دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٢/٩/٢٩

 

رهاورد مرد دشتی

 

متنی که در ادامه می خوانیم فقط یه حسه یه نوشتاره دلی..
ب یاد همه صف هایی که برای نفت ایستادیم...
برای بوی نوستالژی همه بخاری های نفتی...
ب یاد روح همه مردانی که سوغاتشان گرما بخش زندگی مان شد در این شب های سرد...
از مهر و آبان گذر کردیم به مانند همه سالهای رفته بر عمرمان از فصل کوخت و حدر و لهمیر از قوس و بارون پاییزی تا رسیم در این آستانه فصل سرد به این روزهایی که باد زوزه کشان دیارمان را در می نوردد شمالی وار و سوز می دهد به زندگیمان و بر طبل سرما می کوبد مردانه و ما را فرا می خواند ب خانه به جایی دنج و گرم ب خانواده، اما در این میان شب هایش روزگار دیگری دارند شب های دشتی سوت وکورتر از همیشه اند. ساعتی چند از غروب نگذشته که کسی در کوچه "پراک" هم نمی زند همه در خانه ها و تو می روی به سال هایی دور به آن سال هایی که غالب مردان دشتی آن سوی آبهای دریای پارس دور از خانه و کاشانه در تقلای نان وآبی بودند برای اهل وعیال خود ودر این سامان باد که زوزه می کشید گویی غولک های ولات به صدا درآمده باشند در این تنهایی های همه گیر فقط شب نشینی بود دوای درد این دوری ها... و در این شب نشینی ها_دیگر کم یاب_یکی پای ثابت بودو آن یکی از تهفه های ارزنده ازآب گذشته این مردان ساعی، وسیله ی بود که در این شب ها به داد می رسید و گرما می داد به خانه های دشتی ها...و چه بسا با دیدنش اهل و عیال یاد مرد سفر کرده خود به آنسوی آب می افتادند...
آری حرف از بخاریست و بی شک این بخاری ژاپنی با برند فوجیکا(FUJIKA) همراه همیشگی این ماه های سرد دشتی ها بوده و کماکان هست هرچند ردپایش کمرنگ شده باشد به واسطه گازکشی ها،گران شدنش،حضورنمونه های تقلبیش و..اما هنوز هست این ره آورد مردان دشتی از برای شب های سرد اهل و عیالشان...


چه زحمت ها که پای دراوردن نفت واسش نکشیدیم با "بمپو"یا..چه "موتو"ها که روش کباب نکردیم..چه لباس ها که باهاش خشک نکردیم و البته نسوزوندیم!..چقدغذاها که باهاش بعمل نیومد..چه پوست پرتقال و نارنگی که سمت توری شعلش نچلوندیم ..چه دعواها که واسش نکردیم  که نزدیکش بشینیم!..چه مشق ها که پاش ننوشتیم..چه نون ها که باش گرم نکردیم..چه جمع گرمی بود دور بخاری آ...
امید همه دشتی ها در هر جا که هستین شب یلداتون و همه شبای زندگیتون مثه بخاری های فوجیکا اصل ژاپونی جمعتون گرم گرم باشه...
پ.ن:
+ بدنیست بدانیم برند فوجیکا در سال1947 در ژاپن کار خود را با تولید این نوع بخاری که سوختش نفت سفید است استارت می زند.
+ طبق آمار خود تولید کننده طی این سال ها با میانگین تولید وصدور500هزار بخاری در سال تا کنون قریب به 200میلیون عدد از این نوع بخاری ها را تولید و صادر کرده است.
+نسل اول بخاری های فوجیکا اواخر دهه40خورشیدی به خانه های دشتی ها وارد شد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۱٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٩/٢٥

 

 

 

دلیران دشتی قهرمان نیم‌فصل لیگ دسته اول

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، تیم دلیران دشتی شامگاه یکشنبه در یک بازی خانگی که در سالن چند منظوره شهید توسلی خورموج برگزار شد شکوفا صنعت کرمان را شکست داد.

هر چند دلیران دشتی در ست اول با نتیجه 21 بر 17 از تیم شکوفا صنعت پویا کرمان جلو بود اما بازی را با نتیجه 27 بر 25 به حریف واگذار کرد.

در ست دوم که تیم دلیران دشتی با نتیجه 16 بر 13 از تیم حریف جلو افتاد برای 14 دقیقه بر اثر قطع برق سالن بازی متوقف شد که با شروع مجدد بازی این تیم دلیران دشتی بود که موفق شد با نتیجه 25 بر 13 از سد تیم شکوفا صنعت پویا کرمان بگذرد.

در گیم سوم بازی نیز هر چند تیم دلیران دشتی 21 بر 16 از مهمان خود جلو افتاد اما این تیم کرمان بود که موفق شد خود را به امتیاز 19 برساند و در پایان این ست نیز تیم والیبال دلیران دشتی به خود آمد و با نتیجه 25 بر 23 تیم حریف را شکست داد.

در ست چهارم تیم دلیران دشتی بود که با تشویق ممتد تماشاگران خود موفق شد با نتیجه 25 بر 19 تیم والیبال شکوفا صنعت پویا کرمان را مغلوب و قهرمانی نیم فصل لیگ والیبال دسته اول کشور را از آن خود کند.

دلیران دشتی ظرفیت لیگ برتر را دارد
سرمربی تیم والیبال دلیران دشتی گفت: این تیم پتناسیل و ظرفیت لازم برای حضور در لیگ برتر را دارد اما مسئولان و مردم باید همچنان از این تیم حمایت کنند.

علی نقدی در حاشیه مسابقه والیبال دلیران دشتی و شکوفا صنعت پویا کرمان از سری مسابقات والیبال دسته اول کشور جام ولایت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دشتی اظهار داشت: این پیروزی که قهرمان نیم فصل لیگ دسته اول کشور جام ولایت را از آن خود کردیم را به مردم خوب شهرستان دشتی و استان بوشهر تبریک می‌گویم.

سرمربی تیم والیبال دلیران دشتی افزود: بچه‌های ما شروع خوبی داشتند اما در آخر گیم اول بازی تمرکز لازم را از دست دادند.

وی ادامه داد: آن چیزی که از بازیکنان انتظار داشتم نبودند و حتی تعویض کردیم اما جواب نداد و آن کارهای که از بازیکنان می‌خواستم نتوانستند بدرستی پیاده کنند و تیم کرمان از اشتباهات ما استفاده کرد و ست اول را برد.

نقدی خاطر نشان کرد: گیم بعدی را به راحتی بردیم و قطع برق هم به نفع کرمان شد و گیم سوم ما اجازه نمی‌دادیم به امتیاز لازم برسند.

وی ضمن تبریک قهرمانی نیم فصل تیم والیبال دلیران دشتی به مسئولان و همه مردم یادآورشد: در نیم فصل دوم کار ما بسیار مشکل‌‎تر از نیم فصل اول است و همه مسئولان باید به این تیم کمک کنند تا ما بتوانیم این روند را ادامه دهیم تا بتوانیم قهرمان شویم و در پلی آف بتوانیم از میزبانی خورموج استفاده کنیم.

سرمربی تیم والیبال دلیران دشتی گفت: با حضور پرشور جوانان و تماشاگران، تنها تیم والیبال که نماینده استان بوشهر در لیگ دسته اول کشور است می‌تواند به لیگ برتر راه یابد.نقدی تاکید کرد: این تیم پتانسیل لیگ برتری را دارد فقط مسئولان و استاندار به این تیم کمک کنند تا ما بتوانیم بچه‌ها را شارژ روحی کرده و آنها را برای بازی‌های نیم فصل دوم آماده کنیم.

وی در پاسخ به اینکه برای ادامه بازی‌های مرحله بعد چه برنامه‌هایی دارید افزود: ما همین روند را ادامه خواهیم داد و در دو پست بدنبال جذب بازیکن هستیم زیرا دو بازیکن بومی پشت خط زن ما مصدوم هستند.

نقدی بیان داشت: باید دو بازیکن را جایگزین آنها کنیم و نیاز به یک بازیکن سرعت‌زن داریم تا به دو بازیکن سرعتی تیم کمک کنند.

وی نقش تماشگران را فوق العاده عنوان کرد و گفت: از سال 70 تاکنون در والیبال هستم و چند سالی است که مربی هستم اما هیچ تماشاچی مثل خورموجی‌ها ندیده‌ام که اینقدر مودب باشند و تیم خود را تشویق کنند و این جای تقدیر و تحسین دارد و باید قدر این تماشگران را دانست.

راه اندازی پارک پرندگان و  زمین فوتبال ساحلی در خورموج
شهردار خورموج از راه‌اندازی پارک پرندگان و احداث زمین فوتبال ساحلی در خورموج خبر داد.

احمد شیخیانی در گفت‌وگو با فارس در دشتی اظهار داشت: با همکاری شورای شهر راه‌اندازی پارک پرندگان، و احداث زمین فوتبال ساحلی در محل پارک مفتون در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: راه‌اندازی پارک پرندگان در شهر خورموج گامی مهم در راستای آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان، جوانان و مردم به طبیعت و یک کار فرهنگی و تبلیغی محیط زیستی است.

شیخیانی خاطرنشان کرد: شهرستان دشتی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است و با راه‌اندازی این باغ پرندگان در شهر خورموج به دلیل تنوع گونه‌های مختلف می‌تواند بر جذابیت‌های مناطق گردشگری شهرستان بیفزاید.

شهردار خورموج خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های فرهنگی ورزشی شهرداری خورموج با همکاری تمام اعضای شورای اسلامی احداث زمین فوتبال ساحلی است.

شیخیانی افزود: بر اساس توافقات و برنامه‌ریزی انجام شده با شورا این زمین فوتبال ساحلی در محل پارک مفتون خورموج احداث می‌شود.

2 زمین لرزه در کاکی
بامداد امروز دو زمین‌لرزه حوالی شهر کاکی در شهرستان دشتی را لرزاند.

در آستانه اذان صبح امروز زمین لرزه‌ای به بزرگی 3.7 دهم ریشتر در عمق 20 کیلومتری زمین کاکی به وقوع پیوست.

این زمین لرزه در 16 کیلومتری مرکز کاکی و 20 کیلومتری بردخون رخ داد که خوشبختانه خساراتی در پی نداشته است.

همچنین ساعت 1:06 دقیقه بامداد امروز زمین لرزه 3.3 ریشتری در عمق 18 کیلومتری زمین کاکی را لرزاند.

زمین لرزه صبح امروز که در آستانه اقامه نمازصبح به وقوع پیوست موجب شد تا مردم این دیار قبل از اقامه نماز صبح نماز آیات را به جایی بیاورند.

سرپرست بخشداری کاکی در گفت‌وگو با فارس در دشتی گفت: این زمین لرزه خساراتی در پی نداشته است.

اسدالله حاجیانی افزود: ستاد بحران آماده هرگونه حوادث غیر مترقبه است.

اشتغال 600 نفر در سایت پرورش میگوی مند
 مدیر اتحادیه پرورش دهند گان میگو مند دشتی گفت: سایت پرورش میگوی مند زمینه اشتغال مستقیم 600 نفر به خصوص جویندگان کار روستاهای دهستان کبگان را فراهم کرده است .

مدیر اتحادیه پرورش دهند گان میگو مند دشتی گفت: سایت پرورش میگوی مند زمینه اشتغال مستقیم 600 نفر به خصوص جویندگان کار روستاهای دهستان کبگان را فراهم کرده است .
علی حاجبی  در گفت وگو با خبرنگاران افزود:سایت پرورش میگوی مند شمالی وشرقی شهرستان دشتی به دلیل شرایط خاص اقلیمی منطقه واستفاده ازآب های رودخانه مند ودریا ،یکی از بهترین وبا کیفیت ترین میگو های پروشی دراستان بوشهروجنوب کشورراتولید می کند.
وی یادآورشد:در دو سایت مند شمالی وشرقی 41مزرعه به مساحت 900هکتار پرورش میگو وجود دارد که تنها 34 مزرعه فعال هستند .
مدیر اتحادیه پرورش دهندگان میگوی مند دشتی اضافه کرد: یکی از مشکلات عمده پرورش دهنده گان این سایت نداشتن شبکه برق سراسری است که برقدار شدن سایت های پرورش میگو موجب افزایش تولید این آبزی وکاهش شدید هزینه تولید خواهدشد.
حاجبی گفت: درخواست همه پرورش دهنده گان میگو این سایت ازدولت این است که اگریارانه ای به پرورش دهندگان میگو می پردازد آن را یک جا صرف پروژه برقرسانی به سایت های میگو درمند دشتی کنند تا این یارانه برای همیشه به خزانه دولت برگردد و نیازی به پرداخت هرسال یارانه نباشد.
حاجبی افزود: در صورت برقدار شدن سایت مند وحل مشکل آبرسانی به مزارع ما می توانیم در سال آینده تمام 41مزارعه را وارد چرخه تولید میگو کنیم که موجب اشتغال زایی بیشتر می شود.
وی اضافه کرد:پیش بنی می شود امسال یکهزارو 600تن میگو از این سایت برداشت شود که نسبت به سال قبل 50 درصدافزایش دارد و درصورت فعال شدن تمام مزارع سایت تا دوهزار تن نیز قابل برداشت است.

دهستان کبگان باید بخش شود
امام جمعه کاکی شهرستان دشتی گفت:ما ضمن حمایت و استقبال از حضور استاندارجدید بوشهر خواستار تحقق خواسته های به حق مردم این بخش ازجمله ارتقای دهستان کبگان به بخش هستیم.

ب نقل از ایرنا؛ حجه السلام محمد محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرکاکی با تبریک انتخاب یک نیرویی بومی و شایسته برای استانداری بوشهر افزود: بخش کاکی با داشتن ظرفیت های بسیار در زمینه کشاورزی، ساحل، شیلات و نفت وگاز متاسفانه هنوز آن طور که شایسته و حق مردم است توسعه نیافته است.

وی اضافه کرد: ما خواسته های به حق مردم را در زمنیه های مختلف جمع بندی ومکتوب کرده و درهمین هفته خدمت استاندارمحترم تقدیم خواهیم کرد و ضمن دعوت ازایشان برای سفربه کاکی انتظارداریم عقب ماندگی های این بخش را جبران شود.محمدی بیان کرد: از خواسته های به حق مردم بخش کاکی راه اندازی یک مرکز آموزش عالی دراین بخش است که باید زیرساخت های آن فراهم شود.

آغاز برداشت گوجه فرنگی از مزارع منطقه کاکی
مدیر مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی بخش کاکی گفت: برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل از چهار هزار و200هکتار مزارع بخش کاکی استان بوشهر آغاز شد.

حیدر دهقانی درگفت وگو با ایرنا افزود: کاربرداشت گوجه فرنگی تا اواخر فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت وپیش بینی می شود بیش از 200 هزارتن گوجه فرنگی از مزارع این منطقه برداشت و روانه بازار مصرف شود.وی اضافه کرد: محصول برداشت شده علاوه بر انتقال به مناطق مختلف کشور به کشورهای آسیای میانه و عراق نیز صادر می گردد.

دهقانی تصریح کرد: بیش از دو هزار نفر به صورت ثابت و چهار هزار نفر به صورت کارگر فصلی در مزارع گوجه فرنگی این منطقه مشغول به کار هستند و کشاورزی این بخش نقش بسیارمهمی دراشتغال ودرآمدزایی مردم بخش کاکی دارد.

مدیر مرکز تروج وخدمات جهاد کشاورزی بخش کاکی اضافه کرد: وجود اراضی زراعی بسیار مستعد و حاصلخیز شرایط بسیار مناسب و مطلوبی را برای توسعه و گسترش روز افزون فعالیت های کشاورزی در این منطقه ایجاد و بخش کاکی را به عنوان مهمترین قطب کشاورزی شهرستان دشتی واستان بوشهر تبدیل کرده است.

شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی با جمعیتی حدود 12هزار نفر در 120 کیلومتری مرکز استان بوشهر واقع است و جایگاه ممتازی از نظر تولید محصولات خارج از فصل در استان بوشهر و کشور دارد.


 افزایش تعداد «کل و بز» در منطقه شکار ممنوع کوه‌مند

رئیس اداره محیط زیست دشتی از افزایش کل و بز در منطقه شکار ممنوع کوه‌مند دشتی خبر داد.

ب نقل از فارس؛ مصطفی رشیدی اظهار داشت: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی استان بوشهر بر اساس اهداف سازمانی و به منظور بررسی و برآورد جمعیت وحوش منطقه با همکاری سایر ادارات حفاظت محیط زیست استان بوشهر اقدام به سرشماری وحوش منطقه شکار ممنوع کوه مند کرد.

وی ادامه داد: نتیجه این سرشماری نشان دهنده رشد قابل ملاحظه‌ای از تعداد پستانداران وحشی در منطقه است.به گزارش فارس، رشیدی خاطرنشان کرد: مامورین یگان حفاظت شهرستان دشتی نیز طی ماموریت انجام گرفته در منطقه کشت و از توابع روستای سنا اقدام به دستگیری یک نفر متخلف شکار پرندگان وحشی و کشف و ضبط تعداد 9 قطعه پرنده کبک و تیهو شد.وی افزود: پرونده تکمیل و جهت مسیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع و پرندگان نیز در طبیعت رها سازی شدند.


 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳۸ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٩/۱٩

 

 

 

افتتاح انجمن خوشنویسی شهرستان دشتی

پیرو پیگیری های صورت گرفته سرانجام امروز عصر با حضور جمعی از محمودی رئیس ادراره ارشاد دشتی و جمعی از خوشنویسان شهرستان  انجمن خوشنویسان  در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج کار خود را شروع کرد.

در این افتتاحیه سید محمد جعفری ضمن دریافت مدرک درجه ممتازی خود رسمن ریاست انجمن را عهده دار شدند و مقرر شد اطلاع رسانی پذیرش عضو در شهرستان صورت گیرد.و طبق اطلاع رسانی جعفری رئیس انحمن خوشنویسان بنا بر این شد شد اگر تعداد هنرجویان به تعداد 15 نفر برسد در تاریخ 29 آذر ماه آزمون عالی و ممتاز نیز در خورموج برگزار شود.

انجمن اطلاعات تکمیلی را در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد.

زلزله  ی در شنبه

پیرو زلزله هایی که طی هفته گذشته به طور مستمر و تقریبا بطور میانگین در شبانه روز دشتی را لرزاند امروز نیز زمین لرزه‌ای به بزرگی 4.1 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) "شنبه" برا لرزاند.

 به نقل از به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران؛ زمان این زمین لرزه ساعت ۱۰:۲۹:۲۹.۵ با قدرت 4.1 ریشتر در "شنبه" بوشهر ثبت شده است.

احداث مدرسه شهید درج در مناطق زلزله زده شنبه توسط پتروشیمی پردیس
پروژه ساخت مدرسه راهنمایی شهید درج در روستای شنبه که توسط شرکت پتروشیمی پردیس در حال انجام می باشد، تاکنون 28 درصد پیشرفت داشته است که طبق برنامه زمان بندی امید است تا اوایل تابستان سال آینده به پایان برسد.

به نقل از روابط عمومی این پتروشیمی؛ لازم به توضیح است که تمامی نقشه ها و مدارک فنی ساخت از طریق اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان بوشهر که خود ناظر بر ساخت نیز می باشد، تهیه و مناقصه احداث بر اساس آنها برگزار گردید.
کلنگ احداث این مدرسه در تیرماه امسال به زمین زده شد و تا آغاز سال تحصیلی 93 -94 به بهره‌برداری خواهد رسید. هزینه ساخت این مدرسه که در 866 متر مربع زیربنا و با 1500 متر مربع محوطه سازی، به صورت شش کلاسه ساخته می‌شود، بالغ بر 2/1 میلیارد تومان می باشد.

 اختصاص 900 میلیون برای بهسازی کلانتری های دشتی
فرمانده انتظامی استان بوشهرگفت: 9میلیارد و950میلیون ریال برای بهسازی وتجهیز وتوسعه کلانتری ها وتاسیسات انتظامی شهرستان دشتی اختصاص یافت.

سردار حیدر عباس زاده در گفتگو با ایرنا افزود:حل مشکلات کلانتری ها وتوسعه امکانات وتجهیزات یگان های انتظامی از برنامه های اولویت دار نیروی انتظامی استان بوشهر است.

وی بیان کرد: با این اعتبار ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان دشتی بهسازی و ساماندهی خواهد شد.

عباس زاده گفت: کلانتری های شهرخورموج، پاسگاه انتظامی روستای سناء وکلانتری شهر کاکی نیز بهسازی، نوسازی وساماندهی می شود.

فرمانده انتظامی استان بوشهر افزود: کار ساخت پاسگاه انتظامی شهر زلزله زده شنبه که براثر زلزله بیستم فروردین امسال تخریب شده بود در دوطبقه در دست اجرا ست که امیدواریم هرچه زودترآماده بهره برداری شود.

اجرای سد باغان
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: سد باغان با ۱۳۵ میلیارد تومان در مدت ۴ سال در استان بوشهرساخته می‌شود.

به نقل از تسنیم؛ شاپور رجایی با بیان اینکه  تامین به موقع آب کشاورزان استان بوشهر از اساسی ترین اولویت های  شرکت است اظهار کرد: کشاورزان استان به دلیل خشکسالی های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده اند که امسال با تدابیر لازم نسبت به بهبود وضعیت آب کشاورزان اقداماتی در دست اجراء است.

وی ایجاد سدهای جدید به منظور ذخیره سازی روان‌ آب‌ها را از اولویت های این مجموعه  دانست و خاطرنشان کرد: با تلاش انجام گرفته به زودی زمینه اجرایی شدن چهار سد دالکی، دشت پلنگ، باغان و باهوش فراهم می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه بیش از 600 میلیارد تومان برای اجرای سدهای مذکور سرمایه‌گذاری می شود تصریح کرد: تامین آب شرب، تامین آب صنعتی و همچنین تامین آب لازم و مورد نیاز کشاورزی از اهداف مهم ایجاد سدهای مذکور است.

رجایی به اجرای سد باغان در منطقه دشتی پرداخت و گفت: ساخت این سد از طریق فاینانس توسط یکی از شرکت‌های خارجی اجراء می شود و توافقنامه‌های لازم با پیمانکار و مجری سد باغان منعقد شده است.

وی اجرای این طرح را منوط به تصویب شورای اقتصاد  اعلام کرد و افزود:در اجرای ساخت سد باغان 135 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود که با  ساخت آن در مدت 4 سال ضمن تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی در مهار سیلاب‌های فصلی منطقه موثر است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر میزان آب تنظیمی این سد را حدود 20 میلیون متر مکعب  دانست و خاطرنشان کرد:  پنج میلیون متر مکعب از این آب  به بخش کشاورزی پایین‌دست شهرستان‌های دشتی و جم و 10.5 میلیون متر مکعب نیز به شرب و صنعت و مابقی  به الزامات زیست‌محیطی  اختصاص دارد.

آغاز مرحله دوم بازسازی واحدهای مسکونی شنبه
سرپرست بخشداری شنبه ( Shonbeh) وطسوج دشتی گفت: درمرحله دوم بازسازی واحد های مسکونی آسیب دیده از زلزله بیستم فروردین امسال در این بخش کار ساخت 377 واحد مسکونی آغاز شد.

 علی زارعی درگفت وگو با ایرنا یادآورشد: در مرحله اول بازسازی واحد های مسکونی بخش زلزله زده شنبه و طسوج دشتی یکهزارو 238 واحد مسکونی که به طور کامل تخریب شده بودند، بازسازی و تحویل مالکان آنها شدند.

وی افزود: هم اکنون بخشی از اهالی شهرها و روستاهای این بخش زلزله زده در خانه های جدید و بازسازی شده خود ساکن سده اند.

زارعی اضافه کرد: درمرحله دوم واحد های مسکونی بازسازی می شود که درحادثه زلزله خسارت کمتری دیدند.

وی گفت: امیدواریم با توجه به تجربه ساخت واحد های مسکونی در مرحله اول کارساخت واحدهای مسکونی مرحله دوم با سرعت بیشتری اجرا شود و هرچه زودتر این منازل نیز به صاحبان آنها تحویل شود.

زارعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اکنون پروژه های عمرانی زیادی در بخش زلزله زده شنبه و طسوج در زمینه های ورزشی، نوسازی مدارس، بهداشت ودرمان، فرهنگی در دست ساخت است.

براثرحادثه زلزله بیستم فروردین امسال در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی بیش از سه هزار واحد مسکونی آسیب دید.

دلیران‌ دشتی صدرنشینی را از دست داد
هفته هفتم مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های دسته یک کشور با هشت دیدار پیگیری شد و دلیران دشتی بوشهر با شکست برابر ذوب آهن صدرنشینی را از دست داد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ هفته هفتم لیگ دسته یک والیبال در شهرهای کرج، اردکان، خورموج، تهران، ارومیه، اهواز، درفول و ملکان پیگیری شد.

در گروه یک این رقابت ها تیم دلیران دشتی بوشهر که جایگاه نخست را در اختیار داشت سه بر دو مغلوب ذوب آهن اصفهان شد و به رتبه دوم جدول آمد. تیم پیشگامان شفق سه بر یک مغلوب شکوفا صنعت پویا در اردکان شد.

شهرداری کرج که هفته پیش استراحت داشت، در سومین بازی گروه یک این هفته در برابر گل گهر سیرجان سه بر یک شکست خورد و عقاب نیز در بازی خانگی سه بر یک مغلوب شهرداری پیشوا شد. تیم پاس قوامین در این هفته استراحت داشت.

جدول رده بندی گروه یک در پایان هفته ششم لیگ دسته یک به قرار زیر است:

1- پیشگامان شفق اردکان 17امتیاز
2- دلیران دشتی بوشهر 16 امتیاز
3- گل گهر سیرجان 13 امتیاز
4- ذوب آهن 11 امتیاز
5- پاس قوامین 9 امتیاز
6- شهرداری پیشوا 5 امتیاز
7- شکوفا صنعت پویا 6 امتیاز
8- عقاب تهران دو امتیاز
9- شهرداری کرج دو امتیاز

راه‌اندازی دانشگاه پیام نور کاکی در سال آینده
رئیس دانشگاه پیام نور خورموج گفت: با توجه به فراهم بودن امکانات دانشگاه پیام نورکاکی در سال آینده راه اندازی و دانشجو پذیرش می‌کند.

به نقل از تسنیم؛ سجاد سجادی درجلسه هیئت موسس دانشگاه پیام نور کاکی اظهار کرد: با توجه به استعداد های منطقه، نیروی انسانی متخصص وهمجواری با پارس جنوبی ایجاد دانشگاه پیام نور خواسته بحق مردم وجوانان این بخش است که باید محقق شود.

وی با اشاره به اینکه بخش کاکی ظرفیت های تاسیس و راه اندازی دانشگاه پیام نور را دارد تصریح کرد: با توجه به فراهم بودن امکانات امیدواریم دانشگاه پیام نورکاکی در سال آینده راه اندازی و دانشجو پذیرش کند.

سجادی افزود: هیئت موسس دانشگاه پیام نور کاکی باید نیازهای اولیه این دانشگاه را حداکثر برای سه سال تامین کند.

رئیس دانشگاه پیام نور خورموج  نقش و راه‌اندازی مرکز آموزش عالی در کاکی را یادآور شد و گفت:با توجه اهمیت تربیت نیروی متخصص انتظار داریم با تاسیس این دانشگاه، رشته های مرتبط با نفت وگاز ایجاد شود تا نیازهای تخصصی شرکت‌های نفتی و گازی استان بوشهر تامین شود.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٩/۱۱

 

 

 

دیدار گرم سید طاها با دکتر روحانی رئیس جمهور میهن

ماندگاری دلیران دشتی در صدر

هفته ششم مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های دسته یک کشور دیروز یکشنبه دهم آذرماه با هشت دیدار پیگیری شد و تیم های فولاد عظیمی گنبد و دلیران دشتی بوشهر با شکست حریفان خود در صدر دو گروه این رقابت ها ماندند.

در گروه یک این رقابت ها تیم دلیران دشتی بوشهر در سالن امام علی (ع) سیرجان به پنجمین پیروزی خود دست یافت و گل گهر سیرجان را سه بر یک شکست داد تا همچنان در صدر جدول این گروه بماند.

گل گهر سیرجان یک – دلیران دشتی بوشهر3
(22-25، 25-21، 24-26 و 17-25)

دلیران دشتی در هفته هفتم رقابت ها درخورموج میزبان ذوب آهن اصفهان هستند که  درجایگاه چهارم جدول قرار دارد.

جدول رده بندی گروه یک در پایان هفته ششم لیگ دسته یک به قرار زیر است:
1-    دلیران دشتی بوشهر 15 امتیاز
2-    پیشگامان شفق اردکان 14امتیاز
3-   گل گهر سیرجان 10 امتیاز
4-   ذوب آهن 9 امتیاز
5-   پاس قوامین 9 امتیاز
6-   شکوفا صنعت پویا 6 امتیاز
7-    شهرداری پیشوا 5 امتیاز
8-    عقاب تهران دو امتیاز
9-    شهرداری کرج دو امتیاز

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٤:٥٠ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٩/۸

 

 

 

باز جانم  میهنم  استانم  لرزید...

چه تلخ حدیثیست در این دیار نخل و خورشید هنوز داغ دل دشتی ام تازست که دشتستان مان داغدار می شود...

بی شک تسلیم تسلیت و تسلا زبان حال زلزله زدگان دشتستان است،پس با نهایت تاثر به شما بزرگواران تسلیت عرض کرده امید در پناه وتسلیم الهی خود تسلای دردمان باشد...

خبرهایی از اعتبارات عمرانی در دشتی از زبان استاندار

 فارس؛ فریدون حسنوند در جمع مسئولان شهرستان دشتی اظهار داشت: قبلا اعتباراتی معادل چهار میلیارد و 500 میلیون تومان به شهرستان دشتی اختصاص یافته بود.

حسنوند گفت: از نماینده شهرستان دشتی و تنگستان تقدیر می‌کنم که روی خیلی از موضوعات پیگیری و مکاتبه داشتند.

وی افزود: در رابطه با خرید رادیولوژی بیمارستان زینبیه مبلغ 400 میلیون تومان، سونوگرافی 150 میلیون تومان، ساخت شبکه بهداشت 200 میلیون تومان و دستگاه سی تی اسکن 500 میلیون تومان اختصاص داده شد.

حسنوند گفت: برای بهسازی ورودی شهر خورموج تا فلکه خالو حسین 200 میلیون تومان، تعریض خروجی خورموج از بیمارستان زینبه تا نزدیک محمد آباد 400 میلیون تومان برای شهرداری پول دادیم.

وی تصریح کرد: برای تعریض خیابان بیمارستان به طرف جنوب شهر 800 میلیون تومان برای راه و شهرسازی، تعریض محور کاکی به بادوله 500 میلیون تومان، دولت آباد - زیارت 300 میلیون تومان، کاکی - شیخیان 200 میلیون تومان اختصاص یافت.

حسنوند افزود: برای آسفالت معابر و خیابان‌ها برای شهرداری 100 میلیون تومان، محور ناصری به شنبه 200 میلیون تومان و استادیوم خورموج 200 میلیون تومان، استادیوم کاکی 100 میلیون تومان، تغذیه مصنوعی امور آب 100 میلیون تومان، آبخیزداری منابع طبیعی 100 میلیون تومان، طرح هادی 300 میلیون تومان، آبرسانی به چهار روستای ساحلی شهرستان دشتی 500 میلیون تومان اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: برای شهرداری کاکی 400 میلیون تومان، شهرداری شنبه 200 میلیون تومان، حوزه‌های علمیه 200 میلیون تومان، مرکز خدمات کاکی 100 میلیون تومان، مرکز خدمات شنبه 100 میلیون تومان، چمن کردلان 200 میلیون تومان، جاده ورودی وراوی 150 میلیون تومان، سوله‌های ورزشی بسیج 200 میلیون تومان، پارک بانوان 100 میلیون تومان و مصلای نماز جمعه خورموج و کاکی هر کدام 100 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافت.

حسنوند در ارتباط با دانشکده علوم انسانی شهرستان دشتی نیز گفت:  برای دریافت مجوز این دانشکده معاونان استاندار پیگیری خواهند کرد و 150 میلیون تومان اعتبار برای این امر اختصاص یافته است.

از زبان فرماندار

فرماندار شهرستان: در مناطق زلزله زده کار بازسازی تعداد یک‌هزار و 237 واحد به انجام رسیده و بازسازی 377 واحد دیگر در فاز دوم اجرا خواهد شد.

هاشمی به پروژه‌های دیگری مانند احداث و بهره برداری از خط دو مداره برق شنبه، بازسازی 69 کلاس درس و هفت مدرسه، 16 مسجد، شش حسینیه، سه امامزاده، سه خانه بهداشت و دو زمین چمن مصنوعی و طبیعی اشاره کرد.

وی از تخصیص شش‌میلیارد تومان اعتبار برای عمران روستایی شنبه، باغان، چاهگاه، سنا، درویشی و کردلان خبر داد .

فرماندار شهرستان دشتی ادامه داد: 3.3 درصد اعتبارات شهرستان به بخش بهداشت و درمان اختصاص داده شده است.

هاشمی تامین دستگاه رادیو لوژی دیجیتال، سی تی اسکن، سونوگرافی و تعمیر شبکه بهداشت را ضروری برشمرد.

وی یادآور شد:44 میلیارد ریال از اعتبارات شهرستان به بخش حمل ونقل اختصاص یافته است و برای پروژه‌های محور بادوله – کاکی، ناصری – شنبه و خروجی و ورودی شهر خورموج و تبدیل آب‌نماهای محور دولت آباد زیارت به پل و تکمیل جاده شیخیان کاکی، وراوی به اعتبار نیاز است.

فرماندار دشتی با ذکر این مطلب که در حوزه عمران شهری وروستایی امسال 11 میلیاردو 518 میلیون تومان تامین اعتبار شده است تکمیل پروژه های آبرسانی به روستاهای ساحلی و تکمیل پارک بانوان شهرستان را از موارد مهم نیاز مند اعتبار در این حوزه برشمرد.

هاشمی تصریح کرد: در حوزه آموزش و پرورش یک‌میلیارد و 600 میلیون تومان تامین اعتبار شده است که برای اتمام استخر دانش آموزی نیاز به اعتبار بیشتری است.

آینن معارفه شهردار کاکی
 آئین معارفه شهردار جدید کاکی عصرروز دوشنبه با حضورفرماندار دشتی، امام جمعه  و سایر مسئولین شهر در سالن کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار شد.
طبق انتخاب اعضا شورا کاکی غلامحسین محمدی نیا که به عنوان شهردار کاکی منصوب شده بود معارفه شد.

محمدی نیاسابقه بخشداری شنبه وطسوح و شهردار آبدان،تنگ ارم را درکارنامه خود دارد.

تولید 70تن عسل در دشتی

مدیر جهاد کشاورزی دشتی گفت: زنبورداران بومی و مهاجر این شهرستان درچهار ماه گذشته 70 تن عسل از کندوهای خود برداشت به بازارمصرف عرضه کرده اند
امرالله احمدی روز سه شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: شهرستان دشتی با داشتن موقعیت بسیار خوب اقلیمی، قابلیت های مهم کوهستانی، جنگل های بسیار خوب درختان کنار وبادام کوهی، گیاهان دارویی ومراتع غنی یکی از بهترین نقاط استان بوشهر برای پرورش زنبور و تولید عسل است.

احمدی افزود: این شهرستان سالانه پذیرای بیش از 25هزار کندوی زنبور عسل در مناطق دشت پلنگ، دشت لاور شرقی، کوه سیاه ، منطقه سرمک، دهوک، پشت پر، شنبه، باغان وکوه مند وبیرمی است.

وی اضافه کرد: اکنون 150 نفر زنبوردار که بیشتر مهاجر از استان های اصفهان، فارس، چهارمحال بختیاری وکهکیلویه وبویر احمد هستند بیش از هفت ماه ازسال را برای تولید عسل در این شهرستان فعالت می کنند.

دلیران دشتی در صدر به پیش می روند

هفته پنجم مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های دسته یک کشور روز چهارشنبه ششم آذرماه با هشت دیدار پیگیری  شد و سه بازی گروه دوم در پنج ست برگزار شد که نشان از رقابت نزدیک آنان در این هفته بود.

دلیران دشتی نیز که میزبان شهرداری کرج بودند توانستند با اقتدار با برد شیرین سه بر یک به ژیروزی دست پیدا کنند:

دلیران دشتی بوشهر 3– شهرداری کرج یک
(25-14، 25-22، 21-25 و 25-22)

جدول رده بندی گروه یک در پایان هفته پنجم لیگ دسته یک به قرار زیر است:
1-    دلیران دشتی بوشهر 12 امتیاز
2-    پیشگامان شفق اردکان 12امتیاز
3-   گل گهر سیرجان 10 امتیاز
4-   پاس قوامین 8 امتیاز
5-   ذوب آهن اصفهان 6امتیاز
6-   شکوفا صنعت پویا 4 امتیاز
7-    شهرداری پیشوا 4 امتیاز
8-    عقاب تهران 2 امتیاز
9-    شهرداری کرج دو امتیاز

دلیران دشتی در ادامه مسابقات لیگ در هفته ششم یکشنبه در شهر سیرجان مهمان تیم گل گهر سیرجان خواهند بود.

عشایر دشتی

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر گفت: هزار و800 خانوار عشایر در شهرستان دشتی سکونت دارند و در محدوده‌ای به وسعت 200 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی به شغل دامداری و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ علی ابراهیمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: از محل اعتبارات استان، کل محورهای عشایری به طول 370 کیلو متر با مساعدت فرماندار و همکاری راه و شهرسازی مرمت و بازگشایی شده است.

وی ادامه داد: بعد از بارندگی‌های اخیر نیاز به 100 میلیون تومان برای رفع مشکلات عشایر در نقاط مختلف استان داریم.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: تعداد 50 آب انبار عشایر در حادثه زلزله 6.1 دهم ریشتری فروردین ماه سال جاری 30 درصد تخریب و نیاز به 70 میلیون تومان برای مرمت آنها داریم.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود جمعیت عشایری استان بوشهر بیش از 30 هزار نفر است که در قالب 5 هزار و 200 خانوار زندگی می‌کنند.
بد نیست بدانیم دشتی بعد از دشتستان بیشتر آمار جمعیتی عشایر را در خود دارد.

افزایش نگران کننده بیماران کلیوی در شهرستان دشتی
رییس انجمن حمایت ازبیماران کلیوی شهرستان دشتی گفت: شمار بیماران کلیوی دراین شهرستان رو به افزایش است طوری که در سال جاری 13 بیمار جدید به شمار بیماران کلیوی شهرستان افزوده شده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ علی ستوده درگفت وگو با ایرنا افزود: این روند افزایش شمار بیماران کلیوی در این شهرستان نگران کننده است و مسوولان مربوط باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

وی بیان کرد: هم اکنون 65بیمارکلیوی درشهرستان دشتی زیرپوشش این انجمن هستند که 13 بیمارتاکنون موفق به پیوند کلیه شده اند.

ستوده اضافه کرد: هشت بیمار کلیوی نیز درنوبت دریافت کلیه از طرف انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان بوشهر هستند و15 نفر نیز در شهرستان دشتی به دلیل ناتوانایی مالی منتظر کمک افراد خیر و مسوولان برای پیوند کلیه به سر می برند. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۳٩ ‎ب.ظ

 

۱۳٩٢/٩/۳

 

اشک های استاد صفدری در شب های داستان برج میلاد تهران

 

دومین دوره شب‌های داستان برج میلاد تهران که از 26 آبان به مناسبت هفته کتاب آغاز شده بود، جمعه اول آذر با حضور هوشنگ مرادی کرمانی، محمدرضا صفدری، مهشید نونهالی و شهرام اقبال‌زاده ادامه یافت.


شب‌های داستان
استاد محمدرضا صفدری  نویسنده  خورموجی از دیگر مهمانان این برنامه، داستان بلندی را با نام «شب یکشنبه» خواند که به ابراهیم گلستان تقدیم شده بود. او درباره وقفه در انتشار آثارش گفت: در مدت بیش از 10 سالی که کتابی از من منتشر نشده، کار کرده و داستان نوشته‌ام، ولی چیزی از آن‌ها منتشر نشده است. کتابی در دست ناشر دارم که به تازگی قرار شده مواردی را روی آن اعمال کنم تا به چاپ برسد.


 صفدری درحالی که یک مداد در دست داشت و با احساس و تمرکز خاصی، دست‌نویس داستان «شب یکشنبه» را می خواند، خوانش اثر را در جایی متوقف کرد، بغضش ترکید و در لحظاتی که پشت کاغذهایش اشک می‌ریخت، مورد تشویق مخاطبان قرار گرفت.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٢:٤٠ ‎ق.ظ

 

۱۳٩٢/٩/۱

 

بارون تیر تیره...

 

پیش از این نیز نونوارمان کرده بود این سومین سفرش به دیارمان بود ،منتظرش بودیم خبرمان کرده بود که می آید واسه همین هوای نیمه گرم را پیش راه خود فرستاده بود تا گرما دهد به دلمان که می آید و به مانند همیشه خوش بودیم برای آمدن و انتظار حدیث این روزهای رفته برما بود مقدمه هارا چیده بودیم تا آمدنش غافلگیرمان نکند صحن و سرا را آذین بسته بودیم! که بیاد روح دهدبه زندگی مان  سبزمان کند از ترنمش رهایمان کند از شنیدن بوسه هایش بر خاک و آمد و هفته مان راعاشقانه جلا داد و براستی وقتی باران می بارد همه عاشق هستیم...

بارش اخیر بر خاک اصیل دشتی بارید اولین بارش قابل ملاحظه ی سال زراعی بود..

بارشی که طبق آمار هواشناسی استان سهم دشتی این بود:

خورموج:89

کاکی:62

شنبه:87.5

باغان:90

کناربندک:9.6میلی متر بود

و سهم سایر استان نیز بدنیست بدانیم:

بندرگناوه:176

جزیره خارگ:119

بندرریگ:117

بندربوشهر:113

جم:99

بندرعسلویه:85

بندرکنگان:77

بندردیلم:77

بندردیر:76

اهرم:73

برازجان:56 میلی متر بوده است.

 خسارت 52ملیون تومانی به برق دشتی

مدیر برق ناحیه شهرستان دشتی گفت: براثربارندگی های اخیر بیش از522 میلیون ریال خسارت به تاسیسات برق شهرستان دشتی وارد شده است.
مسعود خالقی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: براثر بارندگی های چند روز گذشته بیش از 280 متر شبکه فشار متوسط و 180 متر شبکه فشار ضعیف برق شهرستان دشتی دچار خسارت شد.

خالقی اضافه کرد: شبکه های برق تخریب شده شامل برق ناحیه صنعتی عربی که برق کارخانه های آهک هیدراته وکارخانه آرد را تامین می کند، شبکه برق شهر کاکی و روستای های بخش مرکزی دشتی شامل روستاهای درازی به سمت روستاهای کوه پایه مند است که با تلاش کارکنان مدیریت برق شهرستان مشکل تمام این مناطق برطرف شده و درحال حاضر برق دارشده اند.

ردپای باران  در بخش کاکی

سرپرست بخشداری کاکی نیز گفت :بر اثر بارندگی های اخیر 50 سیل بند خاکی باغ های روستاهای دهستان کبگان تخریب شده است.

اسدالله حاجیانی اضافه کرد: همچنین بارندگی های اخیر خسارتی به برخی دیوارهای منازل روستاهای دهستان کبگان که دارای بافت فرسوده هستند وارد کرده است که میزان دقیق خسارات از سوی بنیاد مسکن دردست بررسی است.

حاجیانی افزود: ترمیم سیل بند خاکی باغ های خرما در روستاهای دهستان کبگان و بخش کاکی ازنیاز های ضروری کشاورزان است.

سرپرست بخشداری کاکی بیان کرد: محور زیارت ساحلی به کاکی به دلیل تخریب شانه خاکی جاده فاقد شانه است و راننده گان باید با احتیاط دراین مسیر رانندگی کنند.

حاجیانی گفت: مسیر های تردد چهار مرغداری نیز کاکی قطع شده بود که با همکاری راهدارخانه وشهرداری کاکی همه این مسیرها بازگشایی شده است.

25 درصد معادن استان بوشهردرشهرستان دشتی
رییس اداره صنعت معدن وتجارت شهرستان دشتی گفت:25درصد معادن فعال استان بوشهر دراین شهرستان قرار دارد.
علی دیبا عصر جمعه گفت وگو با ایرنا افزود:این معادن در زمینه سنگ معدنی ، شن وماسه و انواع سنگ های گچ فعالیت دارند.

وی اضافه کرد:معادن این شهرستان سهم بسیاربزرگی درتامین شن وماسه وسنگ لاشه وگچ مورد نیازمصارف مختلف ساختمانی وراه سازی و عمرانی استان بوشهر دارند.

دیبا ادامه داد:درحال حاضر 20 واحد تولید شن وماسه در شهرستان دشتی فعال هستند که بیش از 300 نفربه صورت مستقیم وصدها نفربه صورت غیر مستقیم دراین واحدها مشغول به کارهستند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی اضافه کرد: شن وماسه تولیدی شهرستان دشتی به دلیل کیفیت بسیارخوب معادن آنها ازبهترین نوع مصالح دراستان بوشهر است .

وی افزود:به منظور کنترل کیفیت و قیمت محصولات تولیدی معادن شن وماسه بازرسی های ویژه ای توسط بازرسان این اداره به صورت مستمرانجام می شود.

دیبا یادآورشد:در بازرسی های انجام شده دو واحد تولید شن وماسه در دشتی به دلیل گران فروشی بالغ بر70 میلیون ریال جریمه نقدی شده اند.

اولین کتاب ترجمه شده دردشتی ،1700 سال پیش

یک محقق خورموجی گفت: قدیمی‌ترین نسخه کتاب ترجمه شده در دشتی مربوط به هزار و 700 سال پیش است.
هادی اخلاقی، یک محقق خورموجی امشب در آیین تجلیل از مولفین شهرستان دشتی که در محل سالن اجتماعات فرمانداری دشتی برگزار شد، گفت: قدیمی‌ترین نسخه کتاب ترجمه شده در دشتی مربوط به هزار و 700 سال پیش و نخستین نویسندگان دشتی علمای نجیرم بوده‌اند که در قرن 3 و 4 می‌زیستند.

این محقق خورموجی افزود: بیشترین تألیف مربوط به شیخ عباس حاجیانی با 32 اثر و سپس مرحوم علی دشتی با 26 عنوان که 12 اثرش 16 بار تجدید چاپ شده و «دکترمهران زنده بودی» نیز بیشترین ترجمه را انجام داده است.

نویسندگان دشتی دغدغه به‌جایی دارند

فرماندار دشتی نیز گفت: دغدغه نویسندگان دشتی در مورد حمایت از آنان دغدغه به‌جایی است.، چراکه در دشتی اهل اندیشه و اهل قلم زیاد داریم، اما مشکل اصلی آنها عدم تمکن مالی است.

سید علی هاشمی ادامه داد: در یک سال گذشته از آثار برخی از نویسندگان همچون غلامحسین هادی‌نژاد و راضیه غلامی حمایت کرده‌ایم.

اهداء 2300 کتاب از سوی اداره ارشاد دشتی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی نیز بیان داشت: وقتی به تاریخ یونان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم آثاری که هومر و دیگر بزرگان تولید کرده‌اند، حاصل حمایت حاکمان آنها بوده است.

اردشیر محمودی اضافه کرد: در سال گذشته سه هزار و 400 کتاب توسط ارشاد اسلامی اهدا و در سال‌جاری تاکنون دو هزار و 300 کتاب اهدا شده و سه نمایشگاه کتاب در سال گذشته و دو نمایشگاه در سال‌جاری در شهرستان دشتی برپا شده است.

وی افزود: نبود مرکز پخش کتاب در استان بوشهر و پایین بودن سرانه مطالعه از مشکلات اساسی در استان بوشهر است.

سید محمدرضا هاشمی‌زاده از شعرای خورموجی نیز ابراز داشت: کتاب شناسنامه یک شهرستان است و نویسندگان دشتی شناسنامه شهرستان هستند و باید شناسنامه‌های دشتی را مورد حمایت و تجلیل قرار دهیم.

در پایان از 11 نویسنده در سال‌جاری و 9 کتابدار شهرستان دشتی تقدیر به عمل آمد.

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:۱٢ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]