دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸۸/۸/٢٩

 

 

 

بنا بر این بود که او را با صفاتی شناسانم ولی شد اینکه بنویسم:

فردی که به معنای واقعی محقق است ،از کوچکترین مسائل نیز کمال بهره را می برد و با نگاهی نافذ صحت و سقم آنرا پیگیری می کند " هرگز تعصب را به کار حرفه ای خود وارد نکرده است " همیشه پای ثابت سفرهای تحقیقاتی و علمی شهرستان است ،هرگاه صحبت از فرهنگ و ادب به میان می آید سراپا گوش است و نکته بردار،علم الانساب او در حد تیم ملی است!همیشه افرادی را به شما می شناساند که حاصل پژوهشهای شبانه روزی اوست،گاهی در دشتی،گاهی در آبادان،یزد،هندیجان و...می توانی او را بیابی او پیگیر است او هرگز به پژوهشهای کتابخانه ای اعتقادی ندارد او می رود می بیند می پرسد می شنود می نویسد و...

و ما تاریخ را تورق می کنیم بی مرارت از حاصل مرارت او...

او کسی نیست جز ،غلامحسین هادی نژاد دشتی ; دبیر توانای شهرستان که به تازگی دومین کتاب خود را وارد بازار نشر کرده است. کتابی تحت عنوان " زیارتگاه های استان بوشهر " که دفتر اول آن در 112 صفحه به شمارگان 1500جلد به قیمت 2200تومان توسط انتشارات وثوق قم به چاپ رسیده است. از همین رو و به این بهانه گپی موجز داشیتم با این فرهیخته دشتی که در ادامه خواهید خواند:

- دشتی از منظر شما در گذشته ،حال و آینده:

+ گذشته درخشان، حال درخشان و آینده نیز درخشان خواهد بود!

- نقطه ضعف و یا همان پاشنه آشیل مردم استان بوشهر خاصه دشتی :

+ سه مورد عمده: تواضع زیاد،کوچک نفسی بیش از حد و ضعف قدرت بیان

-  نقش و چگونگی تاثیر در گامهای توسعه استان و دشتی:

+ هرنفر در هر جایگاهی که هست خود می تواند منبع اثر باشد حال نویسنده با قلم توانای خود،دانشجو با کسب مقام های برتر علمی و...حتی سخنور با سخنرانی های نافذ خود می تواند گامی را درجهت تحقق توسعه و شناساندن استان و شهرستان بردارد اما مهمترین عامل تاثیرگذاری ،تحصیل علم و کسب مراتب بالای علمی است. 

-  دیگر آثار شما:

+ کتابی به نام " مرغ باغ ملکوت " که شرح و حالیست بر ورود سادات دشتی و زندگی مرحوم حاج سید محمد امین که در سال   86 توسط انتشارات دریانورد تهران  منتشر شد.در ضمن کتاب اصلی و مهمی که سالهاست بر روی آن وقت گذاشته ام تحت عنوان " نامداران استان بوشهر "  و تا کنون 15دفتر(حرف دال) آنرا آماده کرده ام نیر امیدوارم بزودی موفق به تکمیل و انتشار آن شوم. دو کتاب دیگر نیز در رابطه با آداب رسوم شهرستان دشتی و بخش کاکی نیز به طور پژوهشی دنبال می کنم و البته مقالات متعددی که در نشریات استان به چاپ رسیده است.

- و این اثر:

+ طبق صحبت های اولیه مقرر بوده است که در سه جلد منتشر شود که با تحقیقات فعلی احتمالا در چهار جلد به رشته تحریر در خواهد آمد و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.     

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٥٢ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢۸

 

 

 

معارفه مدیران جدید شهرستان دشتی

بعد از معارفه ریاست شبکه درمان شهرستان،بیمارستان زینبیه خورموج و دانشگاه آزاد خورموج به نظر می رسد استارت تغییر مدیران شهرستان وارد فاز جدیدی شده است چرا که طی هفته گذشته آقایان مهدی بهزادی نیا ،حیدری نژاد و محمد محمودی نیز به ترتیب به عنوان مدیران جدید آب وخاک ،شبکه گاز شهرستان و منابع طبیعی شهرستان معرفی و از سرپرستان و مدیران اسبق ادارات فوق تجلیل به عمل آمد.با این تفاسیر بی تردید در روزها و هفته های آتی نیز شاهد معارفه هایی در شهرستان خواهیم بود ولی چه کسانی؟؟باید منتظر ماند.... 

رتبه نخست هنرستان‌های فنی و ‌حرفه‌ای دشتی در استان بوشهر

خلیل رضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بر اساس ارزیابی سازمان آموزش و پرورش و مستندات سازمان سنجش کشور هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای شهرستان دشتی از بین 17 منطقه استان در کنکور سراسری سال 1388 مقام اول را کسب کرده است.
وی افزود: علاوه بر این موفقیت دشتی در فعالیت‌های مختلف آموزش و پرورش کارگاهی نسبت به سایر مناطق در استان پیشتاز بوده است.
وی تصریح کرد: در کنکور امسال تعداد 24 نفر از پذیرفته‌شدگان رتبه‌های زیر یک هزار کسب کرده‌اند.
رضایی خاطرنشان کرد: هنرستان شهید حیدری‌پور به صورت شبانه‌روزی و در هشت رشته با 240 دانش‌آموز از مدارس مهم فنی و حرفه‌ای شهرستان است.
مدیر آموزش و پرورش دشتی ادامه داد: این موفقیت‌ها مرهون تلاش‌ها و پشتکار هنرجویان و خدمات صادقانه و دلسوزانه کادر آموزشی و تربیتی است که تعامل و همدلی رمز این موفقیت است.
وی در ارتباط با مشاوره دانش‌آموزان در مدارس اضافه کرد: در حال حاضر برنامه‌های مشاوره‌ای مدارس به سمت تخصصی شدن و خدمات مشاوره‌ای سوق داده شده است و طرح‌هایی چون طرح احیا نقش مشاوره‌ای معلمان در حال اجرا است.
مدیر آموزش و پرورش دشتی تصریح کرد: آشنایی مشاور با ویژگی‌ها و مقررات موجود مربوط به مقاطع متوسط یا دانشگاهی بسیار حائز اهمیت است.
رضایی خاطرنشان کرد: مشاور تلاش می‌کند علاوه بر اینکه مراجع را از جنبه‌های مختلف هوشی، استعداد و علایق شناسایی کند این شناخت را با شناخت‌های خود دانش‌آموز درهم می‌آمیزد و با در نظر گرفتن مقررات بیرونی و شرایط ویژه جامعه اقدام به تصمیم‌گیری کنند.
وی یادآور شد: مشاوره تحصیلی کمک می‌کند تا دانش‌آموز با تسلط بیشتری به مطالب مورد نظر سر جلسه امتحان حاضر شود و علاوه بر این اعتماد به نفس داشته باشد.

سرمایه گذازی ٧۴٠/١میلیارد ریالی شرکت کارآفرینان لیان در دشتی

رضا جمشیدی در نشست بررسی مسائل و مشکلات شرکت کارآفرینان لیان اظهار داشت: طرح شرکت صنایع و معادن کارآفرینان لیان در زمینه تولید سیمان خاکستری با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 740 میلیون ریال با ظرفیت 198هزار تن و اشتغال 420 نفر در محل شهرستان دشتی است.
وی افزود: موارد مطرح شده در این نشست در ارتباط با کمک و راه‌حل مناسب برای رفع مشکلات و مسائل شرکت کارآفرینان لیان است که خواستار حمایت و همکاری بیشتر سازمان صنایع و معادن استان از شرکت مذکور هستیم.
فرماندار شهرستان دشتی تصریح کرد: همچنین معرفی دو نفر سرمایه‌گذار از سوی فرمانداری برای مشارکت با شرکت کارآفرینان لیان برای پیشرفت و سرعت بخشیدن به امور، به این شرکت وارد شوند.
جمشیدی با اشاره به توجه رئیس جمهور به استان‌هایی مثل بوشهر و مناطق محروم همانند شهرستان دشتی ادامه داد: مبلغ 80 میلیارد اعتبار با بودجه سه استان در گذشته برابر است و بر این مبنا بخش مرکزی دشتی از محرومیت بیرون آمده است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ما کمبود اعتبار نداشته‌ایم پروژه‌های عمرانی در شهرستان بسیار مطلوب بوده است و پروژه‌های بزرگی در شهرستان دشتی طی چهار سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است.
فرماندار دشتی خاطر نشان کرد: با حمایت دولت پروژه‌های مهمی در شهرستان چون پست شماره دو، 132 کیلو ولت خورموج، گمرک لاور ساحلیT گاز رسانی به شهرهای خورموج و کاکی و پروژه‌های ورزشی و آموزشی آغاز یا به بهره‌برداری رسیده و در هفته دولت جاده‌های درازی و کلل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
جمشیدی ادامه داد: شهرداری خورموج و کاکی طرح‌های مهمی انجام داده‌اند اما عملکرد آنها رضایت بخش نیست و باید توجه بیشتری به طرح‌های عمرانیشان کنند.
در این نشست تمدید جواز تأسیس شرکت به مدت شش ماه در صورت موافقت سازمان صنایع و معادن استان و تمدید پروانه اکتشاف معادن به مدت سه ماه پس از دریافت استعلام از وزارت صنایع و معادن تصویب شد.
نشست بررسی مسائل و مشکلات طرح شرکت صنایع سیمان کارآفرینان لیان پیش از ظهر امروز در محل دفتر سازمان با حضور فرماندار شهرستان دشتی، رئیس و معاونان و کارشناسان سازمان صنایع و معادن استان، آقای دیبایی مدیرعامل شرکت کارآفرینان لیان برگزار شد.

صعود کوه‌نوردان دشتی به قله کوه خاکی
12 نفر از کوهنوردان شهرستان دشتی به قله کوه خاکی دشتی صعود کردند.
رئیس هیئت کوهنوردی دشتی گفت: هدف اصلی ما از صعود به کوه خاکی تجسس و یافتن غار بود که البته نشانه‌هایی به دست آوردیم اما غار مهمی کشف نشد.
حمید زارعی افزود: در این برنامه یک روزه کوهنوردان نزدیک به 25 کیلومتر کوهپیمایی کردند.
وی تصریح کرد ارتفاع این کوه کمتر از یک‌هزار متر است اما در عین حال کوه خاکی دارای زیبایی‌های منحصر به فردی است و تپه‌ها و صخره‌های آن بیشتر به شکل مناره است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در ماهور این کوه دره بزرگ نمکی وجود دارد که نمک آن استخراج می‌شود و به خاطر خاکی بودن این کوه در ارتفاعات، تا حدودی صعود دشوار می‌شود.
رئیس هیئت کوه‌نوردی با اشاره به برنامه‌های آتی هیئت کوهنوردی گفت: از مهم‌ترین برنامه‌های این هیئت برگزاری همایش ملی صعود به قله بیرم دشتی و کوه نمک دشتی و برگزاری ساحل پیمایی است.
وی تصریح کرد: سال گذشته با همکاری اداره راه و ترابری، پیست کوه‌پیمایی را احداث کردیم که اگر مسئولان شهرستان و استان حمایت کنند امسال می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
زارعی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کمبودهای ما فقدان صخره مصنوعی است که رئیس تربیت‌بدنی شهرستان قول داده است در سال جاری این مهم نیز محقق شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:۳۸ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٧

 

کنگره ملی بزرگداشت آیت الله حاج میرزا احمد نجفی دشتی

 

خلیج فارس: مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: مقدمات برگزاری کنگره ملی بزرگداشت مقام آیت الله میرزا احمد دشتی نجفی گنخکی فراهم شده و این کنگره اسفندماه در بوشهر برگزار می شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ حجت الاسلام علی نعمت الهی در نشست با خبرنگاران افزود: انتظار می رود مطبوعات و رسانه ها با اطلاع رسانی صحیح و به موقع در این خصوص، فضای استان بوشهر را برای برگزاری این کنگره آماده کنند.
وی اظهارداشت: استان بوشهر از الگوهای علمی و دینی زیادی برخوردار است و در این زمینه کمبودی نداریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر بیان کرد: یکی از برجستگی های حضور استان بوشهر در دوره های متعدد تاریخی و در حوزه های مختلف، وجود چهره های علمی و مذهبی بومی در سنگر علم و دانش و فقه و اجتهاد است و تاریخ به خوبی گواه این مدعا است.
وی اضافه کرد: ارتباط تنگاتنگ علمای استان بوشهر با حوزه نجف و شخصیت های برجسته علمی و دینی، موجب تربیت شخصیت های بزرگی شده است که امروز می توانیم از آنها به عنوان الگوهایی مناسب برای جوانان بهره ببریم.
حجت الاسلام نعمت الهی یادآور شد: آیت الله گنخکی یکی از این شخصیت های برجسته و صاحب ایده و مقام اجتهاد است که توانست تنگنا ها را طی کند و به مراتب عالی علمی برسد.
وی گفت: هدف از برگزاری این کنگره معرفی یکی از چهره های فرهیخته علمی و دینی بومی به عنوان یک الگوی مناسب برای مردم بویژه جوانان است که منشا خدمات قابل توجهی در بخش های مختلف در منطقه بوده است.
حجت الاسلام نعمت الهی ادامه داد: دبیرخانه و کمیته های کنگره فعال شده است و شعر، مقاله، داستان، نثر ادبی، عکس، فیلم و خاطره محورهای آن به شمار می رود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر افزود: اعتبارات پیش بینی شده برای این کنگره یکروزه که اسفندماه سالجاری برگزار خواهد شد، 19میلیون تومان است که با توجه به تاکید فراوان بیت آیت الله گنخکی برای صرفه جویی، تلاش می کنیم هزینه ها را به حداقل برسانیم.
وی بیان کرد: این کنگره ملی است اما باتوجه به فرهیختگی و شهرت آیت الله گنخکی، پیش بینی می شود مهمانان خارجی نیز داشته باشیم.
حجت الاسلام نعمت الهی اظهار داشت: آیت الله گنخکی از شاگردان آیت الله خویی است که با 90 سال سن با علم و دانش فراوان در کمال زهد و فضیلت در شهر قم زندگی می کند.

وی پیش بینی کرد: تلاش می کنیم تا پیام مقام معظم رهبری و حتی آیت الله سیستانی که شناخت خوبی نسبت به آیت الله کنخکی دارد برای این همایش دریافت کنیم.
گفتنی است آیت الله میزا احمد دشتی نجفی گنخکی متولد روستای گنخک از توابع شهرستان دشتی است و برخی روزهای سال که از قم و مدرسه بوشهری های مقیم این شهر به زادگاهش می آید ارادتمندان ایشان به دیدار وی رفته و از محضر وی بهره مند می شوند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٢۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٥

 

باد ها خبر از تغییر فصل می دهند*

 

در حال و هوای خود بود که با صدای تلفن از جهان درونش بیرون پرید...

دوستی پشت خطوط سیم پیام به او نهیب می زد که چرا در خانه بیتوته کرده ای بیا بیرون،هوا منچستری است! بیا برای لحظاتی هم که شده از این هوای نادر سال لذت ببریم مقصد می شود پارک مفتون** و قرار 15دقیقه بعد...

اینکه دوست منچستر را کی دیده و هوای مطبوع و مذکورش را احساس کرده و یا ارتباط و شباهتش با هوای شهر(خورموج) چگونه بود؟ بماند، اما شد بهانه ی برای  بیان رئال هوای این روزهای دشتی و متن موجزی که در ادامه خواهید خواند...

 

تصویر اول

اغلب سال ها همین که نیمه های پاییز را پشت سر می گذاریم ،آب و هوای دشتی دگرگون می شود،هرچند نمی شود گفت دقیق از چه روزی این دگرگونی رخ می دهد ولی این تفاوت محسوس جوی همیشه پس از اولین بارش سراسری پاییز رخ می دهد بارشی که اکثر اوقات اولین پدیده جوی غالب منطقه دشتی نیست چرا که این باد است که با وزش خنک و اغلب با سرعت قابل ملاحظه،خودنمایی می کند و نوید می دهد که از این پس باید کولرها را خاموش کنیم از این به بعد باید به فکر نفت و اعیانا گاز مصرفی (و در قدیم هیمه و...) برای سرمای پیشرو باشیم باید سقف ها،پشت بوم ها و.. خانه ها را از نو بررسی کنیم و یا شاید هم گل اندود کنیم! باید بیشتر به فکر روزهای پایانی سال بود.

اما شاخص این روزها آب و هوای لطیفی است که این شبانه روزهای سپری شده در دشتی ،دشتی ها با تمام وجود حس می کنند آب و هوایی که در آن نه از سرمای  خشک زمستان خبری است سرمایی که هرگاه می آید شبانه روز یکی می شود و خاصه شبها کمتر موجود زنده ی را در کوچه و خیابان رویت می کنی  و نه گرمای خشک بهار و تابستان که زیستن را گاهی برایت غیر قابل تامل می کند.این روزها از این رو روزهای دیگری است روزهایی که می شود در شبانه روز به معنای واقعی زیست. این روزهای سپری شده در کمتر ایام سال می توان سراغ داشت /مگر روزهای انتهایی زمستان و ابتدایی بهار/ اما بازهم به لطافت و اعتدال روزهای جاری نمی رسد.

از همین روست که باید گفت یکی از زمانهایی است که هرکس که قصد سفر  به این خطه دارد می توان این ایام سال را پیشنهاد کرد تا آید و هوای بهاری را در پاییز تجربه کند...

 

تصویر دوم

طی هفته های که پشت سر گذاشتیم بادهایی سراسر دشتی را در نوردید و با خود شروع فصل سرد و بارانی را نوید داد.بادی که با توجه به اقلیم دشتی هرساله در ایام فوق می وزد و به اصطلاح محلی دشتی ها باد کوخت یا باد هدر گفته می شود البته در میان بزرگترها به ضربه کوخت یا ضربه هدر هم مشهور است.چرا که به گفته دشتی ها در این ایام به هنگام وزیدن باد پرندگان شکاری از جمله بحری ،بالابان به منطقه دشتی کوچ می کنند و با توجه به رسم دیرین  برخی افراد به دلیل دست یابی سود کلان برای شکار آنان به کوخه نشینی در بیابان ها و مناطق خاص روی می آورند و شب و روز را در کوخه روزگار سپری می کردند. البته طی سالهای اخیر عمل مورد اشاره خوشبختانه تا حدودی منسوخ شده است ولی با این وجود نام آن بر باد محلی مانده است. از طرفی ساحل نشینان رودخانه مند از جمله روستاهای حمویی ،درگو ،باغان ،دشت زال و....در این ایام همگام با باد شب هنگام به صید ماهی _ به شیوه قدیمی بستن شاخه های نخل و قرار دادن آن با مهارت خاص بر روی آب و...به اصطلاح هدربستن _ روی می آوردند که البته ماهی بسیاری نیز صید می کردند  البته دیگر خبری از هدر نیست مگر خاطرات و مخاطرات هدر که حقیقتا شنیدنی است.از سوی دیگر بر طبق تجربه ای که برآمده از سالهای طولانی است دشتی ها معتقدند در فصل پاییز تا زمانی باد شمال نوزد هرگز هوا سرد نخواهد شد و درنتیجه باران نمی بارد.(البته اقلیم شناسی منطقه نیز تجربه مذکور را تایید می کند).موارد مورد اشاره بخشی از باورها و سنتهای مردمانی بوده است که ما اکنون به عنوان فرهنگ از آن یاد می کنیم.

تصویرسوم
- هرچند به عقیده ی برخی بادهای مذکور لهیمر بود اما با توجه به شناختی که از لهیمر داریم بسیار مبرهن است که باد لهیمر با سمت جنوبی شروع و با تغییر جهت ناگهانی سمت آن به شمال تغییر جهت می دهد درضمن باد لهیمر همراه با ابرناکی ،رگبار رعد وبرق ،گردو غبار و ترنادو است هرچند باد در زمان خاص لهیمر وزید(10تا 25 آبان) اما باید به این نکته توجه کنیم با توجه دیر شروع شدن تابستان بی شک با تاخیر زمانی شاهد ناپایداری جوی خواهیم بود و البته باد لهیمر، و شاید هم امسال این باد محلی لهیمر نوزد از روی تغییرات اقلیمی که متاثر از گرم شدن زمین است.
-
البته بد نیست بدانید امسال شاهد باد محلی دیگر یعنی لچیزب هم به طور اخص نبودیم(در بخشی از استان بوشهر وزید) که معمولا از 20مهر تا 10 آبان می وزید که همراه با ناپایداری محسوس هوا،گرد و خاک زرد آسمان پوشیده و اسکوال لاین است.بعید نیست به همان دلیل مورد اشاره در مورد باد لهیمر باشد.
-
در هر محلی جریان هوا تحت تاثیر خصوصیات سطحی است که روی آن قرار می گیرد تغییر ارتفاع و تغییر پوشش گیاهی سبب جریان یافتن هوا می شود(باد محلی)
 - بادها ی محلی استان در واقع قسمتی از همان توفان های خلیج فارس هستند که در اثر اختلاف فشار بین بیابان عربستان و ارتفاعات جنوب ایران ( زاگرس) در ایران در فصول مختلف پدید می آید این بادها تقریبا" در تمام سواحل خلیج فارس می وزند و درنقاط مختلف فارس دارای اسامی متفاوت هستند بنا به مقتضیات زمانی یعنی فصول وقوع آنان و تصور ذهنی دریانوردی در خلیج فارس انجام می شده و خطرات ناشی از آن به نام های گوناگون معروف است که مهم ترین آنان ها عبارتند از :لهیمر ،لچیزب ،باد شمال، باد سهیلی ، باد غبوب، باد تریه، باد سبعه، باد پیرزن و ... وقوع بیشتر این بادها در فصل پاییز و زمستان است.

از قلم افتاده!

*عنوان مطلب برگرفته از نام رمانی اثر جمال میرصادقی است.

**جدیدترین ،شلوغ ترین ،بزرگترین و البته مجهزترین تفجرگاه شبانه ساکنین خورموج.     

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٤٧ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٤

 

ویژه: کنگره بزرگداشت آیت الله میرزا احمد دشتی

 

گزارش تصویری |دیدار اعضا کنگره ی بزرگداشت حضرت آیت الله حاج میرزا احمد دشتی گنخکی با ایشان

دیدار اعضا کنگره ی بزرگداشت با حضرت آیت الله حاج میرزا احمد دشتی گنخکی

20: دین : جمعی از اعضا کنگره ی بزرگداشت حضرت آیت الله حاج میرزا احمد دشتی گنخکی روز سه شنبه هفته ی جاری با ایشان دیدار و گفت و گو کردند .در این دیدار؛ حجت الاسلام نعمت اللهی، مدیر کل تبلیغات اسلامی بوشهر ، حجت الاسلام گنجی امام جمعه عسلویه و تنی چند از روحانیون و اعضا دبیرخانه کنگره حضور داشتند .آنچه که می بینید گزارش تصویری 20 از این دیدار می باشد.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱۱ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٤

 

ویژه دانشگاه آزاد خورموج

 

بعد از کش و قوس های کلامی دانشجویان و اهالی خورموج در مورد رئیس آتی دانشگاه آزاد خورموج سرانجام با مراسمی که روز شنبه با حضور شجاعی فرد دبیر مننطقه یک دانشگاه آزاد کشور در دانشگاه آزاد خورموج برگزار شد مهندس ضرغام حیدری به عنوان سومین رئیس دانشگاه آزاد خورموج معرفی شدند.

بد نیست بدانید:

 + مهندس حیدری دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی برق  واصالتا اهل شهرستان نورآباد استان فارس هستند و سابقه معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد خورموج را در کارنامه دارد.

+ پیش از این غلامحسین نجفی(سرپرست) و علی عاشوری عهده دار مدیریت دانشگاه آزاد خورموج بودند.

معرفی رئیس دانشگاه آزاد خورموج و...

دبیر منطقه یک دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تودیع و معرافه روسای جدید و سابق دانشگاه آزاد اسلامی در جمع استادان و دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج اظهار داشت: میز ریاست امانتی است که در اختیار فرد گذاشته می‌شود و این امانتی الهی است که دارنده آن می‌تواند سبب خیر و شر برای خود شود.
محمد مهدی شجاعی‌فرد افزود: اگر انسان یقین داشت که پس از تحویل پست مشکلی پیش نمی‌آمد مایه خوشحالی بود اما آیه «من یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره» تکلیف ما را مشخص می‌کند و انسان وحشت می‌کند که چگونه افراد این پست‌ها را می پذیرند.
وی تصریح کرد: ما فردا برای کوچک‌ترین کارهایمان باید حساب پس دهیم و پاسخگو باشیم و به قولی آنجا مو را از ماست می‌کشند.
شجاعی‌فرد اضافه کرد: کسانی که در دانشگاه آزاد خدمت می‌کنند چند برابر حقوقشان باید زحمت بکشند و توسعه و رشد دانشگاه نتیجه از خود گذشتگی پرسنل و هیئت علمی بوده است.
دبیر منطقه یک دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: در شیراز بیش از 2 هزار نفر کاروز مشغول یادگیری هستند و تنها واحد شیراز 23 هزار دانشجو دارد با 230 پرسنل و این به این معنی است که هر کارمند به اندازه 30 تا 40 نفر کارمند کار می‌کند.
شجاعی تصریح کرد: تعداد هیئت علمی درمنطقه یک 2 هزار و 500 نفر با 154 هزار دانشجو است و بیشترین رشته‌هایی که مرتبط با نفت و گاز است در استان بوشهر است.
وی اضافه کرد : دانشگاه آزاد چیزی برای خودش نمی‌خواهد و هدفش تنها گسترش علم در جامعه است و مالکیت دانشگاه آزاد مربوط به مردم است و حتی یک برگ کاغذ هم مربوط به بیت‌المال است چون آن حکومت اسلامی است و نورانیت آن از نورانیت امام (ره) گرفته است.
دبیر منطقه یک دانشگاه آزاد کشور با توصیه به رئیس جدید واحد خورموج گفت: برای ارتقا و افزایش دانشجو باید در وهله نخست ساختمان دانشگاه تغییر کند و ساختمان کنونی محل مناسبی برای جذب دانشجو نیست و با احداث 10 هزار متر فضای دانشگاهی جدید ساختمان فعلی می‌تواند در اختیار مدرسه سما قرار بگیرد و واحد خورموج باید تا دو سال دیگر 4 هزار دانشجو داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد:برخی از رشته‌های کارشناسی ناپیوسته باید اضافه شود و آمادگی آن را داریم که به هر مقدار رشته‌ای که لازم باشد تصویب کنیم.
شجاعی‌فرد یادآور شد: با توجه به گلایه دانشجویان از وضعیت غذا باید خدمات‌رسانی به دانشجویان بیشتر شود.
رئیس سابق دانشگاه خورموج نیز با اشاره به اقدامات انجام شده، گفت: این دانشگاه برای تامین فضای آموزشی اقدام به احداث ساختمان آموزشی با زیر بنای حدود ۴ هزار مترمربع کرد که در سریع‌ترین زمان ممکن و در کمتر از یک سال عملیات اجرایی آن به پایان رسید.
علی عاشوری افزود: در این سال‌ها تعداد رشته‌های دانشگاهی را از سه رشته به 17 رشته ارتقا دادیم.
وی تصریح کرد: در سال‌های نخست برای احداث دانشگاه با مشکلات و بی‌مهری مسئولان وقت مواجه شدیم که با آمدن فرماندار جناب جمشیدی همکاری لازم با ما کردند که جای قدردانی دارد. 

 اولین مصاحبه مهندس حیدری  در مقام رئیس دانشگاه آزاد خورموج

 ارتقای سطح علمی و آموزشی از اولویت‌ برنامه‌های دانشگاه آزاد خورموج است.

ضرغام حیدری امروز در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به اهداف برنامه‌های خود برای توسعه دانشگاه اظهار داشت: ارتقای سطح علمی، آموزشی، فرهنگی و پژوهشی دانشگاه با توجه به سه اصل جذب اعضای هیئت علمی مورد نیاز، تاسیس رشته‌های جدید و تعامل با مسئولان و استفاده از تمام نیروهای مومن و متعهد به آرمان‌های مقدس انقلاب از اهداف کلی بنده است.
وی افزود: در حوزه آموزش در سیستم آموزشی بهبود حاصل خواهیم کرد و از اساتید مجرب و با سابقه در فرایند تدریس استفاده می‌کنیم و نظارت کامل بر رعایت سر فصل‌ها برای پیشرفت دانشجویان و موفقیت آنها در مقاطع بعدی خواهیم داشت و جلسات مکرری با کارکنان و دانشجویان برگزار می‌کنیم.
رئیس جدید دانشگاه آزاد واحد خورموج تصریح کرد: ساماندهی امور دانشجویی نظیر فارغ‌التحصیلی و تشکیل تیم‌های ورزشی و تجهیز خوابگاه فرهنگی، رفاهی و ورزشی، بهبود وضعیت سرویس دانشجویان و فعال کردن دفتر مشاوره برای استفاده دانشجویان، از دیگر برنامه‌های ما است.
حیدری اضافه کرد: در بعد فرهنگی نیز کانون قرآن و عترت را تشکیل داده و تشکیل تشکل‌های اسلامی ـ سیاسی مطابق قوانین و مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی و جهت‌دهی به آنها در زمینه فرمایشات رهبر معظم انقلاب و توجه به اقامه نماز در دانشگاه و ترویج فرهنگ نماز و برپایی مراسم مختلف با ایام سال و دعوت از مسئولان کشوری برای حضور در دانشگاه اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی است.
وی خاطرنشان کرد: تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌های موجود و ایجاد آزمایشگاه‌های جدید متناسب با تکنولوژی روز و برگزاری سخنرانی‌های علمی و همایش‌های علمی متناسب و تشکیل انجمن‌های علمی متناسب با رشته‌های موجود از اهم برنامه‌های پژوهشی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج گفت: محوطه‌سازی مناسب برای استفاده دانشجویان و ساخت سوله‌های ورزشی و آزمایشگاهی در سایت جدید و احداث ساختمان آموزشی جدید از پروژه‌های مهم عمرانی است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٥٠ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٤

 

 

 

برای نخستین‌بار؛افتتاح نمایشگاه سیار کتاب و سرگرمی در مدارس دشتی 
نمایشگاه سیار کتاب و سرگرمی برای نخستین بار در مدارس دشتی توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خورموج با همکاری مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان در مدارس شهر خورموج افتتاح شد.
مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دشتی در گفتگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: این مرکز به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی اقدام به برپایی نمایشگاه سیار کتاب و سرگرمی به وسیله ماشین سیار روستایی با هماهنگی ریاست آموزش و پرورش در مدارس شهر خورموج کرده است.
مرضیه متین افزود: این نمایشگاه از امروز به مدت یک هفته در مدارس این شهر، کتاب‌های ویژه کودکان و نوجوانان ارائه می‌کند.
وی تصریح کرد: همزمان با افتتاح و برپایی این نمایشگاه در مدارس شهر با استقبال بی‌نظیر دانش‌آموزان و معلمان روبرو شده است.
متین هدف از افتتاح و برپایی این نمایشگاه را ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب و استفاده از کتاب‌های مناسب این سنین که در آینده سبب پیشرفت آنها در تمام امورات زندگی می‌شود، اعلام کرد.
مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دشتی ادامه داد: تعداد 2هزار و 400 جلد کتاب با 300 عنوان که اکثر این کتاب‌ها و سرگرمی‌ها از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
وی با اشاره به اجرای مرحله دوم طرح کانون مدرسه یادآور شد: این طرح از اول آذرماه در مدارسی که واجد شرایط هستند آغاز و زیرپوشش قرار می گیرند و امسال نیز بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود همچون مرحله اول با استقبال خوبی روبه‌رو شویم.
متین خاطرنشان کرد: در مرحله اول این طرح که در چهار مدرسه زیرپوشش قرار گرفتند تعداد 16 کلاس مقطع ابتدایی با تعداد بالغ بر 700 دانش‌آموز در برنامه‌های مختلف فرهنگی،هنری و ادبی شرکت کردند.
مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دشتی از مسئولان شهرستان دشتی خواستار همکاری بیشتر با این مرکز فرهنگی هنری که در زمینه آینده‌سازان کشور تلاش می‌کنند، شد.
لینک های روزانه
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٢ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢٠

 

موفقیت ورزشی دشتی ها در....

 

افتخارات خورموج آسفالت در سومین مرحله مسابقات لیگ برتر اسکیت بانوان کشور

سومین مرحله مسابقات لیگ برتر اسکیت بانوان کشور به میزبانی استان بوشهر با شرکت شش تیم در دو رشته سرعت و استقامت برگزار شدکه در پایان نتایج ذیل به دست آمد.
رشته دو 300متر سرعت زهرا مظفری از تمدن شرق تهران اول، فاطمه بختیاری از بنت تهران دوم و نجمه موجی از خورموج آسفالت  سوم شد.
رشته یک هزار متر نیلوفر مردانی از خورموج آسفالت  مقام اول، نگین دادخواه از تمدن شرق تهران مقام دوم و ساغر مظفری از تمدن شرق تهران سوم شد
رشته 3 هزار متر امدادی تمندن شرق تهران اول و خورموج آسفالت دوم شد.
رشته 10 هزار متر نیلوفر مردانی از خورموج آسفالت  اول ، ساغر مظفری از تمدن شرق تهران دوم و فاطمه شازده امیری از بنت تهران مقام سوم شد.

+بد نیست بدانید خانم ها ساغر و زهرا مظفری نیز پیش از این عضو تیم خورموج آسفالت بودند

درخشش ورزشکاران دشتی در مسابقات دو و میدانی روستایی و عشایری

 این مسابقات که در چهار ماده بین آقایان و بانوان برگزار شد در پایان:

 در ماده یک هزار متر آقایان حامد نوروزی و حسن عادلی از تنگستان اول و دوم شدند و مهدی حسینی‌فر از دشتی به مقام سوم رسید. 
ماده یک‌هزار و 200 متر آقایان نیز کیانوش قطب‌الدین از دشتستان اول، جاویدان رحیمی‌پناه از دشتی دوم و علیرضا حیدری ابراهیمی از تنگستان سوم شد. 
ماده 560 متر بانوان نیز طاهره فقیه، زینب آشوری و آمنه قائدی هر سه از دشتی مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند. 
ماده 800 متر بانوان ساناز رحیمی از دشتی اول شد و زهره آتشی و زهرا محمدی از تنگستان رتبه‌های دوم و سوم را به دست آوردند.
مسئول هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری شهرستان دشتی در آیین اهدای جوایز که با حضور مسئولان شهرستانی و روسای، هیئت‌های دو و میدانی روستایی و عشایری استان برگزار شد، گفت: توسعه ورزش روستایی و عشایری موجب سلامت جسمی و روحی روستاییان و عشایران غیور می‌شود.
عبدالحسین برزگری افزود: این هیئت در سال جاری همایش‌ها و مسابقات مختلفی از جمله همایش پیاده‌روی خانوادگی در چند روستای دشتی، مسابقه دو و میدانی، اسب سواری، طناب کشی و تیراندازی را برگزار کرده است.
وی خواهان توجه بیشتر مسولان شهرستان نسبت به ورزش روستایی و عشایری شد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ

 

۱۳۸۸/۸/۱٩

 

حقایق الاخبار دشتی

 

آیین تودیع و معارفه رییس...

دکتر عبدالعلی ابراهیمی سه شنبه در آیین تودیع و معارفه رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی و رییس بیمارستان زینبیه خورموج افزود: اخیرا برای پرداخت بخشی از مطالبات پرسنل بهداشت و درمان استان بوشهر 68میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است که 43میلیارد ریال آن در حال پرداخت است.
وی اضافه کرد: اما به علت مطابقت نداشتن شاخص های آماری موجود با واقعیت آماری، دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر به همراه سه دانشگاه علوم پزشکی استانهای قم، مازندران و ارومیه دارای بیشترین مشکل اعتباری و کسری اعتبار در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور هستند.
ابراهیمی گفت: برغم همه کمبودها و مشکلات با تلاش پزشکان و کارکنان بهداشتی و راه اندازی 22پایگاه اورژانس جاده ای آمار حوادث مرگ و میر در استان بوشهر نسبت به سال گذشته 50درصد کاهش دارد و این امر باعث شده که استان بوشهر جزء سه استان برتر کشور به شمار آید.
وی یادآور شد: نخستین مرکز تحقیقات سلامت جوانان با همکاری سازمان ملی جوانان در بوشهر راه اندازی شده است و بزودی نخستین مرکز زیست فناوری خلیج فارس نیز در بوشهر راه اندازی می شود.
ابراهیمی بیان کرد: استخدام نیروهای بهداشتی درمانی از 30درصد نیروی بومی به 85درصد افزایش یافته است و سهمیه پزشک متخصص نیز از 16پزشک در سال به 37پزشک متخصص در سال افزایش یافته است.
فرماندار دشتی نیز در این آیین بر توجه به توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح بهداشت و درمان به عنوان یک اولویت ویژه تاکید کرد و گفت: هشت دستگاه آمبولانس مدرن و مجهز برای بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی و اورژانس های شهرستان تهیه شده است که در امر خدمات رسانی بسیار موثر است.
رضا جمشیدی از تخصیص 120میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات نفت برای تجهیز بیمارستان زینبیه خورموج خبر داد و از تلاش پزشکان و کادر درمانی شهرستان تقدیر کرد.
در این آیین دکتر سید شریف حسینی به عنوان رییس جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی و دکتر محمد رضا صالحی به عنوان رییس جدید بیمارستان زینبیه خورموج معرفی شدند.

تجلیل از برگزیدگان کنکور در دشتی

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دشتی در این آیین اظهارداشت : علم کلید پیشرفت است و اگر قرار است در جهان حرف اول را بزنیم باید معرفت، بصیرت و دانش داشته باشیم.
خلیل رضایی افزود: خداوند انسان‌ها را به غنیمت شمردن فرصت‌ها توصیه کرده است و موفقیت بزرگان منوط به بهره‌گیری از مدیریت زمان بوده است.
وی تصریح کرد: موفقیت بزرگان و دانشمندانی چون علامه امینی، پروفسور حسابی، نیوتن و پاستور همراه با تلاش، پشتکار و برنامه‌ریزی بوده است .
رئیس آموزش و پرورش شهرستان دشتی با توصیه به دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: انسان‌های بزرگ اهدافشان بزرگ بوده است و برای رسیدن به اهداف بزرگ باید برنامه‌ریزی داشت و از شکست نیز نهراسید و نقاط قوت خود را تقویت کرد و نقاط ضعف خود را شناسایی و در رفع آن کوشید و یاس و نومیدی نباید در قشر جوان رخنه کند.
وی ادامه داد: از لحاظ کمی امسال رشد بهتری در قبولی کنکور داشته‌ایم و دشتی در رشته‌های فنی و حرفه‌ای به خاطر قبولی در کنکور در استان حائز رتبه اول شده و مجموعا 617 نفر در کنکور قبول شده‌اند.
این مقام مسئول یادآور شد: هر چند در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیار موفقی در شهرستان دشتی صورت گرفته و از نظر رشد علمی اکنون در مقایسه با شهرستان‌های استان در مقام بالاتری قرار داریم، اما برای پر کردن فاصله خود با بعضی از شهرستان‌ها و حتی مرکز استان و جلو افتادن از آنها باید جدیت بیشتری در مدارس به خرج دهیم.
وی با اشاره به نخبگان جامعه و نقش آنها در توسعه فناوری گفت: خیز علمی و فناوری و توسعه اجتماعی صورت‌ گرفته در این سال‌ها، فاصله کشور ما با کشورهای پیشرفته به طور محسوسی کاهش یافته و زنگ خطر برای غرب در زمینه الگو شدن ایران برای کشورهای دیگر به‌ ویژه کشورهای اسلامی به صدا در آمده است.
در پایان از برگزیدگان با اهدای لوح و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.

لینک مرتبط: استان بوشهر رتبه بیستم آزمون سراسری

اعزام 10 نفر از کوهنوردان دشتی به همایش ملی کویرنوردی

 رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی در گفتگو با  فارس اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح کوهنوردی و تعامل و ارتباط بیشتر با کوهنوردان سراسر کشور 10 نفر از کوهنوردان از این شهرستان به همایش ملی کوهنوردی اعزام شدند.
حمید زارعی افزود: در حاشیه این همایش که سه روز در استان خراسان جنوبی برگزار شد نمایشگاه عکس از گنبد نمکی دشتی به نمایش در آمد.
وی تصریح کرد: این نمایشگاه که تعداد 40 عکس از بنده و سیدکریم موسوی بود موجب معرفی این پدیده شگفت‌انگیز به کوهنوردان، گردشگران و مسئولان تورهای مختلف کشور شد و با استقبال خوب آنها مواجه شد و اکثر شرکت‌کنندگان متقاضی بازدید از این کوه و مناطق دیدنی استان بوشهر شدند.
زارعی خاطرنشان کرد: در صورتی که مسئولان استان و شهرستان حمایت کنند امسال صعود سراسری به قله بیرم دشتی و بازدید از گنبد نمکی دشتی را در اسفند ماه برگزار می‌کنیم.
وی با انتقاد از میراث فرهنگی یادآور شد: سال گذشته با وجود وعده میراث فرهنگی استان طرح جشنواره نوروزی دشتی مورد حمایت قرار نگرفت و انتظار داریم امسال این اداره از این طرح حمایت کند.
زارعی اضافه کرد: یکی از مشکلات عمده ما در جذب گردشگران و کوهنوردان فقدان خوابگاه و کمپ کوهنوردی در کوه بیرم است و اگر مسئولان محیط زیست نیز نسبت به حفاظت از کوه نمک تمهیدات ویژه‌ای نشان ندهند ضربات جبران ناپذیری به این کوه و به ویژه غارهای نمکی آن خواهد خورد.
وی تصریح کرد: جای بسی تعجب و تاسف است که هنوز بسیاری از مدیران ارشد استان از کوه نمک بازدید نکرده‌اند و از استاندار نیز درخواست داریم همراه با مدیران از نزدیک از کوه نمک دشتی بازدید کنند.

به بار نشستن باغ های کنارپیوندی در دشتی
مهندس امرالله فاریابی  در گفت وگو با ایرنا افزود: پیش بینی می شود در صورت مساعد بودن هوا و بارندگی امسال بیش از 200تن محصول کنار پیوندی برداشت و روانه بازار مصرف کشور شود.
وی اضافه کرد: پارسال به علت خشکسالی، کاهش رطوبت هوا، شور شدن آبهای زیرزمینی و شسته نشدن درخت کنار میزان برداشت محصول کنار پیوندی در شهرستان دشتی 50 درصد کاهش یافت و به 100تن رسید.
فاریابی اظهار داشت: بدلیل راه اندازی دستگاههای بسته بندی و درجه بندی محصول کنار، در لاور شرقی بازار اقتصادی خوبی برای باغداران کنار در این منطقه ایجاد شده است.
وی افزود: سال گذشته محصول کنار به استانهای خوزستان، فارس، اصفهان، تهران، شهرکرد و کهگیلویه و بویراحمد ارسال شد.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: برداشت کنار پیوندی از نیمه دوم بهمن شروع و تا پایان فروردین سال بعد ادامه خواهد داشت.
نرخ باسوادی در دشتی 97/ 94درصد
حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در نشست با مسوولان شوراهای اسلامی و دهیاران شهرستان دشتی افزود:بهترین شاخص پیشرفت و تعالی در هر کشوری دانش و آگهی مردم است.
وی اظهارداشت:با توجه به تاکید دین مقدس اسلام، شرع و احکام دینی، مایه تاسف است که بعد از 30 سال از پیروزی انقلاب و همه زمینه های ایجاد شده برای سوادآموزی همچنان شمار زیادی از مردم بی سواد هستند.
امام جمعه خورموج یادآورشد:با جهل زمینه توسعه و پیشرفت کشور در ابعاد مختلف فراهم نخواهد شد.
رییس نهضت سواد آموزی شهرستان دشتی نیز گفت:نرخ باسوادی در این شهرستان 97/ 94درصد است .
عبدالحسین برزگری افزود:پارسال شهرستان دشتی از لحاظ رتبه باسوادی در استان بوشهر سوم شد.
وی بااشاره به همکاری 172 آموزشیار و مربی با این اداره یادآورشد: از 85 روستای شهرستان دشتی تاکنون 65 روستا از نظر سوادآموزی در مرحله مقدماتی پاکسازی شده اند و پیش بینی می شود این رقم در پایان سال مشمول کل روستاهای این شهرستان شود.
علی زارعی معاون فرمانداری شهرستان دشتی نیز گفت: برای ریشه کنی بی سوادی کمیته ترویج سواد آموزی با مشارکت روحانیون محلی، شوراهای اسلامی، دهیاران، معلمان مدارس و خانه های بهداشت این شهرستان تشکیل خواهد شد.
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٤۳ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/۱۳

 

 

 

او او

حاجی خیا ویندن

از کربلا ویندن

کیسی پیلیش اوردن

سی یتیمی بزو

پس از سپری شدن  7ماه از آخرین بارش فراگیر در دشتی شب گذشت بار دیگر باران سلامی دوباره به دشتی داد و با این سلام سرزده دشتی ها را شادمان کرد شادمانی که اگر چه ابتدای امر نگرانی هایی را به همراه داشت چرا که پیش از باران طوفان با همه قدرت خود را به دشتی رساند تا اولین پدیده پاییزی باشد که وارد مرزهای دشتی می شود!سرعت زیاد باد به همراه گردو غبار اگرچه بیشترین قدرت سیستم جوی را گرفت اما باعث نشد تا خاک دشتی فرود قطرات باران را احساس نکند دلش روشن نشود و مردمانش به خاطر این یار عزیز بازگشته از سفر حمد خدایشان را بجا نیاورند

بارش باران لحظاتی بعد از ورود باد شدید در دشتی باریدن گرفت ساعت بارش به وقت خورموج دو سی هشت دقیقه بامداد بود هرچند کوتاه بود و اندک ولی همین قلیل بلرش نیز کافی بود تا ما زمینهای خیس را فردا صبح به تماشا بنشینیم(بارش خورموج فقط هشت دهم میلی متر گزارش شده است)اما باید گفت این حکایت خورموج بود اما روزگار جوی دیگر نقاط دشتی بسیار متفاوت بود در این شب مثال زندنی فرزندان شمالی دشتی علاوه بر باد شدید که وجه مشترک پدیده جوی شب گذشته بود بارش قابل ملاحظه ی را به چشم های خود دیدند که کللی ها در این امر با بارش 38میلی متری بیشترین بارش استان را تجربه کردند اما این امر در جنوب شهرستان بسیار کمتر از نواحی شمالی بود.اما این خوان در تمام دشتی گسترد شده بود تا برای اولین بار در سال زراعی جدید تقریبا همه دشتی و دشتی ها از این بارش بهره ی ببرند
 

خسارتهای طوفانی دشتی

بامداد امروز توفان شدیدی همراه با بارش خفیف باران و گرد و غبار روستاهای شمالی شهرستان دشتی استان بوشهر را در نوردید و موجب خساراتی به کارگاه‌های صنعتی و اداره برق و عشایر این منطقه شد.
بخشدار مرکزی دشتی امروز در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: به 12 خانوار عشایری در مرتع کوه نمکی خساراتی وارد شده و بسیاری از وسائل و مایحتاج این عشایر از بین رفته است.
عبدالمحسن هاشمی‌زاده افزود: در مسیر دره شور به روستای چاوشی نیز تعداد شش پایه برق افتاده و حدود پنج کیلومتری مسیر شهر خورموج به این روستا پایه برق آنها سقوط و قابل استفاده نیست.
وی تصریح کرد: در مسیر شهرستان دشتی به بوشهر همزمان با آغاز این توفان شنی یک دستگاه کامیون نیز از مسیر خارج و سقوط کرده و تعداد زیادی از کارگاه‌های تولیدی شهرستان به ویژه در بخش مرکزی دشتی سقف آنها نیر فرو ریخته شده است.
مدیر برق منطقه دشتی نیز در گفتگو با خبرنگار فارس بیان داشت: این توفان که می‌توان گفت در نوع خود در شهرستان دشتی بی‌سابقه بود خساراتی به اداره برق شهرستان دشتی به بار آورده است.
مهدی زارع تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد 30 پایه برق فرو ریخته شده، برآورد اولیه ما این است که حدود 70 میلیون تومان خسارت به این اداره وارد شده باشد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/۱۱

 

اخبار فرهیختگان

 

ریاست پیام نور استان بوشهر از دشتی 

درخبری مسرت بخش باخبر شدیم دکتر احمدی از فرزندان شایسته و فرهیخته دشتی به عنوان ریاست دانشگاه پیام نور استان بوشهر منصوب شده اند.دکتر مهرداد احمدی که قریب به یکسال پیش به عنوان معاون دانشگاه پیام نور استان منصوب شده بودند  دارای دکترای مدیریت رسانه از تهران علوم و تحقیقات هستند ایشان دانش آموخته  کارشناسی مدیریت از دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران می باشند

 وبلاگ دشتی ها چونان همیشه با افتخار موفقیت دکتر احمدی را به ایشان و همه دشتی های مقیم کهکشان راه شیری تبریک و تهنیت عرض می کند

 

قبولی دکترا

با خبر شدیم دو تن از فرهنگیان و فرهیختگان شهرستان موفق به راه یابی در دوره دکترای تخصصی شده اند

علی عاشوری در دکترای تخصصی جامعه شناسی در دانشگاه پذیرفته شده اند. عاشوری ریئس اسبق دانشگاه آزاد خورموج و دانش آموخته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران هستند.

 غلامرضا حیاتی نیز در داکترای تخصصی ادبیات پارسی در دانشگاه علوم و تحقیقات تبریز پذیرفته شده اند.حیاتی دبیر دبیرستان های خورموج و از شعرای بنام شهرستان، دانش آموخته ادبیات پارسی در مقطع ارشد از دانشگاه آزاد بوشهر هستند

وبلاگ دشتی ها با افتخار ضمن تبریک ویژه به این دو فرزند برجسته دشتی آرزوی موفقیت همه دشتی ها را از حق خواستار است

 

مقام سوم جشنواره ملی مشاعره رضوی از دشتی

در چهارمین جشنواره ملی مشاعره رضوی که همانند سه دوره قبل در بوشهر برگزار شد

عبدالمهدی آسیایی از جوانان برومند دشتی موفق شدند با افتخار به مقام سوم مسابقات نائل شوند که جای بسی مسرت و شادمانی برای اهالی ادب و فرهنگ شهرستان و استان می باشد.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٢٥ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/۸

 

 

 

تولید دشتی یک سوم گندم استان بوشهر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: شهرستان دشتی با تولید سالانه 25 هزار تن گندم یک سوم گندم استان بوشهر را تولید می‌کند.
امرالله فاریابی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشت گندم آبی در شهرستان دشتی از امروز آغاز می‌شود.
وی افزود: کشت گندم آبی در شهرستان دشتی در اراضی کشاورزی دشت‌پلنگ دارای موقعیت آب و هوایی مناسبی است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی تصریح کرد: یک هزار و 700 هکتار از اراضی این دشت زیر کشت گندم آبی می‌رود و دشت پلنگ 40 درصد اراضی گندم آبی شهرستان دشتی را شامل می‌شود.
فاریابی خاطرنشان کرد: این کشت به صورت کاملا مکانیزه صورت می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود در صورت مساعد بودن هوا و بارندگی مناسب بالغ بر 27 هزار هکتار به زیر کشت گندوم دیم رود.
وی ادامه داد: سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان بیشتر در دشت پلنگ، دشت لاور، دشت مسیله‌ها، دشت چغاپور و دهستان کبگان قرار دارد.
این مقام مسئول اضافه کرد: در سال زراعی گذشته بالغ بر 8 هزار تن گندم تولید و تحویل سیلو‌های گندم داده شد و 2 هزار و 500 تن نیز برای مصرف کشاورزان به مصرف می‌رسد.
فاریابی یادآور شد: کشت گندم تا پایان آذر ماه ادامه دارد و برداشت از فروردین سال بعد آغاز می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی با تأکید بر خودکفایی در تولید بذر گندم استان تصریح کرد: کاهش مصرف سموم شیمیایی با به کارگیری مبارزه بیولوژیک، غیرشیمیایی و توسعه شبکه مراقبت و پیش‌آگاهی خصوصی و کشت گیاهان شورپسند در حاشیه رودخانه‌ها و اراضی شور استان در دستور کار است.
فاریابی خاطرنشان کرد: از برنامه‌های مهم این سازمان انتقال یافته‌های تحقیقاتی و کاربرد نتایج علمی ـ تحقیقاتی کاربردی در سطح مزارع و به ‌کارگیری این یافته‌ها توسط کشاورزان و بهره‌برداران در زمینه بهبود کمی و کیفی تولیدات کشاورزی است.
 
پروژه مسکن مهر در خورموج پیشرفت فیزیکی خوبی دارد
معاون وزیر تعاون گفت: پروژه مسکن مهر در خورموج نسبت به سایر نقاط استان پیشرفت فیزیکی خوبی دارد.
سید علی علوی صبح امروز در بازدید از روند اجرایی مسکن مهر در شهرستان دشتی اظهار داشت: روند اجرایی مسکن مهر در این شهرستان بسیار خوب است.
وی افزود: پروژه مسکن مهر در خورموج در مقایسه با سایر نقاط استان طبق برنامه زمان‌بندی در حال اجرا است و پیشرفت فیزیکی خوبی دارد.
معاون وزیر تعاون تصریح کرد: امیدواریم با تعامل و همکاری که بین دستگاه‌های اجرایی از جمله فرمانداری و تعاون مسکن و شهرسازی و شرکت‌های تعاونی مسکن وجود دارد این روند سرعت کار حفظ شود، تا سال آینده شاهد واگذاری نخستین واحد از این پروژه باشیم.
علوی خاطرنشان کرد: کاری که دولت نهم برای مسکن انجام داده شامل آماده‌سازی زمین، واگذاری زمین، تأمین زیرساخت‌ها و تأسیسات بسیار کارساز و کاری بوده است.
وی ادامه داد: بیش از 50 درصد هزینه مسکن را دولت تقبل و پرداخت می‌کند که می‌تواند خیلی از مشکلات مسکن را حل کند.
مدیرشرکت تعاونی مسکن مهر خورموج نیز گفت: 13 هکتار زمین برای پروژه مسکن مهر آماده‌سازی و واگذار شده است که در فاز یک این پروژه تعداد 360 واحد مسکونی در زمینی به مساحت 40 هزار مترمربع در 30 بلوک 12 واحدی و در چهار طبقه ساخته می‌شود.
امید مرادی افزود: 144 واحد از این پروژه با بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است و زیربنای هر واحد بیش از 75 تا 100 مترمربع است.
وی ادامه داد: بیش از 2 هزار نفر در شهرستان دشتی در پروژه مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند که یک‌هزار نفر واجدشرایط مسکن مهر هستند.
آتش سوزی در خورموج
خانه شخصی به نام (الف) در یکی از روستاهای شهرستان دشتی در استان بوشهر دچار آتش‌سوزی شد.
در پی اطلاع گزارش شده مبنی بر یک فقره آتش‌سوزی مأموران انتظامی شهرستان دشتی به محل آتش‌سوزی عزیمت کرده و مشخص شد یک واحد منزل مسکونی متعلق به شخصی به نام (الف) به علت اتصال سیم‌های برق دچار آتش‌سوزی شده است.
در این آتش‌سوزی یک دستگاه یخچال فریزر، یک دستگاه تلویزیون، سه تخته فرش 12 متری، مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی، کارت سوخت موتورسیکلت، چند تخته پتو، بخاری نفتی، کولرگازی، 10 میلیون ریال وجه نقد و وسایل آشپزخانه طعمه حریق شدند. این حادثه خسارت جانی نداشته است.
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۱٩ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٥

 

باران که می بارد همه عاشق هستیم...

 

  بی مقدمه این نوشتاری است دشتیاتی در دلتنگی باران و شاید دعوتی موجز ،فهرست وار و غیر رسمی از باران:

 

- دیر زمانیست که خاک تفدیده دشتی بارش قطرات باران را بر خود احساس نکرده است..

دیرزمانیست دل خاک دشتی و دشتی ها برای باران تنگ شده است...

مدتی است دشتی ها دره آمدن را ندیده اند...

زمان می گذرد از آخرین باری که دشتی ها صدای غرتراق را شنیده اند...

زمان صدای ناودان را از یاد دشتی ها برده...

دارد از ذهنمان محو می شود، صدای کودکانی که می خواندند:

" بارون تیره تیره دسام تو خرما شیره "

از یادمان رفته کی آخرین بار باران غافلگیرمان کرده...

و باونی،چتر و ..کجا گذاشتیم..

و....

 

- زلال برکه ی توفان نداری       نشان  از بوی گرم نان نداری

برای دست های تشنه من      چرای ای آسمان باران نداری*

 
- بارش باران برای مردمان همه اعصار موجب شادمانی زاید الوصفی می شده و می شود خاصه مناطق بیابانی و نیمه بیابانی چرا که با توجه به اقلیم مناطق مذکور بارش به پدیده ی جوی مقدس تبدیل می شود که نبود آن باعث توقف زندگی و بروز قحطی و در نتیجه منتج به مرارت ،مرگ و مهاجرت می شود که در این میان دشتی خودمان بسیار این پدیده تلخ را چشیده است با نگاهی گذرا به تاریخ دشتی با این امر پی می بریم که در سال هایی به علت قحطی ناشی از عدم بارش ،مردمان دشتی دست جمعی مجبور به کوچ می شدند. به همین دلیل عمده است که دشتی ها را در اقصی نقاط استان بوشهر و خوزستان می توان یافت.امروزه  هر چند از آن سالها می گذرد اما دلیل نمی شود که قدیمی ها سال سفیدو "سال سفید" را فراموش کنند و...

 

- شاید در کمتر نقطه ای گیتی باشد که نام "باران" رابر فرزندانشان نهند اما در این پرشیای بزرگ خاصه در جنوب و دشتی ما باران نام فرزندانی است به سپاس از برکت و نعمتش و این سپاس ادامه دارد...

 

- کهنسالان دشتی(گپ ترها) با توجه به تجربه گرانسنگی که دارند معتقدند بهترین زمان بارش از 15آبان تا 10آذر  است که زمین محیای رشد و نمو گیاهان در درون خود است و به اصطلاح آن در :پنجاهی،شصتی و هفتادی(دهه پنجم،ششم وهفتم پاییز) و نه قبل و بعد از آن بارش باران نمی تواند موثر واقع شود عالی.در عقیده دیگر اظهار می کنند باران مهرماه و یا پیش از آن خوش یمن نیست چرا که اصطلاحا بارش در این موقع سال موجب می شود  "سال کره در بره " یعنی سال پیش از موعد بارش داشته/همانند زایمان پیش از موعد/ و جالب است بدانید این اعتقاد از لحاظ علمی نیز تایید شده است.

 

- تو را باد و بهاران می شناسند     تمام چشمه ساران می شناسند


بیابان های خشک این حوالی        تو را با نام   باران   می شناسند**

 

- آخرین بارش دشتی در سال شمسی جاری تقریبا دهم فروردین اتفاق افتاد که خورموج به میزان 1/15 میلی متر بارش داشت یعنی 210روز پیش!!!!

 

- میانگین بارش خورموج 7/249 میلی متر است در صورتی که سال زراعی گذشته تنها 79میلی متر بارش داشته است و این تقریبا در اکثر نقاط دشتی صدق می کند.

 

 

- /آرزو کردم اولین باران که می بارد بر دشتی ،در دشتی باشم و بالاتر از آن وعهده کردم با خود اولین بارش را زیر باران بمانم تا ببارد برویم و بکاهد این دلتنگی دل تنگ را/

قلم افتاده:

*از غلامرضا ابراهیمی

**از علیرضا عمرانی 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٠٦ ‎ب.ظ

 

۱۳۸۸/۸/٢

 

 

 

استاندار ایلام از دشتی

با تغییر وزیر کشور و به پیوست آن معاونت ها و ...به نظر می رسد وقت تغییر عمده استانداران به عنوان عالی ترین مقام استان ها رسیده از همین رو رایزنی ها،شنیده ها حاکی از تغییرات عمده در استانداران کشور است.با توجه به این امر و با در نظر گرفتن تحلیل موجزی که جهان نیوز بر روی خروجی خود قرار داده است غلامحسین زارعی بزودی به عنوان استاندار ایلام منصوب خواهد شد.غلامحسین زارعی دانش آموخته علوم سیاسی و هم اکنون فرماندار دشتستان است و در کارنامه خود مدیریت کل تعاون استان را همراه دارد.

اصل خبر:

" غلامحسین زارعی فرماندار فعلی دشتستان و از مسولان اصلی ستاد احمدی نژاد در استان بوشهر بعنوان گزینه اصلی برای استانداری ایلام یادمی شود . پیش تر منابع آگاه از انتصاب او بعنوان استاندار هرمزگان خبر داده بودند . "

فیلم ساز خورموجی در جشنواره فیلم کوتاه تهران

با خبر شدیم فیلم کوتاه  " دو مرد و یک شهر" ساخته عبد الرضا بی گناه فیلم ساز جوان خورموجی موفق شده است به بخش داستانی جشنواره فیلم کوتاه تهران راه یافته است. فیلم فوق پیش از این در نهمین جشنواره سینمای جوان منطقه یک کشور با عنوان خلیج فارس  موفق شده بود دیپلم افتخار را برای پئشتر کسب نماید.

عبدالرضا بی گناه از دانش آموختگان کارگردانی از انجمن سینمای جوان بوشهر و برادر هنرمند خلاق همشهرستانی استاد محمدرضا بی گناه است.

بد نیست بدانید: بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از 20 تا 25 آبان ماه سال جاری در شهر تهران برگزار می‌شود.

مصاحبه با حمید زارعی ( شکیبا) : شاعر جوان شهرستان دشتی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٧ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]