دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٤/۳/٢٤

 

 

 

شرایط بحرانی آب در دشتی

این روزها در کشور آب حال روز خوشی ندارد و منابع زیر زمینی به شدت با کاهش مواجه شده است که می‌طلبد مردم در مصرف آن صرفه‌جویی کنند.

استان بوشهر و به تبع آن شهرستان دشتی نیز که جزو مناطق گرم و خشک ایران محسوب می‌شود، از این قضایا جدا نیست و کمبود آب در آن احساس می‌شود.

با توجه به اینکه استان بوشهر یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود، بخش زیادی از آب به این امر مهم اختصاص داده می شود که نیاز است برنامه‌ریزی‌های لازم برای برداشت اصولی آب صورت گیرد.

از طرفی برداشت‌های بی‌رویه از چاه‌ها و مصرف زیاد مردم در منازل به کاهش آب کمک کرده است؛ هر چند کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر نیز بی‌تاثیر نبوده است.

در سال‌های اخیر تلاش‌ها و گام‌های خوبی در این خصوص برداشته شده که کافی نیست و مردم نیز باید به مسئولان کمک کنند و بحران آب را جدی بگیرند.

این روزها در استان شاهد هستیم که دشت‌ها یکی پس از دیگری به دلیل کاهش منابع آبی ممنوعه اعلام می‌شود که این خود زنگ خطری محسوب می‌شود و مردم باید بیش از پیش هوشیار باشند و در مصرف آب صرفه جویی کنند تا نسل‌های آینده ما با مشکلی مواجه نشوند.

بحران آب در دشتی جدی گرفته شود

فرماندار شهرستان دشتی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بحران آب در این شهرستان جدی است و نیاز است که دستگاه‌های اجرایی در این زمینه برنامه ریزی کنند و مردم نیز در این زمینه همکاری کنند.

غلامرضا مهرجو افزود: همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان باید بحران آب را جدی و راهکاری لازم را در این خصوص ارائه دهند.

هرجو با بیان اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی باید برنامه‌ریزی شود، تصریح کرد: رعایت الگوی کشت، اصلاح شبکه‌های آبیاری و بهینه سازی و استانداردسازی در کشاورزی امر ضروری است.

وی بیان کرد: نصب کنتور هوشمند و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری یکی دیگر از اقدامات مهم است که باید اهتمام ویژه ای توسط دستگاه‌های متولی صورت گیرد.

مهرجو اضافه کرد: از دستگاه‌های متولی خواسته‌ایم که در برنامه‌های تبلیغی در زمینه صرفه‌جویی و فرهنگ‌سازی مصرف آب در سطح شهرستان مورد توجه قرار دهند.

اجرای طرح‌های آبخیزداری

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، از بخشداران نیز خواسته‌ایم که در سطح بخش‌های خود جلساتی با شوراها و دهیاران با حضور ادارات امور آب، جهاد، آبفار برگزار کنند و آنها را نسبت به مهم توجیه کنند.

فرماندار دشتی به اولویت های سال جاری نیز اشاره و گفت: با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر اجرای طرح‌های آبخیزداری، اجرای بند ذخیره تغذیه جهت تقویت منابع آب، تکمیل مطالعات آب و اتمام پروژه های آبرسانی در اولویت اعتبارات سال جاری قرار دارد.

غلامرضا مهرجو یکی از مشکلات اساسی در هدر رفت آب را فرسوده بودن شبکه‌های توزیع آب عنوان کرد و یادآور شد: شبکه‌های توزیع آب در این شهرستان باید نوسازی شود.

وی همچنین تفکیک آب شرب از فضای سبز در سطح شهرستان تاکید کرد.

۴۰ درصد شبکه‌های آب روستایی دشتی فرسوده است

مدیر آب وفاضلاب روستایی شهرستان دشتی نیز گفت: متاسفانه در فصل گرما مشترکین الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند و همین امر باعث شده مشکلاتی در روستاها ایجاد شود.

محمد قائدی با اشاره به اینکه مصرف آب در روستاها بیشتر از شهرها است، افزود: در حال حاضر ۴۰ درصد شبکه‌های آب روستایی در سطح شهرستان فرسوده است که با هر چه زودتر نوسازی شوند.

قائدی ادامه داد: هم اکنون با برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم به روستاهای شهرستان آبرسانی صورت می‌گیرد و جاهای که کمبود آب احساس شود با تانکر آبرسانی می‌شود و تلاش داریم مردم با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

قائدی از مردم خواست با صرفه جویی در مصرف آب به ما کمک کنند تا فصل تابستان را به خوبی پشت سر بگذاریم.

هدررفت آب بالا است

مدیر آب و فاضلاب شهر خورموج نیز به مهر گفت: در حال حاضر ۱۸ هزار اشتراک شهری در سطح شهرستان وجود دارد که مصرف روزانه آب آنها ۱۵ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب است.

ایمان ایمانی از مصرف زیاد آب توسط مردم انتقاد کرد و افزود: فرسوده بودن شبکه آب نیز یکی دیگر از مشکلات در سطح شهرستان است که برای نوسازی آنها ۳۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی آب از این طریق به هدر می رود، تصریح کرد: در سال گذشته ۵ کیلومتر شبکه آب شهر خورموج و کاکی توسعه ونوسازی شد و در سال جاری نیز این کار تداوم خواهد شد.

وی بیان کرد: در اوخر سال گذشته نیز مخزن پنج هزار متر مکعبی شهر کاکی نیز وارد مدار شد و این همین امر کمکی خوبی به شهر کاکی شد.

ضرورت افزایش محدوده شکارممنوع دشتی

فرماندار دشتی گفت: برای حفظ گونه های جانوری، محدوده شکار ممنوع شهرستان بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا مهرجو در دیدار با رئیس و کارکنان محیط زیست شهرستان دشتی اظهار داشت: باید در جامعه حفاظت از محیط زیست تبدیل به مطالبه عمومی شود و همه باید در این راستا تلاش کنند.

وی افزود: دولت تدبیر و امید توجه جدی به مباحث زیست محیطی دارد و ریاست جمهور همواره در جلسات مختلف بر این موضوع تاکید دارد.

فرماندار شهرستان دشتی ادامه داد: فرهنگسازی در راستای حفظ محیط زیست جدی گرفته شود.

وی نقش سازمان‌های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست را مهم دانست و ادامه داد: قطعا نقش سازمان‌های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست تاثیرگذار خواهد بود و می تواند کمک خوبی برای محیط زیست باشد.

مهرجو بیان کرد: در کنار تشکیلات دولتی متولی امر محیط زیست مردم، نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند در این مسئولیت خطیر و بزرگ دولت را همراهی و کمک کنند.

فرماندار دشتی رعایت مسائل و مطالعات زیست‌محیطی در پروژه‌های عمرانی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: همه باید در حفظ و حفاظت گونه‌های جانوری و گیاهی در سطح شهرستان کوشا باشیم و بتوانیم از این گونه‌های کم‌پیدا به خوبی حفاظت کنیم.

وی نقش مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و رسانه‌ها را در موضوعات زیست محیطی مهم برشمرد و گفت: برای حفظ گونه‌های جانوری، محدوده شکار ممنوع شهرستان بیشتر شود.

مهرجو اضافه کرد: اگر می‌خواهیم مجموعه محیط زیست از قبل موفق‌تر شود باید ساختار و تشکیلات آن متناسب با ماموریت های محیط زیست باشد.

رئیس اداره محیط زیست نیز از حمایت های فرماندار شهرستان تقدیر و گفت: در سال گذشته اقدامات خوبی توسط این اداره در راستای حفاظت از محیط زیست صورت گرفته است.

مصطفی رشیدی افزود: در سال گذشته ۶۹ متخلف در سطح شهرستان دستگیر و تحویل مراجع قضایی داده شده‌اند.

رقابت علمی 908 دانش‌آموز شهرستان دشتی در کنکور 94

حمد طیبیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتی اظهار کرد: کنکور سراسر 94 صبح پنجشنبه با برگزاری آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در شهرستان دشتی همزمان با سراسری کشور آغاز شد.

مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان دشتی افزود: آمار ثبت‌نام کنندگان تعداد 908 نفر است که از این تعداد 569 نفر زن و 339 نفر مرد هستند.

وی ادامه داد: در گروه علوم ریاضی و فنی تعداد 133 نفر و در گروه علوم انسانی 184 نفر به رقابت می‌پردازند.

طیبیان خاطرنشان کرد: آزمون امسال در روزهای پنجشنبه و جمعه 21 و 22 خردادماه در 7 حوزه امتحانی و در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود که به‌این‌ترتیب یک روز از فرآیند آزمون کاسته شد.

برگزاری جشنواره استانی تئاتر به زبان انگلیسی در خورموج

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی گفت: جشنواره استانی تئاتر به زبان انگلیسی برای نخستین بار در خورموج برگزار می‌شود.

حمید زارعی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره استانی تئاتر به زبان انگلیسی اظهار داشت: در نشستی با مدیر آموزشگاه زبانکده خوارزمی خورموج مقرر شد جشنواره استانی تئاتر به زبان  انگلیسی با حمایت این آموزشگاه در خورموج برگزار شود.

زارعی افزود: چنین جشنواره‌ای در نوع خود بکر و تازه است و حداقل در استان بوشهر برای نخستین بار اتفاق می‌افتد.فراخوان این جشنواره  به‌زودی در سطح استان پخش و پس از ثبت‌نام گروه‌ها مراحل بازبینی آغاز می‌شود.
 وی در ادامه تصریح کرد: مشارکت بخش‌های خصوصی در برنامه‌های هنری یکی از اهداف ما برای برگزاری برنامه‌های هنری است.دخالت مردم در برنامه‌های فرهنگی از سیاست‌های کاری ماست و به شادابی و نشاط در جامعه منجر می‌شود.

کتاب عکس «بهشت شور»(گنبد نمکی دشتی) به چاپ دوم رسید

آریا دخت جهانبخشان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کتاب عکس «بهشت شور» با موضوع تصاویری از کوه نمک دشتی تالیف و چاپ شد که با توجه به استقبال خوبی که از این کتاب صورت گرفت، چاپ دوم نیز روانه بازار شد.

وی اضافه کرد: چاپ نخست این کتاب در سال ۹۱ با تیراژ یک هزار جلد روانه بازار شد و چاپ دوم این کتاب نیز در تیراژ سه هزار جلد در هفته گذشته وارد بازار کتاب شده است.

این عکاس جوان بوشهری افزود: در سال ۸۹ به همراه هیئت بزرگ کوه‌نوردی برای ثبت تصاویر از کوه نمک استان بوشهر به این منطقه رفتیم و تصاویر بسیار زیادی تهیه و ثبت کردیم که ۶۸ عکس برای انتشار انتخاب شد.

وی با بیان اینکه تصاویر این کتاب در قطع ۱۳۵ میلیمتری عکاسی شده‌اند، بیان داشت: چاپ اول کتاب بهشت شور با همکاری نشر نظر، در ۱۰۸ صفحه خشتی، چهاررنگ و با جلد سخت به چاپ رسید و چاپ دوم نیز با همکاری آستان قدس رضوی انجام شد.

جهانبخشان هدف از چاپ این کتاب را معرفی طبیعت بکر ایران به ویژه استان بوشهر عنوان کرد و ادامه داد: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بالایی در بخش طبیعت بوده و این تصاویر تنها گوشه‌ای از طبیعت استان بوشهر است.

آریا دخت جهانبخشان متولد ۱۳۶۵ در بوشهر، فارغ التحصیل رشته زبان انگلیسی است که عکاسی را از سال ۱۳۹۰ آغاز کرده است.

از جمله فعالیت‌های جهانبخشان می‌توان به برپایی نمایشگاه‌های انفرادی متعدد و کسب مقام اول در بخش مستند جشنواره سالیانه «دوربین دات نت» در سال ۹۲، کسب مقام دوم در جشنواره عکس معراج و دبیری جشنواره عکس چهارمحل اشاره کرد.

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱:٢٩ ‎ق.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]