دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩۱/٥/۱٤

 

از هر دری سخنی

 

درحالیکه نیمه ماه مبارک رو سپری کردیم و همه چشم ها به سوی بزرگترین رویداد بشری متمرکزه و ما ایرانی ها چشم براه اولین مدال طلا خود لحظه شماریم...و درحالیکه گرما وشرجی به معنای واقعی دارن خودشون رو به ما معرفی می کنن و غالب شدن بر هر کار وفعالیتی  ورطب های نوبرانه برنخل ها خودرانمایان کرده ند و شدند میوه ثابت سفره هامان به طور مختصراشاراتی می کنم به برخی از خبر ها ومناسبت های دشتیاتی...

ضمن آرزوی قبولی و طاعات و عبادات توجه شما رو به این مطالب جلب می کنم:

گرگیشو دشتیاتی

شبی رو که پشت سرگذاشتیم شب گرگیشو یا شب گرگشو بود که هرساله دقیقن در چنین شبی یعنی شب پانزدهم  ماه مبارک طبق رسم و رسومات ویژه که یادگار اسلاف دشتی هاست در جنوب استان به صورت خودجوش برپامی شود هرچند این سنت دیرین و جذاب بیشتر در بندردیر و تا حدی بندرکنگان برپاست که توسط دشتی های به سایر نقاط گسترش یافته و حتی پارا فراتر از مرزهای جغرافیایی  گذاشته به طوری که در کشورهای کویت و بحرین نیز این مراسم سنتی برگزار می شود طبق آیین همیشگی...شاید بشود برای یادآوری دشتی ها همین که گفته بشه کافیه:
کودکانی رو متصور شوید که از چند شب قبل کیسه های پارچه ی خاصه و یا گونی هایی رو مهیا می کندد برای شب گرگشو وبعد از افطار کیسه به دست و دست جمعی با شور و اشتیاق زاید الوصفی که فقط باید دید تا با وسعت آن پی برد رهسپار خونه به خونه و کوچه به کوچه شهر و روستای خود می شوند درب خانه ها که به صدا در می آید بواسطه شناخت همه منتظرکودکانند تا با پیاله ی حاوی بیسکویت شکلات نقل و نبات پفک وژله کودکان رو پذیرا باشند به ترتیب از کودکان پذیرایی می شوند با ریختن و دادن این تنقلات..بعد از این این صدای دلنشین کودکان است که در کوچه غلغله می کند: " خونه ی گچی .... پر همه چی "
اما اگر خانه ی باشد که در این امر سهل انگاری نماید در پذیرایی این کودکانن که با این آوا ازش پذیرایی می کنند: "خونه ی گدا ... هیچی ش ندا" و "خونه ی دراز .... پر گی گراز"
این حکایت محله به محله ادامه می یابد تا پاسی از شب پانزدهم تا سرانجام کودکان با کیسه ها پر از مایحتاج بدست آورده راهی منازل خود شوند و با نشان دادن آن به اعضا خانواده به اصطلاح پزدهند و روزهای آتی رو با حکایت شب فوق و خوردن آنچه بدست آورده اند روزگار رو به شادی پیوند بزنند
البت ناگفته نماند هستند کسانی که با ریختن آب از بالای در و یاد دادن پشکل به هرانگیزه ی کودکان رو پذیرا می شوند که این خود جزدلخوری ایجادشده عایدی دیگر ندارد

یکی از نکات جالب توجه گرگیشو اینه که بسیاری اون رو با هالووین شبیه می دونن چرا که در اون مراسم هم کودکان با لباس های عجیب و غریب برای جمع آوری تنقلات به خانه های می روند این مراسم که هرساله در 31اکتبر درایالات متحده بریتانیا ایرلند و اسکاتلند به طور عمده برگزار می شود ریشه مذهبی ودینی داشته که امروزه دچار دگرگونی هایی هم شده است.

انشالله خونتون گچی و پر از همه چی!

کتابی در وصف خالو حسین دشتی

کتاب «مبارزات خالو حسین دشتی» نوشته عبدالکریم مشایخی جلد دهم از مجموعه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی است که خوانندگان را با تاریخ معاصر ایران و مبارزات یکی دیگر از مجاهدان جنوب ایران آشنا می‌کند. خالو حسین نقش موثری در جنبش مقاومت مردم جنوب ایران علیه سلطه‌گران انگلیس در خلال جنگ جهانی اول ایفا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ خالو حسین دشتی (بُردخونی) از مجاهدان و مبارزان جنوب ایران است که با آغاز جنگ جهانی اول و نقض بی‌طرفی ایران به دنبال اشغال بوشهر (رمضان 1333 هجری قمری) به وسیله قوای انگلیس در کنار شهید رئیس علی دلواری به مبارزه با متجاوزان پرداخت. 

شکل‌گیری حیات سیاسی خالو حسین در منطقه جنوب ایران همزمان با اوج اقتدار نظامی و سیاسی بریتانیا در کرانه‌های شمالی و جنوبی خلیج فارس بود که با توجه به زیاده‌خواهی سیاسی و روحیه استعمارگری آن کشور، این رویکرد با واکنش مجاهداتی چون خالو و همرزمانش روبه‌رو شد. 

خالو حسین در کنار مجاهدان و مبارزانی چون رئیس علی دلواری، غضنفرالسلطنه برازجانی، زایر خضرخان تنگستانی و شیخ حسین خان چاهکوتاهی مبارزه سرسختانه‌ای با قوای بریتانیا در بوشهر، تنگستان، دشتی و دشتستان آغاز کرد که این مبارزه تا پایان جنگ جهانی اول ادامه داشت. این مقاومت و ایستادگی سبب شد که به مدت سه سال قوای انگلیس در منطقه دشتستان زمین‌گیر شوند و سربازان هندی ـ انگلیسی نتوانند به داخل ایران نفوذ کنند. 

مشایخی، نویسنده کتاب می‌گوید که اطلاعات پراکنده تاریخی و ناآگاهی از خدمات و مبارزات خالو حسین ضرورت یک تحقیق جامع تاریخی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. همچنین در گردآوری این کتاب روش تحقیق بر پایه تحلیل اسناد، منابع و مأخذ تاریخی و روش نقلی است که بخشی از اطلاعات تاریخی از طریق مصاحبه‌های میدانی با بازماندگان خالو حسین به دست آورده است. 

وی معتقد است که با توجه به جایگاه تاریخی خالو حسین که در فاصله انقلاب مشروطیت ایران تا پایان جنگ جهانی اول در مبارزات جنوب ایران نقش بسزایی داشت و این که در آثار تاریخی مورخان جنگ جهانی اول نام او به تکرار آمده است، هنوز اثر مستقل و جامعی درباره زندگی و مبارزه سیاسی او منتشر نشده و این در حالی است که خالو حسین در جنبش مقاومت مردم جنوب در خلال سال‌های جنگ جهانی اول سهمی سترگ و انکارناپذیر دارد. 

این کتاب بر پایه اسناد دسته یکم در آرشیو وزارت امور خارجه ایران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بنیاد ایران‌شناسی شعبه بوشهر و اسناد شخصی خالو حسین که نزد بازماندگانش نگهداری می‌شد، تألیف و تدوین شده است. همچنین نویسنده کتاب چند بار در بردخون حضور یافته و با تنها فرزند خالو حسین (میرزا عبدالعلی فولادی) و نوادگانش مصاحبه حضوری داشته که با توجه به تاریخ شفاهی و کسب اطلاعات به دست آمده، مصاحبه‌های کتاب تا حدود زیادی خلا اطلاعاتی تاریخی درباره این مجاهد جنوب را برطرف کرده است. 

چاپ نخست کتاب «مبارزات خالو حسین دشتی» نوشته عبدالکریم مشایخی در گروه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی در 300 صفحه با شمارگان 2500 نسخه و بهای 6 هزار تومان به کوشش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.

زمانی برای لرزیدن خورموج

مدتی بود از آن لرزش های همیشگی در دشتی خبری نبود تا ساعت بیست و یک و سی هشت دقیقه پنج شنبه که خورموج لرزید. هرچند طبق استعلام به عمل آمده از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت آن به 7/2 در مقیاس ریشتر بود و خوشبختانه بسیاری از خورموجی ها آن رو احساس نکردند اما وقوع آن که مرکزش در 18کیلومتری خورموج اعلام شد رخ داد تا توجه مان را بیشتربه ایمنی های لازم جلب کند.

 

شیخیان ماری و حناشور دهیاری دارشدنتان مبارک

طبق خبرهای رسیده دو دهیاری به دهیاری های شهرستانمان اضافه خواهد شد.
دهیاری شیخیان ماری بخش کاکی و دهیاری حناشور از بخش شنبه و طسوج دهیاری هایی است که وزارت کشور با تاسیس آن موافقت کرده است.

بااحتساب این دو دهیاری تعداد دهیاری های دشتی به 25 دهیاری می رسد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۱/٥/۱

 

بیست و هفتمین سالگرد وفات استاد عبدالرسول حامدی

 

اول مرداد ماه 1391 برابر بود با بیست هفتمین سال درگذشت "عبدالرسول حامدی" شاعر فرهیخته و گرانقدر جنوب...

 وی در اول مرداد ماه سال 1364 بر اثر سکته ی قلبی جهان را بدرود گفت ودر خوموج (دیارش) آرام گرفت و دوستان و آشنایان را در اندوهی سنگین فرو برد، در حالی که مرگش بسیار زودرس و ناباورانه بود. "عبدالرسول" تا پشت سر گذاشتن عمر طبیعی یک انسان بسیار جا داشت و اگر زنده می ماند، بی گمان گواه آثار درخشانی از او می بودیم.
زنده یاد "عبدالرسول حامدی" به سال 1313 خورشیدی در خورموج مرکز شهرستان دشتی در خانواده ای ادب پرور، دانش دوست و اغلب شاعر (هم از خانواده ی پدری و هم مادری) چشم به جهان گشود. "محمود حامدی" (پدربزرگ)، "محمدجواد" (‌پدر)، "شایان"، "سوشیانس" و "معراج" همه شاعر و هنرمند، و همین وضع را درخانواده ی مادری (بهزادی ها)، "سیداسماعیل بهزادی" و برادرش دکتر "سیدابراهیم بهزادی" و "فراز بهزادی" "کاوه بهزادی" فرزندان "ابراهیم" شاعر. پس به تقریب می توان گفت که با خانواده ای شاعر و هنرمند رو به رو هستیم.
"عبدالرسول" آموخته های نخستین خود را در خورموج و دوره ی میانی را در دبیرستان سعادت بوشهر پشت سر گذاشت و سرانجام گواهینامه ی لیسانس خود را از دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان به دست‌آورد. در این دوره بود که با "محمد حقوقی" آشنا شد و‌آثار خود را در نشریات ادبی کشور از جمله مجله ی «فردوسی»، «خوشه» و... به چاپ می رساند.
"حامدی" از جوانی از قریحه و ذوق شاعرانه که از پدربزرگ و پدر خویش "محمود" و "محمدجواد" به ارث برده بود، برخوردار گردید و در این راستا به تشنه ای می مانست که هرگز از چشمه ی جوشان شعر و ادب سیراب نمی شد.
در دبیرستان «سعادت» بوشهر بود که با "منوچهر آتشی" و "محمدرضا نعمتی زاده" آشنا، دوست و همکلاس شد که این دوستی و معاشرت بر شعرش نیز اثرگذار بود. پس از گرفتن لیسانس به بوشهر مراجعت کرد و پس از مدتی تدریس، نمایندگی آموزش و پرورش گناوه را پذیرفت، اما پست های اداری و اجرایی وی را راضی نمی کرد. پس به برازجان رفت و به تدریس و تربیت نوباوگان پرداخت که بیشتر به این کار علاقه داشت. او تا پایان عمر در برازجان ماند.
"حامدی" در سال 1353 دفتر شعر « خار در گلدان» را که شامل اشعار نیمایی و چند غزل است به چاپ رساند که با استقبال خوانندگان رو به رو گشت و در مدت کمی نایاب شد.کتابی نیز به نام (مظاهری در شعر امروز )تدوین کرد که متاسفانه هنوز چاپ نشده است.
"عبدالرسول حامدی" شاعر متعهد و مردمی خطه ی دشتی در سبک کلاسیک و نیمایی کار و تجربه دارد و در هر دو مورد هم موفق است. در بیان اندیشه با حفظ زیبایی کلام و نازک اندیشی خیال از تمثیل، تلمیح، تشبیه، کنایه، استعاره و دیگر صنایع بدیعی و شعری بهره جسته و به ویژه با یادآوری داستان های تاریخی و اسطوره ها و نمادهای بومی جان تازه ای به سخنش می بخشد. نسبت به واقعیت ها، حقایق زمان و ریشه ی تحولات و پدیده های تاریخی، اجتماعی و سیاسی محیط پیرامونش شناخت دارد و مسایل عاطفی و ارزش های انسانی در اشعارش تبلور می یابد. گرفتاری ها، درد و رنج و فقر و نارسایی های جامعه ی زمان خود را نمایانده است با همه ی هول و هراس مسلط بر آن. درد و اندوه زمانه دامنش را رها نمی کند و خوش بینانه خودش را نمی فریبد، چون حقایق و واقعیات زندگی را درک و لمس کرده است.

«اندوه تازه بانگ در آیینه می زند چین جبین دم از غصه ی دیرینه می زند
مرغی است لحظه ی تو که منقار خویش را
خوش باورانه بر شبح دانه می زند
با ما به دشمنی است هر آن کس که دوست وار
لاف از خلوص سینه ی بی کینه می زند
بر ما گذشت سال و نکردیم یاد از آن
همسایه داد ظلمت دوشینه می زند»
عدالت اجتماعی را باید پیاده کرد و همه چیز را به نسبت مساوی بین مردم تقسیم نمود و خود اگر بتواند و میسر باشد ششدانگ کند مکارش را بر خیل موران می بخشد.

«امسال بر جماعت موران / می بخشم / ششدانگ کند مکارم را...».

او در کنار جریانات اقتصادی به آزادی هم سخت باور و نیاز دارد؛ شاید چیزی بالاتر از نان.

«در طبع کودکان بازی دوست / بازیچه بهتر از نان است / اما اگر که حسّ بازی باشد...».

پی نوشت:
* شعر دشتی و دشستان، دفتر پنجم –  عبدالمجید زنگویی- با تغییراتی

-کاش و ای کاش در دیارش(خورموج) که همیشه به او عشق می ورزید مراسم گرامیداشت می گرفتیم که پاسداشت ایشان اجر نهادن به هویت و ارجمندی خودمان است

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]