دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩۳/٦/۳۱

 

درخشش تئاتر دشتیاتی "سیه سول"

 

 آئین اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان بوشهر یکشنبه شب با حضور رئیس انجمن هنرهای نمایشی کشور،مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان بوشهر در جمع بزرگ خانواده تئاتر این استان با معرفی افراد برتر به ایستگاه آخر سید.
 به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان؛ نتایج برترین های بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان بوشهر از طرف هیئت داوران متشکل از مائده طهماسبی، علی غفاری و رحمت امینی اعلام شد که در این اعلام  تئاتر دشتیاتی "سیه سول" که هم عنوان آن از واژه دشتیاتی  به معنای سوءظن و بدگمانی  می باشد و هم متن و دیالوگ های آن هم نویسنده و کارگردان آن و هم...علاوه بر آن محصول گروه نمایشی "هیرو" که گروه نمایشی از بچه های دشتی است. ضمن تبریکات ویژه به مناسبت این موفقیت و راهیابی به جشنواره منطقه ای کشور توجه شما را به جوایز این تئاتر دشتیاتی جلب می کنم:

موسیقی متن:هیئت داوران ضمنتقدیر از نمایش"گدو در هلبیله"جایزه نقدی خود را تقدیم می کندبه:کیامرث خرده بین  نوازنده نمایش:سیه سول

بازیگری اول زن: تندیس،لوح تقدیر همراه با جایزه نقدی اهدا می شود بهبازیگر نمایش"سیه سول" خانم الهام ابنی

نمایشنامه نویسی دوم: لوح تقدیر همراه با جایزه نقدی اهدا می شود به نویسندهنمایش"سیه سول" حسن رضایی

کارگردانی اول: تندیس ،لوح تقدیر همراه با جایزه نقدی اهدا می شود به کارگردان نمایش"سیه سول" حسن رضایی و محسن حلوایی

هیئت داوران در میان آثار به نمایش درآمده 3نمایش برگزیده را جهت حضور در جشنواره تئاتر مناطق معرفی می نماید:

1-نمایش سیه سول

2-نمایش گدام

3- نمایش چاقوی دم کرده شب 

 

تحلیل نمایشنامه سیه سول
داود داودی/منبع:ب خبر

سیه سول در زبان و گویش دشتی به معنای سوءظن و بدگمانی می باشد و این خود پیشاپیش تم نمایش را برایمان نمایان می کند.
 
در نمایش زنان روستا قصه ای در دل دارند که سالهاست در میان خود و سنگریزه های بیابان نجوا می کنند. آنها راوی زندگی زنی هستند پاک و معصوم به نام زینب که با وجود داشتن خواستگارانی همچون «بچه خالواش» عاشق «صالو» سیاه چرده و سختی کشیده است «صالو» نیز با وجود مخالفت مردم روستا و مادر زینب با زینب ازدواج می کند. زاغو به خاطر انتخاب نشدنش به عنوان سکاندار لنج «صالو» از او کینه به دل دارد و شروع به توطئه چینی می کند و با پاشیدن بذر بدگمانی و سوءظن در دل صالو نسبت به زینب باعث پایانی غم بار و نافرجام برای زینب می شود.
 
بن مایه و شباهت نمایش سیه سول ناخودآگاه ما را متوجه نمایش "اتللو" اثر ویلیام شکسپیر می کند.
 
نمایش فضای بومی و گویش محلی (دشتی) دارد. صحنه خالی از اکسسوارهای مرسوم در نمایش های بومی که تا کنون دیده بودیم داشت و با نماد ها و نشانه ها و موسیقی که ترکیبی از آواها و ترانه های محلی و همسرایی بود توانسته فضای خوبی ایجاد کند و به تئاتری بی چیز شباهت پیدا کرده بود. استفاده از شیوه اجرایی نمایش های ایرانی (تعزیه) و همچنین بهره گیری از فرم و حرکت در بازیگرها و تابلوهای ایجاد شده و تصویر سازی که انجام گرفته بود علی رغم زبان و گویش (دشتی) که قدری برای مخاطب نا مفهوم بود بخوبی توانسته بود ارتباط برقرار کند و در جذاب شدن کار کمک شایانی نموده است.
موسیقی در این نمایش نقطه قوت کار بود که بسیار پر انرژی و قوی حضور داشت و اینقدر حضور پر رنگی داشت که داستان نمایش را پس زده و به عقب رانده بود و به عبارتی سوار بر کار بود و بر خود قصه نمایش می چربید. همچنین ستفاده از گیتار که ساز محلی نبود در یکی دو مورد برای مخاطب ایجاد پارادوکس می کرد. موزیکال بودن نمایش که از مشخصه های گروه هیرو خصوصا در کارهای آقایان رضایی و حلوایی شده در ایجاد فضا بسیار موثر ظاهر شده و بخش عظیمی از فضاسازی را به دوش می کشید.
 
بی شک نمی توان منکر این امر شد که بخشی از موفقیت گروه هیرو در طی چند سال اخیر بکارگیری از بازیگران خوب و قابل می باشد حس و حرکت و بدن بازیگران در حرکات فرم و تصویر سازی و تابلوها ایجاد شده بسیار در انتقال مفاهیم نمایش موثر واقع شده بود. کمااینکه بازیها هنوز می توانستند پخته شده تر باشند. شاید تلاش بازیگران برای فراگیری زبان و گویش (دشتی) که زبان خودشان نبود تا حدی انرژی و تمرکز آنها را کم کرده بود. با این حال بازیهای قابل قبولی ارائه نمودند.
 
کارگردانی آقایان حسن رضایی و محسن حلوایی در استفاده ریتمیک از حرکت و بدن بازیگران و فضا سازی بسیار سنجیده و حساب شده بود همینطور با بهره گیری از میزانسن های متنوع و استفاده از تمامی فضای موجود در صحنه و هماهنگی دیگر عناصر و کارکترها در قاب صحنه از لحاظ بصری تصاویر چشم نوازی خلق نموده بودند.
 
شخصیت ها به دقت انتخاب شده و تلاش کاگردان ها برای بازی گیری ایده آل از بازیگران حکایت از تاکید گروه بر بازی بازیگران دارد.
 
اما فارغ از همه محاسن و معایب نمایش سیه سول یک اتفاق مهم رخ داد و آن شیوه اجرای نو و خلاقانه در کارهای بومی بود که بدون استفاده از اکسسوارهای معمول و مرسوم در نمایش های بومی و آئینی که تا حالا دیده بودیم توانسته بود با نمادها و نشانه ها و فرم و حرکت حس و موسیقی فضای بومی را بوجود آورد که برای مخاطب لذت بخش و جذاب باشد. برای نمایش های بومی که منتقدان فراوانی هم دارد اتفاق خوبیست و شاید بتوان امیدوار بود که فصل جدیدی در شیوه اجرایی این نوع نمایش ها رقم خورد.
 
عوامل نمایش سیه سول:
 
نویسنده: حسن رضایی
 
کارگردانان: حسن رضایی – محسن حلوایی
 
بازیگران: الهام ابنی (زاغو / دی زینب) - اسماء یوسف پور (صالو) - زهرا محبوبی (زینب) - شیرین یزدانی (بچه خالو) - مهرناز رستگار (جمال)
 
آهنگساز: کیامرث خورده بین
 
نوازندگان: کیانوش خورده بین - حمید سلیمانی
 
سراینده ترانه متن نمایشنامه: مهدی شیخیانی
 
مشاور مراسم آئینی: حسن سبحانی
 
طراح صحنه و لباس: محسن حلوایی
 
طراح پوستر و بروشر: هما قبادی
 
تصویر بردار صحنه نمایش: غلامرضا محمدی
 
ساخت اکسسوار و قطعات دکور: سعید اسماعیلی
 
سرپرست گروه: ابراهیم شاکری مطلق

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:٢٧ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٢۸

 

وفات بزرگمرد دریای پارس

 

ب مانند همه خبرهای اینگونه ای تلخ و ناگهانی بود ،وفات استاد حسن زنگنه که همه از او ب نیکی یاد می کنند چه ب لحاظ رفتاری و چه ب لحاظ آنکه زندگی 65ساله ای سراسر خیر را برای ما ایرانی ها رقم زده است و ما دشتی ها مفتخریم که فرزندی خلف این دیار است از پدرو مادری دشتیاتی که همه ب داشتنش می بالیم...و کاش همولاتی های آبا و اجدادیش که ما باشیم برآن شویم که مراسم ختمی برای این بزرگوار برگزار کنیم...

پیش از این نیز از او در وبلاگ گفته بودیم آنجا که حرف از دریای پارس بود و جایگاه فرزندان دشتی در پاسداشت این میراث ایرانی در مناسبت روز دریای پارس(10اردیبهشت1386)با این متن موجز:

"در ترجمه و تالیفات در مورد خلیج فارس بی شک هیچ فردی جایگاه استاد حسن زنگنه را ندارد_استاد زنگنه از پدر و مادری دشتیاتی در سال 1328ه.ش در بوشهر دیده به چهان گشود_ و اکنون این استاد 58 سال افتخارهمه ماست. شخصی که برای همه محققین و پژوهشگران خلیج فارس آشناست.به جرات می توان او  را  "خلیج فارس شناس بزرگ" ، "دائره المعارف زنده خلیج فارس"  لقب داد. بدون اغراق او بزرگترین نقش را در پاسداشت مکتوب خلیج فارس داشته است.اما اندک کسانی هستند در پایتخت و خاصه صدا و سیما مرکز او را شناسند و به قول دوست برگورارم سید اکبر موسوی  "دیارمان مردان بزرگ بسیار دارد ولی مردان شهیر اندک" . استاد زنگنه تسلط خاص بر زبان انگلیسی تا آن حد که پرفسور ویلم فلور_ایران شناس هلندی- در وصف او می گوید:استاد زنگنه مترجمی است که به انگلیسی او را word smith – متخصص کاربرد واژه ها- می نامند ،یعنی کسی که نه فقط واژه ها را ترجمه می کند بلکه او کسی است که به واژه ها معنی ،مفهوم و جان می دهد.وبلاگ دشتی ها بر خود واجب می داند که به نیابت از همه ایرانیان ساکن کهکشان راه شیری به استاد حسن زنگنه خسته نباشید عرض کرده و گوید خدا قوت.. "

زندگی نامه استاد زنگنه فقید:

حسن زنگنه سال 1328 در بوشهر متولد شد. پدر و مادرش ـ زنده ‌یاد غلامحسین زنگنه و مرحومه بی‌بی ابراهیمی ـ هر دو اهل دشتی بودند. تحصیلات ابتدایی را از سال 1334 تا سال 1340 در دبستان‌های باقری، فردوسی و مهران گذراند و سپس با تحصیل در دبیرستان سعادت، در سال 1346 مدرک دیپلم در رشته‌ی طبیعی را از این دبیرستان اخذ نمود. وی خدمت سربازی در سپاه دانش را با عنوان مترجم "یونسکو" در سال 1349 به پایان رساند و پس از آن با همین عنوان به فعالیت در شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی پرداخت. ایشان تاکنون در کنگره‌ها و سمینارهای علمی و فرهنگی متعددی شرکت داشته و مقالاتی را ارائه نموده که مورد تأیید هیأت علمی قرار گرفته است که از آن جمله می‌توان به کنگره‌های هشتادمین سالگرد شهادت رئیسعلی دلواری در بوشهر، فارس‌شناسی در شیراز، بزرگداشت حاج‌سیدعبدالحسین لاری در لارستان و کنگره‌ی سیراف در بوشهر اشاره کرد.

دکتر حسن زنگنه همکاری صمیمانه‌ای با زنده‌یاد حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌آقا نبوی در راه‌اندازی مرکز ایران‌شناسی (شعبه بوشهر) داشته و اسناد معتبری را به این مرکز اهدا نموده است.

کتابشناسی حسن زنگنه:

1ـ هجوم انگلیس به جنوب ایران ـ نوشته: جی. بی. کلی
2ـ لشکرکشی انگلیس به ایران ـ نوشته: گرنی داد
3ـ میرمهنا و شهر دریاها ـ گردآوری و ترجمه
4ـ دریای پارس و سواحل متصالح ـ نوشته: دونالد هاولی
5ـ خلیج فارس از دوران باستان تا اواخر قرن 18 ـ نوشته: سیوری و جی. بی. کلی
6ـ گزارش سرپرستی کاکس سرکنسول انگلستان در بوشهر ـ نوشته: پی.زد. کاکس
7ـ خاطرات فردریک اوکانر ـ نوشته: فردریک اوکانر
8ـ چالش برای قدرت و ثروت در جنوب ایران ـ نوشته: استفان رای
9- حمله ناپلئون به مصر و رقابت فرانسه و انگلیس در ایران ـ نوشته: جی. بی. کلی
10ـ جنوب ایران به روایت سفرنامه‌نویسان ـ گردآوری و ترجمه
11ـ تجارت برده در دریای پارس توسط اعراب ـ نوشته: ام. ریکس
12ـ خلیج فارس در آستانه‌ی قرن 20 ـ نوشته: بریتون بوش
13ـ مأموریت سرپرسی کاکس در ایران و خلیج‌فارس ـ نوشته: گریوز
14ـ روابط ایران و انگلستان در خلال جنگ جهانی اول ـ نوشته: اولسون
15ـ اسناد سازمان سیا درباره کودتای 28 مرداد و سرنگونی دکتر مصدق ـ همکاری با دکتر غلامرضا وطن‌دوست با مقدمه‌ی همایون کاتوزیان و محمد ترکمان
16ـ نخستین فرستادگان پرتغال به دربار شاه اسماعیل ـ نوشته: بیشاب اسمیت. 17
17ـ جنگ انگلیس و ایران 57 ـ 1856 ـ گردآوری و ترجمه
18- نقش ارامنه در انقلاب مشروطیت
19ـ ایران و خلیج‌فارس ـ نوشته: استاندیش
20ـ ظهور و سقوط بوشهرـ نوشته: ویلم فلور
21ـ روابط دولت و جامعه شهری در بوشهر و جزیره خارگ ـ نوشته: وانسه مارتین.
 22ـ ایران در گذر زمان ـ نوشته: استاندیش.
 23ـ دروازه‌های خزر ـ نوشته: استاندیش.
24ـ اوضاع و احوال سیاسی و اقتصادی بوشهر به روایت بالیوز.
25ـ برازجان بازارشهری در پس‌کرانه بوشهرـ نوشته: ویلم فلور.

 

معرفی مرحوم استاد زنگنه در قلم"ویلم فلور" ایران شناس هلندی

 «ویلم فلور» ایران شناس برجسته در یاداشتی برای ویژه نامه استاد زنگنه که در نوروز 86 توسط هفته نامه نصیر بوشهر منتشرشد  این بزرگمرد دریای پارس را اینگونه معرفی می کند:

«خواننده عزیز، اجازه دهید حسن زنگنه ـ که احتمالاً شما او را کاملاً نمی‌شناسید ـ به شما معرفی کنم، شاید احتمالاً شما راجع به او اصلاً چیزی نمی‌دانید. شاید بپرسید چرا باید به او علاقه‌مند شد؟ اینجانب در نظر دارم در چند سطری که مدیرمسؤول هفته‌نامه نصیر در اختیارم گذاشته عدم اطلاع شما در مورد حسن زنگنه را به صورت علاقه‌ای پرجنب‌وجوش نسبت به ایشان و آثارشان درآورم. حسن زنگنه نه فقط یک فرد، یک پدر، یک پدر بزرگ، یک ایرانی، یک بوشهری، یک کارمند و ... است. بلکه او یک مترجم است، اما نه فقط مترجمی ساده بلکه مترجمی است که به انگلیسی او را word smith ـ متخصص کاربرد واژه‌ها ـ می‌نامند، یعنی کسی‌که نه فقط واژه‌ها را ترجمه می‌کند بلکه او کسی است که به واژه‌ها معنی، مفهوم و جان می‌بخشد. چرا این کار هنرمندانه برای شما اهمیت دارد؟ برای تبیین این موضوع، نخست باید توضیح دهم که چرا او برای من اهمیت دارد. قطع‌نظر از هر چیز دیگری (برای مثال، من هم مانند حسن زنگنه پدر و پدربزرگ هستم)، من فردی هلندی‌ام که به تاریخ ایران عموماً و به تاریخ خلیج همیشه فارس خصوصاً از ته دل علاقه‌مند هستم. این شور و اشتیاق موجب گردیده تا کتب و مقالات زیادی راجع به تاریخ ایران به رشته‌ی تحریر درآورم. اکثر این تألیفات به زبان انگلیسی است و متأسفانه برای اکثریت ایرانی‌ها که به زبان انگلیسی ناآشنایند قابل استفاده نمی‌باشد. بنابراین برای مورخی مانندمن که آثارم به زبان بیگانه است، برخورداری از فردی مانند حسن زنگنه که این آثار را ترجمه و در اختیار عموم قرار می‌دهد بسیار حائزاهمیت است. درست ۶ سال پیش بود که با حسن زنگنه در بوشهر آشنا شدم و زمانی‌که اوپیشنهاد نمود تا تمامی آثارم راجع به خلیج‌فارس را به فارسی ترجمه کند بسیار مسرور و مشعوف گردیدم. من به دلائل زیادی از این پیشنهاد خوشحال شدم زیرا یک‌نفر مترجم برای مورخی مانند من درست مانند یک‌نفر ناشر است. مؤلف بدون ناشر ـ که کتاب‌ها و مقاله‌های او را به چاپ می‌رساند ـ مورخی است که فاقد خواننده‌ است. اگر آثار مؤلف به چاپ نرسد کمتر کسی خواهد توانست این آثار را بخواند.
همین‌طور مؤلفی مانند من ـ که کتب و مقالاتم راجع به ایران و خلیج‌فارس به زبان خارجی است ـ اگرآثارش ترجمه نشود فارسی زبانان نمی‌توانند از آن استفاده کنند. با این وجود، تنها ترجمه‌ی این آثار هم کافی نیست، زیرا کسی که فقط مطلبی را ترجمه می‌کند نمی‌تواند مترجمی قابل باشد. مترجم قابل و ورزیده کسی است که ضمن تسلط به زبان‌های مبدأ و مقصد به موضوع هم باید احاطه و علاقه داشته باشد که در این مورد حسن زنگنه کسی است که به موضوع‌هایی که ترجمه می‌کند علاقه و احاطه دارد. او بی‌تردید به تاریخ ایران علاقه‌مند است، اما علاقه‌اش به تاریخ خلیج‌فارس، آتشین، پرشور و پرحرارت است. به همین دلیل او مشتاقانه در جستجوی کتب و مقالاتی است که راجع به بوشهر و خلیج‌فارس به انگلیسی نوشته شده است و از ترجمه‌های او می‌توان دریافت که او صمیمانه و از ته دل به این آثار علاقه دارد که این موضوع در عرصه‌ی ترجمه بسیار بااهمیت است.*
مترجم خوب و شایسته کسی نیست که فقط به اصل وفادار باشد بلکه کسی است که کتب و مقالات را ضمن امانت‌داری به طرزی شیوا و دل‌نشین و رعایت سبک و سیاق نویسنده ترجمه می‌کند، زیرا یک کتاب نه فقط حاوی واژه‌ها است بلکه کتاب‌ها پیام‌هایی دارند و این پیام‌ها هستند که بسیار حائزاهمیت می‌باشند. مترجمان واسطه‌هایی هستند که ما انسان‌ها از طریق آن‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم. مترجم خوب نه تنها کتاب را برای خواننده‌ به گونه‌ای قابل فهم ترجمه می‌کند بلکه خواننده را به مؤلف علاقه‌مند می‌سازد و این هنری است که حسن زنگنه به خوبی از عهده‌ی آن برمی‌آید. او نه تنها مترجمی جمله‌ساز است بلکه هنرمندی است که خردمندانه آثار را ترجمه می‌کند و خواننده را جذب و به خود می‌کشاند.
این را هم اضافه کنم که اگر من در آثار خود جمله‌ای گنگ و نامفهوم بنویسم، او این جمله را به حدس و گمان ترجمه نمی‌کند بلکه از طریق e-mail با من تماس می‌گیرد و منظور و مقصودم را جویا می‌شود و از این بابت به کارش اهمیت می‌دهد و می‌کوشد آثار را دقیق ترجمه کند. به همین دلیل است که برای من موجب خرسندی‌ست که هفته‌نامه "نصیر" دست به این اقدام پسندیده زده و اکنون بسیار خوشحالم که هم‌صدا با دوستان و همکاران خوبم از حسن زنگنه تجلیل و تمجید می‌کنم. او نه تنها مترجم بلکه یک‌نفر پیام‌آور فرهنگی است. او با ترجمه‌ی این آثار توانسته است به طرزی شیوا و گیرا تاریخ بوشهر و خلیج‌فارس را به زبان فارسی ترجمه و در اختیار خوانندگان قرار دهد، بنابراین اینجانب از ایشان بسیار سپاسگزارم. اکنون شما مطلع شدید که حسن زنگنه کیست و نمی‌توانید بگویید که با او و آثارش آشنا نیستید و من به شما توصیه می‌کنم که آثار او را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید واز این‌که او توانسته است این آثار ارزش‌مند را در اختیار شما قرار دهد سپاس‌گزاری کنید. بی‌هیچ تردید شما خوانندگان عزیز به آثار او دسترسی دارید و با سربلندی به دوستان خود می‌گویید که با حسن زنگنه آشنا هستید.»

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٢٧

 

چین در چاوشی

 

بی شک در ایران مان حرف از جنوب که ب میان می آید یکی از اولین تصاویری که برای مخاطب غیر جنوبی نقش می بندد نخل است و محصول بی بدیلش خرما..

نخل این اسطوره بی ادعا این نشان استقامت ،همو که به درازنای تاریخ رفته بر دشتی همراهمان بوده و سیرمان کرده و شیرینی محفلمان بوده...با شاخ و برگش خانه مان داد و با میوه اش توشه مان را...اگرچه بی تعارف و اغراق کمتر هوایش را داریم و برای قطع کردنش تبلیغ می کنیم و چه سخاوتمندست که با قتلش هم نان آورشده!!

امادراین سالهای تنوع رنگ و لعاب غذا و تعدد مصالح!! او هنوز همان بی ادعای جنوبیست! که با نگاه ب قد رعنایش که در زیر این آفتاب_از همه جا بی خبر_ رشید ایستاده و میوه مان می دهد بی منت! و ما تازه تابستان که می شود برایمان عزیز می شود!! ماییم دیگر چون  بارورست و رطب تن تنانی را ارزانیمان می کند.

در این جغرافیای دشتی که که نخل ها روزگار رطب شان دارد ب سر می رسد و خبر از موسم فارغ شدن می دهند،باید بی ویزا و پاسپورت به "چین" رفت و دل ب دریای نخلستان ها زد تا پس از نوش جان کردن خارک، پهک،خرک رنگ،رطب ،خرما برداشت کرد

اما گر لازم هم بود ازپاکن و اشکنه هم غافل نشویم.

با این مقدمه دلی شما را دعوت می کنم به دیدن عکس های خانم سیده صدیقه علوی عکاس جوان هم شهرستانی که از "چین در چاوشی" گرفته اند(تاریخ عکس ها:ابتدای شهریور۹۳)؛ ضمن سپاس ویژه که این عکس ها را در اختیار ما قرار دادند:

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٢٠

 

انتصابی از جنس جوانان در دشتی

 

بعد از مدتها که خبر انتصاب جناب هادی اخلاقی ب عنوان بخشدار شنبه و طسوج شهرستان دشتی منتشر شده بود.روز سه شنبه گذشته  مراسم تودیع ومعارفه بخشدار شنبه و طسوج با حضور دکتر موسوی مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری مهرجو فرماندار دشتی و جمعی از مسئولین شهرستان در محل بخشداری شنبه برگزار شد.

اخلاقی که همه او را فردی جامع الطراف می شناسند بواسطه مطالعات متعددی که سالهاست در حوزه های اجتماعی و فرهنگی داشته و دارد و خود همین امر می تواند مثمر ثمر باشد برای بخشی که هنوز زخم زلزله را با خود همراه دارد.

ضمن تبریک وِیژه به ایشان و آروزی موفقیت ،بدنیست بدانیم اخلاقی متولد 1357 خورموج دارای دیپلم علوم تجربی از دبیرستان ادب خورموج و دانش آموخته کارشناسی مدیریت صنعتی از دانشگاه خلیج فارس و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد بوشهر می باشد.ایشان سابقه مدیریت فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج را نیز در کارنامه خود دارد.اخلاقی که در وادی هنر او را ب عنوان نویسنده ای لایق می شناسند از هنر عکاسی هم بهره ها برده و دارای چندین مقام کشوری و استانی در زمینه نویسندگی و عکاسی هستند.

بخشی از صحبت های اخلاقی در حاشیه این معارفه:

برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی اولویت کاری‌ام در شنبه است

فارس; معتقدم راز موفقیت هر مدیری در همدلی، همراهی و حمایت همه مسئولان و مردم است در این میان نقش نهادهای نظامی و امنیتی، بسیج، شوراهای اسلامی، دهیاری‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، اقشار مختلف مردمی اعم از روحانیون معظم، سادات جلیل القدر، خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران، اساتید دانشگاه‌ها، معلمان، دانشجویان، فرهنگیان، دانش‌آموزان و بازاریان، هنرمندان، ورزشکاران، کشاورزان و عشایر منطقه در کمک، پیشرفت و ترقی این بخش انکارناپذیر است.

وی یادآور شد: سه برنامه در دستور کار خود قرار داده‌ام اول اینکه تلاش خواهم کرد یک درجه نگاه و چشم مردم را به دنیا بازتر کنم تا دنیا را زیباتر ببینند و امیدشان را به زندگی بیشتر کنند.

این مسئول ادامه داد: سعی این است تا نشاط و شادابی را در بین مردم بیشتر و بنیان‌های فرهنگی و مذهبی مردم را تقویت کنم.

اخلاقی متذکر شد: دوست دارم به اندازه فقط یک قلم سفره‌های مردم رنگین‌تر و سنگین‌تر شود و در گام سوم دوست دارم به اندازه یک گام این بخش را در مسیر توسعه قرار دهم.

بخشدار شنبه تاکید کرد: برای رسیدن به اهداف مورد نظر باید اولویت اول برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی را مدنظر قرار دهم دوم برنامه‌های اقتصادی در قالب صنعتی، کشاورزی و معیشتی مردم را مورد توجه قرار خواهم داد و سوم تمرکز بر فعالیت‌ها و پروژه‌های عمرانی است که بتوانیم زیرساخت‌های شنبه را تقویت کنیم.

در این رابطه:

فرزندان بخش شنیه و طسوج دشتی گپ 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٠٦ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۳/٦/۱٦

 

 

 

فرزند دشتی معاون سیاسی نیروی دریایی سپاه

انتصاب دوبرادر در فاصله دو رزو

با حکم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه، عزیز غضنفری به عنوان مدیر کل سیاسی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از بوشهر،  با حکم حجت‌السلام‌والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آقای عزیز غضنفری از چهره های فعال و سیاسی استان بوشهر به عنوان مدیرکل سیاسی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

آیین معارفه وی نهم شهریور در اجلاس فرماندهان و مدیران ارشد سپاه در مشهد مقدس برگزار شد.

غضنفری اصالتا اهل روستای چاه حسین جمال و دانشجوی مقطع دکتری رشته علوم سیاسی است.

غضنفری پیش از این مسؤول سیاسی منطقه دوم نیروی دریایی نوح نبی سپاه پاسداران بود.

جالب آنکه دو روز بعد نیز در آیینی در سالن آموزش و پرورش خورموج ، معارفه برادر ایشان سرهنگ پاسدار علی غضنفری ب عنوان فرمانده سپاه دشتی برگزار شد.
 

ارشدان

پیرو اعلام قبلی و به مانند هرسال با اعلام نتایج آزمون ها وبلاگ دشتی ها بر خود واجب دونسته و می دونه که با کسب اطلاع از پذیرش فرزندان دشتی از منابع موثق به اطلاع شما خوانندگان بزرگوار برساند..

از همین رو در این مجال نیز ضمن سپاس از حقوقدان احمدحسینی عزیز، "شاهین"؟و "حامد" بزرگوار که در این طلاع رسانی همراهیمان کردن توجه شما را به لیست خروجی امسال جلب م یکنم با تاکید اینکه بی شک اینهمه پذیرفته شدگان ارشد دشتی در امسال نیستند..

 زینب احمدی: مهندسی کشاورزی دانشگاه یاسوج

مرتضی احمدی: فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز

شهریار تیموری: علوم سیاسی دانشگاه تهران

محمدحسین جعفری مجرب: مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز

عبدالله حاجی زاده: مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس

مرتضی حاجی زاده: مدیریت اجرایی دانشگاه علم و صنعت

فریبرز زارع پور: مهندسی نرم افزار صنعتی شریف

محمد غریبی: مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان

اسماعیل فولادی: مهندسی مخازن هیدروکربوری دانشگاه باهنر کرمان

محسن محمدی: مهندسی مکانیک صنعتی شریف

 علیرضا مظفری: مهندسی عمران گرایش سازه دانشگاه خلیج فارس بوشهر

بارش تابستانی

عکس های گرفته شده توسط جناب رضا منصوری دبیر خوش اخلاق همشهری از بارش هفتم شهریور ماه در خورموج:


 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:٤۸ ‎ق.ظ

 

۱۳٩۳/٦/۸

 

به مناسبت شهادت رئیس جمهور همیشه تاریخ ایران

 

امروز مصادف است با سی و سومین سالگرد انفجار دفتر نخست وزیری ایران توسط منافقین کوردل و زبون ک در آن تلخ اتفاق شهیدان رجایی و باهنر ب فیض شهادت نائل گردیدند.

به این مناسبت با عکسی از حضور شهید رجایی ک با پیگیری های شهید شهریاری به خورموج آمده بودند همراهتان می کنم.

عکس در مدرسه علمیه خورموج گرفته شده است:

روحشان شاد و یادشان مانا باد

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٦

 

موسم کارنامه آمد...

 

شهریور ورای همه رویدادهای رخ داده در آن در ادوار تاریخ،هماره یادآور اعلام نتایج آزمونهایی بوده است که چه بخواهیم چه نه تاثیرات شگرف بر زندگانی افراد گذاشته و می گذارد...پس در اهمیت آن شکی نیست و منطقی که در این روزها ما گوشمان به خبرهای خوش نوازش یابد چرا که  در دشتی ما بواسطه اتمسفر دانشگاهی که بر جوانان آن حاکم است ،اخبار پذیرش های دشتی ها در دانشگاه ها گرم است...

امسال هم ب مانند همه این سالهایی که وبلاگ دشتی ها از این اخبار غافل نشده و با آمار گیری از دوستان خبرهای خوشی را برایتان بازگو خواهیم کرد در این زمینه البته با همراهی و دلگرمی شما بزرگواران خاصه روزنامه نگار غلامعلی زارعی ،حقوقدان احمد جسینی عزیز و "شاهین"؟بزرگوار که در این اطلاع رسانی یاریمان کردند...

دانشجوی دوره تخصص طب عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

با خبر شدیم خانم دکتر فاطمه عباسی موفق شدند در دوره تخصص طب عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شوند.

خانم دکتر عباسی دانش آموخته دکترا پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و از خانواده فرهیخته دشتی ب شمار می روند.

دانشجوی دکترا مهندسی برق دانشگاه تهران

خیرها حاکی از آن است جوان برومند هم دیارمان مهندس صادق دشتی در دکترا مهندسی برق دانشگاه تهران پذیرفته شدند.

مهندسی دشتی دانش آموخته دبیرستان نمونه علامه طباطبایی خورموج در مقطع پیش دانشگاهی ،مهندسی برق الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف و ارشد مهندسی برق الکترونیک دانشگاه تهران می باشد.

دانشجوی دکترا فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز

فرهنگی فرهیخته جنابی مجتبی احمدی نیز در دکترا فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز پذیرفته شدند.

احمدی که اصالتن اهل آبادی هلالی احمدی  بخش کاکی هستند از دبیران نخبه دیار دشتی هم اکنون دبیر دبیرستان های بندرکنگان هستند و دانش آموخته کارشناسی فیزیک از دانشگاه شهید رجایی تهران و کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی امیر کبیر می باشند.

دانشجوی دکترا زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد

دیگر فرهنگی فرهیخته دیارمان محمدرضا خواجه زاده موفق شدند در دکترا زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهید پذیرفته شوند.

خواجه زاده که متولد شهر خورموج  از دبیران ساعی و نمونه شهرستان ب شمار می روند هم اکنون دبیر دبیرستان های بندربوشهر هستند و دانش آموخته کارشناسی ارشد از دانشگاه همدان می باشند.

دانشجوی دکترا ادبیات عرب دانشگاه خلیج فارس

جناب نعمت الله مقصودی نیز از دبیران ممتاز دیارمان دشتی هستند که موفق شدند به دوره دکترا ادبیات عرب دانشگاه خلیج فارس راه یابند.

مقصودی که متولد شهر بادوله و اکنون نیر در آن شهر دبیر هستند دانش آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد ار دانشگاه تهران  می باشند

 وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت این بزرگواران را خانواده هایشان و دشتی ها تبریک گفته امید هماره موفق و سربلند باشند.و نکته پایانی اینکه بزودی آماری از پذیرفته شدگان ارشد نیز در وبلاگ قرار خواهیم داد از همین رو اگر باخبرید از قبول شدگان ارشد و دکترا که در اینجا ذکر نکردیم معرفی کنید با سپاس فراوان

پ.ن: البته نمی شود از بارش نابهنگام اما پیش بینی شده دیروز غافل شد که با رگبارهایش هرچند در دل نخلداران چین نکرده رعب انداخت اما نمی شود از دلتنگیمان نگوییم که بی قرار آمدنش هستیم در این سال زراعی پیش رو...

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:۱٤ ‎ق.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٥

 

 

 

زاد روز "مردی برای تمام فصول* "

امروز برابر است با پنجم شهریور ماه روز تولد بزرگ مردی از دیار دشتی،جناب دکتر عبدالمجید مصلح که بی شک چهره ای شناخته شده در عرصه توسعه استان بوشهر محسوب می شوند.

انسانی که با سعی و تلاش بی وقفه خود گام های بلندی در جهت اعتلای توسعه پایدار استان بوشهر برداشته است. فرزندی از دیار عالم پرور کردوان دشتی ،آبادی که بسیار فرزندانی را به جهان علم و تقوی معرفی کرده است.

دکتر مصلح که دانش آموخته دکترا مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه تربیت مدرس تهران است همه اور در عرصه ی فناوری اطلاعات می شناسند و بی هیچ اغراق و تردید باید پدر فناوری اطلاعات استان بوشهر نامید ،چرا که اوایل دهه 80 یا دقیق بگویم درسال 81 که تازه بحث توسعه‌ی کاربردی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) در کشور مطرح شده بود به عنوان طلایه دار در این وادی قدم نهاد و نام استان بوشهر را به عنوان اولین استان های پیشرو در ارائه طرح پارک علم وفناوری در کشور مطرح کرد و بعد از آن زمان تاکنون با ارائه طرح های متعدد در جهت محقق شدن و اجرایی شدن پارک علم و فناوری و مباحث پیرامونی و زیر بنایی تلاش کرده اند.مدیر کل دفتر آموزش و پژوهش استانداری بوشهر حق بزرگی بر فناوری اطلاعات استان دارند و با دانش و تفکری که همه از او سراغ داریم، زمینه کاری بسیاری در خارج استان برایشان مهیاست اما با خلوص نیت و بدون چشم داشتی در دیار خود با همه ناملایمات و با اندیشه ی آینده نگر دل در گرو آبادانی استان بوشهر نهاده است باید از او تقدیر کرد و پاس داشت زحماتش را...
این عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس رویکرد ویژه به دشتی دارد از همین رو بارها و به بهانه ای مختلف در جهت مشاوره و مساعدت نخبگان جوان و مسئولین شهرستان در جمع آنان حاضر شده و با نیک اندیشی و درایت ویژه طرح های خود را جهت بهبود وضعیت کنون دشتی و رسیدن به جایگاه واقعی ارائه کرده است که به اندیشه نگارنده گر طرح های مذکور به سرانجام می رسید رنسانس علمی در دشتی رخ می داد.
*عنوان مطلب برگرفته از نام فیلمی اثر فرد زینه مان ،محصول ۱۹۶۶است

از مسئولیت ها و سمت های دکتر مصلح:
عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس
مدیر کل برنامه ریزی استانداری بوشهر
مدیرهماهنگی امور بازارچه های مرزی استان بوشهر
مدیر مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس
مشاور استاندار در امور فناوری اطلاعات(استاندار تبادار)
عضو کار گروه پژوهش و آمارفناوری اطلاعات استان بوشهر
عضو کمیته علمی اولین و دومین همایش توسعه دانایی محور
مسئول راه‌اندازی پارک علم و فناوری
مشاور استاندار در امور فناوری اطلاعات(استاندار افراشته)
رئیس مرکز محاسبات رایانه ای و فناوری اطلاعات و مشاور رئیس دانشگاه خلیج فارس
و...

همایش هم اندیشی توسعه بخش کاکی

در همایش هم اندیشی توسعه بخش کاکی با حضور عالیترین مقام استان دکتر سالاری در کاکی و با همراهی جمعی از مدیران کل،پورفاطمی نماینده چهار دوره شهرستانهای دشتی و تنگستان ،مهرجو فرماندار دشتی و مدیران شهرستان عصر روز یکشنیه برگزار شد.

در این نشست دکترسالاری به مباحث مهمی راجع ب استان و بخش کاکی اشاراتی داشت که مهمترین آنرا خواهیم خواند:

"بخش کاکی دارای ظرفیت و پتانسیل خوبی در حوزه کشاورزی،دریا ونفت و گاز است که باید آنها را تقویت کرد  تا زمینه اشتغال جوانان فراهم شود."

"ظرفیت کشاورزی بخش کاکی اگر با تکنولوژی به هم آمیخته شود و ظرفیت گلخانه‌ها به آن افزوده شود و در کنار آن صنایع تبدیلی با تسهیلات مختلف حمایتی که وجود دارد ظرفیت قابل توجه‌ای است که ما می‌توانیم بیش از نیاز استان از شهرستان دشتی به کشورهای حوزه خلیج فارس صادرات داشته باشیم."

"در سطح استان نیز تلاش شده از بخشداران جوان استفاده شود و در همین ارتباط کانون مدیران جوان را تشکیل داده‌ایم و در هفته دولت همایشی با همین نام برگزار خواهیم کرد."

"هفته گذشته نشستی با وزیر ارتباطات  برگزار شد که خروجی آن 20 مصوبه بوده که یکی از این مصوبه ها افزایش سرعت اینترنت در این استان است که یکی از مشکلات اساسی ما زیرساخت‌ها و مسیر فیبر نوری بود و باید آن را خریداری می‌کردیم منتهی مسیری که از اصفهان، شیراز به بوشهر منتقل می‌شد، پهنای باند لازم در استان وجود نداشت."

"از اهل قلم وهنرمندان و فرهنگیان حمایت می‌کنیم وبه نوبه خودمان تلاش می کنیم  که محدودیت‌های بی‌جهتی بر اهل فرهنگ و قلم اعمال نشود و اگر محدودیتی در جایی حتی  به‌صورت موردی وجود دارد ، سازمان یافته‌ای نخواهد بود."

"فیبرنوری مسیر اصفهان به شیراز دو هفته دیگر تکمیل می‌شود و مسیر بوشهر به شیراز نیز 45 روزه به اتمام خواهد رسید که این باعث بهتر شدن دیتای استان خواهد شد از خوزستان نیز یک ورودی به استان اضافه خواهد شد و ورودی هرمزگان هم تقویت خواهد شد."

"تمام روستاهای بالای 20 خانوار در استان بوشهر تا پایان مهرماه دارای تلفن خواهند شد و روستاهای بین پنج تا 20 خانوار هم تا پایان سال جاری از تلفن ثابت بهره‌مند می‌شوند."

"امسال اعتبارات خوبی به بخش کاکی اختصاص یافته به طوری که این اعتبارات نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته و با توجه به اینکه فرمانداران با مردم در شهرستان‌ها مواجه هستند بیش از 85 درصد اعتبارات را در اختیار آنها  قرار داده‌ایم و در این شهرستان  نیز این اعتبارات بصورت  منصفانه بین بخشها  توزیع  شده است."

"برای ساماندهی  بازارچه، تملک و ساماندهی بافت فرسوده و عمران شهری کاکی،احداث پایگاه بهداشتی بادوله و یکی دیگر از پروژه‌ها به پیشنهاد فرماندار از منابع استانی که در اختیار ما قرار دارد به بخش کاکی اختصاص خواهیم داد."

 

 

 

دانش آموزی از کاکی رتبه اول اذان کشور

در سی و دومین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور در ارومیه، روح الله زارع دانش آموز کلاس اول متوسطه از کاکی رتبه اول اذان کشور را کسب کرد

روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر؛ در مراسم اختتامییه سی و دومین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور در بخش آوایی پسران که در محل سالن چمران دانشگاه ارومیه با حضور وزیر آموزش وپرورش برگزار شد، روح الله زارع، دانش آموزپایه اول متوسطه از دبیرستان نمونه حضرت علی اکیر(ع) کاکی موفق به کسب رتبه اول در رشته اذان کشور شد.

وی تاکنون در رشته های اذان، تک خوانی تواشیح ، حایز رتبه های اول استان ومنطقه شده است که نفر نخست مسابقات کشور اذان آموزش و پرورش درسال جاری و ۴ دوره رتبه اول مسابقات استانی اذان آموزش وپرورش استان بوشهر ومقام اول اذان سازمان اوقاف استان بوشهر در سال ۹۲ از جمله عناوین کسب شده توسط وی در چند سال اخیر است.

گفتنی است در این مسابقات همچنین سید طه حسینی دانش آموز کلاس سوم راهنمایی از شهرستان دشتی رتبه سوم رشته قرائت را کسب کرد.

اقدامات دولت از زبان فرماندار دشتی

غلامرضا مهرجو صبح امروز در آیین تجلیل از ادارات برتر و کارمندان نمونه دشتی اظهار داشت:عریض مسیرهای خروجی جنوب و شمال شهرستان، تعریض مسیر بنیاد و بادوله که از نقاط حادثه‌خیز شهرستان بودند، تکمیل منبع آبرسانی کوثر در روستاهای ساحلی، نوسازی شبکه‌های آب شهری و روستایی که به خاطر فرسوده بودن 35 درصد آب هدر می‌رفت، احداث مخزن 15 هزار مترمکعبی برای ذخیره‌سازی آب، بخشی از اقدامات دولت در شهرستان بوده است.

مهرجو یادآور شد: تامین اعتبار برای مراکز فرهنگی و حوزه‌های علمیه، تاسیس دانشگاه فرهنگیان، زیرساخت‌های عمران شهری، اجرای طرح هادی در 24 روستای شهرستان و تکمیل منطقه گردشگری منقل و پروژه قلعه محمدخان، افتتاح پست 400 کیلو ولت برق که تا چغادک را پوشش می‌دهد و 11 کیلومتر شبکه فشار ضعیف، گازرسانی به مراکز صنعتی و افتتاح هفت طرح بهداشتی درمانی بخش دیگری از اقدامات دولت بوده است.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: در هفته دولت 59 پروژه با 16 میلیارد و 200 میلیون تومان در شهرستان دشتی افتتاح شده است.


پذیرش فاینانس سدهای دشت پلنگ و باغان توسط بانک صادرات
مدیرعامل بانک صادرات استان بوشهر از پذیرش فاینانس سد دشت پلنگ و باغان توسط بانک صادرات بوشهر خبر داد.

مهر; حسین نامور در نشست با استاندار بوشهر یادآور شد: اجرای این پروژه گامی در رشد و توسعه همه‌جانبه استان است که با تلاش بسیار زیادی محقق شده است.

نامور از پرداخت تسهیلات بانک صادرات برای اجرای 2 سد بزرگ در دشتستان خبر داد و اضافه کرد: اجرای سد تنگ‌ارم و سد دهقاید در دشتستان با همکاری بانک صادرات انجام شده است.

وی از پرداخت 250 میلیارد ریال تسهیلات بانک صادرات به زلزله‌زدگان دشتستان خبر داد و گفت: زلزله سال گذشته در دشتستان آسیب زیادی به این شهرستان وارد کرد که بانک صادرات در پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان پیشتاز بوده است.

مدیرعامل بانک صادرات استان بوشهر تاکید کرد: بانک صادرات در کمک به هیئت‌های مذهبی و حسینیه‌ها نیز نقشی بسیار تاثیرگذار داشته است.

نامور بیان کرد: تقویت ساختار الکترونیکی در بانک صادرات استان نیز مورد تاکید این مجموعه قرار دارد.

وی از نصب 85 دستگاه خودپرداز بانک صادرات در استان بوشهر خبر داد و گفت: راه‌اندازی 7 هزار پایانه فروش نیز از دیگر خدمات این بانک بوده است.

نامور همچنین از کسب رتبه برتر بانکداری الکترونیک در سطح بانک‌های صادرات کشور توسط استان بوشهر خبر داد.

معرفی ادارات برتر و کارمندان نمونه دشتی
صبح امروز در شانزدهمین جشنواره شهید رجایی دشتی، ادارات برتر جشنواره شهید رجایی معرفی و ادارات محیط زیست، تامین اجتماعی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شبکه بهداشت و درمان حائز رتبه‌های برتر شدند.

همچنین از طرف سالاری استاندار بوشهر با اهدای لوح تقدیر از غلامرضا مهرجو فرماندار شهرستان دشتی تقدیر شد.

در بخش طرح تکریم ارباب رجوع از ادارات آب و فاضلاب روستایی، راه و شهرسازی، تبلیغات اسلامی، بانک رفاه شعبه خورموج و نیروی انتظامی دشتی تقدیر شد.

در این آیین از 53 کارمند نمونه ادارات و نهادهای شهرستان دشتی نیز تقدیر به عمل آمد.

از احمد شیخیانی شهردار خورموج، امرالله احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی و محمد قائدی مدیر آبفای روستایی به عنوان مدیران نمونه بسیجی و 11 کارمند بسیجی نمونه تجلیل شد.

در این مراسم همچنین از 15 نفر از رابطین انجمن خیریه خورموج تقدیر شد.

اعتبارات بهره‌برداری و آغاز عملیات بهسازی 13 گلزار شهدا در دشتی+جزئیات

 صبح امروز گلزار شهدای شهر شنبه به نمایندگی از دو گلزار شهید در روستاهای کردوان سفلی و چارک افتتاح شد.

در این آیین که معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار دشتی و خانواده معظم شهدا حضور داشتند گلزار شهدای شهر شنبه به مساحت 115 متر مربع و با اعتبار یک میلیارد و 350 میلیون ریال که شامل هشت مزار است افتتاح شد.

گزار شهدای کردوان سفلی با پنج مزار به مساحت 70 متر مربع و با اعتبار 650 میلیون ریال و گلزار شهدای روستای چارک با مساحت 45 متر مربع  که شامل یک گلزار پنج مزاری است با اعتبار 760 میلیون ریال افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار فارس همزمان نیز عملیات اجرایی گلزار شهدای زیارت با اعتبار 900 میلیون ریال و به مساحت 42 متر مربع، گلزار شهدای گنخک کورا با اعتبار 600 میلیون ریال و به مساحت 30 متر مربع، گلزار شهدای چاه حسین جمال به مساحت 30 متر مربع و با اعتبار 600 میلیون ریال و گلزار شهدای میانخره به مساحت 41 متر مربع و با اعتبار یک میلیون ریال آغاز شد.

همچنین عملیات اجرایی گلزار شهدای سنا با اعتبار 550 میلیون ریال به مساحت23 متر مربع، گلزار شهدای بنیاد به مساحت 16 متر مربع و با اعتبار 190 میلیون ریال، گلزار شهدای گلستان با 220 میلیون ریال به مساحت 9 متر مربع، گلزار شهدای کلل با هفت متر مربع و اعتبار 745 میلیون ریال، گلزار شهدای حناشور با هفت متر مربع و با اعتبار 170 میلیون ریال و گلزار شهدای چهله با 17 متر مربع زیربنا و با اعتبار 30 میلیون تومان آغاز شد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۳:٠٤ ‎ب.ظ

 

۱۳٩۳/٦/٢

 

 

 

فرزند دشتی دانشجوی دکترامهندسی شیمی صنعتی شریف

با خبر شدیم مهندس سعید کاشفی از دانش آموختگان ممتاز دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند در آزمون دکتراتخصصی ، در دکترا مهندسی شیمی صنعتی شریف پذیرفته شوند.

بد نیست بدانیم مهندس کاشفی که اصالتا اهل روستای چاه حسین جمال دشتی است ازدانش آموخته دبیرستان نمونه علامه طباطبایی خورموج هستند. مقطع کارشناسی و ارشد خود رانیز در دانشگاه صنعتی شریف پشت سرگذاشته اند.

وبلاگ دشتی ها با افتخار این موفقیت جوان دشتیاتی را ب مهندس کاشفی ،خانواده محترمشان و اهالی خونگرم چاه حسین جمال تبریک ویژه عرض می کند.

 

نقل قولی از مرحوم  استاد دادبه در مراسم تشییع مرحومه بهبهانی

در مراسم تشییع مرحومه سیمین بهبهانی که در روز جمعه در کنار تالار وحدت تهران برگزار شد.

از چپ- سعیدی- استاد شجریان- رضا کسایی- استاد دادبه- استاد تاج اصفهانی- استاد حسن کسایی- غیور. منزل استاد کسایی / اصفهان،شهریور 1359

سخنرانان متعددی به ایراد سخن پرداختند از جمله اساتید بزرگی چون دولت آبادی،ناظری و...در یکی از این سخنرانی ها استاد آواز ایرانی استاد شجریان برای پاسداشت مادر غزل ایران به ایران سخن پرداختند ایشان در کوتاه کلام خود ب یاد استاد قدیم خود مرحوم دادبه به نقل قولی از ایشان اشاره کردند:

...شجریان به نقل از استاد دادبه، گفت که این " جهان را مردان می‌سازند و مردان را زنان "

تا با این نقل قول همزمان یاد استاد قدیمی خود یعنی مرحوم استاد غلامرضا دادبه(حاجیانی) که از افتخارات ما دشتی ها در عرصه موسیقی ایرانی است را گرامی بدارند.

بد نیست بدانید استاد شجریان در کتاب " راز مانا " خود اینگونه از استاد دادبه یاد می کنند:

" ازسال 1358 ، بعد از انقلاب ، من با آقای دادبه یکی از اساتید اندیشه و مردی عارف که سررشته ی موسیقی داشتند ، آشنا شدم و دائما در جلسات راجع به دیدگاه هنر و بنیادهای هنر و جامعه شناسی هنر و دوران شناسی هنر صحبت و بحث می کرد ... ردیف و تصنیف کار نمی کردند و یک مقدار شیوه ی دشتستانی را از ایشان گرفتم . شاید مهم ترین بخش زندگی هنری من آشنایی با ایشان است و درک کلاس ایشان از سال 58 که هنوز هم ادامه دارد "

در این رابطه :

سالگرد وفات مرحوم استاد دادبه

 

راهیابی مستند "دی رضا"  ب بخش نهایی شبکه مستند

پیرو بازتاب خبری پخش مستند "دی رضا" در شبکه مستند باخبر شدیم این مستند که کار جوان کردوانی علی سالمی هست به بخش پایانی جشنواره تابستانی برنامه محبوب نردبان راه یافته است.

مستند " دی رضا"  که چهارمین کار سالمی در مقام کارگزدانی و نویسندگی هست روز 24 مرداد ما در شبکه مستند به نمایش گذاشته شد و مورد استقبال گسترده هموطنان مان قرار گرفت تا برای چهارمین بار پیاپی به بخش پایانی راه یابد و نوید روزهای خوبی را برای این مستند ساز خطه عالم پرور کردوان بدهد.

بد نیست بدانیم طبق گفته های علی سالمی مستند پخش شده نیز از تیغ سانسور بی بهره نبوده و دو سکانس درخشان آن هر کدام ب دلایلی از فیلم مستند " دی رضا " قیچی شده بود!

یکی صحنه ای که مربوط ب فراهم کردن قلیون توسط دی رضا در صبحگاه و دیگری دیالوگ زنان در پای درخت کهور هست که از روزگار تلخ رفته بر دی رضا سخن ب میان می آید...

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٩:٢٠ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]