دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳۸٩/٩/۸

 

نجیرم و...(3)

 

8. آثار شهرهای باستانی سواحل و جزایر خلیج فارس و دریای عمان تالیف احمد اقتداری .
    احمد اقتداری در اثر سترگ و قابل تحسین خود که هنوز هم بهترین و مهم ترین منبع در خصوص بیشتر آثار تاریخی و باستانی مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان بشمار می رود پس از ذکر توصیف هایی از رود سکان ، نجیرم و سیف های کوره اردشیر خره چنین نتیجه گیری می کند :
   "بنا بر توصیفی که از رود سکان و قسمت سفلای آن رود موند و بندر نجیرم و صحرای ماندستان شده است سیف مظفر همین دشت بلوک دشتی کنونی بوده و بندر نجیرم در حوالی خور زیارت و بندر زیارت فعلی قرار داشته است " . /ص260/  

 
   9 . جغرافیای تاریخی شهرها نوشته عبدالحسین نهچیری .
    نهچیری در ذیل عنوان نجیرم چنین می نویسد : "این بندر بین گناوه و بندر سیراف قرار داشت و از شهرک غندجان راهی به این بندر کشیده شده است . در حقیقت نجیرم ، بندر ناحیه ماندستان بود این بندر تقریباً نزدیک محلی که امروز رودخانه مند به دریا می ریزد قرار داشت یعنی بندر نجیرم بین بندر بوشهر و بندر دیر امروزی قرار گرفته بود" . /ص 379/
10 .  بنادر ایرانی خلیج فارس در قرون میانی اسلام نوشته دکتر حسن حسین زاده شانه چی  .
   این محقق در زیر عنوان نجیرم چنین می نویسید : "اولین بندر ولایت اردشیر خره از سمت غرب که بنا به تقسیم بندی نخستین ، جز سیف مظفر[از رودخانه مند تا گناوه امروزی] به شمار می رود ، نجیرم نام دشت که بندری کم اهمیت در غرب سیراف و دورتر از مصب رودخانه سکان قرار گرفته بود" . 


    11. استان زیبای بوشهر نوشته دکترسید جعفرحمیدی ، چاپ اول ، انتشارات شروع ، 1384 .
    در این اثر 8 مرتبه به نجیرم اشاره شده است . از این میان  در دو مرحله به وضوح قرار داشتن "نجیرم" را در حدود زیارت ساحلی امروز مورد تایید قرار داده و به صراحت قرارگرفتن دیر بر ویرانه های بندر نجیرم و هم چنین بتانه و خورشید را رد می کند .
    دکتر حمیدی در زیر عنوان "آثار تاریخی و مکان های دشتی" در صفحه 235 می نویسد : "وجودآثار دیگر در مناطق مختلف دشتی ازجمله قلعه دختر لاور ساحلی ، اتاق چهار طاق در روستای بنو ، چاهبردی در کاکی ، اشکفت گوری در کاکی ، بازمانده های یافت شده از بندر نجیرم در نزدیکی روستای زیارت که بر اثر طغیان رودمند ، قرن ها پیش ویران شده است".
    دکتر حمیدی در ادامه و در توضیح "شهرستان دیر " و تاریخ آن چنین می نویسد : "جغرافی نویسان از بندرهایی مثل بتانه ، حورشید و نجیرم یادکرده اند که قطعا بندر دیر امروز بر فراز بقایای آنها ساخته نشده بلکه این بنادر در فواصل مختلفی از بندر دیر امروزی قرار داشته اند . از جمله بندر معتبر قدیمی نجیرم که بعضی ازمحققان آن را با بندر دیر امروز یکی می دانند با کشفیات جدید معلوم شده که نجیرم بندری بوده است در انتهای رودخانه مند که مبادله و حمل و نقل کالا از سراسر کشور به این بندر و انتقال آنها به بنادرآفریقا ، هند و خاور دور از این بندر انجام می گرفته و در سال1381 بقایای آن که در زیر آبرفت های رودخانه ای دشت غربی مند در زیارت ساحلی دفن شده کشف گردیده است . /ص254/

  

مقاله ها
   تعداد مقاله هایی که به بندر تاریخی " نجیرم" اشاره کرده اند و به توصیف ، تشریح ، توضیح و یا تعیین موقعیت آن پرداخته اند بسیار زیاد است و از حوصله این مقاله خارج ،ضمن آنکه در نوشتن اکثر این مقاله ها از منابعی استفاده شده است که پیش تر ذکر کردیم و عنوان دوباره آنها ملال آور و خسته کننده خواهد بود. در این میان مقاله "کشف بندر گمشده نجیرم " نوشته دکتر ایرج نبی پور و دکتر رضا امامی مقاله متفاوتی است. متفاوت از این حیث که این مقاله نتیجه پیمایش منطقه ای ، کاوش های میدانی و بررسی های مفصل تطبیقی حوزه ساحلی استان بوشهر بویژه شهرستان دشتی و دیر به سرپرستی پروفسور ایرج بنی پور است که تا امروز در نشریه ها و سایت های بسیاری از جمله نسیم جنوب، شماره ؟ مورخ 13 مهرماه 1382 که مورد استناد ماست منتشر شده است.
   در این مقاله پس از بیان اهمیت شریان اقتصادی تمدن اسلامی، به مسیر جاده  دریای ابرشیم حد فاصل سواحل جنوب شرقی آسیا و خلیج فارس به بندر نجیرم اشاره می شود و با ذکر این نکته از کتاب "دریانوردی ایرانیان" نوشته اسماعیل رائین" که به هر حال اگر مطالعاتی برای پیدا کردن این شهر گمشده (نجیرم) خلیج فارس صورت می گرفت ، محل یکی دیگر از بنادر بزرگ خلیج فارس که محل داد و ستد نیز بوده است مشخص می شد" ، به ذکر منابعی که از نجیرم و موقعیت آن یاد کرده اند اشاره کرده و می نویسد: " خوشبختانه ، جغرافیدانان و جهانگردان مسلمان تمدن اسلامی ، از بندر نجیرم یاد نموده اند و بر اساس تجزیه و تحلیل نوشتارهای خود حمدالله مستوفی ، مقدسی ، اصطخری ، ابن حوقل و ابن بلخی ، این بندر در کرانه باختری رود سکان (مند) در استان بوشهر قرار داشته است ".
 " در یک فراگرد تحلیلی و نظری ، بر اساس این یادمان های تاریخی، شکی بر جای نمی ماند که رود مند در حاشیه سمت چپ این بندر به دریا می پیوسته است با وجود این گروه پژوهشی ما ، سواحل خلیج فارس از بندر سی نیز تا بندر دیر را ]برای[ جستجوی این بندر گمشده کاوش نمود و بالاخره در زمستان 1381 به مدرک مستحکمی برخورد که شکی را بر جای نمی گذارد که این بندر در زیر آبرفتهای رودخانه ای دشت غربی مند در زیارت ساحلی بوشهر دفن شده است.
   پلان کوچه ها معابر و ساختمان هایی با کف ساروجی و دیوارهای سنگ گچی که در مجاورت ضلع جنوب غربی امامزده زیارت ساحلی هویدا هستند تا شعارع 600 متری جلگه آبرفتی گسترده شده اند . معماری امامزده زیارت ساحلی با گنبدی مرتفع و هرمی شکل و مفرش ، یادگار معماری اسلامی در حاشیه خلیج فارس و بغداد است و بیننده را بی اختیار به یاد آرامگاه  دانیال نبی در شوش و بقعه منسوب به میر محمد حنفیه در جزیره خارگ می اندازد. کاوش در معماری و ساختار این امامزاده بدون تردید می تواند رازگشای بسیاری از معماهای ناشناخته بندر نجیرم باشد."
   این دو محقق در پایان و پس از ذکر جزئیات بررسی های باستانی و بیان یافته های تاریخی و تطبیقی خود می نویسند: " در هر صورت امید است پژوهش در محوطه باستانی کشف شده زیارت ساحلی بتواند نه تنها از رازهای بندر نجیرم پرده گشایی نماید ، بلکه نشانه های بی شمار از عرفان و سمبولیسم فرهنگی و هنری اسلامی – ایران که در این بندر نهفته است را آشکار نماید ؛ زیرا بندر نجیرم ، یک بندر نمونه تمدن اسلامی و یک کتاب درس در تاریخ و فرهنگ دریایی در مسیر جاده ابریشم می باشد. "

  

نقشه ها :
   یکی از مهم ترین اسنادی که می تواند تعیین کننده موقعیت جا و مکانی باشد نقشه است . خوشبخاته نقشه های متعددی از حوزه خلیج فارس و جنوب ایران و به خصوص ولایت تاریخی پارس در طول دوران های مختلف موجود است . در بیشتر این نقشه ها و بویژه نقشه هایی که از جهانگردان و جغرافی دانان اسلامی قرن های 2 تا 6 هـ.ق به یادگار مانده است . مکان بندر نجیرم چنان به وضوح ترسیم شده است که جای هیچ شک و شبهه و تردید و بحثی باقی نمی گذارد که این بندر تاریخی در شمال رودخانه مند قرار داشته است.
در اینجا و برای جلوگیری از اطاله کلام فقط به اصل  نقشه هایی که در اختیار نگارنده بوده است اشاره شده است و از ذکر نقشه های تکراری در سایر تحقیق ها و کتاب ها و اسناد خودداری شده است .
1- خلیج فارس در اسناد تاریخی. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس. نقشه خلیج فارس در نقشه کشورهای جنوب غربی آسیا در زمان خلفای عباسی و نقشه ایادات فارس و کهان نقل از کتاب " البلدان الخلافت الشرقیه " نیویورک 1965. ص 91 .
2- خلیج فارس در نقشه های کهن، موسسه جغرافیایی و کارتو گرافی سحاب، چاپ اول ، اردیبهشت 84 .
صفحه 32 نقشه 42 : بحر فارس در بخش ششم از اقلیم سوم نقشه شیخ ابوعبدالله محمدبن محمد بن عبدالله بن ادریس مشهور به ادریسی الحسنی طالبی ( 493-555 هـ.ق/ 1100-1160 م ) نقل از نسخه خطی کتاب " انس المهج وحدائق الفرج " ادریسی.
صفحه 33 نقشه 45: صوره بحر فارس (نقشه دریایی پارس) از ابوعبس الفارسی النحوی (حدود 569 هـ و ق/1173 م) . اصل نقشه : نسخه خطی مورخ 569 هجری به نام نویسنده در کتابخانه هرزوگ، گوتا.
صفحه 34 نقشه 47: نقشه خلیج فارس از محمدبن محمدبن الحسن طوسی ] خواجه نصیرالدین طوسی [ (598-673هـ.ق/ 1201-1274 م). این نقشه توسط دکتر کهزاد میلر  بازسازی و تفسیر شده و در سال 1931 م در کتاب Mappae Arabicae در اشتوشگارت به چاپ رسیده است.
اصل نقشه : نسخه خطی کتاب صور الاقالیم در کتابخانه ملی وین
3. دریانوردی در خلیج فارس و رابطه با آفریقای شرقی از قرون نهم تا دوازدهم میلادی. توماس ریکس. فرهنگ ایران زمین زیر نظر ایرج افشار. جلد 18.1351. چاپ سوم 1385. نقشه دوم . ص 434 .      
4. ایران درصوره الارمن (سفرنامه ابن حوقل). به کوشش دکتر جعفرشعار ،چاپدوم ،1366،انتشارات امیرکبیر.I.. نقشه های 3(فارس وکرمان )IIنقشه فارس (ص 261متن عربی)مربوط به صفحه32
5.جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقی ،گای لسترینج ، ترجمه محمودعرفان ، انتشارات علمی و فرهنگی ، چاپ هفتم ، 1376 نقشه استان فارس و استان کرمان ، صفحه 298.
6. اصطخری ، ابواسحق اصطخری ، مسالک وممالک ، به اهتمام ایرج افشار ، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی ،  1368 ، چاپ سوم .
I.صورت بحرفارس (ورق 17a).صفحهa+70
. IIصوت پارس (ورق42b)صفحه h+70
   هم چنین رجوع شود به نقشه های ( صورت های ) پارس در بین صفحه های 71-70 : نقشه اول : صورت بحر فارس (ورق 17 a ) و بویژه نقشه هشتم : صورت پارس ( ورق 42  b ). که به وضوح مکان نجیرم در شمال رود سکان "مند" p   مشخص شده است.

  

نتیجه گیری :
   دشتی بزرگ بوده و بزرگ خواهد بود . بزرگی دشتی نه از این بخش و شهر و روستایش است و نه از پارس شمالی و کوه نمک و نجیرم اش که اگر از آن بگیرند خرد و خردتر شود . بزرگی  دشتی مدیون مردمان صبور و حقیقت جویی است که در روزگاران دور و نزدیک تاریخ ساز بوده اند و تاریخ این دیار و این ملک و مملکت را به نام و کرده خویش بزرگ و باشکوه کرده اند . همان تاریخی که اسلاف دیری ها و دشتی های امروز با یکدلی بر صفحه روزگار رقم زده اند و به عنوان سندی افتخارآمیز تا ابد برای ما و فرزندان ما به یادگار گذاشته اند .
   پیشنهاد می کنم برای بررسی موضوع همایشی علمی به صورت مشترک در دو شهرستان دشتی و دیر تحت عنوان "نجیرم" فارغ از هر گونه جبهه گیری و تعصب برگزار شود و از صاحب نظران ، تاریخ پژوهشان و باستان شناسان برای رازگشایی از رازهای این بندر تاریخی دعوت به عمل آید تا با آثار خود حقیقت و واقعیت های تاریخی را بیش از پیش برای ما و آیندگان روشن گردانند و هم چنین با برگزاری نشست هایی تحت عنوان "بررسی راه های تعامل و هم گرایی دو شهرستان دشتی و دیر" ، راه های توسعه و تعامل مشترک دو شهرستان به بحث و بررسی گذاشته شود .
   پایان بخش این نوشتار نیز شعری است از زنده یاد قیصر امین پور تقدیم به تمامی مردمان عزیز و شرافتمند دیر و دشتی با این امید که بذر کینه برچینیم و نهال دوستی بنشانیم:
 
"ای درخت آشنا
شاخه های خویش را
                          ناگهان کجا  
                                 جا گذاشتی؟
یا به قول خواهرم فروغ :
دستهای خویش را
                       در کدام باغچه عاشقانه کاشتی؟
این قرارداد
تا ابد میان ما
برقرار باد :
چشمهای من به جای دستهای تو!

من به دست تو
                  آب می دهم
تو به چشم من
                 آبرو بده!

من به چشمهای بی قرار تو
قول می دهم :
ریشه های ما به آفتاب می رسد

ما دوباره سبز می شویم . "  

                                                                                                              هادی اخلاقی
خورموج

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]