دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٠/۱/۱٦

 

سفرنامه تصویری به روستا های وراوی،میانخره و درازی(1)

 

سفر از محدود تفریحی هاتیست که می شود به همه توصیه اش کرد آنهم به واسطه نفس خود سفر که ما را وامی دارد به تحرک و در ادامه اتفاقات پیش روی سفر نیز بر جذابیت آن می افزاید.سفرنامه ها هم همیشه از جذابترین نوع نوشتار ادبی محسوب می شود که توجه خوانندگان زیادی را به خود جلب می کند.
با این مقدمه کوتاه شما را که اهل سفرید و شاید تازه هم از سفری برگشتید همراه می کنیم با سفری تصویری به سه آبادی دشتی،سه آبادی که هرکدام، از ویژگی خاص خود برخوردار است. شاید در سه پست این سفرنامه به پایان برسد ولی بی تردید سفر و سفرنامه نویسی هرگز...
باتوجه به عنوان سعی شد که کمتر نوشت وبیشتر تماشا کرد ولی نوشتن می آید کمک برای تکمیل این تصاویر..ابتدا قدری اولین روستای مسیر سفر را بازشناسیم...
روستای وراوی در طول جغرافیایی 51درجه و 16دقیقه شمالی و عرض جغرافیایی 33درجه و 28دقیقه شرقی و در ارتفاع 58متری از سطح دریا واقع شده است.وراوی در 14کیلومتری جنوب شرقی خورموج  که با مسیر تقریبا جدید آن از میان روستای محمد آباد تا وراوی حدود 10کیلومتر راه را باید در جاده خاکی بپیمایید (جاده ی که  ‌کلنگ‌زنی آن 28 فروردین سال 1389 زده شد ولی باید گفت پیشرفت فیزیکی آن با توجه به مسافت اندک آن رضایت بخش نیست) در حال حاضر به دلایل متعدد اکثر اهالی آن ساکن مرکز شهرستان هستند... شاخص ترین نخبه روستای وراوی و البته یکی از نخبگان شهرستان و استان بی تردید دکتر عبدالجلیل وراوی هستند که ایشان دارای دکترای مهندسی نفت از دانشگاه آستین تگزاس هستند.وراوی ها(اهالی وراوی) دارای شاخصه هایی از منظر نگارنده هستند بدین شرح:یک ،روستای وراوی از آن دست روستاهاییست که  می شود اهالی آنرا به واسطه نام خانوادگی آنها شناخت چرا که آنان اکثرا نام خانوادگی تیموری و وراوی دارند. دو،وراوی ها دارای صوت خوش هستند که اگر جدی تر به این مسئله نگاه شود و نگاه کنیم پی خواهیم برد که استعداد های کم نظیری در میان این اهالی یافت می شود.سه،وراوی ها داری نگاه تیز بین اقتصادی هستند که این خود از شاخصه های بارز آنان محسوب می شود.چهار، اکثر وراوی ها خوش تیپ هستند( بی توضیح اضافه)
*این تصاویر بیشتر از منظر معماری روستا است...

+ هرچند رنگ رخساره خبر از گذر سالها بر آن می دهد ولی با اندکی دقت می شود به این پی برد که روزگاری از بهترین سر در های ورودی بوده/در دو تصویر اول باید این را گفت وجود ستون و سایبان خارجی گرچه در مناطق کویری مرسوم ولی باید گفت در جنوب این سر درها با این معماری ویژه کم نظیر است و در تصویر سوم رنگ آمیزی درب های چوبی  گرچه به نظر مرسوم نیست ولی با توجه به رنگ های پس زمینه باید گفت این رنگ بر در خوب نقش بسته/نکته جالب توجه که در بسیاری از سر درهای ورودی منازل قدیمی در دشتی می شود دید این است که خانه با توجه به سایبان ورودی از در شروع می شده و این خود حکایت از مهمان نوازی دشتی ها دارد.(ورای فلسفه وجودی)

+ هرچند حسینه حضرت امیر(ع) روستا به واسطه شلوغی منحصر بفرد آن در ایام محرم زبانزد است اما نمی شود از دیدن این مسجد که عمری از ساخت آن نمی گذرد چشم پوشید که می توان نوشت در معماری و ساخت آن پیداست توجه خاص شده است.

+ این معماری داخلی هنر افرادیست که از پس تجربیات سالیان سال بدست آمده بود و چه براحتی فراموشش کردیم/علاوه بر زییایی آن ،باتوجه به کاربرد اطاق تعداد طاقچه های مشخص می شده وجود چاله که شاید بشود گفت همان شومینه فعلیست در آشپزخانه از ضروریات بود و..و این هلال که هرجا می بینش شما را می بردت به خیالی رویایی...

+ این مکان مقدس است از برای وراوی ها ،آنان اینجا را قدمگاه منسوب به حضرت علی(ع) می دانند و به آن بسیار معتقدند و چه بسیار نذرها می شود و نیازها طلب می شود در این مکان مقدس...

+ پوشش سقف هم از نوع خاصی بوده در دشتی و بیشتر از بوریا(بلیو) و چوب های وارداتی از هندوستان و آفریقا/البته در تصویر اول پیداست که با هنرمندی خاص و بی تردید حوصله بسیار شاخه های نخل(گرد) را در نظمی ویژه درکنار هم چیده و بافته شده تا شده سقفی برای خانه ی که سالهای سال زندگی در آن جریان داشته به معنای واقعی خود زندگی...

اینم یه خبر خوب:*آگهی استخدام شرکت ملی گاز ایران جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز مجتمع گاز پارس جنوبی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٤٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٠/۱/۱٠

 

از نکوداشت فایز دشتی تا دیار فایز دشتی

 

فایز دشتی در دیارش هم غریب...

تعداد روزهای سال نود دو رقمی شد اما گویی ما هنوز در هشتاد و ٩ سیر می کنیم!دلیلش این که در یکی از روزهای پایانی سال نشستی خجسته در دشتی برگزار شد که سال ها در پی برگزاری آن بودند خیلی ها ،ولی میسر نشد تا برسد بعد از یکصد سال که آنهم نشد آن چیزی که باید می شد...نکوداشت فایز دشتی در حالی در روز٢۵اسفند برگزار شد که استقبالی در خور از آن نشد !!!؟؟؟!!! ولی جوابش همان است که می شود به همه ی چراهای عدم توسعه در خور شان نام دشتی داد اینکه دیاری چگونه می شود با این همه بزرگمرد دیروز و امروز روند روبه جلویش اینقدر کند باشد! جوابش همان جوابیست که می شود برای عدم حضور فرزندان فایز دشتی به نکوداشتش داد... شاید...هم نه...حتما فرزندان واقعی فایز دشتی هماناهایی بودند که بودند در آن همایش درآن نشست غریبانه که سوز می آورد همچو دوبیتی های عامومون فایز دشتی که گویی این حال با او گره خورده تا قیامت...دلم یه شروه دشتی میخواد...

بخون سی داغ دلم.... بخون تا شو صب نواییت....بخون تا...

این مقدمه ی بود برای نوشتار شاعر خوش قریحه دشتی سرا مهدی شیخیانی که خود او لحظه به لحظه همراه با این همایش بوده...ضمن سپاس فراوان ازش توجه تان را به دل نوشتش جلب می کنم...

 " یاداشتی خدمت دوست عزیزم مدیر وبلاگ دشتی ها ،محمدم  از دشتی

محمد عزیز! دیروز صبح وقتی پیامت به دستم رسید و از من خواسته بودی که گزارشی از مراسم نکوداشت فایزدشتی و مراسم شب شعر روستای کردوان با نام خودم برای وبلاگ دشتی ها بنویسم ابتدا ذهنم فلش بک خورد به تمام اتفاقات  دهشتناکی که برایم افتاد ،مخصوصن در مراسم نکوداشت فایزدشتی.
محمد عزیز! باخبر باش که وبلاگ سلت را نیز به همین دلایل تعطیل کردم.
وحالا که اصطلاحن دست به قلم برده ام ،بی اختیار این ابیات قیصر در ذهنم رژه می روند که:

حرفها دارم اما ... بزنم یا نزنم؟
با توام، با تو ،خدا را! بزنم یا نزنم؟

همه حرف دلم... با تو همین است که دوست
چه کنم؟ حرف دلم را بزنم یا نزنم؟

عهد کردم دگر از قول و غزل دم نزنم
زیر قول دلم آیا بزنم یا نزنم؟

گفته بودم که به دریا نزنم دل اما
کو دلی تا که به دریا بزنم یا نزنم؟

دست بر دست همه عمر در این تردیدم:
بزنم یا نزنم؟ ها؟ بزنم یا نزنم؟


محمد عزیز! من و تو دوسال و اندی را در کنار هم زندگی کرده ایم بیش از همه مرا می شناسی و با دغدغه ها و روحیات و عقاید و افکار من آشنایی.
به یاد می آوری جشنواره استانی شعر غدیر خارگ را ... و آن اتفاق بسیار بد که افتاد و به در خواست دوست عزیزمان (غ- ا) من آن موضوع را با زبان تند و جسورانه خود در وبلاگ سلت درج کردم.( موضوع : کمونیست خواندن شاعر بزرگ استان از طرف جناب آقای د که ایشان اولین بار نیست هنرمندان را مورد توهین قرار میدهد)  قرار بود تو هم بنویسی. پیش تو بودم که ابتدا (غ- ا) تماس گرفت و از من خواهش کرد مطلب را تغییر دهم تا به کسی بر نخورد و اینکه :تو دانشجو هستی و فردا روزگاری ممکن است برایت اتفاق بدی بیفتد و... کار به اینجا پایان  نیافت،همانجا بودم و فردای آن روز بود  که دوست نازنینم ریاست اداره ارشاد جزیره خارگ تماس گرفت و با دلخوری و ناراحتی از  من خواست که موضوع مورد اشاره در نوشته ام را به طور کامل حذف کنم ، چرا که هم باعث  خطر برای ایشان شده و هم ممکن است برای من درد سر ساز شود.
به یاد آوردم جشنواره شعر استانی دیلم سال1388 را که بعد از انتقادهای تندم به بعضی به ظاهر از اساتید ادبیات و همچنین ریاست کل اداره ارشاد جناب شفیعی ، در آخر برنامه چه اتفاقی برایم افتاد.
.....

به یاد می آورم زمانی را که پست الهی خیر نبینه خان دشتی را در وبلاگ سلت بارگذاری کردم
چقدر پیام خصوصی به دستم رسید و چه چیزها که نگفتند و آن اتفاق و آن حرف ها بین من و مهندس آتیار رد و بدل شد و...
.....

یکشنبه 22 اسفند ماه89 بود که جناب حمید زارعی ( دبیره کنگره بزرگ داشت فایز دشتی) کارت دعوت مسئولین و هنرمندان را به من داد تا بدستشان برسانم. به همه ادارات رفتم..
رفتم اداره آموزش و پرورش شهرستان و از آقای ح خواستم که برای مراسم همکاری کرده و دانش آموزان رشته ادبیات و دانش آموزان نمونه مدارس را برای این مراسم بفرستند.
جواب ایشان این بود که: بچه ها کلاس دارن و هیچ چیز مهم تر از درس بچه ها نیست. ما بچه ها را حتی از اردو که حقشان است محروم کرده ایم که به کلاسها و درسشان برسند آنوقت آنها را به همچین مراسمی بفرستیم...!
(روزپنج شنبه 26 اسفند یعنی یک روز بعد از مراسم وقتی وارد مجتمع فرهنگی شدم دیدم حدود 300 تا 400 دانش آموز مثل مور و ملخ ریخته اند توی سالن و بعضی ها هم که جا ندارند بیرون سالن و در حیاط مجتمع هستند.وقتی علت این تجمع را جویا شدم متوجه شدم که آن روز مراسمی به نام همایش ریاضی برگذار شده...
دوشنبه 23اسفند ماه 89 بود که به  همراه ( آقای م- آ و آقای م-ک) برای نصب بنر مراسم نکوداشت فایز دشتی رفتیم میدان شهید مهدوی. هنگام نصب چندین و چند نفر آمدن و نگاه های مشکوک و معنی دار و... تا اینکه شخصی با موتور آمد ( م-ک) پایین بود و با او حرف میزد و او م یپرسید که اینها برای چیست !؟ با چه کسی هماهنگ شده !؟ و حرف هایش به آنجا رسید که گفت من این بنر را پاره میکنم! من رفتم پایین که حرکت کرد و رفت.
محمد عزیز تنها یک ساعت بعد از رفتن ما بنر پاره شد!!!
بعد متوجه شدم موتور سوار آقای ( م- ز ساکن محله دشتی های خورموج ) به دستور، بنر را پاره کردند.
 محمد جان! روز مراسم آبرومون رفت و من مردم از گریه ،ردیف جلو دیدند که چطور زار میزنم.
و این شد که من شعر و سلت را داشتم به طور کامل حذف میکردم اما خدا بهم رحم کرد و گفتم پست آخر را بنویسم و بروم.

این هم گزارش مراسم نکوداشت فایز دشتی!

پاورقی:
 در این مراسم قرار بود از عبدالمجید زنگویی تقدیر شود اما ایشان که مدتی است انگار از نوشتن کتاب فایز دشتی پشیمان است و در قالات و سخن رانی ها و محافل ادبی این را نشان داده است، در مراسم شرکت نکردند. "

درهمین رابطه بخوانید(به قلم خون دل خور این نکوداشت): فاتحه فایز

شب شعر محلی در زادگاه فایز دشتی

مسئول انجمن شعر و ادب خورموج دوشنبه شب  در این نشست با اشاره به اهداف این عصر شعر محلی اظهار داشت: روستای کردوان زادگاه فایز دشتی است و سال گذشته نیز مصادف با صدمین سالمرگ فایز بود.
حمید زارعی افزود: با توجه به اینکه روستای کردوان زادگاه این شاعر شوریده و بزرگ پارسی است تصمیم گرفتیم با همکاری شورا و دهیاری این روستا عصر شعر محلی با گویش دشتی در این روستا برگزار کنیم.
وی ادامه داد: فایزدشتی سال‌هاست که بر دل‌ها حکومت دارد و او را نه تنها در کتاب‌ها که در سینه‌ها باید جست‌وجو کرد.
مسئول انجمن شعر و ادب خورموج عنوان کرد: برگزاری همایش نکوداشت فایز دشتی موجب شد بیش از 500 دوبیتی با موضوع فایز دشتی و پری تولید و انگیزه مهمی بود تا فیلمی با موضوع فایز دشتی ساخته شود و دو تن از محققان نیز مقالات مهم و تازه‌ای درباره فایز دشتی نگاشته و جمع‌آوری کنند.
زارعی تصریح کرد: امید است این نکوداشت فتح بابی باشد برای برگزاری جشنواره ملی شعر فایز دشتی که مورد موافقت وزیر ارشاد اسلامی نیز قرار گرفته‌ و امید است با یاری مسئولان ارشد استان سال آینده در دشتی برگزار شود.
وی ابراز داشت: از آن جا که گستره زبانی دشتی منحصر به این شهرستان نمی‌شود و شهرستان دیر نیز با گویش دشتی صحبت می‌کنند از این دو شهرستان شاعران محلی سرا دعوت شدند تا تازه‌ترین اشعارشان را در شب شعر محلی بخوانند.
مسئول فرهنگسرای شهید شهریاری یادآور شد: سال جدید برگزاری جشنواره ملی دوبیتی و رباعی فایز دشتی مهم‌ترین برنامه ما است و قطعاً در زادگاه این شاعر نیز برنامه‌های خاصی برگزار می‌کنیم.
در این عصر شعر غلامرضا حیسنی از کردوان،قاسم درویشی و حسین میدری از دیر، غلامرضا وابراهیم ابراهیمی و خلیلی آزمون از شنبه و احمد منصوری، مهدی شیخیانی، ابراهیم شاکری مطلق، حسین بازپیچ، ابوذر زارعی و حسین نیرو از خورموج به شعرخوانی پرداختند.

حواشی:

+ این مراسم در حسینه روستای کردوان سفلی با همکاری شورای روستا و فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

+ مجری این مراسم را ابراهیم شاکری مطلق بر عهده داشت.

+ به دلیل تلاقی مسابقه مهم فوتبال روستا استقبال قابل توجه ی از مراسم نشده بود.

در پست های آتی خواهیدخواند  و خواهیددید:

+ سفرنامه تصویری وراوی ،میانخره و درازی

+ مقاله انگلیسی در مورد گویش اصیل دشتی 

+ دشتی در سالی که گذشت(دشتی٨٩)

+ دشتی در دهه هشتاد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٩ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]