دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٢/٢/۳۱

 

 

 

حرف های خواندنی عضو شورای شهر خورموج
فخرالسادات هاشمی امروز در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در دشتی اظهار داشت: در سه چهار سال اول برغم سلیقه‏های مختلف فعالیت شورا نسبتا خوب بود و اعضای شورا سلیقه‎های شخصی و قبیله‎ای را وارد کار نمی‎کردند ولی از زمان تغییر شهردار اختلافات بین اعضای شورا نیز بالا گرفت.

عضو شورای اسلامی خورموج افزود: در این سال‎های اخیر شورا از وظایف اصلی خود خارج شد و شهردار هم به خود اجازه می‎داد به راحتی حتی با رئیس شورا به تندی برخورد کند و به جای بازخواست کردن شهردار توسط شورا، شهردار شورا را زیر سئوال می‎برد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی شهرداری ضعف ساختاری است یادآور شد: بعضی اعضا با این استدلال که چون این شهردار تنها شهردار اصلاح طلب است و اگر این پست از او گرفته شود پستی به او نمی‎رسد او را نگه داشتند.

هاشمی ادامه داد: برغم این که سایر اعضا نیز معترف بودند پتانسیل و توانایی شهردار زیاد نیست و برغم ضعف‎ها و پیگیری‎هایی که صورت نمی‎گرفت پای حرفشان ایستادند و خواستند تا آخر دوره شورا شهردار تغییر نکند.

وی در ارتباط با عدم استیضاح شهردار نیز گفت: استیضاح ما کارگر نبود چون سه نفر دیگر پشتیبان شهردار بودند و سازمان بازرسی هم جلسه‎ای در شهرداری برگزار کرد و تمام تخلفات هم روشن بود ولی تصمیمی گرفته نشد.

هاشمی افزود: ضعف ساختار مشکل اصلی شهرداری است و تمام اعضای شورا نیز معتقد بودند بدنه شهرداری یک بدنه بیمار است ویک سری تغییرات درآن باید اتفاق بیفتد و متأسفانه هر چقدر جنگیدیم که چند نیروی کارآمد وارد بدنه کنیم موفق نشدیم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‎های بزرگی در ذهنم بود که بواسطه آنکه در جلسات بانوان شوراهای کشور شرکت می‎کردم و می‎دیدم به اجرا درآمده مطرح می‎کردم ولی به اجرا در نمی‎آمد چون تنها بودم و پارک بانوان نیز که در زمان ریاست خودم در شورا پروژه‎اش آغاز شد به علت این که در زمان ریاست من افتتاح نشود به تاخیر افتاد.

هاشمی در ارتباط با پایانه مسافربری و واگذاری مینی بوس‎های بدون مزایده نیز گفت: دو دستگاه مینی بوس بود که به شرکت مندستان بدون مزایده واگذار شد و حتی پیشنهاد من هم به مزایده گذاشتن آنها بود و چون یک شرکت مسافربری بیشتر در شهرستان نبود همه اعضا متفق بودند به شرکت مندستان واگذار شود و سال به سال 10 درصد اجاره آن اضافه شود.

وی ادامه داد: در مدت 6 سالی که در شورای خورموج بودم موثر نبودم و به خاطر اختلاف سلیقه اعضا رضایت شهروندان از شورا جلب نشد و اگر دوباره در شورای خورموج ثبت نام نکردم به خاطر این است که اگر دوباره کنار اعضای این شورا قرار بگیرم موثر نخواهم بود و در خورموج نخبگان خوبی هستند که می‎توانند موثر باشند ولی ورود نمی‎کنند و ترکیب شورا خیلی مهم است که چه شکل باشد تا کارآمدی داشته باشد.

هاشمی با اشاره به ثبت نام خود در شورای اسلامی بوشهر گفت: در زمان توسلی شهردار وقت بوشهر کارهای زیادی در بوشهر صورت گرفت که شهر را از این رو به آن رو کرد ولی در محله‎ها برغم پارک‎های محله‎ای خوبی هم که ساخته شده ضعف‎ها و کمبودهایی وجود دارد و چون مرکز استان است دغدغه‎ها نیز بیشتر است.

عضو شورای شهر خورموج بیان کرد: با تجربه شش ساله‎ای که در شورای خورموج دارم و زمانی که رئیس شورا بودم با تمام مدیران استان ارتباط برقرار می‎کردم و با حرکت کردن امکان کار هست به شرطی که همراهان خوبی داشته باشیم.

وی در این ارتباط که با توجه به عدم سکونتش در بوشهر امکان تایید صلاحیتش وجود دارد یادآور شد: طبق قانون هر کسی که کاندیدا می‎شود بعد از انتخاب موظف است سکونت در آن شهر را اختیار کند.

هاشمی تصریح کرد: در دوره ریاستم به خودم نمره 20 می‎دهم چون خیلی تلاش کردم ولی در دو سال اخیر که مشکل با شهردار داشتم از شهرداری نفرت خاصی پیدا کردم و همه چیز را منفی می دیدم و سعی می کردم فقط در جلسات شورا شرکت کنم و کمتر به مسایل ورود کنم هر چند مدافع نظرات خودم بودم.

اختصاص 50 میلیارد ریال تسهیلات برای کمک به بخش کشاورزی مناطق زلزله‌زده

نوذر منفرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: بر اثر وقوع زلزله در شهرستان دشتی به بخش‌های مختلف کشاورزی این شهرستان در عرصه‌های دامی خساراتی وارد شد.

وی بیان کرد: جهاد کشاورزی با تمام توان از روز وقوع زلزله در مناطق زلزله‌زده حضور داشته و علاوه بر امدادرسانی، به کشاورزان خسارت دیده هم کمک کرد.

وی خاطر نشان کرد: تسهیلاتی مشابه تسهیلات فوق به‌منظور عملیات آب و خاک نیز در دست پیگیری است که به محض ابلاغ به استان اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر از اختصاص 50 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای بازسازی و نوسازی اماکن دامی در مناطق زلزله‌زده دشتی خبر داد و بیان داشت:  پس از پیگیری‌ها فراوان، وزارت جهاد کشاورزی با این اعتبار موافقت کرد که از محل اعتبارات متمرکز طرح توسعه بخش کشاورزی به زلزله زدگان آسیب دیده شنبه و طسوج شهرستان دشتی کمک شود.

منفرد گفت: این تسهیلات به صورت ارزان قیمت در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و متقاضیان می‌توانند برای دریافت این تسهیلات به مراکز خدمات جهاد کشاورزی یا مدیریت جهاد کشاورزی دشتی مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند.


واگذاری 10 واحد مسکونی مناطق زلزله‌زده دشتی تا هفته آینده
ابراهیم فرزانه صبح امروز در نشستی خبری با تشریح بازسازی واحدها و اماکن تخریبی در مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی اظهار داشت: بنا داریم تا چهارشنبه هفته آینده 10 واحد مسکونی را برای استفاده آسیب‌دیدگان از زلزله آماده کنیم.

وی با بیان اینکه ساخت مساجد و مدارس تخریب شده در مناطق زلزله‌زده هم بر عهده بنیاد مسکن است، اضافه کرد: رئیس بنیاد مسکن کشور یک میلیارد تومان برای نوسازی مدارس در مناطق زلزله‌زده اختصاص داده که به‌زودی این اعتبار واریز می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر تاکید کرد: بازسازی تمام مساجد و مدارس و بقاع متبرکه بر عهده بنیاد مسکن است که با جدیت این کار را انجام می‌دهیم.

فرزانه در ارتباط با نقش سپاه در بازسازی واحدهای تخریب شده با قدردانی از حضور مستمر نیروهای سپاهی و بسیجی در مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: سپاه همواره در کمک‌های اضطراری و امداد و نجات بسیار فعال بوده و در زمینه آواربرداری هم کمک‌های زیادی کردند.

وی بیان داشت: در بخش بازسازی واحدهای مسکونی با توجه به وظیفه ذاتی بنیاد مسکن، این کار را با جدیت دنبال می‌کنیم و به دلیل در اختیار داشتن نیروی کافی فعلا درخواستی در این زمینه به سپاه نداشتیم.

افزایش مساحت واحدهای نوسازی در مناطق زلزله‌زده

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر در پاسخ به سوالی در مورد متراژ واحدهای در حال ساخت در مناطق زلزله‌زده گفت: قبلا متراژ واحدها 60 و 65 متری بود، اما با توجه به درخواست‌های مردمی و میزان تسهیلات، مقرر شد متراژ واحدها را به 80 تا 86 متری افزایش دهیم که قابلیت افزایش تا 120 متر هم داشته باشد.

فرزانه اضافه کرد: فرصت پرداخت وام‌های جدید به آسیب دیدگان از زلزله وجود دارد و حداقل یکسال فرصت خواهند داشت.

وی در ادامه بیان کرد: عملیات بازسازی 124 واحد مسکونی تخریبی در روستای چاهگاه در حال اجراست و 100 درصد پرونده‌های این واحدها، 100 درصد آواربرداری، و 100 درصد پروانه ساختمانی این واحدها تکمیل و تهیه شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر در مورد مبلغ وام‌ برای ساخت واحدهای تخریب شده، اظهار داشت: برای واحدهای روستایی 15 میلیون تومان وام ساخت بنا، دو میلیون تومان برای دیوارکشی و پنج میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت می‌شود.

فرزانه افزود: در مناطق شهری هم 20 میلیون تومان وام، دو میلیون تومان برای دیوارکشی و پنج میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت خواهد شد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٤٩ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۳٠

 

گزارش روند ساخت و ساز منازل زلزله زدگان دشتی

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان از عدم حضور پیمانکاران بوشهری در پروژه بازسازی مناطق زلزله زده دشتی انتقاد کرد و گفت: پیمانکاران تبریزی در منطقه شنبه پروژه گرفتند، ولی بوشهری ها با وجود افزایش نرخ، حاضر به مشارکت نشدند.


به گزارش «خلیج فارس»؛ ابراهیم فرزانه در نشستی خبری با بیان این مطلب افزود: بنیاد مسکن ساخت 1200 واحدمسکونی را در بخش زلزله زده شنبه متعهد شده که 650 واحد سهم بوشهر و 550 واحد نیز سهم بنیاد مسکن فارس است.
وی با بیان اینکه برای تسریع در کار بازسازی منطقه زلزله زده دشتی، مجوز ترک تشریفات برای فعالیت پیمانکاران اخذ شده، گفت: از نقاط مختلف کشور حتی تبریز، پیمانکاران پروژه گرفتند، ولی کمترین مشارکت و استقبال از سوی پیمانکاران هم استانی بوده است.

وی افزود: اگرچه نرخ هر متر سفت کاری واحد مسکونی از 80 به 110 هزارتومان افزایش دادیم تا علاوه بر اجر معنوی بازسازی منازل زلزله زدگان، سود پیمانکاران هم لحاظ شود؛ ولی بازهم استقبال مناسبی از سوی پیمانکاران بوشهری شاهد نبودیم.

وی بیان کرد: نمی دانم چرا پیمانکار اهل تبریز قادر به اجرای پروژه در امربازسازی منطقه زلزله زده شنبه می باشد، ولی پیمانکاران هم استانی استقبال نکردند.


فرزانه ادامه داد: پیمانکارانی که در امر بازسازی مناطق زلزله زده مشارکت کنند، در مناقصه های بنیادمسکن از امتیازات ویژه ای بهره مند خواهند شد، ضمن اینکه استاندار نیز قول داده در خصوص واگذاری پروژه های استان، در ارزیابی مناقصه ها، این دسته از پیمانکاران با امتیازاتی که در قانون پیش بینی شده، در اولویت باشند.
ناگهان قیمت بلوک در بوشهر بالا کشید
وی همچنین از کارگاههای تولید بلوک در استان هم انتقاد کرد.وی با بیان اینکه برای بازسازی منازل بخش شنبه نیازمند 5 میلیون عدد بلوک هستیم، اظهار داشت: وقتی قرار شد از کارگاههای استان این مصالح را تامین کنیم، ناگهان قیمت را بالا بردند که مجبور شدیم برای رعایت حال مالکان، بخش عمده ای از آجر و بلوک را از استان های همجوار تامین کنیم که هزینه تمام شده اش پایین تر بود.

وی افزود: کارخانه های تولید فوم هم در بوشهر غیرفعال بود و جوشکارها هم پای کار نیامدند تا مجبور شدیم عمدتا از استان های همجوار این نیاز را تامین کنیم.

به حادثه دیدگانی که بنایی کنند، دستمزد می دهیم
مدیرکل بنیاد مسکن استان با بیان اینکه برای بازسازی منطقه زلزله زده شنبه و روستاهای اطراف با کمبود نیروی اجرایی و پیمانکار مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: مقرر شده به حادثه دیدگان و اهالی منطقه که در بازسازی منازل خود بنایی یا کارگری کنند، همان شب دستمزد پرداخت کنیم.

کیفیت منازل را قربانی سرعت نمی کنیم
فرزانه با بیان اینکه برخی می گویند ساخت واحدهای مسکونی شنبه و روستاها سریع تر انجام شود، اظهار داشت: اما ما کیفیت را قربانی سرعت نمی کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان زلزله 20 فروردین در بخش شنبه، اغلب روزهای هفته به این منطقه سرکشی می کنم، ادامه داد: زندگی در چادر آن هم با گرمای کنونی دشوار است، اما مراحل اجرای سازه مثل بتن ریزی، احداث سقف یا بخش های دیگر زمان بندی مشخصی دارد که باید رعایت شود تا در صورت تکرار حادثه، منازل جدید مقاومت داشته باشد؛ از این رو تاکید کرده ایم کیفیت قربانی سرعت نشود.

مردم از ساختمان اسکلت فلزی استقبال نکردند
مدیرکل بنیاد مسکن بوشهر ساختمان های در دست ساخت در منطقه زلزله زده شنبه را از نوع بنایی با کلاف بتنی اعلام کرد و گفت: اگرچه ساختمان با اسکلت فلزی سریع تر ساخته می شد، ولی با توجه به تجربه قبلی در زلزله سال 80 باغان و 83 تنگستان که مردم از این نوع سازه اقبالی نشان ندادند، در شنبه هم همین موضوع را شاهد بودیم.

متراژ واحدهای مسکونی زلزله زدگان افزایش یافت
این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد مردم حادثه دیده شنبه از متراژ 60 متری منازلی که قرار است بنیاد مسکن برایشان بسازد، گفت: این موضوع مربوط به هفته های اول حادثه بود که اکنون رفع شده و متراژ منازل در دست ساخت بین 80 تا 85 متر تعیین شده است.

فرزانه با بیان اینکه منازل 85 متری قابلیت توسعه در آینده را دارند، افزود: برای اینکه بتوانیم با همان بودجه مصوب دولت، منازل زلزله زدگان در متراژ بالاتر را بازسازی کنیم، برخی اقدامات مثل سفیدکاری یا نمای منزل برعهده مالک می باشد.

وی افزود: البته برخی مالکان مثل افراد زیر پوشش کمیته امداد که یک مرد و زن بوده اند و گروهی از این دست، با ساخت منزل 65 متری که همان نقشه های اولیه بنیاد مسکن است، رضایت دادند.
تسهیلات بازسازی منازل اهالی شنبه
وی درباره تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی حادثه دیدگان بخش شنبه نیز بیان کرد: طبق مصوبه دولت، در بخش روستایی 17 میلیون تومان وام (15 میلیون ساخت و 2 میلیون دیوارکشی) به همراه 5 میلیون تومان کمک بلاعوض تخصیص می یابد.

فرزانه گفت: برای منازل تخریب شده در شهر نیز 22 میلیون تومان وام (20 میلیون ساخت و 2 میلیون دیوارکشی) به همراه 5 میلیون تومان بلاعوض تعیین شده است.

واکنش به نگرانی برخی زلزله زدگان جهت دریافت وام
طی روزهای اخیر برخی از زلزله زدگان شنبه نظیر اهالی روستای باغان که سال 80 دچار زلزله شدند، با یادآوری اینکه قادر به پرداخت وام بازسازی منازل شان مربوط به آن سال نبوده اند، از اینکه نتوانند برای بازسازی منازل شان مجددا وام بگیرند، نگرانی هایی داشتند.

مدیرکل بنیاد مسکن بوشهر در این خصوص می گوید: بخشی از زلزله زدگان تا قبل از حادثه 20 فروردین در حال پرداخت اقساط بوده اند که تمهیداتی برای آنها اتخاذ شده، نظیر اینکه پرداخت اقساط شان فعلا متوقف شود، ولی برخی دیگر که قرار بود 5 سال پیش وام دریافتی برای ساخت منزل را تسویه کنند، از همان ابتدا اقدامی نکرده اند که نمی توان این دو گروه را یکسان دانست.

وی بیان کرد: در خصوص تسهیلات جدید برای بازسازی مناطق زلزله زده، پس از پایان ساخت بنا، اقساط بین 12 تا 36 ماه مهلت بازپرداخت دارد که البته هرچه این مدت کوتاه تر باشد، کارمزد پایین تری از مردم دریافت می شود.

اولین واحد مسکونی 8 خرداد تحویل می دهیم
مدیرکل بنیاد مسکن بوشهر در پاسخ به سوال «خلیج فارس» که اولین واحد مسکونی مناطق زلزله زده را چه زمان تحویل خواهید داد؟ گفت: چهارشنبه هفته آینده (8 خرداد) 10 منزل جدیدی که مرحله سفت کاری را پشت سرگذاشته و آماده اسکان است، تحویل می دهیم.

وی با بیان اینکه روند تحویل منازل ادامه می یابد، اظهار داشت: ساخت و بازسازی مساجد و مدارس منطقه زلزله زده دشتی را هم آغاز کرده ایم.

تقسیم بازسازی میان بنیاد مسکن بوشهر و فارس
وی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با بیان اینکه بازسازی منطقه زلزله زده شنبه از ماه اول حادثه آغاز شده که در نوع خود رکوردی در کشور محسوب می شود، افزود: در حوادث گذشته، ماه اول حادثه به اقدامات امداد، نجات و اسکان موقت سپری می شد، اما با تقسیم آوار برداری و بازسازی منطقه شنبه میان بنیاد مسکن بوشهر و فارس، اکنون ساخت 1200 واحد مسکونی جدید در حال اجراست.

فرزانه ادامه داد: از روستای سنا تا قسمتی از شهر شنبه با تعهد 650 واحد مسکونی در اختیار بوشهر است، ضمن اینکه نیمی از شهر شنبه به سمت روستاهای کردلان، درویشی و باغان با تعهد 550 واحد هم برعهده بنیاد مسکن فارس می باشد.

وی افزود: بخش کمی از آواربرداری منطقه زلزله زده که باقی مانده، به دلیل نبود مالکان اصلی یا عدم رضایت صاحب آن برای آوار برداری می باشد، اما این موضوع مانع پروژه بازسازی بنیاد مسکن نمی باشد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٠۳ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢٩

 

توقف توسعه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: توسعه سه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی که در محدوده استان بوشهر می باشند، فعلا متوقف است.

محمدرضا زهیری در مورد توسعه سه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی گفت: توسعه سه میدان موردنظر در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس نیست.

وی دلیل این امر را مشترک بودن میدان گازی پارس‌جنوبی با کشور قطر دانست و تاکید کرد اولویت توسعه و سرمایه‌گذاری با این میدان است.

به گزارش ایسنا، این گفته در حالی است که مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس در ابتدای سال گذشته گفته بود توسعه میدان‌های گلشن، فردوسی و پارس‌شمالی از سال 1392 آغاز می‌شود.

موسی سوری اظهار کرده بود سال 92 با آزاد شدن نیروها و امکانات پیمانکاران داخلی مشغول در پارس‌جنوبی، توسعه میدان‌های گلشن، فردوسی و پارس‌شمالی با پیمانکاران داخلی شروع می‌شود.

میدان گازی گلشن که در فاصله 180 کیلومتری بوشهر و 65 کیلومتری ساحل خلیج‌فارس قرار دارد، بیش از 50تریلیون فوت‌مکعب گاز در جا دارد و پیش‌بینی می‌شود پس از توسعه، روزانه دومیلیاردفوت‌مکعب گاز از این میدان تولید شود. قرار‌داد بیع متقابل توسعه‌ این میدان در دسامبر سال 2007 میان شرکت ملی نفت و شرکت بین‌المللی نفت و گاز مالزی SKS به امضا رسید و براساس آن قرار بر آن شد که این میدان ظرف مدت 66 ماه آماده‌ بهره‌برداری شود.

اما به دلیل تعلل مالایی‌ها در توسعه میدان گلشن و فردوسی قرارداد با این شرکت مالزیایی سال گذشته فسخ شد و قرار شد در سال 1392 مقدمات برگزاری مناقصه توسعه این دو میدان توسط پیمانکاران داخلی انجام ‌شود.

همچنین توسعه میدان گازی پارس‌شمالی که با حجم گاز درجای حدود 58تریلیون‌فوت‌مکعب در آب‌های ساحلی استان بوشهر واقع شده است که طبق برآوردها تولید آن حدود دومیلیارد‌فوت‌مکعب در روز خواهد بود در سال 2009 به چینی‌ها سپرده شد که آنها نیز در سال91 به دلیل عدم تمایل، توسعه این میدان را رها کردند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:۳٩ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢٧

 

 

 

نمایشنامه‌ی «من چه جوری ممکنه یه پرنده باشم؟» با نقش خوانی رویا نونهالی، سیامک صفری، رویا میرعلمی و ... برای کمک به زلزله‌زدگان بوشهر خوانده می‌شود.

مهر‌؛ این نمایشنامه نوشته ماتئی ویسنی‌یک است که با کارگردانی روح‌الله جعفری روخوانی می‌شود.

 گروه پرشماری از بازیگران تئاتر مرکب از رویا نونهالی، سیامک صفری، رویا میرعلمی، نسیم ادبی، فرزین صابونی، لیلی رشیدی، خسرو شهراز، ناهید مسلمی، سامان دارابی، فهیمه امن‌زاده، هومن خدادوست، نازگل نادریان، طوفان مهردادیان، بهرام سروری‌نژاد، سارا اللهیاری، مجید رحمتی، لیلا برخورداری، علیرضا ناصحی، آیدا صادقی، امیرجنانی، کهبد تاراج، شیرین اسماعیلی، رضا بهرامی، محسن حسن‌زاده، علیرضا سعیدی، مجید امیری و... نقش‌خوانی این نمایشنامه‌خوانی را انجام می‌دهند.


این نمایشنامه روایت‌گر داستان کودکی است که هنگام تولدش به جای یک دست یک بال دارد و همین موضوع سبب می‌شود اطرافیان بخواهند با سوءاستفاده از او، موقعیت خود را ارتقاء بدهند.

نمایشنامه‌ی‌«من چه جوری...» ساعت 18 روز شنبه (چهارم خرداد ماه) در تالار «حافظ» نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

روح‌الله جعفری دو سال پیش نمایش «تماشاچی محکوم به اعدام» دیگر متن ویسنی‌یک را با همراهی گروه تئاتر «گیتی» در تئاترشهر اجرا کرد اما پس از آن نتوانست فعالیت دیگری در تئاتر داشته باشد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢٤

 

DASHTI TRIBUNE

 

برگزاری شب شعر در شهر های کاکی و شنبه

طبق خبرهای رسیده  همزمان با برگزاری چهلم مرحومان  زلزله  دشتی شب شعر و شروه هایی در شهر های شنبه و کاکی برگزار خواهد شد.

شب شعر و شروه شنبه که به همت حوزه هنری بوشهر،فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج و کانون ادبی طلوع شهر شنبه  مقرر  است فردا در شهر شنبه برگزار شود. ازشعرای بنام کشور از جمله استاد سعید بیابانکی(تهران)،حمید رضا سلیمانی (اراک)و محمد قایدی(شیراز) در آن به شعر خوانی خواهند پرداخت.

شب شعر ی نیز تحت عنوان "آواز تنهایی" مقرر است روز جمعه آتی یعنی 27 اردیبهشت  به مناسبت چهلم مرحومن فاجعه زلزله در سال شهید توپال کاکی برگزار شود...

4 زمین‌لرزه کاکی
از شب گذشته تاکنون 4 زمین‌لرزه شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی را لرزاند.
پس از وقوع زمین لرزه 6.1 ریشتری 20 فروردین ماه در کاکی که بیشتر شدت آن در شهر شنبه بوده و موجب کشته شدن 37 نفر از هموطنانمان شد، همچنان زمین‌ لرزه‌های متعددی این مناطق را می‌لرزاند.

هفته گذشته هم کاکی چندین بار لرزید که یکی از زمین لرزه‌ها 5 ریشتر قدرت داشت.

اما از شب گذشته تاکنون کاکی مجددا روی ویبره رفته و 4 بار لرزیده است، اما شدت یکی از زمین‌لرزه‌ها از بقیه بیشتر و حدود 4.9 ریشتر بوده است.

بامداد امروز ساعت 2.49 دقیقه زلزله 4.9 ریشتری در عمق 16 کیلومتری زمین کاکی را لرزاند اما این پایان کار نبود و چند زمین لرزه دیگر با شدت کمتر مجددا این شهر را لرزاند.

ساعت 3:1 بامداد نیز زلزله 3.2 ریشتری در عمق 31 کیلومتری زمین در کاکی خودنمایی کرد تا دلهره مردم بیشتر شود، ساعت 4:49 صبح امروز نیز زلزله 3.2 ریشتری در عمق 36 کیلومتری کاکی را لرزاند.

همچنین زمین لرزه 2.7 ریشتری ساعت 5:1 صبح امروز در عمق 36 کیلومتری زمین در کاکی گزارش شده، اما شدت این چند زلزله به اندازه زلزله 4.9 ریشتری نبوده است.

همایش ملی برق و کامپیوتر جنوب ایران در خورموج
رئیس دانشگاه آزاد خورموج گفت: 200 مقاله در همایش ملی برق و کامپیوتر جنوب ایران پذیرفته شد که 120 مقاله به شکل سخنرانی ارائه و 80 مقاله به شکل پوستر ارائه می‌شود.
علیرضا چمکوری صبح امروز در همایش ملی برق و کامپیوتر جنوب ایران در خورموج اظهار داشت: با هدف گسترش امر پژوهش و نهادینه کردن بحث تحقیق نسبت به برگزاری این همایش اقدام کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج افزود: از آن جا که این واحد تجربه همایش استانی هم نداشت تلاش زیادی صورت گرفت تا موفق به اخذ مجوز شدیم.

وی ادامه داد: از سال گذشته دبیرخانه تاسیس و شروع به فعالیت و فراخوان کردیم و افراد زیادی از این مجموعه پشت قضیه بودند.

چمکوری اضافه کرد: نخستین همایش مبتنی بر مهندسی برق و کامپیوتر و محورهای برق مهندسی الکترونیک، مخابرات، پزشکی و قدرت و محورهای کامپیوتر مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، رباتیک و فناوری بوده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استقبال خوبی از این همایش به عمل آمد و 900 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که در نوع خود بی‌نظیر بود.

چمکوری افزود: کمیته داوران متشکل از اساتید خبره دانشگاه‌های کشور بود که در نهایت 200 مقاله را پذیرفتند که 120 مقاله به شکل سخنرانی ارائه و 80 مقاله به شکل پوستر ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: 8 اتاق برای کنفرانس‌ها در نظر گرفته شده و در پایان همایش 4 مقاله برتر انتخاب خواهد شد.

صادرات 65 میلیون دلار محصولات کشاورزی از شهرستان دشتی
سرپرست جهاد کشاورزی دشتی گفت: در سال زراعی 91 ـ 92 حدود 65 میلیون دلار محصولات زراعی و باغی از دشتی به کشورهای مختلف صادر شد.
امرالله احمدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دشتی گفت: در سال زراعی 91-92 معادل 65 میلیون دلار محصولات زراعی و باغی از شهرستان دشتی به کشورهای روسیه، آسیای میانه، حوزه‌های خلیج فارس، ترکیه و عراق صادر شده است.

سرپرست جهاد کشاورزی دشتی عمده محصولات صادر شده را گوجه فرنگی، خرما، هندوانه، خربزه و محصولات شیلاتی عنوان کرد.

احمدی خاطر نشان کرد: محصولات صادراتی شامل 31 هزار تن گوجه فرنگی به ارزش 62 میلیون دلار، خرما هزار و 327 تن به ارزش 6.1 میلیون دلار، هندوانه 110 تن به ارزش 31 هزار و 600 تن و 80 تن خربزه به ارزش 480 دلار بوده است.

سرپرست جهاد کشاورزی دشتی یادآور شد: در همین مدت 62 تن محصولات شیلاتی به ارزش 314 هزار و 880 دلار به کشورهای روسیه، آسیای میانه، ترکیه، عراق و کشورهای حوزه‌های خلیج فارس صادر شده است.

اعتراض فرمانداری تهران به مصوبه کمک شهرداری  تهران به زلزله زدگان دشتی!!

فرمانداری به مصوبه کمک شهرداری تهران به مناطق زلزله‌زده دشتی مخالفت کرد و اعضا، امروز پاسخ به این اعتراض را قرائت و تصویب کردند.

به نقل از مهر؛ در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران اعتراض فرمانداری به مصوبه «الزام شهرداری تهران برای تهیه و ارائه لایحه مساعدت به بازسازی مناطق زلزله زده استان بوشهر» بررسی و پاسخ داده شد.

حبیب کاشانی در پاسخ به این اعتراض اعلام کرد: بر اساس این مصوبه قرار بود شهر تهران بر اساس ظرفیت و افراد حقیقی و حقوقی و بر اساس توانمندی هایی که دارند و مدیریت شهری تا آنجا که می توانند به مردم زلزله زده بوشهر کمک کنند. ما بندهای مختلفی را در این مصوبه داشتیم اما فرمانداری مشخص نکرده که اعتراضش به کدام مورد است.

وی ادامه داد: از آنجا که بنی آدم اعضای یکدیگرند، شورای شهر وظیفه خود می داند که کمک به افراد زلزله زده بوشهر را در اولویت خود قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم نگاه فرمانداری تهران نسبت به این مصوبه تغییر کند تا با اتحاد بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم، تصریح کرد: شورا برای مردم زلزله زده آذربایجان شرقی نیز کمک هایی را انجام داده است و آن زمان نیز با مشارکت مردم تهران و همراهی استاندار موفق شدیم توانایی های شهر تهران را در کنار افراد حقیقی و حقوقی جمع کنیم تا بخشی از نیازهای مردم زلزله زده را در ساخت مسجد، مراکز آموزشی و درمانی تامین کنیم.

عضو شورای شهر تهران افزود: از این رو بهتر است مانند زلزله آذربایجان، نشستی با حضور اعضای شورا، مجلس شورای اسلامی و شهرداری تهران برای کمک به مردم زلزله زده بوشهر داشته باشیم تا به این افراد نیز کمک شود.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر، نیز درباره این موضوع گفت: فرمانداری نگاه نامناسب به این مصوبه ندارد و بیشتر نگاهش بوجود نیامدن مغایرت‌های قانونی در مصوبات است. توصیه می شود که این مصوبه با لحاظ تذکرات توسط شهرداری تهیه شود.

 فوران دهها چشمه  در دشتی
مدیر امورآب شهرستان دشتی گفت: پس از زلزله 6.1 ریشتری بییستم فروروین امسال در این شهرستان ده ها چشمه آب در مناطق زلزله زده شنبه و طسوج از درون زمین فوران کرده است.

سید رضا هاشمی درگفت وگو با ایرنا افزود: براثر فعل وانفعالات که در لایه های درونی زمین در پی زمین لرزه های متعدد در یک ماه گذشته در شهرستان دشتی رخ داده آب چشمه های موجود بیش از دو برابرشده و ده ها چشمه جدید در بخش هایی از مناطق زلزله زده ˈشنبه و طسوجˈ از درون به سطح زمین فوران کرده است.

سید رضا هاشمی اضافه کرد: همچنین آب چشمه ها و چاه های کشاورزی منطقه دشت پلنگ، پشت کوه، لاور شرقی وشنبه به طور چشمگیری افزایش یافته است طوری که در برخی مناطق دوبرابر شده است.

وی ادامه داد: گزارش های محلی حاکی از فوران ده ها چشمه در دامنه کوه لاور شرقی و پشت کوه دشتی است که کارشناسان شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در روزهای اخیر در این منطقه حضور یافته و بررسی ها، آزمایش ها و عکسبرداری های لازم را انجام داده اند.

هاشمی گفت: در منطقه اسماعیل محمودی بخش کاکی در مجاورت کوه نمک نیز حفره هایی به طول بیش از400 تا 500 متر وعرض دو متر در زمین ایجادشده که قبل ازبارندگی اخیر آب های سیاه وقهوه ای رنگ از آنها بیرون می آمده است اما بارندگی اخیر باعث شده بخشی ازاین شکاف ها پر شود.

مدیر امور آب شهرستان دشتی افزود: برای بررسی بیشتر علمی این حادثه نیاز به کارکارشناسی است که باید از سوی کارشناسان امور آب و زمین شناسی صورت گیرد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:٠٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢۱

 

آخرین اتفاقات دشتی...

 

تصویب بودجه ی مستقل برای زلزله زدگان دشتی

رییس مجمع نمایندگان استا بوشهر گفت: برای نخستین بار در کشور بودجه‎ای مستقل برای منطقه زلزله‎زده دشتی در کمیسیون تلفیق تصویب شده است.

 حجت الاسلام محمدمهدی پورفاطمی در نشست شورای اداری استان بوشهر اظهار داشت: این مصوبه دارد به مجلس می‎آید و برای اولین بار است که برای منطقه زلزله‎زده‎ای در کشور بودجه مستقل مصوب می‎شود و این به دلیل پیگیری‎های مداوم و خوب استاندار و مسئولان استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه کار بزرگی در منطقه زلزله‎زده دشتی انجام شد و حضور و همراهی مسئولان استان و کشور در این منطقه قابل تقدیر است، ادامه داد: برای اولین بار در کشور در منطقه زلزله زده کولر توزیع شد و به زودی نیز در این مناطق یخچال توزیع خواهد شد.

پورفاطمی تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه گرما هستیم و زندگی در چادر در این مناطق بسیار سخت است بنابراین حداقل برای خانواده‎هایی که به تازگی صاحب نوزاد می‎شوند باید محل‎های اسکان موقت از جمله کانکس در نظر گرفته ‌شود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر هیئت دولت به استان بوشهر گفت: باید کمیته‎ای برای جمع‎آوری پیشنهادات استان به منظور طرح در این سفر تشکیل شود تا بتوانیم مصوبات خوبی از این سفر داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بهره‎برداری از بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر اقدام بسیار خوبی بود و اگر این بیمارستان با این تجیهزات در کنار بیمارستان سلمان فارسی بوشهر به زلزله‎زدگان خدمات ارائه نمی‎داد بی‎شک شمار تلفات زلزله بیش از 37 نفر بود.

پورفاطمی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی گفت: باید کاری کنیم که مردم با حضوری آگاهانه در پای صندوق‎های رای بار دیگر دشمنان را مایوس کنند و کاملا مشخص است که این انتخابات برای نظام بسیار سرنوشت‎ساز است.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر با اشاره به شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی اظهار داشت: باید با برگزاری انتخاباتی سالم، پرشور و پر شعور شعار امسال را محقق کنیم.

وی اضافه کرد: وجود مقام معظم رهبری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بسیار پربرکت است و باید وجود و حضور ایشان را در نظام قدر بدانیم.

پورفاطمی با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان بوشهر گفت: تایید و رد صلاحیت افرادی که برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان نام نویسی کرده‎اند در حال انجام است و رد صلاحیت شده‎ها می‎توانند در موعد مقرر اعتراض خود را ارائه کنند.

وی ادامه داد: تایید و رد صلاحیت‎ها با ارائه مستندات است و سعی می‎کنیم کاری که حق هست و قانون به ما اجازه می‎دهد انجام دهیم به طوری که حق کسی ضایع نشود و همه سلایق در انتخابات مشارکت داشته باشند.

8نفر قطع نخاعی از زلزله زدگان

عاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور با‌ اشاره به آخرین وضعیت مصدومان زلزله بوشهر، گفت: حدود 46 نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند و متاسفانه حدود 8 نفر قطع نخاع شده اند که همه تحت درمان هستند.

مرتضی اکبرپور در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد:‌ مسئولان محلی فعالانه در منطقه زلزله زده حضور دارند و دستگاه‌های اجرایی نیز به خوبی اقدامات لازم را انجام می‌دهند و تاکنون مشکل خاصی به ما گزارش نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد واحد مسکونی تخریب شده است، افزود: به دلیل پس لرزه های زیادی که رخ داده است منازلی که در اولین زلزله زیاد خسارت ندیده بودند و امید به بازسازی آنها وجود داشت متاسفانه مجددا دچار آسیب شده اند ازهمین رو آمار دقیقی در این زمینه هنوز اعلام نشده است.

اکبرپور همچنین در مورد بازسازی واحد های مسکونی تخریب شده گفت: به دلیل گرم بودن هوا درآن مناطق و همچنین به دلیل سیلاب هایی که در شنبه، کاکی و خرنوج رخ داد عملیات ساخت و ساز و بازسازی واحد های مسکونی به تعویق افتاده است، اما با این وجود آوار برداری در مناطق مرتب در حال انجام است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور، افزود: به خاطر آب گرفتگی حتی مجبور شدیم چادرها را جا به جا کنیم و حتی چادرهای جدید در اختیار مردم بگذاریم.

سارق مسلح جان سپرد

به گزارش بیرمی علی قحطانی شرور معروف اهل شهرستان دشتی در بیمارستانی در شهر شیراز جان سپرد.

براساس گزارش های واصله این سارق مسلح فراری که هفته پیش در درگیری با مأمورین نیروی انتظامی از ناحیه  سینه و پا مجروح شده بود، در بیمارستانی در شیراز فوت کرد.

وی به اتهام جرایمی همچون آدم ربایی، سرقت مسلحانه، زورگیری، آتش سوزی عمدی و… تحت تعقیب بود که بالاخره پس از تعقیب و گریز در درگیری با مأمورین در شیراز، مجروح شد و به بیمارستانی در این شهر منتقل شده بود.

در این درگیری یک زن نیز وی را همراهی می کرد که مجروح شده و اکنون تحت مداواست.

معاون وزیر کشور در شنبه
حسن قدمی ظهر امروز به همراه معاون امور عمرانی استاندار بوشهر و جمعی از مدیران استان از سیل بند منطقه شنبه بازدید کرد و افزود: برای جبران خسارات سیل به مردم آسیب دیده به‌ویژه کشاورزان اقدامت موثر و مهمی در دست اجراست.

معاون وزیر کشور ضمن بازدید از سیل بند منطقه شنبه، در جریان خسارات اخیر وقوع سیل این منطقه و جریان روند تکمیل و بازسازی طرح سیل بند شنبه قرار گرفت.

وی با بازدید از سیل بند روستای کردلان دشتی تاکید کرد: برای بهبود وضعیت سیل بندها در اطراف شهر شنبه و روستاهای کردلان، درویشی و باغان ضمن اجرای طرح‌های پیشگیری، برنامه‌های مهم عمرانی تهیه و اجرا می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور همچنین از راه‌های روستایی شهرستان دشتی که در جریان سیل خسارت دیده اند، بازدید و تصریح کرد: جاری شدن سیل به راه‌های روستایی خساراتی وارد کرده است که بازسازی این راه‌ها باید در اولویت طرح‌های عمرانی قرار گیرد.

حسن قدمی تصریح کرد: رسیدگی به مردم خسارت دیده از زلزله و سیل وظیفه همه مردم و مسئولان بوده و تاکنون اقدامات بسیار خوبی برای جبران خسارات وارده انجام گرفته است.

معاون امور عمرانی استاندار هم گفت: اگر این سیل بندها تقویت نشود، خطرات زیادی در کمین مردم منطقه است و باید نسبت به بازسازی و تکمیل این سیل بندها تلاش شود.

شاپور رستمی تصریح کرد: در شب وقوع سیل با تلاش استاندار و همراهی سایر مدیران از ورود آب به شهر شنبه و روستاهای اطراف جلوگیری شد و اگر این تلاش‌ها صورت نمی‌گرفت مردم با مشکلات زیادی روبرو بودند.

حسن قدمی در نشست مسئولان استان بوشهر در منطقه زلزله‌زده شنبه اظهار داشت: برای ساماندهی منطقه زلزله‌زده شنبه مسئولان استان به ویژه استاندار بوشهر تلاش بسیار زیادی داشته‌اند، به‌گونه‌ای که از ابتدای حادثه تاکنون روند امدادرسانی و بازسازی منطقه بدون وقفه انجام شده است.

وی با بیان اینکه به‌طور مرتب در جریان روند بازسازی منطقه هستم، افزود: بر اساس گزارشاتی که از روند بازسازی از سوی نمایندگان اعزامی از وزارت کشور ارائه شده است و با بازدیدهایی که از منطقه داشتیم، به‌طور کامل در جریان روند بازسازی قرار داریم و نشان می‌دهد که مسئولان پای کار هستند.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور بر لزوم بازسازی مناطق مسکونی بر اساس استانداردهای لازم تاکید کرد و گفت: واحدهایی که احداث می‌شوند بر اساس استانداردهای سازمان نظام مهندسی باید از استحکام لازم برخوردار باشد تا در حوادث آینده مشکلی نداشته باشند.

معاون وزیر کشور با اشاره به نقش مهم ناظران ساختمانی در بازسازی واحدها تصریح کرد: هر چند در ساخت واحدها سرعت مهم است، ولی نباید فدای کیفیت شود و ناظران ساختمانی باید بر کیفیت اجرایی پروژه ها نظارت دقیق داشته باشند.

قدمی از پیگیری اعتبارات جبران خسارات سیل خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم خسارات وارد شده در این بخش را جبران کنیم و نسبت به بازسازی کامل مناطق آسیب دیده اقدام جدی داشته باشیم.

فرماندار دشتی هم گفت: از طرف مردم منطقه به ویژه از استاندار بوشهر و مدیران استان و ستاد مدیریت بحران کشور قدردانی می‌کنیم که شبانه‌روز برای بازسازی منطقه تلاش می‌کنند.

سیدعلی هاشمی افزود: از بنیاد مسکن انتظار است در احداث واحدهای مسکونی سرعت لازم را داشته باشند تا مردم در کم‌ترین زمان ممکن از سرپناه مطمئن برخوردار باشند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:۱٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٩

 

دشتی خبر...

 

خسارت سیل به 300 هکتار از باغات مرکبات دشتی
سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: بارندگی اخیر در شهرستان دشتی به بیش از 300 هکتار از باغات مرکبات این شهرستان خسارت وارد کرد.

امرالله احمدی اظهار داشت: بیش از 80 درصد باغات مرکباتی که به آنها خسارت وارد شده محصول لیموترش است.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتی با اشاره به خسارات ناشی از بارندگی اخیر در این شهرستان گفت: میزان بارندگی‎ها در چهارشنبه تا جمعه گذشته در بخش‎های مرکزی، کاکی و شنبه و طسوج به ترتیب 5/5، 5/111 و 5/70 میلیمتر گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: بارش‏ها در این شهرستان به صورت سیلاب بوده که به تاسیسات کشاورزی، زراعت و باغبانی آسیب وارد کرده است.

احمدی ادامه داد: 300 هکتار از باغات مرکبات دشتی براثر بارش تگرگ و بارش زیاد دچار آسیب شده است.

سرپرست جهاد کشاورزی دشتی یادآور شد: میزان دقیق خسارات وارده به کشاورزان باغات مرکبات در دست بررسی است که پس از اعلام کارشناسان آن را اعلام خواهیم کرد.

دستگیری سردسته باند اشرار منطقه دشتی
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دشتی گفت: با همت نیروهای پلیس سردسته باند اشرار در منطقه دشتی دستگیر و تحویل مراجع قانونی شد.
ابوالقاسم ریشهری اظهار داشت: این فرد شرور از دی‌ماه سال گذشته به دفعات در حوزه شهرستان‎های دشتی، تنگستان و دیر مرتکب جرائم سنگین شده بود.

وی افزود: سردسته باند اشرار منطقه دشتی با تدبیر دستگاه قضایی توسط اکیپ نیروی انتظامی استان بوشهر در شهر شیراز به دام افتاد.

ریشهری از بیان جزئیات این دستگیری خودداری کرد و یادآور شد: این متهم و همدستانش مرتکب شرارت‎های متعدد از قبیل سرقت مسلحانه، راهزنی، تیراندازی ، آتش زدن خودرو و سرقت پلاک خودرو بوده است.

ریشهری اضافه کرد: دو نفر از همدستان این شرور در اسفند سال گذشته دستگیر شدند و در حال حاضر با صدور قرار بازداشت موقت در زندان به سر می‎برند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دشتی خاطر نشان کرد: با دقت کامل و با قید فوریت و با جدیت تمام به اتهامات این متهم و همدستانش رسیدگی خواهد شد.

توجه مسئولان به مسائل فرهنگی منطقه زلزله‎زده دشتی
امام جمعه خورموج گفت: مسئولان نسبت به مسائل فرهنگی در منطقه زلزله‎زده شنبه توجه بیشتری داشته باشند.
حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‎های دینی و اعتکاف شهرستان دشتی اظهار داشت: یکی از دغدغه‎هایی که ما باید در مناطق زلزله‎زده داشته باشیم و متاسفانه کمتر به آن توجه شده است توجه به مسائل فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: هر چند ما افراد را از نظر مالی تامین و مشکلات مالی آنها را رفع کنیم باز هم خلا معنوی به قوت خود باقی است و نسبت به مسایل فرهنگی و معنوی در این منطقه زلزله‎زده احساس خطر می‎شود.

مصلح یادآور شد: باید نسبت به برگزاری برنامه‎های فرهنگی توجه بیشتری داشته باشیم و هزینه کنیم و شرایط را برای اجرای کارهای فرهنگی فراهم آوریم.

امام جمعه خورموج گفت: یکی از تاکیدات حضرت امام خامنه‎ای تبیین فرهنگ زندگی به شکل اسلامی است، ولی ما متاسفانه باید اعتراف کنیم که این کار را انجام نمی‌دهیم.

رئیس ستاد ساماندهی شئون فرهنگی شهرستان دشتی یادآور شد: شهرک مهر و شهرک‎های جانبی آن را ساخته‎ایم، بدون این که هنوز بحث مسجد آن را حل کرده باشیم و این از ضروریات جامعه است.

وی ادامه داد: هر چند درخواست مردم احداث مسجد و زیربناهای فرهنگی در شهرک‎هاست، ولی متاسفانه از این سازمان به آن سازمان پاس داده می‎شود و هنوز کاری انجام نشده است.

مصلح تصریح کرد: در مناطق زلزله‎زده کار ساخت و ساز شروع شده است و خیلی از اقلام غذایی، بهداشتی و سایر مسایل توجه شده اما در مسایل فرهنگی توجه‎ای نشده است.

امام جمعه خورموج با اشاره به مراسم چهلمین روز درگذشت جانباختگان حادثه زلزله 6.1 ریشتری شهر شنبه، در شهر خورموج گفت: چون در مناطق زلزله‎زده فضای مناسبی وجود ندارد و درخواست مردم شنبه برگزاری مراسم در مرکز شهرستان دشتی و شهر خورموج است باید پیشنهاد همه خانواده‎ها در نظر گرفته شود و هماهنگی لازم صورت گیرد تا خانواده‎ها بتوانند در این مراسم شرکت کنند.

مصلح افزود: هیئت رزمندگان، کانون بسیج مداحان نیز بنا دارند در این منطقه دعای ندبه برگزار کنند.

وی ادامه داد: از وظایف اصلی ما مسئولان نظام این است که زمینه برگزاری محافل معنوی را بیشتر فراهم کنیم.

امام جمعه خورموج خاطرنشان کرد: اقامه نماز، پرداخت زکات و فراهم کردن زمینه اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باید از دغدغه‎های اصلی مسئولان نظام باشد.

مصلح ادامه داد: مراسم اعتکاف در چهار مکان در شهر خورموج برگزار می‎شود که دو مکان برای خواهران و دو مکان برای برادران در نظر گرفته شده است.

ساخت همزمان 759 واحد مسکونی در منطقه زلزله‌زده دشتی
معاون امور عمرانی استانداربوشهر گفت: ساخت 759 واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله در منطقه دشتی آغاز شده که تاکنون ضمن آواربرداری عملیات ساختمانی نیز آغاز شده است
شاپور رستمی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در زلزله شهرستان دشتی 1593 واحد مسکونی آسیب دیده ‌است، گفت: از این تعداد واحد آسیب دیده، 832 واحد آن باید از نو ساخته شود که تاکنون 849 پرونده برای بازسازی تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون آواربرداری در 759 واحد به اتمام رسیده و عملیات گچ ریزی نیز در 455 واحد صورت گرفته ‌است.

معاون امور عمرانی استاندار با بیان اینکه پی‌کنی 382 واحد توسط بنیاد مسکن اجرا شده است، افزود: از این تعداد 139 واحد آن آرماتوربندی و قالب‌بندی و 82 واحد نیز بتن‌ریزی شده است.

رستمی با اشاره به اینکه زیربنای این واحدهای مسکونی با نظر صاحبان مسکونی تعیین می‌شود، افزود: این واحدها در سه تیپ 64 ، 80 و 86 متری ساخته می‌شود که زیربنای آن طبق نظر صاحبان مسکونی تعیین و ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه هیات دولت 416 میلیارد ریال تسهیلات به آسیب دیدگان پرداخت می‌شود، تصریح کرد: برای بازسازی هر واحد مسکونی شهری 200 میلیون ریال و واحد مسکونی روستایی 150میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار با اشاره به اینکه علاوه بر اعتبار یاد شده 90میلیارد ریال بصورت بلاعوض پرداخت می‌شود، بیان کرد: به هر واحد که بازسازی می‌شود 50 میلیون ریال و برای تعمیر هر واحد مسکونی 20 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

نام‌نویسی 410 نفر برای انتخابات شوراها در شهرستان دشتی
فرماندار دشتی گفت: 410 نفر برای کاندیداتوری در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان دشتی نام‎نویسی کرده‎اند.
سیدعلی هاشمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: از این تعداد 106 نفر مربوط به بخش مرکزی، 135 نفر مربوط به بخش کاکی و 80 نفر مربوط به بخش شنبه و 89 نفر مربوط به چهار شهر خورموج، کاکی، شنبه و بادوله است.

وی اضافه کرد: در شهر خورموج 68 درصد از داوطلبین دارای مدرک تحصیلی لیسانس، 22 درصد فوق لیسانس و مابقی دارای مدرک فوق دیپلم هستند.

فرماندار دشتی در رابطه با رتبه بندی سنی ثبت نام کنندگان گفت: 47 درصد از داوطلبین زیر 30 سال، 39 درصد بین 30 تا 50 سال، 11.46 درصد بین 50 تا 70 سال و یک و 21 درصد بالاتراز 70 سال هستند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:۳۳ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱۸

 

دشتی،دیار هزار زلزله2

 

گزارش مهر از شهرهای شنبه و کاکی:

هر چند تلاش‌های بسیار زیادی در راستای کمک‌رسانی به مردم مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی صورت گرفته ولی باز هم نارضایتی‌هایی در بین مردم این مناطق وجود دارد.

خبرگزاری مهر گزارش داد: 20 فروردین ماه امسال زمین لرزه‌ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس ریشتر مناطقی از شهرستان دشتی استان بوشهر را لرزاند و باعث شد تا حدود سه‌هزار واحد مسکونی بر اثر این زمین لرزه دچار آسیب شده و 38 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از یک هزار و 270 نفر نیز مصدوم شدند.

زمین لرزه‌ها در شهرستان دشتی و دیگر نقاط استان بوشهر ادامه دارد و بعضا شاهد وقع زمین‌لرزه‌های بالای پنج ریشتری در این مناطق هستیم که باعث می‌شود همچنان بیم از وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ و مخرب در این مناطق وجود داشته باشد.

پس از وقوع زمین لرزه بیستم فروردین‌ماه، گروه‌های امدادی بلافاصله وارد عمل شدند و عملیات امداد و نجات با سرعت بسیار بالایی انجام شد و رضایت اهالی این مناطق را نیز از این کمک‌رسانی‌ها شاهد بودم.

مرحله بعدی کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده نیز اسکان موقت اهالی این مناطق بود که با برپایی چادر و ایجاد کمپ‌ها در مناطق زلزله‌زده و همچنین توزیع چادر در بین اهالی انجام شد. هر چند تعداد چادرهای توزیع شده در این مناطق بسیار بیشتر از تعداد خانوارهای آسیب دیده بود، ولی باز هم شاهد نارضایتی‌هایی در این زمینه در بین اهالی هستیم.

در مراحل بعدی نیز تلاش‌های بسیاری برای تسریع در بازسازی و آواربرداری از منازل مسکونی تخریب‌شده صورت گرفت و آواربرداری‌ها انجام شد و پی‌کنی و همچنین طراحی برای ساخت و سازها انجام شد و عملیات بازسازی انجام خواهد شد.

تأثیر بارش‌های سیل‌آسا بر روند کمک‌رسانی‌

مشکلات بعدی که در مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی ایجاد شد، بارش‌های پر حجم طی یک هفته گذشته بود که در چهار روز بیش از 100 میلیمتر در این مناطق بارید و باعث بروز مشکلات زیادی شد.

بیشترین میزان بارندگی در شهر زلزله‌زده شنبه با 107میلیمتر گزارش شد که باعث بروز خساراتی به تاسیسات زیر بنایی از جمله راه‌های مواصلاتی، سیل بندها، معابر، تاسیسات آبرسانی، برق‌رسانی و پل‌ها شد.

این بارندگی‌ها و جاری شدن سیلاب باعث شد تا بار دیگر شاهد گسیل امکانات امدادی و همچنین حضور گسترده مردم و مسئولان در مناطق زلزله‌زده برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان باشیم.

یکی از مشکلاتی که برای مردم این مناطق در جریان این سیل به وجود آمد، تقسیم این شهرها به دو منطقه در حیطه استان بوشهر و استان فارس بود که باعث برخی از بی‌نظمی‌ها در این زمینه شد.

یکی از اهالی این مناطق گفت: در روزی که سیل در خیابان‌های شهر ما جاری شده بود، با توجه به تل‌انبار شدن حجم زیادی از نخاله‌های ساختمانی در اطراف منزل ما، آب زیادی وارد خانه‌های ما شد که از گروه‌های امدادی خواستیم که به کمک ما بیایند ولی این گروه اعلام کردند که ما از استان فارس آمده‌ایم و مسئولیت ما به آن سمت خیابان مربوط می‌شود و شما باید به سراغ نیروهای استان بوشهر بروید.

هیچ‌کس منکر تلاش‌های صورت گرفته برای کمک و امدادرسانی به زلزله زدگان نمی‌شود ولی برخی بی‌نظمی‌های اینگونه باعث می‌شود تا اهالی از وضعیت خدمات‌رسانی رضایت کامل نداشته باشند.

با کمبود چادر مواجه هستیم

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در گفتگو به خبرنگار مهر با انتقاد از وضعیت توزیع چادرها در این شهر و روستاهای اطراف، اظهار داشت: با توجه به تکرار زلزله‌ها در شهر کاکی و روستاهای اطراف بسیاری از مردم در بیرون از منازل زندگی می‌کنند و با کمبود چادر مواجه هستند.

سیدعلی اکبر فاطمی اضافه کرد: در شهر کاکی حدود 10 تا 15 چادر توزیع شده است که پاسخگوی نیازهای این شهر نیست و لازم است که تعداد بیشتری چادر بین زلزله‌زدگان و مردم این مناطق توزیع شود.

وی افزود: این چادرها نیز در حاشیه پارک‌ها به صورت پارکینگ برپا شده است که فرهنگ مردم شهر کاکی به گونه‌ای نیست که به همراه خانواده خود در این کمپینگ‌ها زندگی کنند و لازم است که چادرهایی در اختیار خانواده‌ها قرار بگیرد که بتوانند در منازل خود و یا فضاهایی که در اختیار دارند برپا کنند.

فاطمی تصریح کرد: بسیاری از خانه‌ها در این زمین لرزه آسیب دیده‌اند و شاهد ورود خسارت حدود 60 تا 70 درصدی به منازل مسکونی هستیم که بنیاد مسکن نیز کارهایی را برای بازسازی آغاز کرده‌است ولی این کارها به صورت ناقص است و پرونده‌هایی تشکیل شده ولی رسیدگی و پیگیری لازم صورت نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: این مشکل تنها به شهر کاکی مربوط نمی‌شود و بسیاری از روستاهای اطراف نیز با کمبود چادر مواجه هستند که لازم مسئولان توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:۱٦ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٧

 

دشتی،دیار هزار زلزله1

 

گزارش فارس از شنبه بعد از قریب به یکماه از زلزله:

اینجا عصر حجر نیست. اینجا شهری از جنس نخل است که ماه پیش زلزله امانش نداد و اکنون مردمی مانده‌اند با تلی از سنگ و کلوخ که همبازی کودکانشان هم شده است. اینجا «شُنبه» است.

تنها تابلوی کج و معوج شده ورودی شهر خوشامدگویمان است. شهری که تا یک ماه پیش شهر بود و اکنون تبدیل به تلی از سنگ و کلوخ شده است.

اینجا «شُنبه» است شهری در 120 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر با 2500 نفر جمعیت که زلزله امانش نداد.

روزی که خبر زلزله این شهر را از تهران مخابره کردیم. تنها چیزی که در ذهنمان تداعی شد. لرزیدن زمین، افتادن ساعت از روی میز و نهایت شکسته شدن چند شیشه و ترک خوردن دیوار چند خانه بود. اما واقعیت اینجا رنگ و بوی دیگری دارد.
اینجا خبری از تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری، عروسک باربی، پینت‌بال و ... نیست. تیرک‌های نازک آهن که زمانی استواری خانه‌های این شهر بود و سنگ و کلوخ‌های شکسته تنها سرگرمی کودکان این دیار است.

چادرهای سفید با علامت سرخ هلال احمر سرپناهشان شده تا در گرمای سوزان، باد و سیل این دشت واژگون شده، شب را در آن صبح کنند.

 با گذشت یک ماه از وقوع زلزله به بهانه توزیع یک هزار دستگاه کولر گازی بین زلزله زدگان راهی بوشهر شدیم تا از نزدیک مشاهده کنیم. این همه آمار و ارقامی که هر روز از زبان مسئولان اعلام می‌کنیم چقدر تحقق یافته است.

شاپور رستمی، معاون عمرانی استاندار بوشهر حین توزیع کولرهایی که به همت هلال احمر تهیه شده در مورد وضعیت اسکان و ساخت مسکن برای مردم زلزله‌زده این منطقه می‌گوید: 180 واحد مسکونی تخریب‌شده را شناسایی کرده‌ایم و کار آوار‌برداری برای 80 درصد آنها به اتمام رسیده است.

 رستمی از اعطای وام 25 میلیون تومانی به واحد‌های شهری و 15 میلیون تومان برای واحدهای روستایی خبر می‌دهد و می‌افزاید: کار ساخت را برای این واحدها آغاز کرده‌ایم.

وقتی پرسیدیم با این گرمای هوا و امکان بروز سیل چه زمانی خانه‌ها آماده می‌شود پاسخ مشخصی دریافت نکردیم.

البته منظور معاون استاندار از آغاز ساخت واحدها قطعاً آن چیزی که ما مشاهده کردیم نبود «گود‌برداری نیم‌متری در قطعات کوچک!»

به گفته فریدون حسنوند استاندار بوشهر ‍«با وقوع سیل در دو سه روز اخیر تمام زمین‌های کشاورزی شهرستان دشتی کاملاً تخریب شده است.  انتظار می‌رفت که سیل 2 هزار نفر را با خود ببرد که با خواست خدا این اتفاق نیفتاد.‍»

وی می افزاید: با وقوع سیل در منطقه زلزله‌زده بوشهر تقریبا تمام اقلام امدادی که در این مدت بین مردم توزیع شده بود اعم از پتو، چادر، و اقلام خوراکی از بین رفت.

حسنوند با اشاره به اینکه طبق آمارها، معادل بارندگی یک سال استان بوشهر طی دو سه ساعت در شنبه رخ داده افزود: 120 میلی‌متر در طی مدت کوتاه باران باریده و با سرریز‌شدن آب‌بندها این میزان به 150 میلی‌متر افزایش یافته است.

مردم این شهر به راحتی حاضر نیستند لب به سخن بگشایند. رنج یک ماهه اخبر بی‌طاقتشان کرده ولی پس یک ساعت همنشینی و گفت‌وگو سفره دل باز می‌کنند.

تامین مسکن بر سر دو راهی

38 سال بیشتر ندارد ولی به زنی میانسال بیشتر شباهت دارد. می‌گوید: برای ما چادر زده‌اند اما قول مسکن به ما نداده‌اند. ما با برادر شوهر و مادرشوهرم در یک خانه زندگی می‌کردیم و 3 اطاق داشتیم. پس از زلزله زیر آوار دست من شکست و همان موقع راهی بیمارستان شدم. وقتی کارشناس برای بررسی آمد کسی نبوده که وضعیتمان را عنوان کند. حالا یک خانه کوچک برای برادر شوهرم می‌سازند و ما بلاتکلیفیم.

همسرم بیمار است و 2 فرزند دارم و ای کاش می‌شد همان چیزی که داشتیم را به دستمان برسانند
چادرها کفاف سیل و باد را نمی‌دهند
طی هفته اخیر و بارش سیل آسای باران مشکل دوچندان شده چرا که چادرهای هلال احمر دیگر پاسخگوی سیل نیست.

محزون 28 ساله می‌گوید:چادرها وقتی باران می‌آید خیس می‌‌شوند. وقتی آفتاب است هم هوا بسیار گرم است و باید تمام وسایلمان را پهن کنیم تا خشک شود و دوباره باد می‌آید و وسایل را پراکنده می‌کند. یکی می‌خواهد که فقط مراقب وسایل ما باشد.

 در «شُنبه» که بیشتر به شهرهای عصر حجر شبیه شده، مردها چادرنشینی را ترجیح می‌دهند و کمتر در میان خرابه‌ها، تردد دارند. پسر جوانی که در بوشهر تحصیل می‌کند از زمان وقوع زلزله(یک ماه پیش) به زادگاهش برگشته تا شاید دردی از خانواده دوا کند.

 یارانه نباشد زندگی‌مان نمی‌گذرد
محمد می‌گوید: بعد از زلزله حتی مغازه‌ای برای خرید کردن نیست. باید تا خورموج برویم و برگردیم تا خرید کنیم. اغلب مردم بیکار شده‌اند و آنهایی که زمین‌های کشاورزی داشته‌اند هم با سیل اخیر کلاً کاری ندارند و اگر یارانه نباشد نمی‌توانیم زندگی بگذرانیم.

ترس و اضطراب همدم کودکان زلزله زده
ترس و اضطراب از اینکه هر لحظه سقف خانه‌ات روی سرت فرو بریزد،‌ غم از دست دادن پدر و مادر یا هر یک از اعضای خانواده درد این جماعت را دوچندان کرده است.

نورا 32 ساله می‌گوید: اغلب کودکانمان پس از زلزله عصبی و پرخاشگر شده‌اند و گوشه‌گیر هستند و اگر هم مشاور در خانه بهداشت مستقر باشد بچه‌ها حاضر نیستند همراه ما برای مشاوره مراجعه کنند. هر شب در خواب فریاد می‌کشند.

وی با چهره‌ای در هم کشیده می‌گوید: تازه از بیمارستان آمده‌ام. یکی از بچه‌هایم به دلیل خوردن یخ‌های غیربهداشتی که مردم آورده‌اند معده و روده‌اش عفونت کرد و در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفت. یخ‌ها را که نگاه می‌کنی پر از خاکستر است. از طرفی باید از خورموج وسیله تهیه کنیم تا بتوانیم غذای گرم درست کنیم.

یک ماه است حمام نکرده‌ایم

کمبود سرویس بهداشتی و حمام یکی دیگر از مشکلات شهر ویران شده «شُنبه» است. فقط در معابر اصلی یکی دو دستگاه سرویس بهداشتی کار گذاشته‌اند که آب‌گرم هم ندارد و زنان سالمندان و کودکان باید از بین سنگ و کلوخ‌ها مسافت طولانی را طی کنند تا به این سرویس‌ها برسند.

 تصاویر این شهر را تک به تک در ذهن ضبط می‌کنیم تا شرح ماوقع به حق روایت شود که ناگهان صدای گریه کودک خردسال نظرها را جلب می‌کند. پدر با ضربات دست او را مجبور به ایستادن زیر شیلنگ آب سرد می‌کند تا بتواند پس از هفته‌ها او را شست و شو دهد و کودک زیر سرمای آب، دست و پا می‌زند.
پدر کودک می‌گوید: از روزی که زلزله آمده ما حمام نکرده‌ایم و آب لوله‌ها هم بسیار سرد است، چون گاز نداریم. اما چاره‌ای نیست، بچه‌ها را اگر تمیز نکنیم مریض می‌شوند. برای غذا درست کردن هم یک گاز مشترک گذاشته‌ایم و در آفتاب غذا درست می‌کنیم.

از همه چیز فقط نامی برجای مانده قلعه دارآب‌خان و دو امام زاده تبدیل به ویرانه‌ای شده‌اند. شنبه‌دیگر بقعه امامزاده ندارد، سوپر‌مارکت و مغازه هم ندارد.
منبع:فارس

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٠٥ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٧

 

خسارت پشت خسارت...

 

خسارت 12 میلیاردی سیل اخیر به کشاورزی دشتی
مدیریت جهاد وکشاورزی شهرستان دشتی گفت: براثر جاری شدن سیل در هفته جاری 126 میلیارد و660میلیارد ریال به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شده است.

امرالله احمدی درگفت وگو با ایرنا افزود: بیشتر این خسارت ها مربوط به منطقه زلزله زده بخش های شنبه وطسوج و کاکی است.

وی اضافه کرد: براثر سیل بخش وسیعی از جاده بین مزارع در دشت پلنگ، ومنطقه کاکی و شنبه شهرستان دشتی ازبین رفته است وامکان برداشت وحمل محصولات کشاورزی از جمله گندم و صیفی وجالیز منطقه بسیاردشوار است.

احمدی بیان کرد: همچنین سیل 649 هکتار گندم آبی، 950 هکتارتنباکو، 550 هکتار جالیز و400 هکتارمحصول سبزی شهرستان دشتی درمناطق شنبه وطسوج وکاکی و بخش مرکزی دشتی را از50 تا 100 خسارت دیده است.

مدیرجهاد وکشاورزی شهرستان دشتی گفت: علاوه براین سیل اخیر به 200هکتار از باغ های مرکبات 25 تا 100 درصد و20هکتار از نخیلات 100 درصد خسارت زده است .

احمدی اضافه کرد: جاری شدن سیل که درپی زلزله و سیل فروردین در دشتی رخ داد باعث تشدید خسارت 20 کیلومترسیل بندهای خاکی در این شهرستان شد.

وی افزود: بر اثر این حاثه جایگاه های دام دامداران منطقه نیز50تا 100 درصد خسارت دیده است.

احمدی افزود: با توجه به این که شهرستان دشتی یکی ازقطب های اصلی کشاورزی دراستان بوشهرمحسوب می شود و منطقه زلزله زده شنبه وکاکی نیز از قطب های اصلی کشاورزی این شهرستان هستند، شتاب درتامین خسارت ها و کمک به کشاورزان ضروری است.

آغاز ساخت 423 واحد مسکونی زلزله زدگان دشتی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهرگفت: با پایان یافتن کامل آوربرداری، کار ساخت 423 واحد مسکونی تکلیفی به این بنیاد در مناطق زلزله زده شهرستان دشتی آغاز شد.

ابرهیم فرزانه درگفت وگو با ایرنا افزود: براساس تقسیم بندی، نیمی از واحدهای مسکونی شهر شنبه و روستاهای چاهگاه، حاج احمدی و خروک ازسوی بنیاد مسکن استان بوشهر ساخته خواهد شد.

وی یادآورشد: برای شتاب دهی در روند بازسازی مناطق زلزله زده پیش از پایان کامل آواربرداری نیز برخی کارهای ساخت آغاز شده بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: در این ارتباط تاکنون 50 واحد مسکونی بتن ریزی، 300 واحد پی کنی و 15 واحد نیز کرسی چینی انجام شده است.

فرزانه ادامه داد: با پایان عملیات آوربرداری، ماشین آلات موجود برای تامین مصالح ساختمانی به خدمت گرفته خواهد شد تا سرعت کار افزایش یابد.

وی گفت: هرچند مساحت زیربنای واحدهای مناطق زلزله زده دشتی بین 80 تا 86 متر مربع تعیین شده است اما نقشه های مهندسی طراحی شده برای این منازل قابل توسعه فضای مورد نیاز مالکان در آینده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر افزود: براساس مصوبه هیات دولت برای ساخت هر واحد مسکونی روستایی در مناطق زلزله زده 150 میلیون ریال ، مناطق شهری 200 میلیون ریال و دیوار کشی نیز 20 میلیون ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد.

فرزانه اضافه کرد: همچنین 50 میلیون ریال نیز به صورت بلاعوض برای ساخت ساختمان اختصاص یافته است که هم اینک کارهای ساختمانی از محل همین اعتبار آغاز شده است.

وی با اشاره به این که مدت زمان ساخت واحد های مسکونی در مناطق زلزله زده در گرو همکاری مردم است یادآورشد: مالکان باید با مراجعه به بانک های عامل و تشکیل پرونده زمینه سرعت بخشی در تامین اعتبار برای ساخت و ساز را فراهم کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده کار ساخت واحدهای مسکونی به صورت دو شیفت در دستور کار قرار گرفته است.

براثر زلزله 6.1 ریشتری بیستم فروردین ماه امسال در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی 37 نفر کشته و بیش از سه هزار واحد مسکونی تخریب شد. 

ابتکار دانش‌آموزان بوشهری برای کمک به زلزله‌زدگان
دانش‌آموزان مدرسه نمونه اتحاد در بوشهر با راه‌اندازی نمایشگاه صنایع دستی و محلی به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فارس؛ ظهر امروز دانش‌آموزان مدرسه نمونه اتحاد بوشهر در اقدامی ابتکاری و با برپایی نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

در این نمایشگاه بزرگ که با استقبال بی‌نظیر دانش‌آموزان مواجه شد، دانش‌آموزان با راه‌اندازی غرفه‌های متنوعی به ارائه محصولات و دست‌ساخته‌های خود پرداخته و عواید حاصل از فروش این محصولات را به مردم مناطق زلزله‌زده ارسال می‌کنند.

مدیر مدرسه نمونه اتحاد در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم منطقه زلزله‌زده شهرستان دشتی نیازمند کمک و مساعدت همه مردم و مسئولان هستند و هر کس به هر طریق ممکن باید با کمک به این عزیزان از آلام آنها بکاهد.

فرح بازدرهوا افزود: در این نمایشگاه که با ابتکار دانش‌آموزان راه‌اندازی شده، صنایع دستی، مواد غذایی، دست‌ساخته‌ها و سایر فراورده‌های دستی اعم از غذاهای سرد و گرم به معرض نمایش درآمده است.

وی اضافه کرد: به دلیل نیت خیرخواهانه دانش‌آموزان برای کمک به زلزله‌زدگان، استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه به عمل آمد و امیدوار هستیم کمک قابل توجهی به مردم مناطق زلزله‌زده انجام شود.

این مسئول گفت: دانش‌آموزان این مدرسه همواره در امور خیر پیشگام بوده‌اند و در مناسبت‌های مختلف شاهد حضور و همراهی این عزیزان هستیم.

بازدرهوا ابراز داشت: این گونه اقدامات فرهنگی باید گسترش یابد تا شاهد ترویج فرهنگ نوع‌دوستی در جامعه باشیم.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٠٠ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٥

 

کاکی را دریابید...

 

و بار دیگر کاکی لرزید این شهر کهن این شهری که به نخبه پروری و سادات جلیل القدرش شهره است و این لرزش با همه تکرار مکرراتش برای اهالی کاکی عادی نشده است و نخواهد شد هر روز و گاهی هر ساعت لرزیده و می لرزد و اما به واقع و به گفتار مردمانش اندک توجهی به آنان شده اشت کاکی که دارد می رود با ثبت رکوردی عجیب در وقوع زلزله در ایران روزگار تلخی را برای ساکنانش رقم بزند روزگاری که بیش از یک ماه از آن می گذرد و خواب راحت برایشان آرزو شده روز بدون زلزله برایشان باور پذیر نیست توجه جامع مسئولان بهشان درخواستی جاودان شده است هر روز به رسان ی که بشود صدای خود را می رسانند که ما را داد رسید روزی از بی چادری روزی از اینکه دانش آموزان خود را با ترس راهی مدرسه می کنند اینکه آینده دارانشان از ترس زلزله ها درس و مشق را با استرس بی نهایت پی گیری می کنند اینکه نباید امیدی برای قبولی های درخشان کنوری از کاکی انتظار داشت کاکی که همه به رتبه های عالی کنکور و به قبولی های درخشان دانشگاه های برتر کشور می شناسندش به نخبه هایی که مدارج عالی تحصیلی را در حد اعلی طی کرده اند...اکنون نیازمند توجهی دلسوزانه تر با پیگیری های مستمر از طرف مسدولین هستند...

پی نوشت:

+ طبق اعلام مرکز زلزله نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کاکی برای چند صدمین بار امروز ساعت 11:56 امروز با زلزله ی به قدرت 4.2ریشتر لرزید.زمسن لرزه ی به قدرت 4 نیز دیروز صبح ساعت4:39 کاکی را لرزانده بود و...

+سید علی اکبر فاطمی رئیس شورای شهر کاکی :اکثر کسانی که منازل آنها آسیب دیده از اقشار کم درآمد جامعه بوده  و توانایی پرداخت چنین هزینه هایی را ندارد بطورمثال هزینه بیمه کارگران ساختمانی جهت ساخت 100 مترمربع ساختمان باید مبلغ  یک میلیون و دویست هزار تومان پراخت شود که با توجه به تورم بالا،قیمت مصالح ،مبلغ پایین وام،سایر هزینه از جمله نقشه و ... توان ساخت را از مردم گرفته است و در حال حاضر بدلیل عدم توانایی مردم در پرداخت بیمه کارگران ساختمانی  پرونده های زیادی در شهرداری انباشته شده است و مردم پرونده های خود را رها کرده اند.وی اظهار داشت با توجه به خسارت 30 تا 60 درصدی منازل مسکونی کاکی ,جهت کمک به مردم  ضمن  مکاتبه با مسئولین ذیربط درخواست ارائه تخفیف 50 درصدی بیمه کارگران تامین اجتماعی یا دریافت حداقلی از متقاضیان ساخت مسکن در شهرکاکی شده ایم و انتظار داریم تا همکاری لازم با مردم صورت پذیرد.

+فاطمی: وجود اعتراضات مردم کاکی نسبت به  بی توجهی مسئولین ومکاتبات فراوان این شورا با مسئولین ذیربط متاسفانه تاکنون خبری از توزیع چادر و سایر کمکهای امدادی  در شهر کاکی و روستاهای این بخش نیست و مردم در وضعیت پراسترسی به حال خود رها شده اند و فقط 250 تخته چادر ارسال شده که کفاف جمعیت زلزله زده را ندارد.

+ شهر کاکی قریب به 20هزار نفر جمعیت دارد و در فاصله 36 کیلومتری خورموج مرکز شهرستان دشتی و 114 کیلومتری بندر بوشهر مرکز استان واقع شده است.

منبع عکس ها:وبلاگ دشتی دیار من 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٤۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٤

 

از سیل 65 تا زلزله92

 

این قرار بود صرفن اطلاع رسانی بارش باشد ولی شد آنکه در ادامه خواهید خواند...

با ورود سامانه بارشی موسوم به سودانی که همیشه به بارشهای رگباری و شدید همراه است.اینبار هم استان بوشهر را تحت تاثیر خود قرار داد و اما در این میان دشتی ما بواسطه آنکه بیشترین تاثیر را از این سیستم کم نظیر داشت دارای بیشترین بارش را در کل استان داشت به طوریکه شنبه عزیز که هنوز خاکش داغدار عزیزانیست که بر اثر زلزله به رحمت ایزدی پیوستند با چالشی دگر روبرو شد  بطوریکه در مشروح خبرهای پیش داشتیم بیشترین بارش را در استان به خود اختصاص داد.120میلی متر حاصل بارشی بود که خسارت هایی را نیز برجای گذاشت و البته شکر که خسارت جانی نداشت اما پیامد آن باعث شد رنج مردمان زلزله زده شنبه درویشی سنا چاهگاه رزم آباد باغان کردلان بیشتر و بیشتر شود به طوریکه برخی از اهالی شنبه مجبور شدند در اماکن ورزشی خورموج ساکن شوند دردی بزرگ که خود آنان دانند و بس...

خورموج نیز که در طی سال زراعی جاری بارش قابل ملاحظه ی را به خود ندیده بود نیز تحت تاثیر این سیستم بارشی بازندگی بی نظیری را طی سالهای اخیر به خود دید به طوریکه با75 میلی متر رکورد باعث جاری شدن چند باره دره های موجود در خورموح ازجمله تاج آباد،انجیر و میرشکاری شد و مردمان ساکن این شهر کهن را به تماشای دره ها سرازیر کرد مردمانی که نگاهشان به دره بود ولی دلشان به مردمان زلزله زده شنبه که خویش قوم آشنا همولاتی خودند...خورموجی ها که بخش قابل توجهی از جمعیت آن را مردمانی اصالتن اهل همان دیار زلزله زده تشکیل می دهند این روزگار را هرگز از خاطر نخواهند بر همانطور که سیل1365 را از خاطر نبردند سیلابی که دشتی را درنوردید و بی تردید باید گفت ضعف رسانه در آن زمانه و بسیاری از عوامل دیگر دست به دست هم داد تا تعداد قابل توجهی از عزیزان دشتیاتی دز آن حادثه تلخ از بینمان برود و خود شود نقطه عطفی تاریخی در تاریخ کهن این خاک دامنگیری که همواره با شروه هایش سوز داده و دشتی وار دشتی را وارد موسیقی اصیل ایرانی کرده تا هرکه شنید آن را سوز گیرد و یاد آرد خواستگاه آن دیاریست که دیرزمانیست زمانه با او سر ناسازگاری داشته و دارد یا حق خود به زما دانی از حال دل ما دشتی هایی که تنها خدا را پرستیده ایم از جور زمانه خیر ندیدیم و همواره به ما انگ هایی زدند که لایقش نبودیم و نیستیم و نخواهیم بود(بازگویش جایز نیست)...

پی نوشت:

+ هرچند یادآوری خاطرات تلخ به مذاق آدمی سازگار نیست اما هدف از یادآوری فقط و فقط مرور برگی از تاریخ دیاری است که به آن تعلق داریم.البته بعداز قریب به 27سال هنوز در تاریخ نگاری مردم این سامان به عنوان نقطه عطفی در حافظه اجتماعی محسوب می شود چرا که بسیاری از مردمان دشتی که زیاد میانه ی با سالهای معمول شمسی ،قمری و میلادی ندارند واقعه مورد اشاره را به عنوان سال مبدایی به شمار می آورند که امروز روز حوادث سال های قبل و بعد از آنرا با  " سال سیلی " یاد آوری می کنند همان کاربردی که سالهایی از قبیل سال نهضتی ،سال روگتو ،سال آزارو و ..دارد.مثال آنکه ;فلانی دو سال بعد از سال سیلی بدنیا آمده ، یا فلان ساختمان را سه سال قبل از سال سیلی ساخته ،نفر در سال سیلی شش سال داشت و....این خود نشان از تاثیر گذاری عمیق و غیر قابل انکار سیل 1365 دارد. وای که از این به بعد می گوییم سال زلزله یی...


+ از جهتی با توجه به خسارات جبران ناپذیر آن از جمله مرگ صدها دشتیاتی(آمار دقیقی از مرحومان سیل 65 وجودندارد)که وفات آنان که به طور غیر قابل تصوری طعمه بلایی شدند و هرگز در صور خیال خود نمی گنجاندند که این گونه وحدت حق را لبیک گویند و بسیار از مرحومان هرگز جسدشان کشف نشد و یا برخی از آنان جسدشان در فاصله های بیش از چهل کیلومتری آنهم تکه و پاره کشف می شد و چه بسا افرادی که برای کمک رسانی به اقوام و...خود دل به سیل زدند و هرگز بازنگشتند و...ودر این زلزله نیز بودند کسانی که بعد از دیدن وضعیت نابسامان و غیرقابل تصور زندگی خویشان خود زندگی را تاب ماندن نداشتند و به رحمت ایزدی پیوستند که هرگز آمار اینان در آمار فوت شدگان زلزله نخواهد آمد...و یا چه بسیار خانه هایی که در پس لرزه ها با خاک یکسان شدند...


+ از طرفی دیگر آن پدیده مخرب بسیاری از آبادی های دشتی را با خاک یکسان کرد بطوریکه دیگر بعد از واقعه هرگز انسانی در آن سکونت نکرد آبادی هایی همچون چمکور ،مسیله های کاکی،حمویی ،حیدرآباد ،چغابور،هلالی های کاکی و...برای همیشه خالی از سکنه شدند و به تاریخ پیوستند چرا که در برخی آبادی های همه اهالی را سیل به کام مرگ برده بود و چه بسیار دشتی هایی که هرگز حاضر نشدند به آبادی های خود برگردند _ حتی برای بازدیددوباره  _ فقط و فقط به دلیل اینکه تحمل عدم حضور اقوام ،آشنایان و همولایتی های خود را نداشتند حتی بعد از بیست و هفت سال...اما اکنون نیز می شنویم بسیار از اهالی شنبه شهرشان را ترک کرده و ساکن خورموج برازجان و یا بوشهر شده اند.حتی شنیده ها حاکی از آن است که اهالی روستای ناصری تقریبن روستا را خالی از سکنه کرده اند...و با توجه به تداوم این روند لرزش ها بعید نیست این مهاجرت تلخ سیر صعودی به خود گیرد...


+در خورموج مرکز شهرستان دشتی نیز از خسارت های ناشی از سیل 65 در امان نبود و وضع بهتر از آبادی ها نداشت علت اصلی علاوه بر بارش سیل آسا _قریب به 160میلیمتر در کمتر ده ساعت _ شکستن سدی بود که در کوهپایه بیرمی در سمت شمال شرقی خورموج بنا شده بود که خود باعث شد بر خسارات مالی و جانی بیافزاید و موجب تخریب بخش قابل توجه ای منازل مسکونی شهر شود. هرچند بعد از حادثه دادگاهی از برای پیمانکاران و مجریان طرح سد مورد اشاره (سدبندی)برگزار شد ولی سرانجام دادگاه هرگز موجب نشد تا خسارات مالی و جانی مردم رفع شود و یا تسکین یابد...امری که خدا را شکر در سیل اخیر شهر شنبه رخ نداد که اگر می داد...یا خدا...


+ در سیل 65 حضور مداوم _ البته بعد از فروکش کردن سیل _ چرخبالهای امداد و نجات ،تقسیم مایحتاج اولیه زندگی اهم از پوشاک و غذا ،خبرگرفتن از اقوام ،آشنایان و همولایتی ها ،کمک رسانی های خود جوش مردمی ،تعطیلی مطلق مدارس و ادارت و کلیه صنوف ،عزاداری های متعدد و....همه همه بخش از خاطرات تلخ گذر آن روزگار است.اتفاقی که در مناطق زلزله زده شنبه نیز رخ داده است هرچند بی تعارف انتظارها بیشتر از این بوده و هست...

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٤

 

اینجا شنبه زلزله زده و سیل زده...

 

وضعیت نابسامان در شنبه

بخش حادثه دیده شنبه که علاوه بر پس لرزه های متعدد از زلزله مهیب 20 فروردین، این روزها گرفتار سیلاب هم شده، اکنون با صف مردم مقابل نانوایی مواجه شده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ از روز گذشته و به دلیل کمبود آرد، صف های طولانی مقابل نانوایی های سیار و ثابت که در بخش شنبه وجود دارد ایجاد شده است.

این اتفاق پس از سیل چهارشنبه شب تشدید شده که بسیاری از خانوار به دلیل آبگرفتگی چادر و وسایل شان، قادر به پخت نان برای خود نیستند و برای تامین ساده ترین نیاز سفره شان مقابل نانوایی ها به انتظار نشسته اند.

اگرچه از زلزله 20 فروردین ماه در بخش شنبه، بسیاری از سازمان های دولتی برای رفع نیازهای اضطراری حادثه دیدگان به میدان آمده، اما پس از سیلاب اواخر هفته در این منطقه، کمبود نان و صف مردمی مقابل مراکز عرضه پیش آمده است.

انتظار می رود اکنون که حوادث طبیعی نمی گذارد اهالی شنبه کمر راست کرده و زندگی به وضعیت عادی اش بازگردد، کمک رسانی به این منطقه حادثه دیده به صورت مستمر ادامه یابد تا شاهد این مردم شاهد این مشکلات نباشند.

انتقاد از ضعف استان های معین در آواربرداری
برخی زلزله زدگان شهر شنبه نیز در تماس با دفتر سایت «خلیج فارس» از ضعف استان های معین در آواربرداری این منطقه انتقاد کردند.

به گفته آنها، بخشی که به بنیاد مسکن استان فارس واگذار شده، حتی در مرحله آواربرداری منازل تخریب شده باقی مانده است، اما قسمتی که در اختیار بنیاد مسکن بوشهر می باشد، شاهد تسریع در اقدامات و رساندن کار به مرحله آماده سازی شالوده منازل می باشیم.

آنها معتقدند: استان معین باید امکانات خود را در شنبه تقویت کند تا کمک به زلزله زدگان بدون تفاوت خاصی ادامه یابد.

زلزله 4 ریشتر در شنبه
زمین لرزه نسبتاً شدیدی به بزرگی 4 درجه امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد امروز شهر شنبه واقع در شهرستان دشتی را لرزاند.
به گزارش شبکه لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت 4 و 39 دقیقه و 52 ثانیه به وقوع پیوسته است.

در این گزارش، مکان وقوع این زمین لرزه در موقعیت 28.28 درجه عرض شمالی و 51.71 درجه طول شرقی اعلام شده است.

تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زمین لرزه مخابره نشده است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱٠ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٢

 

از دشتی سیل زده و زلزله زده...

 

تخریب دو واحد مسکونی

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از تخریب دو واحد مسکونی بر اثر زمین لرزه شب گذشته شنبه خبر داد.

 ایسنا؛ محمود مظفر با بیان اینکه از ساعت 20 شب گذشته تا ساعت 8 صبح امروز منطقه شنبه 19 مرتبه لرزید گفت: بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در این منطقه پنج ریشتر با عمق هشت کیلومتر در ساعت 23 شب گذشته رخ داد.

وی با بیان اینکه کوچکترین زمین لرزه به قدرت 2.3 ریشتر با عمق هفت کیلومتر در ساعت 3 بامداد این منطقه را لرزاند گفت: در اثر زمین لرزه پنج ریشتری منطقه شنبه بلافاصله یک تیم عملیاتی شامل پنج امدادگر برای ارزیابی میزان خسارت به منطقه اعزام شدند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در بررسی امدادگران از منطقه شنبه و روستاهای تابعه مشخص شد که این زمین لرزه بدون صدمات جانی به پایان رسیده است، گفت: تنها 2 واحد مسکونی در اثر این زمین لرزه تخریب شده‌است.

بازگشایی راه های مواصلاتی مناطق سیل زده و زلزله زده

استانداربوشهر گفت: راه‌های مواصلاتی مناطق سیل زده شنبه و طسوج شهرستان دشتی بازگشایی شده است.

فریدون حسنوند صبح امروز که خود در کنار راننده لودر در بازگشایی راه‌های مواصلاتی شنبه و طسوج مشارکت داشت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بارش باران باعث آبگرفتگی چادرهای زلزله زدگان شد و با شکستن دو سیل بند از 3 سیل بند منطقه شنبه جاده سنا به شنبه و جاده مواصلاتی روستای درویشی مسدود شد.

استاندار بوشهر افزود: با تلاش امدادگران هلال احمر و راهداری از صبح امروز این مسیرها بازگشایی شد و اکنون تردد در آنها جریان دارد.

وی تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و امدادگران به طور شبانه روزی آماده باش هستند به طوریکه پس ازجاری شدن سیل در منطقه دشتی شب گذشته  مسئولان ذی‌ربط در منطقه حضور یافتند و فعالیت‌های امدادی خود را انجام دادند.

حسنوند افزود: حضور به موقع مسئولان و امدادگران در رسیدگی با سیل زدگان از بروز تلفات جانی جلوگیری کرد.

به گزارش اداره کل هواشناسی استان  از ظهر دیروز تا شامگاه دیشب 84 میلی‌متری باران در شنبه  باریده است.

به گزارش فرمانداری دشتی بارش باران باعث آبگرفتگی چادرها شد اما به علت مقاومت سیل بند نصب شده بر روی رودخانه فصلی شنبه آب باران به شهر سرازیر نشده است.

 براساس اعلام مسئولان محلی، سیل و دو زلزله شب گذشته در بخش شنبه، تلفات جانی نداشته، ولی علاوه بر آبگرفتگی چادرها، تخریب دو واحد مسکونی و خساراتی به تاسیسات برق را در پی داشته است.

آخرین خبرها از سیل زدگان و زلزله زدگان

به گزارش «خلیج فارس»؛ بارندگی 5 ساعته ظهر چهارشنبه، منجر به سیلاب و مسدود شدن راههای روستایی شنبه خصوصا مسیر دسترسی به روستای درویشی شده بود، ضمن اینکه وسایل زلزله زدگانی که در فضای آزاد قرار داشت، به همراه چادرها دچار آبگرفتگی شد.

علاوه بر این دو زلزله 4.6 و 5 ریشتری دیشب در بخش شنبه نیز موجب وحشت دوباره مردم حادثه دیده شد، ضمن اینکه براساس اعلام معاون عمرانی استاندار دو واحد مسکونی را تخریب کرد.

استاندار بوشهر نیز شب گذشته با حضور در شنبه، جلسه ستاد بحران تشکیل داد و فرماندار عسلویه نیز به عنوان مسئول معین در روستای درویشی مستقر شده است.

گزارش «خلیج فارس» می افزاید: با کاهش شدت بارش، صبح امروز مسیرهای روستایی بخش شنبه خصوصا راه دسترسی به درویشی بازگشایی و برق نیز وصل شد.

به گفته کشاورز رییس شورای اسلامی درویشی که بیشترین مشکل سیلاب و زلزله دیشب در این روستا بوده، چادر، پتو، زیرانداز و پلاستیک هایی میان زلزله زدگان برای در امان ماندن از باران توزیع شده که البته کافی نبوده و مسئولان قول داده اند تا بعد از ظهر مابقی نیاز را رفع کنند.

وی ضمن تشکر از حضور دیشب استاندار در منطقه حادثه دیده و استقرار فرماندار عسلویه در روستای درویشی برای تسریع در کمک رسانی، ادامه داد: واحد مسکونی سالم یا نقطه ای که مشکل آبگرفتگی نداشته باشد نداریم و مردم مجبورند در چادرها بمانند که شرایط خوبی در این وضعیت حاک نیست، از این رو ضرورت دارد نسبت به توزیع بیشتر چادر و زیر انداز اقدام شود.

گزارش «خلیج فارس» نیز می افزاید: ماشین آلات بنیاد مسکن در منطقه سیل زده در حال فعالیت برای مرمت سیل بندهای آسیب دیده و همچنین تسطیح برخی مناطق برای جلوگیری از آبگرفتگی افراد حاضر در چادرها هستند.

همچنین خودروهایی برای انتقال مردم به مدارس یا اماکن عمومی نزدیک محل زندگی پیش بینی شده، ولی به نظر می رسد اغلب آنها رغبتی به دور شدن از چادرهای شان ندارند.

در این شرایط که راهها بازگشایی و برق نیز وصل شده، مهمترین خواسته ساماندهی وضعیت زلزله زدگان مستقر در چادرها می باشد، طوری که در باران های بعدی دچار آبگرفتگی نشوند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:٢٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٢

 

دشتی مان را دریابید...

 

اعزام  پنج تیم امدادی هلال احمرکهگیلویه و بویراحمد

معاون امداد و نجات هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد از وقوع سیل در استان بوشهر و اعزام پنج تیم امدادی برای نجات سیل زدگان استان خبرداد.
مهدی نویدی به خبرنگار مهر گفت: این تیمهای امداد و نجات ساعتی پیش به مناطق سیل زده دشتی ، کاکی و درویشی استان بوشهر اعزام شدند.

وی افزود: تیم امداد و نجات هلال احمر این استان با 35 امدادگر به این مناطق اعزام شده است.

نویدی اظهار داشت: علاوه براین موتورهای روبین، چادرهای امدادی، آب معدنی، مواد غذایی، پتو و موکت به این مناطق ارسال شده است.

وی بیان کرد: همچون زلزله اخیر در این شهرستان، پنج استان همسایه بوشهر کار امدادرسانی را در این حادثه انجام می دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، بارندگی شدید طی بعداز ظهر امروز چهارشنبه موجب وقوع سیل در این مناطق دراستان بوشهر شده است.

 اعزام تیمهای هلال احمر استان فارس

در پی بارش نزولات آسمانی تیمهای عملیاتی هلال احمر به مناطق سیل زده بوشهر اعزام شدند.
در پی بارش نزولات آسمانی در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت مناطقی از شهرستانهای آباده، کازرون، سپیدان، ممسنی، فیروزآباد، فراشبند، استهبان، اقلید و خرامه دچار آبگرفتگی شدند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر فارس در این خصوص گفت: 20 تیم عملیاتی این جمعیت به مناطق یاد شده و دو تیم عملیات کوهستان نیز به مناطق کوهستانی اعزام شده اند.

علیرضا حکمت اظهار داشت: تیمهای عملیاتی جمعیت هلال احمر فارس از شهرستانهای لار، گراش، فسا، شیراز و مرودشت در قالب شش تیم به استان بوشهر اعزام شدند.

وی تصریح کرد: اقلامی مانند پتو از شهرستان جهرم و پلاستیک و موکت نیز از شهرستان شیراز جهت آسیب دیدگان استان بوشهر به منطقه شنبه اعزام شد.

تیم آنست جمعیت هلال احمر استان فارس به استان بوشهر اعزام شد و معاونت امداد و نجات این جمعیت آمادگی کامل خود را برای امدادرسانی به هم استانیها اعلام کرد.

تیمهای عملیاتی جمعیت هلال احمر استان فارس در شعب شهرستانی جهت امدادرسانی به حادثه دیدگان به صورت آماده باش هستند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱۱

 

یا خدا ،سیل و زلزله باهم...

 

بارندگی راه ارتباطی مناطق زلزله زده دشتی را قطع کرد
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: بارندگی عصر روز چهارشنبه در شهرستان زلزله زده دشتی باعث قطع راه ارتباطی روستای درویشی به شهر شنبه مرکز این بخش شده است.
شاهپور رستمی شامگاه چهارشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: بارندگی از ساعت 13 امروز در بخش زلزله زده شنبه و طسوج شهرستان دشتی آغاز و در چند ساعت 60 میلیمتر بارید.

وی یادآورشد: هم اینک بارندگی در منطقه زلزله زده دشتی قطع شده است اما بدلیل سیلابی بودن و فروکش نکردن آب امکان بازگشایی راه ارتباطی وجود ندارد.

رستمی اضافه کرد: گروه های امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مدیریت بحران و تیم های عملیاتی راه و برق در منطقه زلزله زده دشتی مستقر شده اند .

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر ادامه داد: برای اسکان مردم مناطق زلزله زده در امکان عمومی شهرهای شنبه ، سنا و خورموج مرکز شهرستان دشتی کامیون و اتوبوس به منطقه اعزام شده است اما مردم باتوجه به فروکش کردن بارندگی راغب به انتقال خارج از منطقه نیستند.

وی گفت: سیلابی بودن باران باعث مشکلاتی برای افراد زلزله زده مستقر در چادر ها شده است که هلال احمر با توزیع پلاستیک به یاری مردم آمده است.

زلزله های 5 و 4.6 ریشتری در دشتی!!

 مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری ، زمان وقوع بزرگترین این زمین لرزه ها به شدت پنج درجه در مقیاس درونی زمین ریشتر را 23:01:03 چهارشنبه اعلام کرد.

براساس این گزارش موقعیت ومرکز زلزله: 28.29 شمالی و 51.73 شرقی ، عمق: 8 کیلومتر ، عدم قطعیت مکانی: 2.61+/- کیلومتر در جهت شمالی - جنوبی ،3.33+/- کیلومتر در جهت شرقی - غربی در استان بوشهر اعلام شده است.

این گزارش می افزاید: زمین لرزه ای به بزرگی 6/4 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) چهارشنبه شب کاکی در استان بوشهر را به لرزه درآورد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری اعلام کرد ، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت 21 و یک دقیقه و 29 ثانیه چهارشنبه شب به ثبت رسیده است.

مختصات این زمین لرزه 57/51 درجه ی طول جغرافیایی ، 39/28 درجه ی عرض جغرافیایی و عمق 12 کیلومتری زمین اعلام شده است.

کانون این زمین لرزه هفت کیلومتری کاکی ، 35 کیلومتری خورموج ، 38 کیلومتری بردخون و در عمق 12 کیلومتری زمین بوده است.

آخرین خبرهای از دشتی زلزله زده و سیل زده

شاپور رستمی معاون عمرانی استاندار بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خوشبختانه این زمین‌لرزه هیچگونه مشکلی ایجاد نکرده است.

وی در ارتباط با بارندگی‌های شهرستان دشتی و وضعیت مناطق زلزله‌زده نیز گفت: این بارندگی‌ها باعث آبگرفتی برخی از معابر و همچنین جاری شدن روان‌آبها در این مناطق شد که خوشبختانه تلفاتی در پی نداشته و به غیر از محور شنبه به روستای درویشی همه معابر باز است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر ادامه داد: برای امنیت بیشتر اهالی اعلام کرده‌ایم که تا اطلاع ثانوی عبور و مرور از این محور انجام نشود.

وی ادامه داد: سالن‌های ورزشی و مدارس شهر خورموج را برای اسکان اهالی شهر شنبه در نظر گرفته‌ایم و اتوبوس و مینی‌بوس را نیز برای انتقال اهالی به منطقه اعزام کرده‌ایم ولی اهالی ترجیح داده‌اند که در خانه‌های خود بمانند.

رستمی به حضور نیروهای امدادی در منطقه اشاره کرد و افزود: نیروهای امدادی به منطقه اعزام شده‌اند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند.

وی در ارتباط با سد خاکی مناطق زلزله‌زده نیز بیان داشت: هر چند مشکلاتی برای این سد ایجاد شده بود ولی با حضور کارکنان بنیاد مسکن و راه و شهرسازی در حال ترمیم این سد هستیم.

برخی از چادرهای زلزله‌زدگان دچار آبگرفتگی شده است.

وسایل زلزله زدگان زیر آب
رییس شورای روستای درویشی از توابع بخش شنبه گفت: بارندگی شدیدی که از ظهر چهارشنبه آغاز شده و تا ساعت 22 ادامه داشت، منجر به خیس شدن چادر زلزله زدگان و رها شدن برخی وسایل آنها در آب باران شد.

حسین کشاورز در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: راه روستا به شهر شنبه نیز مسدود شده و نیروهای راهداری  تلاش برای باز کردن مسیر می باشند.

وی با بیان اینکه نیروهای هلال احمر شهرستان دشتی در منطقه زلزله زده برای انتقال مردم به نقطه ای امن در تلاشند، افزود: افرادی که در چادرها بوده اند، پس از سیل به خانه هایی که باقی مانده با محل هایی که با مسیرهای سیل فاصله دارد، منتقل شده اند، هرچند وسایل بسیاری از آنها که درفضای باز بوده، زیر آب باران قرار گرفته است.

درخواست برای توزیع چادر بیشتر

رییس شورای اسلامی سنا که نخستین روستا در مسیر بخش شنبه می باشد، گفت: بیشترین خسارت سیل امروز به روستای درویشی بوده، اما در سنا نیز موجب آبگرفتگی معابر و چادرها شده که به کمک جوانان روستا در حال انتقال مردم به نقطه امن هستیم.

وی گفت: سالن ورزشی روستا برای اسکان اضطراری امشب مهیا شده، ولی کفاف همه زلزله زدگانی که در چادر هستند یا بر اثر پس لزره های متعدد خانه شان آسیب دیده نمی دهد، برای همین از مسئولان هلال احمر خواسته ایم چادرهای بیشتری میان خانواده ها توزیع کنند.

توکلی به «خلیج فارس» گفت: از زمان زلزله، بسیاری از حادثه دیدگان خصوصا خانواده های پرجمعیت به دلیل اینکه یک تخته چادر کفاف آنها را نمی داد، در فضای باز می خوابیدند، اما اکنون که بارندگی آمده، ضروری است به این خانوار چادر رساند تا زیر باران نمانند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱۱

 

شهر زلزله زده شنبه در محاصره سیلاب....

 

+ طبق آخرین شنیده های رسیده از منطقه زلزله زده شنبه بواسطه بارشی که طبق آخرین رکورد و گزارش به بیش از 72میلی متر رسیده است شهر شنبه در محاصره سیلاب واقع شده است و این امر حالتی ویژه را برای منطقه رقم زده است...

+ طبق آمار جهاد کشاورزی شنبه میزان بارندگی طبق آخرین اطلاعات رسیده به 84 میلی متر رشده است...

+ بیشترین ترس از آنست که سیل بندی که حوالی شهر شنبه است طاقت بارش سنگین را نداشته باشد...

+  شنیده ها حاکی از آنست بر اثر بارشی که از شب گذشته شروع شده و در عصر و غروب امروز شدت گرفته اکثر وسایل باقیمانده زلزله زدگان خیس شده و آب نیز در چادرها جاری شده... 

+ بیایید همگی از هرکجای این کره خاکی که هستیم برای شنبه ایها و همه آنهایی که در معرض این خطر وحشتنام هستند دعا کنیم...

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٤٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱٠

 

نقشه هایی از دریای پارس

 

امروز را بواسطه برنامه های متعدد برگزار شده در مانا وطنمان نیاز به معرفی ندارد آری روز ملی "خلیج فارس" حال برای ما جنوبی های ساحل نشین که دیریست همراه و همرازش بودیم این روز حال و هوای دیگر دارد خاص آنکه ابربهاری آن را زیر سایه خود گرفته باشد تا بهتر بهش نگاه کنیم و باهم بخندیم و موجاش رو بیشتر سمتمون رونه کنه و بگیم که ما که تو رو بهتر از هر کسی دیگه میشناسیم و بزرگمون کردی باهات بزرگ شدیم می فهمیمت که ما آبرومون وقتی به خطر می افته که برای شناختن امانت ها نهفته در خاک میهنمان نیاز مند دیگرانیم و اینم خودش تلخی خاص خودش رو داره و البته برامون بی نهایت خوشاینده که مثه همیشه عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد اما خودمانیم جدن حالا چه را گیر دادیم به "خلیج فارس"!! عجله نکنید منظورم اینه که چرا با این همه حس و احساس و غرور چرا نمی گیم "دریای پارس" چیزی که در همه نقشه های تاریخی بوده و هست. و براستی واژه "خلیج فارس" مگر نه این است که برگردان آن واژه به جد غلط جغرافیایی است!!! بله دقیقن همین است تنها کاری که ما کردیم این است که آن واژه را گفتنش نیز حرام است را تحت لفظی به فارسی برگردانده ایم!!بماند...

چه بهانه ی بهتر از این روز ملی عزیز که نگاهی داشته باشیم به نقشه های تاریخی دریای پارس اما این متن سالهای پیش وبلاگ دشتی ها را هم بخوانید که حکایت از نقش دشتی ها در دفاع از این دریای غرور انگیز است با یاد شهدای دشتیاتی سرافراز دریای پارس شهیدان نادر مهدوی و غلامحسین توسلی :

دشتی ها و دریای پارس

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٥:٠٥ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٧

 

چه کسانی ثبت نام کردند برای شورای خورموج؟

 

براستی در این وانفسای تسلیم ،تسلیت و تسلا پرداختن به خبری ورای این حادثه تلخ بی شک جایی ندارد! اما اطلاع رسانی را باید انجام داد با همه حقایق تلخی که در دشتی زلزله زده می گذرد...از کمبودهایی که باورشان سخت است از کم توجهی هایی که با فاصله گرفتن از روز حادثه بیشتر و بیشتر می شود و...باشد که در بحثی دیگر بازگو کنم شرح شرح این فغان را....

شورای اسلامی انتخاباتش پیش روست در دشتی به مانند سراسر این میهن مانا،در این مجال کوتاه صرفن به معرفی افرادی که در شهر خورموج کاندیداشدند ،خواهم پرداخت باشد که در صورت اطلاعات جامع  به معرفی افرادشرکت کننده در سایر نقاط دشتی عزیزمان نیز خواهیم رسید...ابتدا چند نکته:

+ غالب افراد از فرهنگیان یعنی پرسنل آموزش و پرورش هستند.

+ تنها فردی که از اعضای فعلی شورا در  انتخابات آتی کاندیدا نشدند خانم فخرالسادات هاشمی هستند.

+ از 24آذر 1385 تا 24 آذر 1392 یعنی از آخرین انتخابات شورا تا انتخابات پیش رو شش سال و نیم می گذرد!

+ بنا به شنیده ها تعداد36نفر برای انتخابات شورای شهر خورموج که مقرر است در دورچهارم 7نفره باشد نام نویسی کرده اند.

+ هیئت اجرایی در تاریخ 92/2/12 ظرف مدت 7 روز یعنی تا 18 اردیبهشت ماه به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتایج آن به هیات نظارت ارسال می شود و هیات نظارت نیز ظرف مدت 7 روز صلاحیت داوطلبان را بررسی و از تاریخ 92/2/20 تا 92/2/26 فرصت دارند صلاحیت داوطلبان را بررسی  و اعلام کنند.

بی اولویت بندی: 

غلامرضا قربانی مقدم:ریاست فعلی شورای اسلامی شهر خورموج/کارشناس ادبیات از دانشگاه شیراز وکارشناس ارشد ادبیات پارسی ازدانشگاه یزد/سرپرست اسبق دانشگاه پیام نور خورموح/دبیر ادبیات دبیرستانه های خورموج

 سید مهدی ابطحی:عضوشورای فعلی شهر خورموج/کارشناس روابط عمومی از دانشگاه علمی کاربردی بوشهر/عضو سه دوره شوراهای شهر خورموج

علی صمدیان مجرد: عضوشورای فعلی شهر خورموج/کارشناس و کارشناس ارشد تربیت بدنی و مدیریت ورزشی ازدانشگاه شهید چمران اهواز/مدیرگروه تربیت بدنی دانشگاه آزاداهرم /داورملی فوتبال/مدرس دانشگاه های آزادخورموج و بوشهر

حسین سمعی منفرد:عضوشورای فعلی شهر خورموج/کارشناسی مهندسی شیمی ازدانشگاه صنعتی شریف/کارشناس نیروگاه اتمی بوشهر

بهرام حاجیانی: دکترا دامپزشکی از دانشگاه شیراز/عضو دوره دوم شورای شهر خورموج/رییس اسبق اداره دامپزشکی تنگستان

حسین زارعی:ریاست اسبق آموزش و پرورش شهرستان دشتی/کارشناس ارشد مدیریت آموزشی ازدانشگاه آزاد بوشهر/بازنشسته آموزش و پرورش

سید عبدالمحسن هاشمی زاده:بخشدارسابق مرکزی خورموج/کارشناس اقتصاداز دانشگاه مازندران/مدیر اسبق دبیرستان ادب خورموج

عبدالله چیگانی:رییس اسبق بهزیستی شهرستان دشتی/کارشناس روانشناسی از دانشگاه شیراز/کارمند بهزیستی خورموج

رحمان رستمی:دبیر ادبیات دبیرستان های بند بوشهر/کارشناس ارشد ادبیات پارسی از دانشگاه آزاد بوشهر

اکبر طاهریان:مدیر مدرسه راهنمایی حکمت خورموج/کارشناس تعلیم و تربیت از دانشگاه زاهدان و ارشد تعلیم و تربیت از دانشگاه آزاد بوشهر

 خلیل وراوی:بازنشسته آموزش و پرورش/کارشناس ارشد طراحی صنعتی

مجید شریعت زاده:بخش خصوصی کشاورزی/کارشناس اقتصاد کشاورزی از دانشگاه زاهدان ودانشجو ارشد توسعه اقتصادی دانشگاه آزادشیراز

سهراب منصوری:شهردار اسبق کاکی و عضو سابق شورای شهر کاکی/کارشناس ریاضیات/مدیر مدرسه تیزهوشان خورموج

مختار پزشک:عضور شورای دوم شهر خورموج/مدیر اسبق دبستان شهید ملاح خورموج/بازنشسته آموزش و پرورش

غلامحسین تیموری:مدیر دبیرستان سعدی خمینی آباد خورموج

عبدالحسین حاجیانی: مسئول تعاونی فرهنگیان خورموج/کارشناس مهندسی عمران

فهمیه غریبی:دبیر تربیت بدنی دبیرستان های خورموج/کارشناس تربیت بدنی

راضیه حیدری:؟

سیده پروین هاشمی:؟

اسفندیار اسماعیلی:دبیر آموزش و پرورش

غلامحسین بسته آهنگ:کارشناس مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نور بوشهر

مرتضی رضایی:معاون دبیرستان امام خمینی خورموج/دانشجو کارشناس ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد بوشهر 

اردوان امیری:دبیر آموزش و پرورش

حمید بردستانی:سرهنگ پاسدار بازنشسته

مراد زارع:سرهنگ پاسدار بازنشسته

غلامرضا زارعی: کارمند مخابرات خورموج/دانشجو کارشناس ارشد مدیریت دانشگاه پیام نور عسلویه

خذر حاتمی:بازشتسه آموزش و پرورش/کارشناس هنرهای تجسمی

مهدی بازیاری: کارمند اداره بازرگانی خورموج/کارشناس حقوق از دانشگاه آزاد بوشهر

حسین ابراهیمی:کارمند تامین اجتماعی خورموج

سید محمدرضا هاشمی:کارمند اداره مالیات خورموج/کارشناس حقوق

مختار فقیه:کارشناس حقوق از دانشگاه آزاد بوشهر

پرهام پرویزی:؟

دهوکی:؟

علی توپال:؟

مسعودلغویان:؟

اکبروحدانی:؟

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:۳٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٦

 

انتصاب دو نفر ازفرزندان مناطق زلزله زده دشتی...

 

  زارعی از دشت زال

صبح روز دوشنبه گذشته باحضور معاون پارلمانی و حقوقی سازمان میراث فرهنگی کشور، مدیرکل امور استانهای این سازمان و رستمی معاون عمرانی استاندار در سالن کنفرانس میراث فرهنگی بوشهر، از کیامرزی سرپرست این اداره تقدیر و غلامحسین زارعی به عنوان مدیرکل معرفی شد.

زارعی که فرزند دشت زال دشتی است پیش از این مدیرکل تعاون استان و فرمانداری های دشتستان، بندر لنگه و پارسیان را برعهده داشته است.

رزمی از چاهگاه

سرهنگ پاسدار علیرضا رزمی به عنوان جانشین فرمانده انتظامی استان بوشهر منصوب شد
با پیشنهاد عباس زاده فرمانده انتظامی استان و حکم سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا، علیرضا رزمی به این سمت منصوب شد.

رزمی که متولد آبادی چاهگاه است، سابقه فرماندهی انتظامی قشم، رییس اداره بازرسی و سرپرست معاونت اجتماعی نیروی انتظامی فارس، جانشین نیروی انسانی فرماندهی انتظامی هرمزگان را دارد و پیش از این به عنوان معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی بوشهر فعالیت می کرده است.

وبلاگ دشتی ها در این وانفسا تسلیم و تسلیت و تسلا، انتصاب این دو بزرگوار را که برحسب اتفاق هر دو اهل روستاهایی هستند که بواسطه زلزله روزگارخوشی را سپری نمی کنند.با افتخار تبریک گفته،امید دشتی مان همواره شاد باشد و آباد...

+ در پست های آتی از فرهیختگان و صاحب منصبان این دیار زلزله زده مفصل خواهم نوشت..

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٤۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٦

 

واقعیت هایی تلخ از شنبه زلزله زده...

 

دو هفته از وقوع زلزله بوشهر می گذرد، برای پیگیری اوضاع زلزله زدگان بار دیگر به مناطق زلزله زده می‌روم. در ابتدای منطقه زلزله زده بنرهای زیادی در ابعاد بزرگ دیده می‌شد که در آن‌ها از طرف مردم زلزله زده از زحمات استاندار، نمایندگان مجلس و سایر مقامات اجرایی جهت خدمات انجام شده تقدیر شده است. در همه منطقه زلزله زده اینگونه بنر‌ها دیده می‌شود.

ایلنا، واقعیت چیزی نیست که روی بنرها و  پارچه نوشته هاست و مشکلات بیش از خدماتی است که ارائه شده، در روستای چاه‌گاه با آقای هشیار یکی از ساکنان این روستا گفتگو می‌کنم.هشیار از آواربرداری انتقاد کرده و می گوید که وضعیت آوار برداری به کندی پیش می رود.اوضاع بهداشتی روستا چندان تعریفی ندارد و به گفته هشیار ۲ تا ۳ سرویس بهداشتی برای روستای ۸۰ خانواری  آورده‌اند که آب هم ندارند.

هشیار می افزاید:هیچ دستگاه خنک کننده‌ای نداریم و در این هوای گرم زندگی کردن در این چادر‌ها بدون کولر غیر قابل تحمل است، وضعت بهداشتی ما اسفناک و غیر قابل باور است، هرکس که بتواند شب‌ها مقداری آب سرد بر سر و روی خود می‌ریزد. ما از روز زلزله تاکنون حمام نرفته‌ایم.

جواد یکی از جوان‌های روستاست که با دید مثبت به قضیه نگاه می‌کند. وی می‌گوید: وضعیت کمک‌ها خوب است البته چند روزی هست که توزیع آب و غذای آماده قطع شده است، سرویس بهداشتی هم آورده‌اند که به زودی نصب می‌شود.

برای تهیه گزارش به کوچه و پس کوچه‌ها شنبه می‌روم؛ خانم شیخی که مرا به گرمی می پذیرد و در کنار خانواده‌اش در چادر سفید هلال احمر در پاسخ به سوالاتم می‌گوید: چند سرویس بهداشتی و حمام به صورت عمومی در شهر نصب کرده اند، دو تا در شرق، دو تا در غرب، کسی که در مرکز زندگی می‌کند چه باید بکند؟ این سرویس‌ها فقط به اندازه رفع مشکل ساکنان اطراف است ما فقط یک بار توانسته‌ایم از بعد از زلزله بچه‌هایمان را آن هم با آب سرد شستشو دهیم؛ وضعیت بهداشتی با آوار برداری‌ها و گرد خاک حاصل از آن اسف بار‌تر شده است گرما در چادر‌ها غیر قابل تحمل است ما به کولر نیاز داریم.

پس از آن وارد چادر خانواده دژگاهی می‌شوم و در آنجا آقای دژگاه که از رزمندگان جنگ است می‌گوید: بابت سلامتی‌مان خدا را شکر می‌کنم، از طرف همه ارگان‌ها به تمام معنی به ما رسیدگی شده است اما ما مشکل سرویس بهداشتی و حمام داریم و از زمان زلزله تا به حال حمام نرفته‌ایم و مشکل دستشویی را نیز به سختی برطرف می‌کنیم چون کپر نشین بوده‌ایم با این مشکلات به نحوی سر می‌کنیم فقط امیدواریم به زودی این مسائل برطرف شود.

چند نفر در کنار چادری که در وسط یک حیاط زیر سایه دیوار دراز کشیده‌اند، اذن ورود می‌طلبم، با بی‌مهری جواب می‌گیرم، وقتی می‌گویم خبرنگارم؛ پیر مرد می‌گوید: بروید ما حرفی نداریم!

زنی که در کنار اوست نیز می‌گوید: این همین حرفی است که از مسئولین اینجا شنیده‌ایم، من تازه پیش مسئولین بوده‌ام آن‌ها به ما می‌گویند «بروید! ‌ شما صبح هم اینجا بوده‌اید!»

پیرمرد از من می‌خواهد که از آنجا بروم و صدایشان را از ضبط صوت هم پاک کنم.

خانم دهقانی در چادر دیگری می‌گوید که فرزندانش از زمان زلزله به اندازه یک تعویض لباس با آب سرد در منزل حمام رفته‌اند. وی درباره وضعیت سرویس بهداشتی‌ها و حمام‌های عمومی می‌گوید: چند تایی کنار جمعه بازار که از ما خیلی دور است گذاشته‌اند و استفاده از آن‌ها با این فاصله زیاد و مسائل اجتماعی و کوچک بودن اینجا دشوار است.

آخرین کسی که فرصت پیدا کردم تا با او گفت‌وگو کنم خانم جمشیدی است. او می‌گوید: چند روزی است که توزیع غذای گرم و آب قطع شده ولی مواد غذایی کنسروی توزیع شده می‌شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٥

 

یادتان یاد باد...

 

 

 

منبع: سایت اطلاع رسانی شهرداری بندر بوشهر

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:٥٧ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٤

 

دشتی زلزله زلزله...

 

خسارت 299 میلیارد ریالی به زیرساخت‌های شهرستان دشتی
حسنوند ظهر امروز در نشستی با مسئولان استان بوشهر با بیان اینکه زلزله شهرستان دشتی خساراتی به زیرساخت‌های این شهرستان وارد کرده است، تصریح کرد: بر اثر وقوع زلزله 160 کیلومتر راه اصلی و فرعی و 336 ابنیه خسارت  فنی دید که برای روسازی و بازسازی آنها به 57 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی به خسارت وارد شده به بخش آب روستایی اشاره کرد و افزود: این زمین لرزه صدماتی به خطوط انتقال مجتمع آبرسانی و شبکه توزیع آب در روستاها وارد کرد که در برآورد اولیه برای بازسازی آنها به 58 میلیارد ریال اعتبار عنوان شده است.

استاندار بوشهر خسارت 14 میلیارد ریالی به بخش آب شهری را از دیگر خسارات زلزله شهرستان دشتی عنوان کرد و گفت: در جریان این حادثه خطوط انتقال آب و شبکه توزیع آب شنبه خسارت دید که برای بازسازی آن‌ها به 14 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

حسنوند با بیان اینکه 170 میلیارد ریال خسارت به شبکه برق مناطق زلزله‌زده دشتی وارد شد، بیان کرد: در این حادثه شبکه‌های فشار قوی، متوسط و ضعیف و پست هوایی و انشعاب مشترکان خسارات ویژه‌ای دیدند.

وی همچنین افزود: این زمین لرزه به میزان یک‌هزار و 240 میلیارد ریال خسارت به واحدهای مسکونی وارد کرد که دو هزار و 100 واحد آن در شهرها و 1600 واحد دیگر در روستا بوده است.

ارسال اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان از سوی اداره بندر بوشهر
محمد راستاد ظهر امروز با حضور در جمع بازماندگان زلزله شهر شنبه ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های حادثه‌دیدگان جهت قرائت فاتحه بر سر مزار جانباختگان حاضر شد.

راستاد در ادامه ضمن اعلام آمادگی همه جانبه این اداره کل برای کمک به حادثه دیدگان، دستور اعزام 4 کانتینر 40 فوت را برای نگهداری اقلام مصرفی زلزله‌زدگان و همچنین مجوز اعزام اقلام مصرفی اعم از مواد شوینده، لوازم بهداشتی، ظروف یکبار مصرف و آب معدنی به محل‌های حادثه دیده را صادر کرد.

وی بیان کرد: این اداره کل در نامه‌ای به ستاد مدیریت بحران استانداری و هلال احمر استان، آمادگی خود را جهت تامین تجهیزات مورد نیاز اعم از ماشین آلات سبک و سنگین، ژنراتورهای اضطراری، آمبولانس و اکیپ‌های اورژانسی، تیم‌های واکنش سریع و آتش‌نشانی و همچنین بالگرد برای انتقال مجروحان و مصدومان اعلام کرده است.

راستاد افزود: در حال حاضر تمام بخش‌های عملیاتی و بنادر تابعه این اداره کل در آماده‌‌باش کامل هستند تا در صورت اعلام نیاز سریعاً به کمک آسیب دیدگان از زلزله بشتابند.

علی ابراهیم زاده، دبیر کمیته بحران اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز با اشاره به اعزام یک فروند بالگرد اداره بندر به مناطق زلزله‌زده اظهار داشت: این بالگرد، حامل مسئولان ارشد استان از جمله امام جمعه استاندار بوشهر و همچنین و مسئولان امداد و نجات کشور بود که پیش از ظهر امروز پس از انجام ماموریت به بوشهر بازگشت.

پیش از این دو دستگاه تریلر برای حمل تیرهای برق مورد نیاز در منطقه زلزله‌زده در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار گرفت و یک دستگاه تریلر نیز برای حمل کمک‌های شهرستان دشتستان در اختیار فرمانداری این شهرستان قرار گرفت.

زلزله 4.7 ریشتری در کاکی
این زلزله که امروز اتفاق افتاد در عمق 15 کیلومتری زمین بوده و در شهر کاکی و روستاهای اطراف آن هم احساس شد.

بر اساس گزارش خبرنگار ما وقوع این زمین لرزه موجب ریزش بخشی از کوه‌های اطراف شنبه شده به طوری که با چشم طبیعی هم می‌توان این ریزش‌ها را مشاهده کرد.

بر اثر وقوع این زلزله 10 تا 15 متر گرد و خاک از کوه‌های اطراف شنبه به ویژه کوه‌های شمال شرقی این شهر بلند شده است.

غیبت پرسپولیسی ها در بازی خیرخواهانه برای زلزله زدگان دشتی
پیشکسوتان پرسپولیس برای بازی خیرخواهانه به نفع زلزله زدگان دشتی استان بوشهر، تیم پیشکسوتان استقلال را سر کار گذاشتند.
پیشکسوتان پرسپولیس برای بازی خیرخواهانه به نفع زلزله زدگان دشتی استان بوشهر، تیم پیشکسوتان استقلال را سر کار گذاشتند.

فارس؛ با تلاش برخی از علامندان به ورزش قرار بود از ساعت 15:30امروز پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس در تالار هندبال مجموعه انقلاب به یاد زلزله‌زدگان و درگذشتگان زلزله بوشهر به مصاف یکدیگر بروند.

در شراطی که تمام پیشکسوتان استقلال شامل پاشازاده - اختر - مهدوی- گروسی - پرورش‌خواه - حسن‌زاده - هاشمی حیدری - نمازی - علی موسوی - فریبا - حسن روشن امروز در سالن هندبال حضور پیدا کردند اما خبری از بازیکنان و پیشکسوتان پرسپولیس نشد به همین دلیل استقلالی‌ها به دو تیم سفید و آبی تقسیم شدند و خودشان با یکدیگر مسابقه دادند.

نیما نکیسا تنها پرسپولیسی بود که در بازی امروز حضور داشت. البته شاه حسینی رئیس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز میهمان ویژه بازی امروز بود.

این دیدار به قضاوت حبیب‌الله شیرازی رئیس هیئت فوتبال استان تهران برگزار شد.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٠٩ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢

 

بررسی پدیده روانگرایی در دشتی

 

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه در زلزله 20 فروردین بوشهر مردم با پدیده ریزش سنگ روان شدن خاک مواجه شدند، گفت: سد سنا که در این استان نصب شده است 3 ترک برداشته است در حالی که در زلزله 10 سال قبل به طورکامل تخریب شده بود.
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از مهر، دکتر محمد داودی در نشست گزارش بازدید از مناطق زلزله زده 20 فروردین شهرستان دشتی و بوشهر، با بیان اینکه شهر "شنبه" بیشترین تخریب را داشته است، افزود: این شهر میان دو رشته کوه "کارتنگ" و "کوه نمک" قرار دارد ضمن آنکه دشت زال مستعد مخاطرات ژئوتکنیک نیز در نزدیکی این شهر واقع شده است.

وی با اشاره به نوع و مصالح ساختمانی شهر شنبه، اظهار داشت: در این شهر دو نوع سازه دیوار حمال سنگی- گچی و دیوار حمال سیمانی وجود دارد که بیشتر تخریب به ساختمان‌ها سنگی- گچی وارد شده است.

وضعیت روستای باغان پس از زلزله

داودی با بیان اینکه این روستا در نزدیکی زلزله واقع شده است، ادامه داد: این روستا علی رغم اینکه در نزدیکی کانون زمین لرزه بوده ولی تخریب کمی داشته است.

وی دلیل این امر را زلزله 10 سال قبل این منطقه دانست و در این باره گفت: در 10 سال قبل زلزله بزرگی در این روستا رخ داد و کل ساختمان‌های آن تخریب شد و در بازسازی آن از بلوک‌های سیمانی استفاده شد از این رو در زلزله دوم تخریب کمی داشته است.

مواجه شدن روستای حمویی با پدیده روانگرایی

این محقق پدیده روانگرایی خاک را کاهش مقاومت و سختی خاک دانست که در این حالت خاک همانند یک مایع رفتار می‌کند و ادامه داد: چند روز قبل از وقع زلزله در بوشهر سیلی در این منطقه جاری شد و از آنجایی که دشت زال و روستای متروکه حمویی پوشیده از مواد آبرفتی سست است با وقوع زلزله پدیده روانگرایی در این منطقه رخ داده است.

وی خاطر نشان کرد: با رخ دادن پدیده روانگرایی، حفره‌هایی در زمین ایجاد شد که درصورتی که در مناطق شهری رخ می‌داد آسیب‌های زیادی به ساختمانها وارد می کرد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله نسبت به توسعه روستا به سمت دشت مستعد روانگرایی زال هشدار داد و یادآور شد: از آنجایی که این دشت پوشیده از مواد آبرفتی است روستاهای این منطقه به سمت دشت در حال توسعه است که در این صورت در زلزله بعدی خسارات بیشتری را متحمل خواهند شد.

سنگ ریزش مخاطره دیگر زلزله دشتی

داودی با تاکید بر اینکه در زمان زلزله مردم با پدیده سنگ ریزش مواجه شدند، اضافه کرد: دو رشته کوهی که در این منطقه قرار دارد در لایه های زیرین آنها از سازندهای سخت و در لایه‌های بالایی از سازندهای نرم تشکیل شده است از این رو در زمان زلزله موجب ریزش سنگ از این کوه شده است.

وضعیت سدهای منطقه

وی با اشاره به سدهای موجود در این منطقه گفت: در این منطقه سدهای خاکی "سنا"،  "بادوله"، "دره حناشور"، "دهوک" و سد بتنی "سرچشمه" قرار دارند.

داودی با اشاره به نتایج بازدید از سد سنا، یادآور شد: این سد در زلزله 10 سال قبل تخریب شده بود و در زمان زلزله 20 فروردین ، 3 ترک در آن ایجاد شد در حالی که در زمان وقوع زلزله سطح آب پایین بود.

وی اضافه کرد: در صورتی که مخزن سد پر از آب بود این سد با خطرات جدی مواجه می شد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳۸ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/٢

 

آخرین خبرها از دشتی زلزله زده...

 

پورمحمدی در جمع زلزله‌زدگان دشتی
حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی ظهر امروز ضمن بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی و ابراز همدردی با مردم زلزله‌زده با حضور بر مزار هشت شهید دفاع مقدس و همچنین جانباختگان زمین لرزه 6.1 ریشتری شهر شنبه غفران و رحمت الهی برای آنان و صبر برای بازماندگان مسئلت کرد.

پورمحمدی سپس با حضور در جمع تعدادی از مردم زلزله‌زده شنبه و باغان گفت: خداوند به واسطه این بلاها ما را امتحان می‌کند تا به فکر نوع دوستی باشیم.

وی ادامه داد: از مردم شریف این منطقه و روحیه خوب آنها تشکر می‌کنم و این نشان از بالا بودن فرهنگ آنهاست.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: سرعت ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده باید بالا رود و از طرف دیگر برخی تجهیزات و لوازم مثل چادرهای پوسیده باید تعویض شود.

در این بازدید مدیرکل دادگستری استان بوشهر، مدیران کل بازرسی بوشهر و خوزستان، رئیس و دادستان عمومی و انقلاب دشتی و چند تن از معاونان دادگستری استان بوشهر پورمحمدی را همراهی می‌کردند.

 

آمادگی سپاه برای ساخت مسجد و واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده
فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: آمادگی کامل داریم تا 20 واحد مسکونی و 5 مسجد را در مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی احداث کنیم.
علی رزمجو صبح امروز در نشست تشریح عملکرد منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در مناطق زلزله‌زده اظهار داشت: بنده پس از فرمانده نیروی انتظامی استان در بین مدیران استانی دومین فردی بودم که به مناطق زلزله‌زده رسیدم و بلافاصله نیروهای امدادی را هم اعزام کردیم.

رزمجو گفت: هم اکنون آمادگی داریم تا 20 واحد مسکونی و 5 مسجد را در مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی احداث کنیم.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: خانواده‌های نیازمند ساخت مسکن را شناسایی کردیم و آمادگی داریم از همین امروز ساخت 20 واحد مسکونی را آغاز کنیم.

وی بیان کرد: استقرار نانوایی سیار با پخت روزانه بین شش تا هفت هزار قرص نان و تقسیم بین زلزله‌زدگان، تقسیم انواع کنسروجات و غذاهای بسته‌بندی عملیاتی، تقسیم آب تصفیه به همراه تانکر آبرسان و هزاران بطری آب معدنی بخشی از امدادرسانی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه به زلزله‌زدگان بود.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: در بخش مسائل مهندسی 26 دستگاه لودر، کمپرسی، بیل مکانیکی به مناطق زلزله‌زده ارسال و تا پنجشنبه گذشته در روستاهای درویشی و اسلام آباد کار آواربرداری به پایان رسید.

رزمجو گفت: نیروهای منطقه دوم دریایی سپاه با توجه به درخواست کمکی که شد برای خاکبرداری و آواربرداری راهی شهر شنبه هم شدند.

وی گفت: استقرار شش دستگاه آب پاش و تانکر سوخت‌رسان و سردخانه 20 تنی در شنبه برای مواد فاسد شدنی از دیگر خدمات منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در مناطق زلزله‌زده بوده است.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه بیان داشت: تقسیم غذای گرم، توزیع 210 تخته پتو، اعزام 5 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس برای ترابری در مناطق زلزله‌زده از دیگر خدمات منطقه دوم نیروی سپاه بود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٢٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٢/۱

 

از دشتی زلزله زده...

 

آب و برق  مناطق زلزله زده ۶ ماه رایگان شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که مناطق زلزله‌زده دشتی نیاز به توجه بیشتر مسئولان دارد، گفت: با توجه به بضاعت مالی مردم این مناطق از مسئولان می‌خواهم تا آب و برق این مناطق را برای مردم ۶ ماه رایگان کند.

سیدمحمدمهدی پورفاطمی در نشست علنی امروز  در نطق میان دستور خود افزود: در هفته‌ای که گذشت شهرستان دشتی بر اثر زلزله لرزید و همین امر موجب خسارات فراوان گشت که این اتفاق باعث مرگ تعدادی از هموطنان شد و خیلی از خانواده‌ها را داغدار کرد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان ادامه داد: با این اتفاقات، دل‌های پرمهر و محبت مردم نجیب استان بوشهر نلرزید و پاک‌ترین و شورانگیزترین احساس نوعدوستی و کرامت انسانی رقم خورد.

رییس مجمع نمایندگان استان با تاکید بر این که بعد از وقوع زلزله تلاش‌های بسیاری را برای کمک به زلزله‌زدگان انجام دادم تصریح کرد: نامه‌هایی را به استانداران و مسئولان استان بوشهر ارسال کردم تا روند رسیدگی به زلزله‌زدگان به سرعت پیش رود.

پورفاطمی با تشکر از همه مسئولانی که در وقوع زلزله استان بوشهر در محل حادثه حاضر شدند یادآور شد: تشکر می‌کنم از همه مسئولانی که با حضور خود در مناطق زلزله زده استان بوشهر باعث دلگرمی خانواده‌های آسیب‌دیده شدند و از نزدیک در جریان روند بازسازی ساختمان‌های تخریبی قرار گرفتند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که از استاندار بوشهر می‌خواهم که تا آخرین لحظه مصوبات تسریع در بازسازی مناطق آسیب‌دیده دشتی و روند کمک به زلزله‌زدگان را تا آخر پیگیری کنند، تاکید کرد: ضروری است ساخت واحدهای مسکونی با توجه به عرف محلی و موقعیت جغرافیایی ۸۵ متر به بالا در نظر گرفته شود تا حداقل آسایش و امنیت مردم فراهم شود.

وی با تاکید بر این که با توجه به فرا رسیدن فصل گرما لازم است وسایل سرمایشی لازم در اختیار مردم زلزله‌زده قرار گیرد، تصریح کرد: بهتر است بازسازی اماکن مذهبی در صدر برنامه‌ها قرار گیرد و ۶ ماه آب و برق مردم رایگان شود.

پورفاطمی با بیان این که باید به سرعت به امور عشایر سختکوش رسیدگی شود، عنوان کرد: منطقه دشت پلنگ  قطب کشاورزی استان بوشهر است که متحمل خسارات شده و باید به وضع همه مردم این شهرستان رسیدگی شود.

وی بیان کرد: از مسئولان استان می‌خواهم که با پیگیری‌های مداوم و بررسی لحظه به لحظه منطقه زلزله‌زده هیچ عزیزی که دچار حوادث زلزله شده از لیست خدمات‌رسانی جا نماند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس اظهار داشت:با توجه به فرا رسیدن فصل گرما، لازم است حتما وسایل سرمایشی سریعتر در اختیار مردم این منطقه قرار گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: امیدواریم ترتیب بازسازی منطقه زلزله‌زده به شکلی قرار گیرد تا در حداقل ممکن زمان و با رعایت اصول ایمنی مقاوم‌سازی به درستی انجام گیرد.

مشاور استاندار در مناطق زلزله زده؛مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

به گزارش «خلیج فارس»؛ روال اداری برای انتصاب غلامحسین زارعی انجام شده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، وی در هفته جاری به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی استان معرفی می شود.

وی که کارمند صداوسیما بوده، در دولت احمدی نژاد مدیرکلی تعاون استان و فرمانداری های دشتستان، بندر لنگه و پارسیان را برعهده داشته است.

مهرماه سال گذشته و به دنبال برکناری فرماندار بوشهر، برخی رسانه ها زارعی را به عنوان جایگزین پورکبگانی معرفی کردند، اما گفته شد با وجود نهایی بودن صدور حکم وی توسط وزیر کشور، برخی مخالفت های درون استانی مانع انتصاب زارعی شد.

روز گذشته نیز حسنوند در حکمی غلامحسین زارعی را به عنوان "مشاور استاندار در مناطق زلزله زده دشتی" منصوب کرد

حالا اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قرار است زارعی به عنوان مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان بوشهر معرفی شود.

بهمن ماه پارسال به دنبال برکناری سعید آزادشهرکی از مدیرکلی میراث فرهنگی استان آن هم کمتر از 3 ماه از انتصاب وی، کیامرثی معاون این اداره، سرپرست میراث فرهنگی بوشهر شد.

اهداء مدال برترین مخترع زن جهان به زلزله زدگان دشتی
پزشک ایرانی برترین مخترع زن جهان در جشنواره ژنو 2013، مدال های طلای خود را به موزه آستان قدس رضوی و زلزله زدگان بوشهر اهدا کرد.

ایرنا؛ دکتر زهرا علیزاده ثانی با اختراع دستگاه تعیین میزان تنگی عروق قلب با استفاده از روش های ریاضی، مدال طلا، جایژه ویژه و کاپ برترین مخترع زن جهان را در چهل و یکمین جشنواره علمی بین المللی اختراعات ژنو در سال 2013 کسب کرده است.

این اختراع دو دیپلم افتخار جشنواره بین المللی اختراعات ژنو را نیز از آن خود کرد.

این پزشک فوق تخصص تصویربرداری قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: بوسیله این دستگاه و با روش های ریاضی و نرم افزاری، میزان تنگی عروق کرونر بیمار پیش بینی شده و نیاز بیمار قلبی به عمل آنژیوگرافی که یک عمل تهاجمی و پر هزینه است، مشخص می شود.

دکتر علیزاده افزود: این دستگاه می تواند در بیمارستان ها، اورژانس ها و کلینیک های سرپایی و توسط افرادی که علم پایه پزشکی را بدانند، مورد استفاده قرار گیرد و از انجام روش های پرخطر برای تشخیص تنگی روق قلب پیشگیری کند.

وی خاطر نشان کرد: اختراع این دستگاه حاصل یک کار تیمی با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه صنعتی شریف و بیمارستان شهید رجایی تهران در مدت سه سال انجام شده است.

به گفته وی، کاربرد این دستگاه بر روی بیش از 300 بیمار قلب و عروق در مشهد و تهران با موفقیت صورت گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: دو نفر از دانشجویان فوق لیسانس دانشگاه صنعتی شریف با نام های ˈروح الله علیزاده ثانیˈ و ˈسید محمد جواد حسینیˈ برای اختراع این دستگاه زحمات فراوانی کشیده اند.

وی در حالی که که اشک در چشمانش حلقه زده است در جمع خبرنگاران گفت : هر چه دارم از امام رضا (ع) دارم و در همین جا مدال طلای جشنواره ژنو که با تایید اکثریت رای هیات داوران به ایران اهدا شده است را به موزه آستان قدس رضوی اهدا می کنم.

دکتر علیزاده که در زلزله طبس، خواهرش را از دست داده است، دیگر جایزه خود که مدال طلای ویژه جشنواره ژنو است را به مردم زلزله زده بوشهر اهدا کرد.

اجرا برنامه عموهای فیتیله‌ای برای بچه‌های زلزله‌زده دشتی
عموهای فیتیله‌ای برای همدردی با مردم زلزله زده به بوشهر سفر کردند تا در این سفر برای بچه‌های زلزله زده برنامه اجرا کنند.
محمد مسلمی کارگردان و بازیگر "فیتیله‌ای‌های 2" در این زمینه به مهر توضیح داد: با توجه به زلزله اخیر بوشهر به این استان سفر کردیم تا از خانواده‌ها و بچه‌های مناطق زلزله زده دلجویی کنیم.

وی افزود: عموهای فیتیله‌ای همیشه حتی در موقعیت‌های دشوار همراه بچه‌ها هستند به همین دلیل اکنون در شهر شُنبه منطقه‌ای که بیشترین تخریب را داشته است مستقر هستیم و به دشتی از دیگر مناطق زلزله‌زده استان بوشهر می‌رویم تا علاوه بر اجرای برنامه از بچه‌ها و خانواده‌های صدمه دیده نیز عیادت کنیم.
مسلمی تصریح کرد: این سفر شیرینی و لحظه‌های دلپذیر بسیاری برای ما به همراه داشت، شاهد بودیم که گروه زیادی از مددکاران و روانشناسان و تیم‌های پزشکی برای دلجویی و کمک به مردم این مناطق به بوشهر سفر کردند. همچنین هنرمندان عزیزی را ملاقات کردیم که برای همراهی با مردم به مناطق زلزله زده آمده بودند، از این هنرمندان می‌توان به پرویز پرستویی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این سفر به خانه هموطنان بوشهری سر می‌زنیم و برای بچه‌ها برنامه‌های شاد و مفرحی اجرا خواهیم کرد.

مسلمی از پخش گزارش تصویری این سفر جمعه 6 اردیبهشت از برنامه "فیتیله‌های 2" خبر داد.

اختصاص یک روز حقوق شهردار و پرسنل شهرداری آبپخش

اتحادجنوب- جواد راهپیما:سید محمود موسوی در گفتگو با اتحاد جنوب با اعلام این خبر افزود:زلزله شهرستان دشتی باعث خسارات فراوان به هم استانی های عزیز ما شد و ما در شهرداری آبپخش بر آن شدیم تا با کمک ناچیز خود مقداری از آلام و مشکلات زلزله زدگان را برطرف کنیم.
 
موسوی ازاعلام آمادگی شهرداری آبپخش از بدو این حادثه برای امدادرسانی خبر داد و اظهار داشت:از بدو این حادثه دلخراش آمادگی خود را برای امدادرسانی به آسیب دیدگان اعلام کردیم و با همکاری و مساعدت شورای شهر و بخشدار محترم و کمیته امداد توانستیم با جمع آوری اقلام مورد نیاز و ارسال آنها به منطقه زلزله زده امدادرسانی کنیم.
 
شهردار آبپخش از اعزام آمبولانس شهرداری به منطقه زلزله زده خبر داد و گفت:با اعلام نیاز از فرمانداری آمبولانس شهرداری به منطقه اعزام شد و در خدمت عزیزان امدادرسان مستقر در منطقه زلزله زده قرار گرفت.
 
سید محمود موسوی از آمادگی شهرداری برای ارسال ماشین آلات و امکانات موجود در شهرداری جهت عمران و آبادانی مناطق زلزله زده خبر داد و افزود:طبق فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر امدادرسانی به بازماندگان حادثه و کمک برای بازسازی این مناطق شهرداری آبپخش این آمادگی را دارد که امکانات موجود خود را در اختیار مسئولان بازسازی قرار دهد و در عمران و بازسازی مناطق زلزله زده سهیم باشد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٢٩ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]