دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٩/۸/۳

 

از کردوان تا کالگری

 

با قدری تامل در تاریخ رفته بر دیار دشتی به خصوصیات چندی از دشتی ها پی می بریم که بی تردید یکی از آنها عالم پروری بوده و هست. هرچند به نظر می رسد کاربرد ماضی آن بیش از حال آن است اما واقعیت چیزی دیگری است که اگر دیروز فرزندان دشتی برای کسب دانش  پا در ره نجف می نهادند تا در آن دیار غریب ،قریب شوند تا امروز ببالیم از این همه عالم اندیشمند.امروزه روز ،نه تنها قم که تهران ،اصفهان و...فراتر از این ها فرزندان دشتی پا در این ره نهاده اند. فراتر آری ،یعنی همان که هر کجا علم باشد فرزندانی از دیار پارسی به آن دست یابند. و دشتی ها به عنوان فرزندان خلف دیار پارس فلات ایران اروپا را آمریکا را و... استرالیا را می پیماند برای کسب دانش.امروز دیگر راه یابی به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا برای دشتی ها امری عادی شده است آنها چشم به برترین ها دوخته اند(تک رقمی های رنکینگ جهانی).این ها اغراق نیست اتفاقی است که رخ  داده و می دهد.
اما در دشتی برخی نقاط بیشتر به این عالم پروری شهره هستند و بی شک کردوان در راس آنها قرار می گیرد.آبادی قرار گرفته در فاصله 65 کیلومتری جنوب غربی خورموج ،سابقه ای روشن در این زمینه دارد به طوری که به جرات می توانم بگویم در هیچ آبادی کشور این همه عالم دینی پرورش نیافته اند تعدد دانشمندان حوزوی کردوان هم سبقه ی چند صد ساله دارد.اما این نیست که از حضور اندیشمندان دانشگاهی محروم باشد.   
حال با این مقدمه کوتاه می خواهیم یکی از این ستاره های دانش کردوان دشتی را به شما معرفی کنیم. ستاره ی  که متاسفانه آنگونه که شایسته و زیبنده بوده است مورد تجلیل و تقدیر قرار نگرفته اند و حتی در آسمان دشتی نیز غریب می باشد.
Dr.Hassan Hassanzadeh

دکتر حسن حسن زاده  عضو هیات علمی و پژوهشگر دوره فوق دکترا مهندسی نفت دانشگاه کالگری کانادا ،فرزند اندیشمند دشتی چهره ی شناخته شده در مهندسی نفت ایران محسوب می شود او بواسطه سابقه درخشان خود در عضویت در هیات علمی دانشگاه صنعت نفت و  مدیریت پژوهش و توسعه شرکت ملی نفت همچنین تدریس موفق در دانشگاه صنعتی شریف در میان اساتید برتر ایرانی این رشته جایگاه ممتازی دارد. فرزند آبادی عالم پرور کردوان با توجه به ارائه ده ها مقاله در کنفرانس های بین المللی و ژورنال های تخصصی ،عضویت در انجمن زمین شناسان نفت آمریکا،مهندسی نفت جهان ،مهندسی شیمی ایران و...چهره ی شناخته شده مهندسی نفت در مجامع علمی جهان نیز محسوب می شوند.
حاال می خواهیم دکتر حسن زاده که متولد آبادی کردوان ،دانش آموخته دوران ابتدایی و راهنمایی مدارس کردوان ،ریاضی و فیزیک دبیرستان شهید مطهری خورموج،مهندسی شیمی دانشگاه صنعت نفت،ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران و دکترا مهندسی نفت دانشگاه کالگری را بیشتر بشناسیم و به داشتنش افتخار کنیم. 

مصاحبه ی که در ادامه می خوانید به دلایلی معلوم از طریق خطوط آنلاین  صورت گرفت.این لطف دکتر بود که زحمت جواب های مفصل پیش رو را کشیدند، ضمن آرزوی سلامتی برای دکتر حسن زاده و خانواده بزرگوارشان ،تشکر ویژه دارم از دوستم مهندس بهزاد بختی(نفراول آزمون ارشدمهندسی نفت88و از دانشجویان اسبق دکتر)که نگارنده را در طرح برخی سوالات همیاری کردند.

دلیل انتخاب مهندسی نفت،به عبارتی چه شد که مهندسی نفت را انتخاب کردید؟
سال ۱۳۶۸ که ما وارد دانشکده نفت شدیم همه با یک کد واردشدیم. پس از یک سال تحصیل بایستی انتخاب رشته می کردیم . رشته هایی رو که باید انتخاب میکردیم عبارت بودند از:
مهندسی شیمی ، گرایش پتروشیمی
مهندسی شیمی ، گرایش گاز
مهندسی شیمی ، گرایش پالایش
مهندسی شیمی ، گرایش بهربرداری از منابع نفت (نفت)
مهندسی مکانیک ، گرایش  حرارت، سیالات
مهندسی برق ، الکترونیک

همه این رشته با یک کد پذیرش شده بود. پس از یک  سال با توجه به رتبه  ورودی,  دانشجویان  رشته مورد علاقه رو انتخاب میکردند.
خوبی دانشکده نفت اون زمان این بود که دانشجو ها تو یک سال وقت  داشتن که راجع  به رشته شون تصمیم بگیرند. من هم با شناختی که از رشته های مختلف پیدا کرده بودم و از نظر رتبه  ورودی مجاز به انتخاب تمام رشته ها بودم  رشته نفت رو انتخاب کردم. شاید احساسم این بود که ملموس تر هست و برام   بیشتر قابل درک  بود. به علاوه فکر میکردم اگر رشته نفت رو انتخاب کنم شانس این که بتونم تو جنوب کار کنم بیشتر است. اون زمان  مثل امروز به فکر این که ادامه تحصیل بدهند نبودند . تلاش میکردیم بتونیم مهندسی بشیم که کارمون  رو خوب بدونیم.

 
جایگاه و فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه و دپارتمان خود را توضیح دهید؟
 دانشگاه کلگری جزو ۷ دانشگاه تحقیقاتی برتر  در کانادا محسوب میشود که حدود ۳۰  هزار دانشجو  در ان در حال تحصیل هستند.
  
دانشکده  مهندسی دارای حدود ۲۸۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی , ۱۰۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی   ، ۱۶۰ عضو هیات علمی و ۵ دپارتمان مختلف میباشد.  این دپارتمان ها عبارت هستند از:

مهندسی شیمی و نفت
مهندسی مکانیک و ساخت و تولید
مهندسی عمران
مهندسی برق و کامپیوتر
مهندسی   ژئوماتیک
  
دانشکده مهندسی  در سال ۲۰۰۸ میلادی در بین ۳۷ دانشکده مهندسی  در کانادا  حائز رتبه برتر شد.
 دپارتمان مهندسی شیمی و نفت به عنوان یکی از دپارتمانهای مهم  این دانشکده  در زمینه های زیر فعال هست:
نفت و گاز
انرژی ومحیط زیست
فرایند و مواد
مهندسی پزشکی
بالغ بر ۳۰۰ دانشجو در دورهای تحصیلات تکمیلی  در دپارتمان مهندسی شیمی و نفت مشغول به تحصیل هستند. این دانشجویان در گرایش های مهندسی نفت، مهندسی شیمی، انرژی و محیط زیست  مشغول تحصیل هستند.  
 این دانشجویان در گروهها  و تیم های  پژوهشی و تحقیقاتی مختلف زیر نظر اساتید دانشکده  مشغول مطالعه و تحقیق هستند.  این دپارتمان دارای حدود ۴۰  عضو هیات علمی میباشد که در شاخه های فوق مشغول تحقیق و تدریس میباشند.
در دوره کارشناسی، دو دوره اصلی  مهندسی  شیمی  و مهندسی نفت و گاز ارائه میشود. همچنین زیر شاخه ها و گرایش های  فرعی مانند مهندسی نفت، مهندسی پزشکی،  مهندسی محیط زیست نیز ارائه میشود. 
اطلاعات کامل تر رو ممکنه از وب سایت دانشکده و دانشگاه بدست آورد ( لینک های مربوطه  در زیر ).

http://schulich.ucalgary.ca/
http://www.ucalgary.ca/
http://schulich.ucalgary.ca/chemical/

چشم انداز رشته مهندسی نفت را چگونه می بینید؟
با توجه به نیاز اجتناب ناپذیر بشر  به سوخت های فسیلی و دشوار شدن عملیات  تولید از مخازن نفت گاز صنعت نفت به تعداد  کارشناسان بیشتر احتیاج خواهد داشت.  در  آینده نزدیک تولید نفت  آسان نخواهد بود و مستلزم صرف  هزینه های بیشتر و کارشناسان بیشتری خواهد بود. مهندسی نفت با قدمتی حدود یک قرن در دو دهه اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. هر چند این تغییرات مختص مهندسی نفت نمیباشد و در دیگر گرایش ها نیز دیده میشود ولی در نفت این تغییرات محسوس تر و بنیادی تر   به نظر می رسد.  شاید یکی از دلائل این باشد که دشوار شدن تولید از مخازن و پایان یافتن  دوره "نفت آسان" صنعت به دنبال روش های جدید برداشت نفت از مخازن است و در نتیجه دانشگاه ها نیز برنامهای آموزشی خود را جهت بر طرف کردن نیاز صنعت دستخوش تغییراتی  کرده اند.  دلیل دیگر می تواند  پیشرفت گرایش های دیگر مانند افزایش توان محاسباتی رایانه ها ( به عنوان مثال) با شد.  مطمئنا مهندسان نفت در آینده چالش های جدی تری روبرو خواهند  بود تا بتوانند نفت را از زیر زمین به روی زمین بیاورند.  
در مورد فعالیت های علمی و تخصصی خودتان و البته مهمترین و تاثیرگذارترین آن را شرح دهید؟
فعا لیت  پژوهشی من در شا خه جریان سیالات مانند نفت، گاز و آب در محیط های متخلخل مانند سنگهای  مخزن میباشد.  این شاخه از شاخه های بنیادی مهندسی نفت می باشد .  از کار برد های این پژوهش می توان به روش های ازدیاد  برداشت نفت و گاز از مخازن,  مطالعه  جریان آب در سفره های زیر زمینی آب  اشاره کرد.
 در حال هزار کاهش گاز های گلخانه ای مانند دی اکسید کربن به عنوان  یکی از مسائل مهم در سطح دنیا مطرح است. یکی از راههای جلوگیری از انتشار این گاز دفع دائمی،  با تزریق ان به  سفره های آب شور در اعماق زمین ( عمق های پایین تر از ۸۰۰ متر ) میباشد.  بر گشت  و نشت این گاز به سطح زمین میتواند مخاطره آمیز باشد. در نتیجه مطالعه این که چه اتفاقی برای گاز تزریق شده می افتد می تواند حائز اهمیت فراوان باشد. این یکی از پروژه هائی هاست که به ان  مشغول میباشم.

درسهای تدریسی شما دردانشگاه کالگری چه دروسی هستند؟
مبانی مهندسی مخازن
مهنسی بهره برداری
تاسیسات بهره برداری  

برترین دانشگاه های نفتی جهان؟
Texas A&M, Texas Austin, Stanfordدر امریکا و Calgary و Alberta در کانادا، Delft در هلند، امپریال کالج لندن، Heriot-Watt در اسکاتلند، NTNU در نروژ, UNSW در استرالیا

برترین اساتید نفتی ایران؟
شمار زیادی از هموطنان در دانشگاهای مختلف دنیا  مستقیم وغیر مستقیم با تحقیقات و تدریس  در زمینه  مهندسی نفت فعال  هستند و اکثر اونها آدمهای موفقی  هستند. از اونایی که مستقیما با مهندسی نفت سرو کاردارند در  دانشگاهها ی   خارج از کشور  دکتر  عباس فیروزآبادی   و دردانشگاهها ی  داخل کشور   دکترریاض  خراط رومیتونم نام ببرم که در زمینه کاری خودشون خیلی موفق بودند. 

دشوارترین و آسانترین(شیرین ترین)مباحث علمی مهندسی نفت؟
شیرین ترین لزوما آسانترین نیست!
معمولا مسائل کاربردی آسانتر هستند تا مسائل پایه ای و بنیادی .  مسائل پایه ای و بنیادی  مستلزم تفکر عمیق تر و تمرکز بیشتری میباشند و غالبا شیرین تر از مسائل کاربردی هستند.

علت توسعه نیافتن مخازن نفتی ایران در نرمال جهانی چیست؟
- عدم بکارگیری مهندسین و کارشناسان  کاردان در حوزه های تصمیم گیری کلان مخازن نفت و گاز  و در نتیجه دلسرد شدن نیروهای انسانی زبده و کاردان.
- عدم وجود ساختار  پژوهشی مناسب در حوزه  مخازن نفت و گاز
- ارتباط خیلی ضعیف صنعت و دانشگاهها 
- استاندارد نبودن توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها
  

نقش همایشها و کنفرانسهای علمی تا چه حد می تواند درزمینه های علمی و صنعتی موثرباشد؟
- به هر حال این گونه همایش ها و کنفرانسها یکی از راههای اصلی ارتباط پژوهش گران در حوزه های مختلف میباشد.  معمولا طرح یک  مساله در یک  کنفرانس بین المللی میتواند به تبادل افکار بیانجامد و در نهایت به حل   یک مشکل  منجر گردد. به اضافه این که معمولا در این گونه کنفرانس ها افراد صاحب نظر زیادی شرکت میکنند و طرح یک  مساله  یا  ارائه حل یک  مساله میتواند مورد داوری قرار گرفته و تصحیح شده و پخته تر گردد.  

عوامل موفقیت دکتر حسن زاده؟
توکل به خدا ، تلاش و لطف پروردگار

به نظر شما مهمترین راهکاربرای توسعه استان با توجه به اینکه استان ما یک استان نفتی و گازی است؟
 توسعه آموزش عالی در سطح تحصیلات تکمیلی در  زمینه های بالا دستی و پایین دستی نفت  و گاز و تقویت ارتباط دانشگاه  خلیج فارس با صنعت   میتواند به توسعه استان کمک زیادی کند.  همچنین اجرای طرحهای  ضربتی   تربیت نیروی انسانی  در سطح تکنیسین در شاخه های مختلف  مانند  برق ، تاسیسات، مکانیک، ابزار دقیق، بهره برداری و .....  با ایجاد آموزش گاه های فنی و حرفه ای متعدد در سطح استان  توسط وزارت نفت با هدف اشتغال نیروهای بومی اهمیت زیادی دارد . این طرحها می تواند به شکلی اجرا شود  که فارغ التحصیلان به محض فراغت از تحصیل در تاسیسات نفت و گاز مشغول به کار شوند . استفاده از حضور شرکت نفت در تقویت زیر بناها مانند را ههای  ارتباطی ، راه آهن ، فرودگاهها، بیمارستان ها ، مراکز آموزشی ....... می تواند مفید باشد. توسعه صنا یع جانبی نفت و  گاز   در استان  به منظور تبدیل مصولات پتروشیمی به مصولات با ارزش افزوده  از اهمیت فراوان برخوردار میباشد. حفظ محیط زیست و تاکید بر توسعه پایدار منطقه  بایستی در راس کارهای   برنامه ریزان قرار گیرد.  این ها نمونه هایی از راهکارهای توسعه میباشند.

توصیه علمی و اجتماعی جناب عالی به جوانان استان خاصه کسانی که دانشجو ودانش آموخته مهندسی نفت هستند چیست؟
آنهایی که دانشجو هستند سعی کنند درسشون رو خوب بخونند و تلاش کنند مهندسان خوبی بشن و  فرصت خوبی رو که الان  داران  از دست ندن .  اون هایی هم که مهندس شدن سعی کنند  از فرصت های بیشماری که جهت کسب تجربه وجود دارد غافل نشوند.  همچنین سعی کنند خودشون رو از نظر علمی  به روز نگاه دارند و سعی کنند  با مطالعه  مقالات ، گزارشها و  اخبار   مربوط به کارشون در ارتباط با پیشرفت های رشته خودشون در سطح دنیا قرار  بگیرند. اون های هم که قصد ادامه تحصیل دارند در صورتی که علاقه دارند  اقدام کنند. چیزی غیر از علاقه نمیتواند یک نفر رو وادار کند به مدت حد اقل ۴ سال   به صورت جدی و اصولی روی یک مساله فکر کند که منجر به ارا یه   یک  ایده و یا نظر جدید شود. 

ارتباط شما با ایرانیان خاصه هم استانی ها در خارج ازکشور چگونه است؟
خوب در کلگری با دوستان ایرانی  زیادی در ارتباط هستم .
با آقای سهراب زنده بودی در دانشگاه  واترلو(دانشجوی دکترا شیمی اهل تنگستان) در ارتباط هستم
آقای محمد رضا حیدری(دانشجوی دکترا مهندسی نفت کلگری اهل دشتی) رو مرتب میبینم و با هم ارتباط  داریم.
ارتباط  در حد mail-e یا مکالمه تلفنی جهت احوالپرسی  با دکتر وراوی(دکترا نفت از دانشگاه آستین تگزاس اهل دشتی) دارم.    

جناب دکتر آیا شما به دیگر رشته های علمی هم علاقمند هستید؟
 از مهندسی عمران-آب  مواردی مانند  جریان آب در سفره های زیر زمینی آب
از مهندسی مکانیک  انتقال حرارت  در محیط های متخلخل

 معلمانی که در موفقیت شما  تاثیر گدار بوده اند از چه کسی یا کسانی نام می برید؟

معلمان خیلی خوبی داشتم که اگر بخوام همه رو اسم ببرم  لیست بلندی خواهد شد. ولی اگر بخوام از هر دوره یکی رو اسم ببرم 
 در دوره ابتدایی آقای مرشدی
در دوره راهنمایی آقای سنگری
در دوره دبیرستان آقای آزاده
دردوره لیسانس  آقای دکتر عسکرصبی
در دوره فوق لیسانس آقای دکتر خیرخواه
در دوره دکترا آقای دکتر پولادی درویش

آنجا که هستید بیشتر دلتان برای کی و کجا تنگ می شود؟
خانواده، اقوام و دوستان. کردوان که بزرگ شدم ،  دشتی و بوشهر، کار کردن تو ایران، .............

علاقمندیم یک بیت شعر  که آنرا هر از چند گاهی فرزند کردوان زمزمه می کند رابرای ما بنویسید...
 مـکـن حافـظ از جور دوران شکایت
چـه دانی تو ای بـنده کار خدایی

اینان چه در ذهن شما تداعی  می کنند:
دکترعبدالجلیل وراوی: جدی و با خدا
دکتر حسن حسن زاده: کوچک همه شما
دشتی :  دیار مردم مهمان نواز و خونگرم ، علما، سادات، ادیبان و اندیشمندان  
دشتی ها: اهل  شعر و ادب
کردوان: زادگاهم
جنوب: دلیران تنگستان، دریا، گرما و شرجی، نخل    

گر نکته ی ناگفته ی مانده ما را میهمان کنید.
در پایان برا همه آرزوی سلامتی میکنم. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ٦:٤٥ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]