دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸۸/٢/٢٧

 

 

 

انتصاب جدید در شهرستان دشتی

قائم مقام دادگستری استان بوشهر روز گذشته در این آیین اظهار داشت: هدف از رسالت پیامبران اقامه عدل، قسط و هدف از حکومت امام زمان (عج) نیز برقراری عدالت بوده و نماز و روزه در اولویت‌های بعدی است.
حجت‌الاسلام عبدالعلی بحرینی با تأکید بر حفظ استقلال دستگاه قضایی گفت: باید تمام آحاد مردم و مسئولان با ارجمندی و بزرگواری به دستگاه قضایی نگاه کنند.
رئیس سابق دادگستری شهرستان دشتی نیز در این آیین گفت: شهرستان دشتی از حیث مسائل قضایی و کار قضاوت بهترین شهرستان استان بوده که به‌ خاطر بافت فرهنگی آن و مردم دین‌مدارش کار قضا را آسان کرده است.
هدایت راهبی افزود: به ‌همین خاطر بر خود واجب می‌دانم تا از مردم خوب، صمیمی و متدین این شهرستان تشکر کنم.
وی اضافه کرد: متوسط آمار وارده پرونده‌های کیفری به دادسرا در ماه 250 فقره است که از این تعداد تقریباً 100 پرونده منتهی به صدور کیفر خواست در شعبه 101 دادگاه عمومی جزایی می‌شود.
رئیس سابق دادگستری شهرستان دشتی با بیان اینکه آمار پرونده‌های موجودی و جریانی دادسرا در حال حاضر 250 فقره است، افزود: متوسط آمار وارده پرونده‌های حقوقی به دادگاه و شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی در ماه 120 فقره است و در زمینه شورای حل اختلاف 13 شعبه فعال و 10 شعبه نیمه فعال داریم و تقریباً 80 نفر در شورای حل اختلاف شهرستان مشغول به خدمت هستند‌.
راهبی تصریح کرد: در سال 87 تعداد 6 هزار و 23 فقره پرونده وارد شورا شده که 5 هزار و 299 فقره آن مختومه شد که از این تعداد یک‌هزار و 263 فقره آن سازشی بوده است.
در پایان این آیین علی هاشمی‌نیا به ‌عنوان رئیس جدید دادگستری شهرستان دشتی معرفی شد.

آغاز عملیات اجرایی راه آتشکده مند دشتی

عملیات اجرایی پروژه احداث راه دسترسی آسفالت و کمپینگ تفریحی برای اثر باستانی و ملی محرابه مند در شهرستان دشتی آغاز شد. 

معاون فنی و اجرایی سازمان مراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر بعد از ظهر امروز در این آیین اظهار داشت: این پروژه شامل راه دسترسی به طول دو کیلومتر و به عرض 5/5 متر آسفالت، سه دستگاه ابنیه فنی و 200 متر دیوار حفاظتی است.
علی ذاکری گفت: یک‌هزار و 500 میلیون ریال اعتبار برای احداث این پروژه نیاز است که این اعتبارات از محل اعتبارات استانی تأمین و هزینه می‌شود.
وی اضافه کرد: در کنار این اثر باستانی کمپینگ استراحت تفریحی نیز احداث می‌شود و مدت اجرایی این پروژه هفت ماه است.
معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر افزود: اثر باستانی محرابه مند (کلات مند) و (آتشکده مند) از قدیمی‌ترین آثار باستانی استان بوشهر است که در فاصله 19کیلومتری جنوب غربی شهر خورموج و در دامنه کوه مند دشتی و در نزدیکی روستای حیدری واقع شده است.
ذاکری تصریح کرد: اثر باستانی محرابه مند هر ساله مورد بازدید هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.  

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/٢٠

 

چه کسی بود صدا زد دشتی؟!

 

در روزگار خود زیست می کنی با تعلقات خاطری که داری با همه داشته های نداشته ات و نداشته های داشته ات با محیط زیستی که در آن رشد و نمو یافتی و امروز هر از چند گاهی مروری به آن می کنی و گاهی انگشت حیرت به دهان و گاهی افسوس خوری و گاهی لبخندی گوشی لبت خودنمایی می کند که....
 خبری می شنوی البته خبر که چه گویم بیشتر شکی است که متاسفانه داریم به آن عادت می کنیم و چه تلخ است این قصه عادت! آری زمزمه هایی که همسایه جنوبی در پی آن است که بخشی از شهرستان مان را به آنها محلق شود!!زمزمه ها حاکی از آن است که برخی از مسئولان شهرستان دیر در حال پیگیری و رایزنی هایی هستند که بخشی از شهرستان دشتی به شهرستان دیر الحاق شود!! ادعا و پیگیری که  پیش از این نیز شهرستان های دیگر در مورد شهرستان دشتی بعمل آورده و در اکثر مواقع طبق شواهد تاریخی منتج به نتیجه هم شده است متاسفانه! و شاید نمونه بارز آن همین شهرستان دیر است که روزگاری بخشی از شهرستان دشتی قلمداد می شد و در سال 1359 به عنوان شهرستان دیر در تقسیمات کشوری جای خود را تثبیت کرد ولی امروز روز آنان دوستدار و خواستار الحاق قسمتی از شهرستانی هستند که...چرایش زیاد و جواب هایش هم. اما شاید ایرادی نباشد بر این پیگیری ها ولی باید جست چرا چنین پیگیر هایی می شود اصولا؟؟ و چرا دشتی؟؟شاید برای اینکه خدای ناکرده دیواری کوتاهتر از دشتی در این حوالی نیست شاید!؟! شاید بخاطر اینکه دشتی مسبوق به سابقه است دراین فقره شاید!؟! شاید به دلیل اینکه اصولا پیگیری خوب است حال از هر نوع که باشد!؟! شاید شاید است!!!
      
بسیار می توان صفحه های و سطرها سیاه کرد. اما کوتاه سخن اینکه با اشراف بدین اصل که موضوع مذکور و موضوع هایی از این دست ، پلی ژنیک است و نیاز به ژرفکاوی بیشتر دارد در پارادیم شناختی بهتر،باید این نکات را از منظر یک دشتیاتی خاطر نشان کنم و برای تنوع هم که شده به خودمان تلنگری بزنیم!!:
+  واقعیت این است که ما اینجاییم و نه گذشته مان را می شناسیم و نه می دانیم از آینده چه می خواهیم!
+ هنوز بسیارمان در فضای بورخسی سیر می کنیم!
+ هنوز به افق های کوتاه قانع هستیم!
+ سخت محتاج اندکی تدبیریم و کمی تحرک !
+ بهتر است عادت کنیم دقت کنیم خسته و بی انگیزه از کنار جریانات نگذرییم.
+ یادمان باشد در آتیه نزدیک (فردایی که زودتر از امروز می رسد) به ناحق بیان خواهیم کرد: " ما هنوز قربانی چیزی هستیم که می توان آنرا انتقام زمان نامید " اما واقعیت چنین نیست!
+ یادمان باشد و یادمان بماند باز هم تاریخ را مرور کنیم تا بدانیم این که اکنون هستیم ،نبوده ایم!
+عمیقا اعتقاد دارم باید از من بگذریم و به ما برسیم ،زندگی مشروطه را گوشه ی بیاویزیم ،از دوران اما ها و اگرها فاصله بگیریم ،از این خمودگی جمعی و بی تفاوتی رسمی قدری بکاهیم.بدین سان غنی تر، پرمغزتر،پیچیده تر،شادمان تر و روشن تر از زمانی می شویم که قید و بند زندگی روزمره دست پایمان را بسته است. در این حال افتخار ما آینده ای است که با هم می سازیم.
- - - تا روزی بگوییم دشتی ها آن  آنی را که باید داشته باشند دارند

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٤٥ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/٢٠

 

اخبار انتخاباتی

 

انتخاب اعضای هیئت اجرایی انتخابات شهرستان دشتی
اعضای هیئت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان دشتی استان بوشهر انتخاب شدند.
به‌گزارش خبرگزاری فارس ،در جلسه معتمدان شهرستان دشتی که با حضور فرماندار و ناظرین شورای نگهبان شهرستان دشتی در محل سالن اجتماعات این شهرستان تشکیل شد هفت نفر عضو غیر اداری و معتمد هیئت اجرایی انتخاب شدند.
فرماندار دشتی در این جلسه در سخنانی به انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دهم در 22 خرداد امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به رقابت نامزدهای ازجناح‌های مختلف شاهد انتخابات پرشور و با نشاط و رقابتی هستیم.
رضا جمشیدی تاکیدکرد: زمینه برگزاری انتخاباتی سالم و آزاد و با نشاط فراهم است.
خلیل رضایی رئیس ناظران شورای نگهبان شهرستان دشتی نیز گفت: بیش از 400 نفر از نیروهای هیئت نظارت آماده نظارت برانتخابات حساس ریاست جمهوری هستند و سعی ما این است که با هرگونه تخلف که باعث خدشه‌دار شدن انتخابات شود برخورد کنیم.
در پایان این جلسه و نشست پس از رای‌گیری هفت نفر عضو هیئت اجرایی انتخابات شهرستان دشتی انتخاب شدند.
سید غلامحسین بهزادی، شهناز شیرکانی، حسین حسن زاده، عبدالله گلبینی، باقر محمودی، غلامرضا پاک نژاد و حسین خالقی به‌عنوان عضو اصلی و پنج نفر به‌ عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شدند.
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳۸ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/٢٠

 

 

 

احداث سد باغان، 25 میلیون متر مکعب آب در بوشهر ذخیره می‌کند

نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با احداث سد باغان در شهرستان دشتی حدود 25 میلیون متر مکعب آب ذخیره می‌شود.

به ‌گزارش خبرگزاری فارس، شهلا شباک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مطالعات فاز اول بازنگری این سد به اتمام رسیده و مجوز تخصیص آن نیز از وزارت نیرو اخذ شده و هم اکنون مطالعات فاز دوم این سد در حال انجام است.
وی با بیان اینکه این سد از نوع بتن کوبیده غلطکی است، تصریح کرد: حجم آب قابل برداشت برای مصارف شرب حدود 11 میلیون متر مکعب است.
نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: میزان آب قابل برداشت برای مصارف زیست محیطی و حقابه بران را به ترتیب حدود سه و 5 میلیون متر مکعب است.
شباک جلوگیری از وقوع سیلاب‌های مخرب در منطقه و تأمین آب شرب مورد نیاز مردم را از اهداف مهم احداث سد باغان عنوان کرد و از اتمام مطالعات مربوط به محیط زیست این سد و ارسال آن به سازمان محیط زیست کشور برای تصویب آن خبر داد.
وی با اشاره به اینکه مطالعات فاز دوم سد دشت پلنگ شهرستان دشتی در حال اتمام است، گفت: با احداث سد دشت پلنگ حدود 52 میلیون متر مکعب آب ذخیره می‌شود
نماینده مجری طرح شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه این سد به صورت خاکی و با هسته آسفالتی احداث می‌شود، تصریح کرد: هدف از احداث این سد جلوگیری از وقع سیلاب‌های مخرب و تأمین آب شرب مورد نیاز منطقه است.
شباک با بیان اینکه حدود 34 میلیون متر مکعب از آب‌های ذخیره شده در پشت این سد به مصرف شرب می‌رسید، سهم محیط زیست و حقابه آن را به ترتیب حدود شش و 12 میلیون متر مکعب ذکر کرد.
وی با اشاره به اهمیت این سد در تأمین آب شرب منطقه ابراز امیدواری کرد؛ با احداث سد دشت پلنگ آب شرب منطقه از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار شود.

 

آغاز عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی آموزش و پرورش دشتی 

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی و رفاهی آموزش و پرورش شهرستان دشتی با حضور مسئولان در شهر خورموج آغاز شد.

به ‌گزارش خبرگزاری فارس،فرماندار دشتی  در این آیین اظهار داشت: عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی رفاهی آموزش و پرورش دشتی از مصوبات سفر دوم ریاست جمهور به استان بوشهر است که امروز اجرایی می‌شود.
رضا جمشیدی افزود: این مجتمع در زمینی به مساحت 8 هزار و 500 متر احداث می‌شود و برای اجرای آن 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتی نیز در این آیین گفت: برای ساخت این مجتمع این مجتمع بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
خلیل رضایی افزود: این مجتمع با زیربنای 3 هزار و 500 متر در چهار طبقه شامل سالن اجتماعات 450 متری، سالن کنفرانس،کارگاه‌های ‌آموزشی، کتابخانه، تالار 250 نفری‌، سلف سرویس و 22سوئیت احداث است.
وی با بیان اینکه این مجتمع در شهرستان دشتی بی‌نظیر است، گفت: ساخت این مجتمع دو سال به‌ طول می‌انجامد و با ساخت آن شهرستان دشتی از یک مجتمع فرهنگی مطلوب بهره‌مند می‌شود.
رضایی افزود: سال گذشته مبلغ 50 میلیون تومان توسط استاندار سابق بوشهر و مبلغ 150میلیون تومان نیز از طرف مهندس ابوطالب شفقت استاندار مردمی بوشهر به این امر اختصاص یافته است که تا تیر ماه سال جاری هزینه می‌شود.
رضایی از فرماندار دشتی و مسئولان استان خواست تا اعتبارات لازم را در کمیته استان تصویب کنند.
مدیر آموزش و پرورش دشتی تصریح کرد: با راه‌اندازی این مجتمع عظیم، دیگر دغدغه میزبانی در شهرستان دشتی نداریم.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٢۸ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/۱۸

 

مهاجری از دشتی

 

اهل دشتی بود دیار شعر ،شروه و شهید که هنوز هم غریب است چون خود او ...در نمیکره شمالی زیست (در نجف متولد شناسنامه اش از کربلا صادر ،در قم زیست) و در نیمکره جنوبی (کشور گویان) به آرزویش رسید....


در ٢٢دی ١٣۴۶ه.ش در نجف اشرف دیده به جهان گشود اما شناسنامه اش صادره  از  نینوا از عاشقانه ترین شهرهای گیتی " کربلای معلا " است. پدر نامش را محمدحسن گذارد و تحت تربیت اسلامی خود او را پرورش داد. پدرش _شیخ حسین_ از اهالی دشتی به شمار می‌رفت که به قصد مجاور شدن به کربلا مهاجرت کرده بود. /وقتی که حسن البکر رئیس جمهور شد، همه ایرانی‏ها را به‌ زور از عراق بیرون کرد. خانواده محمد‌حسن هم برگشتند ایران؛ رفتند قم و همان‌جا ماندند/. محمد حسن بعد از طی دوران کودکی به مدرسه رفت و در زمان تحصیل در دبیرستان ذکر مصیبت اهل‌بیت (ع) را بر روی منبر آغاز کرد. محمدحسن دیپلم ریاضی داشت. مهندسی هم قبول شد؛ اما خوشش نمی‏آمد، انصراف داد. دلش می‏خواست مثل برادرش پزشکی بخواند، کنکور تجربی داد. مرحله اول قبول شد؛ اما مرحله دوم نه. بعد که رفت سربازی تصمیم گرفت در رشته انسانی امتحان بدهد. در مدتی که برای کنکور می‏خواند، رفت مدرسه علمیه معصومیه قم درس حوزه خواند. با رتبه 200 رشته حقوق دانشگاه قم هم قبول شد. بعد امتحان داد و فوق‏لیسانس حقوق بین الملل را هم به پایان رساند. سال 1379 از طرف سازمان مدارس و حوزه‏های علمیه خارج از کشور، ماموریت دادند تا به کشور گویان در آمریکای جنوبی برود. قرار بود آن جا مدرسه علمیه‌ای ساخته شود. او رفت تا شرایط را بسنجد و گزارش بدهد. مدتی در مورد کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب تحقیق می‏کرد. سازمان جزوه‏اش را پسندیده بود. بدون لباس روحانی رفت، تا ببیند شرایط این کشور به درد تبلیغ می‏خورد یا نه. مدرسه‏های مخصوص مسلمان‏ها داشتند؛ اما مدیرانش غیر ایرانی و عرب بودند. سفرش سه‌ماه طول کشید. زبان انگلیسی را خیلی‌خوب بلد بود. کلاس و این چیزها هم نرفته بود، خودش یاد گرفته بود. استعدادش توی یادگیری زبان، عالی بود. با خارجی‏های انگلیسی زبانی که برای تحصیل به حوزه علمیه قم آمده بودند، رفت و آمد می‏کرد تا خوب مسلط بشود.

زمان جنگ، سربازی‏اش افتاده بود عسلویه و جزیره خارک. در خارک مترجم مهندس‏های خارجی _ که برای استخراج نفت آمده بودند _ نمی‏گذاشتند برود جبهه. می‏گفتند به مترجم خوب خیلی احتیاج دارند. خودش می‏گفت روحانی باید به همه زبان‏ها مسلط باشد، چون کارش تبلیغ اسلام بین مردم است. برای ارتباط با مردم هم باید به زبان خودشان حرف زد.

با پایان دوره سطح در محضر آیات عظام تبریزی، علوی گرگانی و وحید خراسانی و اخذ مدرک دیپلم کلاسیک به مدت 5 سال درس خارج فقه را گذراند و توسط حضرت آیه‌الله خامنه‌ای معمم گشت و بعد از مدتی توانست مدرک کارشناسی ارشد خود را در حقوق بین‌الملل دریافت نماید. ابراهیمی به زبانهای انگلیسی و عربی تسلط کامل داشت و با زبانهای فرانسوی، آلمانی، اسپانیولی، و در حد رفع نیاز آشنا بود. به طوریکه در مدرسه حجتیه، مجتمع شهید بهشتی و مدارس حوزه علمیه نحوه مکامله عربی و انگلیسی را به طلاب آموزش می‌داد. او در سال 1369 جهت تبلیغ دین اسلام به بوشهر مهاجرت کرد و از سال 1375 به همکاری با سازمان مدارس خارج از کشور پرداخت. آنگاه برای مدتی مسئولیت امور حقوقی مرکز جهانی اهل‌بیت (ع) را پذیرفت. حضور او در کشورهای حوزه کارائیب (سورینام، ترینیدادوتوباگو و گویان) و کشورهای عربی باعث شد، جمع کثیری از مردم به حقیقت ولایت امیرمؤمنان آگاه شوند. در سال 1381 ابراهیمی برای مدت دو سال به کشور گویان(1) در آمریکای جنوبی رفت و با وجود مشکلات و شرایط خاص این کشور فعالانه با سمت مدیریت کالج مطالعات اسلامی به خدمت پرداخت و یک مرتبه در فروشگاه مورد ضرب و شتم مخالفین قرار گرفت. حجة‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد حسن ابراهیمی امام جمعه جرج تاون_پایتخت گویان_ در روز چهاردهم فروردین ماه سال 1383 در سن 37 سالگی از مقابل کالج محل تدریس خود ربوده شد و ٣۵ روز بعد _١٨ اردیبهشت ماه_ پیکر خون‌آلودش را با دستانی بسته در حالی که مشخص بود شکنجه های بسیاری را متحمل شده در 46 کیلومتری جرج تاون در گودالی به عمق1 الی 2 متر یافتند. پیکر پاک او را در شهر قم به خاک سپردند. از او یک فرزند به نام فاطمه به یادگار مانده است.

 ؛البته نتوانم او را و خدماتش را بطور کامل معرفی و شناسانم اما کاش و ای کاش که درچنین ایامی با برگزاری بزرگداشت و همایشی در شان ایشان یاد و خاطره دانشمند و شهید بین الملل ،در دیارش دشتی گرامی داشته می شد.؛ 
 


  گوشه ای از سوابق تدریس واجرایی شهید
 - تدریس در مدرسه حجتیه (طلاب خارجی) - تدریس ادبیات عرب و مکالمه عربی اصول فقه و مکاسب محزمه در مدارس حوزه علمیه قم  - فوق لیسانس روابط بین الملل - کارشناس کنگره جهانی اهل بیت(ع) ـ مترجمی سایت های سپاه در دوران دفاع مقدس - مترجمی زبان انگلیسی در سازمان حوزه ها ومدارس علمیه خارج کشور.
 
1- جمهوری تعاونی گویان کشوری است در آمریکای. پایتخت آن جورج تاون است.این کشور با سورینام و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد. سالها قبل مستعمره انگلیس بود و در سال 1996 استقلال یافت. این کشور به صورت جمهوری اداره می‌شود. ولی حزب حاکم عمدتاً دست هندوهاست. مسیحیت و مسلمان نیز در آنجا سکونت. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥٩ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/۱٤

 

مسیله عبدی 40سال قبل

 

نکته: گزارش موجزی که در ادامه می خوانید ماجرایش برمی گردد به  روزهای ابتدایی سال جاری در مسیله عبدی  بخش کاکی ، اما به دلیل قدری فاصله گرفتن از آن روزها ماند تا امروز که بهانه اش هفته معلم است و از همین  رو فرصت را غنیمت شمرده به نمایندگی و سپاس از همه معلمانی که در دشتی ، از دشتی و برای دشتی تلاش کردند این مطلب فوق را پیشکشی می کنیم:

* از مسیله کوسه تا هلالی ،روستاهای ساحل رودخانه ،هرخانواده صد-دو گندم خود را برای ساخت مدرسه اختصاص می دهند.از تمام روستا برای خشت زدن و بریدن نخل تراشیدن جمع می شوند. مدرسه خشتی مسیله عبدی را همه باهم می سازند و تیر را از تنگِ نصفه شده ی نخل تعبیه می کنند.عکس و تصویرمدرسه درسال 47 است که بعد از سیل 65 شسته شد و رفت ولی خاطرات دانش آموزان و معلمان ساعی آن هرگز.چند متری همین مدرسه ،اکنون ساختمان سنگ و سیمان دبستان پاسدار مسیله عبدی پابرجاست که سالهای اول بعد از انقلاب ساخته شده است.


* محمد ارسلان شعبانی ،حدود 60ساله ،متولد و ساکن سنندج ،آموزگار سالهای 47 تا 49 دبستان مسیله عبدی ،چهارمین  معلم مدرسه بعد از آقایان عنفوانی ،امیری و صادقی بعد از 40سال به کاکی می آید.صبح یک روز نوروز برای تجدید با دانش آموزان به مسیله می روند.دبستان آن سالها 36 دانش آموز داشته است.وی دو فرزند دارد "ارشام" که در آلمان برق و کامپیوتر خوانده و "الهام" که کارشناسی معماری می خواند.آقای شعبانی می گوید:دوره آموزشی را لاهیجان گذرانیدم و به تصادف بوشهر با برگزیدم.چشمم را بستم و روی نقشه انگشت گذاشتم.بعد هم از دیر به اینجا آمدم.


* خوش خلق ،قدی متوسط ،موهای جلوی سر ریخته ،هنوز هم دستی بر تدریس دارد.سالهای زیادی را در تهران ،بوشهر ،کردستان و شهرهای شمالی کشور به معلمی گذرانده.هنوز سیمای 40سال قبل تک و توک اهالی را به یاد می آورد.


* اغلب شاگردها جمع می شوند.میز و نیمکت و امکانات مدرسه یک روزه به همت ریاست آموزش و پرورش کاکی آقای شهری ،مهیا می شود.یک صبح آفتابی ،معلم سالهای دور که با موی سپید شاگردان و صد در صد تخریب دهشتناک سیل۶۵ بر روستا مواجه می شود بغضش می یترکد و شاگردان نیز تاب ناورده اشکها جاری می شود....گاهی خاطره ی با حدیث سالهای دور.شاگردی آدرس چهل سال پیش معلمی را باز می خواند و...بعد هم عکس دسته جمعی.


* قاب عکسی که در دستان معلم است.شاگرد شهید اوست.شهید ناصر حاجیانی که حالا دبستانی به نام اوست.دور و برمعلم شاگردان قدیمی با موی سپید ایستاده اند و مابقی فرزندان شاگردان هستند.

/باسپاس فراوان از مهندس محمد باقر حاجیانی/ 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥۸ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/٢/۱۳

 

 

 

افتخاری دیگر از یک جوان دشتیاتی

با خبر شدیم وبلاگ محمد صداقت از روحانیون جوان و از  آینده داران دشتی برای دومین سال متمادی همزمان با دومین طرح سراسری وبلاگ نویسی بوی سیب موفق شدند رتبه سوم بخش وبلاگ نویسی طرح فوق را برای وبلاگ "بوی سیب بهشتی " از آن خود کند ،جشنواره فوق را همانند سال گذشته رادیو معارف برگزار کرده بود ;بد نیست بدانید صداقت از روحانیون جوان دشتیاتی است که در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیلات حوزوی است.

وبلاگ  دشتی ها با افتخار موفقیت حاج آقا صداقت را به ایشان تبریک گفته و آرزومند موفقیت ها روز افزون وی از خدای سبحان است.

لینک ها ی مرتبط:

متن کامل بیانیه هیات داوران

وبلاگ  شوق وصال

 

 برداشت گندم از اراضی کشاورزی دشتی آغاز شد

امرالله فاریابی  در گفتگو با  فارس اظهار داشت: برداشت گندم از 4 هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دشتی آغاز شده است و تا پایان اردیبهشت نیز ادامه دارد‌.
وی افزود: سطح زیرکشت گندم آبی شهرستان دشتی در سال گذشته 4 هزار و 600 هکتار بوده که به ‌علت خشکسالی و کاهش میزان بارندگی در شهرستان دشتی امسال به 4 هزار و 300 هکتار کاهش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان فصل برداشت گندم آبی 10 هزار تن گندم برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی گفت: کاهش سطح آبی به‌ دلیل خشکسالی‌های اخیر و کاهش سفره‌های آبی زیرزمینی را به ویژه در دشت پلنگ شاهد بودیم.
فاریابی افزود: کاهش سطح گندم دیم به‌ دلیل پراکنش نامناسب بارندگی‌ها و در مجموع کاهش بسیار شدید میزان بارش بوده است.
وی خاطر‌نشان کرد: سال گذشته در شهرستان دشتی 27 هزار هکتار گندم دیم کشت و 14 هزار تن گندم برداشت شد.
فاریابی تصریح کرد: در سال زراعی جدید 14 هزار و 600 هکتار از اراضی شهرستان دشتی زیرکشت کندم دیم قرار گرفته و حتی در بعضی از نقاط سبز شده است ولی بر اثر خشکسالی و عدم بارندگی به ‌موقع امسال هیچ‌گونه گندم دیم برداشت نمی‌شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/٢/۳

 

 

 

 همایش نقش مردم و روحانیون دشتی در مقابل با استمار
استاندار بوشهر گفت: علما در مواقع حساس تاریخی همیشه در صحنه‌های جهاد نقش آفرین بوده‌اند و جامعه ما با رهبری امام (ره) متولد شد و با هدایت پیامبرگونه آیت‌الله خامنه‌ای در حال تداوم است.
ابوطالب شفقت عصر امروز د‌ر همایش نقش مردم و روحانیون دشتی در مبارزه با استعمار اظهار داشت: نیروهای مبارز استان همواره تابع فرمان روحانیت بوده‌ و روحانیون هدایتگر و مرشد مردم مذهبی استان بوشهر بوده‌اند.
وی افزود: افتخار می‌کنم که توانمندی‌های علمی جوانان ما الگوی جوانان جهان است و ایران به الگوی علمی و مدیریتی در جهان تبدیل شده است.
استاندار بوشهر تصریح کرد: صحنه‌های مقاومت و حضور به حق مردم است که باعث پشتیبانی و اقتدار مدیران و مسئولان کشوری به‌ خصوص رئیس جمهور مردمی شده است که با اقتدار به نمایندگی از کشور ایران خطر صهیونیست را با تریبون جهان به جهانیان اعلام می‌کند.
شفقت گفت: این توانمندی و شرایط به وجود آمده با وحدت و همدلی و هدایت علما و روحانیت به ‌دست آمده و جوانان ما امروز به گذشتگان خود افتخار کرده و با قدرت در مقابل دشمنان ایستادگی می‌کنند.
امام جمعه خورموج نیز با اشاره به خصوصیات مردم دشتی یادآور شد: ایمان ‌و ‌حضور در مراسم عبادی یکی از خصوصیات بارز مردم دشتی است و ولایتمداری و اعتقاد راسخ به ولایت عصمت و طهارت، نجابت، حجت، حیا وکم توقعی و روحیه عالم‌پروری از دیگر ویژگی‌های مردم شهرستان دشتی است.
حجت‌الاسلام عبدالحسین مصلح ادامه داد: از 18 امام جمعه استان 11 نفر از دشتی است و شهید شیخ ابوتراب عاشوری نخستین روحانی مبارز در صحنه انقلاب از روحانیون شاخص دشتی است و همچنین شهید میربهزاد شهریاری نخستین نماینده مردم دشتی بود که تقدیم به انقلاب شد، شهید مهدوی و توسلی شهدای خلیج فارس، شهید ابراهیمی نیز نماینده یا سفیر ایران در کشورگوام از اهالی شهرستا دشتی بود.
وی تصریح کرد: عالم محوری و مرجع بودن روحانیت همیشه در دشتی وجود داشته و مردم، کدخداها، خوانین و روسای دشتی نزد علما ادب زانو می‌زدند.
نماینده مردم دشتی وتنگستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: مشکل استان بوشهر به‌ ویژه دشتی با قدمت درخشان تاریخی آن فقر منابع مکتوب است و نخستین حوزه‌های جنوب کشور در دشتی بنا شده و 120 ‌‌سال پیش حوزه علمیه در کردوان تاسیس شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی پورفاطمی با انتقاد از شرایط فعلی شهرستان دشتی یاد‌آور شد: متاسفانه با این قدمت علمی حوزه علمیه‌ای درخود دشتی وجود ندارد.
وی به مشاهیر دشتی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تاریخ دشتی سرشار از انسان‌های بزرگ است و در بعد مبارزاتی خالوحسین دشتی، رئیس غلام دشتی، علی اسماعیل فخرایی زبانزد هستند و ادیبان و علمای درجه یکی چون محمدخان دشتی، سیدعلی نقی دشتی، آخوند ملاحسن کبگانی و خاندان حامدی‌ها و نمازی‌ها و ..‌. در این منطقه زندگی می‌کردند و اینک نیز آیت‌الله حاج میرزا احمد دشتی، آیت‌الله سید مصطفی حسینی و مشاهیر بزرگ گمنامی چون حاج علی مرادی که شهریار شعر جنوب است از دشتی هستند.
دبیر همایش اظهار داشت: 24 مقاله به دبیرخانه ارسال شده که 10 مقاله برتر ارائه می‌شود.
رضا جمشیدی افزود: دشتی با سابقه تاریخی و مبارزاتی، نقش مهمی در مبارزات مردم استان علیه استعمار داشته است.

 

موفقیت هنرمندان شهرستان در نهمین جشنواره فیلم کوتاه منطه یک کشور

نهمین جشنواره سینمای جوان منطقه یک کشور با عنوان خلیج فارس چهارشنبه شب با معرفی برترین های خود در چهار بخش فیلم ، فیلمنامه ، عکس و پوستر فیلم در مجتمع فرهنگی و هنری بوشهر به کار خود پایان داد.

طبق رای هیات داوران این جشنواره در بخش فیلمنامه، دیپلم افتخار برای پوستر فیلم "دو مرد و یک شهر"  کار استاد محمد رضا بی گناه اهدا شد در ضمن  حسن رضایی هنرمندی دشتیاتی به همراه عبدالرحیم صاحب الفصول موفق شد در بخش فیلمنامه برای  فیلم "نفس"  دیپلم افتخار را از آن خود نماید. به همین بهانه وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت این دو هنرمند هم شهرستانی را با افتخار به ایشان و جامعه هنری دشتی تبریک و آرزوی موفقیت ایشان را از خدای منان خواستار است

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٤٥ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]