دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٦/۸/٢۸

 

 

 

شجاع دل*

بی شک یکی از افرادی که حق بزرگی بر ورزش شهرستان به ویژه فوتبال داشته و دارد حاج غلام منفرد است که سالها سرپرستی و مدیریت باشگاه فرهنگی ورزشی ایرانجوان خورموج را بر عهده دارد و بدون هیچ چشم داشت مالی ایرانجوان خورموج را پرافتخار ترین تیم فوتبال شهرستان دشتی کرده است.به گزاف نیست بگویم حاجی منفرد ایرانجوان را با عشق مثال زدنی خود تا به اینجا رسانده و موهایش را از برای این تیم محبوب خورموجی سفید کرده است. عشقی که امروزه چون مثلی در میان هم استانی های اهل فوتبال به گوش می رسد. اما به نظر می رسد حاجی منفرد سالهاست که تنهاست و به تنهایی و البته به کمک هم محله ای های خود این تیم را در کوران مسابقات استانی و برون استان به پیش می برد و با همه ناملایمات روزمره. تا آنجا که حسین وردیانی مدیر کل تربیت بدنی استان نیز در مراسم تجلیل از پیشکسوتان استان گفت:"براستی آیا در دشتی کارخانه آرد،کارگاه های صنعتی و معادن سنگ و آهک نمی توانند ایرانجوان را ساپورت کند تا حاجی منفرد مجبور به گرفتن وام مضاربه ای نشود و از خود و خانواده بگیرد و به ایرانجوان تزریق کند" ...البته که هست ولی کو دلی که سوزد کو دلی که بتپد کو...اما منفرد بدون همه آنهایی که می توانستند باشند و می توانند باشند و قسمتی از مخارج دست گیرند چونان کوه بیرمی ایستاده و از ایرانجوان حمایت می کند چرا که او با دل خود قراری دارد دیرینه. در این تردیدی نیست که حاج غلام منفرد "شجاع دل" فوتبال دشتی است.

*عنوان مطلب برگرفته از نام فیلمی به کارگردانی و بازیگری مل گیبسون ،محصول ۱۹۹۶ است

موفقیت وبلاگ نویس دشتی در دومین جشنواره قرآنی تسنیم

با خبر شدیم دومین جشنواره  تسنيم به همت رادیو جوان وشهرداری تهران و...برگزار شده بود و بیش از  ۸ ميليون شرکت کننده در ۲۳ رشته در رابطه با برداشت از سوره انسان يک هفته بعد از ماه مبارک رمضان بود به کار خود خاتمه داد و برگزيدگان اين جشنواره شنبه ۲۶/۸/۸۶ معرفی شدند.در اختتاميه این به رييس جمهور، شهردار تهران، استاد محمود فرشچيان و سيد محمود شجاعي طباطبايي (از شرکت کنندگان در این جشنواره) خاتم تسنيم اهدا شد.برگزيدگان در رشته های مختلف نيز معرفی شدند

و با  افتخار بار دیگر فرزندان دشتی ثابت کردند که می توانند در هر رشته ای که اراده کنند بهترین شوند. و این بار در بخش وبلاگ نویسی جشنواره مذکور حاج آقا  محمد صداقت با وبلاگ ؛هل اتی؛ موفق به کسب مقام برتر در بخش وبلاگ نویس جشنواره شوند که بسیار مایه مباهات استان و دشتی است.بد نیست بدانید حاج آقا صداقت از طلاب جوان دشتی است که هم اکنون در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل علوم حوزوی هستند. سال گذشته نیز خانم یعقوبی ـ همسر حاج آقا صداقت ـ در جشنواره پیامبر اعظم(ص) موفق شدند در میان بیش از ۱۵۰۰ وبلاگ شرکت کنند به مقام برتر مسابقات دست یابند.

وبلاگ دشتی ها ضمن تبریک ویژه خدمت خانواده صداقت آرزوی موفقیت ایشان را از خدای منان خواستار است.

لینکهای مرتبط:

دومین جشنواره تسنیم

وبلاگ جشنواره

وبلاگ هل اتی

 

شاعر جوان دشتی مقام سوم دومین جشنواره مشاعره رضوی

در دومین جشنواره مشاعره رضوی که با حضور۲۶۴ نفر از سراسر کشور در ۲۴ آبان در بوشهر برگزار گردید عبدالمهدی آسیایی فرد از دشتی موفق شد بعد از شاعرانی از بوشهر و دیلم به مقام سوم جشنواره مشاعره رضوی دست یابد. بدنیست بدانید داوري نهايي در روز 24 آبانماه توسط دکتر آذر، يکي از شاعران برجسته کشور و هيأت همراه ايشان انجام  شد و در همان روز نيز اسامي نفرات برتر و برگزيده اعلام  شد.

ویژه ها

در پست های آتی وبلاگ خواهید خواند:

- زمانی برای لرزیدن دشتی(تاریخچه ۸۰سال زمین لرزه های شهرستان دشتی)

- بخشداری شنبه شاید وقتی دیگر!!(سرنوشت ساخت و اجرای بخشداری شنبه)

- چه کس بود صدا زد دشتی؟!(نگاهی به کشاورزی و وضعیت زیست محیطی دشتی)

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٠٤ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۸/٢٥

 

 

 

مردی برای تمام فصول*

عکسی را که در لوگو وبلاگ مشاهده می کنید ، متعلق است به فردی که بی شک چهره ای شناخته شده در عرصه توسعه استان بوشهر محسوب می شوند.انسانی که با سعی و تلاش بی وقفه خود گام های بلندی در جهت اعتلای توسعه پایدار استان بوشهر برداشته است. فرزندی از دیار دشتی که سالهاست همه در عرصه ی فناوری اطلاعات او را می شناسند او  را که بی تردید باید پدر فناوری اطلاعات استان بوشهر نامید ،درسال 81 که تازه بحث توسعه‌ی کاربردی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) در کشور مطرح شده بود به عنوان طلایه دار در این وادی قدم نهاد و نام استان بوشهر را به عنوان اولین استان های پیشرو در ارائه طرح پارک علم وفناوری در کشور مطرح کرد و بعد از آن زمان تاکنون با ارائه طرح های متعدد در جهت محقق شدن و اجرایی شدن پارک علم و فناوری و مباحث پیرامونی و زیر بنایی تلاش کرده اند. وی حق بزرگی بر فناوری اطلاعات استان دارند.دکتر عبدالمجید مصلح با دانش و تفکری که همه از او سراغ داریم، زمینه کاری بسیاری در خارج استان برایشان مهیا است اما با خلوص نیت و بدون چشم داشتی در دیار خود با همه ناملایمات و با اندیشه ی آینده نگر دل در گرو آبادانی استان بوشهر نهاده است باید از او تقدیر کرد و پاس داشت زحماتش را...
ایشان  رویکرد خاصی به دشتی (دیار خود) دارد از همین رو بارها و به بهانه ای مختلف در جهت مشاوره و مساعدت نخبگان جوان و مسئولین شهرستان در جمع آنان حاضر شده و با نیک اندیشی و درایت ویژه طرح های خود را جهت بهبود وضعیت کنون دشتی و رسیدن به جایگاه واقعی ارائه کرده است که به اندیشه نگارنده گر طرح های مذکور به سرانجام می رسید رنسانس علمی در دشتی رخ می داد.
*عنوان مطلب برگرفته از نام فیلمی اثر فرد زینه مان ،محصول ۱۹۶۶است

از مسئولیت ها و سمت های دکتر مصلح:
عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس
مدير كل برنامه ريزي استانداري بوشهر
مديرهماهنگي امور بازارچه هاي مرزي استان بوشهر
مدیر مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس
مشاور استاندار در امور فناوری اطلاعات(استاندار تبادار)
عضو کار گروه پژوهش و آمارفناوری اطلاعات استان بوشهر
عضو کمیته علمی اولین و دومین همایش توسعه دانایی محور
مسئول راه‌اندازي پارک علم و فناوری
مشاور استاندار در امور فناوری اطلاعات(استاندار افراشته)
رئیس مرکز محاسبات رایانه ای و فناوری اطلاعات و مشاور رئیس دانشگاه خلیج فارس
و...
سخنانی از دکتر مصلح:
[تا زماني كه اعتقاد و باور قلبي به بخشنامه ها نداشته باشيم، بخشنامه ها روي كاغذ خواهند ماند و اجرا نخواهد شد][ ريشه بسياري از ناهنجاريهاي سياسي و اجتماعي در عدم رعايت شأن وكرامت انسانها دانست] < جلسه شوراي اداري خورموج- 11آبان 81>
[  اگر نتوانيم تجربه موفقي در زمينه حمايت و توسعه مركز رشد داشته باشيم، ايجاد پارك فناوري اطلاعات نيز سودي نخواهد داشت و اين طرح با شسكت مواجه مي‌شود]<كارگروه پژوهش، آماروفناوري اطلاعات/۲۵شهریور۸۶ >

لینک های مرتبط:
دانایی توانایی است(وبلاگ دکتر مصلح)
مقالات دکتر مصلح در نسیم جنوب

 

خاطره ی از هفتمین بخشدار خورموج
خاطره ی که در ادامه خواهید خواند روایتی است از محمد افراسیابی مردی از خاک پاک همدان ،فردی که طی سالهای 50-49 خورشیدی به عنوان هفتمین بخشدار خورموج منسوب می شود و با خورموجی ها روزگار سپری می کند و اکنون ذهن نوستالژیک او _که اکنون در سوئد روزگار می گذراند_  پر از خاطرات تلخ و شیرینی است از دشتی که بخشی از عمر خود را در آن سپری کرده است.
*وبلاگ دشتی ها بزودی با وی مصاحبه ترتیب خواهد داد که در پست های آتی دروبلاگ خواهید خواند.

" آیا می‌شود دو باره خبر بازگشت چلچله‌ها را از زبان حیدر بشنوم؟ آیا دو باره چشم‌ام به خاك وطن روشن خواهد شد؟
حیدر رفتگر شهرداری خورموج بود و باغبان بخشداری. من هم بخشدار آنجا بودم. او از یك دیده محروم بود و از مجموع ۳۲ دندان، چند دندانی بیش برایش باقی نمانده بود. از مال دنیا آنچه داشت، تنی نحیف بود و خانه ی محقر، ساخته شده از سنگ و گچ. و چند دختر و یك پسر. ولی در عوض، قلبی داشت به مهربانی آب. در قلب او برای انباشتن مهر همه‌ی مردم دنیا جا بود.
آمدن چلچله‌ها برای او معنای رفتن گرما را داشت. او دو بهار؛ در حقیقت دو پائیز، مژده‌ی آمدن چلچله‌ها را بمن داد.
سال ۱۳۶۴ شمسی است. پس از ۱۴ سال به خورموج رفته‌ایم. هشت سالی از انقلاب می‌گذرد. بخش به شهرستان تبدیل شده است. جانشین بخشـــدار آن‌روزی، فرمانداری است مكتبی. هم‌كاران سابق‌ام كه از ورود من به داخل بخشداری مطلع شده‌اند، دوره‌ام كرده‌اند. آقای رفیعی‌نژاد اصرار دارد به دیدن فرماندار بروم. زار حسن صابری گفته‌اش را تایید می‌کند. می‌گویم‌:
مرا با او نه كاری است و نه آشنائی. مگر نه این كه ما از طاغوتیانیم؟ من آمده‌ام شما را به بینم و علی‌الخصوص حیدر را. طرف می‌گوید:
عامو! چنین گپائی مزن! تو...
سر و كله‌ی حیدر پیدا می‌شود. سلامش می‌كنم. جواب می‌دهد:
سلام از موئه".
خجولانه دستش را بالا می‌برد و آنرا حائل تنها چشم سالمش می‌كند، برای باز شناسی من. آقا علی بهرسی می‌پرسد:
حیدر! آقا را می شناسی؟
او در ذهن خویش دنبال اسمم می‌گردد. ناگهان برق شادی در چشم‌اش می‌درخشد. با شوقی وصف ناپذیر می‌پرسد:
زیبا خَشَه‌ن؟ براری گیرش إندِه؟
به رسم مردم جنوب قصد بوسیدن دستم را می‌كند. روی‌اش را می‌بوسم. هم‌دیگر را در آغوش می‌گیریم. نفهمیدم که اسمم را بخاطر آورد یا نه؟ اسم و رسم مهم نیست. او می‌داند، من كی هستم. سراغ همسرم را می‌گیرد.همسرم سلام‌اش می‌كند و بچه‌ها دوره اش.
فرماندار از دفتر كارش بیرون می‌آید. همان اتاقی كه زمانی دفتر كار من بود. لاجرم قدمی جلو می‌گذارم. فرماندار پیش‌دستی کرده و سلامم می‌كند. بهم معرفی می شویم و دست یكدیگرا می‌فشاریم. فرماندار می گوید:
اسمتان و صدایتان را شنیدم و به همین جهت نیز آمده‌ام تا سلامی كنم. و اضافه می‌كند:
در دوره‌ی آن رژیم هم بودند مامورانی كه هدفشان خدمت به مردم بود. ما هر وقت بیرون زیر سایه‌ی درختانی كه شما كاشته‌اید، می‌نشینیم، یادی از شما می‌كنیم و فاتحه‌ای می‌خوانیم برای رفته‌گانتان.
من اضافه می كنم:
البته حیدر و من.
او ادامه می‌دهد:
مردم اینجا از شما همیشه به خوبی یاد می‌كنند.
می‌گویم:
مردمان جنوب انسان‌های شریف و بی‌غل و غشی هستند. متاسفانه به آن‌ها ظلم بسیار رفته است
.از حیدر سراغ پرستوها را می‌گیرم. حیدر لانه‌شان را نشانم می‌دهد و می‌گوید:
آن‌ها باز گشته‌‌اند"
(آرشیو وبلاگ عمو اروند 11اکتبر 2007)

حجه الاسلام سادات ریاست تبلیغات اسلامی دشتی

 در شوراي اداري شهرستان دشتي که روز گذشته با حضور حجت‌الاسلام علي نعمت اللهي مديركل تبليغات اسلامي استان بوشهربرگزار شدحجت‌الاسلام سيد حسين سادات به عنوان رييس جديداداره تبليغات اسلامي شهرستان دشتي معرفي و از خدمات حجت‌الاسلام احمد دژآهنگ رييس سابق اين اداره تقدير شد.

لینک های روزانه

يك پروژه آبرساني در خورموج  به بهره‌برداري رسيد

عضوانجمن ميراث فرهنگي خورموج بوشهر: اثرملي عمارت شيرينه باخطر تخريب روبرواست

دو دهنه پل در دشتي بوشهر به بهره‌برداري رسيد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۸/٢٢

 

 

 

باد ها خبر از تغییر فصل می دهند*
طی دو هفته ای که پشت سر گذاشتیم  باد سراسر دشتی را در نوردید و با خود شروع فصل سرد و بارانی را نوید داد.
بادی که با توجه به اقلیم دشتی هرساله در این ایام می وزد و به اصطلاح محلی باد کوخت یا باد هدر گفته می شود البته در میان بزرگترها به ضربه کوخت یا ضربه هدر هم مشهور است.چرا که به گفته دشتی ها در این ایام به هنگام وزیدن باد پرندگان شکاری از جمله بحری ،بالابان به منطقه دشتی کوچ می کنند و با توجه به رسم دیرین  برخی افراد به دلیل دست یابی سود کلان برای شکار آنان به کوخه نشینی در بیابان ها و مناطق خاص روی می آورند و شب و روز را در کوخه روزگار سپری می کردند. البته طی سالهای اخیر عمل مورد اشاره خوشبختانه تا حدودی منسوخ شده است ولی با این وجود نام آن بر باد محلی مانده است. از طرفی ساحل نشینان رودخانه مند از جمله روستاهای حمویی ،درگو ،باغان ،دشت زال و....در این ایام همگام با باد شب هنگام به صید ماهی _ به شیوه قدیمی بستن شاخه های نخل و قرار دادن آن با مهارت خاص بر روی آب و...به اصطلاح هدربستن _ روی می آوردند که البته ماهی بسیاری نیز صید می کردند  البته دیگر خبری از هدر نیست مگر خاطرات و مخاطرات هدر که حقیقتا شنیدنی است.از سوی دیگر بر طبق تجربه ای که برآمده از سالهای طولانی است دشتی ها معتقدند در فصل پاییز تا زمانی باد شمال نوزد هرگز هوا سرد نخواهد شد و درنتیجه باران نمی بارد.(البته اقلیم شناسی منطقه نیز تجربه مذکور را تایید می کند).موارد مورد اشاره بخشی از باورها و سنتهای مردمانی بوده است که ما اکنون به عنوان فرهنگ از آن یاد می کنیم.

*عنوان مطلب برگرفته از نام رمانی اثر جمال میرصادقی است

نکات مرتبط
- هرچند به عقیده ی برخی بادهای مذکور لهیمر بود اما با توجه به شناختی که از لهیمر داریم بسیار مبرهن است که باد لهیمر با سمت جنوبی شروع و با تغییر جهت ناگهانی سمت آن به شمال تغییر جهت می دهد درضمن باد لهیمر همراه با ابرناکی ،رگبار رعد وبرق ،گردو غبار و ترنادو است هرچند باد در زمان خاص لهیمر وزید(10تا 25 آبان) اما باید به این نکته توجه کنیم با توجه دیر شروع شدن تابستان بی شک با تاخیر زمانی شاهد ناپایداری جوی خواهیم بود و البته باد لهیمر، و شاید هم امسال این باد محلی لهیمر نوزد از روی تغییرات اقلیمی که متاثر از گرم شدن زمین است.
- البته بد نیست بدانید امسال شاهد باد محلی دیگر یعنی لچیزب هم نبودیم که معمولا از 20مهر تا 10 آبان می وزید که همراه با ناپایداری محسوس هوا،گردو خاک زرد آسمان پوشیده و اسکوال لاین است.بعید نیست به همان دلیل مورد اشارهدر مورد باد لهیمر
- درهر محلی جریان هوا تحت تاثیر خصوصیات سطحی است که روی ان قرار می گیرد تغییر ارتفاع و تغییر پوشش گیاهی سبب جریان یافتن هوا می شود(باد محلی)
- بادها ی محلی استان در واقع قسمتی از همان توفان های خلیج فارس هستند که در اثر اختلاف فشار بین بیابان عربستان و ارتفاعات جنوب ایران ( زاگرس) در ایران در فصول مختلف پدید می آید این بادها تقریبا" در تمام سواحل خلیج فارس می وزند و درنقاط مختلف فارس دارای اسامی متفاوت هستند بنا به مقتضیات زمانی یعنی فصول وقوع آنان و تصور ذهنی دریانوردی در خلیج فارس انجام می شده و خطرات ناشی از آن به نام های گوناگون معروف است که مهم ترین آنان ها عبارتند از :لهیمر ،لچیزب ،باد شمال، باد سهیلی ، باد غبوب، باد تریه، باد سبعه، باد پیرزن و ... وقوع بیشتر این بادها در فصل پاییز و زمستان است.

دكتر حسن زاده عضو هيات علمي مديريت پژوهش و توسعه شركت ملي نفت
دکتر حسن حسن زاده از فرهیختگان دشتی که پیش از این خبر فارغ التحصیلی ایشان را از دانشگاه کالگری کانادا در مقطع دکترای مهندسی مخازن نفت با رتبه ممتاز در وبلاگ بازتاب دادیم، به عضویت هیات علمی مدیریت پژوهش و توسعه شرکت ملی نفت ایران پیوسته است_وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت دکتر حسن زاده را به وی و همه دشتی ها تبریک و آرزوی سربلندی دشتی ها را از خدا منان خواستار _ دکتر حسن زاده که در کارنامه خود عضویت علمی دانشگاه صنعت نفت اهواز را _در کنار دیگر فرزند دشتی پرفسور عباس هلالی زاده _ دارد به دعوت انجمن مهندسی شیمی ایران - شعبه  استان بوشهر جهت شرکت و ایراد سخنرانی در سمیناری تحت عنوان " افقهای نو در مهندسی مخازن نفت و گاز " که فردا در دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود حضور می یابد.

نکات مرتبط:
*سمینار فوق همانطور که اشاره شد به همت انجمن مهندسی شیمی ایران - شعبه  استان بوشهر که با حضور دکتر آذین _از مفاخر بوشهر _ در راس این شعبه یکی از فعال ترین و موفق ترین شعبه ها در کشور است.
* مديريت پژوهش و توسعه شركت ملي نفت ايران مجموعه‌اي است كه جهت نهادينه نمودن و ارتقاي فرهنگ پژوهش و به ثمر رسيدن تحقيقات علمي در صنايع بالادستي نفت بنياد نهاده شد.اين مديريت با مراكز علمي متعددي در داخل و خارج ارتباطات علمي و پژوهشي برقرار نموده است كه مهم‌ترين اين مراكز را مي‌توان چنين نام برد:مراكز علمي داخلي: شامل پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه‌هاي صنعتي شريف، اميركبير، صنعت نفت، سهند تبريز و باهنر كرمان./مراكز بين‌المللي شامل: شركت‌هاي مشاوره‌اي نفتي، مراكز دانشگاهي از جمله كالگري كانادا، امپريال كالج انگليس، تگزاس آمريكا،فريوت وات اسكاتلند و تورنهايم نروژ، مديريت پژوهشي و توسعه با تشكيل كنسرسيوم‌هاي علمي و پژوهشي پيرامون ازدياد برداشت فعاليت‌هاي مطلوبي را به انجام رسانده است.


شنیده ها
- حاکی از آن است که در پی واگذاری 300هکتار زمین در حد فاصل روستای ملگل تا روستای دهداری در کناره رود شور(سور) به شرکتی از یزد جهت کشت گلخانه ای و اخذ وام 150 میلیون تومانی،هم اکنون مشغول زیر سازی و تسطیع زمین واگذارشده است. طبق برنامه های تعیین قرار است قریب به 2500 نفر اشتال زایی نیز داشته باشد. اما آگاهان و صاحبنظران نسبت به تکمیل پروژه خوشبین نیستند چرا که کشت گلخانه ای 300 هکتاری در محلی که به واسطه همجواری با رود شور زمین آن غیر قابل کشت می نماید و یا عدم وجود منابع آبی لازم از جمله سد ،چاه و رودخانه قابل استفاده چگونه می تواند رونق بخشد؟؟گر کسی می داند ما را با خبر کند!!!
بد نیست بدانید:بزرگترین مجتمع کشت گلخانه ای جهان در چین است با 50 هکتار
- حاکی از آن است برخی از کاندیدا های تنگستان بر این امر دامن می زنند که باید حتما در این دوره آتی انتخابات یکی از کاندیدا های تنگستان به مجلس راه یابد از همین رو جلسه ای در اهرم و بوشهر با حضور کاندیدا ها جهت  ائتلاف و تعیین کاندیدا اصلح و واحد از تنگستان جهت کسب آرا تنگستانی ها برگزار شده است.

لینک های روزانه

افراشته استاندار:آغاز عمليات اجرايي پارس شمالي در سفر دوم هيئت دولت به استان بوشهر

عمليات اجرايي ‪ ۵۶۱‬واحد مسكوني در دشتي  آغاز شد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:۱۳ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۸/۱٩

 

 

 

نمایشگاه نقاشی استاد بیگناه در تورنتو

با خبر شدیم نمایشگاه نقاشی گروهی با حضور آثاری از استاد محمد رضا بیگناه فرزندی از دیار سربلند دشتی بزرگ ُ از روزهای ۱۰ تا ۲۲ نوامبر در  (Arta Gallery) شهر تورنتو کانادا برگزار می گردد. // براستی سخن تمام می شود وقتی افتخاری  واقع می شود//وبلاگ دشتی ها با افتخار حضور استاد بیگناه را که بی شک مایه مباهات همه بوشهری ها به ویژه دشتی ها  را اول به ایشان و بعد به همه دشتی ها تبریک عرض می کنم.

بد نیست بدانید:

-  استاد بی گناه سال گذشته نیز  نمایشگاه نقاشی فردی که را در تورنتو برگزار برگزار کردند.

- سایت  Arta Gallery

 : Opening day

When:  Saturday November 10, from 4:00 pm to 6:00 pm
Where:  Arta Gallery
55 Mill st., Suite 102, bldg 9
Toronto, ontario, m5a 3c5
tel: 416-364-ARTA (2782)

 - همانطور که در پوستر نمایشگاه ملاحظه می کنید نام استاد بیگناه صدر اسامی است و این نیست مگر جایگاه استاد محمد رضا بیگناه

هیات رزمندگان دشتی هیات نمونه کشور
با خبر شدیم هیات رزمندگان شهرستان دشتی به عنوان هیات رزمندگان نمونه کشوری شناخته شده است. هیات رزمندگان دشتی فعالانه کلیه مناسبات ها و مراسمات مذهبی را اداره و برگزار می کرد از عمده فعالیتهای هیت برگزاری زیارت عاشورا ،دعای توسل ،دعای کمیل و دعای ندبه در روزهای مخصوص هفته در مساجد ،منازل شهدا و گلزار شهدا است که بصورت دوره ای و مداوم برگزار می شد و برزگاری جشن ها و مداحی سرایی ها به ویژه در نیمه شعبان.اگر چه به نظر می رسد فعالیت هیات به نسبت سالهای گذشته کمتر شده باشد ولی از زاویه ای دیگر فعالیت بخش خواهران هیات با حضور خانم سعیدی روزهای موفقی را پشت سر می گذارد. از همین رو و به همین بهانه نام می بریم از افرادی که سهم بزرگی بر کسب این عنوان داشته اند افرادی چون حاج حسن فقیه _رئیس هیت ،حاج خلیل رضایی ،حاج ابراهیم فربود، علی بحرانی،حاج علی ابراهیمی ،محمد بدرالدین ،حاج محمود بلالی ،محمد اسلام دوست و....البته نوجوانان و جوانان عاشورایی هیات که بسیاری از کارهای تدارکات و فعالیت های جنبی مراسمات را عهده دار بودند به ویژه در سه سال اخیر ،احمد حیدری ،بهرام ابراهیمی ،حمید بهبهانی ،عباس کردی ،صادق علیپور ،حمید صحبتیان ،اکبر بدرالدین ،حسن اسلامدوست ، علی رضایی تبار  و...

خبرهایی از شورای خورموج
- در پی تصویب در کمسیون فرهنگی شورای شهر جهت تجلیل و تقدیر از 49 دانش آموز دبیرستان نمونه علامه خورموج ،راه یافته به دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی کشور مراسمی تحت عنوان "یاد سبز " روز چهارشنبه گذشته با حضور اعضا شورای شهر ،شهردار و مسئولان و دبیران دبیرستان به وقت صبحگاه دبیرستان نمونه علامه برگزار شد و 49 نهال جهت کاشت در دبیرستان از سوی شورای شهر تقدیم و در ادامه نهال های توسط شهردار و نماینده شورای دانش آموزی دبیرستان بصورت نمادین در دبیرستان کاشته شد.
- با تصویب کمسیون فرهنگی شورای شهر خورموج مقرر شد در پارک در حال ساخت مفتون باغی را به نام  " باغ فرهنگ " احداث شود و به پیشنهاد شهردار و تصویب شورا قرار شد هر درختی را به نام یکی از مفاخر و مشاهیر دشتی نامگذاری کنند.
- طی حضور اعضا شورا خورموج _ قریب به یک ماه پیش _ در منزل استاد حاج علی مرادی ،و موظف شدن شورا مبنی بر تقبل هزینه چاپ کتاب از آثار استاد مرادی که اتفاقا در مورد "مرحوم علی سمیل " می باشد. با خبر شدیم کار تایپ اثر توسط حمید زارعی به پایان رسیده و ویرایش آن توسط غلامرضا قربانی مقدم شروع شده است و معین است بعد از پایان ویرایش در اولین فرصت جهت چاپ کتاب اقدام شود.

گام سوم پاس خورموج با پیروزی
در ادامه لیگ فوتبال جوانان استان که با حضور هشت تیم  بصورت دوره ای برگزار می شود تیم جوانان پاس خورموج موفق شد در سومین گام خود روز گذشته در خورموج با نتیجه دو بر یک تیم فجر شهرداری کنگان را شکست دهد تا دومین پیروزی متوالی خود را با کسب شش امتیاز جشن گیرد.تیم جوانان پاس پیش از این در مقابل تیم های پیروزی بوشهر وگاز جم در هفته اول و دوم لیگ به یک شکست و یک برد دست یافته بود.بد نیست بدانید لیگ فرتبال استان که طی روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته هفته سوم خود را پشت سر گذاشت با حضور هشت تیم فجر شهرداری کنگان ، گاز جم ،پاس خورموج  ،پیروزی بوشهر ،سایپا برازجان  ،دخانیات برازجان ،ایرانجوان بوشهر و اتحاد برازجان برگزار می شود که در حال حاضر و بترتیب تیم های ایرانجوان بوشهر ،پیروزی بوشهر ،سایپا برازجان و پاس خورموج با 9 ،7 و 6 ،6 امتیاز_تفاضل گل _در جایگاه اول تا چهارم قرار دارند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:٠٧ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۸/۱٦

 

 

 

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا:اولين سد كشور با سرمايه بخش خصوصي در دشتی احداث مي شود.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا گفت:موافقت اصولي ساخت اولين سد كشور با سرمايه بخش خصوصي در شهرستان دشتی صادر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس رسول زرگر در جمع خبرنگاران اظهار داشت:براي اولين بار در تاريخ هفتاد ساله مديريت آب كشور ، موافقت اصولي براي احداث سد " باغان " در دشتی با سرمايه بخش خصوصي صادر شد وي افزود: سد باغان با ظرفيت 20 ميليون متر مكعب و با هدف تامين آب شرب منطقه پارس جنوبي در استان بوشهر ، با هزينه‌اي بالغ بر 50 ميليارد تومان احداث خواهد شد. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا فراهم شدن بسترهاي لازم براي سرمايه گذاري و مشاركت بخش خصوصي در اجراي طرح‌هاي تامين آب كشور را بسيار مهم دانست و گفت: اين روند در آينده نيز با سرعت بيشتر و با حجم سرمايه گذاري بيشتر ادامه پيدا خواهد كرد.

بد نیست بدانید:

سال گذشته در آذر ماه نیز کلنگ ساخت اولین پالایشگاه خصوصی کشور در دشتی به زمین زده شد. هرچند به تازگی ساخت و مراحل اولیه آن شروع شده است.

لینکهای مرتبط:

تاکید رئیس جمهور بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی در اجرای سد باغان

آشنایی با آبادی باغان ـ آرشیو وبلاگ(۱۳خرداد ۱۳۸۵) 

خیابان محمد خان دشتی در تهران بزرگ

با پیگیری های غلامحسین هادی نژاد ـ از فرهنگیان و محققین ساعی دشتی ـ و به همت حجه الاسلام والمسلمین پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان ،طی سری فعالیتهای فرهنگی نامه ی تهیه شد و خطاب به دکتر قالیباف شهردار محترم تهران ارسال شد تا خیابانی در نقطه ای به نام از تهران بزرگ به نام مردی فخیم و دانا از دشتی یعنی  مرحوم محمد خان دشتی نامگذاری شود. که خود کاری در خور تقدیر  است از بانیان این عمل شایسته. به تایید نامه شنیده ها حاکی از آن است که موافقت اصولی با نامگذاری صورت گرفته است و امید می رود خبر نامگذاری خیابان محمد خان دشتی را تهران بزودی مخابره کنیم. در زیر متن نامه ارسالی را مشاهده می نمایید. 

موفقیت فرزندان دشتی در مسابقات قرآنی بهزیستی

برترين‌هاي دومين جشنواره فرهنگي آموزشي قرآن و عترت ويژه خانواده‌هاي زيرپوشش بهزيستي استان بوشهر معرفي شدند.خلیل گورکی دبير جشنواره قرآن و عترت گفت:اين جشنواره دربخش‌هاي قرائت، تحقيق و قرائت، ترتيل، اذان و نماز برگزار شده است.

در این مسابقات حسین زارعی از کاکی با کسب چهار نشان برتر به به عنوان برترین چهره مسابقات شد چرا که ایشان از برگزیدگان بخش تحقیق ،نفر دوم اذان ،نفر اول نماز و نفر دوم پیام های قرآنی معرفی و از وی تقدیر شد. در ضمن صفدر جعفري نژاد مقام سوم نماز ،مريم احمدي ـ بخش خواهران بالای ۱۵ سال - مقام سوم نماز را از آن خود خود کردند.بد نیست بدانید نفرات برتر هر رشته به مسابقات منطقه‌اي كه‌دراصفهان برگزار مي‌شود اعزام و نفرات برگزيده به مسابقات كشوري معرفي مي‌شوند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٠۸ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۸/۱۳

 

 

 

 پورفاطمی:دیر، دشتی و تنگستان باید از مواهب پارس شمالی به‌طور مساوی بهره‌مند شوند

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی باعنوان این مطلب گفت: اشتراک فرهنگی،‌ اجتماعی و تاریخی مردم شهرستان‌های تنگستان، دشتی و دیر بیش از مسائلی است که با طرح اینگونه موضوعات باعث تفرقه و عدم بهره‌مندی از فرصت‌های توسعه منطقه و استان شد.
حجت‌الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی افزود: پارس شمالی از مواهب بیشمار الهی به استان بوشهر و مردم محروم این منطقه است، بنابراین با طرح موضوعات سخیف امکان بهره‌مندی ار فرصت‌های توسعه پارس شمالی را برای منطقه به حداقل نرسانیم.وی با بیان این که طرح تقسیم بهره‌مندی‌های گوناگون پارس شمالی به‌طور مساوی بین شهرستانهای دیر، دشتی و تنگستان خواست مردم نجیب منطقه است، افزود: با پرهیز از مسائل حاشیه‌ای به موضوعاتی بیندیشیم که بتوانیم بیشترین بهره را از قبل توسعه پارس شمالی ببریم. نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: قبل از راه‌اندازی تأسیسات طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی مسؤولان نسبت به آموزش و تربیت نیروهای بومی برای اشتغال در مجتمع‌های پارس شمالی دقت عمل داشته باشند.
پورفاطمی با اشاره به مصوبه به‌کارگیری 50 درصد نیروهای بومی در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی در استان بوشهر اظهار داشت: چشم مردم به اجرایی شدن این مصوبه است. وی افزود: برای ایجاد اشتغال در کشور نیازمند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های مختلف توسعه کشور هستیم، بنابراین باید با تدبیر از دام تحریم‌های آمریکا و ایادی وابسته‌اش به سلامت بگذریم.
این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: برای توسعه متوازن منطقه دشتی و تنگستان وبهره‌مندی از فرصت‌های ایجاد شده در سایه طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، نیازمند رشد و پیشرفت در زیربناهای اساسی منطقه‌ایم. توسعه اسکله‌های منطقه، احداث چندین شهرک صنعتی، ایجاد سد و مجوز ساخت کارخانه‌های سیمان از جمله راهکارهایی است که می‌توان از قبل آنها از فرصت‌های پیشرفت پارس شمالی بیشتر بهره‌مند شد.
وی هچنین در خصوص وزیر نفت و مشخصات او گفت: معتقدم وزارت نفت نیازمند وزیری از جنس خود است. به‌دلیل گستردگی و نقش نفت در اقتصاد کشور و همچنین نیروهای کشور که در این حوزه فعالند، می‌بایست کسی انتخاب شود که دارای تخصص لازم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی باشد که مهندس نوذری از گزینه‌های مطرح تصدی این پست است که مجلس نیز نسبت به او راغب است.
حجت‌الاسلام پورفاطمی درخصوص اجرای پروژه‌های پارس شمالی در سه شهرستان تنگستان، دشتی ودیر گفت: مردم شهرستان‌های دشتی، تنگستان و دیر هیچگاه از هم جدا نبوده‌اند، بنابراین پارس شمالی نیز می‌بایست به‌طور مساوی امکان رشد و توسعه را برای سه شهرستان فراهم آورد.

مراسم یادبود مرحوم دکتر امین پور در خورموج

به همت انجمن ادبی فایز دشتی و فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج روز دوشنبه همزمان با هفتمین روز درگذشت قيصر شعر انقلاب ، مرحوم قيصر امين پور ـ از انسانهای نیک روزگار ـ با حضور جمعی از شعرا و نویسندگان به نام استان بوشهر راس ساعت 15:45 در تالار ارشاد خورموج برگزار می گردد

راه یابی دختر نوجوان کاکی به مسابقات كتابخواني كشور

به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان بوشهر زينب بردستاني از بخش كاكي شهرستان دشتی به همراه چهار کودک نوجوان بوشهری و دیلمی ضمن کسب مقام برتر به مسابقات كتابخواني كشور را یافته اند.براساس اين گزارش، دراين مسابقه كه از اول تيرماه تا اوايل مهرماه‌در  استان ادامه داشت ‪ ۹۰‬دختر و‪ ۶۰‬پسر كودك و نوجوان حضور فعال داشتند كه از اين تعداد ‪ ۶۰‬نفر به عنوان كتابخوان‌ترين كودكان و نوجوانان استان بوشهر در فصل تابستان انتخاب شدند. که در میان آنان پنج نفر به عنوان برترین به مسابقات کشور معرفی شدند.

امام جمعه بوشهر: عمليات پارس شمالي در دور دوم سفرهاي استاني آغاز شود

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/۸/۱٠

 

از هر دری سخنی

 

مسکنی برای مسکن

مبحثی که در ادامه خواهید خواند مطمنا نیاز به تحلیل بیشتر و نظرات کارشناسانه نافذ خواهد داشت و دراین مجال فقط به طرح مسئله با رویکرد اطلاع رسانی تاکید شده است.

بی شک یکی از معضلاتی که سالهاست ایرانی جماعت با آن دست و پنجه نرم می کند مسکن و مباحث پیرامونی است خاصه طی چند سال اخیر با صعود نجومی قیمت مسکن. شهرستان دشتی نیز بالطبع خارج از حیطه سیر صعودی قیمت مسکن نبوده است از همین رو زمین و مسکن به عنوان شاخص گفتگو های مجالس  در دشتی از آن یاد می شود. عمده روی صحبت هم بر می گردد به کشف علتهای افزایش قیمت که همه با توجه به جهان بینی و سطح معلومات خود دلایلی متقن را بیان می نمایند از جمله افزایش نقدینگی ،حضور فئودالهای زمین و مسکن در دشتی خاصه خورموج ،افزایش قیمیت مصالح ساختمانی ،افزایش نرخ دسمزد استاد کارهای  ساختمان و...اما یکی از علتهایی که حال به درست یا غلط بسیاری برروی آن اجماع دارند وجود تعداد زیاد بنگاه های املاک و ساختمان در دشتی خاصه خورموج است به گفته آنان با گشتی در خورموج مطمنا به این دلیل جامع خواهید رسید که یکی از عوامل مهم افزایش قیمت مسکن حداقل در خورموج وجود دفاتر املاک است. حال اینکه این معلول تا چه حد می تواند موثر است تا کنون تحقیق صورت نگرفته ولی با آمار زیر و دانستن جمعیت خورموج،  قضاوت را به عهده خوانندگان ارجمند واگذار کرده تا خود قاضی شوند چرا که بزرگترین قاضی زمینی افکار عمومی است.  

بدنیست بدانید:

تعداد دفاتر املاک به تفکیک خیابان:خیابان شهید مطهری(۶دفتر) ،خیابان پاسداران(۵ دفتر) ،خیابان فایز دشتی(۲ دفتر) ،خیابان امام خمینی(۲ دفتر) خیابان طالقانی(۳دفتر) ،خیابان معلم(۲ دفتر) ،خیابان شهید رجایی(۱ دفتر) و...

 

خیابانی که ترمیم شد

با انعکاس وجود شکاف دست اندازی در خیابانی که در پست قبلی به آن پرداخته شده بود خوشبختانه ترمیم شد و اکنون رگه های سیاه نشانگر این ترمیم است اما امید می رود پیش از هر اجرا و کاری قدر آینده نگری را سرلوحه قرار دهیم. هرچند مثل اینکه با وجود لوله کشی های گاز تازه شکاف ها  و دست اندازها در راه است!! 

 

دبيرتشكيلات خانه‌كشاورزدشتي:افزايش حق بيمه،گوجه فرنگي كاران رانگران كرده است 

دبير تشكيلات خانه كشاورز شهرستان دشتي استان بوشهر گفت: افزايش بيش از هشت برابر حق بيمه محصول گوجه فرنگي در سالجاري باعث نگراني گوجه فرنگي كاران اين شهرستان شده است.

الياس صالح احمدي روز پنجشنبه به خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: صندوق بيمه محصولات كشاورزي در اقدامي كم سابقه حق بيمه محصول گوجه فرنگي را از ‪ ۲۳۰‬هزار ريال براي هر هكتار كه نرخ پارسال بود،امسال به يك ميليون و ‪ ۹۴۰‬هزار ريال افزايش داده است. وي افزود: اين درحالي است كه تعهد صندوق بيمه درميزان پرداخت خسارت تغيير ناچيزي داشته و از هشت ميليون ريال در هر هكتار به هشت ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار ريال رسيده است. صالح احمدي اظهارداشت: اين حق بيمه باعث شده كه كشاورزان اين شهرستان نتوانند محصول خود را بيمه كنند و قطعا در فصل كاشت و برداشت در صورت بروز خسارت‌هاي احتمالي بر اثر حوادث غيرمترقبه متضرر مي‌شوند. مديرجهاد كشاورزي شهرستان دشتي با تاييد اين مطالب گفت: اين افزايش بي سابقه حق بيمه باعث نگراني واعتراض شديد كشاورزان شده‌وتاكنون هيچ كشاورزي محصول گوجه فرنگي خود را بيمه نكرده‌است. امرالله فاريابي افزود: پيگيري‌هاي لازم براي رفع اين مشكل صورت گرفته و اميدواريم كه‌مسوولان صندوق بيمه كشاورزي كشور به اين خواسته بحق مردم براي كاهش حق بيمه و برگرداندن به نرخ قبلي يا افزايش معقول و منطقي حق بيمه پاسخ مثبت دهند. وي گفت:امسال چهار هزار و ‪ ۳۰۰‬هكتار از اراضي كشاورزي شهرستان دشتي زير كشت گوجه فرنگي رفته است و بيش از سه هزار نفر بصورت مستقيم و غيرمستقيم از اين طريق امرار معاش مي‌كنند.

 

انصراف فوتبالی

بعد از انصراف تیم وحدت کاکی حالا نوبت به تیم پاس خورموج رسید.

 بعد از اینکه تیم وحدت کاکی از انجام بازی در مسابقات پلی آف شهرستان برای راهیابی به لیگ استان انصراف داد عملا این تیم پاس بود که به دلیل قهرمانی در لیگ شهرستان آن هم با تفاضل گل می توانست به لیگ استان راه یابد ولی خبری شنیدیم مبنی بر انصراف تیم پاس از حضور در این مسابقات با این حساب تنها تیم این بازیها یعنی آزادی در این مسابقات حضور پیدا خواهد کرد

 از پارس شمالی

اشتغال زایی برای 120 هزار نفر در افق توسعه پارس شمالی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس با تاکید بر این که اجرای توسعه میدان گازی پارس شمالی با شتاب در حال انجام است، گفت: در افق توسعه این میدان وسیع گازی، اشتغال زایی برای 120 هزار نفر پیش بینی شده است.

دکتر سید عبدالجلیل رضوی در گفت و گو با خبرنگار شانا، مجموعه میدان گازی پارس شمالی را مولود دولت نهم خواند و افزود: با کسب تجربیات و قابلیت های ارزنده از توسعه پارس جنوبی، عملیات ساخت و توسعه پارس شمالی به وسیله نیروهای توانمند داخلی با شتاب هرچه بیشتر پیش می رود.رضوی با اشاره به تصویب و تعیین محدوده 16 هکتار پارس شمالی از سوی هیئت وزیران اظهار داشت: تغییر و تحولات اساسی در این منطقه آغاز شده است و با هماهنگی های لازم در حال تحویل گیری زمین های مورد نظر هستیم.

برگزاری مناقصه 15 پروژه زیربنایی در پارس شمالی  

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس از برگزاری مناقصه 15 پروژه زیربنایی به ارزش بیش از 2 هزار و 900 میلیارد ریال در منطقه پارس شمالی خبر داد و افزود: به زودی به پیمانکاران منتخب اسناد حقوقی ارائه می شود.رضوی در باره جزئیات 15 پروژه یاد شده گفت: این طرح ها شامل حصار کشی، احداث اتوبان، کمپ های اداری، کشیدن خطوط آب، برق و تلفن، مجموعه هایIT ، هلی پد، طرح کنترل سیلاب، پدافند غیر عامل، مطالعات بندر، فضای سبز و دیگر طرح های مطالعاتی است.وی تصریح کرد: در میدان گازی پارس شمالی به عنوان یکی از معاونت های منطقه ویژه اقتصادی پارس، پروژه های متعددی در حال انجام است.رضوی تصریح کرد: پس از آماده سازی اساسی منطقه پارس شمالی، بیش از 120 هزار نفر در این منطقه مشغول به کار می شوند و در مجموع عملیات اجرایی پروژه های زیربنای 22 ماه طول خواهد کشید.به گفته رضوی، گستره پارس شمالی 16 هکتار و به طول 90 کیلومتر است و شامل شهرستان های دیر، دشتی، تنگستان و حوضه شهرستان بوشهر می شود.

ادامه مذاکرات با کشورهای چین و مالزی در ساخت پالایشگاه گازی تولیدال.ان.جی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس در باره مذاکرات انجام شده برای ساخت پالایشگاه گازی تولید ال.ان.جی در این منطقه با کشورهای چین و مالزی گفت: مذاکرات ساخت پالایشگاه های ال.ان.جی با کشورهای چین و مالزی در حال انجام است و با پیشرفت مناسبی ادامه دارد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٥٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۸/٧

 

 

 

اين خیابان را آسفالت كن!!

هر چند نوشتن در مورد شكافها و دست انداز هاي خيابانها متاسفانه دارد به مبحثي كليشه ي تبديل مي شود. اما به نظر مي رشد چاره اي جز نوشتن و گفتن نيست چرا كه بايد تكرار مكررات صورت گيرد تا شايد آنكه به جايي رسد فرياد باشد.

...و اما شكاف خيابان، چندين ماه است آسفالت يكي از خبابان هاي خورموج با بيماري مهلك شكاف خيابان دست و پنجه نرم مي كند ـالبته با همراهي مستمر مردم ـ فرعي است كه پاسداران شمالي را به بلوار بسيج(جاده بوشهر- كنگان) متصل مي كند.خياباني با طول كمتر ۳۰متر با داشتن ۸ شكاف در عرض سرتاسر ركور دار شكاف دست اندازي در خورموج است(بعيد نيست در استان و ايران و شايد هم كره خاكي!!). خيابان مذكور به دلايلي كه اشاره خواهد شد داراي رفت آمد بالايي است. چرا كه از يك سو اتصالي است از بلوار اصلي شهر به منطقه عمده مسكوني تجارتي شهر،مهمترين ورودي به تنها ترمينال مسافر بري برون شهري، محل عبور وسايط نقليه عمومي شهري ـ به دليل يكطرفه بودن قطعه دوم خيابان شهيد رجايي‌- و... همه و همه باعث شده تا حجم ترافيكي بالايي را متوجه فرعي مورد اشاره كند. اما جالب است بدانيد كه به گفته آگاهان بيش از  یک ماه قبل از ماه مبارك رمضان شكاف ها به دلايل معلومي ايجاد شده و ولي ديگر هرگز ترميم نشده است. چرايش  را متوليان امر خواهند دانست .اما به نظر مي رسد قرار است خود جاذبه گردشگري شود!!! و شايد هم منتظر ثبت در كتاب ركوردهاي <گینس> ؟!!؟

صاعقه يك كشته و چهار زخمي و بارندگي خساراتي در دشتي  برجاي گذاشت

بر اثر بروز صاعقه در روستاي باغان شهرستان دشتي از توابع يك نفر كشته و چهار نفر نيز زخمي شدند وبارندگي به محصولات كشاورزي خسارت رساند.

بخشدار مركزي شهرستان دشتي روز شنبه گفت: براثر صاعقه كه جوان ‪ ۲۳‬ساله‌اي به نام مهدي ملايي كشته شد و چهار نفر ديگر كه در حال كشاورزي در مزرعه بودند زخمي و به بيمارستان زينبيه خورموج مركز اين شهرستان اعزام شدند. سيدمحسن هاشمي زاده با بيان اينكه حال مصدومان خوب گزارش شده‌است افزود: همچنين بارش شديد باران كه با تگرگ همراه بود به مدت يك ساعت ادامه داشت وي خسارات فراواني به محصولات كشاورزي از جمله گوجه فرنگي، هندوانه و صيفي در روستاي باغان اين شهرستان وارد كرد. هاشمي زاده بيان كرد: روستاي باغان با يك هزارو ‪ ۶۰۰‬نفر جمعيت داراي ‪ ۸۰۰‬هكتار اراضي كشاورزي است و در فاصله ‪ ۱۷۰‬كيلومتري جنوب شرقي بوشهر واقع شده‌است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٢٩ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۸/٤

 

 

 

گاهی به آسمان نگاه کن

یکی از آن الگوهای رفتاری که باقیمانده سالهای بسیار دور است. خوابیدن در محیط آزاد هنگام شب است.البته پیش از هرچیز لازم به ذکر است که تا قبل از ورود کولرهای آبی و گازی به منازل، مردم دشتی به واسطه آب و هوای منطقه قریب به ۹ ماه از سال را شب هنگام در محیط آزاد سپری می کردند. حال برای راحتی و آسایش بیشتر در این محیط آزاد به کمک هوش لوکه ،تن تنی و تخت را ساخته بودند .اما در روزگاری که ما سپری می کنیم دیگر خبری از لوکه و تن تنی نیست ،شاید پشت بام برداشت مدرنی از آن ذکاوت قدیمی باسد از اینرو که به دلیل هوای مطبوع شبهایی که در آن هستیم بیتوته کردن برروی پشت بام در جایی که تنا سقف ممکن آسمان پرستاره است.شاید از آن اتفاقات و تجاربی باشد که ممکن است دیگر پیش نیاید پس گر فرصتی شد و مزاحمتی از برای همسایگان نبودیم به پشت بام رفته و به آسمان نگاه کنیم و از آسمان ،شتاره و سکوت حاکم بر شب بهره ها ببریم.

زائر پور معاون شرکت صدرا

طی حکمی که هفته قبل صادر شد عیسی زائر پور به عنوان معاون امور مناطق و شهرستانهای شرکت ملی صنایع دریایی ایران ،صدرا منصوب شد. زائر پور از فرزندان دشتی و هم اکنون رئیس حراست شرکت صدرا بوشهر است.وبلاگ دشتی ها با افتخار انتصاب ایشان را تبریک و برای وی آرزوی موفقیت روز افزون می نماید.

 

کوتاه از دشتی

*معاون فرماندار دشتي پنجشنبه در نشست ستاد تسهيلات سفر شهرستان دشتي  گفت: با اختصاص چهار ميليارد و‪۵۰۰‬ ميليون ريال اعتبار به مناطق گردشگري و تاريخي در سالجاري، طرح‌هاي مناطق گردشگري شيرينه و بنگه، قلعه محمدخان و كلات موند در اين شهرستان مرمت و احيا خواهد شد. علي زارعي افزود:باتوجه به سابقه تاريخي، فرهنگي و مذهبي شهرستان دشتي، اين شهرستان منطقه‌بسيار مناسبي براي توسعه گردشگري طبيعي، مذهبي و فرهنگي به شمار مي‌رود.

*نمايشگاه تغذيه سالم براي همه، شامل غذاهاي محلي‌استان بوشهر روزپنجشنبه در شهر خورموج مركز شهرستان دشتي اين استان گشايش يافت. در اين نمايشگاه در قالب شش غرفه بسياري از غذاهاي محلي استان بوشهر، سبزي و ميوه‌هاي مختلف به نمايش گذاشته شده است. دکتر محمودی رييس شبكه بهداشت و درمان شهرستان دشتي با بيان اينكه تراكت، جزوه‌هاي آموزشي و كتاب‌هاي تغذيه نيز در معرض ديد قرارگرفته‌است افزود:اين نمايشگاه به مدت چهار روز براي بازديد عموم داير است.

*همزمان با هفته تربیت بدنی و روز جهانی راهپیمایی ، همایش  کوه پیماییتوسط هیئت کوه نوردی شهرستان دشتی در  خورموج برگزار شددر این همایش که بیش از 250 نفر از اقشار مختلف مردم حضور داشتند،شرکت کنندگان مسیر 5 کیلومتری پارک مفتون تا  : بنگه :  را پیاده پیمودند و سپس اعضا هیئت کوه نوردی با حرکت به سمت تنگه برسیلاغ به صعود و فرود از ارتفاعات بیرم پرداختند . مسابقه طناب کشی جهت خواهران و گل کوچیک ویژه برادران از دیگر برنامه های همایش بود و در پایان به قید قرعه به 12 نفر از شرکت کنندگان جوایزی اهدا گردید.

 

نگاهی به تاریخ دیرین شهرستان دشتی

نماينده دشتی و‌تنگستان خواستار تعيين وضعيت استخدامي كاركنان شركت "آردونان" شد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/۸/۱

 

زيارتگاه ها و مناطق مذهبي منطقه كاكي

 

شاهزاده اسماعیل

 

مقبره اي است در شمال كاكي بين ريگدان . كاكي كه او را از  نوادگان امام سجاد ( ع) می دانند   مقبره اش داراي گنبدي سبز و از جنس سنگ و گچ است مردم كاكي به وي اعتقاد كامل دارند .

مقبره آقا علی  آقا محمد امین ( آغا علی ) 

 از سادات عالي مقام كاكي كه  مقبره اش در شرق  شهر كاكي است و برادرش آقا رضا در جوارش دفن است اين دو برادر از سادات بزرگ  كاكي بوده اند  .

مقبره حاج سید محمد فرزند آقا حسن آغا علی آقا محمد امین

از سادات شهير و بلند مرتبه كاكي ، كه هنوز سالها بعد از مرگش ذكر ش بر زبانها جاريست قبرش در محوطه شرقي  حسینیه اعظم واقع شده است . كرامات زيادي از وي نقل كرده اند .                                                                                                                                                

آرامگاه حاج سید حسین حسيني ( پور فاطمي )

از ديگر اماكن زيارتي كاكي ، قبر مرحوم حاج سيد حسين پور فاطمي است كه در شرق كاكي مدفون گشته است  مقبره اش اخيرا باز سازي شده و زيارتگاه دوستان ومحبان  است . اين سيد بزرگوار و عالم بزرگ از سادات مستجاب الدعوه كاكي است

آرامگاه حاج سید محمد امین (ره )

از سادات معروف كاكي است كه كرامات فراواني از وي چه در زمان حيات و چه بعد مرگ اش از وي ديده شده است . مرقدش در شرق شهر  کاکی واقع شده است و  همه روزه  زيارتگاه  مردم شريف استان و خارج استان است

امام زاده موسي

اين امام زاده در جنوب غربي روستاي مسیله  بهمني واقع در غرب كاكي قرار دارد  و اهالي مسيله ها به آن اعتقاد دارند و قبرش زيارت گاه آنان مي باشد .

محلی بنام مسجد  به فاصله 2 کیلومتری    در کوه کاکی كه   تخته سنگ بزرگی است    که معمولا سادات کاکی از جمله مرحوم  حاج سید حسین  پور فاطمي جهت عبادت و برگزاری نماز  باران به آنجا مراجعه می کرده است .

آرامگاه امامزاده سراج الدین

در روستای بادوله ودر قسمت شمال غربی واقع شده است .

بی بی سکینه

كه كنار جاده اصلي كه از وسط روستاي بادوله گذر مي كند مدفون مي باشد و مردم شريف بادوله خيلي به آن اعتقاد دارند .

آرامگاه سید حسین

در شرق روستای بنیاد  و در دامنه كوه واقع شده است . بقعه اش از سنگ و گچ است

آرامگاه حبیب الله

در شمال روستای گنخک کورا واقع شده است . جايگاه بسيار رفيعي نزد اهالي روستا دارد . اطلاعاتي در مورد وي در دست نيست  .

امام زاده جمولی ها

در شرق گنخک جنوبی واقع شده است . و زيارتگاه اهالي منطقه است

امام زاده حسن و جعفر

از اولاد امام موسی بن جعفر (ع) در روستای شیخیان باغ پیر مدفون هستند .

شاهزاده محمد

در قسمت غربی روستای شیخیان سلنجی  ودر دهانه کوه واقع شده است .

امامزاده شهيدان

امام زاده  حسین بن عبدالله بن عدنان بن موسی بن جعفر 

اين امام زاده در جنوب تل چاه حسین جمال ودر قسمت شرقی جاده چاه حسین جمال  به کردوان علیا واقع شده است .  طبق نوشته كتاب ( كنز الانصار  ) از اولاد امام كاظم (ع) است

امام زاده دو قلوها

در روستای اسماعیل محمودی شرقي  واقع شده است .

امام زاده زين  العابدین و آرامگاه حاج سيد عيسي ركني ( حسيني ) 

در زیارت ساحلی واقع و  قبور آن بزرگواران زيارتگاه دوستان  و محبان است .

امام زاده مجد الدين

در روستاي كلبيا در جنوب شرق چاه حسين جمال واقع شده است و مردم منطقه به آن اعتقاد زيادي دارند .

*باتشکر از محمد حاجیانی

ویژه:

در پست آتی خواهید خواند:

- گاهی به آسمان نگاه کن

- این یک تکه را آسفالت کن

- و خبرهایی از فرزندان دشتی و شهرداری خورموج 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:٥٦ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]