دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٠/٢/۱٤

 

دست به دعاییم

 

این روزها دلت بدجور شور می زند وقتی مرور و شنیده های اخبارت می شود که دو بزرگمرد از دیارت سخت با درد می جنگند یکی را همه  وسعت ایران می شناسند و به یاد نگهبانی هایش از عرصه ورزش میهنی که  سالهاست نقش خاطره روزگار ایرانیان است:ناصر خان حجازی و در دیارم دشتی این ایرانی ترین خاک پرژیا مردی روزهای خوشی را نمی گذراند مردی که منظومه اش را می شود تاریخ دشتی دانست منظومه ی که در آن از تمام ابعاد زندگی بشر کلام به میان آورده  و شده حافظه دشتی های ساکن این کهکشان از یوکوهاما ژاپن تا سن دیه گو کلیفرنیا، تا دست کم چند بیتش را به یاد دیارشان در آن سوی مرزهای جغرافیایی زمزمه کنند از حفظ تا بیاردشان به دشتی...این خاک رنج کشیده با مردمانش...

او را به نام پدر شعر محلی استان می شناسیم و به بسیار نام های دیگر هم :

استاد حاج علی مرادی
بیاییم برایشان دست به دعا شویم تا حق که شفا دهنده همه دردهاست شفایشان دهد: " الهم اشف کل مریض "

استاد حاج علی مرادی/سراینده منظومه کلاخا و...

باید به اینان افتخار کرد
چندیست اینان بی هیچ هیاهویی از مفاخر این دیار هستند بی هیچ چشم داشتی افتخار درو می کنند و موفقیت تولید و بی سرو صدا نام و آوازه شهرمان را در کشور با سربلندی فریاد می زنند اینان را کم می بی نی مشان نه که نباشند هستند درخشان هم هستند ولی گویی نمی خواهیم و یا نخواسته ایم ببی نی مشان...هر حضورشان یک عنوان است یک سکو یک افتخار برای جامعه ورزشی استان، آخرینش اسفند سال گذشته نائب قهرمان سافت بال بانوان کشور شدند... اما به بی رنگی نگاشان می کنیم ولی یک واقعیت در مورد اینان است و آن این که:

" باید به اینان افتخار کرد "

تیم سافت بال بانوان خورموج

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٠۳ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٠/٢/۱۱

 

DASHTI TRIBUNE

 

ارتقای شهر کاکی فعلا مقدور نیست
استاندار بوشهر گفت: موضوع ارتقای شهرها در کل کشور فعلا انجام نمی‌شود و شهر کاکی شامل همین موضوع می‌شود.
 محمدحسین جهانبخش جمعه شب در دیدار با مردم شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی اظهار داشت: یکی از شرایط ارتقا شهرها، داشتن 50 هزار نفر جمعیت است که شهر کاکی هنوز به این شاخص نرسیده است.
وی با اشاره به بازدید از شهرهای شنبه و کاکی و رسیدگی به مشکلات این شهر افزود: اختصاص 200 میلیون تومان به شهرداری شنبه و ساماندهی گلزار شهدا، گازرسانی به شنبه، اختصاص 800 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل بلوار شهید بهشتی کاکی، تکمیل و تامین روشنایی ورزشگاه کاکی با 100 میلیون تومان اعتبار و اختصاص 150 میلیون تومان اعتبار برای مخزن آب کاکی از تصمیمات مهم گرفته شده برای توسعه کاکی و شنبه بوده است.
استاندار بوشهر تصریح کرد: آبخیزداری، مطالعه پارک بین‌راهی، برقرسانی از دیگر مسائل و مشکلاتی بوده که با حضور مدیران تصمیمات لازم برای رفع آن گرفته شده است.
جهانبخش بیان داشت: در بازدید از مدرسه شهید حاجیانی کاکی نیز 700 میلیون تومان اعتبار بری تخریب و بازسازی این مدرسه اختصاص یافت.
وی گفت: زمین مصلی نماز جمعه کاکی نیز از محل اعتبارات فرهنگی و استانی برای اجرا در سال جاری تامین می‌کنیم.
استاندار بوشهر در ارتباط با مشکلات مردم در زمینه آبخیزداری و منابع طبیعی تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی آمادگی دارد اعتراضات مردمی در مورد نقشه‌برداری‌های جدید را رسیدگی کند.
جهانبخش با بیان اینکه از سال 84 تا 89، ‌هزار و 269 پروژه عمرانی با 120 میلیارد تومان اعتبار در دشتی اجرا شده است، خاطر‌نشان کرد: از این میزان اعتبار 30 میلیارد تومان آن در شهر کاکی هزینه شده است.
وی تصریح کرد: در این مدت ‌هزار و 360 واحد مسکونی در کاکی مقاوم‌سازی شده و 200 نفر نیز از تسهیلات 20 میلیون تومانی مسکن بهره‌مند شدند. 
امام جمعه کاکی در ارتباط با مشکلات مالکیت اراضی در کاکی اضافه کرد: حدود 200 تا 300 خانوار در کاکی مالکیتی بر خانه خود ندارند و باید ین موضوع رسیدگی شود.
هاشمی‌نژاد بیان داشت: صندوق قرض‌الحسنه ولیعصر کاکی نیز از دیگر مشکلات مردم کاکی است که با وجود سرمایه‌گذاری مردم در این بانک هیچگونه تسهیلاتی به مردم پرداخت نکرده و آورده مردم را نیز برگشت نمی‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه قضات باید این موضوع را با جدیدت پیگیری کنند، عنوان داشت: رفع مشکلات بافت قدیم، لوله‌کشی گاز، ساماندهی جاده بین مزارع و... از دیگر مشکلات کاکی است که انتظار داریم مدیران استانی نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند.
همچنین استاندار بوشهر و شماری از مدیران دستگاه‌های اجرایی در سفر به شهرستان دشتی با آیت‌الله میرزا احمد نجفی دشتی از علمای بزرگ حوزه علمیه نجف و قم دیدار کردند.
آیت‌الله نجغی دشتی هم‌اکنون با بیش از 110 سال سن در شهر شنبه از توابع شهرستان دشتی زندگی می‌کند
.
مدیران استان بوشهر در این سفر با خانواده شهید نصیری نیز دیدار داشتند و استاندار بوشهر دستور اشتغال به کار دو برادر بیکار شهید نصیری را داد.
دیدار با دو خانواده زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی شهر کاکی از دیگر برنامه‌های استاندار مدیران اجرایی استان بوشهر در سفر به این شهر بود.

اجرای پروژه پالایشگاه دشتی روی زمین مانده

مسئول بنیاد مسکن دشتی گفت: با گذشت بیش از سه سال از آغاز عملیات اجرایی پالایشگاه دشتی، اما عملیات اجرایی این پروژه تمام نشده و روی زمین مانده است.
حسن فقیه در نخستین جلسه کارگروه زیربنایی شهرستان دشتی اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی از نبود آب، برق، راه و آموزش رنج می‌بردیم و هیچ یک از این امکانات در شهرستان وجود نداشت.
وی افزود: وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید دشمن هشت سال جنگ کمرشکن و خانمان سوز علیه ما تحمیل کرد که به برکت وجود رهبری، نظام و شهدا پیروزی نصیب ما شد و بعد از پیروزی انقلاب کار سازندگی با همکاری و همراهی مردم در کشور آغاز شد که امروز جهان انگشت به دهان مانده است.
وی ادامه داد: در شهرستان دشتی هر ساله میلیاردها تومان اعتبار اختصاص پیدا می‌کند و بین ادارات تقسیم می‌شود ولی در پایان سال تقریبا خروجی آن طور که باید نیست.
فقیه بیان داشت: ما مسئولان باید در استان بوشهر و شهرستان به صورت کلان برسیم و نسبت به احداث سدها که مهم‌ترین پروژه است توجه ویژه‌ای کنیم.
وی گفت: 20 سال است که سد باغان و دشت پلنگ که دو طرح عظیم در جلوگیری از آب‌های سطحی است به بهره‌برداری نرسیده است، اگر این سدها به پایان برسد موجب می‌شود چند‌ شغل در دشتی ایجاد شود.
فقیه اضافه کرد: با توجه به کم بارشی استان بوشهر و شهرستان احداث این سدها موجب مهار آب‌های سطحی در شهرستان و جلوگیری از آن‌ها به دریا و رونق بیشتر اقتصادی در منطقه می‌شود.
وی عنوان داشت: شهرستان دشتی 25 کیلومتر مرزآبی دارد، ‌هیچ‌گونه اقدامی در 25 سال گذشته تاکنون در این زمینه انجام نداده‌ایم زیرا نیازمندی احداث اسکله و بنادر برای استفاده از دریا امری ضروری به نظر می‌رسد البته اقداماتی در زمینه احداث گمرک لاور ساحلی انجام شده که کافی نیست زیرا این اسکله که بنا بود در چند سال گذشته به بهره‌برداری برسد در حد حرف باقی مانده است.
فقیه خاطر‌نشان کرد: با امکاناتی که در دشتی وجود دارد برای بهره‌برداری بیشتر، نیاز به احداث پالایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در این شهرستان است که در زمان استانداری علی افراشته عملیات اجرای احداث پالایشگاه دشتی به زمین زده شد ولی این پروژه همچنان روی زمین مانده است.
فقیه عنوان داشت: بسیاری از استان‌ها که مواد اولیه‌ای ندارند به یکباره در آنجا پالایشگاه احداث می‌شود.
وی احداث کارخانه تولیدی در دشتی را یک ضرورت دانست و گفت: شهرستان نیازمند به احداث مصالح ساختمانی، خانگی، گلخانه‌ای و کشاورزی،کارخانه تبدیل خرما و گوجه‌فرنگی برای جلوگیری از هدررفت امکانات بالقوه و بالفعل است که باید به آن توجه شود.
فقیه خاطرنشان کرد: زمین‌های کشاورزی در روستای چاهگاه احیا‌ شده است ولی تاکنون در آن زمین‌ها اقدامی نشده و نیاز به بازدهی دارد زیرا ما امروز نیاز شدید به کار کشاورزی و بازدهی آن را داریم.
رئیس بنیاد مسکن دشتی اظهار داشت: در این شهرستان زمین برای احداث کارخانه و واحد صنعتی واگذار شده اما هیچ‌گونه کارخانه‌ای راه‌اندازی نشده است.
وی ضمن انتقاد از واگذاری زمین تا سقف 50 تا 100 هکتار گفت: این زمین‌ها به افرادی واگذار شده که فقط به کاشت چند درخت اکتفا کردند و هیچ کس هم نمی‌تواند حرفی بزند.
فقیه به ایجاد دانشکده‌های فنی در شهرستان دشتی اشاره کرد و عنوان داشت: به منظور تربیت نیروی انسانی تحصیلکرده این از ضروریات است زیرا هر جا نیروها برای اشتغال مراجعه می‌کنند در حد خدمتگزاری تقاضا دارند و علت آن است که ما فکر کلان نکرده‌ایم.
فقیه از عدم نظارت بر پروژه‌ها در دشتی انتقاد کرد و گفت: در بخش راه‌ها، ساختمان و کارهای زیربنایی نظارت نمی‌شود و به همین خاطر کیفیت پروژه‌ها پایین می‌آید.
فقیه با بیان اینکه طرح مطالعاتی احداث راه دشتی به ساحل از روستای زایر عباسی در دشتی تا خورشهاب تنگستان انجام گرفته خواستار تسریع در این زمینه شد.
وی گفت: وقتی کسی وارد شهر خورموج می‌شود با عدم زیبا‌سازی شهر روبه رو می‌شود ما چیز زیبایی در شهر نمی‌بینیم و مسافران مجبور می‌شوند به‌علت نبود تنوع شهر را ترک کنند و شهرهای ما نیاز به پارک محله‌ای دارند که باید اعتباراتی در این زمینه اختصاص یابد.فقیه از مسئولان سابق دشتی نسبت به اعلام این شهرستان به‌عنوان مناطق برخوردار انتقاد و خاطرنشان کرد: شهرستان دشتی از تمام جهات محروم است ولی توجهی به آن نکردند ضمن اینکه شهرستان‌های کنگان، دیر، گناوه محروم اعلام شده ولی شهرستان دشتی را شهرستان برخوردار اعلام کردند.

عمران

آغاز عملیات اجرایی دو پروژه گازرسانی در شهرستان دشتی

عملیات اجرایی فاز تکمیلی پروژه گازرسانی به شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و گازرسانی به شهر شنبه در آیینی با حضور استاندار بوشهر و مسوولان محلی آغاز شد
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر در این آیین گفت: عملیات تکمیلی گازکشی در شهر خورموج شامل 75 کیلومتر خط انتقال داخلی است که با اتمام این پروژه همه این شهر دارای شبکه گاز کشی می شود.
غلامعباس حسینی افزود: برای احداث این پروژه اعتباری بالغ بر350 میلیارد ریال هزینه خواهد شد ومدت اجرای پروژه حداکثر 18 ماه است که سعی می شود در مدت کمتری اجرا و آماده بهره برداری شود.
وی یادآورشد: تاکنون درسه فاز بیش از 82 کیلومتر از شهر خورموج گاز کشی شده ودوهزارو 400 علمک نصب ودو هزارو 800 خانوار می توانند مشترک گاز شوند .
وی اضافه کرد : اکنون 729 خانوار شهرخورموج مشترک گاز هستند و جمعیتی بالغ ب سه هزاور200نفرازگاز استفاده می کنند .
مدیرعامل شرکت گازاستان آیین آغاز عملیات اجرایی گاز کشی شهر شنبه دشتی نیز اظهارداشت :با انجام پروژه گاز کشی به شهرشنبه تمام شهرهای شهرستان دشتی ازگاز بهره مند می شوند .
حسینی افزود: پروژه گاز شهرشنبه به طول 35 کیلومتر خط شبکه داخلی و سه کیلومتر خط انتقال است که اعتباری بالغ بر16 میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه خواهد شد.
وی اضافه کرد : مدت اجرای این پروژه 10 ماه است و چهار هزار نفر جمعیت شهرشنبه در دهه فجر امسال ازگاز بهر مند می شوند.
حسینی به برنامه های دیگر شرکت گاز در شهرستان دشتی در سال جاری اشاره کرد وافزود: امسال چهار روستای این شهرستان شامل بادوله ، تلخو ، محمد آباد و عربی و ناحیه صنعتی و کارخانه آرد خورموج گاز کشی می شود .

صدور مجوز راه اندازی هشت نانوانی جدید در دشتی

علی زارعی درنشست کمسیون ویژه گندم ، آرد ونان شهرستان دشتی اظهار داشت: سه واحد از این نانوایی ها در شهر خورموج و چهار واحد در شهر کاکی و یک واحد دربندر لاور ساحلی راه اندازی می شود.
وی افزود:این واحد های نانوایی در شهرک هاو نقاطی از شهر ها هستند که مردم برای تامین نان با مشکل مواجه بودند و با راه اندازی آنها دسترسی به تهیه نان آسانتر می شود .
زارعی در ادامه افزود: با اجرای طرح هدفمند سازی یارانه و آزاد سازی قیمت آرد کیفیت نان تا اندازه ای بهتر شده اما هنوز با نا ن خوب وبا کیفیت عالی فاصله داریم و باید سعی شود تا هم آرد با کیفیت تر تولید و هم نحوه پخت نان بهتر و کیفی ترتا رضایت مردم جلب شود .

راه اندازی پنج دهیاری جدید دردشتی

مجوز راه اندازی پنج دهیاری جدید در شهرستان دشتی صادر شده که تعداد دهیاریهای این شهرستان از 26 دهیاری گنونی به 31 دهیاری خواهد رسید.
سید عبدالمحسن هاشمی زاده در نشست دهیاران بخش مرکزی شهرستان دشتی اظهارداشت: مجوز راه اندازی دهیاری درپنج روستای میانخره، کردوان رئیسی، چاه حسین جمال، کبگان وگنخک کورا ازطرف وزارت کشور صادر شده که بزودی راه اندازی می شود .
وی افزود: بالغ بر450 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح های عمرانی درقالب پروژه های بهسازی معابر، ایجاد فضای سبز و خدمات رسانی به 10 روستای دارای دهیاری دربخش مرکزی هزینه شده است.
هاشمی زاده اضافه کرد: سال جهاد اقتصادی به معنای شتاب مطلوب برای رفع منطقی مشکلات اقتصادی جامعه است که دراین زمینه رفع مشکلات روستاییان از اهمیت ویژه ای برخورداراست.
دراین جلسه دهیاران بخش مرکزی دشتی مسایل و مشکلات خود را ازجمله تکمیل طرح هادی، ایجاد دیوارحفاظتی روی آبراه های فصلی، احداث سالن های ورزشی، بوستان های روستایی و کمبوداعتبار دهیاری ها مطرح کردند و خواستار حل این مشکلات شدند

واگذاری 180 واحد مسکن مهر بزودی در خورموج

سید علی هاشمی ظهر  در بازدید از روند اجرای طرح مسکن مهر در خورموج اظهار داشت: پیشرفت اجرای مسکن مهر در خورموج بر اساس برنامه زمان‌بندی بوده و رضایت‌بخش است و مجریان طرح باید تا خرداد ماه امسال 180 واحد را آماده تحویل به مردم کنند.
وی افزود: 430 واحد مسکن مهر در قالب طرح مسکن مهر در شهر خورموج در دست اجراست که پیشرفت 180 واحد خوب بوده است. 
در جریان این بازدید شماری از جوانان خورموجی که در قالب طرح مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌ بودند نسبت به‌ آماده نبودن این واحدهای مسکونی اعتراض داشتند.
جوانان خوموجی خواستار تسریع در اجرای پروژه مسکن جوانان در قالب 36 واحد در شهر خورموج بودند.
از سال 86 که پروژه 36 واحدی مسکن جوانان در خورموج آغاز شده بود و قرار بود در سال 87 تحویل شود، تاکنون پیشرفت خوبی نداشته است.
معترضان در حاشیه این بازدید عنوان کردند: تاکنون 6 میلیون تومان آورده نقدی و 10 میلیون تومان به صورت تسهیلات توسط مسکن جوانان پرداخت شده اما پیشرفت طرح متناسب با مبلغ دریافتی نیست.
فرماندار دشتی در حاشیه این بازدید در تماس با مدیرعامل مسکن جوانان استان بوشهر خواستار تسریع در اجرای این پروژه شد و از وی خواست تا هفته آینده وضعیت پروژه 36 واحدی مسکن جوانان خورموج را مشخص کند.

راه و ترابری

بزودی ،بهره برداری از راه شنبه به طسوج

شهریار روزی‌طلب در بازدید از عملیات اجرایی محور شنبه به طسوج(راه وای وای) در شهرستان دشتی اظهار داشت: محور ناصری به شنبه به طول 35 کیلومتر به دلیل غیرفنی و کم عرض بودن، تردد وسائل نقلیه را با مشکل مواجه ساخته است به همین منظور از سال گذشته کار بهسازی، اصلاح و احداث قطعه اول این محور از سه راهی روستای ناصری تا روستای سنا در این بخش آغاز شده است.
روزی طلب با اشاره به پیشرفت 45 درصدی قطعه اول این مسیر افزود: بهسازی و ساخت قطعه اول این مسیر به طول 10 کیلومتر مبلغ 8 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار هزینه در بر دارد و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
رئیس اداره راه و ترابری شهرستان دشتی افزود: با اتمام این طرح، محصولات کشاورزی بخش شنبه به عنوان قطب کشاورزی شهرستان دشتی آسان‌تر به بازار مصرف استان حمل می‌شود و در آینده با ساخت راه باغان به ریز به یک راه اصلی و محور ارتباطی بین دو شهرستان دشتی و جم تبدیل می‌شود.
رئیس اداره راه و ترابری شهرستان دشتی گفت : امسال قطعه اول راه نصاری به بخش شنبه و طسوج در این شهرستان به بهره برداری خواهد رسید.
روزی طلب عنوان داشت: محور ناصری به شنبه به طول ٣۵ کیلومتر است که ۵٠ سال از عمر راه ارتباطی موجود آن گذشته است.
وی یادآور شد: از سال گذشته کار بهسازی و اصلاح و ساخت قطعه اول این محور از سه راهی روستای ناصری تا روستای سنا در این بخش آغاز شده است.
روزی طلب اضافه کرد : برای بهسازی و ساخت قطعه اول این مسیر ۴٨ پل و ابنیه ساخت یا تعریض، پیچ‌های این محور اصلاح و استاندارد می‌شود و این محور از یک راه درجه دو فرعی به یک راه اصلی ارتقا، می‌یابد.
رئیس اداره راه و ترابری در ادامه اظهار داشت : این محور در آینده با اجرای راه باغان به ریز که در دست اجراست به یک راه اصلی و محور ارتباطی و محور ارتباطی بین ٢ شهرستان دشتی و جم تبدیل می‌شود و موجب توسعه و توازن منطقه‌ای بخش شنبه و طسوج و روستاهای تابعه می‌شود.
فرمانداردشتی گفت: منطقه طسوج دشتی شامل 10 روستای پشتکوه این شهرستان است که اکنون برای مسافرت به شهر شنبه مرکز این بخش باید ازمسیر شهر خورموج بیش از 100 کیلومتررا طی کنند.
سید علی هاشمی افزود : با احداث این راه مشکل تردد بیش از یکهزارنفرجمعیت روستاهای ساکن منطقه طسوج و یکهزارو 500 نفر عشایر منطقه به مرکز بخش برطرف می شود و راه 100کیلومتری فعلی به 25 کیلومتر کاهش می یابد.

هزینه 4.5 میلیارد تومان برای راه حناشور به دشت پلنگ
سید‌علی هاشمی در بازدید از پروژه راه حناشور به دشت پلنگ دشتی اظهار داشت:با اجرایی شدن این پروژه، راه حناشور به دشت پلنگ دشتی از 20 کیلومتر به 2 کیلومتر کاهش می‌یابد.
فرماندار دشتی تصریح کرد: آغاز نخستین پروژه در سال جدید نوید بخش کار، تلاش و عزم جهادی برای رفع محرومیت و خدمت‌رسانی به محرومان و توسعه اقتصادی در دشتی است.
رئیس اداره راه و ترابری دشتی نیز اظهار داشت: یکی از اهداف اساسی این پروژه دسترسی آسان و کاهش مسیر تردد مردم روستاهای دهستان طسوج و دشت پلنگ است که قطب عظیم کشاورزی در شهرستان به شمار می‌رود.
شهریار روزی‌طلب افزود: برای احداث این راه 25 هزار مترمکعب خاکبرداری و 15 هزار مترمکعب خاک‌ریزی صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: این پروژه دارای هشت دستگاه ابنیه فنی است و برای اجرای آن 4 میلیارد و 500 میلیون تومان برای آن هزینه می‌شود.
 
اجرای تعمیرات اساسی پل مند اول

رییس اداره راه وترابری دشتی گفت: با اعتباری بالغ برهشت میلیارد ریال تعمیرات اساسی پل موند اول به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین پل بتنی این استان در محور آزاد راه سیراف در دست اجراست
شهریارروزی طلب درجریان بررسی روندا اجرای این پروژه افزود: پل موند اول در سال 1350بیش از 40 سال قبل در محور خورموج به کنگان در 25 کیلومتری شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی احداث شده بود که بیش از 40 سال است از این پل به عنوان یکی از پل های مهم و استراتژیک استان بوشهر استفاده می شود .
وی افزود :تا کنون تعمیرات اساسی براین پل صورت نگرفته است و با تامین این اعبتار در سال گذشه عملیات تعمیرات اساسی پل، تعویض درزهای انبساطی برای نگهداری و تسهیل در رفت آمد وسایل نقلیه آغاز شد که تا کنون بیش از85 درصد پیشرف فیزکی دارد .
روزی طلب افزود: این پل دارای 19 دهانه 40 متری در مجموع به طول 760 متراست که تعمیرات اساسی از جمله تعویض درزهای انبساطی با مشخصات جدید تیپ انجام شده و برای تکمیل این تعمیرات امسال نیز مبلغ یک میلیارد وششصد میلیون ریال هزینه می شود .
آغاز عملیات اجرایی کنار گذر پل موند
رییس اداره راه وترابری شهرستان دشتی گفت: عملیات اجرایی پروژه کنار گذر پل بزرگ موند درمحور ساحلی بوشهر به دیر در شهرستان دشتی آغازشد .
به گزارش ایرنا، شهریارروزی طلب درآیین آغاز عملیات اجرایی این پروژه اظهارداشت: با اجرای این پروژه مشکل تردد کلیه وسایل نقلیه با بار بیش از 45 تن در محورهای عبوری بر رودخانه موند درمسیر آزاد راه سیراف از چغادک به کنگان و محور ساحلی بوشهربه دیر برطرف می شود.
وی افزود: این کنار گذر در کنار پل سوم موند در محورساحلی بوشهربه دیر که درسال 74 ساخته شده احداث می شود و هدف از اجرای آن نگهداری از پل های اول، دوم وسوم موند و حل مشکل تردد کامیون های سنگین با بار بیش از 45تن است.
روزی طلب افزود: طول این کنار گذر 350 متر است به همراه دو راه خروجی و ورودی به کنار گذراست که اعتباری بالغ بردو میلیارد و 500 میلیون ریال برای اجرای آن هزینه می شود و تا پایان امسال نیز به بهره برداری خواهدرسید .
٧٠درصد پیشرفت فیزیکی راه کاکی به دهستان کبگان
شهریارروزی طلب در نشست بررسی وضعیت روند اجرای این طرح افزود: راه دهستان کبگان به بخش کاکی بیش از55 کیلومتر است که با احداث این راه طول این مسیر به کمتراز14 کیلومترکاهش می یابد .
وی اضافه کرد: کاراحداث راه کاکی به دهستان کبگان از سال گذشته و با اعتبارمعادل هشت میلیارد و 500میلیون ریال اغازشده است وتاکنون قطعه اول این راه از شهر کاکی شروع می شود وتا روستای هلالی بیش از70 درصد پیشرفت فیزکی دارد.
روزی طلب بیان کرد: با احداث این راه ضمن کم شدن مسیر فعلی به کمتراز یک سوم باعث ترقی و توسعه منطقه، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در سوخت، تردد آسان، تسهیل دردسترسی به دهستان کبگان و بندر لاورساحلی و منطقه ویژه اقتصادی حوزه پارس شمالی خواهدشد .
فرمانداردشتی نیز گفت: احداث این راه علاوه براینکه سبب توسعه وتوازن منطقه ای می شود، مشکل تردد ساکنان و دامداران روستاهای هلالی، منصوری و مسیله ها و توسعه کشاورزی در دشت مسیله کاکی می شود.
سید علی هاشمی افزود: دهستان کبگان یکی ازمحرومترین دهستان های استان بوشهر است که در چندسال اخیر توجه خاصی برای محرومیت زدایی آن انجام شده و یکی ازاساسی ترین این اقدامات احداث این راه و کاهش مسیرتردد است.
 
کشاورزی و دامپروری
خسارت واردات قاچاق میوه کناربه باغداران دشتی
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: واردات قاچاق میوه کنار از پاکستان و مرزهای شرقی کشور باعث خسارات به باغداران این شهرستان و استان بوشهر شده است
امرالله فاریابی درگفت وگو با ایرنا با تایید فروش نرفتن میوه کنارپیوندی باغداران این شهرستان افزود: : درشهرستان دشتی به عنوان یکی ازمناطق مهم تولید کنار پیوندی درجنوب کشور و استان بوشهر اکنون بیش 44 هکتار باغ کنار وجود دارد.
وی اضافه کرد: از باغ های کنار 32 هکتار آن به تولید رسیده و سالانه بیش از350 تن کنارتولید و روانه بازار مصرف استان بوشهرو استان های همجوار می شود.
فاریابی گفت: امسال بیش از 300 تن محصول کنار دراین شهرستان تولید و دربازارمصرف به فروش رسیده است اما به علت واردات غیرقانونی و به صورت قاچاق محصول کناراز کشور پاکستان مدتی بازارمصرف کنارپیوندی این شهرستان راکد مانده است و موجب شده است که خساراتی با تولید کنند گان برسد .
وی اظهارداشت: برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به باغداران و تولید کنند گان میوه کنارعلاوه برکنترل مرزهای شرقی برای جلوگیری از قاچاق و وارد کردن کنارباید با تبلیغات مناسب درکشور و شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تهران، مشهد و تبریز و با ایجاد غرفه هایی برای تولید کنندگان بازار مصرف این محصول را توسعه دهیم.
فاریابی افزود: ایجاد واحد های عمل آوری میوه کنار برای تولید شربت، لواشک و غیره می تواند درکاهش خسارت به باغداران موثرباشد.
یکی از باغداران عمده تولید کنارپیوندی در شهرستان دشتی نیز گفت: بیش از 100 تن محصول کنارپیوندی به علت نداشتن بازارو افت شدید قیمت روی درخت مانده و در حال خراب شدن است.
غضفنر مودت افزود: برداشت میوه کنارپیوندی از اول اسفند ماه آغاز می شود و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد وامسال به علت واردات بی رویه وغیر قانونی کنارپیوندی از مرزهای شرقی کشور وبویژه از کشور پاکستان درفصل برداشت نتوانستیم کنار تولیدی را برداشت و دربازارمصرف عرضه کنیم.
وی اضافه کرد: این وضعیت باعث شده تا 15میلیارد ریال خسارت به باغداران میوه کنار پیوندی شهرستان دشتی وارد شود.
این باغدارکنارپیوندی که زمینه اشتغال 40 نفر را در باغ های خود فراهم کرده است از مسوولان خواست تا ازواردات قاچاق کنار از مرزهای شرقی کشور جلوگیری کنند.
 
تکمیل مجتمع گاو شیری خورموج با شش میلیارد ریال اعتبار
مدیر کل جهاد وکشاورزی استان بوشهرگفت:مجتمع گاو شیری خورموج یکی ازیزرگترین طرح های تولید شیر دراستان بوشهر است که برای تکمیل این مجتمع شش میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
نوذر منفرد در بازدید از طرح مجتمع تولیدی گاو شیری خورموج افزود: تاکنون بیش از چهار میلیارد ریال اعتبار برای احداث مجتمع گاو شیری خورموج هزینه شده است و 35درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اضافه کرد: مجتمع گاو شیری خورموج در زمینی به وسعت 17 هکتار در دست احداث است که با اجرای این طرح تمام دامداری های سنتی ومحلی درشهرخورموج وفارغ التحصیلان رشته دامداری با دریافت تسهیلات یارانه ای دراین مجتمع مشغول به کارمی شوند .
مدیر جهادوکشاورزی دشتی نیز گفت: مجتمع گاوشیری خورموج دارای 38 واحد 15 تا 20 راس گاو شیری ایت و پیش بینی می شود که روزانه بیش از 20 تن شیر تولید وروانه بازارمصرف شهرستان واستان بوشهر شود .
امرالله فاریابی افزود: تاکنون بیش از 35 درصد از کارهای زیر ساختی مانند تملک زمین، تسطیح، واحد بندی، لوله کشی و خط انتقال آب و کارهای زیر ساختی دیگر این مجتمع انجام شده است.
برداشت میوه ازنخستین مزرعه توت فرنگی فضای باز دردشتی
مدیر جهاد وکشاورزی شهرستا ن دشتی گفت: امسال برای نخستین بارکشت محصول توت فرنگی در فضای باز درشهرستان دشتی اجرا شد و با موفقیت برداشت میوه از آن انجام شد .
،امرالله فاریابی در گفت وگو با ایرنا افزود: کشت توت فرنگی به صورت آزمایشی و الگو در فضای باز و درسطح دو هزار مترمربع در روستای بادوله بخش کاکی و از 15 مهرماه سال گذشته آغازشد و برداشت این محصول نیز از اول دی ماه آغاز شده است و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد.
وی افزود: امسال کشت توت فرنگی در گلخانه نیز در سطح پنج هزارمترمربع در روستای تلخو کاکی اجرا و برداشت این محصول درفضای گلخانه ای نیز با موفقیت برای اولین بارانجام شد.
فاریابی افزود: هدف از ترویج کشاورزان به کشت محصولات دیگر از جمله توت فرنگی و علوفه خارج شدن از کشت تک محصولی مانند گوجه فرنگی است و امسال نیز کشت علوفه در این شهرستان انجام می شود .
مجری طرح کشت توت فرنگی درفضای باز گفت: کشت توت فرنگی برای اولین باردرفضای باز دراستان بوشهرو در روستای بادوله کاکی اجرا و برداشت آن نیز با موفقیت انجام شد.
مجید جاگیرو افزود: از این مزرعه که دو هزارمترمربع وسعت دارد و بیش ازپنج تن میوه توت فرنگی بسیارمرغوب تولید و روانه بازارمصرف استان بوشهرواستان های همجوارشد.
وی اضافه کرد: با توجه به خارج فصل بودن کشت توت فرنگی دراستان بوشهرقیمت این محصول بسیار مقرون به صرفه واقتصادی و کشت جایگزین مناسب برای کشاورزان استان بوشهروبویژه در منطقه کاکی که کشت تک محصولی گوجه دارند، است.
و ی اضافه کرد :برای افزایش سطح زیر کشت درسال جاری کار تولید گیاهچه توت فرنگی در سطح چهار هکتار آغازشده است و پیش بینی می شود امسال سطح زیر کشت این محصول درفضای باز به 40 هزارمترمربع که 20 برابرسطح امسال است، برسد.
برای نخستین باردرکشورتکثیرگونه نادردرخت آکسیا آلبیدا دردشتی
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتی گفت: برای نخستین بار در کشور کارتکثیر گونه درخت آکسیا آلبیدا درذخیره گاه جنگلی این گونه به عنوان گونه نادرو منحصر به فرد این درخت درایران درشهرستان دشتی این استان با موفقیت انجام شد.
 محمد محمودی  افزود: ذخیره گاه جنگلی آکسیا آلبیدا به مساحت 19هکتار درمنطقه رزم آباد ودرفاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی واقع است.
وی اضافه کرد: این گونه آکاسیا به عنوان تنها گونه این درخت در ایران است که دردنیا نیز تنها در هند و افریقا نمونه آن موجود است و این ذخیره گاه ازسال 1375 به عنوان یک ذخیره گاه جنگلی تحت قرق اداره منابع طبیعی شهرستان دشتی قرارگرفت .
محمودی اظهارداشت: یکی از مشکلات این گونه درخت نادر و منحصربه فرد تکثیرنشدن آن بود که با همت وتلاش یکی از کارشناسان منابع طبیعی شهرستان دشتی و با تحقیقات چند ساله موفق شد از دوسال پیش کارآزمایشی تکثیراین درخت را آغاز کند و امسال با موفقیت تکثیراین گونه درخت انجام و امیدواریم با تامین اعتبار برنامه ریزی درآینده شاهد افزایش سطح زیر کاشت این درخت در مناطق مستعد استان بوشهرو سایرنقاط کشور باشیم .
کارشناس فنی اداره منابع طبیعی دشتی که موفق شده کار تکثیراین گونه درخت را انجام دهد نیز گفت: درخت آکسیا آلبیدا یک گونه درخت نادر و تنها گونه ای است که در شهرستان دشتی وجود دارد و به گفته بومیان محلی گونه درخت توسط اجداد آنها و ساکنان بومی این روستا اززنگبارافریقا به این مناطق آورده و کاشته شده است.
سید حسین علوی افزود: درخت آکسیا آلبیدا بین یک تا هفت متر ارتفاع دارد و علاوه بر زیبایی های خاص و منحصربه فرد، چوب آن استفاده دارویی، صابون سازی و رنگ آمیزی دارد .
وی اصافه کرد: یکی از مشکلات برای توسعه و حفظ این گونه نادر درخت جنگلی، تکثیر نشدن آن بود زیرا گل زیبای این درخت به بذر تبدیل نمی شود.
علوی ادامه داد: پس از تحقیقات چند ساله با کمک همکاران در اداره منابع طبیعی دشتی، از سال 87 با استفاده ازریشه این درخت و کاشت آن در زمین مناسب و آبیاری درماه های بهمن واسفند کارتکثیراین گونه درخت با موفقیت انجام شد.
وی اظهارداشت: اکنون چند نوع ازاین گونه در مناطق مختلف شهرستان از جمله شهرهای خورموج وشنبه ومنطقه رزم آباد کاشته شده است .
این کارشناس یادآورشد: ذخیره گاه جنگلی آکاسیا آلبیدا در منطقه رزم آباد دشتی سالیان بسیاردور ناشناخته بود و با همت دکتر جزیره ای یکی ازچهره های ماندگار درزمینه منابع طبیعی کشوربا همکاری دکترلئوناردو رئیس موسسه تحقیقات بذرو گیاه شناسی کشور بلژیک مشخص شد که این جنگل از گونه درخت آکسیا البیدا است .
علوی افزود: از سال گذشته کار فنس کشی و حصار کشی این جنگل انجام شد و با حفرچاه و نصب موتور پمپ کار آبیاری، نگهبانی و حراست آن آغاز شده است.
وی اضافه کرد: تنها مشکل این ذخیره گاه جنگلی منحصر به فرد و نادر اجرای سیستم آبیاری قطره ای و تامین برق است.
 
تقاضای فعالیت شرکت صادراتی گوجه فرنگی در دشتی
 نوذر منفرد در نشست شورای کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان دشتی اظهار داشت: مانده تسهیلات بخش کشاورزی که در کارگروه اشتغال در سال‌های 84 تا 88 به تصویب رسیده آماده واگذاری است.
وی ادامه داد: آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات به طرح‌هایی که توجیه اقتصادی داشته باشند فراهم است.
وی با اشاره به مشکل فارغ‌التحصیلان برای فعالیت گلخانه چاهگاه دشتی بیان داشت: سازمان جهاد کشاورزی تلاش خود را در این زمینه انجام داده حتی با بانک نیز گفت‌وگو کرده‌ که اگر امکان داشته باشد خود طرح به عنوان وثیقه استفاده شود زیرا چنین کاری نیز در شهرستان تنگستان انجام گرفت که امید می‌رود با تدابیری که فرماندار دشتی دارند این مشکل در این شهرستان حل شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: آینده خوبی پیش روی گلخانه‌ها در استان بوشهر وجود دارد با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت سوخت افراد زیادی از استان‌های دیگر متقاضی گلخانه در استان هستند.
منفرد با انتقاد از بعضی مسئولان گلخانه‌ها که در حال اجاره دادن گلخانه‌ها به دیگر افراد هستند، اظهار داشت: ما باید کاری کنیم تا مشکلات آن‌ها را برطرف و حتی مشکل وثیقه آن‌ها که می‌خواهند گلخانه را احداث کنند تامین کنیم تا شاهد چنین اتفاقاتی در گلخانه‌های استان بوشهر نباشیم.
منفرد با اشاره به بحث فعال‌سازی شرکت‌های مکانیزاسیون خاطر‌نشان کرد: چنانچه فارغ‌التحصیلان کشاورزی بتوانند در سطح روستاها ادوات مکانیزه کشاورزی دایر کنند، 291 میلیون تومان از محل کمک‌های بلاعوض در قالب چند شرکت در استان به آنان اختصاص می‌یابد ضمن اینکه تسهیلاتی نیز به آنان تعلق می‌گیرد.
وی گفت: یک شرکت برای صادرات گوجه فرنگی متقاضی شده اما مشکل زمین دارند و در صورت واگذاری زمین این شرکت در دشتی آغاز به کار می‌کند.
منفرد تصریح کرد: هر شرکتی بخواهد در بحث عمل‌آوری گوجه فرنگی اقدام کند، سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر آماده همکاری و اعطای تسهیلات سرمایه‌گذاری است.
ما در تمام زمینه آماده همکاری هستیم و تسهیلات سرمایه‌گذاری نیز در اختیار آن قرار می‌دهیم.
آموزش و آموزش عالی
راه اندازی پنج رشته جدید کارشناسی در دانشگاه آزاد واحد خورموج 
 علیرضا چمکوری در نشست بررسی مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی وراه های توسعه این دانشگاه افزود: از جمله رشته های جدیدی که در سالجاری در این دانشگاه راه اندازی می شودمهندسی مکانیک خودرو و مهندسی برق قدرت است.
وی به برنامه های در دست اجرا برای توسعه این دانشگاه اشاره کرد و اظهارداشت: بزودی عملیات اجرایی ساختمان جدید و شماره دو این دانشگاه درزمین 20 هکتاری در ورودی شهر خورموج آغاز ومجتمع آموزشی سما در این شهر راه اندازی می شود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج اضافه کرد: با احداث ساختمان شماره دو دانشگاه از ساختمان فعلی به عنوان دانشکدَه کشاورزی این شهرستان استفاده می شود.
وی به مشکلات این دانشگاه در زمینه نداشتن روشنایی مسیر دانشگاه از پل زیر گذر تا دانشگاه اشاره کرد وخواستار راه اندازی سیستم روشنایی این مسیر و حل مشکل فشار آب آشامیدنی دانشگاه شد .
چمکوری یادآورشد:از بدو تاسیس این دانشگاه درسال 80 تا کنون یکهزارو 34 دانشجو از آن فارغ التحصیل شده اند .
وی اضافه کرد: اکنون یکهزارو 800 دانشجو در 19 رشته که شامل 11 رشته در مقطع کاردانی پیوسته وناپیوسته و هشت رشته در مقطع کارشناسی، مشغول به تحصیل هستند .
فرماندار دشتی نیز در این نشست گفت: با اعتباری بالغ بریک میلیارد و400 میلیون ریال مسیر خورموج به دانشگاه آزاد اسلامی این شهر تعریض وبهسازی شده است.
سید علی هاشمی اظهار داشت: راه منتهی به دانشگاه آزاد خوروج به طول 5/2کیلومتر و سه دهانه پل درسالهای 87 و88 ازمحل اعتبارات استانی بهسازی وتعریض و مشکل تردد دانشجویان برطرف و رفت آمد آنان تسهیل شد.
وی افزود: ازاولویت های و برنامه مهم شهرستان توسعه و گسترش مراکز آموزش عالی، دانشگاه های موجود و راه اندازی واحد های جدید دانشگاهی است که این مراکز باید با تربیت نیروی انسانی متناسب با بازار کار و صنایع نفت وگاززمینه اشتغال جوانان این شهرستان را فراهم کنند .
نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان دشتی
مدیرآموزش و پرورش شهرستان دشتی استان بوشهر گفت: 40 مدرسه تخریبی دراین شهرستان وجود دارد که نیاز به احداث ساختمان جدید ومقاوم دارند. 
حسین زارعی پنجشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش این شهرستان افزود: همچنین 11مدرسه نیز فاقد ساختمان و فضای آموزشی مناسب است که نیازمند احداث ساختمان هستند.
وی یادآورشد: آموزش و پرورش شهرستان دشتی در سال گذشته رتبه اول مدیریت آموزش وپرورش در بین 17 منطقه استان بوشهر در21 شاخص آموزشی و پرورشی کسب کرده است.
زارعی اضافه کرد: امسال دو مدرسه پنج کلاسه در روستای درویشی و سه کلاسه در روستای وراوی توسط مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان و بنیاد برکت ساخته می شود.
مدیر آموزش وپرورش دشتی به راه اندازی 13 مجتمع آموزشی در شهرهای این شهرستان اشاره کرد و گفت: با توجه به اجرای طرح مجتمع های آموزشی درشهرها با راه اندازی 13مجتمع آموزشی در شهرهای شهرستان دشتی تعداد مجتمعهای آموزشی این شهرستان به 19 مجتمع آموزشی خواهد رسید .
فرمانداردشتی نیز گفت: راه اندازی دانشکده ادبیات و پردیس علم و فناوری در دشتی از جمله مصوبا ت دور سوم سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان بوشهراست که امیدواریم هرچه سریعتراین مصوبه در این شهرستان اجرایی شود.
سید علی هاشمی افزود: کسب رتبه اول مدیریت آموزش وپرورش و مقام اول خیرین مدرسه ساز دربین 17 مدیریت شهرستان ها ومناطق آموزش وپرورش استان بوشهر نشان ازسعی و تلاش مضاعف کارکنان و فرهنگیان شهرستان دشتی و نیت خیر و خداپسندانه خیرین است. 
 
 
کوهنوردی و محیط زیست
نخستین همایش کلوت نوردی کشور در دشتی
رییس هیات کوهنوردی شهرستان دشتی گفت: نخستین همایش کلوت نوردی کشور با حضور 300 نفر از کوهنوردان ، گردشگران ، هنرمندان و جامعه دانشگاهی شنبه در کلوت های کوه مند دشتی برگزار شد
حمید زارعی در گفت وگو با ایرنا افزود: در این همایش، کلوت نوردانی از استان های فارس ، اصفهان ، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر شرکت داشته اند و از200 کلوت در کوه مند دشتی بازدید نمودند .
وی یادآورشد: کلوت های کوه مند دشتی یکی از زیبا ترین و بی نظیرترین کلوت ها در کشوراست .
وی هدف از برگزاری این همایش را معرفی و شناسایی این کلوت های بی نظیر استان بوشهر به کوهنوردان وگردشگران در کشوربا هدف توسعه گردشگری در این استان ذکر کرد.

پاکسازی محیط کوه مند 
 با همکاری اداره محیط زیست و هیئت کوهنوردی دشتی، محیط کوه مند در این شهرستان پاکسازی شد.
اداره محیط زیست با همکاری هیئت کوهنوردی دشتی در اقدامی ارزشمند اقدام به پاکسازی محیط کوه مند دشتی کرد.
رئیس اداره محیط زیست دشتی با اشاره به این اقدام گفت: هدف از برگزاری این برنامه توجه به پاکسازی محیط کوهستان بود که در آن 70 نفر از کوهنوردان اعم از آقایان و خانم‌ها حضور داشتند و با توزیع پلاستیک زباله به جمع‌آوری زباله‌ها پرداختند.
مصطفی رشیدی افزود: محل برگزاری این برنامه کوه مند و در بخش کلوت‌ها بود.
وی ادامه داد: روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است.
رشیدی یادآورشد: روز زمین پاک در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند.
خطر دفع غیر اصولی زباله برای سلامت شهروندان خورموجی
بوشهر - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی گفت: دفع غیر اصولی پسماندها و زباله های شهری و عفونی سلامت مردم شهر خورموج مرکز این شهرستان را به خطر انداخته است.
مصطفی رشیدی درنشست کارگروه محیط زیست وامور زیربنایی شهرستان دشتی افزود: دفع غیر اصولی زباله ها توسط شهرداری و زباله های عفونی توسط بیمارستان زینبیه خورموج ونبود نظارت بردفع نخاله های بیمارستانی ازمشکلات زیست محیطی این شهرستان است .
وی اضافه کرد: سوزاندن زباله ها در محل دفن زباله توسط افراد سود جو مشکلاتی برای مردم منطقه و بویژه روستاهای حاشیه آن از جمله ساکنان روستاهای کوه پایه مند ایجاد کرده است.
بخشدار مرکزی دشتی نیز گفت: محل دفن زباله های شهری در منطقه مناسب نیست، محل دفع زباله های فعلی خورموج محل رویش گیاهانی خوردنی است و موجب می شود دفع غیر بهداشتی زباله ها سلامت مردم منطقه به خطر بیاندازد.
سیدعبدالمحسن هاشمی زاده افزود:سیستم دفع زباله و فاضلاب بیمارستان زینبیه خورموج که تنها بیمارستان دشتی است نیازبه 500 میلیون ریال اعتبار فوری برای اصلاح دارد که برای تامین این اعتبار پیشنهاد لازم به کمیته برنامه ریزی داده شده است.
معاون شهردار خورموج نیز گفت: طرح دفع پسماند های این شهر درزمینی به مساحت 20 هکتار در دست مطالعه است .
حیدر مزارعی افزود' موضوع دفع زباله در شهر خورموج یکی از مشکلات اساسی این شهر است اما نتیجه ای کسب نشده واخیرا طرح پسماندهای دشتی در دست مطالعه است که این مطالعات در مرحله دوم قرار دارد.
معاون شهردار خور موج اضافه کرد: زمینی که اکنون زباله های شهر خورموج در آن دفع می شود 20 هکتار است اما افرادی سودجو مبادرت به سوزاندن زباله ها می کنند که باعث شده مشکلاتی برای مردم حاشیه آن بوجود آید. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٠/٢/۱

 

دشتی 89

 

فروردین

- شب شعر محلی نوروزی درشهر  شنبه

- سومین دوره مسابقات فوتبال جام یادواره شهدای روستای دهداری

- چهارمین دوره مسابقات فوتسال جام یادواره شهدای روستای شیخیان ماری

- هفدهمین دوره مسابقات فوتبال یادواره شهدای روستای زائرعباسی 

- نهمین دوره مسابقات فوتبال یادواره شهدای روستای فقیه حسنان

- قهرمانی تیم بخش شنبه  مسابقات قهرمانی والیبال زیر گروه دسته اول بوشهر 

- آغاز برداشت گندم و جو در دشتی

- نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان دشتی

- نشست بررسی مسائل و مشکلات بهداشت و درمان شهرستان دشتی

 

اردی بهشت

- آغاز کوچ پرستوهای دودی و چلچله‌ از دشتی

- شب شعر آیت‌الله میرزا احمد نجفی دشتی در خورموج

- تصویب 1100 طرح اشتغالزایی در شهرستان دشتی 

- شروع بکار اتفاقات برق شهر شنبه

- برگزاری مراسم تجلیل از پرستاران دشتی

- برگزاری مراسم تجلیل از 40 نفر از کارگران و کارفرمایان دشتی

- بازدید امام جمعه خورموج از بیمارستان زینبیه

- نشست بررسی مشکلات بیمارستان زینبیه خورموج

- تجلیل از معلمان مولف شهرستان و رونمایی از کتاب نمونه معلمان استان

 

خرداد

-افتتاح کارگاه هنری بدن و بیان در خورموج

- راه‌اندازی دستگاه پیشرفته تشخیص سکته قلبی در خورموج

- نشست هماهنگی برنامه‌های تابساتی در خورموج

- برگزاری جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان دشتی

- تعطیلی 5 سنگ‌شکن شهرستان دشتی

- مراسم نهال کاری که در روستای درازی ،کلل، چهله و چاوشی

- کسب مقام سوم کشور برای فوتسال دانشگاه آزاد خورموج

- انتصاب روسای ادارات آبفای روستایی تعاون شهرستان

 

تیر

- نشست بررسی وضعیت سایت پرورش میگوی مند

- نشست کارگروه سلامت و ایمنی مواد غذایی شهرستان دشتی

- اعلام پایان مطالعات سد باغان

- آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه شهرستان دشتی

- نشست تجلیل از تیم بدنسازی وپرورش اندام خورموج

- نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی دشتی

- جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری دشتی

 

امرداد

- وقوع زمین لرزه به بزرگی 2/3 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) در تاریخ چهارم مرداد در بخش مرکزی دشتی

- برگزاری سومین جلسه شورای اداری شهرستان

- قهرمانی عقاب (سپاهان) خورموج در لیگ دسته برتر فوتبال دشتی

- مراسم تقدیر از خبرنگاران فعال شهرستان دشتی

- بازدید خیرین مدرسه‌ساز استان و معاونان آموزش و پرورش شهرستان دشتی از مدارس در حال ساخت

- نشست اعضای فدراسیون کریکت و راگبی کشور در خورموج

 

شهریور

- برگزاری مراسم افتتاح پروژه‌های بهزیستی  دشتی

- راه اندازی نخستین آدینه مهد استان بوشهر در خورموج

 - 850 هکتار از اراضی دشتی زیر کشت کنجد

- پایان دومین دوره مسابقات حفظ قرآن ویژه موسسات قرآنی استان در روستای چارک

- برگزاری مسابقات فوتسال یادواره شهید زارعی

 

مهر

- برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع دفاع مقدس در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج

- افتتاح نمایشگاه نقاشی حماسه تصویر در خورموج

- آغاز به کار نخستین مدرسه علیمه خواهران در دشتی

- برگزاری مراسم یادوراره شهدای بخش کاکی

- مراسم شب شعر و خاطره روایت غیرت که در تالار ارشاد خورموج

- تجمع جهادگران و ایثارگران بسیجی بخش کاکی

- جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه و کاهش اثرات بلایای طبیعی شهرستان دشتی

- برگزاری بیست و سومین سالگرد شهدای خلیج پارس در دشتی

- برگزاری همایش هیئت‌های ورزشی شهرستان دشتی

- آیین تجلیل از بهورزان شهرستان

- را‌ه‌اندازی و افتتاح نخستین دفتر خدمات ارتباطی امور برق استان بوشهر در خورموج

- آغازعملیات اجرایی 320 واحد مسکونی در شهرستان دشتی

 

آبان

- مراسم تقدیر از رؤسای هیئت‌های ورزشی و ورزشکاران نمونه شهرستان دشتی

- آیین تودیع و معارفه فرمانداران شهرستان دشتی

- افتتاح سالن ورزشی شهدای روستای عربی دشتی و گلزار شهدای خورموج

- یادواره شهید سید محمد صادق فقیه حسینی نخستین شهید دانش آموز وشهدای دانش آموز شهرستان

- گردهمایی استانی معاونان سازمان و روسای شهرستان‌های بنیاد شهید وامور ایثارگران استان بوشهر در شهرستان دشتی

- افتتاح چهارمین بانک قرض الحسنه مهر ایران در خورموج

- جلسه بررسی مشکلات پست‌های سازمانی و کمبودهای نیروی انسانی در فرمانداری دشتی

- آغاز کشت گندم آبی در 4500 هکتار از اراضی دشتی

 

آذر

- افتتاح نمایشگاه دستاوردهای بسیج در خورموج

- مراسم تجلیل از معلولان موفق شهرستان دشتی

- قهرمانی کشتی آزاد خورموج در مسابقات استان

- فعال شدن بخش قلب و عروق بیمارستان زینبیه خورموج

- برگزاری جشنواره تئاتر غدیردر خورموج

- آغاز برداشت گوجه‌فرنگی در 5 هزار هکتار از اراضی دشتی

- بازدید فرماندار دشتی در جریان بررسی روند اجرای گمرک لاور ساحلی

- عملیاتی شدن محور ناصری به شنبه

- آغاز بهسازی جاده محمد‌آباد به وراوی

- صعود پیام مخابرات فارس به قله 1950 متری بیرمی خورموج

  - نخستین جلسه شورای عشایری شهرستان‌های استان بوشهر در دشتی

 

دی

- نشست کارگروه سلامت ومواد غذایی شهرستان دشتی

- همایش تجلیل از جهادگران عرصه سوادآموزی استان بوشهر در دشتی

- نشست هماهنگی پارک علم و فناوری خورموج

- نشست بررسی مشکلات شهر خورموج

- نشست بررسی مسائل و مشکلات شهر کاکی

- بازدید هنرمندان فرهنگسرای شهید شهریاری از گنبد نمکی دشتی

- صعود کوهنوردان شرکت ارتباطات زیر ساخت به گنبد نمکی دشتی

- اولین بارش سال در بیستم دی ماه در دشتی

 

بهمن

- نشست بررسی مشکلات کشاورزی منطقه دشت پلنگ

- نشست بررسی مشکلات بنیاد مسکن دشتی

- نشست مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان دشتی

- جلسه شورای حفاظت منابع آب دشتی و بررسی وضعیت بحرانی آب دشت کاکی

- بهره برداری37 پروژه  در دهه فجر در دشتی

- برگزاری چهارمین دوره جشنواره بازیهای بومی محلی استان در شهر شنبه

- نشست شورای حفاظت منابع آب وحفظ بیت المال در دشتی

- بازدید مدیران شهرستان از روستاهای پشت کوه شهرستان دشتی

- قطع راه‌های ارتباطی روستاهای بخش شنبه بر اثر بارش باران

 

اسفند

- انتصاب ریاست دانشگاه آزاد خورموج

- از سر گرفتن کارساخت پایانه مسافربری خورموج پس ازشش سال توقف!

- بازدید مسوولان شهرستان دشتی از روستای گلستان ساحلی دشتی

- جلسه ستاد تسهیلات سفر شهرستان

- قهرمانی تربیت بدنی دشتی در مسابقات لیگ برتر والیبال استان بوشهر

- برپایی آیین درختکاری در امام زاده میر محمد طاهر منقل

- آغاز عملیات اجرایی ودرخت کاری طرح کمر بند سبز خورموج

- نشست کارگروه اشتغال وسرمایه گذاری شهرستان دشتی

- نشست مشترک انجمن ادبی عرفان شیراز و انجمن ادبی شعر خورموج

- برگزاری مراسم دوبیتی خوانی و شروه خوانی در خورموج

- برگزاری نکوداشت فایز دشتی به مناسبت صدمین سالمرگ فایز دشتی درخورموج

- نایب قهرمانی تیم سافت بال بانوان خورموج در مسابقات قهرمانی کشور

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٢ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]