دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٧/٦/٢٦

 

پورفاطمی:کشور در بدترین شرایط اقتصادی قرار گرفته است

 


 نماینده دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (یکشنبه) نطق پیش از دستور داشت.

 سید «محمد مهدی پورفاطمی» نخستین نماینده استان در مجلس هشتم است که نوبت نطق پیش از دستور به وی رسیده است.

متن نطق پیش از دستور پورفاطمی که در صحن علنی مجلس قرائت شد، در ادامه بخوانید:

«اللهم ربّ شَهْرُ الرمَضان اَلّذی انْزلتَ فیهِ الْقُرآن هُدَیً لِلنّاس و بَیِنّاتِ مِنَ الْهُدی والْفُرقان، وَ جَعَلْتَ فیه لَیلَه الْقَدر وَ جَعَلْتَها خَیرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْر»

با درود و سلام به ملت شریف ایران و مردم نجیب و خونگرم استان بوشهر، خصوصا اهالی صبور و مومن شهرستان های دشتی و تنگستان؛ با آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه مسلمانان ، هموطنان عزیز و همکاران گرامی؛ در آستانه میلاد کریم اهل بیت (ع) ، ‌امام حسن مجتبی (ع)، این روز فرخنده را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، مقام معظم رهبری ،‌ مراجع عظام تقلید و همه شیفتگان خاندان عصمت و طهارت تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

لازم است تا در آغاز کلام بار دیگر از اعتماد موکلان ارجمند در خطه دلاورخیز و ادب پرور دشتی و تنگستان که روح حماسه و عشق در جان و شعور تابناکشان متجلی است تشکر و قدردانی نمایم. امید است تا در فرصت پیش رو که با اعتماد آن شیرزنان و آسمان مردان آن خطه گلرنگ فراهم گشته است، بتوانم با سعی و تلاش خود و همکاری و پشتوانه مسئولین و موکلینم برای توسعه ، عمران ، آبادانی و خدمتگزاری صادقانه کوشش نمایم.‌

نطق خود را در دو بخش، مسائل جاری کشور و موضوعات مربوط به استان وحوزه انتخابیه ام تقدیم می نمایم:

در مقطع کنونی مهمترین دغدغه مردم و کارشناسان ،‌مسئله طرح تحول اقتصادی و چگونگی اجرای آن است. ضمن پذیرش ضرورت هدفمند کردن یارانه ها و تحسین تلاش دولت در این راستا ، نکاتی چند را پیرامون این موضوع بیان می کنم:

1-  مطابق برنامه چهارم توسعه دولت باید هدفمند کردن یارانه ها را به تدریج اجرا کند، در حالی که این موضوع حساس و پر دامنه به سال پایانی برنامه و سال آخر کار دولت موکول شده است. آیا طرحی که قرار است تحولی در اقتصاد بیمار کشور و گشایشی در معیشت مردم ایجاد کند در این زمان باقی مانده اندک از تصدی دولت و با این تعجیل قابل اجراست؟

 2 . در حالی که دولت گام های اولیه خود را برای اجرای طرح برداشته است ، مجلس کمترین اطلاعی از ماهیت و روش اجرای طرح ندارد. آیا دولت با این کار قصد ندارد مجلس را در برابر کار انجام شده قرار دهد؟ اگر با روشن تر شدن زوایای طرح،‌ مجلس با اجرای آن مطابق نظر دولت مخالفت کند چه کسی پاسخگوی این همه هزینه مادی و معنوی است؟

 3 . آیا دولت مطابق وعده های خود توانسته با افزایش درآمد افراد جامعه آنان را از سطح زندگی مقبولی برخوردار کند تا در صورت حذف یارانه ها در زندگی روزمره آنان خللی ایجاد نشود؟

 به هرحال امیدوارم طرح تحول اقتصادی موجب تنزل اقتصادی کشور نگردد.

اما در بررسی طرح سهام عدالت، با همه تبلیغاتی که دولت پیرامون آن انجام داد ، مشخص گردید که متأسفانه پیامد این طرح تحقیر مردم ما بود.

آیا سزاور است کشوری با این همه منابع ، برای دریافت سهام 30 هزار تومانی عدالت ، که هیچ گره ای از مشکلاتشان نمی گشاید ،‌ روزها در صف طولانی بانک ها معطل بماند؟ آیا این اقتصاد صدقه ای ، با کرامت و حیثیت مردم آزاده و سرافراز ایران سنخیّت دارد؟

با گذشت بیش از سه سال و ورق زدن کارنامه اقتصادی دولت باید پذیرفت که گرچه بیشترین شعارهای دولت در زمینه مسائل اقتصادی بوده است اما کمترین توفیق در این زمینه حاصل شده است. اینک افکار عمومی نیک می داند که عملکرد مسئولین دولت نهم با گفتارها و ادعاهایشان همخوانی ندارد. اگر در دولت گذشته قیمت یک یا چند کالا افزایش می یافت ، امروز افزایش بی حد و حصر قیمت ها ، همه ی کالاها را در بر می گیرد.

به گفته متخصصان مسائل اقتصادی با توجه به افزایش بی وقفه سطح عمومی قیمت ها و کاهش رشد اقتصادی، کشور در بدترین شرایط اقتصادی خود ،‌یعنی شرایط رکود تورمی قرار گرفته است که در صورت تداوم این روند و ادامه فشار بر اقشار آسیب پذیر، نارضایتی عمومی در لایه های مختلف اجتماعی به وجود خواهد آمد و در واقع در این میان مردم قربانی سیاست های اشتباه دولت شده اند.

نکته تأسف بارتر اینکه دولتمردان در واکنش به افزایش بی رویه گرانی تنها به جملات تکراری و غیرمنطقی «فعلاً نخرید» و «گران نخرید» اکتفا می کنند.

 

این در حالی است که آقای رئیس جمهور مکرراً از ارائه ساز و کارهای جدید برای اداره جهان سخن می گوید. در شرایطی که مطابق آمار رسمی بیش از 10 میلیون نفر از مردم کشورمان زیر خط فقر زندگی می کنند‌؛ در حالی که بعد از کشورهای زیمبابوه ،‌ میانمار،‌ گینه و اریتره در ردیف پنج کشور اول دنیا با نرخ تورم بالا قرار گرفته ایم ؛ در شرایطی که اقتصادمان جزء 10 اقتصاد بسته دنیا به حساب می آید ؛ در وضعیتی که قطع مکرر آب و برق ، مردم را به ستوه آورده و برق تولیدی امان به علت فرسودگی نیروگاه ها و شبکه ها به هدر می رود ؛ در حالی که در زمینه سرمایه گذاری خارجی از میان 170 کشور دنیا در رتبه 135 قرار داریم؛ و با رتبه 137 در ردیف پر ریسک ترین اقتصادی های جهان محسوب می شویم چه ساز و کاری برای اداره جهان می توانیم ارائه دهیم؟

قطعا ما ابتدا باید مشکلات خود را حل کنیم و الگوی خوبی از یک کشور پیشرفته مسلمان ارائه دهیم تا پس از آن بتوانیم برای اداره جهان برنامه بدهیم و مورد استقبال نیز قرار گیرد.

متأسفانه دولت به جای اجرای برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز ، سلیقه خود را جایگزین برنامه های توسعه ای کشور کرده که باعث انحراف از برنامه ها و افزایش نگران کننده مشکلات شده است که به برخی از مصادیق آن اشاره می کنم:

 1 . علی رغم تأکید برنامه چهارم ‌ مبنی بر کاهش میزان وابستگی دولت به درآمدهای نفتی ، بر خلاف آن، میزان وابستگی دولت در این زمینه افزایش یافته است. به عنوان مقایسه باید گفت: در طول 8 سال دولت خاتمی، تنها 97 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی استفاده شده در حالی که در دولت نهم در مدت سه سال 133 میلیارد دلار از درآمد های نفتی برداشت شده است.

 2 . اگر دولت مطابق قانون برنامه چهارم توسعه عمل می کرد ، در حال حاضر باید صندوق ذخیره ارزی دست کم 150 میلیارد دلار موجودی داشته باشد؛ در حالی که با انحلال هیأت امنای صندوق ذخیره ارزی، ‌دولت حتی از اعلام دقیق ‌ موجودی صندوق خودداری می کند. ولی به هر حال به احتمال نزدیک به یقین موجودی صندوق بسیار کمتر از رقم پیش بینی شده است.

 3 . با توجه به گزارش نظارتی سال دوم برنامه چهارم توسعه ،‌ نشان می دهد واردات کشور ‌در سال 85 به حدود 3/49 میلیارد دلار افزایش یافته است که با رشد 4/14 درصدی نسبت به سال ماقبل، از رشد 5/6 درصدی برنامه فراتر است.

 4 . مطابق برنامه پنج ساله چهارم توسعه ، ‌میزان بهره وری 5/3 درصد پیش بینی شده است، که اکنون بهره وری به یک درصد نیز نرسیده است.

. 5 براساس برنامه چهارم باید نرخ تورم در کشورمان در سطح 9/9 درصد مهار شود در حالی که نرخ تورم اکنون مطابق آمار رسمی بانک مرکزی به بالای 22% رسیده است. در این میان اما مجلس چه تدبیری اندیشیده است؟ آیا به وظایف قانونی و نظارتی خود به این همه قانون گریزی و انحراف دولت از برنامه ی چهارم توسعه به درستی عمل کرده است؟

 هنگامی که رییس مجلس وعده حضور عادلانه همه طیف ها را در کمیسیون های مهم و حتی هیئت رئیسه مجلس می دهد ولی عملاً این مهم تحقق نمی یابد، دیگر چه انتظاری می توان از هیئت دولت برای پاسخگویی به مجلس داشت.

همکاران گرامی؛ اگر به خاطر مصلحت اندیشی و همسویی سیاسی با دولت، چشم بر خطاهایشان ببندیم و اجازه دهیم با عملکردهایشان اقتصاد کشور را به ورطه سقوط بکشاند و ملت با عزت ایران را به سمت فقر خانمانسوز هدایت کند، در پیشگاه خدا و ملت شریف ایران و در حافظه تاریخ محکوم و سرشکسته خواهیم بود.

همکاران محترم! اگر می بینیم که وزرا برای پاسخگویی به موقع به مجلس حاضر نمی شوند ، تذکرات نمایندگان بدون پاسخ می ماند، گزارش دولت به مجلس با تأخیرهای فراوان ارائه می شود یا اصلاً ارائه نمی شود؛ رئیس جمهور در موعد مقرر وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی نمی کند؛ برخی مصوبات مجلس با مقاومت دولت اجرایی نمی شود؛ رئیس جمهور به مواضع مراجع عظام تقلید ، بیانیة 220 نفر از نمایندگان مجلس ،‌ نامه 40 نفر از نمایندگان روحانی مجلس و نامه نمایندگان مجلس خبرگان رهبری ،‌ در مورد برخورد با معاون و مشاور هنری خود توجهی نمی کند ، بایستی در رفتار منفعلانه خود با دولت تجدید نظر کنیم.

بی گمان زمانی مجلس توان تأثیرگذاری بر امور کشور را دارد و به راس امور بر خواهد گشت که به دور از ملاحظه کاری و با استقلال کامل و با شناخت دقیق به وظایف ذاتی خود عمل نماید.

جا دارد تا در پایان بخش اول عرایض خود، ضمن محکوم کردن توهین به ساحت مقدس مراجع عظام و علمای دین و مواضع خلاف امنیت ملی و مصالح نظام از جانب مشاور و معاون رییس جمهور محترم، نسبت به عدم واکنش جناب آقای احمدی نژاد و سکوت وی در برابر اعتراض های گسترده مراجع عظام، نمایندگان مجلس، رسانه ها، دلسوزان نظام و اقشار مختلف جامعه گلایه نمایم .

چرا فردی در مقام معاونت ریاست جمهور مواضعی خلاف امنیت ملی در مورد دوستی با مردم اسرائیل اتخاذ می نماید، ولی هیچ واکنشی از سوی شخص رییس جمهور به آن دیده نمی شود؟ و حتی در برابر اعتراض های گسترده سکوت پیش گرفته اند، تا جایی که با همراهی رییس جمهور در سفرهای خارجی شائبه حمایت از این اظهارات از طرف ریاست محترم جمهور به وجود می آید.

متاسفانه در این چند ساله اخیر، این چندمین بار است که اهانت هایی از این نوع، آن هم از جانب مدعیان دفاع از اسلام، خاطر بزرگان دین و مراجع عظام را آزرده و همچنان بر عقاید سخیف خود اصرار ورزیده و به هیچ دستگاه و محکمه ای نیز پاسخگو نمی باشند.

به راستی کجایند آن کفن پوشان دیروز که برای هیچ به خیابان می آمدند و فریاد وا اسلاما سر داده ، اما امروز در برابر بی حرمتی ها ، آن هم به پشتوانه ها و سرمایه های بزرگ دینی و ملی روزه سکوت گرفته اند؟

و اما مسائل استان و حوزه ی انتخابیه ام:

ضمن قدردانی از تلاش های ارزنده هیأت دولت و مسئولان استان در اجرای برخی از طرح ها و پروژه های عمرانی ،‌ فرهنگی و ورزشی در استان بوشهر ،‌ به برخی از مشکلات و موانع موجود در استان بوشهر و حوزه انتخابیه ام که بعضاً جزء مصوبات سفر اول (بهمن 84) و دوم (بهمن 86) هیأت دولت بوده اند اشاره می کنم:

1. عدم اجرای مصوبه هیئت محترم دولت در به کارگیری 50 درصد نیروهای بومی در تأسیسات پارس جنوبی و مقاومت و سکوت معنادار وزارت نفت بدون ارائه مستندات قانونی و حقوقی در برابر این خواسته به حق مردم استان بوشهر و حتی تلاش برای تنبیه کسانی که سعی نموده اند در اجرای این مصوبه از نیروهای بومی بیشتری استفاده نمایند.

 2 . توقف اجرای پروژه گازرسانی به شهرستان های استان به دلیل عدم تامین اعتبار.

 3 . عدم راه اندازی پروژه عظیم پارس شمالی با توجه به وعده های مکرر مسئولین.

 4 . ضرورت چاره اندیشی و تدابیر لازم در پایان دادن به بحران و ادامه قطع مکرر و طولانی مدت برق در گرمای طاقت فرسای استان که باعث ایجاد خسارت های فراوان و ناامنی و نیز نارضایتی شدید شهروندان از تداوم چنین وضعیتی شده است.

 5 . عدم انتقال دفاتر مرکزی شرکت هایی که عمده فعالیتشان در استان می باشد از جمله پایانه های نفتی ، فلات قاره ، ملی نفت کش، پالایشگاههای گازی و پتروشیمی به استان بوشهر  علی رغم تأکید و وعده ی رئیس جمهور محترم .

 6 . تخصیص اعتبار کافی برای تکمیل و بهره برداری از دانشکده نفت ، گاز و پتروشیمی و تاسیسات جانبی آن در بوشهر، که متاسفانه علیرغم تصویب اتمام و بهره برداری از آن در مهرماه 87 توسط وزارت نفت، این مهم تا کنون تحقق نیافته است

. 7 . عدم پرداخت خسارت ناشی از یازده سال خشکسالی و تمدید یا بخشودگی جریمه بانکی کشاورزان .

 8 . حذف نیروهای توانمند بومی از هیئت مدیره پارس جنوبی و بدنه مدیریتی نفت در عسلویه، علیرغم حضور فعال و نقش موًثر این نیروهای توانمند در تعامل بین مسئولین نفتی و مدیران محلی در پیشبرد اهداف و برنامه های وزارت نفت که این موضوع موجب اعتراض های مردمی و شوراهای اسلامی آن منطقه شده است.

 9 . عدم راه اندازی دانشگاه بین المللی علوم پزشکی پارس در خورموج با توجه به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وجود امکانات و پتانسیل های لازم در سطح شهرستان.

 10 . لزوم تسریع در تجاری شدن دفاتر گمرکی استان از جمله بوالخیر و دلوار و مهیا شدن تأسیسات بندری در آن با توجه به اعلام آمادگی گمرک در این زمینه و لزوم احداث بازوی دوم موج شکن بندر بوالخیر .

 11 . لزوم تدوین سند چشم انداز توسعه منابع انسانی استان با هدف شناسایی و تربیت منابع انسانی کار آمد و کشف استعداد به منظور حفظ نخبگان و ذخایر ارزشمند انسانی که متاسفانه علیرغم اقدامات انجام شده در این خصوص متوقف شده است.

 12. لزوم و ضرورت احداث درمانگاه های تأمین اجتماعی در شهرستان های دشتی و تنگستان

. 13 . تسریع در پرداخت مطالبات فرهنگیان استان.

 14 . لزوم تسریع در احداث سد باغان به عنوان نخستین سد خصوصی کشور.

 15 . تسریع در انجام مطالعات سد مخزنی باهوش اهرم و تأمین اعتبار لازم برای احداث این سد

. 16 . ضرورت رفع مشکل شرکت سیمان تنگستان که با گذشت 6 سال از کلنگ زنی هنوز عملیات اجرایی آن آغاز نشده است.

 17 . تبدیل و ارتقای روستاهای آباد و بادوله در تنگستان و دشتی ، به شهر.

 18 . مرمت بنای تاریخی قلعه زایر خضرخان در اهرم و قلعه داراب خان در بخش شنبه.

19 . ضرورت احداث دانشکده فنآوری دانشگاه خلیج فارس در شهرستان دشتی ،‌ با توجه به امکانات و پتانسیل های موجود و آمادگی لازم در سطح شهرستان و تسریع در راه اندازی دانشگاه علمی - کاربردی خورموج و اهرم.

 20 . تکمیل عملیات اجرایی اتوبان اهرم - برازجان - گناوه.

 21 . عدم صدور مجوز برقی شدن چاه های کشاورزی.

 22 . عدم تکمیل موج شکن و اسکله در لاور ساحلی

 

 

بازتاب:

- خبرگزاری فارس

- روزنامه آفتاب یزد

 - نصیر بوشهر

- روزنامه تحلیل روز

- خلیج فارس

- روزنامه مردمسالاری

- ایکنا

- پیام عسلویه

 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]