دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٧/٥/٢٦

 

 

 

السلام علی ربیع الانام و نضره الایام
سلام بر بهار انسانها و سبزی دوران
ها

امروز ،روز خیرات
هرساله با فرارسیدن چهاردهم شعبان ،در جنوب ایران و بالطبع دشتی طبق یکی از آداب و رسوب زیبای نوستالژیک گذشته ، دشتی ها برای مرحومان خیرات تقسیم می کنند از برای قرائت فاتحه جهت طلب آمرزش...
امسال نیز به مانند سالهای ماضی مردم به واسطه خیرات یاد و خاطره رفتگان خود را گرامی می دارند با خیرات هایی چون: حلوا ،ذولبیا ،شکلات ،کیک و..
-  یکی از قدیمی ترین و ماندگار ترین خیرات ها حلوا ست. که هنوز با گذشت سالها اصالت خود را حفظ کرده و جایگاهش محفوظ داشته شده .هرچند که با توجه به طرز درست کردن مشکل آن رویکرد کمتری را نسبت به سالهای گذشته دارد اما کماکان محبوبترین خیرات ها نزد دشتی ها حلوا ست. با توجه به تنوع مواد اولیه و ساختار تشکیل دهنده هرکدام محبوبیت خاص برخوردار است. از جمله حلوا هایی که پخت آن در دشتی رایج است حلواهای: شکری ،خرمایی ،راشی ،برنجی ،بدنگی ،پسکی ،ترکی ،مسقطی ،انگشتی ،کنجدی و... است و همگی دارای مزه خاص خود هستند که می تواند ذائقه هر فردی را بهکام کند. اما باید خاطر نشان شد که حلوا هایی به مانند بدنگی ،ترکی ،پسکی به دلیل قلق خاص نحوه دست کرن آن امروزه کمتر تولید می شود و فقط در خاطره ها باید آن را جستجو کرد و یا برای چشیدن آن باید نزد مادران دیروز و مادر بزرگ های امروز رفت تا تجربه خوردن حلوای بدنگی را زنده نمایید.
#الایحال حلوا خوردن و حلوا درست کردن تجربه ای است که نباید این روزها از دست داد/

 حجه الاسلام والمسلمین گنجی امام جمعه عسلویه

 طی حکمی که از سوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور حجت الاسلام سید رضا تقوی صادر شد،حجه الاسلام و المسلمین محمد گنجی به مدت سه سال امام جمعه بندر عسلویه منصوب شدند. حجه الاسلام گنجی که پیش از این به مدت ۸سال امامت جمعه بندر دیلم را به عهده داشتند ،اهل دشتی هستند.وی در این مدت از محبوبیت ویژه ی نزد مردم دیلم برخوردار بودند به طوری که دیلمی ها در طوماری ۲۰متری از وی تشکر  به عمل آوردند. 

بد نیست بدانید پیش از این امامت جمعه عسلویه به عهده حجه الاسلام ماشاالله اسماعیلی نیا بود در ضمن طی حکمی و با حضور حجه الاسلام گنجی ،حجه الاسلام سید ابولحسن حسینی بوشهری به عنوان امام جمعه بندر دیلم منصوب شدند.

لینک مرتبط:

مردم دیلم بوشهر از هشت سال خدمات امام جمعه این شهر تجلیل کردند

 

رییس سازمان صنایع بوشهر: روند اجرای طرح سیمان دشتی کند است

رییس سازمان صنایع و معادن استان بوشهر گفت: طرح سیمان مند Mond دشتی این استان هم اکنون فقط 10 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و روند اجرای آن کند است.

اسماعیل مرحمتی افزود: عملیات اجرایی این طرح با پیش بینی 690 میلیارد ریال سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 85 آغاز شد که به دلیل تعلل بانکها در پرداخت تسهیلات، این طرح پیشرفت مطلوبی نداشته است.وی اظهارداشت: تسهیلات تصویب شده برای طرح سیمان مند دشتی در بخش ارزی 25 میلیون دلار و در بخش ریالی 200 میلیارد ریال است که به دلیل همزمانی با فعالیت بنگاههای زودبازده اقتصادی و مشکلات بانکها، این تسیهلات هنوز پرداخت نشده است.
مرحمتی اضافه کرد: با بهره برداری ازسیمان مند دشتی باظرفیت تولید روزانه سه هزارو300 تن، برای 386 نفر اشتغال ایجاد می شود.
وی، مدت زمان بندی شده برای اجرای طرحهای سیمان را پنج تا 10 سال ذکر کرد.
مرحمتی گفت:هم اینک هشت طرح سیمان در مجموع با پیش بینی 10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغال سه هزار و 195 نفر، بین پنج تا 96 درصد پیشرفت فیزیکی در استان بوشهر در دست اجرا است.

 

عملیات اجرایی قطعه دوم آزاد راه دولت آباد به زیارت در دشتی بوشهرآغازشد

رییس اداره راه وترابری شهرستان دشتی  گفت: عملیات اجرایی قطعه دوم آزاد راه دولت آباد به زیارت در این شهرستان با 20 میلیارد ریال اعتبار آغاز شد.

شهریار روزی طلب در آیین ویژه این عملیات افزود: این قطعه از آزاد راه دولت آباد به زیارت به طول 10 کیلومتر حدفاصل دهداری تا رودخانه شور را شامل می شود.
وی اضافه کرد: عملیات اجرایی قطعه اول نیز با 50 درصد پیشرفت فیزیکی که از سال گذشته آغاز شد تا پایان سالجاری به بهره برداری خواهد رسید.روزی طلب گفت:آزاد راه دولت آباد به زیارت ساحلی بطول 42 کیلومتر است که ارتباط بین آزادراه سیراف و پارس شمالی را برقرار می کند و باعث ارتباط گمرک لاورساحلی در شهرستان دشتی با این آزاد راه می شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/٥/۱٩

 

همایش«منابع انسانی کارآمد؛تکیه گاه استراتژِیک منطقه»

 

 به همت انجمن آینده سازان توسعه جنوب از فعال ترین تشکل های غیر دولتی استان بوشهر و با همکاری نمایندگی سازمان ملی جوانان استان بوشهر و برخی نهاد ها و ارگان های استان مقرر شده است برای نیل به اهداف مشخص  و حول محورهای از پیش تعیین شده  همایش «منابع انسانی کارآمد، تکیه گاه استراتژیک منطقه» مورخ 31 مرداد ما سال جاری برابر با 21 آگوست با حضور جمعی از نخبگان مطرح دانشگاهی استان به ویژه شهرستان دشتی در سالن مجمتع فرهنگی هنری خورموج برگزار شود.
تدارک همایش مذکور که پیش از این با پیگیری های مستمر انجمن آینده سازان توسعه جنوب برنامه ریزی  شده است ،هرچند در بازه زمانی یک روزه برگزار خواهد شد اما دارای دو نکته بسیار مهم است یکی حضور برجسته تعداد کثیری از فرهیختگان استان در این همایش و خروجی که قرار است در نشستی مدون مطرح و اثرات خود را بازتاب دهد ( با توجه به سکرت بود آن بماند تا وقتی دیگر!!) 
از جمع کثیر نخبگان برخی به عنوان سخنران در همایش مذکور به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت که عبارتند از: آیت الله حسینی بوشهری(نماینده محترم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری) ، دکتر کبگانیان(معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری،دکترای مهندسی رباتیک از دانشگاه کنکوردیا کانادا) ،دکتر سنایی دشتی(عضو سابق هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و فردوسی مشهد،دکترای مدیریت از دانشگاه وندریت آمریکا) ،دکتر حسن دانایی فرد(عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ،دکترای مدیریت از دانشگاه تربیت مدرس) ،دکتر الستی(رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) و دکتر عبدالمجید مصلح (عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس،دکترای مدیریت از دانشگاه تربیت مدرس)
از دیگر افراد دعوت شده به این همایش که حضورشان در این همایش مسجل شده است :
مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ، استاندار شفقت و مسئولین ارشد استان و شهرستانها ،دهقان (نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی ) فدکتر پرویز حاجیانی ،دکتر امرالله شیخیانی ،دکتر سید نورالدین امیری ،دکتر ابراهیم حیدری ،پرفسور عریان  ،مهندس سرخوش ،مهندس ندیمی بوشهری .مهندس آورا و....

  

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ

 

۱۳۸٧/٥/۱٦

 

هشتمین سالگرد وفات استاد غلامرضا دادبه

 

چهار روز از هشتمین سالگرد وفات استاد غلامرضا دادبه موسیقیدان و فرهیخته ایرانی فردی که ما دشتی ها مفتخر به همولایتی با ایشان هستیم گذشت/بماند از اینکه بسیارمان نیز او را نمی شناسیم/، در وصف استاد  بسیار سخن است شاید توان کوتاه همین ذکر کرد که  استاد محمد رضا شجریان از شاگردان مرحوم دادبه بوده استاد شجریان به این شاگردی مفتخر بوده و آنرا در کتاب راز مانا اشاره کرده است و در بیوگرافی استاد شجریان آشنایی با استاد دادبه به عنوان یکی از اتفاقات مهم زندگیش محسوب می شود...

هشتمین سالگرد وفات استاد غلامرضا دادبه ایرانشناس،موسیقیدان ونویسنده بزرگ ایران ازطایفه حاجیانی که درروستای مسیله عبدی ( از توابع کاکی شهرستان دشتی ) دراستان بوشهر زندگی می کرده اند پدرایشان آقـــای شیخ غلامحسین حــاجیانی در روستای مسیله عبدی دیده به سرای خاک می گشاید ودرسن بیست سالگی بــرای تحصیل راهی نجف اشرف شده ودرآنجاازشاگردان آخوندملامحمد کــاظم خراسانی وجهانگیرخــان قشقایی و… بوده وبه توصیه جهانگیرخان قشقایی به همراه دوست خود شیخ نــاصرعلی(اسدالله)ایزدگشسب راهی سفرشرق شده و باسختیهای فــراوان به سبزواررسیده تـاازمحضرملاهادی سبزواری درس بگیرند ولی وقتی به آنجامی رسند ملا هادی فوت کرده بودند آنها ازآنجابه بیدخت گناباد رفته وبه سلطان علیشاه گنابــــادی ارادت پیدامی کنند وپس ازسالها زنــدگی دربیدخــــت به اصفهان می روند و آنجارا برای زندگی انتخاب می کند و ازدواج میکند وتا پـــایان عمربه تـــــدریس میپردازد وصاحب فرزندانی میشود که غلامرضا(استاد دادبه) یکی ازآنها میباشد که سرگذشت زندگی ایشان چنین بوده است:

استادغلامرضا دادبه  

استاد موسیقی و آواز را نیز در سالهای جـــــوانی نزد استاد سیدرحیم اصفهانی و پس از آن نزد استاد حسین ساعت ساز (آواز و تار را)فــــراگرفت. وی شاگــردانی نیز تربیت کرده استکه به آنان اشاره خواهد شد . از آثار آوازی ایشان کاست برگ سبزشماره 115 و اجـــــــراههای خصوصی با اساتیدی چون کسایی، عبادی، موسوی و … رامی توان یاد کرد

 آنچه درکارپژوهش استاد دادبه فراترین پایگاه را درتاریخ زندگانی فروغان اوپـــدید آورده اســت شناخت وچیرگی بی مانند اوبه تاریخ و فـــرهنگ ایران باستان بود که دربسیاری ازدانشگاه های ایران به کارتدریس آن پـــــــرداخته بود و هزاران دانشجو در رهگذر زندگانی فرازین استاد از دانش و بینش تاریخی و فرهنگی ایشان بهره مند گشته اند

(جانسوز) فرزند بانومریم حــاجیانی وغلامحسین حاجیانی (دادبه) ازخــــاندان کهن وتاریخی حاجیانی  ابن مقفه درچهاردهم فروردین ماه سال1299خوشیدی درشهراصفهان دیده به سرای خاک گشود روزگار کودکی وجوانی دراین شهرگهرمندپرور سپری کرد و دردوران جـوانی همواره به کارشناخت عـــــــرفان ایرانی وخدمت درخـانقاه های گونـــاگون این سرزمین پـرداخته است کــــارپژوهش وشناسایی تاریخ و فرهنگ ایران را ازخانقاه های سراسرایران آغــــازکرد و در این رشته تـــا بدانجا گام نهاد که سلسله ای درایـــران نبوده است که این بزرگــواراز گریبان پیردیر با سرفرازی بدرنیامده باشد.
در درازای چهل سال تدریس رایگان دردانشگاههای ایران همواره دراندیشه بـــالیده پژوهشهای ارزشمند و ژرف فرهنگی و هنری و تـــاریخی درچهره سینه به سینه بوده است به همین رو ده ها دانشجوی تشنه شناخت بــــرآشیان ایــن بزرگواربه فراگیری فرهنگ وتاریخ ایران پرداختند تابدانجا که ازسحرگاه تاپاسی ازنیمه شب به آموزش سپری می شد و این گنجینه بـــــزرگ سالها درگریزو بدور از نام و آواز به ایران و ایرانیان سپری می گردید.
چکیده دیـــدگاه استاد آبشخوری جز مردم خــدایی نداشت و در رهگذرشناخت ایــن معنی یک دم فـــروگذاری نکـرد آنچه ازدست نوشته های این بـــزرگوار برجـــای مانده نزد فرهیختگان درگاه او و فرزندش آریـاسب دادبه نگهداری می شود تا در روزگـــاران دردسترس همه تشنگان راه شناخت آئین زندگانی و فرهنگ و تاریخی نژاد ایران زمین قرارگیرد.
براستی استاد آرمانی جزاین نداشت که ایرانی ایران باستان راباهمه شکوه وبــــزرگی بشناساند وبرآئبن ارزشهای والای فرهنگی خودبه پــــــایگاه مــــردم خـــدایی فراز آید به این روعاشقانه می کوشید که یکی ازشناساگران این راه فروغان باشد.
 
 
ازاین بزرگواردوفرزند به نامهای ویشتاسب وآریاسب پابه جهان خاک نهادند که هردوازگــوهر پویای پدربهره مند گشته وهم سو و هم آوای پدردرکار شناخت وپژوهش فرهنگ وتـــاریخ وهنر ایران باستان به هنگام شدند .استاد دادبه شاگردانی نیزتربیت کــــرده کـــه ازآنها میتوان به استاد محمدرضا شجریان،علی رضاافتخاری،کیخسرو پورناظری،سیمین حقی،محمدموسوی و…اشاره کرد.ویشتاسب دادبه فرزند بزرگ استاد دادبه دربهمن ماه سال1379خورشیدی ســـــرای خــاک را بدرود گفت  واستاددادبه درسحرگاه یازدهم مرداد سال1380خورشیدی به شوق دیــــــدارفرزند به سوی فروغانیهای هستی پروازنمود.. راهش پر رهرو و روحش شاد ....

راد مردانی چون اوهمواره دردل تاریخ سرزمین جاودانه زنده مانده اند. راهش پر رهرو و روحش شاد ...

مطالبی دیگر پیرامون استاد دادبه :

گفتگو با استاد محمدرضا شجریان تاریخ: ۲ / ۷ / ۱۳۸۵ 
ازسال 1358 ، بعد از انقلاب ، من با آقای دادبه یکی از اساتید اندیشه و مردی عارف که سررشته ی موسیقی داشتند ، آشنا شدم و دائما در جلسات راجع به دیدگاه هنر و بنیادهای هنر و جامعه شناسی هنر و دوران شناسی هنر صحبت و بحث می کرد ... ردیف و تصنیف کار نمی کردند و یک مقدار شیوه ی دشتستانی را از ایشان گرفتم . شاید مهم ترین بخش زندگی هنری من آشنایی با ایشان است و درک کلاس ایشان از سال 58 که هنوز هم ادامه دارد . ( استاد شجریان :کتاب راز مانا )

- استاد دادبه بیشترین تاثیر فکری را در من داشته و ما را دگرگون کرد. او نشان داد انسانیت مهم ترین مساله است. زندگی و تلاش برای انسان و آرمان های انسانی ، کلیدی بود تا استاد دادبه توجه مرا به آن معطوف کند تا سعی کنم آثار هنری و آواز را در جهت نیل به این مقصود پیش برم.1360 که استاد تاج به دیار باقی شتافتند علیرضا افتخاری به نزد استاد "دادبه" رفت . استادی که علی رغم اینکه استاد معروفی در زمره موسیقی ایران نبود، اما دارای گوش و هوش موسیقایی قوی بود و سهم به سزایی در احیای دشتستانی داشت . استاد دادبه با افتخاری آواز و دو بیتی محلی و نیز صدا سازی کار کرد.

گفته ای از استاد دادبه:
" ایرانی ام

خونم آریائی است
زبانم پارسی است
احساسم شرقی است
سفـر را دوست دارم
کـوچ را هـرگــز
می خواهم در ایران بمیرم
"

 

 صدای استاد دادبه و :

- برگ سبز شماره 115

- آواز دشتی

_ ساز خاموش /

*تشکر ویژه از عبدالمهدی حاجیانی و قاسم بحرانی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:٠٥ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/٥/٩

 

 

 

دو بانوی اسکیت باز خورموجی به اردوی انتخابی تیم ملی دعوت شدند

مسوول روابط عمومی اداره کل تربیت بدنی استان بوشهر گفت:فدراسیون اسکیت دو بانوی اسکیت باز بوشهری را به اردوی انتخابی تیم ملی دعوت کرد.میهن دوست روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: زهرا و ساغر مظفری از اعضای تیم اسکیت استان بوشهر و عضو تیم خورموج آسفالت پس از درخشش در دومین دوره مسابقات المپیاد ورزشی ایرانیان که در استان سمنان برگزار شد به این اردو دعوت شدند.
وی اظهارداشت: این اردو از دهم مردادماه جاری به مدت یک هفته در پیست اسکیت مجموعه آزادی تهران برگزار خواهد شد.

بدنیست بدانیم:تیم خورموج آسفالت در دو دوره مسابقات سرعت اسکیت بانوان کشور که در بوشهر و سمنان برگزار شد موفق به کسب نائب قهرمانی مسابقات شدند.لازم است تشکر ویژه شود از مدیر عامل محترم خورموج آسفالت و رئیس هیات اسکیت استان و شهرستان دشتی

 موفقیت چشمگیر دانش آموزان دشتی در  کنکور سراسری/کسب رتبه۴ توسط رضا حاجیانی

با اعلام رسمی نتیجه اولیه کنکور سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ،و طبق اطلاعات واصطه  از نتایج دانش آموزان دشتی خبر از موفقیت چشمگیر آنان در آزمون فوق دارد.بطوریکه رتبه های قابلا ملاحظه ای را کسب کرده اند که از آن جمله می توان به رتبه (رضا حاجیانی)4 و 14(صادق دشتی) و76 (احمدی)علوم ریاضی و یا رتبه (حسینی)18 علوم انسانی و یا رتبه 78 (خانم حیدری)علوم تجربی اشاره کرد (البته وجود رتبه های دیگر نیز در این سطح بعید نیست/این فقط اطلاعات کسب شده وبلاگ دشتی ها است) در ضمن وجود رتبه های 3رقمی دارای بیشترین فراوانی است که در مجموع حکایت از  موفقیت دانش آموزان دشتی دارد.جالب است بدانید دبیرستان نمونه علامه طباطبایی خورموج دارای بیشترین رتبه های برتر در کنکور سراسری بوده است.

از همین رو وبلاگ دشتی لازم می داند به دبیران محترم شهرستان خاصه دبیرستان نمونه علامه خسته نباشید عرض کرده و به دانش آموزان موفق شهرستان بویژه رتبه های برتر که بی شک مایه مباهات شهرستان هستند تبریک عرض کرده و موفقیتشان را از خدان منان خواستار است. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:٢٦ ‎ق.ظ

 

۱۳۸٧/٥/٢

 

روزی روزگاری در دشتی

 

تابستان یعنی کودکی گمشده
تابستان که می شود. همچین که باد گرم و شرجی به نوبت زندگی را برایت معنی دیگری می بخشد.خود بخود می روی در اعماق خاطرات ،خاطراتی که ردپای بسیاری از آنان را باید در تابستان می یابی.
خاطراتی که باید در طاقچه های خاک گرفته ذهنت جستجویش کنی.شاید مشترک باشد.پس مرور می کنیم _ تا از این حال و هوای روزمره درآییم _گریز از خواب ظهر گرما(شیطنتی عام البلوی) ،جستجو برای یافتن محلی برای آب تنی (حوض تلمبه ،دریا ،بنگه ،پاریو و...) ،دوستی های ماندگار(برخی از آنان مادام العمر است) ،اصرار به کارکردن و تامین پول توجیبی(کار سنگ و گچ فحله ی شایعه ترین آن بود البته در کنار حضور در زمین کشاورزی و باغ ها )_اولین احساس های استقلال_ ،بازی های خطیر (سنگ بازی ،کلمپ بازی ،شمشیر بازی و..) ،رفتن به مکتبخانه(تعلیم قرآن به شیوه سنتی که بعد از مدرسه اجتماعی ترین جایی بود که می توان در آن حضور یافت) ،چوپانی(حال و هوایش خاص است باید تجربه کرد خاصه اگر دسته جمعی باشد) ،مسافرت های زورکی(اولین بروز علقه های غیر ارادی به همسالان محله و..عدم رضایت از جامعه مقصد)،مسافرت های دزدکی(دلیل بروزش غیر از کنجاوی چه می توانست باشد)  ،چوب کیلی بازی (با صدای علی شیر خدا حبی) ،تیله بازی_تیرمویه بازی_ (شوخیانه یا جدی_بردن) ،گرگرو بازی(همراه با ترفند های خاص خود،تغییر چهره) ،هفت سنگ(یک بازی محلی ایرانی به تمام معنا) ،کتر بازی(شاید کم خطرترین بازی و شایعترین بازی مشترک دختران و پسران) و...
براستی چه بسیار واژه هایمان وامدار تابستان است ، واژه هایی که تا می شنویم لبخندی گوشه لبمان سبز می شود.لبخندی که شاید اکنون به لبخند تبدیل شده با چاشنی نوستالژیک...

اتمسفر حاکم بر تابستان دشتی
تابستان که می شود ،اتمسفر حاکم بر زندگی اجتماعی مردمان نیمکره شمالی تغییر می کند خاصه اگر این مناطق دارای اقلیم گرم و خشک باشند.
دشتی ما نیز با توجه به قرار داشتن در این ناحیه آب و هوایی تابستان روزگار مردمانش رنگی دیگر است.با آغاز دومین فصل سال جریانهای زندگی دشتی ها متفاوت تر دنبال می شود.چراکه در این فصل تحرکات و جنبشهای زیستی باشتاب کمتری پی گیری می شود.از همین رو نگاهی داریم هرچند گذرا بر برخی اتفاقات و مناسبات شایع تابستان در دشتی:
- دشتی ها چونان ساکنان نیمکره شمالی در این فصل سال بیشتر به مسافرت و گشت و گذار می پردازند. تا هرچند کوتاه قدری از این گرما و خستگی سالانه بکاهند.که در آن سفر به مشهد مقدس دارای بیشترین فراوانی سفرهاست.به اندیشه نگارنده باید برای یک بار هم که شده در زندگی چنین سفری را تجربه کرد خاصه اگر با مینی بوس باشد _باورکنید در هیچ جای کره خاکی چنین سفری را تجربه نخواهید کرد!_  و جمعی از انسانهای خودمانی ،تصور کنید درفضایی که معمولا قلیان از وسایل کلیدی سفر است که گر نباشد برای برخی سفر غیر ممکن می شود همراه با کودکانی که تا دیروز جهان را محله خود متصور بوده اند ،تقابل فرهنگی با سایر ایرانیان ،قیاسهای رفتاری و مدرنیته حاکم بر شهرها و مناطق طول سفر و هزار یک اتفاق دیگر که می شود کتاب و یا کتاب ها نوشت از خاطرات و تجربیات این سفرها.سفری دو هزار کیلومتری که بسته به مسیر گاهی از این هم فراتر می رود. همراه با مینی بوس هایی که برخیشان تحمل مسیر خورموج بوشهر اعصاب و روح پولادین می خواهد حال بماند از دو هزار کیلومتر...

- درکنار آن با ورود به نیمه دوم فصل و به هنگام برداشت محصولات نخل ها پیک عملیاتی دشتی ها به اوج خود در تابستان می رسد که همواره با حال و هوایی خاص دنبال می شود_ اگرچه به نظر می رسد امسال میزان برداشت رطب و خرما به نسبت سال گذشته کمتر باشد _ معمولا همراه با سرویس کامل نخل است یک رسیدگی تمام عیار و شاید به نوعی ابراز تشکر از نخل نیز باشد.رسیدگی که شامل بریدن شاخهای اصافی و خشک ،قطع علفهای هرز ، ،پالایش خاک نخل ،پاجوش کردن و... می شود. وبعد از برداشت فاز جدید استارت می خورد یعنی تمیز کردن خرما از خار و خاشاک بسته بندی و یا اصطلاحا درام کردن محصول که هر کدام دارای فوت و فن خاص خود است.

- هرساله با ورود به تابستان ،آن هنگام که دما و رطوبت بیشترین فراوانی پیشینه(ماکزیمم) خود را رکورد می کند ،آن هنگام که خورشید در نزدیکترین فاصله خود با زمین است و طولانی ترین روزها را تجربه می کنیم ، یکی  از مشکلات خود را برزوز می هد و آن کمبود مینی بوس در مسیر ها خاصه  مسیر خورموج - بوشهر است. به همان دلیلی که ذکر شد یعنی سیرصعودی سفرهای برون استانی در این فصل و با توجه به اینکه درصد بالایی از وسایط نقلیه این سفرها را مینی بوس تشکیل می دهد. البته باید اضافه کرد به دلیل سهیمیه بندی بنزین  متقاضیان استفاده از مینی بوس ها نیز بمراتب بیشتر از سالهای گذشته شده  و در نتیجه اکثر مینی بوس ها برای انجام مسافرتهای مورد اشاره در شهرستان حضور فیزیکی کمتری دارند باوجود این امر و با در نظر گرفتن اینکه مینی بوس به عنوان شاخص ترین وسیلع نقلیه مسیر ارتباطی مذکور سهم قابل توجه ی را جهت انتقال مسافران برعهده دارد. کمبود آن بسیار به چشم می آید. در نتیجه ایستادن و تعلل در ایستگاه ها و ترمینال ها غیر قابل تحمل می شود.حال کمبود و یا نبود مینی بوس با آن گرما جمع می شود تا برای شما مسافر تبدیل به کابوسی شود و  لحظاتی شخص را از حالت طبیعی خارج کند از همین رو باعث شده است که مسافران برای رفت و آمد مسیر مذکور دچار زحمات مضاعفی شوند که شاید مهمترین آنها از دست دادن زمان و اعصاب و روان آرام خود در حین انتظار برای مینی بوس باشد.انتظاری  که گاهی با مشاجره و حتی درگیریهای نیز همراه می شود...چرا؟

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]