دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٧/۳/٢۸

 

مدرسه ملی دشتی

 

در پانزدهم شعبان 1340 برابر با 23 فروردین ماه 1310 خورشیدی با موافقت اداره فرهنگ در زمان ریاست مرحوم میرزا علی شریف به همت مرحوم آقا شیخ علی مجتهد دشتی و با مساعدت و همکاری آقایان فقیه محمد خان ابوالقاسم دبیر ،محمد دشتی ،میرزا عباس شریفی ،حاج حسین دباش ،حاج حسین دشتی و عبدالرسول چوک مدرسه چهار کلاسه ای به نام مدرسه ملی دشتی در کوی جبری تاسی و مخارج آن از عواید شهریه دانش اموزان و مبلغی هم از صدی سه شهرداری(نواقل) و همچنین مساعدت مالی موسسین تامین گردید. مدرسه ملی دشتی سومین موسسه اموزشی جدید بوشهر به شمار می رود. این مدرسه از سال 1306 تا 16 شهریور 1307 شمسی که تبدیل به دولتی گردید ،به نام مدرسه نمره 17 مرسوم شد.از ابتدای تاسی تا سال 1305 آقای شیخ احمد زیارتی مدیریت آن را به عهده داشتند  ،لیکن از سال 1306 تا 1307 مدیریت آن به عهده مرحوم سید حیدر سجادی دشتی واگذار شد. در مهرماه 1308 در زمان مدیریت سجادی دشتی کلاس پنجم به آن اضافه شد. در سال 1310 که به تعداد دانش آموزان افزوده شد بود ،آقای سید محمود سعادت به مدیریت دبستان منصوب شد. درسال 1312 در زمان میدریت آقای سید ابوالقاسم سعادت طبق دستور شماره 3670-8/11/1312 شمسی نام مدرسه دولتی دشتی نمره 17 به دبستان پهلوی شماره 779 تغییر یافت. در مهرماه 1314 دولتی پهلوی رسما شش کلاسه شد. دبستان پس از نقل مکان های مکرر در سال 1333به سا ختمان سابق اداره ژاندارمری  نزدیک ایستگاه بی سیم منتقل گردید.از مهرماه 1333 طبق دستور شماره 8139- 3/8/1333 شمسی اداره فرهنگ  در زمان ریاست اقای مرتضوی کلاس اول متوسطه در مدرسه پهلوی(دشتی سابق) دایر شد و رسما تبدیل به دبیرستان گردید. در سال ها ی1334 و 1335 به ترتیب کلاس دوم و شوم در آن افتتاح شد. دبیرستان پهلوی بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به نام دبیرستان دکتر علی شریعتی تغییر نام یافت.
*منبع:تاریخ اموزش و پرورش شهرستان بوشهر/ص 61-61 برگرفته از سالنامه فرهنگ بنادرجنوب

دهقانی نفر اول آزمون دکترای روانشناسی

با خبر شدیم یوسف دهقانی در آزمون مقطع دکترای روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کسب مقام اول شده است.از همین رو وبلاگ دشتی ها موفقیت  آقای دهقانی را به همه دشتی ها تبریک گفته و آرزوی موفقیت همه فرزندان دشتی ساکن کهکشان راه شیری را از خدای منان خواستار است.

سه پروژه کشاورزی در دشتی بوشهر به بهره برداری رسید
 (ایرنا): سه پروژه کشاورزی روز یکشنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در شهرستان دشتی بوشهر به بهره برداری رسید.

این طرحها شامل بوجاری گندم لاور شرقی، مرمت و لایروبی قنات کناربندک و لاورشرقی و طرح آبخیزداری و مهار سیلاب دشت پلنگ است.مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی در آیین بهره برداری از این طرحها گفت: برای اجرای این پروژه ها 9 میلیارد و 284 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.امرالله فاریابی افزود: دستگاه بوجاری و بسته بندی گندم بذری توسط شرکت تعاون روستایی این شهرستان در روستای لاور شرقی در زمینی به مساحت 10 هزار مترمربع با ظرفیت بوجاری و تهیه چهار هزار تن بذر در سال احداث شده است.وی بیان کرد:این دستگاه علاوه بر شهرستان دشتی، بذر مورد نیاز شهرستانهای دیر، کنگان و جم را نیز تامین کند.
فاریابی در خصوص پروژه مرمت و لایروبی قنات کناربندک و لاورشرقی نیز گفت: طول این کانال این قنات 418 متر است که با ظرفیت آبدهی 23 میلی متر در ثانیه درتامین آب کشاورزی 270 هکتار از باغهای کناربندک و اراضی کشاورزی لاور شرقی موثر است.
فاریابی اضافه کرد: طرح آبخیزداری ومهار سیلاب دشت پلنگ نیز برای جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی دو هزارو 952 هکتار اراضی پایین دست و تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی این منطقه است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٧/۳/٢۱

 

سال کحط دشتی

 

پیش درآمد
مطلبی را که در ادامه می خوانید بی شک می توان به بخش قابل توجهی از جای جای میهنمان تعمیم داد آنهم به دلیل اشتراک روزگار رفته بر مردمان آن سامان...
مقدمه:
بارش باران برای مردمان همه اعصار موجب شادمانی زاید الوصفی می شده و می شود خاصه مناطق بیابانی و نیمه بیابانی چرا که با توجه به اقلیم مناطق مذکور بارش به پدیده ی جوی مقدس تبدیل می شود که نبود آن باعث توقف زندگی و بروز قحطی و در نتیجه منتج به مرارت ،مرگ و مهاجرت می شود که در این میان دشتی خودمان بسیار این پدیده تلخ را چشیده است با نگاهی گذرا به تاریخ دشتی با این امر پی می بریم که در سال هایی به علت قحطی ناشی از عدم بارش ،مردمان دشتی دست جمعی مجبور به کوچ می شدند. به همین دلیل عمده است که دشتی ها را می توان در اقصی نقاط استان بوشهر و خوزستان یافت/جستجو کنید;شهرتهای:دشتی ،دشتی زاده ،دشتی پور،دشتیانی ،کردوانی ،سنایی ،کبگانی ،حیدری و.../.امروزه  هر چند از آن سالها می گذرد اما دلیل نمی شود که قدیمی ها سال سفیو "سال سفید" را فراموش کنند و...

سال زراعی که شروع شد شاید هیچ کس فکر نمی کرد سال کم بارشی را در پیش داشته باشیم و به پیوست آن و بی واسطه اتفاقات پیرامونی خشکسالی ،زندگی دشتی ها را رنگی دیگر نمایان کند.اما همین که روبه جلوتر رفتیم طولانی شدن فاصله آخرین بارش ،کم کم نگرانی ها در گفتار کشاورزان نمود پیدا کرد و تردید در مورد کاشت محصول و وضعیت مبهم بارندگی بیشتر شد. بطوریکه بسیاری از آنان  تا اولین بارش باران مورخ دوازدهم آذر (که بعد از 252 روز بر دشتی بارید/ اولین بارندگی سال زراعی دشتی از باغان مورخ پنجم آبان ماه گزارش شده بود که متاسفانه منجر به کشته شدن جوانی اهل آبادی باغان شد ولی بارش روز دوازده آذر اولین بارشی بود که بر سراسر دشتی بارید) هنوز بذر گندم را به زمین نداده بودند و در سایر محصولات نیز وضع به همین صورت ادامه یافته بود.بعد ازآن نیز به علت عدم پراکنش لازم و فراوانی کافی بارش باعث شد تا سال زراعی فوق در شش ماه اول سال و تا در پایان پرونده سال86 فقط130میلیمتر باران را در کارنامه خود ثبت نماید/در این مقال میزان بارندگی خورموج را به عنوان یکی از مناطق شاخص شهرستان دشتی و طبق آمار اداره کل هواشناسی استان درنظر گرفته شده است/ و این در حالی است که طبق آمار ثبت شده این میزان بارندگی در مقایسه با میانگین بلند مدت کاهش محسوسی را نشان می دهد که حاکی از آن است که خشکسالی کشاورزی رخ داده است. طبق آمار موجود میزان بارش در مدت تاریخ مشابه  با سال های زراعی 86-1385 :199.6 میلیمتر ||| 85-1384 :145.5 ||| 84-1383 :370.8میلیمتر ||| گزارش شذه است  و ازمیانگین بلند مدت آن نیز آمار 223.2 میلیمتر را  اخذ می کنیم /دوره محاسبه شده در میانگین بلند مدت ده ساله است/ ودرصد تغییرات سال جاری نسبت به میانگین بلند مدت 42- % است در حالی که درصد تغییرات سال قبل(86-1385) نسبت به میانگین بلند مدت 11- %بوده است و این طبق آمار حکایت از تغییرات 36- % سال جاری به نسبت سال قبل می کند.

 

 آخرین بارش 24بهمن ماه سال ماضی با دو میلیمتر گزارش شد تا  آخرین بارش سال شمسی لقب گیرد با شروع سال 87 امید همراه دشتی ها بود تا بهار جبران مافات کند و شاید محصولات را قدری پربارتر برداشت نمایند اما با گذشت زمان تنها امید بارش برای حیوانات بود تا شاید صحرا را قدری سبز نماید و یا به قول دشتی ها: "خدا به این گنگ زبون ها رحم کنه " اما این اتفاق هم رخ نداد تا باران 24 بهمن 86 آخرین بارش سال زراعی نیز به شمار رود تنها گاهی دریزلی نوید بارش بود که آنهم فقط دریزل ماند و دیگر هیچ...
ازهمین رو امروز شاهد تبعات آن هستیم که همچنان ادامه دارد.

آب رفت برق آمد ،آب آمد برق رفت!
این روزها که می گذرد ،میانگین حداکثر دما و رطوبت روبه افزایش است و به همین واسطه میزان مصرف آب و برق هم.اما باید اضافه کرد که میزان قطعی برق و آب نیز موازی با آن روبه فزونی نهاده است. بطوریکه شبانه روزی سراغ نداریم که به پایان رسد ولی با قطعی برق یا آب و گاهی هردو مواجه نشویم در این گرمای طاقت فرسا.
{براستی کم کم داشت یادمان می رفت خاموشی های مکرر،داشت یادمان می رفت به همین بهانه  مشقهایمان را ننوشتیم ،و به بهانه نبود آب راهی "بنگه ،پاریاب (پاریو) ،رود می شدیم ،داشت تبدیل به خاطره ی می شد در ذیل فایل های ذهنی ،فانوس ها را در دکوراسیون و یا انباری باید می یافتی ،تن تنی و لوکه را باید زیر هزاران خاطره نوستالژیک بزرگترها جستجو می کردی.اما این روزها باز یادمان کرده تا یادمان بماند برق هم می تواند برود آب هم...}
البته همانطور که از پیش از این نیز مشخص می نمود و به واسطه کاهش بارش سراسری که در کشور مطلعیم.نیمه اول 87 را باید در زمینه آب و برق بحرانی قلمداد کنیم و همانطور که از سخنان وزیر نیرو برداشت می شد و می شود تازه اول ماجراست و با ورود به تابستان وضعیت حساس تر و بالطبع سهمیه بندی و یا به عبارتی میزان رفت و آمد آب و برق به حداکثر خود خواهد رسید.البته می شود صرفه جویی را به عنوان مسکن مد نظر داشت که بسیار می تواند کارگشا باشد ،تا روزهای پیش رو را بهتر زیست کنیم.
 

چی گنه همی چیش گنن
چه با مسماست این ضرب المثل دشتیاتی ،براستی هر چیز بد همه اجزایش بد می نماید و این یکسال اندی یاد آور  همین ضرب المثل است واقعا "سال گنی بی".از کاهش بارش،سرمازدگی گوجه ،از بین رفتن مراتع ،خشک شدن بسیاری از چاه ها ،کاهش برداشت محصولات کشاورزی و باغی ،ورشکستگی برخی دامداران ،عدم رونق اقتصادی ،افزایش قطعی آب و برق ،تاخیر کوچ عشایر و...که بگذریم/هرکدام خود مجالی و مقالی می طلبد/ به یک پدیده جوی می رسیم که باز هم متاثر از کاهش بارش و تغییرات اقلیمی است. و غالبا در جغرافیای جنوب غربی کشورمان اتفاق افتاد و می افتد که دشتی نیز از این امر بی بهره نبوده و آن گردو غبار معلق در هواست که با فراوانی بی نظیر بارها و بارها زندگی مان را دچار لکنت کرده و می کند و به موجب آن افزایش آلودگی هوا ،شیوع بیماری های ویژه در زمان و بعد از وقوع پدیده مورد اشاره ،لغو و یا تاخیر پروازها ،تشدید بیماری های ریوی شده است و کماکان به واسطه خشک بودن زمین های عربستان و عراق ادامه خواهد داشت با فراوانی بیشتر....

سال مرگ ومیر
در ادامه  با نگاهی متفاوت به زمان سپری شده پی می بریم میزان مرگ ومیر میز در این زمان سیر صعودی داشته است فقط کافی است به حافظه رجوع کنید و به جغرافیای دشتی با نگاهی موجز و از این زاویه بنگرید تا به این نتیجه رسید که در زمان سپری شده میزان مرگ و میر افزایش یافته است.البته بی شک با نگاهی علمی نمی توان این مسئله فوق را به زمان سپری شده ربط داد ولی با نگاهی تاریخی به برخی سال ها در ادوار مختلف پی می بریم گاهی همه اتفاقات ناگوار در کنار هم و در سالی رخ می دهد که شاید هرگز نتوان جواب قانع کننده علمی به آن دهید.ولی امری است عام البلوی و..

نشانه های دیگر
افزایش بی نظیر تورم و در پی آن افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم را هم می توان از نشانه های چی گنه همی چیش گنن  یاد کنیم و دلایل متقن آوریم ولی به دلیل اینکه بسیار در این مورد نوشته شده ،بحث شده و...پس زیره به کرمان است و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
"البته باید خاطر نشان کنم اتفاقات خوش هم کم نبوده و شاید برای شما خوانند بهترین سال ولیکن نوشتار کلی بود و در کلی نگری جای حرف بسیار است "  

سال کحط در شعر دشتی
/تنها نمونه هایی از برای تلطیف روحیه ونه بیش از آن و واکاوی آن را به زمانی دیگر سپاریم/

بحک اشکم سیر   نوادهی بوام          بحک کخ   خوهله  و  اوده ی  دیم
بحک وقتی کحط   سالی   اندن          ری  بچ  باراش دست  خالی  اندن
خجالتی که اوتی  ماش کشیدن        به زحمتی که او سی ماش کشیدن
"بخش از منظومه کلاخا استاد حاج علی مرادی"

همیشه آرزومن یه دلی سوز     بهاری شی خری و خندلی سوز
دلم رنگ سوخی سال کحطن    نه تفکی باروشن نه کاکلی سوز
"غلامرضا ابراهیمی"

تو را باد و بهاران می شناسند     تمام چشمه ساران می شناسند
بیابان های خشک این حوالی      تو را با نام  باران   می شناسند
"علیرضا عمرانی"

لینک های مرتبط:

کاهش 56 درصدی بارندگی در استان بوشهر

وزیرنیرو:مجلس لایحه جبران خشکسالی را سریعتر بررسی ‌کند

انسداد دو حلقه چاه در شهرستان دشتی

لزوم نگاه مدیریت به آب، جهت مقابله با خشکسالی در استان بوشهر

نشست کمیته مدیریت کم آبی و خشکسالی استان بوشهر

برگزاری همایش مدیریت کم آبی و خشکسالی در استان بوشهر

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر:کشاورزان الگوی مصرف را رعایت کنند

معاون عمرانی استاندار بوشهر از جذب سرمایه گذار بخش خصوصی جهت تولید آب شیرین از دریا خبر داد

مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر خواستار حساسیت بیشتر مردم نسبت به آب شد

الگوی مصرف برق بخش خانگی و در مناطق گرمسیر و غیر گرمسیر کشور

خشکسالی و راه های مقابله با آن

راهکارهای کاهش اثرات خشکسالی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٤۳ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٧/۳/۱٦

 

ماه خرداد ،ماهی دیگر برای استان بوشهر

 

خرداد را ماهی دیگر است در میان 12 فرزند سال شمسی آنهم با کوله باری از حوادثی که هیچکدام را نمی توان به راحتی از کنار آن گذر کرد/وصفش را خود به زه نگارنده می دانید/

دوماه از سال 1387 گذشت تا ماه سوم ،ماهی دیگر باشد برای استان بوشهر و بالطبع دشتی ،از مسائل پیرامونی دانشگاه بین المللی پارس که بگذریم(همچنان ادامه دارد) تغییرات استانی یکی پس از دیگری خود را نمایان می کند تا سرنوشت استان بوشهر در این ماه رقم زده شود. ابتدا انتصاب در مدیریت سازمان اموزش و پرورش استان را شاهد بودیم و به پیوست آن تغییرات در برخی مدیران آموزش و پرورش مناطق استان که همراه با واکنشهای نیز بود و در ادامه:

انتصاب مدیریت بهزیسی استان

در حالی که نگاه فعالان اجتماعی سیاسی استان به سمت ساختمان زیبای خیابان امام بوشهر بود و تغییرمدیریت ارشد آن بود و در زمانی که استاندار در پایتخت بود جلسه تودیع و معارفه مدیریت بهزیستی استان بوشهر برگزار شد. تا دکتر غلامرضا صدیق راد جای خود را به اکبر گرگوری مطلق به عنوان سرپرست دهد.

انتصاب ریاست دانشگاه پیام نور

اما انتصابی دیگر که بسیار تعجب برانگیخت تغییر مدیریت دانشگاه پیام نور بوشهر بود که هنوز واکنشهای تعجب برانگیز آن ادامه دارد جایی که دکتر پولادی ریشهری جای خود را به محمدی (دانشجوی دکترای روانشناسی )استاد دانشگاه پیام نور داد که به نظر می رسد اساتید هم با این انتصاب زیاد موافق نیستند.

احتمال زیاد، تغییر در مدیریت منطقه ویزه اقتصادی انرزی پارس

مدتی است که حرف و حدیث ها در مورد رفتن دکتر رضوی به گوش می رسد. اما این روزها که می گذرد دکتر رضوی بیشتر بوی رفتن می دهد. چرا که صحبت در مورد جانشین او موازی با رفتن او جدی می شود. بطوریکه حرف از کسانی چون دکتر شجاع می شد که منبعی موثق انرا رد کرد.الایحال بی تردید رفتن یا ماندن دکتر رضوی ریاست فدراسیون جودو ،مدیر محبوب و بومی منطقه ویژه داری اهمیت ویزه ای برای استان بوشهر است.

افراشته;خداحافظ همین حالا

بعد عبور از شنیده ها حول و هوش رفتن استاندار افراشته و به پیوست تغییر در راس وزارت کشور ،سرانجام به نظر می رسد افراشته ساختمان استانداری بوشهر را ترک  خواهد کرد تا شنیده ها رنگ واقعیت به خود گیرد و ایشان روزهای آتی زندگی را در پست و مکانی دیگر سپری کند،/ همراه با خاطرات استانداری خود/

حواشی آنچه مرور شد...

- فردای روز تودیع و معارفه دکتر صدیق راد مدیر کل سابق بهزیستی استان بوشهر ،وی به عنوان مدیر کل بهزیستی استان فارس منصوب شدند.

- شنیده ها حاکی از آن است که دکتر رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قصد دارد در یکشنبه آتی از نمایندگان استان در دوره هفتم و هشتم مجلس تقدیر نماید.

- شنیده ها حاکی از آن است که احتمال می رود افراشته رئیس دفتر لاریجانی منصوب  شود و برخی از مدیر اداره امور مالی مجلس به عنوان پست آتی افراشته نام می برند.

- پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان نامه را خطاب به ریاست جمهوری نگاشته اند پیرامون انتصاب استاندار آینده استان بوشهر و اهمیت و جایگاه فراوان استان در اقتصاد کلان کشور

- طی سه شنبه گذشته با حضور آیت الله حسینی بوشهر نماینده مردم استان در مجلس خبرگان میگلی نژاد نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم ،جلالیان نماینده مردم کنگان دیر و جم ،پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان و....در بوشهر پیرامون استاندار آینده برگزار شد. در مورد جزئیات جلسه فوق اطلاعاتی در دست نیست.

- رایزنی ها و گمانه زنی ها در مورد استاندار بوشهر شروع شده است که احتمال حضور یک نفر غیر بومی بسیار زیاد است. هرچند از پورکبگانی و میگلی نژاد بیشتر صحبت می شود.

- همراه با رفتن استاندار صحبتهایی در مورد جابجایی در فرمانداری های استان به گوش می رسد که برخی به علت بازنشستگی است.فرمانداران: دشتستان ،گناوه ،تنگستان ،دیلم(بازنشستگی) و کنگان(بازنشستگی)

 

 

تولید ۸۵تن دانه روغنی کلزا دردشتی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی‌استان بوشهر گفت:امسال ‪ ۸۵‬تن دانه روغنی کلزا از سطح ‪ ۶۵‬هکتار مزارع زیر کشت این محصول برداشت شد. امرالله‌فاریابی دوشنبه درگفت وگو باخبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: میزان تولید امسال کلزا در مقایسه با برداشت سال گذشته‌دراین شهرستان چهار برابر شده است.

وی گفت:پارسال ‪ ۲۰‬تن کلزا درشهرستان دشتی تولید شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی اظهارداشت: خشکسالی و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری باعث شد تا از ‪ ۱۲۰‬هکتار مزارع کلزا شهرستان دشتی فقط ‪۶۵‬ هکتار قابل برداشت باشد و از ‪ ۵۵‬هکتار دیگر هیچ برداشتی صورت نگرفته است. فاریابی گفت:بیشترین سطح زیرکشت کلزا در این شهرستان مربوط به دشت پلنگ و لاور شرقی است.

 

 

کوتاه خبر

طی جلسه ی که هفته گذشته با حضور نمایندگان استان برگزار شد.پورفاطمی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر انتخاب شد.

 

بیست و یکمین دوره مسابقات علمی و تخصصی دبیران ورزش استان بوشهر روز دوشنبه  در سه مقطع تحصیلی برگزار مهرداد امیری دبیر کوشا و ورزشکار خورموجی موفق شد در مقطع تحصیلی ابتدایی مقم اول را کسب نماید و به مسابقات کشوری راه یاید.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:٠٥ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/۳/۱٤

 

نمایشگاه نقاشی استاد بیگناه در Hittite Gallery

 

با خبر شدیم نمایشگاه نقاشی  استاد محمد رضا بیگناه فرزندی از دیار  دشتی بزرگ به همراه دو تن از نقاشان مطرح مقیم کانادا از روزهای 4 تا 29 ژوئن در  (  Hittite Gallery) شهر تورنتو کانادا برگزار می گردد. // براستی سخن تمام می شود وقتی افتخاری واقع می شود//وبلاگ دشتی ها با افتخار حضور استاد بیگناه را که بی شک مایه مباهات همه بوشهری ها به ویژه دشتی ها  را اول به ایشان و بعد به همه دشتی ها تبریک عرض می کنم.

بد نیست بدانید:

-  نمایشگاه فوق سومین نمایشگاه استاد بی گناه است که در کانادا برگزار می شود.آخرین نمایشگاه وی سال گذشته از 10 تا 22 نوامبر در آرتا گالری تورنتو برگزار شد.

- استاد بیگناه دانش آموخته کارشناسی ارشد کارگرادنی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا تهران هستند.

- استاد بیگناه علاوه بر نقاشی در زمینه های مختلف هنری دیگر نیز فعالیت دارند که از ان جمله می توان به نمایشنامه نویسی(نفر اول نمایشنامه نویسی جشنواره  سراسری تئاتر دانشجویی کشور در سالهای 1377 و 1378)،عکاسی ،مجمسمه سازی و ...اشاره کرد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱۱ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/۳/۱۱

 

 

 

افراشته در دشتی

بازدید از حوزه علیمه خورموج

علی افراشته روز جمعه دربازدید از حوزه علمیه شهر خورموج افزود: امسال به منظور توسعه، تجهیز و تکمیل فضاهای آموزشی حوزه‌های علمیه استان بوشهر چهار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

در دهستان بادوله

وی همچنین درجمع مردم دهستان "بادوله" شهرستان دشتی اظهارداشت: خدمت رسانی به مردم در نظام اسلامی یکی از بزرگترین عبادت‌هاست. استاندار بوشهر اضافه کرد: مردمی که حاضرند همه توان و هستی خود را در راه انقلاب اسلامی نثار کنند، خدمت رسانی به آنان افتخار و مایه عزت مندی است.

در دشت پلنگ

افراشته در بازدید از طرح در دست اجرای اسکان عشایر منطقه دشت پلنگ شهرستان دشتی گفت: عشایر از زحمت کش‌ترین قشرهای جامعه هستند که همواره با تلاش و کوشش در تولید و تامین مواد غذایی مردم نقش اساسی دارند.

وی یادآورشد: اجرای طرح اسکان عشایر حق طبیعی و ضروری این قشر مولد است و ما برای تکمیل زیر ساخت‌های طرح اسکان عشایر اعتبار مورد نیاز را تامین می‌کنیم. استاندار بوشهر گفت: سرمایه‌گذاری برای رفاه حال عشایر گام بر داشتن در راستای عدالت اجتماعی و توسعه مناطق محروم است.

در روستای سرمک

افراشته در دیدار با مردم روستای "سرمک" منطقه پشتکوه شهرستان دشتی نیز اظهارداشت: امسال ‪ ۳۰‬درصد اعتبارات عمرانی استان بوشهر برای عمران و اجرای طرحهای توسعه‌ای در روستاهای این استان اختصاص یافته است.

استاندار بوشهر به مشکل کم آبی اشاره کرد و افزود: با توجه به خشکسالی بحران کم آبی بسیار جدی است و عبور از این بحران کم سابقه بدون مشارکت و همراهی مردم امکان پذیر نیست. وی از مردم خواست با تعامل با مسوولان در جهت مقابله و کاهش اثرات خشکسالی گام بردارند و مدیران اجرایی نیز با مدیریت صحیح مشکلات مردم در این زمینه را به حداقل ممکن کاهش دهند.

طرح‌های در دست اجرای بوجاری و تهیه بذر گندم در روستای لاور شرقی، جاده اژدرخوس به دشت پلنگ و آزاد راه دولت آباد به زیارت ساحلی از مصوبات سفر دوم رییس جمهوری و هیات دولت به استان بوشهر در سفر روز جمعه استاندار بوشهر به شهرستان دشتی مورد بازدید قرارگرفت.

آغاز برداشت محصولات جالیزی در دشتی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: کار برداشت محصولات جالیزی شامل هندوانه، خربزه و شماء(یک نوع خربزه) از اراضی کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

مهندس امرالله فاریابی افزود:امسال ‪ ۵۵۰‬هکتار از اراضی مناطق دشت پلنگ، سنا، شنبه، لاورشرقی و باغان از توابع شهرستان دشتی به زیر کشت بهاره محصولات جالیزی رفته است. وی بیان کرد: میانگین برداشت هندوانه در هکتار ‪ ۳۰‬تن و خربزه و شماء ‪۲۵‬ تن می‌باشد که در مجموع پیش بینی می‌شود امسال هزار و ‪ ۶۰۰‬تن محصول جالیزی تولید شود. فاریابی افزود: کار برداشت محصولات جالیزی شهرستان دشتی تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: محصول هندوانه و خربزه این شهرستان علاوه بر تامین بازار مصرف استان بوشهر به استانهای همجوار از جمله فارس و اصفهان نیز ارسال می‌شود.

لینک روزانه:

مرحله سوم واگذاری سهام عدالت در دشتی آغاز شد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/۳/٧

 

از پارس شمالی تا دانشگاه بین المللی علوم پزشکی در دشتی

 

این روزها که می گذرد بحثی در برخی محافل دشتی مطرح است حول و هوش شعبه بین المللی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در دشتی(دانشگاه بین المللی پارس)،دانشگاهی که همزمان با سفر دوم ریاست جمهوری به استان بوشهر و متعاقب آن سفر دکتربهرام عین‌الهی معاون آموزشی و دانشجویی وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر ابراهیمی ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان مورخ 11 بهمن ماه سال گذشته به شهرستان موافقت تاسیس آن اعلام شد و بنا بر این بود که بهمن سال جاری رسما در رشته های پزشکی ،دندان پزشکی و...دانشجو بپذیرد که ابتدا توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی بازتاب داده شد و سپس در رسانه های سایبرنتیک استان.ـ در ادامه خبر ها و لینک آن را خواهید خواند ـ هرچند منابع موثق از عدم موافقت استاندار افراشته با راه اندازی دانشگاه مذکور در خورموج خبر دادند اما با توجه عزم جدی دکتر ابراهیمی مبنی بر محقق شدن وعده خود به همشهرستانی های قدیمی ،راه اندازی دانشگاه در دشتی بیشتر محتمل بود.در این میان تنها دلیل تاخیر در افتتاح دانشگاه در موعد مقرر را استقرار دانشگاه آزاد خورموج در ساختمان در نظر گرفته شده دانشگاه ذکر می کردند.

ولی انتخابات هشتم مجلس گویا دارای دو نتیجه نهایی بود! یکی را همه می دانیم و دیگری شد دلیل متقن عدم راه اندازی دانشگاه بین المللی پارس در خورموج به اظهار آگاهان البته. در این میان دکتر عبدالعلی ابراهیمی مدافع دیروز راه اندازی دانشگاه در دشتی سیبل شد تا در مقام جوابگو ،پاسخ به ظاهر قانع کننده ای به پرسشگران دهد که البته داد.اگر چه ما عادت کرده ایم که معمولا تقصیر ها را به گردن دیگران بیاندازیم و و معمولا در این فرایند همیشه یک نفر را سیبل می کنیم. الایحال اذهان با داشتن تصویری اجتماعی و شناخت تاثیرات شگرف افتتاح دانشگاه فوق الذکر در دشتی از قضیه قانع نشد و این ادامه دارد.

روزها یکی پس از دیگری به شب های تاریک ختم شد تا چونان میلیاردها سال عمر رفته بر کره زمین حیات جربان داشته باشد در دشتی .

این ایام با توجه نزدیک شدن به موعد مقرر ،جدی شدن عدم راه اندازی دانشگاه فوق در دشتی و پوشش خبری و تحلیلی کم، اندک واکنش هایی را شاهد بوده ایم و همچنان هم ادامه دارد و شاید شاخص ترین آن عکس العمل حجه الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه خورموج در نشست شورای اداری شهرستان مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه باشد و یا نامه و پیگیری های حجه الاسلام والمسلمین پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان باشد و دیگر هیچ! باید این حقیقت تلخ  را بپذیریم که بازهم  دشتی دارد بازی دیگری را واگذار می کند و به جرات می توان اظهار داشت اگر رایزنی ها و پیگیری ها با جدیت دنبال نشود  دشتی دومین بازی یک سال اخیر را با نتیجه بد واگذار می کند، آری این چنین است برادر!

پارس شمالی و مباحث مربوطه به ان را برای  اینکه قابل هضم تر باشد برایمان ، از آن به عنوان بازی اول یاد می کنم _ البته در یک سال اخیر_  که با همه بازتابهایی هرچند اندک تفکری را تهییج نکرد و آن شد که باید می شد! و حاصل کار نیاز چندانی به حدس و گمان ،رمل و اسطرلاب نداشت و بی پرده باید بیان کرد در این جریان عوام و خواص دشتی سیاهی لشکر بودند و یا الاقل چونان سیاهی لشکر عمل کردند به جز اندک افرادی _بسی جای تاسف_ که تعدادشان از شمار انگشتان دست هم فراتر نرفت! اگر بود درک درایت و دوراندیشی در پارس شمالی امروز شاید مقوله دانشگاه بین المللی دشتی اتفاق نمی افتاد. زیرا زمان قاضی بزرگ روزگار است که بیان می کند کسانی که شکست را پذیرا شود شکست برایشان کم کم عادت می شود حال فرق نمی کند فرهنگنی و اجتماعی باشد یا اقتصادی ،سیاسی.البته به نظر می رسد داریم بهتر از پارس شمالی عمل می کنیم

 

بسیار می توان صفحه های و سطرها سیاه کرد. اما کوتاه سخن اینکه با اشراف بدین اصل که  موضوع مرحوم پارس شمالی (مرحوم برای ما دشتی ها) و یا دانشگاه مورد اشاره  موضوعی پلی ژنیک است و نیاز به ژرفکاوی بیشتر دارد در پارادیم شناختی بهتر،باید این نکات را از منظر یک دشتیاتی خاطر نشان کنم:

+  واقعیت این است که ما اینجاییم و نه گذشته مان را می شناسیم و نه می دانیم از آینده چه می خواهیم!

+ هنوز بسیارمان در فضای بورخسی سیر می کنیم!

+ هنوز به افق های کوتاه قانع هستیم!

+ سخت محتاج اندکی تدبیریم و کمی تحرک !

+ بهتر است عادت کنیم دقت کنیم خسته و بی انگیزه از کنار جریانات نگذرییم.

+ یادمان باشد در آتیه نزدیک (فردایی که زودتر از امروز می رسد) به ناحق بیان خواهیم کرد: " ما هنوز قربانی چیزی هستیم که می توان آنرا انتقام زمان نامید " اما واقعیت چنین نیست!

+ یادمان باشد و یادمان بماند باز هم تاریخ را مرور کنیم تا بدانیم این که اکنون هستیم ،نبوده ایم!

+عمیقا اعتقاد دارم باید از من بگذریم و به ما برسیم ،زندگی مشروطه را گوشه ی بیاویزیم ،از دوران اما ها و اگرها فاصله بگیریم ،از این خمودگی جمعی و بی تفاوتی رسمی قدری بکاهیم.بدین سان غنی تر، پرمغزتر،پیچیده تر،شادمان تر و روشن تر از زمانی می شویم که قید و بند زندگی روزمره دست پایمان را بسته است. در این حال افتخار ما آینده ای است که با هم می سازیم.

- - - تا روزی بگوییم دشتی ها آن  آنی را که باید داشته باشند دارند.

لینک و اخبار مرتبط:

+شنیده ها حاکی از آن است که پور فاطمی به پیوست نامه ی خطاب به شخص استاندار پیگیر موضوع شده اند و مقرر شده است بزودی ملاقاتی با معاون سیاسی امنیتی استانداری داشته باشد.

+ در این قضیه فوق شخص حاج آقا مصلح امام جمعه خورموج با استاندار گفتگویی داشته اند  ،در ضمن خبر می رسد همشهرستانی های با نفوذ عزیز در خارج شهرستان کماکان پیگیر قضیه هستند که دانشگاه در موعد مقرر در خورموج راه اندازی شود.- به دلایلی از نام بردن آنان فعلا معذوریم -

+اصل خبر:

با تاسیس شعبه دانشگاه بین‌المللی علوم پزشکی بوشهر موافقت شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: با راه‌اندازی شعبه بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در شهر خورموج، موافقت شد.


دکتر "عبدالعلی ابراهیمی" در حاشیه بازدید از ساختمان این دانشگاه در خورموج، گفت: این شعبه از سال آینده در پنج رشته پزشکی، دندانپزشکی، کارشناسی ارشد بهداشت حرفه‌ای، بهداشت محیط و ‪ PHD‬بهداشت حرفه‌ای، دانشجو می‌پذیرد. وی اضافه کرد: برای تجهیز شعبه بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی در خورموج ، ‪ ۳۰‬میلیارد ریال اعتبار نیاز است، که در سفر دوم رییس جمهوری به این استان مصوب خواهد شد. وی اظهارداشت: با توجه به بین‌المللی بودن این دانشگاه، دانشجویانی که در کشورهای دیگر مشغول تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی هستند، می‌توانند برای تحصیل در این دانشگاه انتقالی بگیرند. ابراهیمی اضافه کرد: این دانشگاه در صورت همکاری دانشگاههای بزرگ علوم پزشکی کشور، هیچ محدودیتی برای افزایش رشته‌های تحصیلی ندارد. شعبه بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خورموج، در زمینی به مساحت دو هکتار و با دو هزار و ‪ ۵۰۰‬مترمربع زیربنا احداث شده است. شهرستان دشتی با مرکزیت شهر خورموج و بیش از ‪ ۸۰‬هزار نفر جمعیت در ‪۸۰‬ کیلومتری جنوب شرقی استان بوشهر واقع است.

لینک ایرنا:http://www2.irna.com/fa/news/view/line-9/8611107948214907.htm

لینک پزشکان بدون مرز:http://www.pezeshk.us/?p=11069

و...

+تاییدیه معاون وزیر بهداشت


معاون وزیر بهداشت: درا کثر مناطق محروم، رشته‌های تحصیلی‌عالی ‌پزشکی ایجاد شده‌است

معاون آموزشی و دانشجویی وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تلاش دولت نهم در اکثر مناطق محروم کشور رشته‌های تحصیلی در سطوح عالی پزشکی ایجاد شده‌است.


دکتر"بهرام عین‌الهی" چهارشنبه شب در گفت وگو با ایرنا در شهر خورموج استان بوشهر افزود: این امر باعث شده‌است وضعیت آموزشی این مناطق وضعیت خوب و پیشرفته‌ای داشته باشد. وی اظهارداشت: در دو سال گذشته ‪ ۲۵‬رشته فوق تخصصی پزشکی، هشت رشته فوق تخصصی دندانپزشکی ، ‪ ۶۰‬رشته ‪ PHD‬شامل تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد علوم پزشکی راه‌اندازی شده و ‪ ۴۵ PHD‬درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه ایجاد دانشگاههای بین‌المللی از سیاست‌های اولویت دار این وزراتخانه است، تصریح کرد: با پذیرش دانشجو در سال آینده توسط این مرکز در خورموج و عسلویه، تعداد این مراکز آموزشی به ‪ ۱۱‬مرکز خواهد رسید که نقش مهمی در آموزش و ارتقای کیفی آموزش پزشکی خواهد داشت. معاون آموزشی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه‌اندازی دانشگاه مجازی از طریق رایانه و اینترنت را دیگر اولویت‌های این معاونت اعلام کرد. دکتر عین‌الهی گفت: در اکثر دانشگاههای علوم پزشکی، کتابخانه و مجلات الکترونیک راه اندازی شده است و اکثر دانشجویان به این کتابخانه و مجلات الکترونیکی دسترسی دارند. وی به آموزش مداوم پزشکان از طریق کنفرانس‌ها و سیمنارهای پزشکی اشاره کرد و افزود: در سال ‪ ۵۰۰ ،۸۵‬سمینار آموزش پزشکی برگزار شده که در مقایسه با سال ‪ ۵۰ ۸۴‬درصد رشد داشته‌است و از ابتدای امسال تاکنون نیز ‪ ۷۰۰‬سمینار پزشکی برگزار شده‌است.

لینک ایرنا:http://www1.irna.com/fa/news/view/line-9/8611106343232026.htm

+واکنش امام جمعه خورموج

امام‌جمعه خورموج:شعبه بین المللی دانشگاه‌پزشکی از دشتی منتقل نشود

امام جمعه خورموج  گفت: طبق مصوبه دولت محل راه‌اندازی شعبه بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر شهر خورموج تعیین شده و نباید از این شهرستان به جای دیگری منتقل شود.

عبدالحسین مصلح،پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان دشتی بوشهر افزود: در روزهای اخیراخباری مبنی بر انتقال محل این دانشگاه به مرکز استان و منطقه پارس جنوبی (عسلویه) مطرح می‌شود. وی اظهارداشت: مردم این شهرستان حق دارند که از این مصوبه دولت و وزارت بهداشت ودرمان برای راه‌اندازی این مرکز آموزش عالی بهره‌مند شوند. امام جمعه خورموج از مسوولان خواست با توجه به داشتن ساختمانی مناسب و موقعیت شهرستان دشتی و فاصله ‪ ۴۵‬دقیقه‌ای آن تامرکز استان بوشهر از انتقال این دانشگاه به نقطه دیگری جلوگیری کنند. فرماندار دشتی نیز در این نشست گفت: امسال اعتبارات عمرانی این شهرستان با افزایش ‪ ۲۰‬درصدی از‪ ۱۶۰‬میلیارد ریال در سال گذشته به ‪ ۲۰۰‬میلیارد ریال افزایش یافته است. رضا جمشیدی بااشاره به بحران کم آبی وخشکسالی امسال افزود: مدیران باید با اطلاع رسانی و تعامل و همراهی با مردم مشکل کمبود آب را مدیریت کنند. وی از مطبوعات و صدا و سیما خواست تا مشکل خشکسالی و کم آبی را بیشتر برای مردم اطلاع رسانی کنند. فرمانده ناحیه‌مقاومت بسیج سپاه دشتی نیز گفت:امسال درسالروز فتح خرمشهر هشت برنامه در این شهرستان اجرا می‌شود که تجلیل از رزمندگان و خانواده شهدای فتح خرمشهر، گردهمایی گردانهای عاشورا و الزهرا، مسابقات ورزشی، دو همگانی از جمله مهمترین برنامه‌ها هستند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:۱٥ ‎ب.ظ

 


 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]