دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٤/۳/۱۱

 

ششمین سالگرد وفات آیت الله محمودی دشتی

 

شش سال پیش درچنین روزی دشتی گپ یکی از فرهیختگان خود را از دست داد یکی از بازماندگان علمای نجف و از وارستگان زمانه خویش حضرت ایت الله حاج شیخ عباس
محمودی دشتی
ک پیش از این نیز در وبلاگ از ایشان یاد کرده ایم امروز نیز ب همین مناسبت و برای آشنایی مان از آن شخصیت والا مروری خواهیم داشت ب زندگی نامه آن فاضل ربانی:

عالم عامل ، فقیه کامل حضرت آیت الله حاج شیخ عباس محمودی دشتی ، در خانواده
ای روحانی و ذاکر و مخلص اهل البیت علیهم السلام در سال 1332 قمری در روستای کردوان چشم به جهان گشود و تحت پرورش و تربیت پدر و مادر بویژه مراقبت های شدید اخلاقی مادر قرار گرفت و ایشان تربیت و توجهات اخلاقی خود را وام دار التفات و عنایت مادر بزرگوارشان می دانست و بعضی مطالب ارزنده ی اخلاقی را در این زمینه یادآوری می کردند .

این بزرگوار از همان کودکی به انجام فرائض دینی اهتمام ورزیدند و از سن ده سالگی
مقید به انجام فرائض یومیه شدند .

معظم له بعد از تحصیل در مکتب خانه درهمان قریه به فراگیری علوم مقدماتی حوزه
پرداخت و در سال 1355 هجری قمری به اتفاق برادر بزرگوارشان مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد محمودی دشتی رهسپار حوزه مبارک نجف اشرف شدند ، این هجرت معنوی به مدت پنج سال طول کشید و در این دوره با کمال جدّ و جهد به ادامه ی تحصیل پرداختند و همراه با بهره گیری از برکات امیر المؤمنین سلام الله علیه ، سطوح عالیه را نزد اساتید برجسته ی حوزه ی علمیه مانند مرحوم سید سجاد علوی گرگانی ، سید عبدالله شیرازی ، سید علی نوری ، شیخ موسی خوانساری و آیت الله خوئی به اتمام رساندند . در همین دوره در درس خارج فقه مرحوم آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی حاضر شدند .

پس از پنج سال اقامت در نجف اشرف به منظور تجدید دیدار والدین ، عازم موطن خود
شدند و به مدت دو سال در آنجا مشغول ارشاد و هدایت مردم بودند .

به سال 1362 فمری مجدداً به شهر مقدس علوی بازگشتند و با حضور مجدّانه در درسهای حضرات آیات عظام : سید ابوالحسن اصفهانی ، سید جمال الدین گلپایگانی ، میرزا ابراهیم اصطهباناتی ، سید عبدالهادی شیرازی ، سید محسن حکیم ، سید محمود شاهرودی ، سید ابوالقاسم خوئی تلاشهای علمی خود را در مدت کوتاهی به مرحله ی عالی اجتهاد رساندند .

ایشان در جلسات استفتاء بعضی از مراجع بزرگوار نیز مشارکت فعّال داشتند .

آیت الله معظّم در کنار تحصیل و تلاش علمی با مراقبت و توجه به کسب کمالات معنوی
پرداختند ، تهذیب نفس از طریق تقیّد کامل به آداب و مستحبّات ، حضور مداوم در نماز
های جماعت علمای عامل و زاهد ، تشرّف روزانه در سه نوبت به حرم مطهّر مولای متّقیان و نیز التزام به زیارت مخصوصه سید الشّهداء علیه السلام ، از برنامه های اساسی ایشان بود . فقید بزرگوار ، در کنار این مجاهدت ها به تألیف آثار علمی اخلاقی نیز اهتمامی وافر داشتند ، کتاب : 1- ملخّص المقال فی اسماء الموثقین و المعتمدین من الرّجال 2- نخبه ی الآثار فی الأدعیه ی و الأذکار 3- کشکول 4- تهذیب نفس از آثار چاپ شده ایشان می باشد .

هم چنین ایشان و برادر بزرگوارش هم زمان با تحصیل علوم دینی تا زمانی که توان
داشتند ، به نوبت به منطقه دشتی و تنگستان می رفتند و با اقامت چند ماهه ی خود در روستاهای مختلف در میان مردم حضور می یافتند ، و با روش و منش و گفتار خود ، الگوی تمام عیاری از زندگی اولیاء مقرّب الهی را به نمایش می گذاشتند ، و با دم مسیحائی خود جان های شیفته را با روح معنویت و تعبد صیقل می دادند .

ایشان به اتفاق برادر بزرگوار و خانواده در سال 1391 قمری ( 1350 شمسی ) پس
از اقامت تقریباً سی و سه ساله بنا به جبر حکومت بعثی عراق سرزمین پاکان و دیار علی ( ع ) را با حسرت و درد ترک کرده و ساکن بلده ی طیبه ی قم شدند ، و تا آخرین روز حیات پر برکت خود مباحث علمی ، تذکر و ارشاد ، تعلیم احکام شرع ، عبادت و تضرع و توسّل ، صله ی رحم اهتمام می ورزیدند .

در باب صله ی رحم : به دیدار ایشان رفتن ، جویای احوال بودن ، دعا و نذر سلامتی
کردن ، تلاوت قرآن ، پرداخت صدقه و مساعدت های مالی عموم فقرا و بویژه فقرای ذی رحم از کارهای مداوم ایشان تا واپسین روز عمرشان بود ؛ و در این امر به ارحام نزدیک بسنده نمی کردند ،بلکه همه ی خویشاوندان دور و نزدیک را مدّ نظر داشتند ، و حتی برخی از ارحام که نامهربانی هایی احیاناً نسبت به وی داشتند ایشان با کمال بزرگواری صله به آنها را هم قطع نمی کرد .

علاوه بر موارد یاد شده نکاتی بسیار بارز درزندگی پر برکت ایشان نمودار بود:

نخست : زهد و بی رغبتی به دنیا و زندگی ساده و به دور از تعلقات دنیوی ایشان
بود . این بی علافگی در همه ی زمینه ها نمایان بود ، و حتی در دوره هایی که می توانستند زندگی مرفّهی را برای خود فراهم آورند از این کار سر باز می زدند ، و گاه در مقابل خواهش اطرافیان برای تعمیر یا باز سازی خانه قدیمی خود ، می فرمودند : این خانه برای ما کافی است ، و بعد از ما هم خودتان اختیار دارید .

دوم : تعبد و تهجّد شبانه و گریه و بی تابی هائی که تا آخر عمر ادامه داشت و
همراه با انجام نماز شب چنان از خوف خدا و قبر و قیامت ضجّه می زدند که هر بیننده ای را تحت تأثیر قرار می داد . و راستی برای گریه های طولانی او و زاری و بی تابی هایش
پایانی نبود ، حتی در بستر بیماری آخرینش این تضرّع و انابه ادامه داشت ، نامه و زاری
هایی که حتی جوانان قدرتمند را هم از پای در می آورد .

سوم : ارادت خالصانه و عاشقانه ایشان به ذوات مقدّسه معصوومین ، بویژه صدّیقه
طاهره سلام الله علیها و سید جوانان بهشت ، ابی عبدالله الحسین علیه السلام ، که هر گاه نام آنها را می شنید و یا از آنها یاد می کرد بی اختیار گریه سر می داد ، و نسبت به دشمنان اهل البیت تبرّی و بیزاری را از عمق جان و در آخرین حدّ دارا بود .

به دلیل همین روحیه ی ولائی بود که اخوان مکرّم دشتی از همان ابتدای اقامت در
نجف اشرف جلسه ی توسّل و ذکر مصائب اهل البیت ( ع ) را در روزهای پنج شنبه در خانه برپا داشتند . این مجلس نورانی بحمدالله بیش از 60 سال است که ادامه دارد و آن فقید بزرگوار همواره توصیه می فرمودند که بعد از وفات ایشان هم ترک نشود . در این جلسه مبارک  ف اشرف علاوه بر توسّل به اهل البیت علیهم السّلام مباحثات علمی و فقهی مطرح می شد .

چهارم : اهتمام فوق العاده به تربیت طلاب به ویژه در جهات معنوی و حفظ زیّ طلبگی
، اکثر طلاب ارادتمند ایشان نکاتی را که در جهت تربیت و حفظ آداب به آنها یادآوری کرده بود به خاطر دارند . تمام جزئیات لباس و رفتار و حرکات و سکنات اطرافیان ، به ویژه طلاب را مد نظر داشت و آداب اسلامی و اخلاقی را با جدیّت تمام یاد آوری می کرد و مجدّانه پیگیر انجام آن می شد .

آری ، این نفس مطمئنه پس از عمری تلاش و مجاهدت سر انجام در روز دوشنبه 7 جمادی الثانیه 1430 برابر با 11 / 3 / 88 به جنان رضوان معبودش شتافت ، و پس از انجام مراسم پر شکوه تشییع و اقامه نماز میّت توسط آیت الله وحید خراسانی مدّظلّه پیکر پاک ایشان در مقبره ی مقدّس شیخان به خاک سپرده شد .

زندگینامه ایشان از زبان حضرت ایت الله حاج شیخ علی بحرینی دشتی:

جناب مستطاب حجة الاسلام والمسلمین حضرت العالم العامل الفاضل الکامل ایة الله
حاج شیخ عباس محمودی دشتی (رضوان الله تعالی علیه.ایشان شخصی با فضیلت و باکمال و تقوی و اهل جود وسخاوت و تهجد و اهل نظر و اجتهاد بودند و بنده در دشتی نجف و قم با ایشان معاشرت داشتم و مقداری در محضر ایشان کسب علم وتلمذ نموده ام.ایشان پس از کسب علم در کردوان نزد حجة الاسلام مرحوم شیخ محمد شیخ علی برای ادامه تحصیل و رسیدن به مقام علمی با اخوی محترمشان حضرت ایت الله حاج شیخ محمد محمودی رهسپار نجف اشرف شدند.سطوح عالیه را نزد اساتید بزرگ نجف به پایان رسانیدند.دروس خارج را از محضر ایات عظام سید عبدالهادی شیرازی و ایت الله حکیم و ایت الله شاهرودی و ایت الله اصطهباناتی و دیگر اساتید حوزه استفاده کامل نمودند.ایشان به همراه اخوی محترم خود ایت الله حاج شیخ محمد محمودی به نوبت به دشتی و تنگستان مسافرت مینمودند و مردم را افاضه مینمودند و نیز مردم از مجود انها بهره مند میگردیدند.این دو برادر به تنگستان روحیه ی تازه ای بخشیدند و مردم رابه معنویت و شخصیت تازه ای رسانیدند.

این عالم بزرگوار علاوه بر تدریس و رورش شاگردان باسواد و با معنویت خدمات زیادی
در منطقه دشتی و تنگستان نمودند که از ان جمله می توان از مراتب امر به معروف و نهی از منکر و ارشاد و بیان مسائل حلال و حرام,تاسیس و تعمیر مساجد,حسینیه و اب انبار در منطقه دشتی و تنگستان,رسیدگی به حال مستمندان و فقرا و ایتام,به خصوص کمک به روحانیون معظم یاد کرد.

از ویژگی های زاهدانه و پسندیده این عالم می توان بی رغبتی نسبت به دنیا و طرز
ساده زندگی ایشان در تمام دوران عمر اشاره کرد.شاید راضی نباشند که بنده این مطالب را بگویم اما ایشان سنشان از نود سال متجاوز بود,باز هم در دل شب برای نماز شب و راز و نیاز باخدا قیام می نمودند.

در نجف اشرف هم که بودند روزهای پنج شنبه مراسم سوگواری برای حضرت اباعبدالله
الحسین(ع) بر پا می نمودند و شخصیت های دینی و علمی نیز در ان مجالس حضور پیدا مینمودند.از ان جمله می توان به ایت الله سید محمد تقی بحرالعلوم,ایت الله شیخ کاظم تبریزی,ایت الله شیخ جعفر جزایری و دیگر شخصیت های دینی اشاره نمود.دیگر اینکه در این مجلس مباحث علمی مطرح می شد و طلاب محترم نیز از ان مجالس استفده علمی و معنوی می نمودند.مجالس لذت بخشی بود این جانب هیچ گاه ان مجالس علمی و معنوی را فراموش نمی کنم و از توفیقات خوب گذشته و از دست رفته رنج می برم.

بنده این موضوع را بارها تذکر داده ام که روحانیت باید با علم و عملش مردم را
ارشاد کند.اری حضور ایت الله حاج شیخ عباس محمودی در میان جامعه,خودش تبلیغ و ارشاد بود...

منبع:مجمع نمایندگان طلاب استان بوشهر

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٢٤ ‎ق.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]