دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٢/٥/٢٧

 

به یاد اونایی که...

 

می رویم می مونیم هستیم بودیم شدیم می خواهیم.. گاهی نه، همیشه برخی کاربرد فعل هامون را مدیون یه کسانی هستیم که رفتند تا بمونیم تا بریم تا باشیم بی تعارف هم هست این هستنه راستی که رفتنه اونا اصله موندنه...

روز گذشته برابر بود باسالگرد ورود آزادگان سرافراز به مهین مان به همین دلیل با یادآوری وشادباش خواستم بگم چه بسیار اسرا که دردوران اسارت به شهادت رسیدند و در این باب یادی کنیم از شهید تندی بزرگوار...

" تازه مجروحمان را در آمبولانس گذاشته بودیم تا به عقب ببریم که یک موشک ما را هدف گرفت. چشم «محمد»، رفیق امدادگرمان، ترکش خورد. و این، آغاز سفری دیگر شد. روزهای نخست، در اردوگاه، نماز خواندن هم عقوبت داشت. محمد را به خاطر نماز شبهایش شکنجه میکردند. گویا اینک در گوشهای اتاق 2 در قاطع 2 اردوگاه 13 رمادی نشسته و با آرامش قرآن میخواند. اهل خورموج (استان بوشهر) بود. پدر و برادرش روزهای آغازین جنگ در خرمشهر اسیر شده بودند. شوهرخواهرش هم اسیر بود، باز از خنده روییاش کاسته نمیشد. تا می گفتیم «محمد آقا»!، می گفت: آقا فقط مولایم علی است. چون ناراحتی قلبی گرفته بود، نامش در فهرست اسرای تعویضی بود؛ اما بعثیها اسمش را خط زدند. روز 25 رمضان (سال 68ش) از ساعت 5 عصر که حمله ی قلبی اش شروع شد، سر سجاده اش شروع کرد به قرآن خواندن. سر و صدا که کردیم نگهبان عراقی آمد و شروع کرد به فحش دادن. پافشاری کردیم. رفت که پزشک را خبر کند. فحش میداد و می گفت: بگذارید بمیرد، به درک!

«محمد تندی» تکیه بر دیوار زده بود و لبهایش تکان می خورد. اشک از چشمهایش قطره قطره میریخت که افطار، سر سفره ی ساکنان بهشت. پزشک عراقی که آمد، دیر شده بود.

محمد شهید شده بود."


 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱٥ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٥/٢٥

 

 

 

وزیر کشور:شرایط کنونی برای تقسیمات کشوری پاسخگو نیست

روزگذشته بی شک یکی از روزهای مهم سال جاری بود روزی که پس ازچهارروزمتوالی بررسی نظرات موافق و مخالف نمایندگان مجلس شورای اسلامی تکلیف 15وزارتخانه دولت مشخص شدتا 3وزارتخانه دیگر تا اطلاع ثانوی که حداکثر 3ماه خواهد بود با سرپرست مدیریت شوند.در این بین اما هدف از طرح این یادآوری که مطمنن همه در جریان آن بوده وهستند اشاره به سخنان قابل تامل وزیر کشور بود که به مواردی اشاره نمود که سخن و بحث روز دشتی گپ هم هست و به نوعی اصلی ترین دغدغه این روزهای دلسوزان دشتی مان و آن بحث تقسیمات کشوری که در سخنرانی دکتر رحمانی فضلی وزیر (پشنهادی سابق)کشور در صحن علنی مجلس به عنوان یکی از دغدغه های نمایندگان بیان کردند که:

 مسئله بعدی تقسیمات کشوری است شرایط کنونی برای تقسیمات کشوری پاسخگو نیست و اتفاقاتی افتاده است که حتی قانون سال 62 که الان جاری است هم اجرا نمی‌شود یقیناً ما باید طرح جامع تقسیمات کشوری را با سرعت آماده کنیم و به استحضار شما نمایندگان برسانیم و با تأیید شما آن را عملیاتی نماییم  "

حال اینکه چه شود در این راستای تجزیه دشتی،خود مبحثی دگرست اما همین بس که وزیری که متولی این امر هست این کار را بواسطه دغدغه نمایندگان از اولویت های کاری خود در نظر گرفته است و یا اینکه سید پورفاطمی ما چه رویه را دنبال کند در این مجادله غیرمتعارف و چه موضعی بگیرد را به روزهای پیش رو وا می گذاریم...

شما دعوتید به دیدن " خانه سرهنگ "

مقرر است تئاتر " خانه سرهنگ " که برای جشنواره ماه حوزه هنری استان در خورموج کارشده است امروز جمعه عصر به ساعت19در سالن ارشاد فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج اجرا شود به همین دلیل و بی هیچ تقبل بهایی شما دعوتید به این نمایش که اجرا اصلی آن در جشنواره در روز دوشنیه آنهم به ساعت19 در سالن تبلیغات اسلامی بندر بوشهرخواهد بود برای جشنواره بیست ودوم تئاتر ماه البته..

جدول اجراهای بیست و دومین جشنواره تئاتر "سوره ماه

در این نمایش که ابراهیم شاکری مطلق کارگزدانی کرده مهرزاد آل بویه عبدالشاهی مهندی شیخیانی و خانم دهباشی ایفاگر نقش خواهند بود به نویسندگی نمایش نویس بوشهری علی اکبرکنعانی..

آغاز ساخت مدرسه دخترانه در باغان
در آیینی با حضور فرماندار و شماری از مدیران استانی و شهرستانی روز پنجشنبه عملیات اجرایی مدرسه دخترانه سه کلاسه شهدای بانک رفاه کارگران در روستای زلزله زده باغان دشتی آغاز شد.

به نقل از ایرنا؛ فرماندار دشتی در این آیین اظهار کرد: این پروژه در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع با اعتبار سه میلیارد ریال ساخته می شود.

سید علی هاشمی افزود: احداث این مدرسه در یک طبقه و با مشارکت بانک رفاه کارگران و خیرین مدرسه ساز آغاز شده است.

آغاز اجرای چمن مصنوعی در شهر شنبه
معاون امور عمرانی استانداری گفت: برای رفاه حال زلزله زدگان بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی و حل مشکلات آنان کارهای مهم انجام شده است.

ایرنا؛ شاپور رستمی گفت: در بخش برق رسانی احداث شبکه فشار ضعیف به طول ۴۰ کیلومتر، شبکه فشار متوسط به طول ۴۰ کیلومتر وخط دو مداره به طول ۲۵ کیلومتر از جمله طرح‌های مهم برق‌رسانی در بخش شنبه و طسوج است.

وی اضافه کرد: برای اجرای طرح های برق رسانی در مناطق زلزله زده دشتی ۷۲ میلیارد ریال هزینه شده است.

رستمی اظهارکرد: در بخش تربیت بدنی نیز پایان عملیات احداث چمن مصنوعی روستای سنا با ۹ میلیارد ریال اعتبار و آغاز عملیات اجرایی چمن مصنوعی شهر شنبه با شش میلیارد ریال اعتبار از جمله اقدامات انجام شده در این مناطق است.

وی بیان کرد: چمن مصنوعی درویشی با دو میلیارد ریال اعتبارآماده افتتاح است و سالن چند منظوره سنا نیز با هشت میلیارد ریال اعتبار بزودی افتتاح می‌شود.

معاون امور عمرانی استانداری در ارتباط با پروژه‌های بخش راه شنبه و طسوج نیز گفت:اجرای عملیات شانه سازی، نصب علایم، لکه گیری، اصلاح شیب شیروانی، ریزش برداری و آواربرداری، جابجایی، نصب تابلو و بنر از جمله اقدامات صورت گرفته در بخش راه بوده است.

عدم توجه به زلزله زدگان دشتی از سازمان سنجش تا دفترچه!!

خبرگزاری فارس نوشت: با توجه به مندرجات دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 92-93 که در اختیار داوطلبان مجاز به انتخاب رشته قرار گرفته است در سهمیه مناطق محروم و مناطق زلزله‌زده نامی از استان بوشهر برده نشده است.

چرا آقایان نماینده از عدم تخصیص سهمیه مناطق محروم زلزله‌زده به داوطلبان آزمون سال 1392 در استان بوشهر خاموش نشسته‌اند.

با توجه به مندرجات دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 92-93 که در اختیار داوطلبان مجاز به انتخاب رشته قرار گرفته است در سهمیه مناطق محروم و مناطق زلزله‌زده نامی از استان بوشهر بجز گروه آزمایشی ریاضی نیامده است در حالی که مناطق زلزله‌زده و محروم آذربایجان شرقی در تمام گروه‌های آزمایشی دارای سهمیه ویژه هستند.

این درحالی است که مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی فاقد چنین سهمیه‌ای است و حال سوال اینجاست چرا نمایندگان و مسئولان استان پیگیر این مسئله مهم نیستند.

با توجه به اینکه استان بوشهر قطب انرژی و اقتصادی ایران اسلامی است اما از اکثر امکانات محروم است این هم یکی از هدایایی است که سازمان سنجش نیز به مناطق زلزله زده و محروم استان بوشهر اهدا کرده است.

واقعا چرا برخی می‌خواهند استان بوشهر را از همه چیز محروم کنند چه کسی باید پاسخگوی مردم فهیم، ولایتمدار، عالم پرور استان بوشهر به ویژه شهرستان دشتی باشد.

از شخص آقای پورفاطمی نماینده مردم شریف شهرستان‌های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی این سوال را داریم که چرا تاکنون نسبت به این دهان کجی مسئولان سازمان سنجش اقدامی انجام نداده‌اند.

هر چند مردم زلزله‌زده و محروم آذربایجان نیز محق هستند و ما مخالف سهمیه مردم این دیار نیستیم ولی مردم محروم و زلزله‌زده استان بوشهر نیز این را حق خود می‌دانند چرا سهمیه استان بوشهر را در این امر مهم حذف کرده‌اند.

 اتاق بوشهر در مناطق زلزله زده مدرسه می سازد
 رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بندر بوشهر از انعقاد قرار داد اتاق ایران به مرکزیت اتاق بازرگانی بندر بوشهر جهت احداث دو باب مدرسه در روستاهای زلزله زده شهرستان دشتی خبر داد.

علی اکبر شریف پور بوشهری در گفتگو با «خلیج فارس» اظهار داشت: به دنبال پیگیری های مستمر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر در راستای کمک رسانی به زلزله زدگان شهرستان دشتی که تشکیل ستاد کمک رسانی به زلزله زدگان در اتاق بوشهر یکی از اقدامات بود، طرح بازسازی مدارس مصوب شد.

وی افزود: در همین زمینه هفته گذشته آقایان دادور و میلانی زاده به  نمایندگی از اتاق بازرگانی ایران به همراه مدیرکل و کارشناسان اداره کل نوسازی مدارس استان ضمن حضور در مناطق زلزله زده شهرستان دشتی، از دبستان های 6 کلاسه شهید رجبی واقع در شهر شنبه و دبستان شهید حاجیانی واقع در شهر کاکی بازدید به عمل آوردند.

شریف پور بوشهری افزود: به دنبال کارشناسی مسئولان اداره نوسازی مدارس استان مبنی بر اینکه برای اتمام بازسازی این  دو مدرسه  و فراهم نمودن بستر لازم جهت بهره برداری آن در مهرماه سالجاری، مبلغ 7 میلیارد ریال برآورد هزینه صورت گرفته، بعد از هماهنگی و رایزنی، این مبلغ مورد توافق قرار گرفت و قرارداد ساخت دو مدرسه از سوی اتاق بازرگانی بندر بوشهر به نمایندگی از اتاق ایران منعقد شد.

به گفته وی، در هفته جاری نیز مبلغ دو میلیارد ریال اولیه جهت احداث این دو باب مدرسه پرداخت شد.

شریف پور در پایان بیان کرد: امیدوارم بار دیگر زنگ مدارس در شهر شنبه و روستاهای زلزله زده دشتی نوازشگر گوش هایمان باشد و شاهد شور و شوق نونهالان و آینده سازان فردای کشور باشیم، از این رو اتاق بازرگانی بوشهر در این راستا مشارکت کرد و در نظر داریم این مهم را در آینده نیز دنبال کنیم.

احتمال انتقال بازی های ایرانجوان خورموج به شهرستان دیگر!
سرپرست تیم فوتبال ایرانجوان خورموج گفت: تیم فوتبال ایرانجوان خورموج در شرایط آرمانی خوبی قرار دارد که در صورت حمایت، این تیم به لیگ دسته دوم فوتبال کشور صعود می‌کند.

حسن غریبی در گفت‌وگو با فارس گفت:  به دلیل آماده نبودن استادیوم تختی خورموج، مشکلاتی برای همه تیم‌های فوتبال از جمله تیم ایرانجوان ایجاد شده است، چراکه این ورزشگاه تا امروز برای برگزاری بازی‌ها آماده نشده است.

سرپرست تیم فوتبال ایران‌جوان خورموج ادامه داد: نماینده فدراسیون فوتبال که به زودی به استان بوشهر و شهرستان دشتی سفر خواهند کرد، قطعاً با این شرایط فعلی استادیوم تختی خورموج برای برگزاری مسابقات فوتبال مخالفت خواهد کرد.

وی ادامه داد: این استادیوم برای تیم‌ها، داوران و حتی برای ناظر فدراسیون فوتبال رختکن ندارد، جایی برای آبخوری در آن وجود ندارد و فاقد سرویس‌های بهداشتی است.

غریبی خاطرنشان کرد: پیگیری‌های زیادی انجام داده‌ایم، اما تا به حال هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این موضوع نگرانی هایی را درباره انتقال بازی های نماینده دشتی در لیگ دسته سوم کشور در شهرستان دیگر را برای فوتبالدوستان پیش آورده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه حدوداً 20 روز دیگر مسابقات لیگ دسته سوم فوتبال آغاز می‌شود باید در جهت رفع مشکلات استادیوم تختی خورموج چاره‌اندیشی شود.

سرپرست تیم فوتبال ایرانجوان خورموج اذعان داشت: ایرانجوان خورموج در لیگ دسته سوم کشور به عنوان نماینده استان بوشهر است و باید شرکت‌های نفتی، گازی و پتروشیمی و مسئولان اقتصادی از تیم‌های استان حمایت بیشتری کنند.

غریبی در پاسخ به این سئوال که وضعیت تیم ایرانجوان را در حال حاضر چگونه ارزیابی می‌کنید؟ متذکر شد: تیم در وضعیت خوبی است و تاکنون 25 جلسه تمرین داشته‌ایم، دو بازی تدارکاتی تا امروز انجام شده است و تیم از شرایط آرمانی خوبی برخوردار است.

وی در پایان با بیان اینکه از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار نیستیم، تأکید کرد: تاکنون برای رفع مشکلات مالی تیم ایرانجوان کمکی صورت نگرفته است که با توجه به وضعیت جسمانی تیم در صورت حمایت مالی به راحتی می‌توانیم به مرحله بعد و حتی لیگ دسته دوم کشور صعود کنیم.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٥/۱٠

 

نارضایتی غالب دشتی های از تفکیک شهرستان دشتی

 

چند هفته‌ای است که بحث تفکیک شهرستان دشتی قوت گرفته و تعدادی از مردم این شهرستان به‌ویژه در شهر خورموج مرکز این شهرستان نارضایتی خود را با این تصمیم عنوان کرده‌اند.


به گزارش خبرنگار مهر، تفکیک تعدادی از شهرستان‌های استان بوشهر در روزهای اخیر باعث ایجاد بحث‌های بین افراد موافق و مخالف این تفکیک شده که بحث تفکیک شهرستان‌های تنگستان و دشتی بیش از دیگر شهرستان‌ها مطرح است، دو شهرستانی که تا چند سال پیش یک شهرستان بوده‌اند و حال به چهار شهرستان تبدیل می‌شوند.

در سال‌های اخیر بخش‌ها و شهرستان‌های بسیار زیادی در استان بوشهر تفکیک شده‌اند و شهرستان‌ها و بخش‌های جدید ساخته شده که هدف اصلی تفکیک آنها نیز توسعه استان بوشهر و استقرار امکانات و ادارات مختلف در این شهرستان‌ها و بخش‌های جدید بوده است ولی با گذشت سال‌ها هنوز هم این زیرساخت‌ها توسعه نیافته است.

در حالیکه بحث برای تشکیل شهرستان‌ها و بخش‌های جدید در استان بوشهر هر روز بیش از گذشته قوت می‌گیرد، باید به این مسئله بیاندیشیم که آیا زیرساخت‌های لازم برای استقرار ادارات جدید این مناطق فراهم شده است و یا تنها به دلیل نفوذ برخی افراد خاص، شهرستان‌ها و بخش‌های جدید تشکیل می‌شوند.

در حالی بحث بر سر تفکیک شهرستان دشتی شدت گرفته است که بسیاری از مسئولان و مردم این شهرستان نارضایتی خود را از این موضوع ابراز کرده‌اند و خواستار عدم تفکیک این شهرستان هستند.

تفکیک شهرستان دشتی چیزی برای خورموج باقی نمی‌گذارد

مختار پزشک منتخب اول شورای اسلامی خورموج در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: بحث تجزیه شهرستان دشتی من 10 سال پیش آن را مطرح کردم ولی وقتی آن را مطرح کردم مورد تمسخر مسئولان استان و شهرستان قرار گرفتم.

وی افزود: زمانی که روستاهای حوزه بخش مرکزی به بخش کاکی واگذارشد من با آن مخالفت کردم زیرا تاکید ما این بود که تقسیم بندی عادلانه صورت نگرفته است.

منتخب اول شورای اسلامی خورموج ادامه داد: عدم مدیریت کارآمد در استان و شهرستان باعث شد تا این کار صورت بگیرد زیرا هدف اصلی این مدیران بقای در پست بود.

پزشک خاطرنشان کرد: استان ما در یک فقر مدیریتی بسر می برد و همین باعث شد تا شهرستان‌ها یکی پس از دیگری از بین برود.

وی افزود: من در سخنرانی های تبلیغاتی خودم اعلام کردم تابلو حوزه های استحفاظی بعضی از شهرستان های همجوار جابجا شده و در نزدیک مرکز شهرستان نصب کرده اند ولی هیچ عکس العملی از سوی مسئولان شهرستان دیده نشد.

پزشک یادآورشد: این ها نتیجه کارهای مسئولین سابق شهرستان است بارها گفته شد اما هیچ وقت به آن اهمیت ندادند. من یک سوال از نماینده شهرستان دارم که با تجزیه شهرستان دشتی، برای خورموج جز روستاهای زیزا تا روستای کلل که یک منطقه شوره زارآنهم برای چراندن شتراست، چه چیزدیگری برای آن باقی می ماند؟

تفکیک شهرستان دشتی همه ظرفیت‌ها را از ما می‌گیرد

عضو منتخب اول شورای اسلامی شهر خورموج گفت: آقای رئیس جمهور، اقای استاندار و آقای نماینده اگر شهرستان را تجزیه کنید دریا، پارس شمالی، نفت سنگین کوه مند، کوه سیاه و ... از ما گرفته می شود و دیگر چیزی برای این شهرستان باقی نخواهد ماند.

وی خطاب به فرمانداران گذشته یادآورشد: بیایید و به مردم شهرستان دشتی جواب بدهید. آقای سید محمد مهدی پورفاطمی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی این سوال را دارم که شما طبق کدام اصول می خواهید این کار را انجام دهید، نرم جمعیت را به کجا تنزل داده اید، منابع را چگونه می خواهید تقسیم کنید.

وی بیان داشت: مسبب اصلی این تجزیه را مسئولان سابق و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی می دانم، که چنانچه این کار عملی شود ما جز محرومیت و بدبختی چیزی دیگری نخواهیم داشت و متاسفانه مدیران حال حاضر ما هم نسبت ان بی تفاوت هستند.

پزشک گفت: در زمان جمهوری اسلام ایران، زمانی یک مدیر محبوبیت دارد که طبق خواسته مردم و شهر حرکت کند. علت در چیست که امروز فاصله بین مردم و مسئولان در شهرستان ایجاد شده و این معضل بزرگی است و من این سوال را از فرمانداردارم که چرا تا کنون ساکت نشسته‌‌اند.

وی اضافه کرد: در آستانه هفته دولت قرار داریم من از فرماندار شهرستان انتظار دارم که بیایند برای مردم این مسئله را شفاف سازی کنند.

پزشک خاطرنشان کرد: به عنوان منتخب مردم از مسئولان خواهش می کنم وقتی شخصیتی از استان و ... به شهرستان آمد خیلی از هم تعریف و تمجید نکنید و این است که ما امروز به بن بست رسیده ایم که نتیجه ای جز خاری و ذلت برای شهرستان نمی بینیم.

منتخب اول شورای اسلامی خورموج اذعان کرد: با تجزیه شهرستان دشتی ، این شهرستان آینده ای نخواهدداشت.

پزشک گفت: من به عنوان منتخب مردم، از منطقه جنوب غربی کشور در استان بوشهر از هیئت محترم دولت استمداد می طلبم از تجزیه شهرستان دشتی جلو گیری کنند.

تجزیه شهرستان دشتی هیچ امتیازی برای بخش کاکی و شهرستان دشتی ندارد

وی خطاب به پورفاطمی گفت: همه ما از نماینده انتظارداریم بنشینند منابع اقتصادی و نیروی انسانی شهرستان را در نظر بگیرند و نباید دیگاه نماینده این باشد که بیاید یک شهرستان را از منابع معدنی و دریایی محروم و یک شهرستان را تکیه گاه خود قراردهد.

پزشک افزود: تجزیه شهرستان دشتی هیچ امتیازی برای بخش کاکی و شهرستان دشتی نخواهد داشت.

وی یادآورشد: این حرکت از پایه اشتباه بوده است  و ما این را از نماینده می خواهیم که شهرستان دشتی را از این بن بست نجات دهند و این تفاوت ها و اختلافات بین شهرستان و بخش را رعایت کنند و بعد به نتیجه آن فکر کنند.

درخواست منخبین شورای خورموج از استاندار/ مانع تفکیک دشتی شوید

شش نفر از اعضای منتخب شورای اسلامی دشتی در نامه‌ای خطاب به استاندار بوشهر خواستار جلوگیری از تجزیه شهرستان دشتی شدند. در بخشی از این نامه آمده است: در روزهای اخیر در پی انعکاس خبری مبنی بر تجزیه شهرستان فرهنگی  و مذهبی دشتی موجی از نگرانی و دلواپسی افکار عمومی شهرستان دشتی را مشغول خود کرده است که با عنایت به بی سابقه بودن آن بازبینی این انتزاع و توقف آن نخستین و فوری‌ترین خواسته مردم این شهرستان است.

در ادامه این نامه آمده است: به این دلیل در تقسیم بندی اولیه حوزه بخش کاکی و خورموج که باعث شده تمام رونق اقتصادی از جمله خلیج فارس، پارس شمالی، معدن نمک و خیلی از موارد اقتصادی دیگر شهرستان به خود کاکی واگذارشده در ضمن کوه سیاه که متعلق به خورموج است و دارای پتانسیل‌های بالقوه‌ای مانند چاه نفت و معدن‌های گران قیمتی مثل اورانیم است نیز از دست شهرستان دشتی خارج شده است ضمن اینکه از جنوب شهرستان هم تفکیک جغرافیایی صورت گرفته است.

این نامه می‌افزاید: با این تقسیم بندی که صورت گرفته از دریا تا منابع اقتصادی گرفته از حوزه شهرستان دشتی حذف شده است و چیزی جز فقرو تهیدستی برای مردمان این شهرستان در آینده چیزی نخواهد بود

این نامه یادآورمی‌شود:  جناب آقای حسنوند ضمن امید به تداوم حضور حضرتعالی در استان باید توجه داشت که دیر یا زود دوره مدیریت جنابعالی در سطح استان پایان می‌پذیرد و در سنگرهای دیگر در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهید بود که امید است همواره موفق باشید و از این رو هر گونه اقدام و حرکت در مدت باقیمانده که موجب ایجاد التهابات اجتماعی و فرهنگی شود زیبنده مدیری خادم و ارزشگرا همچون شما که در همین مدت کوتاه خدمت نامی نیک از خود به جای گذاشته‌اید نیست.

این نامه اضافه می‌کند: با توجه به اینکه بحث انتزاع اخیر و التهابات ناشی از آن هر چند مدت یکبار در شهرستان‌های مختلف استان در حال وقوع است به نمایندگی از مردم شریف و ولایت مدار شهرستان دشتی و بنا به درخواست‌های مکرر ساکنین این منطقه و توابع اطراف از حضرتعالی خواهشمندیم دستور توقف تجزیه جغرافیایی شهرستان دشتی را صادر فرمایید.

در پایان این نامه آمده است: ضمن یادآوری تاکید حضرتعالی بر اتحاد و همدلی مردم استان بوشهر با توجه به اینکه این تفکیک جغرافیایی که یقینا تفکیک عقاید و هنجارها و از بین رفتن همدلی حاضر را در پی خواهد داشت که این امر خواسته شما نیست امید است شان جنابعالی و دولت محترم با خاطراتی مکدر خدشه دار نشود و تصمیم و اقدام حضرتعالی برگ سبز دیگری بر خدمات ارزنده دولت‌های نهم و دهم باشد.

نگاه‌ها به تصمیمات آخرین نشست هیئت دولت

این در حالی است که گفته می‌شود که در آخرین نشست دولت دهم که روز چهارشنبه هفته جاری در مشهد برگزار می شود به احتمال فراوان جدیدترین تقسیمات استان بوشهر که پیش از این تمامی مراحل کارشناسی آن در وزارت کشور نهایی شده است تصویب خواهد شد.

بر اساس اطلاعات رسیده احتمالا بخش‌های ساحلی از تنگستان و کاکی از دشتی به شهرستان‌های جدید تبدیل می‌شوند تا استان بوشهر دارای 12 شهرستان شود و شهرهای چغادک در شهرستان بوشهر به همراه شهر آباد در تنگستان به مرکز بخش تبدیل می‌شوند.

روستای جائینک در تنگستان، دویره و شهرک عالیشهر در شهرستان بوشهر نیز به شهر تبدیل خواهند شد که به عنوان زیرمجموعه بخش چغادک قرار خواهند گرفت.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:۱٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٥/٥

 

 

 

واکنش دوباره امام جمعه خورموج از تجزیه دشتی

امام جمعه خورموج گفت: من امام جمعه مرکز شهرستان دشتی هستم و وظیفه من است که مسایل عمومی شهرستان دشتی را پیگیری کنم. اگراین منطقه شرایط ، زمینه و جمعیت متناسب با شهرستان شدن داشته باشد هیچ مخالفتی با شهرستان شدن کاکی ندارم.

فارس؛ حجت الاسلام عبدالحسن در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خورموج با اشاره به اجرای طرح‌های توسعه‌ای در سواحل شهرستان دشتی گفت: بشارت داده شده است که در آینده نه چندان دور شهرستان دشتی صاحب  اسکله، گمرک لاوری و بندر می‌شود و سه فاز از پارس شمالی نیز به شهرستان دشتی اختصاص می‌یابد.

وی افزود: این طرح‌های توسعه‌ای درآن شهرستان جدید که بنا است راه اندازی شود قرار می‌گیرد که این خسارتی برای شهرستان دشتی محسوب می‌شود.انشاالله با اجرایی شدن این طرح، شهرستان دشتی هم دچار خسارت تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و صنعتی نشود.

وی اضافه کرد: اگر این اتفاق بیفتد شروع شهرستان از روستای کلل تا قبل از حسین زایری خواهد بود و مجموع شهرستان خلاصه ای در این مجموعه خواهد شد.

امام جمعه خورموج تصریح کرد: این خسارت برای شهرستان دشتی است و ما نمی توانیم این گونه از کنار این قضیه عبور کنیم .

وی افزود: نه دعوت به تجمع و نه ایجاد مسئله و تنش در جامعه کرده ایم و روش و راه قانونی خودش را پیگیری کرده ایم و باز هم از مجامع مختلف دانشجویی، علمی، اساتید دانشگاه، بازاری، شورای اسلامی و همه عزیزانی که دلسوز این مسئله هستند پیگیری و درخواست می کنیم روش های مسالت آمیزی را پیگیری کنند.

امام جمعه خورموج گفت: از اظهار نظر دوستان که در سایت های مختلف هم موافق، مخالف و هم آنهایی که با لعن تند نظر داده بودند تقدیر و تشکر می کنم و خداوند توفیق دهد همه ما وظیفه خودمان را در مراحل و مقاطع مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی به نحو احسن انجام دهیم. 

برق در سنا قربانی گرفت

مدیر اداره برق شهرستان دشتی گفت: برق جان یک جوان در این شهرستان را گرفت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ مسعودخالقی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: یک جوان 26 ساله به دلیل بی‌احتیاطی هنگام کار دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

وی گفت: این جوان با هویت مشخص که حدود 26 سال سن داشت بعد از روستای سنا روی خط برق در حال کار کردن بوده که یکی از سیم‌ها از پیش او در رفته بود با سیم برقدار اتصال پیدا می‌کند.

خالقی خاطرنشان کرد: هر چند شوک وارده به این جوان شدید نبود، اما باعث فوت او شد.

مدیر اداره برق شهرستان دشتی اضافه کرد: هم زمان یکی دیگر از دوستان او نیز دچار همین اتفاق شد، اما مشکلی برای او پیش نیامد.

وی اذعان داشت: این کارگر زخمی نیازمند نوار قلب هم نشد و در حال حاضر مشغول به کار است.

خالقی در پایان یادآور شد: این کارگر از شرکت افشان سرای پاسه است که در دشتی مشغول کار بود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:۱٢ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٥/۱

 

از هر دری سخنی

 

درحالیکه نیمه ماه مبارک رو سپری می کنیم ...و درحالیکه گرما وشرجی به معنای واقعی باهم دارن خودشون رو به ما معرفی می کنن و غالب شدن بر هر کار وفعالیتی  ورطب های نوبرانه برنخل ها خودرانمایان کرده ند و شدند میوه ثابت سفره هامان به طور مختصراشاراتی می کنم به برخی از خبر ها ومناسبت های دشتیاتی...

ضمن آرزوی قبولی و طاعات و عبادات توجه شما رو به این مطالب جلب می کنم:

گرگیشو دشتیاتی

شبی رو که پیش رو داریم شب گرگیشو یا شب گرگشو بود که هرساله دقیقن در چنین شبی یعنی شب پانزدهم  ماه مبارک طبق رسم و رسومات ویژه که یادگار اسلاف دشتی هاست در جنوب استان به صورت خودجوش برپامی شود هرچند این سنت دیرین و جذاب بیشتر در بندردیر و تا حدی بندرکنگان برپاست که توسط دشتی های به سایر نقاط گسترش یافته و حتی پارا فراتر از مرزهای جغرافیایی  گذاشته به طوری که در کشورهای کویت و بحرین نیز این مراسم سنتی برگزار می شود طبق آیین همیشگی...شاید بشود برای یادآوری دشتی ها همین که گفته بشه کافیه:
کودکانی رو متصور شوید که از چند شب قبل کیسه های پارچه ی خاصه و یا گونی هایی رو مهیا می کندد برای شب گرگشو وبعد از افطار کیسه به دست و دست جمعی با شور و اشتیاق زاید الوصفی که فقط باید دید تا با وسعت آن پی برد رهسپار خونه به خونه و کوچه به کوچه شهر و روستای خود می شوند درب خانه ها که به صدا در می آید بواسطه شناخت همه منتظرکودکانند تا با پیاله ی حاوی بیسکویت شکلات نقل و نبات پفک وژله کودکان رو پذیرا باشند به ترتیب از کودکان پذیرایی می شوند با ریختن و دادن این تنقلات..بعد از این این صدای دلنشین کودکان است که در کوچه غلغله می کند: " خونه ی گچی .... پر همه چی "
اما اگر خانه ی باشد که در این امر سهل انگاری نماید در پذیرایی این کودکانن که با این آوا ازش پذیرایی می کنند: "خونه ی گدا ... هیچی ش ندا" و "خونه ی دراز .... پر گی گراز"
این حکایت محله به محله ادامه می یابد تا پاسی از شب پانزدهم تا سرانجام کودکان با کیسه ها پر از مایحتاج بدست آورده راهی منازل خود شوند و با نشان دادن آن به اعضا خانواده به اصطلاح پزدهند و روزهای آتی رو با حکایت شب فوق و خوردن آنچه بدست آورده اند روزگار رو به شادی پیوند بزنند
البت ناگفته نماند هستند کسانی که با ریختن آب از بالای در و یاد دادن پشکل به هرانگیزه ی کودکان رو پذیرا می شوند که این خود جزدلخوری ایجادشده عایدی دیگر ندارد

یکی از نکات جالب توجه گرگیشو اینه که بسیاری اون رو با هالووین شبیه می دونن چرا که در اون مراسم هم کودکان با لباس های عجیب و غریب برای جمع آوری تنقلات به خانه های می روند این مراسم که هرساله در 31اکتبر درایالات متحده بریتانیا ایرلند و اسکاتلند به طور عمده برگزار می شود ریشه مذهبی ودینی داشته که امروزه دچار دگرگونی هایی هم شده است.

انشالله خونتون گچی و پر از همه چی!

جوان دشتیاتی در مجله همشهری جوان

در شماره415 هفته نامه همشهری جوان و در صفحه ثابت آن یعنی "جوان ایرانی" به یکی از جوانان نخبه دشتی پرداخته بود و درآن از چند منظر به ذکر خصوصیات و اخلاق ایشان پرداخته بود.

 

و آن جوان فرهیخه جناب دکتر ابوالحسین رزمی نیا بوذند فرزندچاهگاه بخش شنبه شهرستان دشتی،دکتر رزمی نیا که دانش آموخته دکترای مهندسی برق قدرت از دانشگاه تربیت مدرس می باشد. دراین صفحه از دکتر رزمی نیا به عنوان یکی از جوان ترین اساتید دانشگاه های ایران یادشده بودچرا که هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس است و به نوشته این صفحه با توجه به علاقه همیشگی دکتر رزمی نیا در دانشگاه فیزیک تدریس می کند.

 

دکتر رزمی نیا که سابقه مدیریت مرکز رشد وفناوری دانشگاه خلیج فارس را درکارنامه خود دارد هم اکنون به عنوان رابط دانشگاه و صنعت نیز در دانشگاه خلیج فارس مشغول به فعالیت هستند.

ایشان فرزند غلامحسین فرزند کدخداسردار رزمی دانش اموخته کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شاهرود می باشند که با کسب رتبه 2درآزمون دکترادانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شدند.بدنیست بدانیم دکتر رزمی نیا سابقه تدریس در دانشگاه صنعتی شیراز و انجام پروژه هایی در عسلویه را دارند.

وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت روزافزون فرزندان دشتی را در تمام عرصه های علمی و معنوی خواستار است.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]