دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٢/٤/۳۱

 

 

 

بانک مسکن خورموج طعمه حریق

شامگاه یکشنبه به دلیل آنچه اتصالی برق عنوان شده بانک مسکن خورموج طمعه حریق شد.
به نقل ازفارس;هر چند تیم آتش نشانی به همراه یکی از ماشین‌های آتش نشانی شهرداری خورموج در اولین ساعات در صحنه حضور یافت و نقش پرسنل پر تلاش منطقه انتظامی و به ویژه کلانتری 11 را نمی‌توان نادیده گرفت اما متاسفانه به علت عدم امکانات کافی، تیم آتش نشانی  نتوانست این آتش سوزی را مهار کند.

جمع کثیری از مردم در محل حادثه حضور داشتند نظاره گره بیرون آمدن دودهای غلیظ از بانک بودند.

تیم آتش نشانی  برای خاموش کردن آتش شیشه‌های بانک را شکستند و هر چند تلاش کردند تا وارد بانک شوند موفق نشدند زیرا دود غلیظ از بانک بیرون می آمد و این تیم آتش نشانی دارای کمترین امکانات بودند و به همین دلیل امکان ورود برای آنان سخت شده بود.

رئیس بانک مسکن  خورموج گفت:  آتش سوزی در قسمت بایگانی بانک صورت گرفته است و تا کنون مشخص نیست که چه میزان خسارت به بانک وارده شده است.

بهروز خیاط افزود: به نظر می‌رسد اتصال برق باعث این آتش سوزی شده باشد.

این آتش سوزی که از ساعت 10: 19 دقیقه غروب رخ داد تا ساعت 23 یکشنبه شب مهار نشده بود.

شایان ذکراست تیم آتش نشانی خورموج با کمترین امکانات در مکان حاضر شدند و دومین ماشین آتش نشانی هم دو ساعت بعد از حضور اولین ماشین آتش نشانی در محل حضور پیدا کرد.

تا لحظه مخابره خبر به‌علت عدم امکانات کافی هیچ نیرویی از تیم آتش نشانی قادر به ورود به بانک نبود زیرا دود غلیظ اجازه ورود به آنها را نمی‌داد

تاسیس 9دهیاری در دشتی

فارس;سید علی هاشمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت:از این تعداد5روستا در بخش مرکزی،3روستا در بخش کاکی و 1روستا نیز در بخش شنبه وطسوج می باشد
هاشمی روستاهای دشت پلنگ ،گزدراز ،باغ پیر،شیخیان سلنجی ،احشام قائدها،چهله،زیزار،بادامزار ومل گاودان را از جمله این روستاها عنوان کرد
وی افزود:این روستاها دارای307خانوار و هزارو106نفر جمعیت می باشند
هاشمی اضافه کرد:در حال حاضردر شهرستان دشتی  40  دهیاری دربخش های مرکزی ،کاکی وشنبه وطسوج فعال هستند
وی تصریح کرد:بر اساس این مجوز، آمار دهیاری‌های شهرستان دشتی از  40 به   49 دهیاری ارتقاء می‌یابد.

اختصاص 25ملیارد ریال به ورزش دشتی

سید علی هاشمی در نشست شورای ورزش شهرستان دشتی اظهار داشت: این اعتبارات  در زمینه های سالن ورزشی ،چمن مصنوعی ،تعمیر و تجهیز اماکن ورزشی ،استخر دانش آموزی وروشنایی استادیوم کاکی می باشد
هاشمی افزود:در دو سال گذشته عملیات اجرایی5سالن ورزشی  با اعتبار4میلیارد ریال در شهرستان دشتی آغاز شده است
وی بیان داشت:این سالنها در روستاهای کلل ،زیارت ،باغان ، چاوشی ،گنخک   می باشد
هاشمی اضافه کرد:درسال گذشته نیز سه زمین چمن مصنوعی در روستاهای سنا،چارک و درویشی با اعتبار قریب به15میلیارد ریال اجرا شده و عملیات آن به پایان رسیده است
وی گفت:با توجه به اثرات مثبت ورزش بر سلامت و تندرستی انسان باید به فرهنگ ورزشی بیشتر پرداخته شود.
هاشمی بیان داشت:جامعه‌ای که نیروی انسانی سالم و شادابی داشته باشد، این امکان را خواهد داشت که در جهت توسعه واقعی، سریع‌تر گام بردارد.
وی ادامه داد:ورزش یکی از ارکان اصلی زندگی است وروحیه انسان را شاداب و باعث شادی ونشاط و سلامتی می شود.
هاشمی اضافه کرد:با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان وتعطیلی مدارس ورزش یکی از مفیدترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را پر کند.
وی تصریح کرد:خورموج  دوماه  دیگرمیزبان لیگ دسته سه کشورمی باشد و این باعث افتخار است که تیم ایرانجوان خورموج به نمایندگی از استان در این مسابقات رقابت می کند
هاشمی از همه مدیران خواست جهت میزبانی آبرومند به کمک اداره ورزش وجوانان  و تیم ایرانجوان  بشتابند  واز فرصت فراهم شده در جهت معرفی بهتر وبیشتر شهرستان همت بگمارند
رئیس اداره ورزش وجوانان شهرستان دشتی نیز گفت: هم اکنون  هزارو800 ورزشکار در قالب20هیات در شهرستان دشتی مشغول به فعالیت هستند
بهرام عباسی افزود:تاکنون ورزشکاران  زیادی در شهرستان دشتی  در حوزه های مختلف توانسته اند عناوین قهرمانی  رادر سطح کشور کسب کنند و به تیم ملی راه پیدا نمایند
وی ادامه داد:امسال همچنین تیم والیبال دشتی نماینده استان در لیگ دسته یک کشور می باشد
عباسی اضافه کرد:تیم های پاس ،شهباز و سپاهان نیز نماینده شهرستان در لیگ دسته اول استان هستند.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٤/٢٩

 

 

 

با تقسیم دشتی به دو شهرستان مخالفم
امام جمعه خورموج گفت: با تقسیم کردن شهرستان دشتی به دو شهرستان کاکی و خورموج مخالفم.
حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در خطبه‌های نماز جمعه خورموج با بیان اینکه درصدد هستند شهرستان دشتی را به دو شهرستان تقسیم کنند، افزود: نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از اهالی کاکی پیگیر تقسیم شهرستان دشتی هستند که باید گفت این شهرستان ظرفیت و گنجایش تقسیم به دو شهرستان ندارد.

به گزارش فارس، وی خاطرنشان ساخت: ما مفتخر بودیم که بسیاری از شهرهای جنوبی استان جزو شهرستان دشتی بوده و به مرور آن را قطعه قطعه کردند و از این شهرستان گرفتند، امروز هم بحث جدا کردن تقسیم شهرستان دشتی مطرح کرده اند که بنده مخالفت خودم را از این اتفاق و تبعات احتمالی اش اعلام می کنم.

امام جمعه خورموج تصریح کرد: من متهم به این موضوع شده‌ام که چون خودم متعلق به  یکی از روستای بخش کاکی هستم، طرفدار تقسیم شهرستان دشتی هستم.

مصلح با بیان اینکه از تقسیم شهرستان دشتی به دو شهرستان مخالف هستم، افزود: هرچند برخی مسئولان برنامه‌های خود را در این زمینه دنبال می‌کنند، ولی ما مخالفت خود را در این موضوع اعلام می‌کنیم.

 

دو انتصاب دشتیاتی

 مدیرسازمان دانش آموزی استان بوشهر

 به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر ،  آیین تودیع و معارفه مدیران جدید وقدیم سازمان دانش آموزی استان بوشهر با حضور معاون پرورشی و فرهنگی ، روسای امور تربیتی وفرهنگی هنری ، رئیس حراست ، رئیس روابط عمومی ، رئیس مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استانبوشهر و کارشناسان سازمان دانش آموزی استان  بوشهر  در دفتر معاونت پرورشی و فرهنگی برگزار شد .

 علی موحدی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر با ابراز رضایت ازفعالیتهای گسترده سازمان دانش آموزی استان بوشهر ضمن تقدیر از تلاش های غلامحسین خدام مدیرقدیم سازمان دانش آموزی استان بوشهر بهادر دهاز را به عنوان یکی از خادمین فرهنگی و پرورشی استان نام برد و طی حکمی از طرف مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر بهادر دهاز را به سمت مدیر سازمان دانش آموزی استان بوشهر معرفی و با اهدا لوح تقدیر و سپاس به غلامحسین خدام تشکر و از زحمات ایشان قدر دانی نمود .

مدیر امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه خلیج فارس

دکتر محمدرضا محمدی زاده رئیس دانشگاه خلیج فارس در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید دفتر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی و اداره تربیت بدنی دانشگاه طی احکامی جداگانه دکتر سید نورالدین امیری را به عنوان مدیر امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی و شهرام اکبر زاده را به عنوان مدیر اداره تربیت بدنی دانشگاه خلیج فارس منصوب نمودند.
لازم به توضیح است دکتر محمدی زاده در این مراسم از زحمات مهندس سامان سالاری مدیر سابق امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی و امید برزویی مدیر سابق اداره تربیت بدنی تجلیل و تقدیر بعمل آوردند.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٥٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٤/٢٩

 

 

 

گزارشی ازمرکز رشد علم و فنآوری دشتی

سرپرست مرکز رشد علم و فنآوری دشتی گفت: شهرستان دشتی به دلیل خطه عالم‌خیز بودن محلی مناسبی برای به منصه ظهور رساندن اهداف اصلی پارک علم و فناوری خلیج فارس است.
 سید علی جعفری  عصر امروزدرسومین جلسه شورای فناوری مرکز رشد علم و فناوری دشتی، مرکز رشد دشتی را از مراکز شهرستانی موفق دانست و گفت: این مرکز موفق گردیده در قریب به یکسال فعالیت تعداد چهار  شرکت دانش بنیان و چهار طرح نوآوری را مورد حمایت قرار دهد.

سرپرست مرکز رشد علم و فنآوری دشتی افزود: این در حالی است که بسیاری از مراکز رشد شهرستانی در کشور بعد از گذشت چندین سال فعالیت، به این مهم دست پیدا می‌کنند.

جعفری بر لزوم حرکت به سمت توسعه زیرساخت‌ها و فضای فیزیکی برای مرکز رشد دشتی تاکید کرد و ادامه داد: شهرستان دشتی به دلیل خطه عالم خیز بودن محلی مناسبی برای به منصه ظهور رسیدن اهداف اصلی پارک علم و فناوری خلیج فارس است.

سرپرست مرکز رشد دشتی خاطرنشان کرد: اگر زیر ساخت‌ها مهیا و حمایت‌های لازم از مرکز رشد صورت بگیرد شاهد خلق حماسه‌ای اقتصادی که بر آمده از اقتصاد دانایی محور و دانش بنیان است خواهیم بود.

وی اعطای تسهیلات مالی، سرمایه در گردش، برخورداری از معافیت مالیاتی، تامین فضای کسب و کار، کمک در بازاریابی و تجاری‌سازی محصولات دانشی، برخورداری از معافیت‌های گمرگی خاص و  مواردی از این قبیل را از حمایت‌های مرکز رشد فناوری دشتی از موسسات فناور دانش بنیان دانست. یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد علم و فناوری دشتی، شرکت سیراف سبز آتیس است که با ایده محوری تبدیل پسماندهای فساد پذیر به کود آلی (ورمی کمپوست) جذب گردیده است.

جعفری افزود:  این شرکت ساخت کودی طبیعی (ورمی کمپوست) جهت احیای اراضی و پرورش کلیه گیاهان زینتی و نها‌ل‌ها، باغات، سالن های تولید صیفی‌جات و گلخانه، را به عنوان ایده محوری خود به مرکز رشد ارائه نموده است.این کود فرموله شده و توسط باکتری‌های مفید خاکزی و زئوپونیکس غنی شده و دارای خواص ویژه است.

سرپرست مرکز رشد دشتی ادامه داد: شرکت طاها الکتریک یکی دیگر از این شرکت‌هاست که با ایده محوری طراحی و ساخت ترانسمیتر جذب گردیده است.ایده محوری این شرکت طراحی و ساخت ترانسمیتر است.

جعفری خاطرنشان کرد: ترانسمیتر وسیله ای است که یک سیگنال الکتریکی ضعیف را دریافت کرده و به سطوح قابل قبول برای کنترلرها و مدارهای الکترونیکی تبدیل می‌کند.

وی یکی دیگر از این شرکت ها را شرکت سما سنگ عنوان کرد و افزود: با ایده محوری طراحی و تولید سنگ‌های نورانی جذب گردیده است.

جعفری اضافه کرد:  این سنگ‌های نورانی نوعی پلیمر ریختگی از جنس رزینهای ایزوفتالیک غیراشباع است که توسط قالب‌های مختلف شکل‌دهی شده و در بطن خود مجموعه‌ای از منابع نورانی پیوسته را جای داده که در کل باعث روشن شدن این محصول می‌شود.

وی افزود:  این محصول جهت طراحی و تزئین و نورپردازی نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها و نورپردازی معابر بکار می‌رود.

جعفری گفت: این محصول در زیباسازی معابر، اماکن رفاهی و تفریحی و افزایش جاذبه توریستی، پارک‌ها و میادین و استخرها، محوطه‌سازی ابنیه تاریخی و فضاهای گردشگری، تزئین و زیباسازی پارکینگ و حیاط، معابر خصوصی آسانسور و پله‌ها، جهت روشنایی دیوار و کف استخر، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، سازمان‌ها و ادارات و ویلاهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرپرست مرکز رشد دشتی یادآور شد: شرکت سحر الکترونیک دقیق نیز با ایده محوری برگزارکننده دوره‌های رباتیک در مرکز رشد جذب گردیده است.

وی گفت:  این شرکت با بهره مندی از توانایی های علمی، تخصصی مدرسان دانشگاهی اقدام به راه اندازی کارگاه‌های آموزش رباتیک، متناسب با توانایی‌های شناختی دانش آموزان و دانشجویان در سطوح تحصیلی مختلف کرده است.

جعفری افزود:  تیم‌های نوآور دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد علم و فناوری دشتی نیز شامل تیم نوآوری ادیب با عنوان ایده محوری طراحی نرم افزار فرهنگ لغات دشتی، تیم نوآوری حاصل نوین با ایده محوری عنوان تولید شیرینی رژیمی از گیاه استویا، تیم نوآوری طاها با ایده محوری سیستم تخلیه آب جمع شده توسط کمپرسورهای پالایشگاه (Bekomat) و تیم نوآوری هوشمند الکترونیک با ایده محوری  قبله نمای دیجیتال  همراه با ساعت،‌ دماسنج و قطب نمای دیجیتال جذب گردیده است./

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٠٥ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٤/٢۱

 

 

 

قرائت نوجوان دشتیاتی  دربیت رهبری

سید طاها حسینی، قاری نوجوان دشتیاتی در دیدار جامعه قرآنی با رهبر انقلاب، به قرائت قرآن کریم پرداخت.

 این دیدار که در حسینه امام خمینی (ره) برگزار شد و به صورت مستقیم شبکه قرآن سیما و رادیومعارف پخش شد.سید طاها حسینی تنها نوجوانی است که برای قرائت در این محفل انتخاب شده بود.

وی فرزند روستای چارک شهرستان دشتی ،تنها دهکده قرآنی کشور و از افتخارات قرآنی استان بوشهر می باشد.سید طه درمسابقات قرائت کشوری موفقیت های کسب کرده و هفته گذشته نیز در همایش نوجوان قرآنی در بوشهر، از وی تجلیل شده بود.

 + بازتاب قرائت سید طاها در خبر14یک سیما+فایل ویدئویی قابل دانلود

+ حضور سیدطاها در محضر رهبر انقلاب+فایل ویدئویی قابل دانلود

+ قرائت های مختلف سید طاها +فایل های ویدئویی قابل دانلود

 

یک دشتیاتی سخنگوی بزرگترین سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت

با حکم رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور، اسماعیل عباسی رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان بوشهر با حفظ سمت بعنوان سخنگوی بزرگترین سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت منصوب شد.

به نقل از جنوب نیوز؛ در بخشی از این حکم آمده است: یقینا با حضور حضرتعالی انتظار می رود اهداف و سیاستهای کلان آن سازمان مردم نهاد در حوزه داخلی و بین المللی در مرتفع کردن مشکلات این بیماران مفید فایده قرار گیرد.

بزودی اولین نشست رسانه ای سخنگوی انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور برگزار خواهد شد.

گفتنی است عباسی رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان بوشهر تاکنون فعالیت های ارزشمندی در حمایت از بیماران کلیوی استان داشته است.

بدنیست بدانیم عباسی فرزند روستای برمصاد دشتی وپیش از این مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش استان را برعهده داشته و عضو انجمن ترویج علم ایران و از پژوهشگران کشور هستند

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٤/۱۸

 

لحظه ی دیدار نزدیک است..

 

اندک زمانی تا حضور در ماه مبارک رمضان باقی است، ماهی که می آید تا بار دیگر انقلاب معنوی و روحی را در جای جای زندگی مان حس کنیم. ماهی که در آن گویی انسانها به مثابه آهنربایی به هم نزدیک می شوند و آنهمه فاصله های اقتصادی ، فرهنگی  واجتماعی به فراموشی  سپرده می شود و...

رمضان کریم در دشتی، ماهی سراسر نوستالژیک است. ماهی که دارای ابعاد گوناگونی در قلمرو زیستی دشتی ها است. ماهی که شما را می برد به مناجات سحر و ربنا افطار استاد...شما را یاد می آورد گرده، نشاسته، مشتک پیازی، رنگینک و... شما را یاد می آورد جمع فامیل در موقع افطار _ برروی سکنچه(دکونی) و شاید هم لوکه و تن تنی! _ ، سحری درست کردنهای آخر شب مامان (همان "دی" سابق)، صدای خروس ها به وقت سحر، بیدار کردن همسایه ها با شیوه های خاص و... شما را یاد می آورد رفتن به مسجد، گوش دادن به مقابله، نوحه پا منبری، تلاوت قرآن با نوا و سبک منحصر به فرد دشتی، چای و قهوه با مزه خاص مسجد و بازیگوشی های معمول کودکی ،شب های بی مثال قدر و احیا و...

 آری نزدیک است و همه مان شاید در این ماه است که یاد می آوریم افرادی که در سال گذشته در کنارمان بودند و اکنون جای خالیشان سر سفره سحر و افطار به چشم میادپس وقت رو غنیمت بشمریم وبجای تواین توخود فرورفتن های تو در تو باید گاهی جایی یه جوری یه طوری هم شده باهم شد و دراین شب و روزهای مقدس پیش رو که ساعتی بیشتر بهش نمونده بیایم بیادمون بیاد که مدتیه ننشستیم!مدتیه بهم نگاه نکردیم! مدتیه بهم لبخند نزدیم! مدیته بهم گوش ندادیم!مدتیه باهم نبودیم!...بیایم ما دشتی ها بیشتر هوای همو داشته باشیم بیشتر واسه هم دعای خیر داشته باشیم بیشتر باهم متحد باشیم که نه یه راز که یه رمزه:اگه باهم متحد باشیم همیش یه راهی هست واسه ژیشرفت واسه داشتن آینده ی روشن واسه موفقیت واسه سربلندی..

و یاد گفته همه دشتی ها در آستانه ماه صیام:

 " انشاالله ماه موارک ری همی مومن مسلمون هاکو "

*عنوان مطلب برگرفته از شعر مرحوم استاد مهدی اخوان ثالث است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:۳۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٤/۱٤

 

استان شهرسان ها

 

بازهم یک طرح و پروژه غیرکارشناسی،انگارکه قاعده این است کارهابدون پشتوانه کارشناسی انجام گیرد مگر اینکه به استثنا بتوان یک کار کارشناسی و مدون پیدا کرد.وقتی همه جا قاعده و استثنا تغییر می کند نتیجه هم بهتر از این و آنچه می بینیم نمی شود.
انتزاع شهر کاکی و تبدیل به شهرستان از آن حرفائیست که هم گوینده این حرف و هم شنونده آن و ناقل گفتار را به کنکاش می اندازد که فاصله ملت-دولت چقدرزیاداست و در حالی که دنیا به فکر تشکیل اتحادیه و ترکیب بلوک های سیاسی اقتصادی است و شکرت ها بزرگ چند ملیتی (به این مفهوم خوب دقت کنید)قرار رابرتشکیل کارتل وتر است می گذارند ما تازه به این فکر می افتیم که قطعات مستحکم تاریخی و فرهنگی را باچنگ و دندان به قطعات وپازل هائی متکثر و نامربوط تبدیل کنیم چون اراده معطوف به قدرت باماست!و زخم هائی را در لابه لای اجتماع و فرهنگ بجابگذاریم که روزگارزیر یک چتر با ویژگی های تاریخی،زبانی و حتی آداب و رسوم قرار گرفته بودند تا شاید مقاصد انتخاباتی و سیاسی ما جامه تو فیق بپوشد.
قدمای پارسی زبان با تکیه بر فرهنگ غنی ایرانی ،مثل ها و متل ها و ضرب المثل هائی در قالب تمثیل بر عبارات و معانی بار می کردند که نشان دهند ذوق سرشار نیکان ما در پردازش کلمات و عبارات و انتقال معانی مطابق با ضرورت مسئله بود.که از جمله آن می توانن به داستان دزد و دم خروس و داستان به حمام رفتن شتر اشاره کرد.نبردن خروس توسط دزد درحالیکه دم خروس از زیر پیراهن سارق نمایان بودو حمام رفتن شتر در حالیکه زانویش پینه بسته بود،حال و حکایت ماست در انتزاع شهرهائی همچون کاکی ر حالیکه دشتستان که به حق دشتستان بزرگ (بدلیل لیلقت و عرضه مردمانش) نامیده می شود توسط کارشناسان و صاحبان قدرت فاقد توجیه جهت انتزاع و تبدیل به حداقل سه شهرستان است ولی سایر نقاط استان بسان گوش قربانی تکه تکه شده و استانب با...مساحت بسرعت در حال تبدیل شدن با استان شرستانهاست.استانی که هر استاندار و نماینده مجلسی می تواند چون قدرت دارند هر محله را یک شهرستان نمایند(امری که دیر نباشد که شاهدش باشیم!)

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:٥٩ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٤/۱۳

 

کشف سه پایه آتشدان ساسانی در روستای کشتو بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی

 


   سه پایه آتشدان مربوط به عهد ساسانی در هنگام بازسازی منطقه زلزله زده روستای کشتو از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی کشف و توسط اهالی روستا به نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دشتی تحویل داده شد .
   این پایه آتشدان ها که بر روی تپه ای تاریخی که در محل به "خانه گبرها" شهره می باشد قرار داشته است به احمتال فراوان متعلق به آتشکده ای است که زرتشتیان مراسم مذهبی خود را در آن برگزار می کرده اند .
   شهرستان دشتی از مناطق باستانی استان بوشهر محسوب می شود که تا کنون آثار متعدد باستانی و تاریخی متعلق به دوره های مختلف تاریخی بویژه عهد ساسانی در آن کشف و شناسایی شده است .
  بر اساس شواهد موجود در این منطقه که در گذشته از گستردگی بسیار بیشتری برخوردار بوده است به دلیل اعتدال نسبی آب و هوا و رونق زندگی شبانی و کشاورزی از جمله مناطق آباد و پرجمعیت جنوب کشور در پیش و پس از اسلام بوده است که اگرچه در فاصله سال های 18 تا 21 هجری قمری توسط مسلمانان فتح شد اما تا قرن ها بعد پیروان سایر مذاهب و بویژه زرتشتیان در آن در کنار  مسلمانان به زندگی ادامه داده و مراسم مذهبی خود را برگزار می کردند چنانکه ابواسحق ابراهیم اصطخری (متوفی 346ه.ق) جهانگرد و جغرافی دان نامدار قرن چهارم در کتاب "مسالک و ممالک" در ذکر ولایت مذهب و آتشکده های  فارس می نویسد : "هیچ شهر و ناحیت بی آتشگاه نیست و آن را حرمت دارند" و "و در پارس گبرکان و ترساآن و جهودان باشند ، و غلبه گبرکان دارند . و جهودان اندکی باشند ، و کتابهای گبرکان و آتشکده ها و آداب گبرکی هنوز در میان پارسیان هست  و به هیچ ولایت اسلام چندان گبر نباشد کی در ولایت پارس – کی دارملک ایشان بودست" .
  پایه آتشدان های کشف شده در روستای کشتو از حیث شکل و اندازه کم نظیر است و نمونه های آن پیش از این در تپه پلنگرد اسلام آباد غرب ، آتشکده بیگل در آران و بیدگل و هم چنین روستای بنیاد از توابع بخش کاکی همین شهرستان در سال 1387 کشف شده است .
    این سه پایه آتشدان همسان و هم اندازه کاملاًَ از جنس سنگ بوده که سطح رویی آن با لایه نازکی از ساروج پوشیده شده است و به صورت هنرمندانه ای تراش خورده و با 32 شیار لبه دار برجسته که از بالا به پایین امتداد یافته تزیین شده است . مغان و موبدان آتش مقدس را در آتشدان هایی که بر روی این پایه ها - که به صورت ثابت در میانه آتشگاه ها کاشته می شده است - قرار می دادند برمی افروختند و مراسم مذهبی خود را در اطراف آتش مقدس برپا می داشتند .
   پایه آتشدان های مذکور از حیث شکل همانند یک نخل وارونه می باشد که قطر آن در قاعده یک متر و در سطح  نیم متر می باشد و به دلیل اینکه جنس آن از سنگ لاشه بوده از استحکام بسیار زیادی برخوردار می باشد.
   کشف این پایه ها نه تنها به عنوان یک داده فرهنگی و باستانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد بلکه به دلیل شکل خاص آن دارای ارزش های هنری و زیباشناختی فراوانی است که می تواند مورد توجه کارشناسان هنری و باستان شناسان قرار گیرد .
  کشف این آثار علاوه بر اثبات سکونت گاه و تجمع های انسانی در منطقه می تواند پاسخگوی سئولات زیادی در خصوص قدمت، فرهنگ و مذهب مردمان گذشته این دیار، معماری و پیشرفت های فنی و صنعتی ایشان، روابط آنها با سایر نواحی و ... باشد . 
  آنچه که در مرحله اول اهمیت دارد حفظ چنین آثاری است که به سرنوشت پایه آتشدان روستای بنیاد دچار نشود و هم چنین جلوگیری از سواستفاده های احتمالی و ممانعت از تخریب بیشتر چنین مکان هایی است . اخلاقی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم وظیفه مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که اقدام های لازم را در خصوص حضور کارشناسان و باستان شناسان در محل برای انجام کاوش های علمی و باستان شناسی فراهم کنند .
 
به قلم: هادی اخلاقی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:٥٩ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٤/۱٠

 

لیست کامل اعضا شورا چهارم روستاهای دشتی گب

 

همانطور که پیش از این  به همراهان دشتی ها قول داده بودیم مبنی بر اینکه در صورتیکه لیست کامل  اعضا شورا روستاهای دشتی بدستمان برسد در اختیارتان  قرار  دهم که بحمدالله هرچند اندکی دیر ولی رسید...

چند نکته:

+ به جاست تشکر کنم از دو بزرگوار:اصغر زینبی و ابوالحسن منصوری نسب که  پیش از این لست اعضاشورای  روستاهای زیزار و چاه حسین جمال را برای بازتاب به وبلاگ دشتی ها ارسال کرده بودند.

+ وجود نام خانوادگی هایی مشابه در اعضا منتخب شورا در برخی از روستاهای دشتی جالب توجه است.

+ حضور سه نفر به نام مشترک " حسین ابراهیمی "  در اعضا منتخب شورای روستای کبگان اگر بی نظیر نباشد در کشور بی تردید کم نظیر است.

بخش شنبه و طسوج

کردلان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 حسن درلیک 195
2 دزگاهی  دژگاهی 172
3 حسن  عمرانی  142
4 محمد حیدری 116
5 احمد هنگامی 85

سنا

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 عبدالحسین  توکلی نژاد  317
2 محمد  رزمی 266
3 محمدرضا  احمدیان مطلق   256
4 علی همرائیان نژاد 240
5 سعید صفائیان مجرد 181

چاهگاه

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 الیاس  زحمتکش  143
2 خضر  وفائی مطلق 90
3 یوسف  وفائی مطلق  78
4 روح الله  سمیعی منفرد 63
5 علیرضا سمیعی مطلق 43

درویشی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 اکبر اکبرکشاورز 150
2 مرتضی مرتضی صالح 141
3 اصغر اصغر قلی زاده 123
4 خسرو وجدار 94
5 حبیب رخدار 77

بن بید

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 ابراهیم ابراهیم صیادی
  شتاب 
62
2 ابراهیم ابراهیم صیادی سعیدی 60
3 حسن حسن صیادی موئمن 41
4 منصور یوسفی شعار 22
5 غلامرضا صیادی صمیمی 12

سرمک

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 احمد  امدادی  106
2 کامران کنگانی 89
3 محمد زنگنه 85
4 طاهره جهانگیری 56

دشت پلنگ

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 قهرمان  یعقوبی  69
2 اشکان رحیمی علی قپارلو 59
3 حسام الدین  جلالی دوقوزلو 53
4 منصور حیاتی جعفربیگی 44
5 کورش سلیمی پور 38

دهوک

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 ایوب  دهوکی  81
2 رضا جهانگیری 72
3 قاسمعلی کرمی 64
4 علیرضا دهوکی 48
5 میثم یوسفی 35

باغان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سیدعبدالمهدی  حسینی 333
2 محمدحسین  مرادی شجاع 305
3 احمد  رضائی 297
4 خسرو ملائی 278
5 علی عباسی 235

حناشور

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 ابراهیم  هنیشوریان  43
2 یوسف  هنیشوریان 39
3 منصور  خیان جعفر بیگی 35
4 حسن  زائری فرد 13
5 حسین صرافی صفدری 3

 

بخش کاکی

گنخک شیخا

ردیف نام   نام خانوادگی تعداد رأی
1 محمد  رنجبر 186
2 مسلم  احمدی 157
3 فرهاد  قاسمی قادری 151
4 حبیب  حیدری 132

گنخک کورا

ردیف نام   نام خانوادگی تعداد رأی
1 غلامحسین  دهقانی 76
2 ظهیر  حیدری مطلق 74
3 حر  ایزدپناه 32
4 علی  عوضی 25

بنیاد

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 مهدی  زارع پور 307
2 غلامرضا  عباسی 262
3 حسین  خاک نژاد 236
4 حسن  پران 230
5 مسعود  کارگر 171

علی آباد

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 سید حسن  حسینی 58
2 مهدی  شیخی 44
3 سید علی  پیام 36
4 حسن  منصوری 8

تلخو

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 حسین  احمدی 171
2 جابر  فقیه 167
3 عبدالمهدی  درون پرور 165
4 مظفر واعظی 160
5 عبدالله فکوری 140

بابمنیر

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 صفدر  قلندری زاد 99
2 سیده حوا م موسوی 89
3 صفر  مختاری نسب 86
4 غلامرضا  محمدی 77
5 سید مظفر  حسینی 69

ناصری

ردیف نام و نام
  خانوادگی
نام خانوادگی تعداد رأی
1 عبدالرسول
 
 زارعی 70
2 روح اله  عباسی 70
3 مختار    زارعی 68
4 خداکرم    جعفری 62
5 حسن  عباسی 59

امام آباد

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 حسین  اسپیدکار 71
2 محمد  اسپیدکار 46
3 عباس  اسپیدکار 35
4 علی  حیدری 33
5 محمد حیدری 33

حسین زائری

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 یوسف  قاید 131
2 محمود ناصری 115
3 محسن ناصری 113
4 غلامحسین  خلیفه 77
5 بهرام  فرهادی 70

دولت آباد

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 علی   قایدی 29
2 حسن  فروردین 24
3 ابراهیم  فروردین 24
4 علرضا  فروردین 17
5 دلشا زارعی 11

دهداری

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 غلامرضا  محمدی 59
2 حمید  غلامی 38
3 مهدی   هاشمی 34
4 محمد علی   محمدی 27

گزدراز

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 حسن  عالی 95
2 محمد علی  کمالی 40
3 عبدالمجید  اسمعیلی 30
4 اسماعیل  گزدرازی 29

شیخیان سلنجی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 جابر قاسمی 50
2 حسین محمدی 45
3 ماندنی قاسمی 35
4 علی  قاسمی 24
5 حسین  قاسمی 19

باغ پیر

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 محمد  احمدی 79
2 عبدالرحمن   کشاورز 38
3 کریم  محمدی 37
4 قاسم  عبدلهی 18

چاه حسن جمال

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 سید عبدالعلی  حسینی 79
2 اسد  شوقی 38
3 مهدی  شوقی وحدت 57
4 راشد  شوقی 53
5 مصطفی  حاجیانی 33

زیارت ساحلی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 راحله  شناگر آزاد 281
2 علی  علی زاده 223
3 اسماعیل  علی زاده 162
4 رستم  خواجه 105

کبگان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 رضا  ابراهیمی 95
2 حسین  ابراهیمی 79
3 حسین  ابراهیمی 64
4 حسین  ابراهیمی 58
5 علی ابراهیمی 41

لاور ساحلی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 رحیم  محمودی 119
2 حمید  شریفی 76
3 احمد  احمدی 74
4 حسین  عبداله زاده لاوری 65
5 حسین  محمودی 47

گلستان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 سید عباس  زارعی 178
2 محمد  ابراهیمی 164
3 حسن ابراهیمی 99
4 علی  سالم پور 80
5 محمد   دشتی 56

کردوان رئیسی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 علی  جمال زاده 101
2 محمد  حسن زاده 75
3 رضا  قاسمی 64
4 ابوالحسن  ایزدپناه 43
5 محمد  محمدی 42

کردوان علیا

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 محمود  مهاجرپور 195
2 رضا  کمالی 187
3 عبدعلی  بحرینی پور 181
4 عبدالرضا کشاورز 128

کردوان سفلی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 علی  کشاورز 165
2 جابر  پروانه دوست 161
3 رضا  کشاورز 156
4 رضا  محمدی 138
5 یوسف زارعی 135

اسماعیل محمودی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رأی
1 علی  فولادی 89
2 رضا  کشاورز 78
3 اصغر بلالی 40
4 محمد  دریایی 35

بخش مرکزی

احشام قائدها

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 خدیجه  خلیفه 55
2 علی  هیبتی مجرد 52
3 یوسف رضایی 50
1 ابوالقاسم  خشنود 28

 بحیری

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 محمد شاکری 254
2 حسین افراشته 210
3 محمد فقیه 146
1 معصومه عاشور ی 98

عربی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 مهدی صالحی 283
2 فیض اله  غریبی 242
3 حمزه معصومی 205
1 عباس صفری 198

وراوی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 حمید منفرد 74
2 فرهاد تیموری 69
3 اسماعیل تیموری 53
1 عبدارسول تیموری 46

میانخره

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سیدغلامحسین نظامی 75
2 سیدمحمدحسن لطیفی 68
3 محمد بحرانی 66
1 سیدمحمدحسن جعفری 49

زیزار

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 حمید زینبی 49
2 محمد زینبی 46
3 قاسم تنگستانی 42
1 ابراهیم زینبی 25

درازی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سیدناصر پناه 404
2 حسین تاج الدین 287
3 عباس  زارعی 248
1 خضر زارعی 133

مل گل

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 لیلا روان بد 111
2 محمد باغبانی 81
3 محمود روستا 75
1 عبدالرضا بستاوند 51

چاوشی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سیدحبی اله علوی 255
2 شاکر چاه شوری 239
3 رضا آکاژ 170
1 یوسف آشنا 102

چهله

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 عبدالحسن پورمحمد 33
2 نصرت پورمحمد 31
3 عبدالرضا پورمحمد 29
1 مدینه  مرادی 28

چارک

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سیدمحمدامین ابطحی 422
2 موسی قایدی 411
3 اصغر دشتیانی منفرد 264
1 احمد دشتی 126

فقیه حسنان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 علی  آشوری 69
2 محمد روزمه 57
3 احمد کهن سال 31
1 بهروز باشی 23

کلل

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 سکینه  غریبی 247
2 عباس استادی 236
3 خدابخش غریبی 208
1 بشیر غریبی 175

مل گاودان

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 حسین ایمان منش 74
2 رمضان حیدری 71
3 احمد زیارتی 52
1 غلامحسین فقیه خواه 43

 لاور شرقی

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 عارف زنوریان آزاد 181
2 غلامرضا  حسین پور 178
3 محمد سعیدیان مجرد 168
1 الیاس  رزمی 167

محمد آباد

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 عبدالکریم گرامی 368
2 حمید عابدی 364
3 سهیلا عبدلی آزاد 277
4 حمید میمدی 275
5 نصراله قائدی 231
1 بهمنیار تمیزی نژاد 208
2 رقیه  قاسمی 202
3 غلامرضا قاسمی 173

بادام زار

ردیف نام  نام خانوادگی تعداد رای 
1 حسین کدخدایی 39
2 حیدر قاسمی 19
3 اصغر بارانی 16
1 عسکر حیاتی 9
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:۳۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٤/۱٠

 

 

 

استعفا بخشدار شنبه

بخشدار شنبه از توابع شهرستان دشتی از استعفای سمت خود بنا به دلایل شخصی خبر داد.

ابراهیم درویشی بخشدار شنبه به دلایلی که گفته می‏شود عمدتاً شخصی بوده است، استعفا داد.

درویشی در گفتگو با فارس گفت: هر چند دی‌ماه سال‌گذشته استعفا داده بودم اما با استعفای بنده موافقت نشد و تاکید شد که انتخابات در پیش رو داریم و من به خاطر لبیک به امام خامنه‌ای برای خلق حماسه سیاسی ادامه خدمت دادم.

وی خاطرنشان‌کرد: پزشکان بر این باورند که استرس برای من مضر است و چند روزی است که حتی طرف چپ بدنم دچار مشکلاتی شده‌است و قادر نیستم زیاد حرف بزنم.

درویشی یادآور شد: از 23 خرداد ماه 90 با حکم وزیر کشور در بخشداری شنبه مشغول به خدمت شدم و روز گذشته نیز با استغفایم موافقت شد.

درویشی گفت: استغفایم عمدتا شخصی است.

انتقاد فرماندار دشتی از برخی مدیران کل استان
فرماندار دشتی با اشاره به ادامه امدادرسانی به زلزله‌زدگان شهرستان دشتی گفت: با وجود دعوت از چند تن از مدیران کل استانی، تنها سه مدیرکل در نشست هماهنگی مدیریت بحران حضور داشتند.

فارس؛ سیدعلی هاشمی در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران در بخش شنبه اظهار داشت: دعوت نامه‌ای به مدیران کل مرتبط با زلزله شنبه ارسال کردیم و توقع داشتیم شخصاً حضور داشته باشند، اما تنها سه مدیرکل هلال احمر، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) حضور داشتند و چند اداره‌کل در سطح معاونت در این نشست حاضر شدند.

وی افزود: با توجه به شرایط مناطق زلزله‌زده، مأموریت ما در این مناطق همچنان ادامه دارد و باید برای مشکلات مردم تدبیر کنیم و مدیران کل استانی هم باید این موضوع را مد نظر داشته باشند.

فرماندار دشتی تصریح کرد: بازدید مستمر از سوی مدیریت بحران استان از مناطق زلزله‌زده انجام می‌شود و گزارش‌های این بازدیدها می‌تواند در تسریع خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان مؤثر باشد.

هاشمی در پایان اضافه کرد: انتظار داریم دستگاه‌هایی که معتقد به انجام و یا اجرای پروژه‌های مختلف در مناطق زلزله‌زده شدند، نسبت به وظایف خود متعهد بوده و در کوتاه‌ترین زمان آن‌ را عملیاتی کنند.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٤۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٤/٩

 

بنده از بعضی مسوولین استان گلایه مند هستم

 

سید مهدی شهریاری  گفت: حقیر در زمان شهادت پدرم سید میر بهزاد شهریاری پنج سال بیشتر نداشتم وبه عنوان شاهد عینی وکوچکی از فعالیت شبانه روزی ایشان در راه خدمت به ملت حماسه آفرین وخدوم ونجیب با خبر بودم که عمر وی کفاف نکرد و توسط منافقین کوردل در دفتر حزب جمهوری به درجه شهادت نایل شدند.

دارای کارشناسی ارشد در رشته فقه ومبانی حقوق اسلامی هستم

فرزند ارشد شهید شهریاری افزود: بنده تحصیلاتم در دوران ابتدایی تا سوم در قم و از چهارم تا دبیرستان در شهرخورموج گذراندم و بعد از دوم متوسطه تا پایان کارشناسی علوم قرآنی در قم بودم و هم اکنون هم دارای کارشناسی ارشد در رشته فقه ومبانی حقوق اسلامی هستم و از 82 در قوه مققنه و به عنوان مسوول تدوین ضوابط اداری مجلس خدمت می کنم و دارای همسر و2 فرزند هستم.

ازتقدیرکردن به مردم محروم هستم

وی درارتباط با مراسم 7 تیر ومشکلات مراسم گفت: بنده در سال اول دوره نهم ریاست جمهوری احمدی نژاد با توجه با این که خاطره ای از طرف سید محمد خاتمی نقل قول کردم چون دوره اول مجلس با مرحوم پدرم  هم دوره بودند پس از آن من را از بیان خاطره و قرار گرفتن پشت تریبون و تشکر و تقدیر از مردم محروم کردند.

شهریاری اضافه کرد: در تاریخ دیده ایم اساتید وعلما ومراجع از ابن ابی الحدید معتزلی از خلیفه دوم وخیلی از کسانی که در تاریخ نقل قول می کنند ونمیدانم جرم وخطای بنده چه بوده که خاطره از کسی که 8سال رییس جمهور کشور بوده  نقل قول کرده ام.

برگزاری مراسم در مرکز شهر خورموج عرفا اشتباه بود

وی خاطرنشان کرد: مساله دیگر این که در ستاد 7 تیر نماینده ای حضور پیدا می کند که شوهر عمه ماست وعلی رغم این که مسایل را منتقل می کند ولی باز هرسال نظرات خانواده شهید وحتی نظرات دوستان ومسوولین دیگر در این ارتباط مورد توجه قرار نمی گیرد. شهریاری ادامه داد: مثلن همین مراسم امسال در اول بنا بود در خورموج برگزار شود که عرفا اشتباه است ومراسم معمولا در جوار شهدا وگلزار شهدا برگزار میشده و بدلایل عدم امکانات و برگزاری در سالنی در شهر خورموج از حیث عرفی درست نیست .

صحبت های ناطقین در سالن روشن ومفهوم نیست

وی افزود: مساله بعد مراسم را در سالن ورزشی که از لحاظ مهندسی برای ورزش ساخته اند و سنخیتی برای مراسم ندارد و دارای سقف سوله ای بلند ولامپ های قوی است که بر حرارت جلسه می افزاید وبه علت بلند بودن سقف این صدایی که از باندها پخش میشود در سقف پیچیده وبرای افراد وسط و آخر سالن صحبت های ناطقین روشن ومفهوم نیست واگر این مراسم در فضای باز و روبروی مزار شهدا برگزار می شد بسیار بهتر می بود.

مزارشهدا بخاطرعدم درب و پنجره مامن احشام شده است

شهریاری یادآورشد:  مساله دیگر یک ساختمانی بر مزار این شهدا در گلزار بحیری برپا کرده اند که متاسفانه این بنا وساختمان اولا از دور هیچ نماد اسلامی به ذهن بیینده متبادر نمی کند وشبیه ساختمانهای میان راه ساخته شده و مضاف براین که هیچ گونه پنجره یا شیشه ای درنظر گرفته نشده وقسمت های ورودی هیچ دربی ندارد ویک مشبک مشبک در دیوار هایش تعبیه شده که در طول سال از گزند باران وگرد وخاک شدید درامان نیست وکسی که وارد مزار بشود بسیار کثیف وآلوده است ودربی هم برایش تعبیه نکرده اند و شبها محل استراحت احشام شده  وجایی که مزار شهداست ومقدس است و مردم از اینها تبرک وتیمن می جویند مامن احشام شده است و بعضا قبور شهدا مورد هتک حرمت قرار می گیرد.

ازهمه کسانی که در برگزاری مراسم زحمت می کشند تشکر می کنم

وی ادامه داد: با تشکر وتقدیر از همه عزیزان ودست اندرکاران ومسولین استان وشهرستان که در انعقاد وبرقراری این یادمان ها در این هوای گرم حقیقتا زحمت می کشند  ولی متاسفانه به علت نادیده گرفتن بعضی مسایل ظریف و نصایح افراد مشفق اجر ضایع می شود.

بنده از بعضی مسوولین استان گلایه مند هستم

شهریاری گفت: بنده از بعضی مسوولین استان گلایه مند هستم حضور نمایندگان استان درادوار مختلف در دوره هفتم وهشتم ونهم بجز امسال که آقای پورفاطمی حضور پیدا کردند سایر نمایندگان به ندرت یک یا دوبار بیشتر ندیدم .

وی اضافه کرد: استاندارهای قبلی نیز همین طور واین دوره هم از معاون سیاسی سوال کردم گفت آقای حسنوند تهران رفته اند و این مراسم در وهله اول متعلق به خانواده شهید وشهرستان دشتی و استان بوشهر نیست.

شهید متعلق به استان وتاریخ اسلام و کشور است

فرزند ارشد شهید شهریاری تصریح کرد:  شهید متعلق به استان وتاریخ اسلام و کشور است واگر مسوولین برایشان شرکت کردن در مراسم کسانی که از جان مایه گذاشتن تاسرپا باشند شرکت کردن برایشان معذور است و مشکل است خب واقعا تاسف باید بخوریم.

مسئولین می توانند در طول سال برنامه ریزی کنند

شهریاری ادامه داد:این مراسم  در طول سال مشخص است ومسوولین می توانند برای برنامه ها و جلسات ودیدارهایشان برنامه ریزی کنند.

حضور مردم در این مراسم برای مسئولین حجت تمام است

وی یادآورشد: در حالی که مردم همیشه در صحنه دراوج مشکلات وگرفتاریها و گرما ودر اوج این غبارها که در سلامتشان به مخاطره می افتند حضور پرشور و پررنگ دارند  برای مسوولین حجت تمام است وباید مسوولین پیشرو باشند ودر زمان شداید مردم باید در صف جلو برای دفاع ولی در زمانهای عادی مسوولین باید در دفترها واتاق هایشان بنشینند.

حضور بعضی از مسئولین کم رنگ است

شهریاری افزود: علی رغم این که تشکر می کنم از مسوولین بابت زحماتشان ولی حضور بعضی مسوولین کم رنگ است ومردم مدام از ما بابت غیبت مسوولین سوال می کنند ومن هیچ جوابی برایشان ندارم.

مردم ایران حماسه سیاسی رهبررا محقق کردند

فرزند ارشد شهید شهریاری گفت: در این شرایط خاص جهانی ما تنها راهی که می توانیم ارواح شهدا را از خودمان راضی نگه داریم و راه آنها را ادامه دهیم خدمت خالصانه وشبانه روزی به مردم مسلمان وشهید پرور ایران است که حماسه سیاسی رهبر را محقق کردند وبا توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که همه وهمه به دولت جدید کمک کنند تا حماسه اقتصادی هم محقق شود تا بار مشکلات وگرانی ها بر دوش مردم برداشته شود.

منبع:شبکه خبر دشتی

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٠٤ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٤/٢

 

 

 

السلام علی ربیع الانام و نضره الایام

سلام بر بهار انسانها و سبزی دوران ها*

خیرات

هرساله با فرارسیدن چهاردهم شعبان ،در جنوب ایران و بالطبع دشتی طبق یکی از آداب و رسوب گذشته ،مردم دشتی برای رفتگان خاک خیرات تقسیم می کنند از برای قرائت فاتحه جهت طلب آمرزش...

امسال نیز به مانند سالهای ماضی مردم به واسطه خیرات یاد و خاطره مردگان خود را گرامی داشتند با خیرات هایی چون: حلوا ،زولبیا ،شکلات ،کیک و...

اما یکی از قدیمی ترین و ماندگار ترین خیرات ها حلوا ست. که هنوز با گذشت سالها اصالت خود را حفظ کرده و جایگاهش محفوظ داشته شده .هرچند که با توجه به طرز درست کردن مشکل آن رویکرد کمتری را نسبت به سالهای گذشته دارد اما کماکان محبوبترین خیرات ها  نزد دشتی ها حلوا ست.که با توجه به تنوع مواد اولیه و ساختار تشکیل دهنده هرکدام محبوبیت خاص برخوردار است. از جمله حلوا هایی که پخت آن در دشتی رایج است حلواهای: شکری ،خرمایی ،راشی ،برنجی ،بدنگی ،پسکی ،ترکی ،مسقطی ،انگشتی ،کنجدی و... است و همگی دارای مزه خاص خود هستند که می تواند ذائقه هر فردی را به کام کند. اما باید خاطر نشان شد که حلوا هایی به مانند بدنگی ،ترکی ،پسکی به دلیل قلق خاص نحوه دست کرن آن امروزه کمتر تولید می شود و فقط در خاطره ها باید آن را جستجو کرد و یا برای چشیدن آن باید نزد مادران دیروز و مادر بزرگ ها ی امروز رفت تا تجربه خوردن حلوای بدنگی را زنده نمایید.

الایحال حلوا خوردن و حلوا درست کردن تجربه ای است که نباید این روزها از دست داد.

+  به یاد اینکه عشق این بودیم که زودتر از مدرسه راهی خانه شویم تا سهمی از تقسیم خیرات را به عهده بگیریم..

+ هرگز نمی توان لذت نعلبکی (زیر) که با حلوا به خانه همسایه می رفت و با شیرینی دیگر جایگزین آن به سینی بر می گشت..

+ اینکه آخر کار به آنچیزی که در بشقاب و زیرت ارزانی می شود تنوع دارد یا خیر دغدغه ی کودکانه بود که هنوز یادش تو را دلخوش می کند..

+ لذت چشیدن و خوردن حلوا حین پخت و آماده سازی و قبل از پایان مراحلش با همه داغی و گرمای حلوا دیگر آیا بازخواهد گشت..

+ اینکه زولبیا این خیرات کم یاب غنیمتی بزرگ بود برای هرکودکی که زیرش پر از آن شود..

+ خوردن و خوردن انواع شیرینی ها با خیالی آسود از فردا تعطیل بی هر عوارضی و بیماری را نمی شود بیان کرد مگر چشید باشیم...

+ یاد همه زیر های رنگانگ چینی به خیر

یاد سینه های استیل و رومی که بر دستان کودکان از این کوچه به کوچه دگر دست به دست می شد..

یاد باد آن روزگاران یاد باد...

* زیارت حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:۳٠ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]