دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٩/٢/٢

 

خبر خبر ...

 

آغاز کوچ پرستوهای دودی و چلچله‌ از دشتی
سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دشتی از آغاز کوچ پرستوهای دودی و چلچله‌ها از شهرستان دشتی خبر داد.
مصطفی رشیدی در گفتگو با فارس اظهار داشت: چلچله‌ها و پرستوهای دودی همه ساله نیمه اسفند وارد مناطق استان بوشهر از جمله شهرستان دشتی می شوند و اواخر بهار نیز به سمت مناطق سرد سیر کوچ می‌کنند.
رشیدی افزود: چلچله‌های بیابانی ۱۲.۵ سانتی‌متر قد آن‌هاست و خیلی شبیه چلچله کوهی است ولی به‌طور محسوس کوچک‌تر از آن بوده و پر و بالش کمرنگ‌تر است.
وی ادامه داد: چلچله‌ها در ناحیه جبه، چانه‌، گلو و قسمت بالای سینه آن تقریبا سفید است و بر خلاف چلچله کوهی رگه ‌رگه نیست، پروازش نامنظم‌تر و شبیه چلچله رودخانه‌ای است ضمن اینکه چلچله بیابانی رفتاری شبیه چلچله کوهی دارد.
رشیدی در ارتباط با مشخصات پرستوهای دودی نیز گفت: پرستوها 19 سانتی‌متر قد دارند و با دم دوشاخه خیلی دراز مشخص می‌شود.
وی اضافه کرد: سطح پشتی آبی پررنگ با جلای فلزی، پیشانی و گلو به رنگ قرمز بلوطی، قسمت پایین گلو آبی تیره و بقیه سطح شکمی سفید کرمی است.
سرپرست محیط زیست دشتی تصریح کرد: پرنده نابالغ خیلی تیره‌رنگ‌تر است و دوشاخه دمی آن کوتاه‌تر است این پرنده پروازی زیبا و توام با ویراژها و چرخش‌ها دارد و پرنده‌ای اجتماعی است ولی در هنگام زادوولد کمتر به صورت دسته‌جمعی دیده می‌شود.
رشیدی افزود: در مقایسه با این پرنده چلچله دمگاه سفید گلو و دمگاه سفید دارد، چلچله رودخانه‌ای و چلچله کوهی در سطح پشتی قهوه‌ای رنگ هستند و هیچیک از این سه نوع چلچله، دوشاخه دراز دمی را ندارند بادخورک معمولی در مقایشه با پرستو، یکپارچه تیره‌رنگ است. وی به زیستگاه این پرنده اشاره کرد و گفت: کشتزارها، علفزارها و برکه‌ها آشیانه‌اش را از کاه و گل روی تیرهای سقف یا زیر لبه پشت بام طویله‌ها، سایبان احشام و یا در دودکش‌ها می‌سازد.
رشیدی خاطر‌نشان کرد: پرستوهای خانگی پنج تا شش تخم می‌گذارند
.
آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در مزارع کشاورزی دشتی
امرالله فاریابی در گفت وگو با ایرنا افزود: امسال بالغ بر200 هکتار از مزارع این شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا است که برداشت محصول از این مزارع از امروز آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ما ادامه خواهد یافت.
وی اظهارداشت: میانگین برداشت دانه روغنی کلزا از هرهکتار مزارع این شهرستان یک تن است که پیش بینی می شود 200 تن کلزا از مزارع کشاورزی شهرستان دشتی در سالجاری تولید شود.
فاریابی اضافه کرد: بیشتر سطح زیر کشت این محصول در شهرستان دشتی در دشت های پلنگ، لاور شرقی، بخش شنبه و طسوج و حومه خورموج است.
 
تولید سالانه 2 هزار تن گوشت مرغ در دشتی
امرالله فاریابی در گفتگو با فارس افزود: 12 واحد مرغداری در شهرستان دشتی فعالیت دارند که ظرفیت تولید آنها در هر دوره 304 هزار قطعه است.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی اضافه کرد: هشت واحد از این مرغداری‌ها درسال‌های 86 تا 88 با ظرفیت تولید 171 هزار قطعه به بهره‌برداری رسیده است.
فاریابی در ادامه یادآور شد: با بهره برداری از این واحدها ظرفیت تولید گوشت سفید مرغ در شهرستان دشتی به 2 هزار تن افزایش یافته است.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی تصریح کرد: میزان سرمایه‌گذاری انجام شده برای ایجاد این واحدهای مرغداری بالغ بر 36 میلیارد ریال بوده است.
وی یادآور شد: اعتبار تامین شده برای ایجاد واحدهای مرغداری در شهرستان دشتی از محل تسهیلات بانکی و آورده واحدهای تولیدی تامین شده است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی گفت: مصرف سالانه گوشت مرغ در شهرستان دشتی یکهزارو 500 تن است که با احداث این واحدها ضمن تامین نیاز شهرستان بخشی از نیاز استان بوشهر نیز تامین می‌شود و 60 نفر اشتغال‌زایی مستقیم و 150 نفر اشتغال غیرمستقیم داشته است.
 
14پروژه عمرانی در بخش بهداشت و درمان دشتی اجرا می‌شود
سید‌شریف حسینی  اظهار داشت: احداث پانسیون شش واحدی پزشکان مرکز خورموج و کاکی، چهار واحدی شنبه و دو واحدی درازی، احداث ساختمان جدید زیارت، تعمیرات مراکز و خانه‌های بهداشت، احداث و تخریب شش خانه بهداشت واحداث پایگاه اورژانس 115 شهر خورموج بخشی از پروژه‌های مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی است.
وی با اشاره برنامه‌های هفته سلامت گفت: برنامه‌های مختلفی از جمله نواختن زنگ سلامت در مدارس خورموج و کاکی، توزیع ژل ضد‌عفونی کننده دست بین دانش‌آموزان، اجرای نمایش عروسکی توسط مهد کودک گل گندم در محدوده بیمارستان با موضوعات بهداشتی و توزیع مسواک و خمیر دندان بین کودکان، آموزش والدین در ارتباط با شیوه‌های صحیح فرزند پروری و ویزیت رایگان از روستاهای محروم با همکاری بسیج جامعه پزشکی انجام شد.
حسینی ادامه داد: توزیع صبحانه سالم بین دانش‌آموزان و اموز تغذیه سالم، بازدید از بوفه مدارس توسط کارشناسان کنترل مواد غذایی و تغدیه، برگزاری همایش تجلیل از بهداشتیاران، برپایی ایستگاه اطلاع‌رسانی سلامت در سطح شهر، آموزش و ویزیت دانش‌آموزان توسط دندانپزشک و آموزش زندانیان در ارتباط با بیماری‌های، سل، هپاتیت و ایدز از دیگر برنامه‌های این نهاد در هفته سلامت بوده است.
وی دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و امام جمعه خورموج و فرماندار دشتی از ساختمان بیمارستان در این هفته و پخش فیلم آموزشی با موضوعات بهداشت روانی و پاکسازی فضای روستایی شهرستان را از دیگر برنامه‌ها در این هفته ذکر کرد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی تصریح کرد: به منظور آمادگی بیشتر دینی کادر هر هفته از رساله اجویه‌الاستفتائات رهبر معم انقلاب سئوالاتی بین کادر بیمارستان و شبکه بهداشت مطرح می‌شود.
حسینی خاطر‌نشان کرد: هر 9 روز یک حدیث با موضوع بهداشتی در بوردهای شبکه بهداشت و بیمارستان و تمام مراکز بهداشتی نصب می‌شود و پس از یکسال و نوشتن 40 حدیث در کتابچه‌ای این احادیث بین کارمندان توزیع می‌شود.
وی ادامه داد‌: یک قفسه کتاب نیز از کتاب‌های فرهنگی ومذهبی شامل کتب شهید مطهری و حضرت امام‌، رهبری و دیگر نویسندگان دینی با همکاری ارشاد اسلامی شهرستان ایجاد و برای رفاه حال همراهان بیمار 60 تخت در بیمارستان زینبیه خورموج اختصاص داده‌ایم.
 
نخستین مجتمع فرهنگی، توریستی دشتی مهر ماه افتتاح می‌شود
امرالله سلیمانی، مجری این طرح امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در دشتی با اشاره به مشخصات این مجموعه اظهار داشت: این مجموعه با عنوان مجتمع توریستی فرهنگی در زمینی به مساحت 2 هکتار احداث می‌شود و تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی افزود: در این مجموعه 150 اصله نخل و200 درخت شامل مرکبات مختلف به همراه چهار عدد استخر 24 متری جهت‌نما و آبشار و سفره‌خانه سنتی در محیطی به مساحت 4 هزار و 800 متر با 12 آلاچیق و 12 سرویس بهداشتی احداث می‌شود.
سلیمانی ادامه داد: همچنین هتلی با 6 واحد 24 متری با تمام امکانات رفاهی برای مسافران و دو سالن با ظرفیت هر سالن 500 نفر برای مراسمات مختلف و ایجاد سکوی ویژه برای عروس و داماد، دو پارک تفریحی برای کودکان و دو نمازخانه ویژه آقایان و بانوان نیز در نظر گرفته شده است.
وی در ارتباط با دیگر امکانات این مجموعه بیان داشت: احداث پارکینگ در 7 هزار مترمربع، ایجاد 550 عدد شعله روشنایی در ابعاد و پایه‌های مختلف و سه عدد درب ورود و خروج از دیگر امکانات این مجتمع است.
سلیمانی عنوان داشت: یکی از مشکلات جدی ما در اجرای این طرح عدم برق است که در بازدیدی که فرماندار دشتی داشته‌اند قول مساعد برای رفع این مشکل را داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: برای ساخت این طرح مبلغ 960 میلیون تومان هزینه می‌شود که 300 میلیون تومان از آورده‌های شخصی بوده و مابقی از طریق وام تامین می‌شود.
 
روستای چارک دهکده قرآنی
مسئول امور قرآنی اداره ارشاد شهرستان دشتی گفت: دشتی در حوزه دین و قرآن دارای سبقه طولانی است و روستای چارک به عنوان دهکده قرآنی در سطح ایران مطرح است.
صدرالله اسماعیلی در ارتباط با آزمون دوره‌های قرآنی در دشتی اظهار داشت: آزمون پایان دوره طرح‌های آموزشی حفظ و مفاهیم قرآن کریم سوم اردیبهشت در خورموج برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: آزمون آزمون پایان دوره طرح‌های آموزشی حفظ و مفاهیم قرآن کریم بین قرآن‌آموزان موسسات قرآنی به شکل کتبی و شفاهی همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.
اسماعیلی بیان داشت: این آزمون برای سنجش و ارزیابی قرآن‌آموزان برگزار می‌شود و اجرای این دوره‌ها برای فراگیری محتوا ضروری است.
وی ادامه داد: آزمون‌ها در دو رشته حفظ و مفاهیم و در 5 سطح مقدماتی و تکمیلی در رده‌های سنی مختلف برگزار می‌شود.
اسماعیلی در ارتباط با فعالیت موسسات قرآنی در سطح شهرستان عنوان داشت: در شهرستان دشتی چهار موسسه قرآنی به‌نام‌های جامعه‌القرآن کوثر، بیت‌الاحزان، تبیان و ثقلین فعالیت می‌کنند.
وی تصریح کرد: دشتی در حوزه دین و قرآن دارای سبقه طولانی است و روستای چارک به عنوان دهکده قرآنی در سطح ایران مطرح است.
 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٧:۳٧ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]