دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩۱/٢/۱۸

 

 

 

 یک خورموجی در تاریخ سوم راهنمایی!

سالها بود که این را اهالی دیارم برای هم و برای دیگران بازگو می کردند که فرزندی از دیار این خاک با شجاعت تمام قلم خود را به نگارش درآورده تا مرگ یکی از بزرگ مردان ایران عزیز را برملا کند..با همه صدمات و ضررهایی که برایش داشت اما حقیقت را پنهان نکرد...این را خیلی ها حتی باور نداشتند...چرایش بماند!اما حال با بیان آن در تاریخ سوم راهنمایی می شود با استناد علنی و قابل دسترس همه به دیگران بازگویش کنیم..و درود به تدوین گران این کتاب که این برگ از تاریخ را خوب ورق زدند بدون چشم پوشی از این واقعه تاریخی...

میرزا  جعفر خان خورموجی(حقایق نگار)

به همین بهانه شما رو دعوت می کنم تا با هم قدری بیشتر با این بزرگ مرد دیارمان آشنا شویم:

 

" میرزا محمد جعفر خان فرزند میرزا ابوالحسن خان که در ذیقعده 1225 ه.ق متولد شد.آباء و اجدادش همه در خورموج اقامت داشته و بیشتر آنها به ضابطی و کلانتری این ناحیه مشغول بوده اند.پس از کسب کمالات و تحصیل دانش در سن جوانی به دشتی آمد و به شغل ضابطی مباشری خورموج که از پدر به ارث برده بود رسید. در مقام ضابطی خورموج برقرار بود تا این که در سال 1258 ه.ق حاجی خان دشتی پدر محمد خان دشتی با او به مخالفت پرداخته و خورموج را تصرف نمود.حاجی محمد جعفر خان در سال 1260ه.ق زمانی که فقط 35 سال داشت به شیراز رفت و به امارت دیوانخانه عدلیه شیراز منصوب شد.و در سال 1276 ه.ق به تهران رفت و ناصرالدین شاه او را وادار به نوشتن حقایق دوران سلطنت خویش نمود او نیز این کار را انجام داد و کتاب "حقایق الاخبار ناصری"را نوشت که در نتیجه تالیف آن به حقایق نگار ملقب گردید.در این کتاب به حوادث تاریخ ایران از آغاز سلطنت قاجار تا سال 1284ه.ق پرداخته است. آغز قاجاریه را به اختصار مورد بررسی قرار داده و وقایع دوران سلطنت نلصرالدین شاه را مفصل تر نوشته است.پس از اتمام کتاب،آن را به نظر ناصرالدین شاه رسانید اما چندان از آن خوشش نیامد و در نتیجه میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی مورد غضب ناصرالدین شاه قرار گرفت.از این جهت به عراق مهاجرت و در آنجا اقامت اختیار نمود تا آن که به سال 1301ه.ق در همان دیار در حالی که حدود 76 سال سن داشت در گذشت و در همان جا به خاک سپرده شد". از جمله مسائلی که موجب مغضوب شدن وی گردید حقایقی بود که برخلاف سایر مورخان معاصر خود در مورد قتل میرزا تقی خان امیرکبیر نوشته است وی در این زمینه می نویسد:

 

"پس از مدت یک اربعین برحسب صوابدید امنا و امرا فنایش بر بقا مرجح گردید حاجی علیخان فراشباشی به کاشان شتافت روز هجدهم ربیع الاول در گرمابه بدون ظهور عجز و لابه،ایادئی که مدتی متمادی از یمین و یسار اعادی و اشرار را مقهور و خوار می داشت فصاد دژخیم نهد اجل به قصد یمین و یسارش پرداخته و به دیار عدمش روانه ساخت"

 

میرزا محمد جعفر خان علاوه بر آن که خود سر آمد بزرگان بود فرزندانش نیز به نامهای میرزا علی خان حقایق نگار،میرزا ابوالحسن خان،میرزا محمود خان،میرزا محمد خان،همه در عنوان جوانی از کمالات و مدارج بالا برخوردار بودند بعنوان مثال، میرزا علی خان نسبت به علم تاریخ آشنایی کامل داشت و میرزا ابوالحسن خان زبان انگلیسی را خوب میدانست و با توجه به درایتی که داشت از طرف ایالات خمسه به وکالت مجلس شورای ملی هم انتخاب گردید.

خوب است بدانیم:

 نوادگان میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی هم اکنون ساکن تهران و خارج کشور،همگی دارای تحصیلات عالیه و مدارج بالای علمی هستند.

 

و آثار آن مرحوم:

 - آثار جعفری:1276ه.ق-تاریخ و جغرافیای فارس(1380ه.ش توسط دکتر احمد شعبانی تصحیح و چاپ شد)

 - حقایق المصیبه:حالات حضرت سید الشهداء(ع)

 - نزهه الخبار: دو جلد،جلد اول:آثار جعفری(کاملتر-تاریخ و جغرافیای فارس و شرح و حال وزرا،علما،مشایخ و شعرا فارس

جلد دوم:آیئنه مظفری،جغرافیای ممالک جهان

 - حقایق الخبار ناصری:شرح و حال و اخبار ایام سلطنت ناصرالدین شاه

 

بزرگداشتی ارزنده از دو دبیر زبان انگلیسی شهرستان دشتی

اگرچه به دلایلی نامعلوم نشد که از معلمان یادی کنیم در وبلاگ دشتی ها در روز مقرر ولی ضمن ارائه خلاصه گزارشی از یک بزرگداشت،درود می فرستیم و خدا قوت می گیم به همه معلمان تاریخ دشتی از اول تا کنون که اگه اینان نبودند بی شک دشتی که بخش اعظم بزرگی خود را از فرزندان فرهیخته خود دارد نبود..حضور و تلاشهای اینان گرچه قابل ارزش گذاری نیست ولی با الکن زبانمان می گوییم قدردانتانیم تا ابد آباد...

و اما در روز سیزدهم اردیبشهت ماه بزرگداشتی با همت مجموعه زبانسرای خوارزمی خورموج و در راس اون مدیریت محمد جواد شیخیانی برگزار شدو در این محفل سراسر صمیمی و فرهیخته از دو دبیر کوشای شهرستان جنابان حاج رحمان فراری و حسن مهاجری دوتن از معلمان بازنشسته و خوشنام زبان انگلیسی تقدیر به عمل آمد.این جمع دوستانه که در مرکز زبانسرا با حضور جمعی از دبیران شهرستان  و زبان آموزان برگزار شد ضمن معرفی این دو و سخنرانیشان مجلسی دوستانه را شکل داد.

بد نیست بدانیم استاد فراری که سالها دبیری زبان را در شهرستان عهده  دار بودند متولد 1327 ه.ش و دانش آموخته تربیت معلم شیراز هستند ایشان که بسیار طبع شعری و بذله گویی دارند چندین سال برای تیم ایرانجوان خورموج هم پا به توپ بوده که حتمن جوانان سالیان او حاج رحمان و گلهای اورا به یاد دارند..

و استاد مهاجری که نیز متولد 1326ه.ش هستندو  دانش آموخته دانشگاه شیراز ،از آن انسان هاییست که چه به لحاظ چهره و چه به لحاظ آن تایم بودن اروپاییست از آن دبیرانیست که هرنفر آرزوی شاگردی او را دارد به جهت تسلط ویژه اش به زبان انگلیسی!ایشان از مشترکان هر روزه روزنامه های انگلیسی زبان در خورموج هستند...

وبلاگ دشتی ها ضمن خدا قوت به این دو معلم ساعی همشهرستانی ،اظهار امیدواری می کند که از این عمل زیبا و ارزنده الگو بگیریم و بیشتر قدر داشته هامان را بدانیم.

 

عکسهای فرزندان دشتی در خبر آنلاین

یکی از کارهای قشنگی که در عرصه اطلاع رسانی مجموعه خبر آنلاین به عنوان یکی از معتبرترین سایت های خبری موفق این روزها دنبال می کند و به آن اهمیت خاصی می دهد بخشیه که در اون از عکس های ارائه شده و نفیس مخاطبان استقبال می کنه و اونرو  به مخاطبان خود عرضه می کنه یعنی از مخاطبان برای مخاطبان...

در همین رابطه تو این بخش توجه شما رو به تماشای عکس هایی جلب میکنم که دو عکاس همشهرستانی با نگاه خود از دشتی گرفته و در اختیار خیر آنلاین قرار دادند:محمد جواد غریبی فرهیخته ی که مطمنن با قلم و کارای نوشتاری اون آشنایید و دختر نوجوان خلاق مهدیه زارعی...

قابل گفتن نیست که این متدیه واسه معرفی تصویری شهرستان مان پس شما هم دوربیناتون رو  همراه داشته باشین واسه عکس  و  ارسال دیدنی  ها و معرفی دشتی گپ..

این شما و این هم عکس هایی از دشتی خودمان:

 کشت گوجه فرنگی گلخانه ای در شهرستان دشتی

بهار زودرس خورموج

 

 

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:٥٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۱/٢/۱٠

 

دریای پارس و دشتی ها

 

امروز را روز ملی خلیج فارس نام نهاده اند _بماند از اینکه آبروی ما وقتی به خطر می‌افتد که برای شناختن امانت‌های نهفته در خاک این میهن نیازمند دیگرانیم_ اما بسیار ارزنده است و  جای آن در تقویممان بسیار خالی می نمود. آنچه در این مقال فهرست شده است یادداشتی است که سالیان سال بر ذهنیت نگارنده سنگینی می کند از برای چگونه شناساندن بهتر آن به دیگران و باید برای رهایی از اینهمه نشناختن چاره ای بیاندیشیم و آن نقش دشتی ها در پاسداری از دریای پارس است. چرا که به اندیشه مو روز ملی خلیج فارس فراتر از روز پاسداشت نام است بلکه روز هویت ،تاریخ ،فرهنگ یک ملت است و دشتی ها به عنوان بخشی از این پرشیا بزرگ نقش خود را از پاسداری آن چه ارزنده ایفا کرده اند و می کنند. کوتاه سخن ،توجه شما را به نوشتار تر و تازه و موجز ذیل جلب می کنم اما قبل از آن خبر از نشر اثری تازه از شاعر همولاتی داریم:

نشر چشمه و انتشار مجموعه شعر از شاعر دشتیاتی 

«چند ورقه مه» عنوان مجموعه‌شعر «رضا جمالی حاجیانی» است که در مجموعه‌ی «جهان تازه‌ی شعر» منتشر می‌شود. در این دفتر سی‌ و نه شعر از این شاعر جوان آمده است. شعرهایی همچون: «باران با اختیارات شاعری»، «عاشقت می‌شوم»، «چند ورقه مه»، «باران در شاهنامه می‌بارد»، «لغت‌نامه‌ی من»، «رویای تو»، «آدم‌برفی»، «همین‌ روزها»، «خال‌کوبی پروانه در سینه»، «جوشانده‌ی گیاهی»، «وقتی نمی‌توانم آرامت کنم»، «ماهی سیاه کوچولو»، «تلفن عمومی»، «گندمی دونیمه‌شده»، «با کفش‌های خسته»، «سنگی در حاشیه‌ی خیابان»، «بشقاب‌ چینی» و...

 

عاشقت می‌شوم

عاشقت می‌شوم

مانند بادی که خلاف جهتش می‌وزد

عاشقت می‌شوم

 و اندوه مثل جیوه از من بالا می‌رود

 مجموعه‌شعر «چند ورقه مه» به‌زودی در 112 صفحه راهی ویترین کتاب‌فروشی‌ها می‌شود.

لینک خبرچاپ مجموعه

بد نیست بدانیم رضا جمالی حاجیانی دانش آموخته مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد شیراز هستند و در خانواده ی فرهیخته رشد کرده اند.وبلاگ دشتی ها انتشار مجموعه شعرشان را که مدتی بود منتظر نشر آن بودیم را به  ایشان تبریک گفته امید با نشر این مجموعه از این پس او را بیشتر در عرصه ادبیات و دنیای نشر ببینیم.

 

و اما سه روایت دشتیاتی ازدریای پارس 

1.در 101 سال پیش فرزندان دشتی در کنار یاران تنگستانی ،دشتستانی خود به دفاع از ایران و دریای پارس پرداختند و جان خود خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا نام خلیج فارس تا اید مانا باشد."حرکت‌ دلیرانه‌ خالو حسین(1285- 1365ه.ق)‌ و مردم‌ دشتی‌ در مبارزه‌ با انگلیس‌ و همراهی‌ آنان‌ با شهید رئیس‌ علی‌ دلواری‌ در جنگ‌ بین‌ الملل‌ اول‌ در سال‌ 1915 م‌/1333ق، موجب‌ می‌شود که‌ خالو حسین‌ نامی‌ماندگار و افتخارآمیز در تاریخ‌ باشد. اگرچه‌ بعد از انقلاب‌ اسلامی‌ نقش‌ عظیم‌ شهید بزرگ‌ رئیس‌ علی‌ دلواری‌ پرداخته‌ شد و  از دلیران‌ تنگستان‌ یادی‌ می‌شود و یا چند کتاب‌ نوشته‌ و کنگره‌ای‌ به‌ نام‌ آن‌ شهید  برگزار شده‌ است ‌ اما متأسفانه‌ از مردم‌ دشتی‌ و شهدای‌ آن‌ نهضت‌ و سردار دلیر آن‌ خالو حسین‌ دشتی‌ کمتر سخن‌ به‌ میان‌ می‌آید و چه‌ بسا دست‌ هایی‌ پیدا و پنهان‌ مانع‌ از آن‌ شده‌ است‌که‌ خورشید فروزان‌ دشتی‌ از پشت‌ ابرهای‌ حسادت‌ و کوته‌ بینی‌ ظهور کند."(1) اما امروز در پاسداشت روز خلیج فارس نام تعدادی از آنان که در پاسداری از خلیج فارس شهید شدند را ذکر کرده و به روح مطهرشان درود می فرستیم. میرزا باقر گزدرازی ،ملا حسین‌ حاجی‌ میدری‌ ،حیدر میرزا کمال‌ خالدی‌،عبدالله‌ محبوب‌،علی‌ محمد کاظمیان‌،ملک‌ زایر محمد،علی‌ محمد فخرو،غلام‌ حیدر جمالی،حیدر محمد علی‌ فولادی،محمد علی‌ حاج‌ قنبر ،عبدالله‌ عباس‌ خسروی‌،خسرو مشهدی‌ زایر قاسم‌ خسروی‌،حسین‌ حاج‌ علی‌ میدری،علی‌ حاجی‌ فرزند غلام‌،محمد فرید فریدونی ،محمد احمد ،محمد علی‌ محمد حسین‌ عابدی‌،ملا حسین‌ حاج‌ میرزا مؤمنی‌ و.....

 

 

۲.در ایام دفاع مقدس سردار شهید نادر مهدوی(3/14/1342- 16/7/1366) فرزندی از دیار دشتی بار دیگر چون اسلاف خود در صد و یک سال پیش هنگامی که دید دریای پارس مورد تهدید و هجوم بیگانه است. گروهی را(سرداران شهید غلامحسین توسلی ،بیژن گرد ،نصراله شفیعی ،مجید مبارکی ،آبسالانی ،محمدیها و...)  فرماندهی کرد و با کمک آنان به پاسداری از دریای پارس پرداخت. شهید مهدوی بنیانگذار و فرمانده گروهان ناو تیپ امیر المومنین(ع) بودند.به گفته بسیاری تشکیل ناو گروه "ذولفقار" نقطه عطفی در کارنامه دفاعی ایران در دوران افتخار آمیز دفاع مقدس به حساب می آید ،چرا که با تشکیل آن نیروی دریایی ایران جانی تازه و ابهت و صلابت خیره کننده ای یافت و پشتوانه مستحکمی نصیب ماشین جنگی ایران گردید.او در طول دوران کوتاه زندگی خود کارهای بسیار عظیمی را انجام داد تا ما کنون با افتخار بگوییم :دریای پارس.

براستی آیا می دانید پیکر مطهر سردار شهید غلامحسین توسلی دیگر فرزند دیار دشتی و همرزم شهید مهدوی هرگز در خلیج فارس کشف نشد تا به همگان بفهماند: وطن یعنی خلیج تا ابد فارس

 3. در ترجمه و تالیفات در مورد خلیج فارس بی شک هیچ فردی جایگاه استاد حسن زنگنه را ندارد_استاد زنگنه از پدر و مادری دشتیاتی در سال 1328ه.ش در بوشهر دیده به چهان گشود_ و اکنون این استاد 64ساله افتخارهمه ماست. شخصی که برای همه محققین و پژوهشگران خلیج فارس آشناست.به جرات می توان او  را  "خلیج فارس شناس بزرگ" ، "دائره المعارف زنده خلیج فارس"  لقب داد. بدون اغراق او بزرگترین نقش را در پاسداشت مکتوب دریای پارس داشته است.اما اندک کسانی هستند در پایتخت و خاصه صدا و سیما مرکز او را شناسند و به قول دوست برگورارم سید اکبر موسوی  "دیارمان مردان بزرگ بسیار دارد ولی مردان شهیر اندک" . استاد زنگنه تسلط خاص بر زبان انگلیسی تا آن حد که پرفسور ویلم فلور_ایران شناس هلندی- در وصف او می گوید:استاد زنگنه مترجمی است که به انگلیسی او را word smith – متخصص کاربرد واژه ها- می نامند ،یعنی کسی که نه فقط واژه ها را ترجمه می کند بلکه او کسی است که به واژه ها معنی ،مفهوم و جان می دهد.وبلاگ دشتی ها بر خود واجب می داند که به نیابت از همه ایرانیان ساکن کهکشان راه شیری به استاد حسن زنگنه خسته نباشید عرض کرده و گوید خدا قوت..

از او دهها کتاب ترجمه و تالیفی به چااپ رسید ه است.

ترجمه:

1.دریای پارس و سواحل متصالح ،نوشته:دونالد هاولی 2.خلیج فارس از دوران باستان تا اواخر قرن 18،نوشته سیوری وجی.بی.کلی 3.خلیج فارس در آستانه قرن 20 ،نوشته:بریتون بوش .4ایران و خلیج فارس،نوشته:استاندیش 5.تجارت برده در دریای پارس توسط اعراب،نوشته:ام،ریکس 6.ماموریت سرپرستی کاکس در ایران و خلیج فارس،نوشته:گریوز7.هلندی ها در خلیج فارس ،نوشته:ویلم فلور و...

 

پی نوشت:

 (1):"خالو حسین افتخار دشتی" نوشته حجه الاسلام و المسلمین محمد فولادی-شماره ۲۸۷ نسیم جنوب

- نگارنده به این مسئله واقف است که خالوحسین اهل بردخون است.اما در کلیه اسناد و روایات تاریخی او را به نام خالو حسین دشتی شناسند که این امری است عام البلوی آنهم به دلیل مشخصی که بردخون آن زمان بخش از خاک دشتی بزرگ بوده است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۱/٢/۱

 

 

 

سلام و درود به نفر نفر دشتی های ساکن کهکشان راه شیری...

اگر از حال دشتی خواهانید همه خوبند ولی..

اینجا هوا گرمست با چاشنی گرد و غبار(که دیگر خود میزبان است تا مهمان!)...کولرها به واسطه بارش چند روز پیش ساعات کمتری را بکارمشغولند اما به حتم این روند تا ساعاتی دیگر با استارت 24ساعته بکارگیری کولرها از سر گرفته خواهد شد تا پاییز شاید خط پایانش باشد به مانند همیشه...نخل ها را بو داده اند(بارورکرده اند) برای رطب و خرمای نوبرانه تابستانی...کنارها  دیگر رونق خود را ازدست داده اند همین که به زردی رنگ می رسند مشتریشان کمتر می شود...طهما و توله دیگر نیستند تا با وعده یا نیم وعده غذایی خود ببردمان به سالهای بی ریایی...شب ها دارند خودی نشان می دهند از وجود روزهایی که با خورشیدش دمار در می آورد از روزگار داشته و نداشته مان!...جیلم هم هست اما نه با داس و عرق بل با کمباین و سیگار!...راستی گرانی هم هستآ البته برخی می گویند نیست! بماند تو گردن خودشان!...

امید شما فرزندان دشتی در هر کجای این جهان لایتنهایی که هستین روز و روزگارتون سبز ،سپید و آبی باشه..

بریم سراغ عکس و خبرهایی از دشتی گپ:

مرد مهاجر دشتیاتی

قولی داده بودم و الوعده وفا،عکسی از غلام ایزد کتب مرد مهاجر دشتیاتی که بعد از 52 سال به دشتی بازگشتند:

شناسایی 14 مدرسه ماندگار در دشتی

معاون آموزش و نوآوری مدیریت آموزش و پرورش دشتی گفت: با حضور نمایندگانی از آموزش و پرورش استان بوشهر 14 مدرسه ماندگار در دشتی شناسایی شدند.

یعقوب مقاتلی در نشستی با حضور نماینده شورای عالی آموزش و پرورش با مدیران مدارس شهرستان دشتی اظهار داشت: این نشست به منظور مشخص کردن مدارس با قدمت 50 سال سابقه آموزشی برگزار شده است.

وی افزود: به استناد آیین نامه گسترش مشارکت‌های مردمی در مدارس طبق مصوبه 706 جلسه شورای عالی مورخ سال 83 برای استفاده از مدارسی که از قدمت تاریخی و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی در سطح ملی یا استانی برخوردار هستند طبق این مصوبه مدارس ماندگار نامیده می‌شوند.

مقاتلی یادآور شد: مدارس ابوذر (ادب سابق)، سلمان(راهنمایی ادب سابق)، سمیه(فایز سابق)، علوی چاوشی، فقیه حسنان، آستروتین، شهید کللی(ابتدایی ادب سابق)، شهید ملاح(فایز سابق)، زایر عباسی، چارک، محمدآباد، لاور شرقی، عربی، چهله و وراوی از جمله مدارس دشتی هستند که جزء این طرح شناخته شدند.

حکایت خواهر و برادر یتیم  ،خیر مدرسه‌ساز

امیر حسین و ساجده خواهر و برادر یتیمی هستند که اکنون به کوچکترین خیرین مدرسه‌ساز استان بوشهر و بلکه ایران تبدیل شده‌اند.

امیر حسین هفت سال سن دارد و کلاس اول ابتدایی در مدرسه دانش خورموج مشغول به تحصیل است و خواهر ساجده نیز در کلاس چهارم تحصیل می‌کند.

امیرحسین کوهی کوچک‌ترین خیر در امر مدرسه سازی از شهرستان دشتی در استان بوشهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتی، اظهار داشت: به اتفاق خواهرم ساجده که 10 سال سن دارد تمام پس انداز و عیدی‌های خود را که به ما داده بودند به مجمع خیرین مدرسه‌ساز دشتی اهدا کردیم تا کمکی به مدرسه سازی شود.

وی افزود: ما هر دو یتیم هستیم و مادرمان نیز مدیر مجتمع شهید اشرافی خورموج است و به ما آموخته است که اگر با خدا باشی بر تمام مشکلات دنیوی غلبه خواهی کرد.

این دو برادر و خواهر کوچک در دومین همایش منطقه‌ای خیرین مدرسه ساز شهرستان‌های دشتی، تنگستان و بخش‌های کاکی و دلوار تمام پس‌انداز و عیدی‌های خود را با دستان کوچک و سخاوتمند خود تقدیم مجمع خیرین بانوان شهرستان دشتی کردند تا در امر مدرسه سازی هزینه شود.

مدرسه علمیه المهدی خورموج در کشور نمونه شد

 مدیر مدرسه المهدی خورموج گفت: مدرسه المهدی خورموج وابسته با حوزه علمیه قم مدرسه نمونه در کشور شناخته شده است.

حجت الاسلام حامد بردستانی در جریان برگزاری گفتمان دینی در شهرستان دشتی، معاونین امور پژوهشی و امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان و بازدید مسئولان از مدرسه راهنمایی المهدی خورموج وابسته به حوزه علمیه قم، گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی انجام گرفته در این مدرسه مذهبی را بیان کرد.

مدیر مدرسه المهدی خورموج گفت: این مدرسه تعداد 89 دانش آموز دارد که سال گذشته به عنوان مدرسه نمونه در کشور شناخته شده است..

وی یادآور شد: این مدرسه صبح‌ها تا ساعت 10 صبح فعالیت‌های آموزشی دارند و بعد از آن در رشته‌های مختلف  ورزشی و پرورشی فعالیت می‌کنند.

بردستانی گفت: عمده‌ترین فعالیت این مدرسه آموزش دین مبین اسلام به صورت عملی و رفتاری است مثلا" فروشگاه مدرسه بدون فروشنده اداره می‌شود.

وی یادآور شد: ما اجناس مورد نیاز دانش آموزان را در فروشگاه فراهم کرده و با نصب برچسب قیمت ارزش هر کالا را مشخص می‌کنیم و درب فروشگاه در تمام مدت باز است و خود دانش آموز  بدون اینکه کسی مراقب او باشد خوراکی و یا هر چیزی را که نیاز داشته باشد می‌خرد و پول آن را در دخل قرار می‌دهد.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر نیز ضمن تقدیر از فعالیت‌های چشمگیر دانش آموزان در تولید نشریه، از سرپرست اداره تبلیغات اسلامی درخواست کرد که در تابستان امسال دو سهمیه هسته جوان به مدرسه المهدی خورموج اختصاص دهند.

حجت‌‌السلام نعمت الله عظیمی فر یادآور شد:  همه دانش آموزان می‌توانند بصورت مجزا وبلاگی در زمینه فرهنگی تحت عنوان گفتمان دینی راه اندازی کرده و در آن مطالب و اخبار فرهنگی درج کنند که در این صورت از حمایت سازمان تبلیغات اسلامی نیز بهره مند می‌شود.

در این مراسم که  معاون پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان، سرپرست اداره تبلیغات اسلامی دشتی، کارشناس امور فرهنگی و تبلیغ و تشکل‌های دینی ادره تبلیغات اسلامی شهرستان، و معاون تبلیغ و معاون طرح هجرت شهرستان نیز حضور داشتند.

و حال بفرمایید کنار:

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٢٩ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]