رهبری در قم مشغول به کار هستند و  نائب رئیس مجمع طلاب استان بوشهر هستند و سابقه ریاست کمیته انقلاب اسلامی استان بوشهر را در کارنامه خود دارد و هاشمی فرد نیز از فرهیختگان ادبی دشتی و استاد ادبیات دانشگاه های بوشهر و شعرا بنام استان بوشهر  می باشد وی تا کنون چندین کتاب را نیز به رشته تحریر در آورده است.

لینک مرتبط:

معاون سياسي استانداري بوشهر:تبليغات زودهنگام كانديداها در بررسي صلاحيت آنها موثر است

حاج آقا حمادی امام جمعه شبانکاره

با حضور حجه الاسلام والمسلمین بحرانی رئیس شورا سیاستگزاری ائمه جمعه استان بوشهر و حجه الا اسلام  والمسلمین مصلح امام جمعه برازجان حجه الا اسلام  والمسلمین حاج عبدالرسول حمادی به عنوان امام جمعه شبانکاره منصوب و از خدمات حجه الا اسلام  والمسلمین واثق تقدیر شد.بد نیست بدانید حاج آقا حمادی از فرزندان دشتی و پیش از این در دبیرستان های قم به عنوان مشاور و روحانی کاروانان عتبات و عالیات مشغول به خدمت بوده اند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٠٠ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٢۳

 

 

 

آیت الله سید مصطفی حسینی دشتی
عکسی را که در لوگو می بینید متعلق است به یکی از علما و مفاخر جنوب که ما دشتی ها مفتخر به هم ولایتی ایشان هستیم. وی متولد روستای گنخک دشتی در ۱۳۱۳ ه.ش قریب به ۱۸ سال (از  سال ۱۳۲۷/۱۳۴۵ه.ش) در نجف محضر علمایی نظیر مرحوم"آیت الله العظمی سید ابولقاسم خویی" بهرمند گردیده و دوران سطح و سپس  مرحله خارج فقه و اصول رادر آن شهر مقدس سپری نمود،  و در همانجا موفق به کسب درجه اجتهاد گردید.سپس به دشتی مراجعت و  به دستور مرجع تقلید وقت مرحوم " آیت الله العظمی سید محسن حکیم" نزدیک به یک سال و نیم درخورموج به تبلیغ احکام دینی پرداخت و در سال 1345ه.ش به بوشهر رفت. ایشان برای توسعه و نشر اسلام در این منطقه سری پرشور و رای ثاقب داشته است و چون در وعظ و خطابه قوی و در قرآن مجید دارای تبحری عالی بود مورد استقبال مردم قرار گرفت. اقدامات ارشادی او در مردم استان بوشهر موثر افتاد، چنان که مجلس وی همواره محل تجمع اعیان و دانشمندان و عامه مردم بوده است. نسبت به توده نیز با گشاده رویی برخورد کرده و محبوب قلوب آنان گردید به طوری که در اندک زمانی از پایگاه والایی در منطقه برخوردار گردید. تاثیرات ارشاد های وی در پیروزی انقلاب در قیام مردم بوشهر بر همه ثابت شده است. حدود 15 سال در بوشهر روزگار گذرانید تا آنکه در سال 1361ه.ش به قم تشریف فرما شدند. از آغاز ورود به قم تا کنون مشغول مطالعه و تحقیق بوده که حاصل تلاش علمی ایشان در دوران زندگی به ویژه در قم چند اثر ارزنده است. بعنوان مثال دائره المعارف بزرگ معارف و معاریف آیت الله حسینی دشتی را امروزه در همه کتابخانه های معتبر اسلامی می توان یافت که در اختیار و عام الوجود پژوهشگران و محققان است. و درچند سال اخیر ماههای رمضان به بوشهر برمی گشت و به ارشاد مردم منطقه می پرداختند. متاسفانه ایشان مدتی است که دچار بیماری شده  بدینوسیله برای سلامتی ایشان التماس دعا داریم.

 آثار  آیت الله حسینی دشتی:
1. تعلیقه بر کتاب بهجه المرضیه در نحو
2. تعلیقه بر کتاب حاشیه تهذیب الکتاب در منطق
3. دائره المعارف بزرگ معارف و معاریف در 10 جلد
۴. مرحله دوم دائره المعارف بزرگ معارف و معاریف 
۵. کتاب لاسبل السلام  الی المستدل من الاحکام در فقه استدلالی

کارخانه سیمان مند دشتی
طی سالهای اخیر به علت افزایش ساخت و ساز و روند روبه رشد اجرای طرح های عمرانی و با توجه به اهمیت سیمان به عنوان یکی از مهمترین مصالح کاربردی طرح های عمرانی ،پروژه  های سیمانی متعددی در ده سال اخیر آغاز شده که برخی از آنها به بهره برداری رسیده است و برخی در مراحل شروع و یا انجام مناقصات می باشد. شهرستان دشتی نیز با توجه به وجود معادن سنگ آهک مرغوب به عنوان یکی از مواد اولیه تولید سیمان تا اکنون سه پروژه سیمانی درجغرافیای دشتی تصویب شده است که در آبادی های لاور شرقی ،باغان و شنبه می باشد.
اطلاعاتی که ذیل آمده توضیحاتی در مورد کارخانه سیمان مند دشتی است ـ در چهارمین روز از هفته دولت کلنگ زنی شد ـ که فهرست وار  به آن اشاره شده است:
- شرکت سیمان مند دشتی(سهامی خاص) به منظور تولید سیمان خاکستری با ظرفیت 3400 تن کلینکر در روز (یک میلیون تن در سال)،در منطقه لاور شرقی،در اسفند 1381 در بوشهر به ثبت رسید .
- مطالعات اولیه بر روی ذخائر معدنی،حکایت از آن دارد که منطقه اجرای طرح،مواد معدنی برای یکصد سال را داراست.
- مطالعات تکمیلی مواد معدنی توسط مهندسین مشاور ایتوک ایران آغاز شده و مرحله نیمه تفصیلی آن با  حفر صدها متر ترانشه و چاهک و برداشت زیادی نمونه و آنالیز شیمیایی آنها تکمیل شده و مرحله تفصیلی آن در حال آغاز می باشد.
- محل انتخاب شده جهت احداث کارخانه در 20 کیلومتری شرق خورموج(حدود 100 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر) و با فاصله کمتر از یک کیلومتر از جاده آسفالته فرعی لاور به استان فارس قرار دارد که تملک شده و علاوه بر تهیه نقشه توپو گرافی زمین و اراضی مجاور ،عملیات تجهیز کاگاه و ساخت کارخانه آغاز گردیده و درهمین رابطه کانکس های مدیریت ،اداری ،مالی ،غذاخوری ،و انبار در کارگاه مستقر شده است و ساختمانهای سرویس بهداشتی و نگهبانی ساخته شده و در حال بهره برداری است.
- مهندسی صنعتی مشخصات فنی شرکت های سازنده تجهیزات خارجی انجام شده و قراردادهای مربوطه معقد و بیست و پنج میلیون یورو با استفاده از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی گشایش اعتبار شده است.
- اقدامات اولیه امکانات زیر بنایی نظیر برق ،آب ،گاز و جاده دسترسی توسط شرکت ایتوک ایران انجام  گردیده است:
- درخواست برق به میزان 23 مگاوات به شرکت برق منطقه ای بوشهر اعلام و شرایط واگذاری مربوط اخذ شده است.
- برق موقت(برای ساخت کارخانه): خط انتقال برق موقت به میزان 20kv  اجرا شده و علاوه بر نصب ترانس و بهره برداری از آن در حال حاضر ،دیزل ژنراتور برق اضطراری نیز پیش بینی شده  و تهیه و متعاقب نصب  در اتاقک مربوطه در مدار قرار گرفته است.
- آب مورد نیاز قطعه زمین در مجاورت رودخانه خریداری و چاه عمیق حفر و اطاقک سرچاهیی احداث و برای تامین خط لوله انتقال آب به سایت به طول 7/2 کیلومتر در حال اجرا_مرحله لوله گذاری_ می باشد.
- اجرای جاده دسترسی از ورودی سایت تا جاده آسفالته موجود آغاز شده که در حال تکمیل ابنیه فنی(پلها) است.
- تاثیر احداث کارخانه در اشتغال زایی،علاوه بر ایجاد شغل برای افراد برای حدود 250 نفر،به دلیل رونق دادن به فعالییت های معنی و حمل و نقل و نظایر آن تاثیر محسوسی در رفع بیکاری منطقه می تواند داشته باشد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٤ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٢۱

 

 

 

لحظه دیدار نزدیک است

زمانی تا حضور در ماه مبارک رمضان باقی نیست، ماهی که می آید تا بار دیگر انقلاب معنوی و روحی را در جای جای زندگی مان حس کنیم. ماهی که در آن گویی انسانها به مثابه آهنربایی به هم نزدیک می شوند و آنهمه فاصله های اقتصادی و فرهنگی  فراموش می شود و...

رمضان کریم در دشتی، ماهی سراسر نوستالژیک است. ماهی که دارای ابعاد گوناگونی در قلمرو زیستی دشتی ها است. ماهی که شما را می برد به مناجات سحر و ربنا افطار...شما را یاد می آورد گرده، نشاسته، مشتک پیازی، رنگینک و... شما را یاد می آورد جمع فامیل در موقع افطار_ برروی سکنچه(دکونی)، سحری درست کردنهای آخر شب مادر، صدای خروسها به وقت سحر، بیدار کردن همسایه ها با شیوه های خاص و... شما را یاد می آورد رفتن به مسجد، گوش دادن به مقابله، نوحه پا منبری، تلاوت قرآن با نوا و سبک منحصر بفرد دشتی، چای و قهوه با مزه خاص مسجد و شیطنتهای معمول کودکی و...

آری نزدیک است و همه مان شاید در این ماه است که یاد می آوریم افرادی که در سال گذشته در کنارمان بودند و اکنون جای خالیشان سر سفره سحر و افطار به چشم می آید و یاد گفته همه دشتی ها در آخر ماه صیام:

" این ماه مبارک تموم شد، سال دیگه کی زنده و کی مرده "

لحظه دیدار نزدیک است ـ باز می لرزد دلم دستم

انتصابات

مهندس خانی مدیر کل بنیاد مسکن استان

در اين آيينی که روزگذشته با حضور مهندس عليرضا تابش رييس بنياد مسكن كشوربرگزار شد مهندس غلامحسين  خاني بعنوان مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان بوشهر معرفي و از خدمات حسين شهبازي در اين مسووليت تقدير شد.بد نیست بدانید شهبازی اين بنياد به عنوان مدير كل بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان بوشهر معرفي و در حال خدمت بوده یعنی قریب به ۲۸ سال در ضمن مهندس خانی پیش از این معاون اسبق بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان اصفهان بوده اند.

عوض پور مدیرکل منابع انسانی استانداری

رضا عوض پور از کارشناسان خبره استانداری بوشهر به عنوان مدیر کل منابع انسانی و تحول ادارای استانداری بوشهر منصوب شد. رضا عوض پور از فرزندان دشتی و دانش آموخته مدیریت در مقطع کارشناسی از دانشگاه خلیج فارس است وی پیش از این معاون دفتر برنامه ریزی استانداری بوشهربوده است.وبلاگ دشتی ها انتصاب جوان شایسته دشتی را تبریک و برای ایشان آرزوی موفقیت می کند.

 

مديرعامل توزيع برق بوشهر:۸ ميلياردريال براي رفع‌مشكل برق‌شهرستان دشتي نياز است

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان بوشهر گفت: براي رفع مشكلات موجود برق شهرستان دشتي از توابع اين استان، هشت ميليارد ريال اعتبار نياز است.

مهندس رضا دشتي سه‌شنبه در نشست كميته بررسي وضعيت برق شهرستان دشتي افزود:در زمان حاضر چهار ميلياردو ‪ ۷۵۰‬ميليون ريال اعتبار به اين شهرستان اختصاص يافته كه اين ميزان پاسخگوي نياز رفع مشكلات موجود اين شهرستان نمي‌باشد. وي‌اظهار داشت: ميزان بار شبكه در شهرستان دشتي در سال گذشته ‪ ۳۲‬مگاوات بوده است كه اين بار نسبت به پنج سال پيش ‪ ۱۸/۵‬مگاوات افزايش يافته است.مهندس دشتي، پرباري خطوط و ترانسفورماتورها را نتيجه روند رو به رشد نيروي مصرفي در شهرستان دشتي عنوان كرد.وي بيان داشت: در سال گذشته و سه ماه اول سال جاري تعداد ‪ ۱۰‬دستگاه ترانسفورماتور در اين شهرستان سوخته و ‪ ۷/۷‬كيلومتر نيز در اين شهرستان سرقت سيم و شبكه برق رخ داده است.وي بيان داشت:اين امر موجب دو چندان شدن مشكلات برق اين شهرستان شده است.

بد نیست بدانید شهرستان دشتي داراي ‪ ۱۹‬هزارو ‪ ۷۱۸‬مشترك برق مي‌باشد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:۱٦ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٦/۱۸

 

 

 

فراسوی دریا ها

مدتها پیش _درقرن18_ یکی از مدافعان بزرگ و غیرمتعارف ادبیات،یعنی دکتر ساموئل جانسون،در مقدمه بر فرهنگ خود نوشت:

" شکوه واقعی هر قومی در نویسندگان آن قوم نهفته است"

براستی که چنین است حال چه در مقیاس ملی و چه در مقیاس جهانی ما بسیاری از ملل را به واسطه نویسندگان و مشاهیر آن می شناسیم و یا باز می شناسیم مثال ها بسیارند از لورکا اسطوره گرفته تا مارکز بزرگ و...از همین رو در اشل کوچکتر دشتی ما نیز از این امر مستثنی نیست چرا که بسیار نویسنگانی چونان فایز دشتی،حقایق نگار خورموجی و...در زمان ماضی و اساتیدی چون صفدری ،هاشمی زاده ها و... در دوران حاضر آوازه دشتی را از مرزهای جغرافیایی مالوف فراتر برده فراسوی دریاها و شکوه واقعی دشتی را به همگان نشا ن داده اند و امروزه بسیاری دشتی را به واسطه این نویسندگان و مشاهیر می شناسند...

اما بهانه نوشتار "هم سنجی آثار استاد سید محمد رضا هاشمی زاده و دکتر ژان دیودونه(شاعر فرانسوی زبان) " توسط نازی معروفی که بسیار زیبا آثار استاد هاشمی زاده بازخوانی و مورد نقد و هم سنجی با آثار دکتر دیودونه قرار داده است. که جای بسی مسرت است که آثار یکی از فرهیختگان دیارمان با فردی قیاس شود که دارای دکترای فلسفه ی ریاضی و منطق از دانشگاه سوربن  و فلسفه ی هنر از فلورانس  و هم اکنون استاد دانشگاه کبک کانادا است. کوتاه سخن ضمن توجه شما به بخش از این هم سنجی ،می توانید برای مطالعه کامل نوشتار به لینک ذیل مراجعه کنید:

" ...اما در این پست می خواهم آثاری از استاد هاشمی زاده ، شاعر خوش ذوق و خوش قریحه ی جنوبی کشوری عزیزمان که در عین شاستگی های فراوان گمنام مانده است را با آثار یکی از اساتید برجسته و گرانمایه ی من در دانشگاه کبک ، استاد ژان دیودونه شاعر فرانسوی مقیم کانادا که تاثیر فراوانی در شکل گیری شخصیت ادبی و هنری من داشته و دارد را هم سنجی کنم.

لابد می پرسید که چرا سعی در نقد یک شاعر گمنام دارم. البته باید بگویم که من با ایشان به تازگی و آن هم به طور اتفاقی و از طریق دنیای مجازی آشنا شدم که این هم از شانس های بزرگ من در زندگی ادبی است. بی اغراق ، وقتی اولین بار به وبلاگشان سر زده و اشعارشان را خواندم محو زیبایی درونی بی نظیرشان از حیث پرداخت به لایه های زیرین اجتماع و پیوند آن ها با مفاهیم مورد نظر و اتفاق در شعر ، مثل عشق و ... شدم؛ که این نگرش همراه با تنوع طلبی در موضوع و ساختن پایه های ان در آثار بعدی شان نا خود آگاه مرا به یاد دکتر دیودونه انداخت؛ شاعری که از محلات فقیر نشین بندر مارسی برخواسته و از سن 9 سالگی با مرگ پدر و کار کردن به عنوان کارگر بندر وارد زندگی حرفه ای شد و با اعتماد به نفس فوق العاده  و کوشش وصف ناپذیرشان به سطحی از علم و دانش و ادب رسید که علاوه بر اخذ دکترای فلسفه ی ریاضی و منطق از دانشگاه سوربن  و فلسفه ی هنر از فلورانس تبدیل به یکی از محبوب ترین چهره های ادبی و هنری  و مردمی در فرانسه و کلیه ی کشور های فرانسوی زبان شد. اندیشمندی که حتی در حال حاضر که در اوج ثروت و شهرت قرار دارد هیچ وقت کارگران بندر مارسی را از یاد نبرده و... "

 

هم سنجی آثار استاد سید محمد رضا هاشمی زاده و دکتر ژان دیودونه

دکتر مصلح ریاست پارک علم و فناوری استان

با خبر شدیم دکتر عبدالمجید مصلح از اعضاء هیات علمی دانشگاه خلیج فارس ریاست پارک علم و فناوری استان و مشاور ارشد استاندار بوشهر منصوب شده اند. وبلاگ دشتی ها با افتخار انتصاب ایشان را تبریک و آرزوی موفقیت روز افزون ایشان را از خدای منان خواستار است و با توجه به تعهد، تخصص و تجربه والا  که از ایشان سراغ داریم بزودی شاهد راه اندازی پارک علم و فناوری استان بوشهر باشیم.

سه دهنه پل در مسيرهاي روستايي شهرستان دشتي  به بهره‌برداري رسيد

موفقیت دانش آموزان دشتی در کنکور

هرچند به نظر می رسد سیر صعودی موفقیت دانش آموزان شهرستان در ورود به دانشگاه های برتر کشور به نسبت سالهای پیشین خاصه سالهای 76-80  کند شده است ولی با توجه به اهمیت که از طرف مسئولین امر در آموزش و پرورش شهرستان و واقف شدن به افت مذکور ،گامهای برداشته شده غیر قابل انکار است هرچند تا رسیدن به آن دوران طلایی زمان نیاز است. به همین واسطه در پی اعلام پذیرفته شدگان آزمون سراسری طی 48 گذشته خبرهای خوشی از راه یابی فرزندان آینده دار دشتی به گوش می رسد که حاکی از ورودی هایی به دانشگاه های صنعتی شریف ،تهران و.. می باشد از همین رو بزودی در اولین فرصت به محض کسب اطلاعات کاملتر از اسامی و رشته های قبولی به مانند سال گذشته در وبلاگ قرار داده می شود. البته با کمک شما... 

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٦/۱٢

 

تقاضای غير منطقی شورای شهر دلوار

 

شورای شهر دلوار طی نامه ای به استانداری بوشهر و خطاب به استاندار افراشته بیان کرده ،که بندر لاور ساحلی از شهرستان دشتی و عالی شهر از شهرستان بوشهر باید به حوزه جغرافیایی شهرستان تنگستان القاص شود.جالب است بدانید طی نامه مذکور شورای محترم شهر دلوار با لحنی خاص خواستار امر مذکور شده است  و در ادامه ادعا کرده است در صورت عدم تایید و همکاری لازم برای تحقق موضوع فوق عواقب و تبعات ناشی از آن را باید منتظر بود!!

با خواندن مطلب فوق ذهن هر خواننده ای را با سوالاتی بطور مستقیم و غیر مستقیم درگیر می کند که همراه با پاسخ هایی خواهد بود که سعی در بیان آن هستیم که به مبحث فوق مرتبط است:

- اینکه چه شده است شورای محترم شهر دلوار چنین درخواستی را از عالی ترین مقام استان می نماید؟

بی شک هر دیار و ساکنان آن در پی توسعه ،پیشرفت و توسعه همه جانبه حوزه زیستی و جغرافیایی خود است و  برای میل به این توسعه همه جانبه که هدف غایی هر دیاری است باید زیر ساخت ها و با برنامه ریزی هایی صورت دهد که سرانجام به آرمان خود دست یابد که اظهر من الشمس است و کوتاه می شود گفت هر راهی که منتج به این هدف شود را باید آزمود و تمام توان و سعی خود را برای رسیدن به این امر از خود نشان داد به قولی «گر عشق حرم است سهل است بیابانها» حال این مبحث در صورتی که ملموس ترین!! راه هم داشته باشد باید آنرا در پیش گرفت و راهکارهای مخصوص آنرا اجرا کرد که به نظر می رسد شورای شهر دلوار با این نامه خواسته به نوعی این راه را بیازماید که با مرور گذرا به تاریخ پی می بریم که پیش از این نیز چنین مباحثی مطرح و در برخی موارد منتج به نتیجه درخواست شده  است!!

- چرا هدف یکی از مباحث مطروحه در نامه آبادی در شهرستان دشتی است؟

در مطلع نوشتار و پاسخ بی تردید باید گفت دلیل این است شهرستان دشتی همسایه جنوبی و شهرستان تنگستان است به همین علت درخواست داده شده باید از حوزه جغرافیایی همسایگان باشد اما براستی چرا  در این درخواست شهرستان تنگستان از شهرستان دشتستان بخشی را مطالبه نکرده است؟؟ دو جواب می شود داد ۱.شهرستان دشتستان بخش قابل توجه در همسایگی تنگستان نداشته است و یا ..و یا اینکه مطالبه از شهرستان دشتی و جدا کردن بخشی از دشتی راحتتر از تکه تکه کردن دشتستان است که بدون شک باید معترف شد که جواب دوم بیشتر معقول به نظر می رسد چرا که تجربه ثابت کرده تکه تکه کردن دشتی امری عادی شده است که با مطالعه تاریخ پی می بریم   پیش از این نیز در دهه پنجاه شمسی با همین نامه نگاری ها و به پیوست آن هوچی گری و غوغا سالاری های معمول بخش قابل ملاحظه ای از جنوب و شمال و شمال شرقی از دشتی بزرگ منفک شد و هیچ بازخوردی نداشته است. پس به نظر می رسد شورای شهر دلوار با شناخت این مسئله بخشی از شهرستان دشتی را نیز در این نامه ذکر کرده است که به اندیشه آنان جدا کردن بندر لاور ساحلی راحتتر از جدا کردن عالی شهر از شهرستان بوشهر باشد!! و در ضمن طی همین یکسال و اندی اخیر نیز شاهد درخواست هایی از طرف همسایگان جنوبی خود بود مبنی بر اینکه پروژه عظیم پارس شمالی در جغرافیای دشتی قرار ندارد و با همین راهکارها و مسائلی از این دست متاسفانه تا حدودی موفق به حصول هدف خود نیز شدند. دیروز چنین و امروز چنان و فردا در انتظار...

- و براستی چرا نباید از خواندن مطلب یاد شده تعجب کرد؟

جواب زیر بی پرده عریان پاسخ داده شده و جواب خارج از لفافه و تلویح بیان شده است...

چرا که زیست در دنیای امروزی که هر روزه با خلق آثار متعدد هنری ،علمی و حتی سیاسی از سوی اشرف مخلوقات مواجه هستیم باید این علامت را «!» کم کم باید از نوشتار و زندگی روزمره خود حذف نماییم اما علتی که در این مبحث نباید تعجی نمود این است که در فضای شماتیکی که ما روزگار می گذرانیم که یکروزه روستایی به شهر ،شهری به شهرستان ،شهرستانی به استان و استان یا ایالتی به  کشور مستقل تبدیل می شود القاص یک بندر از شهرستانی که مردم آن به بی خیالی شهره آفاق هستند امری به هیچ وجه  نمی تواند تعجب برانگیز باشد مردمی که حساسیت شان را نسبت به امور اجتماعی از دست داده و به یک سلسه از مفاهیم اولیه زندگی دلخوش شده اند ـ و این بخش از نگرانی هر فردی است که دلش با دشتی است ـ چرایش نیاز به روانکاوی فرهنگ عامه مردم دارد و بی ترید ابتدا باید ریشه یابی شود هرچند تاحدودی می توان بصورت موجز مطلب مذکور را باز کرد و به ان پرداخت که آنرا به مجالی دیگر وامی گذاریم...

و مطمنا با طرح سوالات بالا سوالاتی دیگر که ذهن مخاطب را درگیر می نماید...

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٤۳ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٦/۱۱

 

اختتامیه دومین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج

 

پس از دو روز اجرای هشت تئاتر از شهرستان در تالار مجمتع فرهنگی هنری شهید شهریاری خورموج عصر پنج شنبه برابر با هشتم شهریور ماه با یکساعت تاخیر اختتامیه دومین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج با حضور گروههای شرکت کننده ، جمعی از علاقمندان به هنر تئاتر و سیدمهدی ابطحی ریاست شورای شهر خورموج و باغداری ریاست اداره فرهنگ و ارشاد دشتی برگزار شد. طبق معمول مراسم رسمی با تلاوت قرآن کریم با صدای قاری هنرمند سید محسن رضوانی شروع و با سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران بطور رسمی کار خود را آغاز کرد.سپس حسین باغداری دبیر جشنواره ضمن خیر مقدم گزارشی از عملکرد جشنواره را به سمع حضار رساند . سپس نوبت به اجرای محبوبترین بخش اختتامیه یعنی اجرای طنزی از هشت نمایش اجرا شده در جشنواره رسید که توسط طنز پردازان و اعضا فعال انجمن نمایش شهرستان صفدر اسلام دوست،جواد زارعی،مهدی شیخیانی و بازیگر خردسالی به نام مسیحا شاکری مطلق اجرا شد که بسیار مورد استقبال و مسرت حضار در سالن شد.بخش تیزرجشنواره نیز از بخشهای قابل توجه اختتامیه بود. همزمان با پذیرایی ابراهیم شاکری مطلق دبیر اجرایی گزارشی از روند شروع شکل گیری جشنواره تئاتر کوتاه خورموج را از اولین دوره برگزاری تا برگزاری دومین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج ارئه داد.اما شاید مهیج ترین قسمت اختتامیه هر جشنواره ای اعطای جوایز باشد که با اعطا جوایز به داوران و بازبین های جشنواره شروع شد و قرائت بیانیه هیات داوران توسط فرید میرشکار و اعطا جوایز به برگزیدگان جشنواره بکار خود خاتمه داد که برای آشنایی با برگزیدگان توجه شما را به نتایج هیات داوران جلب می کنم:

- اعطا جوایز به هیات داوران:فرید میرشکار ،جوهر تنگستانی و حیدر مظفری

- اعطا جوایز به هیات بازبین:صفدر اسلام دوست،جواد زارعی،روح الله حاجی زاده

- اعطا الواح تقدیر به کلیه تئاتر های شرکت کننده در جشنواره

بروشور: طوبی شیرکانی از نمایش نقش زن

طراح نور: سیدمحسن رضوانی ،به دلیل همکاری با کلیه گروههای شرکت کننده

موسیقی: اکبر محمودی از نمایش فصل بیداری

انتخاب موسیقی: سید محسن امینی از نمایش نقش زن

طراحی صحنه: سمیه غریبی از نمایش محاکات

بازیگر سوم مشترک زن: زبیده عاشوری  از با شب دریا موج

طیبه جهان افروز از نمایش استرس

بازیگر دوم زن: سیده شریف ابطحی از محاکات

بازیگر اول زن: فاطمه مختاری از نمایش نقش زن

بازیگر سوم مشترک مرد: حسن صفری از نمایش فاتحه

احمد امیری از نمایش فاتحه

بازگیر دوم مرد: سید محسن رضوانی از نمایش محاکات

بازیگر اول مرد: محمد رضا عبدالشاهی از نمایش کلافه گویی های یک نویسنده

گارگردانی سوم: سید محسن رضوانی از نمایش محاکات

کاگردانی دوم: محمد رضا عبدالشاهی از نمایش کلافه گویی های یک نویسنده

کارگردانی اول: سید محسن امینی از نمایش نقش زن 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٢٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٧

 

 

 

السلام علی ربیع الانام و نضره الایام

سلام بر بهار انسانها و سبزی دوران ها

خيرات

هرساله با فرارسيدن چهاردهم شعبان ،در جنوب ايران و بالطبع دشتي طبق يكي از آداب و رسوب گذشته ،مردم دشتي براي رفتگان خاك خيرات تقسيم مي كنند از براي قرائت فاتحه جهت طلب آمرزش...

امسال نيز به مانند سالهاي ماضي مردم به واسطه خيرات ياد و خاطره مردگان خود را گرامي داشتند با خيرات هايي چون: حلوا ،ذولبيا ،شكلات ،كيك و...

اما يكي از قديمي ترين و ماندگار ترين خيرات ها حلوا ست. كه هنوز با گذشت سالها اصالت خود را حفظ كرده و جايگاهش محفوظ داشته شده .هرچند كه با توجه به طرز درست كردن مشكل آن رويكرد كمتري را نسبت به سالهاي گذشته دارد اما كماكان محبوبترين خيرات ها  نزد دشتي ها حلوا ست.كه با توجه به تنوع مواد اوليه و ساختار تشكيل دهنده هركدام محبوبيت خاص برخوردار است. از جمله حلوا هايي كه پخت آن در دشتي رايج است حلواهاي: شكري ،خرمايي ،راشي ،برنجي ،بدنگي ،پسكي ،تركي ،مسقطي ،انگشتي ،كنجدي و... است و همكي داراي مزه خاص خود هستند كه مي تواند ذائقه هر فردي را بهكام كند. اما بايد خاطر نشان شد كه حلوا هايي به مانند بدنگي ،تركي ،پسكي به دليل قلق خاص نحوه دست كرن آن امروزه كمتر توليد مي شود و فقط در خاطره ها بايد آن را جستجو كرد و يا براي چشيدن آن بايد نزد مادران ديروز و مادر بزرگ ها ي امروز رفت تا تجربه خوردن حلواي بدنگي را زنده نماييد.

الايحال حلوا خوردن و حلوا درست كردن تجربه اي است كه نبايد اين روزها از دست داد.

عمليات اجرايي كارخانه سيمان دشتي  آغاز شد

در چهارمين روز از هفته دولت روز دوشنبه عمليات اجرايي كارخانه سه‌هزار و ‪ ۵۰۰‬تني سيمان موند دشتي آغاز شد. مديراجرايي پروژه‌كارخانه سيمان مند دشتي گفت:اعتبار سرمايه‌گذاري براي احداث كارخانه سيمان مند دشتي يكهزارو‪ ۲۳۰‬ميليارد ريال و ‪ ۲۵‬ميليون يورو است.مهندس محمد حسين ترابي ساري جالو افزود: در مرحله احداث اين كارخانه يكهزار نفر، پس از بهره‌برداري ‪ ۳۸۰‬نفر مشغول بكار مي‌شوند و در بخشهاي جانبي آن نيز زمينه اشتغال دو هزار نفر فراهم مي‌شود. وي اظهارداشت: مدت اجراي اين پروژه تا بهره‌برداري كامل ‪ ۴۰‬ماه تعيين شد است. وي تصريح كرد: مطالعات اين كارخانه از سال ‪ ۸۱‬شروع و پس از طي مراحل ثبت شركت و تركيب سهامداران كارهاي مقدماتي آن از جمله تامين ‪ ۲۳‬مگاوات برق، تامين آب مورد نياز به ميزان يك ميليون مترمكعب در سال و اخذ مجوز بهره‌برداري گاز به ميزان ‪ ۱۷‬هزار مترمكعب در ساعت انجام شد. رييس سازمان صنايع و معادن استان بوشهر نيزگفت: رشد چشمگير سرمايه‌گذاري در بخش صنعت، باعث افزايش اشتغال در اين استان شده‌است. مهندس اسماعيل مرحمتي افزود : در طي سالهاي ‪ ۸۴‬تا ‪ ۸۵‬مجوز يكهزار و‪۷۶‬ واحد صنعتي ومعدني با سرمايه‌گذاري يكهزارو‪ ۹۰۵‬ميليارد ريال با اشتغالزايي ‪ ۴۵‬هزار و ‪ ۸۶۷‬نفر صادر شده‌است. وي گفت: براساس ارزيابي انجام شده در وزارت صنايع و معادن رتبه صنعت استان بوشهر از رتبه ‪ ۱۶‬به رتبه ‪ ۱۰‬ارتقاء يافته است.

نکته:در پست آتی به طور مفصل پروژه کارخانه سیمان مند دشتی را معرفی می کنم

مجتمع آبرساني روستاهاي حاشيه كوه مند دشتي به بهره‌برداري رسيد

در ششمين روز از گراميداشت هفته دولت مجتمع آبرساني روستاهاي حاشيه كوه مند شهرستان دشتي به بهره‌برداري رسيد. مديرعامل آب و فاضلاب روستايي استان بوشهر گفت: با بهره‌برداري از اين مجتمع‌آبرساني مشكل آب يك هزار و ‪ ۱۶۰‬نفر در قالب ‪ ۲۷۸‬خانوار در ‪ ۱۳‬روستاي شهرستان دشتي مرتفع مي‌شود. "داراب رفيعي پور" افزود: منبع تامين آب اين پروژه خط انتقال آب كوثر مي باشد. وي گفت: اين مجتمع داراي ‪ ۵۰‬كيلومترخط انتقال، ‪ ۲۵‬كيلومتر شبكه توزيع، ‪ ۸۰۰‬مترمكعب حجم مخزن زميني، پنج هزار مترمربع ساختمان و تاسيسات، سامانه كلرزني يك واحد گازي، دبي مورد نياز فعلي ‪ ۷/۵‬ليتر در ثانيه و دبي مورد نياز پايان طرح ‪ ۱۱‬ليتر در ثانيه است.

رفيعي پور يادآور شد: براي اجراي اين پروژه دو ميليارد و ‪ ۱۰۰‬ميليون ريال اعتبار هزينه شده است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۳۳ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٤

 

 

 

دشتی غرق جشن و جشنواره

همزمان با اعیاد شعبانیه این روز ها دشتی خاصه خورموج سراسر جشن و جشنواره است گویی خورموج را ا خواب زمستانی بیدار کرده باشند چرا که فشردگی و حتی تداخل برنامه های شاد این روزها در اکثر نقاط خورموج به چشم می خورد و پلاکادر ها و تبلیغات مربوط به جشن ها و جشنواره های با دیوارها و میادین خورموج آشتی کرده باشند چرا که در پایان هفته گذشته چهارمین جشنواره تئاتر بسیج استان را پشت سر گذاشت و شب گذشته نیز مراسمی به مناسبت روز جوان در سالن ارشاد خورموج برگزار شد و این روزها با نزدیک شدن به میلاد قائم آل محمد و شور و اشتیاق جوانان در برپایی جشنواره ها فعال نشان می دهند به طوریکه بترتیب امشب و فردا شب اجرای یاغی ها ساعت ۲۰ شب با حضور طنز پردازان شهرستان و کمدین های شاخص خورموجی چون روح الله حاجی زاده،محمدرضا بردستانی،احمد امیری،حمید ذاکری و...برنامه شادی را نوید می دهد هرچند باید برای تماشای آن ۳۰۰ تومان را بخشید اما به نظر می رسد ارزش آن را داشته باشد و پس از آن روز سه شنبه افتتاحیه دومین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج را در پیش داریم که تا روز پنج شنبه ادامه پیدا می کند و در ضمن روز سه شنبه به مناسبت نیمه شعبان ساعت ۲۰ شب سه شنبه در استادیوم تختی خورموج برنامه مفصلی را تدارک دیده اند که بی شک شادی آور خواهد بود.

از همین رو باید مراسمات متعدد مذکور را به فال نیک گرفته و از آن بهره برد چرا که ممکن است سالی یک بار اتفاق افتد!!

دومین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج

به همت انجمن نمایش شهرستان دشتی و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی چهارمین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج در روزهای ششم و هفتم شهریور ماه با اجرای ۸ نمایش در تالار ارشاد خورموج برگزار می شود.

تاریخ،زمان و نام نمایشنامه های شرکت کننده به شرح زیر می باشد:

-     نمایشنامه «فصل بیداری» به کار گردانی اکبر محمودی، اجرا مورخ ۶/۶/86 ساعت ۱۷ بعداز ظهر 

-     نمایشنامه « فاتحه» به کارگردانی احمد امیری،اجرا مورخ ۶/۶/86 ساعت ۴۵/۱۷ بعد از ظهر

-     نمایشنامه « استرس » به کارگردانی اسدالله شیخیانی، اجرا مورخ ۶/۶/86 ساعت ۳۰/۱۸ 

-     نمایشنامه « محاکات» به کار گردانی سید محسن رضوانی اجرا مورخ ۶/۶/86 ساعت ۳۰/۱۹

-     نمایشنامه « با شب ،دریا ،موج  » به کارگردانی سیده حبیبه عسکری،اجرا  مورخ ۷/۶/86 ساعت ۱۷

-     نمایشنامه « پرده برداری» به کار گردانی سیده شریفه ابطحی،   اجرا مورخ ۷/۶/86  ساعت ۴۵/۱۷

- نمایشنامه « کلافه گویی های یک نویسنده » به کارگردانی محمدرضا عبدالشاهی، اجرا مورخ ۷/۶/86 ساعت ۳۰/۱۸ 

نمایشنامه « نقش زن» به کار گردانی سید محسن امینی اجرا مورخ ۷/۶/86 ساعت ۳۰/۱۹

در ضمن اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر کوتاه خورموج روز پنج شنبه  مورخ ۸/۶/86 راس ساعت ۳۰/۱۷ در تالار ارشاد خورموج برگزار می گردد.

فاز اول طرح ساماندهي رودخانه مند دشتي بوشهر افتتاح شد

سه پروژه عمران شهري در خورموج  به بهره‌برداري رسيد

فرمانداردشتي: بهره‌برداري از ‪ ۴۸‬پروژه عمراني دراين شهرستان آغاز شد

 

افتتاح پنج پروژه كشاورزي در  دشتي

سومين روز از گراميداشت هفته دولت پنج پروژه كشاورزي در شهرستان دشتي استان بوشهر به بهره‌برداري رسيد.مديرجهاد كشاورزي شهرستان دشتي گفت: اين پروژه‌ها شامل لايروبي و احياي قنات شنبه و كشتو بطول سه كيلومتر، كانال آب قنات باغان و پرواربندي ‪۴۰۰‬ راسي بره و ‪ ۱۰۰‬راسي گوساله است. مهندس امرالله فاريابي يكشنبه در گفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: با بهره‌برداري از قناتهاي روستاهاي شنبه و كشتو ‪ ۷۰‬ليتر در ثانيه به آبدهي اين رشته قنات اضافه مي‌شود و ‪ ۲۰۰‬هكتار اراضي روستاي شنبه به كشت آبي تبديل مي‌شود. وي يادآور شد: براي بهره‌برداري از اين پروژه‌ها دو ميليارد و‪ ۵۵۰‬ميليون ريال اعتبار هزينه شده‌است. فاريابي تصريح كرد: با اجراي اين پروژه‌ها زمينه اشتغال ‪ ۱۲‬نفر فراهم مي شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٦/٢

 

 

 

مرحوم سید محمد حسن نبوی

عکسی را که در لوگو مشاهده می کنید متعلق است به فردی که نوشتن از ایشان قلمی خواهد که نگارنده از آن بی بهره ام چرا که معرفی آن بحر طویلی است که خود را عاجز از آن می پندارم. اما شاید در کوتاه جملاتی ناقص شناساند او را و نه شخصیت و زندگی پربارش را...

- تولد در روستای چاوشی شهرستان دشتی،تحصیلات ابتدایی را در خورموج و کنگان و دوران دبیرستان را در دبیرستان سعادت بوشهر بشت سر گذاشت.بس از آن در سال 1327ه.ش/1368 ه.ق برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مسافرت نمود و چند سالی در مدرسه قوام شیرازی مشغول به تحصیل گردیدو...

- اولین مدیر کل اداره آموزش و پرورش استان بوشهر بعد از انقلاب اسلامی ـ به دستور شهید رجایی ـ،را به عهده گرفتنماینده مردم بوشهر و گناوه در سه دوره اول،و دوم وسوم مجلس شورای اسلامی ،نماینده دوره اول مجلس خبرگان حوزه انتخابیه استان بوشهر ،وکیل امام خمینی(ره) در امور مالی و مذهبی استان در سالهای آغازین انقلاب  ـمورد اعتماد امام خمینی (ره) ـ ،مسئولیت مرکز ایران شناسی شعبه بوشهر و...

 - چند کتاب و مقاله از ایشان به صورت تالیف و چه ترجمه به چاپ رسیده است ازجمله(علما وشعرا و نویسندگان جنوب) که در سالنامه اداره کل بنادر و جزایر خلیج در سال 1343ه.ش به چاپ رسید ودیگری (نقش روحانیون در قیام ضد استعماری مردم جنوب ایران) که در مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت هشتادمین سال شهادت رئیس علی دلواری در فروردین 1373 ه.ش به چاپ رسیده است.همچنین (علما و نویسندگان بوشهر و راههای خلیج فارس)تاریخ و جفرافیای بوشهر تالیف لوریمر از عربی به فارسی ترجمه نمودند و...

- حجه ااسلام والمسلمین حاج سید محمد حسن نبوی سرانجام در شبانگاه روز 16 آذر 1381 بر اثر سکته قلبی در گذشت و در زلدگاهش روستای چاووشی به خاک سپرده شد.روحش شاد . 

-   برای کسب اطلاعات بیشتر از زندگی پر بار مرحوم نبوی می توانید به آرشیو آذر ماه وبلاگ مراجعه کنید.

راهیابی " روز باشكوه " از خورموج به جشنواره تئاتر بسيج کشور

چهارمين جشنواره تئاتر بسيج استان بوشهر با معرفي برترين ها بكار خود پايان داد.

- هيات داوران جايزه و لوح تقدير و جايزه بخش نمايشنامه نويسي را به سيد محسن رضوراني نويسنده متن نمايش روز با شكوه از شهرستان دشتی اهدا كرد.

- - در بخش بازيگري نيز لوح تقدير و تنديس جشنواره به شريفه ابطحي بازيگر نمايش روز باشكوه اهدا شد.

- هيات داوران جشنواره دربخشهاي بروشور، موسيقي، طراحي لباس و صحنه به ترتيب به سميه غريبي ،فاضل عاشوري و سيد محمد هاشمي ،سيده نجمه حسيني و  سميه غريبي همگی از نمايش روز باشكوه  از شهرستان دشتی اعطا كرد.

- لوح تقدير و تنديس هيات داوران جشنواره در بخش كارگرداني به لقمان بحرانی كارگردان نمايش "آواري شط " از شهرستان دیر تعلق گرفت.

- هيات داوران جشنواره دربخش نور به حسين شكوه دل نمايش آواي شط اعطا کرد. 

در پایان نمایش های  " روز باشكوه " از شهرستان دشتی و "آواري شط " از شهرستان دیر به جشنواره تئاتر بسیج کشور راه یافتند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٢۸ ‎ق.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]