دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٦/٩/٢٥

 

 

 

ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد*

عکسی که در لوگو وبلاگ مشاهده می کنید متعلق است به سردار رشيد اسلام شهيد احمداسدي فرمانده واحد تخريب ناو تيپ‌اميرالمومنين(ع) ازجمله ‌بيرق داران هشت سال دفاع مقدس و از فرزندان دشتی است.فرزندی که گرچه فقط بیست و سه سال زیست اما در این دو ده و اندی ،عمری پربرکت داشت از برای میهنش ،میهنی که به آن عشق می ورزید و سرانجام در طریق آرمانش بالاترین سرمایه خود را فدای آن کرد. تا بماند آنچه که باید بماند....
شرح و حال:
سردار شهید به سال 1344هجری خورشیدی در آبادی گنخک _ دیار ستاره فقه جنوب ،آیت الله حاج میرزا احمد نجفی دشتی _ دیده به جهان هستی گشود دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را تا پایان در دشتی گذراند و پس از آن به دلایلی معلوم به همراه خانواده به برازجان نقل مکان کردند و در آنجا به ادامه تحصیل مشغول شد و همزمان با تحصیل حضور موثر داشت در موج خروش مردمی ایرانیان برای سرنگوني رژيم ستمشاهي و نیل به انقلاب کبیر اسلامی.ایشان همزمان با شروع جنگ تحمیلی  دست از تحصيل كشيد ودر پايگاه مقاومت فتح المبين به خدمت مشغول شد. در سال ‪ ۱۳۶۱‬از طريق بسيج سپاه براي گذراندن آموزش‌هاي لازم نظامي به شهرستان كازرون استان فارس اعزام شد و پس از اتمام اين دوره بلافاصله راهي ميدان‌هاي دفاع شد و در عمليات پيروزمندانه محرم شركت كرد. شهید اسدی در سال ‪ ۱۳۶۲‬به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي برازجان درآمد و در عمليات والفجر هشت شركت كرد و در اين عمليات مجروح شد. شهيد اسدي دو نوبت در عمليات انهدام اسكله الاميه عراق شركت فعال داشت و در مانور دريايي شهادت نيز حضوري در خور تحسين از خود نشان داد. درنيمه دوم مرداد سال ‪۱۳۶۵‬با تلاش‌هاي اين سردار رشيد اسلام واحد تخريب ناوتيپ ‪ ۱۳‬اميرالمومنين (ع) تشكيل شد و او در كسوت فرماندهي آن با قلبي مملو از عشق و ايمان در وجب به وجب ميدان‌هاي نبرد حماسه‌هاي شگفت از خود به نمايش گذاشت و تا هنگام شهادت در مسووليت فرماندهي گردان تخريب باقي بود. سردار شهيد اسدي در هجدهم خرداد ‪ ۶۷‬تشكيل خانواده داد اما اين عاشق دلباخته شهادت بعد از ازدواج بيش از ‪ ۱۵‬روز به خود اجازه ماندن در خانه نداد و رفتن در سنگر را بر حجله دامادي ترجيح داد. درچهارم تير ماه سال ‪ ۶۷‬بودكه اين دلاور مرد ميدان نبرد به همراه ساير همرزمان خويش شهيدان غلامرضا كشتكار، محمد حسين كريمي و علي خمش‌آيا، دعوت حق را لبيك گفتند .او رفت تا ایران مانا باشد او رفت تا ایرانی باشد یادشان گرامي و ..

*عنوان مطلب برگرفته از گفتاری عمیق از امام راحل(ره)

پل دوم مند ،دوربرگردان بادوله و کاکی و پل آبنمایی کردلان در اظهارات مدیر کل راه استان

مدير كل راه و ترابري استان بوشهر گفت:ساخت آزاد راه سيراف ازشهر چغادك تا كنگان به سرعت دردست اجراست و سعي براين‌است كه‌اين پروژه تاپايان امسال به بهره‌برداري كامل برسد. هاشم عليپور فازپنجشنبه درجريان بازديد و بررسي روند اجرايي پروژه آزاد راه سيراف از خورموج به كنگان افزود: تاكنون بيش از‪ ۸۶۰‬ميليارد ريال براي اين آزاد راه هزينه شده است.

وي اظهارداشت: پل دوم مند در مسير اين آزاد راه كه بزرگترين پل بتني استان بوشهر است به طول ‪ ۸۰۰‬متر ‪ ۹۵‬درصد پيشرفت فيزيكي دارد و تا يك ماه آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

عليپور فاز برتسريع احداث دو دور برگردان براي رفاه اهالي شهر كاكي و روستاي بادوله در دشتي تاكيد كرد و گفت: با اجراي اين دوربرگردان هامشكل تردد اهالي منطقه كاكي و بادوله برطرف مي‌شود.

مديركل راه و ترابري استان بوشهر در خصوص پل آب نمايي روستاي كردلان دشتي نيز افزود: اين پل بطول ‪ ۳۰۰‬و عرض ‪ ۷/۵‬متر در مسير روستاي درويشي به كردلان است كه با استفاده از ‪ ۱۳۰‬لوله بتني ساخته مي‌شود. عليپور فاز بيان كرد: با احداث اين پل مشكل تردد اهالي روستاي كردلان كه يكي از قطب‌هاي كشاورزي دشتي است برطرف مي‌شود و اهالي اين منطقه محروم و عشايرمنطقه كه بالغ بر چند صد خانوار هستند در زمستان از راه مطمئن برخوردار مي‌شوند. وي پيشرفت فيزيكي اين پل را بالغ بر‪ ۹۰‬درصد اعلام‌كرد وگفت: اعتبار هزينه شده آن بالغ بر ‪ ۳/۵‬ميليارد ريال است

مجتمع گلخانه ی دشتی

مديرباغباني سازمان جهاد كشاورزي استان بوشهر، عمراني در خصوص مجمتع گلخانه‌اي دشتي نيز گفت: هم اينك عمليات زيرساخت گلخانه‌اي اين مجتمع كه شامل ‪ ۲۲‬واحد گلخانه توسط دولت انجام شده و تا پايان سال ‪ ۸۶‬بصورت كامل به مرحله اجرا و در سال ‪ ۸۷‬عمليات احداث سازه‌هاي آن با مشاركت بانك زمين در دستور كار است.

ادامه نا کامی های ایرانحوان خورموج

به گزارش وبلاگ اطلاع رسانی ایرانجوان خورموج این تیم محبوب خورموج و تنها نماینده دشتی در مسابقات لیگ دسته اول استان بوشهر در دومین بازی خود که میهمان تیم گاز جم بود با نتیجه دو بر صفر نتیجه را به میزبان خود واگذار کند تا با گذشت دو هفته از لیگ تنها با یک امتیاز در مکان هفتم لیگ مسابقات قرار گیرد که بسیار جای تامل دارد هرچند به نظر می رسد عدم هماهنگی بازیکنان بزرگترین مشکل باشد ولی هرچه هست امید می رود در ادامه روند مسابقات و در کوران در پیش را این تیم ایرانجوان خورموج باشد که موفق شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٠٧ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٩/٢٢

 

 

 

بنگه را داد رسید 

گر از خورموج به سمت کوه زیبای خورموج در شمال شرقی شهر خورموج روی ،پس از عبور از باغ شهرداری ،دره های انجیر ،میر شکاری ،آزاد راه چغادک- عسلویه به مکانی خواهی رسید خوش آب و هوا که گویی گلستانی است در بیابان.خورموجی ها آن را بنگه bangah نامند.

بنگه تفرجگاهی است که خورموجی ها حتما به آنجا رفته اند و خاطرات نوستالژیک زیادی از آن دارند و چه بسیار افرادی که از کودکی بنگه را مشتری ثابت بوده اند.بنگه مکانی دلفریب با نخلهای سر برافراسته بر آسمان و درختان لیمو که در زیر آن چشمه ساری که از کوه خورموج سرچشمه می گیرد روان است و در آن فیتو پلاگتونها و ماهی به وفور یافت می شود ،آبی که در تابستان سرد و در زمستان گرم است و به همین دلیل در طول سال جوانان زیادی برای شنا تن خود را به این آب می دهند و از این استخر سیال خدادادی کمال استفاده می برند.خورموجی ها بسیار بنگه را قدر می نهند اما هستند کسانی که قدر نمی نهند این تفرجگاه را!!!  

اما از زمان فوت مرحوم احمد بحرینی باغدار محترم و یکی از مالکین(که همه بنگه رفته ها او را بخوبی شناسند) و واگذاری آن به آموزش و پرورش جهت  احداث اردوگاه فرهنگی تربیتی ،بسیار مورد بی مهری واقع شده است و روز به روز به بیابانی همچون مناطق اطراف تبدیل می شود و می رود که این تفرجگاه طبیعی از بین رود.

همت مسئولین خاصه آموزش و پرورش به عنوان مالک بنگه و پیگیری مردم دشتی می طلبد از برای احیای بنگه ،که گر احیا شود بی شک یکی از مکانهای کم نظیر گردشگری خواهد بود.

خانه ملت را بشناسیم

شاید باور کردن اینکه در سالهای 32-1331ه.ش هفته نامه ای منتشر می شده است که ارگان غیر رسمی مردم دشتی و دشتستان بوده است عجیب به نظر آید اما کسانی که کتاب گریز از سیاسی و پنا به تاریخ یادمان علیمراد فراشبندی به نویسندگی سید قاسم یاحسینی را خوانده باشند می دانند که این هفته نامه از تاریخ 13 مرداد 1331 تا 12 شهریور 1332 ه.ش به صورت هفتگی در شهر شیراز منتشر می شد و ارگان غیر رسمی مردم دشتی و دشتستان محسوب می شد. بد نیست بدانید از خانه ملت مجموعا 49 شماره منتشر شد.

اشتغال دشتی ها

معاون اشتغال سازمان كار و امور اجتماعي استان بوشهر گفت: از سهميه شش هزار و ‪ ۶۴۰‬ميليارد ريالي اين استان در سال‌هاي ‪ ۸۴‬تا ‪ ،۸۶‬بانك هاكمتر از يك سوم اين سهميه را به بنگاه‌هاي زودبازده پرداخت كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي غلامرضا بستان چهارشنبه در كميته تخصصي كارگروه‌اشتغال استان بوشهر در شهرستان دشتي افزود: ازآغاز طرح‌هاي اقتصادي زودبازده تاكنون ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۸۵‬طرح با پيش بيني اشتغال ‪ ۵۴‬هزار و ‪ ۶۹۸‬نفر به كارگروه‌هاي اشتغال و سرمايه‌گذاري اين استان معرفي شده‌است. وي با بيان اينكه تاكنون ‪ ۱۰‬هزار و ‪ ۶۵۷‬طرح به تصويب بانك‌ها رسيده است اظهارداشت: از اين تعداد به هشت هزارو ‪ ۵۴۹‬طرح با اشتغال زايي ‪ ۲۱‬هزارو ‪ ۵۲۳‬نفر،دو هزار و ‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده‌است. فرمانداردشتي نيزگفت:احداث فازاول شهرك صنعتي خورموج،احداث زيرساخت‌هاي اسلكه و موج شكن لاورساحلي، معادن عظيم سنگ و گچ و سيمان، رودخانه موند و باغان و دشت پلنگ از جمله قابليت‌هاي اين شهرستان براي سرمايه‌گذاري است. رضا جمشيدي افزود:از سال ‪ ۸۴‬تا ‪ ۸۶‬تعداد هزار و ‪ ۶۲۷‬طرح با‪ ۵۱۰‬ميليارد ريال اعتبار در قالب طرح‌هاي اقتصادي زودبازده كوچك و بزرگ در كميته‌هاي تخصصي شهرستان دشتي و استان بوشهر براي شهرستان دشتي به تصويب رسيده است.

وي بيان كرد: تاكنون هزار و ‪ ۱۵۰‬طرح به تاييد بانك هارسيده و هزار و ‪۳۴‬ طرح قراردادبسته شده‌كه‌ازاين تعدادبه‪ ۸۵۷‬طرح تسهيلات پرداخت شده است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۱٩

 

 

 

با سپاس فراوان از:

استاد سید محمدرضا هاشمی زاده ،استاد محمد رضا بیگناه ،دکتر عبدالمجید مصلح ،سید محمد جواد رکنی ،اکبر منصوری نسب ،پرند ،سید اکبر موسوی ،کریم جعفری ،فرزان اسدی ،محمد جواد غریبی ،میثم رضایی،حسین تیموری ،عادل تابناک ،سعید طلعتیان ،عبدالله نجفی ،سیمرا بهزادی ،عبدالحسن بهرامی،محمد افراسیابی(عمو اروند) ،محمد صداقت ،محمد محمدی  ،عبدالمهدی حاجیانی ،محمد باقر حاجیانی ،حمید زارعی ،مهدی چاهشوری ،امین چاهشوری ، عبدالحسین قاسمی ،احسان ،سجاد واعظی ،حسن قلندری ،حمید موذنی ،حسن غلامی ،اکبر شیخ زاده/تورنتو ،پادشاه عالم ،نیلوفر ،مینادرعلی ،شادی کبیر ،نسیبه ،صدیقه ،شهزاد ،احد ،احمدرضاغریبی ،تشباد ،رضوی ،احمد امینی ،لاوریان ،محسن گرامی ،حسین شریفی،میرزا قلی خان راپورتچی ،review2 ،زیبا ،سید حسین مقامسی زاده ،یوسف صبحانی نسب  ،ایکاروس ،عبدالمحمد شعرانی ،حسین شیرکانی ،حسین فقیه(هانی) ،پولادی ،از اهالی لاور ساحلی ،یک دوست ،هوشنگ ،حسینی ،مجتبی ،سید محمد رضا دستغیبی ،سجاد زنده بودی ،علی فقیه ،عبدالحمید پهلو زاده ،محمد صادق نصیری ،سید علیرضا شمس نیا ،ابراهیم فاضلی ،حسین از تنگستان ،جمعی از فرهنگیان کاکی ،جمعی از جوانان چاوشی ،پیام عسلویه ،خبرگزاری بنا ،نشریه الکترونیکی بازدم،موسسه تفکر پویا و آینده سازان توسعه جنوب


بخشداری شنبه
آنچه خواهید خواند خلاصه ی است از روند پیگیری ها و مکاتبات اداری صورت گرفته جهت راه اندازی بخشداری شنبه:
بدنبال پیگیریهای صورت گرفته در جهت ارتقا دهستان شنبه و طسوج از توابع بخش مرکزی دشتی با ستناد تصویب نامه شماره 29767/ت 32512ک مورخ 15/4/1384 کمیسیون سیاسی دفاعی هیات محترم دولت موضوع اصل 138 قانون اساسی در جلسه مورخ 5/5/1384 با تغییر دهستان فوق به بخش شنبه و طسوج به مرکزیت روستای شنبه با ترکیب دو دهستان شنبه به مرکزیت روستای شنبه و طسوج به مرکزیت روستای سرمک موافقت گردیده شد و در تاریخ 11/5/1384 به تایید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده و طی ابلاغیه شماره 544/144264 مورخ 23/5/1384 به مقام عالی وزارت متبوع ابلاغ گردید شد. مضافا اینکه ساختار تشکیلاتی بخشداری شنبه در قالب 8 ،سازمانی از طریق تشکیلات و بهبود روشها وزارت کشور طی نامه شماره 25/69493 مورخ 5/6/1384 به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارسال شده و با عنایت به اینکه شش ماه از تصویبنامه مذکورگذشته بود و در این راستا استانداری محترم در جلسه مورخه 25/10/1384 شورای اداری شهرستان نیز اعلام داشتند که بخشداری شنبه و طسوج در دهه فجر افتتاح می شود و خبر آن از طریق سیمای استان به اطلاع عموم رسید. اما راه اندازی بخشداری فوق الذکر قریب به دو سال به تعویق افتاده است.
وضعیت کنونی بخشداری :شنیده ها حاکی از آن است که بزودی پس از تکمیل نیروی انسانی ،بخشداری شنبه در ساختمانی در آبادی شنبه کار خود را آغاز خواهد کرد و بصورت رسمی در ایام دهه فجر رسما افتتاح خواهد شد و در همان زمان مقرر کلنگ ساختمان بخشداری شنبه به زمین زده خواهد شد.
بخشدار شنبه: این روز ها از علی بحرانی به عنوان بخشدار شنبه نام برده می شود. بد نیست بدانید علی بحرانی هم اکنون بخشدار ریز است وی از فرهنگیان خورموج و دانش آموخته کارشناسی ادبیات پارسی از دانشگاه کاشان است.

شنبه Shonbeh

موقعیت جغرافیایی شنبه :
طول جغرافیایی:46 51 شمالی              عرض جغرافیایی:24 28 شرقی
ارتفاع از سطح دریا: 60متر               /در 65 کیلومتری جنوب شرق خورموج/
جمعیت:1335ه.ش 526نفر(279مرد 247زن)/ 1365 ه.ش: 400خانوار 2000نفر/ 1380ه.ش: 2536نفر
از فرهیختگان شنبه:مرحوم محمد خان دشتی ،مرحوم سید محمد علی ریاضی ،مرحوم جهانبخش کردی زاده(بخشو) ،مرحوم دکتر احمد ظریف فرد ،دکتر محمد ظریف فرد ،دکتر ابراهیم ظریف فرد ،دکتر سید نورالدین امیری ،مهندس سید علاالدین امیری ،مهندس سید شجاع الدین امیری،دکتر غلامرضا شریفی نژاد ،دکتر صالح احمدی ،ساسان صالح احمدی ،کامبیز صالح احمدی ،مهندس محمد آتیار ،احمد دهاز و ...
زیارتگاه ها و آثار باستانی: شنبه دارای سه زیارتگاه بنامهای آقاشنبه ،شاه زندان و بی بی خدیجه و قلعه داراب خان از آثار باستانی آبادی شنبه که جز آثار ملی نیز ثبت شده است.
کاروپیشه: کشاورزی ،دامداری،باغداری،کارگری،خدماتی و اداری
محصولات کشاورزی: گندم ،جو ،تره بار ،تنباکو ،خرما ،گوجه فرنگی و...      
 رستنی ها:درختان بادام کوهی ،گز ،کنار و نخل /گیاهان گل زرد ،کاسنی ،خاکشیر ،گل گاوزبان           
  جانوران و پرندگان:شغال ،گرگ ،روباه ،خرگوس ،گراز ،کبک ،تیهو
از شنبه :از قطب های صنایع دستی و کشاورزی استان بوشهر  و دارای استعدادهای بالقوه وبالفعل فراوانی می باشد و باتوجه به گسترش خانواری و جمعیت مناسب آبادی ،قابلیت تبدیل به شهر را دارد که امید می رود با پیگیری مسئولین شهرستان این امر تحقق یابد و باعث رونق منطقه گردد.

ضرورت ایجاد بخشداری ساحلی  در دشتی
با توجه به اهمیت غیر قابل انکار پروژه عظیم پارس شمالی در اقتصاد کلان ایران اسلامی و بالطبع دشتی در آینده ای نه چندان دور  و قرار داشتن پروژه مذکور در بخش ساحلی دشتی از یکسو و به بهره برداری رسیدن اسکله بندر لاور ساحلی و فعال شدن گمرک آن در آینده نزدیک از سوی دیگر ضرورت ایجاد بخشداری جهت تسهیل کارهای اداری (شرکت ها و نهادهای مستقر در منطقه) و رفاه حال مردمان تلاشگر بخش ساحلی ،لازم به نظر می رسد _ که همانا گامی است در جهت نهادینه کردن عدالت _ از  همین رو ضرورت دارد مسئولین امر شهرستان اهم از شورای مرکزی شهرستان و فرمانداری شهرستان و سایر ارگان های ذیصلاح اقداماتی را جهت راه اندازی بخش ساحلی دشتی مبذول نمایند.

چهار کشته و دو زخمی در تصادف جاده خورموج کاکی

برخورد دو دستگاه خودرو پرايد و وانت نيسان در جاده خورموج به كاكي چهار نفر كشته و دو نفر زخمي بر جاي گذاشت.

فرمانده كلانتري  خورموج گفت:اين تصادف كه يكشنبه در فاصله پنج كيلومتري جنوب خورموج و در مجاورت روستاي محمدآباد رخ داد، چهار نفر كشته شده، سرنشين خودرو پرايد بودند. به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي نعمت الله كره بندي افزود: به علت شدت تصادف،رانندگان خودرو پرايد و وانت نيسان نيز مصدوم وبه بيمارستان زينبيه شهر خورموج منتقل شدند. وي اضافه كرد: علت تصادف در دست بررسي است.

پاس خورموج در لیگ دسته اول استان

طی مسابقاتی که هفته گذشته بصورت رفت و برگشت در بوشهر و خورموج برگزار شد تیم پاس خورموج موفق شد در بازی نهایی تیم سپاهان بوشهر را در مجموع ۲ بر ۱ شکست دهد و به مسابقات فوتبال لیگ دسته اول استان راه یابد. با نتیجه بدست آمده در مسابقات آتی لیگ دسته اول استان ،شهرستان دارای دو نماینده خواهد بود. وبلاگ دشتی ها صعود تیم پاس خورموج را به لیگ دست اول استان به همه پاسی ها تبریک گفته و آرزوی نتایج عالی را در لیگ استان دارد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٢۱ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۱٦

 

وقایع نگاری دشتی

 

بیست و یک سال بعد از سال سیلی

توضیح:

1.نگارنده سال گذشته در پی یادآوری بیستمین سالگرد این واقعه تلخ بود اما جای تاسف که آمار و اطلاعاتی از بلای طبیعی مورد اشاره نتوانست کسب کند و فقط تنها  آمار دست یافته میزان بارندگی بود. بنا بر تهیه پرونده ای ویژه بود که ضمن اشاره به آن حادثه با مسئولین امر وقت شهرستان اهم از فرمانداردشتی(ملک زاده) ،شهردارخورموج(نجفی) ،شاهدان عینی روستاهای با خاک یکسان شده(حمویی ،هلالی ها ،چغابور ،چمکور و...) و ...مصاحبه ترتیب داده شود تا تاریخ نگاری آن به بهترین نحو ممکن صورت گیرد که متاسفانه تا کنون نه از آمار خسارات مالی و جانی اطلاعاتی کسب شد و نه طریقه یافت مسئولین وقت شهرستان...زمان را به زمان می سپاریم تا زمانی دیگر.

2. بی شک برخی خوانندگان آن واقعه تلخ را به یاد ندارند پس بهتر است از بزرگان خانواده از آن روز خاطراتی را مطالبه کنند تا بهتر درک نمایند چه روزگار تاریکی را دشتی سپری کرد در آن ایام...

3. هدف از یادآوری سال سیلی کالبد شکافی حادثه ای است که تاثیر شگرفی در فرهنگ ،تاریخ و نگرش دشتی ها در آن زمان داشت. پس بصورت موجز و مختصر اشاراتی خواهد شد.

" در بیست یک سال پیش در چنین ایامی یکی از تلخ ترین  و شاید هم تلخ ترین حادثه تاریخ دشتی اتفاق افتاد. آن حادثه همانا سیلی بود که خسارات جبران ناپذیری را بر پیکره دشتی به جای گذاشت که با وجود گذشت بیش از دو دهه هنوز برخی از شواهد آن سال نحس را می توان در اقصی نقاط دشتی بزرگ مشاهده کرد.

 

- هرچند یادآوری خاطرات تلخ به مذاق آدمی سازگار نیست اما هدف از یادآوری فقط و فقط مرور برگی از تاریخ دیاری است که به آن تعلق داریم.البته بعداز قریب به 7667روز هنوز در تاریخ نگاری مردم این سامان به عنوان نقطه عطفی در حافظه اجتماعی محسوب می شود چرا که بسیاری از مردمان دشتی که زیاد میانه ی با سالهای معمول شمسی ،قمری و میلادی ندارند واقعه مورد اشاره را به عنوان سال مبدایی به شمار می آورند که امروز روز حوادث سال های قبل و بعد از آنرا با  " سال سیلی " یاد آوری می کنند همان کاربردی که سالهایی از قبیل سال نهضتی ،سال روگتو ،سال آزارو و ..دارد.مثال آنکه ;فلانی دو سال بعد از سال سیلی بدنیا آمده ، یا فلان ساختمان را سه سال قبل از سال سیلی ساخته ،نفر در سال سیلی شش سال داشت و....این خود نشان از تاثیر گذاری عمیق و غیر قابل انکار سیل 1365 دارد.

- از جهتی با توجه به خسارات جبران ناپذیر آن از جمله مرگ صدها دشتیاتی که این ایام مصادف است با بیست و یکمین سالکرد وفات آنان که به طور غیر قابل تصوری طعمه بلایی شدند که هرگز در صور خیال خود نمی گنجاندند که این گونه وحدت حق را لبیک گویند و بسیار از مرحومان هرگز جسدشان کشف نشد و یا برخی از آنان جسدشان در فاصله های بیش از چهل کیلومتری آنهم....کشف می شد و چه بسا افرادی که برای کمک رسانی به اقوام و...خود دل به سیل زدند و هرگز بازنگشتند و...

- از طرفی دیگر آن پدیده مخرب بسیاری از آبادی های دشتی را با خاک یکسان کرد بطوریکه دیگر بعد از واقعه هرگز انسانی در آن سکونت نکرد آبادی هایی همچون چمکور ،حمویی ،حیدرآباد چغابور،هلالی های کاکی و...برای همیشه خالی از سکنه شدند و به تاریخ پیوستند چرا که در برخی آبادی های همه اهالی را سیل به کام مرگ برده بود و چه بسیار دشتی هایی که هرگز حاضر نشدند به آبادی های خود برگردند _ حتی برای بازدید  _ فقط و فقط به دلیل اینکه تحمل عدم حضور اقوام ،آشنایان و همولایتی های خود را نداشتند حتی بعد از بیست و یکسال...

- در خورموج مرکز شهرستان هم وضع بهتر از آبادی ها نبود علت اصلی علاوه بر بارش سیل آسا _قریب به 160میلیمتر در کمتر ده ساعت _ شکستن سدی بود که در کوهپایه بیرمی در سمت شمال شرقی خورموج بنا شده بود که خود باعث شد بر خسارات مالی و جانی بیافزاید و موجب تخریب بخش قابل توجه ای منازل مسکونی شهر شود. هرچند بعد از حادثه دادگاهی از برای پیمانکاران و مجریان طرح سد مورد اشاره (سدبندی)برگزار شد ولی سرانجام دادگاه هرگز موجب نشد تا خسارات مالی و جانی مردم رفع شود و یا تسکین یابد...

- حضور مداوم _ البته بعد از فروکش کردن سیل _ چرخبالهای امداد و نجات ،تقسیم مایحتاج اولیه زندگی اهم از پوشاک و غذا ،خبرگرفتن از اقوام ،آشنایان و همولایتی ها ،کمک رسانی های خود جوش مردمی ،تعطیلی مطلق مدارس و ادارت و کلیه صنوف ،عزاداری های متعدد و....همه همه بخش از خاطرات تلخ گذر آن روزگار است.  

- شاید تنها دریچه روشن آن حادثه ناگوار همدلی و تشریک مساعی دشتی ها بود. همه به نوعی سعی در سبقت گرفتن از برای کمک همدیگر بودند که اگر این امر نبود دیگر در عین غیر قابل تصور بودن مطمنا  غیر قابل تحمل هم می شد.

- خداوند همه رفتگان حادثه سیل هزار و سیصد و شست و پنج را رحمت کناد. " 

داستان پریون از استاد محمد رضا صفدری

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥٢ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۱۳

 

 

 

باز باران *
بارش باران برای مردمان همه اعصار موجب شادمانی زاید الوصفی می شده و می شود خاصه مناطق بیابانی و نیمه بیابانی چرا که با توجه به اقلیم مناطق مذکور بارش به پدیده ی جوی مقدس تبدیل می شود که نبود آن باعث توقف زندگی و بروز قحطی و در نتیجه منتج به مرارت ،مرگ و مهاجرت می شود که در این میان دشتی خودمان بسیار این پدیده تلخ را چشیده است با نگاهی گذرا به تاریخ دشتی با این امر پی می بریم که در سال هایی به علت قحطی ناشی از عدم بارش ،مردمان دشتی دست جمعی مجبور به کوچ می شدند. به همین دلیل عمده است که دشتی ها را می توان در اقصی نقاط استان بوشهر و خوزستان یافت.امروزه  هر چند از آن سالها می گذرد اما دلیل نمی شود که قدیمی ها سال سفیدو "سال سفید" را فراموش کنند و...
با شروع روز دوشنبه دوازدهم آذر ماه اولین بارش سال زراعی نیز شروع به باریدن بر خاک دشتی کرد و موجب شادی مردم شهرستان بویژه کشاورزانی شد که بسیار پیش از این منتظر باران بودند. بارانی که هسته مرکزی جبهه عمل آن در منطقه دشتی و تنگستان بود که موجب بارش قابل ملاحظه ای شد و حتی باعث آبگرفتگی معابر عمومی در برخی نقاط همراه با جاری شدن دره های محلی شد و چهره  دیارمان را رنگی دیگر بخشید بعد از ۲۵۲روز

بد نیست بدانیم:
- اولین بارش سال مورخ ۵ فروردین ماه سال جاری بارید که میزان بارش در خورموج ده میلیمتر گزارش شد.

- سال زراعی از مهرماه آغاز می شود.
- اولین بارش سال زراعی دشتی مورخ پنجم آبان ماه بود که متاسفانه منجر به کشته شدن جوانی اهل آبادی باغان شد ولی بارش روز گذشته اولین بارشی بود که بر سراسر دشتی بارید.

- سال سفیدو سالی بوده است که هرگز در آن سال باران نبارید – در مورد سال آن اقوال متعدی ذکر می شود که دقیق نمی توان استناد کرد _
- طبق آمار اداره کل هواشاسی استان تا صبح روز دوشنبه میزان بارش خورموج 23 میلیمتر  بود که با احتساب 24 ساعت گذشته_20میلمتر _  میزان باش سال زراعی خورموج 43 میلیمتر گزارش شده است.
- تنها شهرهایی که طی 48 ساعت گذشته بارشی نداشته اند دیر و کنگان می باشند.
- طبق آمار اداره کل هواشناسی تا صبح روز دوشنبه میزان بارندگی نقاط مختلف استان بدین شرح بوده است:
بوشهر(دریایی):5/36 میلیمتر   بوشهرفرودگاهی: 5/34 میلیمتر    دیلم:2/5 میلیمتر    برازجان:4/23 میلیمتر    اهرم:44 میلیمتر    گناوه:7/1 میلیمتر    ریگ:7 میلیمتر    جزیره خارک: 4/2 میلیمتر
- بارش سال زراعی تعدادی از شهرهای استان:
بوشهر دریایی:5/41 میلیمتر    بوشهر فرودگاهی:2/44 میلیمتر    دیلم:2/15 میلیمتر    برازجان:27 میلیمتر    اهرم:44میلیمتر     گناوه:7/1 میلیمتر    ریگ:7 میلیمتر    جزیره خارک:4/2 میلیمتر
- محل ایستگاههای هواشاسی بوشهر دریایی ،جنب پارک دانشجو و ایستگاه بوشهر فرودگاهی جفره در محل فرودگاه بوشهر است.
* عنوان مطلب برگرفته از شعر گلچین گیلانی در کتاب فارسی چهارم دبستان است.

معاون ميراث بوشهر:طرح ايجاد منطقه نمونه گردشگري مند  تصويب شد

معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري استان بوشهر گفت: طرح ايجاد منطقه نمونه گردشگري مند MOND درشهرستان دشتي در كارگروه گردشگري اين استان تصويب شده است. سيد عبدالعزيز بلادي دوشنبه درنشست انجمن ميراث فرهنگي و گردشگري اين شهرستان افزود: اين طرح ‪ ۲۰‬كيلومتر از انتهاي رودخانه موند را شامل مي‌شود. وي اظهارداشت: اين طرح درسفر آينده هيات دولت به استان بوشهر براي اجرا ارايه مي‌شود.

بلادي افزود: همچنين طرح گردشگري منطقه كلات مند كه شامل امامزاده هاشم، كلات موند و مسجد احشام قائدها است به تصويب رسيده است.

معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري بوشهربيان كرد: تاكنون براي بازسازي اين مسجد و امام زاده هاشم بيش از شش ميليارد ريال هزينه شده است و بزودي نيز كار مرمت احياي كلات مند آغاز مي‌شود. معاون فرماندار دشتي نيز گفت: در شهرستان دشتي بيش از‪ ۱۵۰‬حاذبه‌گردشگري تاريخي، فرهنگي و طبيعي وجود دارد كه تاكنون فقط ‪ ۱۲‬اثر در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. علي زارعي افزود: كار تشكيل ‪ ۵۸‬انجمن ميراث فرهنگي و گردشگري روستايي و پنج انجمن ميراث فرهنگي شهر و بخش در دست انجام است و ظرف سه ماه آينده همه اين انجمن‌ها ساماندهي و شروع به كار مي‌كنند.وي مهمترين مشكل شهرستان دشتي در زمينه ميراث فرهنگي را نبود اداره و يا دفتر ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري در اين شهرستان عنوان كرد.

 منبع:ایرنا

تجلیل از دانش آموزان ممتاز دشتی

روز یکشنبه با حضور عباسی ریاست سازمان آموزش و پرورش استان ،بدری معاون فرهنگی سازمان ملی جوانان استان ،جمشیدی فرماندار ،هاشمی زاده بخشدار مرکزی ،رضایی ریاست آموزش و پرورش دشتی جمعی از دانش آموزان و فرهنگیان بخش مرکزی دشتی مراسم تجلیل از دانش آموزان ممتاز در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری  خورموج برگزار شد. طی این مراسم از سعید کاشفی فرد قبولی مهندسی شیمی صنعتی شریف ،ابراهیم رفیعی قبولی پزشکی بوشهر ،مهدی دریا قبولی حقوق دانشگاه شیراز ،ابراهیم عالی سنگری قبولی مدیریت دانشگاه خلیج فارس ،علیرضا مظفری نفر دوم داستان نویسی کشور و خانم ها نجمه نصیری خورموجی قبولی پزشکی بوشهر ،محدثه هنگامیان اصل قبولی مدیریت بازرگانی دانشگاه خلیج فارس ،آزاده غلامی دشتی نفر اول تئاتر عروسکی کشور و مائده شریف نژاد نفر اول انشاء نماز در کشور تجلیل شد و در پایان مراسم نیز از فرهنگیان متولی كلاس‌هاي تقويتی كنكور سال گذشته اهم از دبیران و مدیران دشتی ازجمله  فقیه،منصوری نسب ،خواجگانی ،میر محسینی ،شیراوند ،حیدری ،دشتی ،بردستانی و لاری منفرد... جوایزی اهدا شد.

بد نیست بدانید :

- به دانش آموزانی که موفق به کسب رتبه دو رقمی مبلغ 500 هزار تومان و  رتبه های سه رقمی 200هزار تومان و برندگان مسابقات کشوری کمک هزینه سفر به مشهد مقدس اهدا شد.

-   هزینه جوایز را خورشید حاجیانی متقبل شده بودند.

-  عباسی  ریاست سازمان آموزش و پرورش استان بیان کردند که امسال مبلغ 12 میلیارد ریال برای کلاسهای تقویتی کنکور استان در نظر گرفته شده است که یک میلیارد ریال آن به شهرستان دشتی اختصاص داده شده است.

-  اکبر منصوری نسب جایزه خود را به معلمان ابتدایی دشتی تقدیم کرد.

انتصاب در سپاه دشتی
-طی بازنشتگی سرهنگ سید محمود جعفری فرمانده پایگاه حوزه مقاومت بیسج الغدیر ،کاظمی از حوزه مقاومت بسیج کاکی به عنوان جانشین ایشان منصوب شدند.
- سرهنگ دولاح فرمانده سپاه دشتی از دشتی به سپاه بوشهر منتقل و سرهنگ برزگر به عنوان فرمانده سپاه دشتی منصوب شدند. بد نیست بدانید کشتکار سابقه فرماندهی سپاه خارک را در کارنامه خود دارد.
 

ایرانجوان خورموج در اولین گام

با شروع لیگ دسته اول فوتبال استان در روز جمعه پانزدهم آذرماه تیم فوتبال ایرانجوان خورموج به عنوان تنها نماینده فوتبال شهرستان در این مسابقات در اولین گام میزبان تیم پرسپولیس بنه گز خواهد بود .بد نیست بدانید تیم ایرانجوان امسال با تیم های کارگر بنه گز ،امید گناوه ،گاز جم ،توجید بوشهر ،ندسا بوشهر  ،بهمن برازجان و پرسپولیس بنه گز هم گروه است. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۱٠

 

 

 

براستی به کدامین گناه !!!
" بی شک سخت است تصور زمانه ای که در آن زیست می کنیم برای اسلاف و اخلاف!!! "
شما را چه می شود که براحتی هرچه تمام تر گناهی بزرگ را به افردی نسبت می دهید و راحتر از آن هر که را بخواهید زیر سوال می برید بدون ادله و براهین متقن ... فقط و فقط از روی حب و بغض دنیوی، آه  آه شما را چه می شود در این ورطه ایستاده اید مگر نه آنکه شما را مسلمان می خواندند و خودت را مومن دانستی!! که گر بودید می دانستید آبروی مسلمان از حرمت کعبه بالاتر است ،گر بودید می دانستید معاد هم هست و یوم الحسابی ،گر بودید با حق و عدالت روابط حسنه داشتید گر ...شاید همه آنچه هست پوشالی بیش نبوده و نما و نقابی که امروز روز تاب نیاورده باطن حقیقیت را و دریده شده از شرم و حیا تا جلوه گر کند آن منیتتان را ،تا همه شاهد شوند بر این مدعای تا یوم الحساب گواهی دهند تا که دریابید یوم التغابن را و در پیش همه یوم تبلی السرائر است...براستی شما شیعه اید یا شیوه؟؟ شیعه را با این اعمال کاری نبوده و نخواهد بود آبروی انسان حال از هر دین و مسلکی مهم بود از برای مولایمان چه رسد هم کیش و آیین خود ، آرامش روحی و حفظ مصالح جامعه اسلامی از هر امری فراتر بود ،قدری تفحص کن در کتاب دوم مسلمین *نهج البلاغه* تا دانی شیعه کیست و آیا خود شیعه هستی؟؟؟
و او مردی از دیار مردان مرد: مهدوی ها ، عاشوری ها ،شهریاری ها ،توسلی ها ،ابراهیمی ها ،فقیه ها ،سعیدی ها ،جمشیدی ها ،توپال ها و زینبی ها _ که تاریخ این سرزمین آریایی مسلمان به بزرگیشان گواهی می دهد _ با عملش درسی از مولا را به شما آموخت:
" نـه زندگـي آنقدر شيرين است و نـــه مـرگ آنقدر ترسناك كه آدمي شرافت خود را زير پا بگذارد "              
تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل

اما تو نیز بدان که:
" ازمردم که فاصله بگیری سهم شیطان می شوی"
(مولاعلی(ع)/نهج البلاغه/خطبه127)
چرا که :
"ما أقرَبَ اليَومَ مِن تَباشير غَد!
چه نزديك است امروز، به فردايي كه سپيده آن خواهد دميد "
(مولا علی (ع) /نهج البلاغه/‌خطبه150)
پس امید است:
" اِقْرَأ کِتابکَ کَفیٰ بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسیباً
نامه ات را بخوان؛ کافی است که امروز خودت حسابرس خود باشی "
(الإسراء، آیه 14)

نکات مرتبط:

+ حاج علی زینبی مورخ ۴بهمن ۱۳۸۴ به عنوان معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر منصوب شد.

+ وی از جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس و برادر سردار شهید یوسف زینبی است.

+ ایشان پیش از این معاون اداره کل اطلاعات استان قم بوده و متولد آبادی زیزار دشتی است.

+ چرا بابد یک نماینده برای کل استان و برای همگان تصمیم بگیرد؟اگر این موضوع تحقق پیدا کند ؛ که امیدواریم با درایتی که ریاست محترم جمهوری به خرج خواهند داد و با پیگیری که نماینده ولی فقیه و نماینده مردم درمجلس خبرگان خواهند داشت ، انشاء الله که این موضوع تحقق پیدا نکند . من بحثی راجع به افراد ندارم ، بحث این نیست که این افراد کارشان راانجام داده اند ؟ مشکل داشته اند ؟ من کاری به فرد ندارم ، من این شیوه را محکوم می کنم . اگر این موضوع تحقق پیدا کند ، دیگر هیچ مسئولی ، فرمانداری ، مدیر کلی ، شب را به صبح نمی کند که خاطر جمع با شد ، که سرکارش برود .  امنیت شغلی دیگر برای کسی نمی ماند، شنیدم که حالا بعضی ها توجیه می کنند که این اتفاق درچارچوب وعده ریاست جمهور اتفاق افتاده، که ایشان مطرح کردند: که اخیراً که ما تعدادی از کسانی را که کم کاری کرده اند در بحث سفرهای استانی می خواهیم اینها را برکنار کنیم . ولی قضیه این نیست ، این هیچ ربطی به سفرهای استانی وکم کاری ندارد . این دقیقاً خواست نماینده بوشهر بوده که تحقق پیدا کرده ، امیدواریم که تحقق پیدا نکند . ائمه جمعه از این موضوع سخت ناراحتند ، نماینده ولی فقیه ، نماینده مردم استان ازاین موضوع ناراحتند. و امیدواریم که ان شاء الله ریاست محترم جمهوری دستور لازم را بدهند و از این موضوع پیشگیری بکنند.

(امام جمعه دیر/وبلاگ خبری دیر/سوم آذر ۸۶)


کاندیدا جدید حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان
از کاندیدا جدید و مطرح حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان حجه الاسلام والمسلمین شیخ داوود نمازی است که در حال حاضر از طلاب حوزه علمیه قم و در سال هفتم خارج فقه مشغول به تحصیل هستند وی سی یک سال سن دارد و تا کنون از محضر آیات عظام احمدی شاهرودی ،دشتی ،امامی حجتی ،وحیدی خراسانی ،لنکرانی و...کسب فیض نموده اند وی فرزند آیت الله حاج شیخ حسین نمازی _ دبیر دبیرستاهای بوشهر ،معاونت پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر ،سرپرست سپاه استان بوشهر ،ریاست دانشکده تربیت مربی عقدیتی سپاه و... _ ، برادر زاده آیت الله حاج شیخ عبدالنبی نمازی _ عضو مجلس خبرگان و امام جمعه کاشان _ و اهل خطه دشتی هستند.


توفيقات کشوری شعر دشتی

استاد هاشمی زاده در کنگره  شعر فرهنگيان بسيجی کشور

در هفته گذشته کنگره سراسری شعر فر هنگيان بسيجی کشور در تالار وزارت آموزش و پرورش  با حضور شعرای بر جسته کشور بر گزار شد.اشعار در سه زمينه .آيينی.مقاومت و آزاد بود که سه هزار نفر در اين همايش شعر ارسال کرده بودند. در نهايت پنجاه نفر به عنوان بر تر انتخاب شدند و از این تعداد فقط بيست نفر اجازه يافتند در حضور مسولان بلند پايه فرهنگی کشور شعر بخوانند. که استاد سید محمد رضا هاشمی زاده  به عنوان فرزندی از دیار جنوب و خطه عالم خیز دشتی در هر سه زمينه جزو بيست نفر بر گزيده در حضور شعرای بر جسته کشور اشعار خود را در ميان تشويق حاضرین قرائت کرد و از قدمت شعر ارزشمند دشتی در اين همايش دفاع نمود. وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت استاد هاشمی زاده را به ایشان و همه دشتی ها تبریک گفته و آرزوی موفقیت ایشان را از خدای منان خواستار است. 

کتابی تازه در زمينه شعر دشتي منتشر شد
به کوشش محقق ارجمند عبد المجيد زنگويی کتاب ارزشمند دويست سال رباعی در استان بوشهرمنتشر شد.در جمع شعرای استان در اين کتاب نام بيست شاعر بر جسته دشتی ذکر شده همراه با بيوگرافی و اثار شان. که حکايت از پويايی شعر دشتی در گذشته وحال دارد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۸

 

 

 

نشست سمن های دشتی با حضور حاج آقا ابراهیمی

طی نشستی که امروز صبح با حضور سازمانهای مردم نهاد دشتی در سالن اجتماعات فرمانداری دشتی با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی ریاست نمایندگی سازمان ملی جوانان استان بوشهر، باغداری ریاست فرهنگ و ارشاد دشتی ،قربانی ریاست دانشگاه پیام نور واحد خورموج و هاشمی زاده بخشدار مرکزی دشتی برگزار شد. اعضا سمن های دشتی به طرح مسائل و موفقیت های سمن خود پرداختند و پیشنهاداتی نیز مبنی بر تعیین مکان از برای سمن های دشتی داده شد که مقرر شد پیگری های لازم در این خصوص صورت گیرد در ضمن در ادامه بیان مشکلات اعضا تکل های غیر دولتی حاج ابراهیمی با صبر مثال زدنی سنگ صبوری شدند برای چوانان دشتی و با تمانینه خاص که همگی از او سراغ دارند به پاسخگویی جامع پرداخت که بسیار مورد توجه و رضایت حضار قرار گرفت و نوید های بسیار خوبی بر ای آینده تشکلهای غیر دولتی استان دادند که بسیار جای تقدیر و تشکر دارد و امید می رود همراهی بیشتری از طرف مسئولین ارشد استان صورت گیرد تا امور محق گردد.حجه الاسلام ابراهیمی در ادامه سخنرانی خود بیان کردند که برای اولین بار در کشور  با  همکاری سازمان ملی جوانان نمایندگی استان بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اولین مرکز مطالعات و پژوهش سلامت جوانان در بوشهر راه اندازی شده است.وی اضافه کرد طرحی نیز در مورد مسکن جوانان ارائه داده شده توسط دفتر سازمان ملی جوانان استان که امید می رود برای اولین بار در کشور در بوشهر اجرایی شود.

نکات قابل توجه:

- به مانند همه جلسات ،همایش ها ،نشست ها و... در سراسر کشور نشست تشکل ها نیز با تاخیر قریب به یکساعت برگزار شد.

- عدم حضور جمشیدی فرماندار دشتی و حاج آقا مصلح بسیار مورد توجه اعضا سمن ها قرار گرفت!!

- تعداد ۳۶ سمن در دشتی به فعالیت می پردازند که به تفکیک نوع فعالیت و تعداد: ۱۴ سمن فرهنگی هنری ،۸ سمن مذهبی ،۳سمن علمی ،۳ سمن اجتماعی ،۲ سمن ورزشی ،۲ سمن بهداشت ،۱سمن محیط زیست و ۱ سمن عمران آبادی به فعالیت مشغول هستند.

- از تعداد ۳۶ سمن در شهرستان ۱۲ سمن در آبادی های دشتی (بادوله ، میانخره ،کردوان ،عربی ،درازی ، بامنیر ، حسین زایری ،باغان ،شنبه ـ۲سمن ـ محمد آباد ـ۲سمن ) و یک سمن در جامعه عشایری شهرستان فعالیت می کنند.

- شاید از نکات جالب توجه آمار ذکر شده عدم حضور جوانان شهر کاکی است. که با توجه به اطلاعی که همه از جامعه جوان کاکی داریم حاکی از جامعه تحصیل کرده و نخبه هستند که امید می رود در کاکی نیز جوانان فعالی در عرصه سازمان های مردم نهاد وارد عرصه فعالیت شوند ـالبته جوانان کاکی عضویت تشکل هایی هستند اما وجود سمن در کاکی خود بحثی جداست ـ

نکته:

در پست قبل عکسهایی در وبلاگ قرار داده شد که لازم است دوستان بدانند که عکسهای که بخش اول آن در پست قبلی مشاهده گردید توسط استاد محمد رضا بی گناه نمایش نامه نویس ،نقاش ،مترجم ،مجسمه ساز  و عکاس  خورموجی ساکن تورنتو که در آخرین سفر  خود به خورموج گرفته شده بود ـ البته قرار بود در بخش پایانی عکس ها  عکاس آن معرفی شود که به دلایل معلوم لازم شد دوستان مطلع شوند ـ

شنیده ها

- حاکی از آن است که امروز رسما حاج علی زینبی از معاونت سیاسی امنیتی استانداری برکنار شده است البته هنوز از منابع رسمی تایید نشده است.

- پیش از برکناری زینبی از ایشان خواسته شده بود که خود استعفا دهد که وی کاملا با توصیه مذکور مخالفت کرده و هرگز راضی به استعفا نشده بودند.

- از گزینه های مطرح برای معاونت سیاسی امنیتی استانداری استان از جعفر پورکبگانی فرماندار شهرستان بوشهر و غلامحسین کرمی معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استانداري بوشهر نام برده  می شود.

- بزودی سرهنگ ناصر دولاح از فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان دشتی منتقل می شود شنیده ها حاکی از آن است دلیل اصلی انتقال سرهنگ دولاح حضور اخوی ایشان (عبدالصمد دولاح) به عنوان کاندیدا حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان است.

- مدتی است در برخی از نقاط شهرستان بازار خرید و فروش گربه سیاه و کبوتر سیاه گرم شده است هرچند تا کنون دلیل مشخصی از بازار اشاره شده بیان نشده است اما مثل اینکه گربه ها و کبوتر های خریداری شده مستقیما به دبی صادر می شود. بد نیست بدانید قیمت گربه سیاه حداقل هفتاد هزار ریال خرید و فروش می شود.

- تا یکماه دیگر بزرگترین پل استان بر روی رودخانه مند رسما افتتاح می شود و گامی بلند در راستای توسعه آزاد راه چغادک عسلویه برداشته می شود.

توضیح:

- پل مذکور بزرگترین پلی است که بعد از انقلاب اسلامی در استان بوشهر ساخته شده است.

- اولین پل بزرگی که بروی رودخانه مند احداث شد به قبل از انقلاب برمی گردد که توسط شرکت آلمانی ساخته شد.که بسیار مستحکم بنا نهاده شده است که تا کنون که بیش از قریب به 30 سال از ساخت آن می گذرد دوام خود را حفظ نموده است. 

 - پل دوم نیز با که در مسیر بوشهر دیر توسط شرکت پیمانکاری کرشه ساخته شد که مشخصات فنی پل شامل :طول پل در حدود 145 متر كه شامل 7 دهانه 70/20 متري است ؛ تابليه پل از 7 تير نيمه پيش‌ساخته بطول 50/20 متر و به ارتفاع 80/1 متر و عرض بال 65/1 متر تشكيل شده كه همراه با دال بتن مسلح درجا و پياده‌روهاي بتني و دست‌انداز عرضي بالغ بر 80/11 متر را ايجاد نموده است.

- پل مند 3 که بر وری رودخانه مند ساخته می شود، به طول 700 متر و 28 دهنه دارد.پل مند سه با هزینه اولیه 49 میلیارد ریال در حال ساخت .

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:٤٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٩/٤

 

عکسهايی زیبا از غروب خورشيد در نخلستانهای خورموج(۱)

 


 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۳٩ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٦/٩/۱

 

 

 

ما را چه می شود!!

*مطلبی را که در ادامه می خوانید مربوط به آرشیو وبلاگ است که در تاریخ ۲۶شهریور ۸۴ نوشته شده بود. شاید ندایی باشد و نهیبی باشد به خود واقعی مان تا دریابیم که داریم به کجا می رویم ولی به نظر رسید و می رسد رو به فزونی است این تبلیغات و این شیوه تبلیغات!!!!!!

 

+ توسعه پايدار، محيط زيست ،شهر سرسبز ،منظره ،چشم انداز... نمي دانم روزانه چقدر با اين كلمات سروكار داريد يا از رسانه ها مي شنويد يا مي خوانيد.

خورموج چشم اندازي دارد زيبا خصوصا از كناره كوه بيرمي كه به آن مي نگري شهري را خواهي ديد كه در گود وسيع  قرار دارد با خانه هايي به سبكهای  معماري مختلف ،اما همه منازل  تقريبا در داشتن نخل اشتراك دارند كه منظره زيبا وحس خوبي را به هر بيننده مي دهد.نخل اين درخت زيبا صبور با صلابت...كه مي تواند موثر باشد براي اكوتوريسم ،محيط زيست و حتی انتقال حس خوشایند به همشهریان ..اما مدتي است كه در شهر مردم بخاطر ساخت و ساز نخل ها را قطع مي كنند!! و...آنهم چه نخل هايي كه امروزه شهرداري شهرهاي مختلف ميلياردها تومان از براي كاشت آن هزينه مي كنند براي دست یابی به شهری زیباتر و چشم اندازی خوشایند...اما. ..جالب است بدانيد تبليغات قطع نخل بر ديوارها ي شهر نمايان است. و امروزه به جرات می توان گفت در کمتر محله ای است که بر جای جای دیوار های آن تبلیغات قطع نخل مشاهده نشود. خدمات! اره موتوري،خدمات ! اره برقي،خدمات ! اره بنزيني.خدمات ! چگونه خدمت ناميدید و چگونه خدمت نامیم که اكسيژن،منظره،زيبايي،جاذبه ،خاطرات و...را قلع و قمع می کند...چرا؟ براستی چرا ما قبل از آنكه مدرن شويم .....مي شويم؟ +

یکی بگوید اینجا چه خبر است؟

در کمتر از ۲۴ ساعت قبل تاکنون روی تلکس خبرگزاری های استان اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است مبنی بر اینکه طی برگزاری جلسه ای که با حضور افراشته استاندار عطار زاده نماینده بوشهر گناوه و دیلم صالحی نماینده کنگان جم و دیر و به ریاست محصولی نماینده ریاست جمهور و حتی شخص احمدی نژاد  به نام جلسه حل اختلاف افراشته و عطار زاده و البته غایبین بزرگ جلسه فوق بی شک آیت الله حسینی بوشهری و آیت الله ایمانی بودند،نتیجه جلسه و خروجی های آن حاکی از آن است که کفه ترازو کاملا به نفع عطار زاده به اتمام رسیده است که در ادامه آن ساعات پرکاری را سایت های خبررسانی استان و همچنین بازر داغ پیامک هایی که لحظه به لحظه خبر ها را مخابره می کردند که در پایان و به جمع اوری خبرها اینکه به خواست عطار زاده ۵ مدیر استان شامل زینبی (معاون سیاسی استانداری) ، تبرکی (فرماندار کنگان) ، کشتکار (فرماندار دشتستان) ، باستی (مدیرکل دفتر فنی استانداری) و حجت الاسلام ابراهیمی (مشاور استاندار) باید در اسرع وقت برکنارشوند. که در ادامه مخابره خبر فوق صالحی و شجاع به مقابله برآمده و نسبت به تغییر در حوزه انتخابیه خود معترض و پیگیر امور شدند و حتی تا جاییکه که خبر استعفا دکتر شجاع نماینده دشتستان هم در لابلای خبرها به چشم می خورد. در مجموع و نتیجه آن هرچه که باشد فقط توقف استان و عدم دستیابی به توسعه و چشم انداز مدنظری است که استان برای خود مجسم کرده است.

 

دو پروژه‌برق رساني  امروز در دشتي به بهره‌برداري رسيد.

 پروژه‌هاي برق رساني شامل نصب دو دستگاه ترانسفورماتور ‪ ۳۱۵‬و ‪ ۲۰۰‬كاوا، ‪ ۳۸۰‬متر شبكه فشار متوسط و ‪ ۱۸۰‬متر شبكه فشار ضعيف است كه در روستاهاي محمدآباد و چاوشي از توابع شهرستان دشتي بهره‌برداري شد. براي اجراي اين پروژه‌ها كه ضعف ولتاژ برق در اين روستاها را رفع مي‌كند ‪ ۳۳۷‬ميليون ريال هزينه شده است. بد نیست بدانید در روستاهاي چاوشي و محمد آباد خورموج دو هزار و ‪ ۵۰۰‬نفر در قالب ‪۴۵۰‬ خانوار سكونت دارند.

 

فرمانداردشتي: نيم‌درصد از درآمد شهرداريها به‌كتابخانه‌ها اختصاص مي‌يابد

فرماندار دشتي استان بوشهر گفت: شهرداريها موظف به پرداخت نيم درصد از درآمدهاي خود براي توسعه كتابخانه‌هاي عمومي هستند.

رضا جمشيدي روز سه‌شنبه در نشست انجمن‌هاي كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان دشتي افزود: به رغم اينكه اين نيم درصد حقوق كتابخانه‌هاي عمومي محسوب مي‌شود، ولي شهرداريها در پرداخت آن تعلل مي‌كنند. وي با بيان اينكه دو كتابخانه عمومي تا پايان امسال در اين شهرستان به بهره‌برداري مي‌رسد، اظهارداشت: براي احداث دو كتابخانه در روستاهاي چارك و شنبه، افزون بر يك ميليارد ريال هزينه مي‌شود. رييس دبيرخانه كتابخانه عمومي شهرستان دشتي نيز در اين نشست گفت: هم اكنون ‪ ۳۵‬هزار جلد كتاب در پنج كتابخانه عمومي اين شهرستان وجود دارد. سيدمحمود هاشمي‌نژاد افزود: بيش از يكهزار و ‪ ۸۰۰‬نفر عضو ثابت اين كتابخانه‌ها هستند. وي، كمبود كتب علمي و پژوهشي، كمبود نيروي انساني، پرداخت نشدن نيم درصد درآمد شهرداريها را از سال ‪ ۷۳‬تاكنون و نبود كتابخانه در روستاهاي پرجمعيت شهرستان دشتي را از مشكلات اين شهرستان ذكر كرد. 

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۱٧ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]