دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٤/٤/۱٠

 

 

 

کاهش 25 درصدی آب چاه‌های کشاورزی در دشتی

عاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار دشتی گفت: با توجه به بحران کم‌آبی باید 25 درصد آب برداشتی از چاه‌های کشاورزی در دشتی کاهش یابد.

حمید بردستانی ظهر در دومین جلسه کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان دشتی اظهار داشت: در حال حاضر 90 میلیون متر مکعب آب از چاه‌های کشاورزی برداشت می‌شود، این در حالی بوده که میزان آب برداشتی 65 میلیون متر مکعب است.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار دشتی گفت: با توجه به بحران کم‌آبی باید 25 درصد آب برداشتی از چاه‌های کشاورزی در دشتی کاهش یابد.

وی ادامه داد: مجموع برداشت ازچاه‌ها برای مصرف شرب، صنعت و فضای سبز 3، 82 میلیون متر مکعب است در صورتی که برای بخش کشاورزی 65 میلیون متر مکعب بوده یعنی بیش از 94 درصد آب برداشتی از چاه‌های کشاورزی است.

بردستانی بیان داشت: هرچند بیش از 94 درصد آب از چاه‌های منطقه به بخش کشاورزی اختصاص دارد و برداشت صورت می‌گیرد ولی تولید ثروت و توسعه به این اندازه نیست.

وی اضافه کرد: دولت اعتباراتی را در خصوص احیاء و تعادل‌بخشی اختصاص داده است که باید ظرف شش سال این کار در دو فاز سازه‌ای و غیرسازه‌ای باید عملیاتی شود.

بردستانی یادآورشد: طرح‌های سازه‌ای شامل سد، مساعدت برای تأمین اعتبار طرح‌های آبخیزداری، آبخوانداری و طرح‌های کوچک منابع آب است که طرح‌های غیرسازه‌ای نیز شامل نصب کنترل هوشمند، پر کردن چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از انتقال آب، اصلاح و الگوی کشت است.

وی افزود: تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد که در بخش کشاورزی فعال بوده، علاقه‌مند هستند تا مشکلات کشاورزان به حداقل برسد، به همین منظور دولت و نظام باید این سیاست‌ها را در کنار خود ببینند نه در مقابل، به نوعی دیگر همه باید برای آبادانی کشور تلاش کنند.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار دشتی گفت: استان بوشهر جزء چهار استان کم‌آب کشور است، به همین منظور امروز باید بپذیریم که در وضعیت بحران کم‌آبی قرار داریم و تنها راه مقابله بحران کم‌آبی بهینه‌سازی مصرف است.

وی تأکید کرد: با امضاء تفاهم‌نامه بین جهادکشاورزی، منابع آب و کشاورزان شاهد بهینه‌سازی مصرف آب در منطقه خواهیم بود.

انتقال غیرمجاز آب در 2 هزار هکتار اراضی شهرستان دشتی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‎ای بوشهر گفت: در 2 هزار هکتار از اراضی دشتی انتقال آب به‌صورت غیرمجاز صورت می‌گیرد.

سین باشی زادگان در نشست بررسی وضعیت آب شهرستان دشتی اظهار داشت: در دشت مند باید 13.5  میلیون مترمکعب آب را کاهش دهیم و طوری برنامه‌ریزی شود تا در واحد سطح عملکرد تولید را بالا ببریم.

وی افزود: در دشت خورموج و در مرحله اول باید 6.3 دهم میلیون مترمکعب آب کاهش پیدا کند در دشت چاه گاه 1.6 دهم میلیون مترمکعب، باغان 1.1 دهم میلیون مترمکعب در مرحله اول و در دشت پلنگ نیز باید 800 هزار مترمکعب کاهش پیدا کند.

باشی‌زادگان تأکید کرد: هدف این نیست که کشاورزان را محدود کنیم بلکه هدف این است تا کشاورزان را نگه‌داریم و دولت باید اقدامات قهری خود را مقابل افرادی که از چاه‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند انجام دهد. در شهرستان دشتی به همان اندازه که چاه‌های غیرمجاز اثر مخرب می‌گذارد انتقال آب نیز اثر منفی می‌گذارد.

 وی بابیان اینکه در  2 هزار هکتار از اراضی دشتی انتقال آب به‌صورت غیرمجاز صورت می‌گیرد، ادامه داد:  بالغ‌بر 191 حلقه چاه مجاز و پروانه دار اقدام به انتقال آب می‌کنند و در منطقه مند تعداد 54 حلقه نزدیک به 600 هکتار، خورموج 22 حلقه نزدیک به 270 هکتار، چاه گاه 65 حلقه در دشت پلنگ 40 حلقه با 385 هکتار در باغان 10 حلقه با 62 هکتار سطح زیر کشت به‌صورت غیرمجاز اقدام به انتقال آب می‌کنند که اثر تخریبی آن‌ها کمتر از چاه‌های غیرمجاز نیست.

وجود 347 حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در دشتی

مدیر منابع آب دشتی گفت: هم‌اکنون 347 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در سطح شهرستان در حال فعالیت است.

سیدرضا هاشمی در گفت‎وگو با فارس در دشتی با بیان اینکه تعیین تکلیف چاه‎های فاقد مجوز در حال انجام است، افزود: از این تعداد 27 حلقه، چاه‌هایی است که بعد از سال 1385 تعیین تکلیف شده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون هشت حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است و با توجه به‌حکم قطعی اخذشده ظرف دو ماه آینده نیز هفت حلقه چاه غیرمجاز دیگر نیز در دشتی مسدود می‌شوند.

هاشمی خاطرنشان کرد: پرونده 15 حلقه چاه دیگر نیز تکمیل‌ شده است که پس از اخذ حکم، مسدود و پر خواهند شد.

مدیر منابع آب دشتی با اشاره به کاهش بارندگی‎ها در سال‎های اخیر در شهرستان دشتی گفت: این شهرستان ظرف هشت سال گذشته با خشکسالی پیاپی دست‌ و پنجه نرم می‎کند که یکی از دلایل مهم افت آب‎های زیرزمینی برداشت بی‎رویه و بیش‌ از اندازه از آب‎های زیرزمینی برای آبیاری زمین‎های کشاورزی بوده است.

وی تصریح کرد: برخی از کشاورزان برای آبیاری زمین‎های کشاورزی خود بدون توجه به بحران آب در استان بوشهر اقدام به حفر چاه غیرمجاز کرده‎اند که این موضوع باعث کاهش شدید منابع آبی در این شهرستان شده است.

امضا قرارداد واگذاری امتیاز لیگ دسته دو تیم ایرانجوان خورموج

سرپرست باشگاه ایرانجوان خورموج بوشهرگفت:روز گذشته قرارداد واگذاری امتیاز لیگ دسته دو تیم فوتبال این باشگاه به یک تیم تهرانی امضا شد

حامدمنفرد  در گفت وگوبا ایرنا افزود: واگذاری امتیاز لیگ دسته دو فوتبال این باشگاه پس از تائید کمسیون ماده 5 توسط اداره کل ورزش وجوانان استان بوشهرقطعی خواهدشد.

منفرد افزود: علت اصلی واگذاری امتیاز این تیم، مشکلات مالی وبدهکاری مربوط به سال قبل است که بیش از پنج میلیارد ریال بوده وازتوان هیات مدیره ومسئولین فعلی این تیم خارج است.
وی اضافه کرد:ما از قراردادهای سال گذشته بازیکنان وکادرفنی تنها 30 درصد پرداخت کردیم وبابت بسیاری ازهزینه های شرکت درمسابقات سال گذشته بدهکار بودیم ومجبورشدیم علی رغم میل باطنی وباتوجه به هواداران پرشوری که داریم این امیتاز را به فروش برسانیم .
منفرد به مبلغ فروش امتیازشرکت درمسابقات لیگ دسته دو این باشگاه اشاره کرد وگفت:بر اساس قرارداد مبلغی معادل چهارمیلیارد و600میلیون ریال به ما پرداخت خواهدشد که 400میلیون ریال آن بابت کسورات کم خواهشد ومابقی باید صرف بدهی های سال گذشته باشگاه شود.
سرپرست باشگاه ایرانجوان خورموج گفت:باشگاه ایرانجوان خورموج دارای سابقه ای 50 ساله در فوتبال ورشته های ورزشی دیگر درسطح شهرستان دشتی واستان بوشهر است ویکی از تیم های پرطرفدار ورزشی استان بوشهر محسوب می شود.
منفرد افزود: دربیشتر مسابقات سال گذشته ما در شهر خورموج بیش از چهار هزار هوادار پرشور خورموجی درورزشگاه تختی این شهر حاضر می شدند.
وی ادامه داد:ما هنوز فرصت داریم وبراساس قرارداد تنظیمی فرصتی تعیین شده تا درصورت تامین 50 درصد هزینه شرکت درمسابقات برای سال جاری که حدود پنج میلیارد ریال است، امتیاز را دوباره به شهرستان دشتی برگردانیم .
وی گفت: انتظار ما از مسئولین ارشد استان بوشهر، نماینده محترم مردم دشتی وتنگستان در مجلس شورای اسلامی واداره کل ورزش وجوانان استان این است که دراین فرصت باقی مانده بخشی ازاعتبار مورد نیاز این تیم مردمی ومحبوب وباسابقه 50 ساله را تامین تا بتوانیم مانندسال گذشته فضای شورونشاط وشادابی به جوانان شهرستان تزریق کنیم .
منفرد اضافه کرد:امروز نیز نشستی با فرماندار محترم شهرستان دشتی داشتیم واز همکاری وتلاش های فرماندار ومسئولین شهرستان درسال گذشته برای برگزاری مسابقات درسطح شهرخورموج تقدیر کردیم وتمام مشکلات ومسائل نیز مطرح شد که امیدواریم تا فرصت باقی مانده راهی برای کمک به این تیم و ماندن امتیاز باشگاه در شهرستان دشتی پیدا شود.
وی اظهارکرد: درصورت فروش قطعی امتیاز لیگ دسته دو، تیم ایرانجوان سال جاری مجبوراست در مسابقات فوتبال شهرستان شرکت کند.

واگذاری امتیاز تیم ایرانجوان خورموج تا 27 تیرنهایی می شود

رییس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: درصورت تامین نشدن اعتبار مالی مناسب، فرایند واگذاری امتیاز تیم فوتبال ایرانجوان خورموج درلیگ دسته دو کشور 27 تیر جاری نهایی می شود.

 

 

 

 

محمد نجفی روزسه شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: به منظور واگذاری امتیاز تیم فوتبال ایرانجوان خورموج تفاهم نامه اولیه بین خردیدار و مالک این تیم امضا شده است.

وی اضافه کرد: شرکت بادران گستران تهران متقاضی خرید امتیاز ایرانجوان خورموج است که قیمت حدود پنج میلیارد ریالی را پیشنهاد داده است.
رییس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: به منظور پیدا شدن روزنه های امید برای ماندگاری تیم محبوب و مردمی ایرانجوان خورموج در این شهر، روز امضای تفاهم نامه خریدار امتیاز( هفتم تیر)، از خریدار 20 روز فرصت گرفته ایم.
نجفی افزود: شرکت خریدار امتیاز ایرانجوان 200 میلیون ریال حق معامله خود را پرداخت کرده است.
وی اضافه کرد: درکمیسیون ماده پنج اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر درمورد واگذاری این امتیاز تصمیم نهایی گرفته می شود.
نجفی افزود: براساس قرارداد منعقد شده پرداخت بدهی های حقوقی و حقیقی به عهده مسوولان تیم ایرانجوان خورموج خواهد بود.
وی بیان کرد: با وجود تجربه تلخ و فراموش نشدنی واگذاری امیتاز لیگ برتری دلیران دشتی برای ورزش استان بوشهر درسال گذشته هیچ تمایلی به فروش امتیاز ایرانجوان خورموج نداریم ولی با توجه به مشکلات مالی این تیم باز هم باید شاهد یک اتفاق تلخ در زمینه واگذاری امتیاز یک تیم ورزشی پرطرفدار در شهرستان دشتی باشیم.
نجفی اضافه کرد: تا 27 تیر چنانچه مسوولان استان بوشهر تدابیر لازم را پیش بینی نکنند امتیاز این تیم با توجه به تفاهم نامه ای که به امضا رسیده به طور قطع واگذار خواهد شد.
رییس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: با پیگیری های مسوولان و تدابیر آنها تنها امید ماندن این تیم در استان بوشهر در دست آنهاست و امیدواریم با به نتیجه رسیدن تلاش ها امتیاز تیم یاد شده در استان ماندگار شود.
روز هفتم تیر جاری شرکت بادران گستران تهران خریدار امتیاز تیم فوتبال ایرانجوان خورموج با حضور درهیات فوتبال استان بوشهر تفاهم نامه ای را برای خرید امتیاز این تیم با مسوولان آن امضا کرد.
ایرانجوان خورموج درفصل گذشته درمسابقات لیگ دسته دو فوتبال کشور حضور داشت و به مرحله پایانی برای صعود به لیگ دست یک نیز راه یافت ولی در نهایت از صعود بازماند. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]