دشتی ها


خونه
تماس
 

۱۳٩٠/٦/٢٦

 

آسمانی مرد دشتی به ملکوت اعلی پیوست...

 

خبر به مانند همه خبر هایی از این دست کوتاه بود تلخ...

آیت الله حاج میرزا احمد دشتی نجفی به رحمت خدا رفت

اینقدر تلخ است از دست دادن این عالم ربانی این مرد اسوه تقوا این ستاره فقه جنوب این اسطوره متانت این رادمردساعی این همیشه مایه افتخار دشتی و دشتی ها...که قلمت یارای نوشتن نکند و بمانی از نوشتن اینکه چه بنویسی اینکه از کدام بعد روحانی این فخر دشتی ها چه به قلم بیاری تا از قلم نندازی آنچه را که باید گفت و آنچه را باید نوشت تا در خور شان این والا مرد همیشه تاریخ دشتی باشد...فقط کوتاه همین که سال جاری بدسالیست برای دشتی بد از هجرت استاد مرادی تا عروج آیت الله جاج میرزا احمد...خدایا... 

خبر  :آیت الله میرزا احمد دشتی گنخکی که به تازگی از بیمارستان فاطمه زهرا (س) ترخیص شده بود، درگذشت.
به گزارش «خلیج فارس»؛ ایشان پس از ترخیص از بیمارستان بوشهر، برای آنکه به پزشکان نزدیک باشد، در منزل یکی از شاگردانش در شهر بوشهر حضور داشت تا اینکه بامداد امروز (شنبه) جان به جان آفرین تسلیم کرد.
با درگذشت این عالم ربانی در سن 103 سالگی، اکنون علاوه بر زادگاه وی یعنی کاکی، تدفین ایشان در قم و نجف اشرف - محل سابق زندگی وی- از سوی خانواده میرزااحمد دشتی مورد بررسی قرار گرفته است.
آیت ا... میرزا احمد دشتی گنخکی که در حدو سال 1287 شمسی در روستای گنخک از توابع بخش کاکی در شهرستان دشتی دیده به جهان گشود.
ایشان که از شاگردان آیت ا... خویی بود،  بعد از سال ها تدریس در حوزه نجف اشرف، در سال 1350 در پی فشار دولت عراق بر شیعیان و ایرانیان مقیم عتبات عالیات به ایران مراجعه کرده و راهی حوزه علمیه قم شد تا به تربیت طلاب همت کند. 
وی در قم مدرسه ای به نام امام عصر (عج) دایر کرده که زیر نظر شورای حوزه می باشد و حدود 80 حجره دارد و شماری از طلاب در آنجا مشغول تحصیل هستند.
 
زمان مراسم خاکسپاری و ختم آیت الله حاج میرزا احمد دشتی
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: فردا یکشنبه به دلیل ارتحال حضرت آیت‌الله میرزا احمد نجفی دشتی نجفی در استان بوشهر عزای عمومی است.
حجت‌الاسلام سلمان بحرانی با تسلیت رحلت حضرت آیت‌الله میرزا احمد نجفی دشتی اظهار داشت: مراسم تشییع پیکر این عالم فرزانه فردا ساعت 4 بعد از ظهر از مصلی بوشهر تا میدان قدس با حضور مردم و مسئولان بوشهر برگزار می‌شود.
وی افزود: همچنین مراسم تدفین و خاکسپاری ایشان نیز روز دوشنبه در حرم مطهر حضرت معصومه (س) در قم با حضور مردم و علما برگزار می‌شود.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: همچنین در روز دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا مراسمی از طرف نماینده آیت‌الله حسینی بوشهری مردم بوشهر در مجلس خبرگان در قم برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین روز سه ‌شنبه نیز از ساعت 9 تا 11.5 مراسم ارتحال ایشان در مصلی نماز جمعه بوشهر از طرف امام جمعه، نماینده مردم بوشهر در مجلس خبرگان، جامعه روحانیت استان بوشهر و بیت حضرت آیت‌الله نجفی دشتی برگزار می‌شود.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: روزهای چهارشنبه صبح و بعد از ظهر و پنج شنبه صبح نیز در شهرستان دشتی زادگاه آیت‌الله دشتی نجفی مراسم یادبود ایشان برگزار می‌شود.
بحرانی افزود: روز سه شنبه در مراسم یادبود ایشان در بوشهر نمایشگاه عکسی از حضرت آیت‌الله نجفی دشتی برپا می‌شود.
 
عکسهایی از آیت الله حاج میرزا احمد دشتی نجفی
 
 

 

 

 

زندگی نامه آیت الله دشتی نجفی گنخکی

آیت الله حاج میرزا احمد دشتی نجفی در حدود سال 1327 قمری،1287 شمسی و مطابق با سال 1908 میلادی در قریه «کاکی» و در خانه علم و معرفت و تقوا دیده به جهان گشود. والد معظم ایشان علامه ملاحسن گنخکی و والدة مکرمه ایشان نیز بی بی نسا مجاهد همشیرة سید عباس مجاهد شادگانی است. میرزا احمد بعد از میرزا محمد (ره) و میرزا جواد (ره) سومین فرزند پسری بود که خداوند تبارک و تعالی به این خانواده روحانی هدیه نمود، در خانه گلی و محقر آخوند ملاحسن و در جنوبی ترین نقطه روستا این فرزند نو رسیده و هدیه بهشتی، در دامان پر مهر مادر فاضله و شایسته اش و تربیت پدر روحانی و بزرگوارش و در خانه ای آکنده از طهارت، راستی، علم و تقوا و مملو از فیوضات قدسی و معنوی روزهای کودکی را پشت سر گذاشت.

مرحوم والدش بنا به گفته مورخ و دانشمند گرامی آقای حاج شیخ محمد شریف رازی در کتاب «گنجینه دانشمندان» از علمای مجاهد جنوب بوده است: «آخوند ملاحسن که یکی از علماء عالی مقام فارس و از مجاهدین تاریخ قمری بوده که با مساعدت و همکاری جمعی از آقایان آیات مخصوصاً آیت الله حاج شیخ جعفر محلاتی قیام نموده و در مقام دفاع با اردوی انگلیس که در بندر بوشهر پیاده شده بودند جنگیده است.» در شرح حالات آخوند ملاحسن نیز گفته اند: «وی تحصیلات خود را در نجف اشرف گذرانده و در زمان جنگ جهانی اول که انگلیسیها به بوشهر و دلوار حمله کردند وی به همراه بزرگانی مانند سید مصطفی بهزاری (حسینی) و ... نقش مهمی در بسیج نیروهای دشتی» برای اعزام به دلوار داشتند.
آخوند ملاحسن در سالهای جنگ جهانی اول به اتفاق میرزا باقر گزدرازی (والد "آیت اله میرزا جواد نمازی (ره) ) و سایر سرداران به همرا نیروهای رزمنده دشتی برای اعزام به دلوار در خورموج اردو زده بودند که زنان و بچه های خورموج با اشعار محلی این اردو را برای شرکت در جنگ تشویق می کردند. بنا به گفته معمرین، مردم دشتی آخوند ملاحسن که روحانی شجاع و نترسی بود را به عنوان رهبری مذهبی خود در جنگ با انگلیسی ها انتخاب کردند.
آیت الله دشتی در سنین کودکی و نوجوانی قرآن و مقدمات را نزد والد ماجدش تلمذ نمود. وی همچنین در مکتب خانه روستای گنخک، نزد مرحوم آخوند «حاج ملا قاسم» (والد شیخ عباس جلالی) با شوق و ذوق وصف ناشدنی و در کنار دیگر همسن و سالان خود به فراگیری و روخوانی این کتاب مقدس آسمانی همت گماشت. در همان مکتبخانه کوچک روستا آثار فراست و کیاست و تیزهوشی در چهره مبارک «میرزا احمد» هویدا بود و بسیاری از مردم به عینه آینده درخشانی از همان سنین برایش پیش بینی می کردند.
معظم له بعد از فراگیری قرآن و مقدمات نزد والدش که مجتهدی مسلم بود و اجازه اجتهاد نیز داشت و همچنین با تشویق و راهنمایی اولین معلمش یعنی مرحوم آخوند حاج ملا قاسم و به خاطر این که خود نیز سخت شیفته آموختن دروس حوزوی بود راهی حوزه علمیه روستای میانخره دشتی شده و در محضر و درس مرحوم آقا سید علینقی که خود از شاگردان آقا میرزا علی شیرازی بود و از ایشان اجازه دخل و تصرف در امور شرعیه را نیز داشته است، حاضر شد. (مرحوم آقا سید علی نقی الفیه ای منظوم در علم نحو تألیف کرده که از حیث تشبیهات به مراتب از الفیه «ابن مالک» برتر می باشد).
آیت الله دشتی یک سال از محضر عالم ربانی آقا سید علی نقی (ره) کسب فیض کرد و «سیوطی» را گذراند. با تشویق مکرر آقا سید علی نقی (ره)، همچنان که طلبه نوجوان و فقیری بود با مساعدت مالی تنی چند از خیرین منطقه در سن 10 تا 13 سالگی عازم حوزه علمیه نجف اشرف شد و برای نخستین بار به حریم ملکوتی دروازه دانش پیامبر (ص) پای نهاد و از نزدیک با امواج بی پایان بزرگترین حوزه علمیه جهان تشیع آشنا شد.
آیت الله دشتی که از مفاخر اسلام و عالم تشیع و به خصوص حوزه علمیه نجف اشرف بودند از خرمن علم و معرفت و فقاهت علمای مبارز و عالی مقامی همچون: آقا سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا آقای اصطهباناتی، شیخ ابوالحسن مشکینی، شیخ موسی نجفی خوانساری، شیخ کاظم شیرازی، حاج آقا ضیاء الدین اراکی بالاخص آقا سید عبدالهادی شیرازی خوشه چینی کرده و پس از سالها تلاش، سخت کوشی و علم آموزی و بعد از گذراندن دروس خارج فقه و اصول توسط آیات عظام و حجج اسلام: سید ابوالحسن اصفهانی(ره) و سید عبدالهادی شیرازی و ... در سن 30 سالگی اجتهاد مسلم ایشان مورد تأیید قرار گرفت.
همچنانکه آقای حاج محمد شریف رازی در کتاب گنجینه دانشمندان خود به وضوح این نکته مهم را نیز روشن ساخته است. وی خاطر نشان می کند که : «حاج میرزا احمد بن العلامه آیه اله آخوند ملاحسن الدشتی نجفی بعد از فراغت از سطوح و در محضرآیات عظام و اساتید والامقام نظیر: میرزا ابوالحسن مشکینی و آیه العظمی اصفهانی و آیه اله ضیاء الدین اراکی و آیه الله حاج شیخ کاظم شیرازی و آیه الله حاج کاظم شیرازی و آیه الله میرزا عبدالهادی شیرازی استفاده کرده تا به مدارج عالیه، اجتهاد و فقاهت نائل و آیات نامبرده مقام علم و کمال و اجتهاد ایشان را گواهی کرده و اجازاتی مرقوم نمودند که نگارنده آنها را دیده ام ...
آیت الله دشتی نجفی «مُدظلله العالی» بعد از سال ها تدریس در حوزه شریف نجف اشرف و تربیت شاگردان بی شماری که اکنون هر کدام در جای جای عالم اسلام مشغول خدمت بوده و بعضاً از مدرسان بزرگ حوزة علمیه نجف اشرف و قم هستند، در سال 1350 هـ . ش با فشار و اذیت دولت عراق بر شیعیان و ایرانیان مقیم عتبات عالیات به ایران مراجعه فرمودند.
معظم له این بار راهی حوزه علمیه قم شدند تا به تربیت طلاب مکتب جعفری (ع) همت گمارند. این فقیه عالیقدر به تدریس دروس سنگینی مثل:کفایتین،خارج فقه و اصول، پرداختند.همچنین اثر گرانسنگ شرح الروضه البهه فی شرح اللمعه الدمشقیه غوامض و ابهامات آنرا با قلم عمیق و علمی خویش مکشوف ساخت که در پنج جلد چاپ شده است.و جزء دروس حوزوی قرار دارد. (البهیه روضه. اثر شهید ثانی است که شرحی بر لمعه می باشد).
گفتنی است ایشان در قم مدرسه ای به نام امام عصر (عج) دایر کرده اند که زیر نظر شورای حوزه می باشد و حدود 80 حجره دارد و طلاب زیادی در آنجا مشغول تحصیل هستند.

شعری تقدیمی به گل سرسبد علم ،ادب،عرفان و تقواآیت الله حاج میرزا احمد دشتی

سلام ای عشک ای دار وندارم

سلام ای  نوم  پاکت  اعتوارم

سلام ای  افتو سرخ  بلندم

کد وبالی- بگم- بالا پسندم

سلام ای اور بارون بهارم 1

سلام ای نوم خشت  افتخارم

نهی نومت سرپا وینسکم مو

دمت افتو و افتو  میلکم مو

موخهک دشتی ام، هن افتخارم

میون جمله ی نوما  دیارم

موخهک دشتی ام،نه!خهک پاتم

که جی تون تو دلم،درد بلاتم

دو   چهشی تو ستاری آسمومن

کلوم   تو   تموم  آبرومن

***

کد  کوه (بیرمی )۲ نومت بلندن

کسی تا سامون نوم تو نندن

نهی  نومت سرم بالا میگیرم

مث افتو سیه تو جا میگیرم

مث  افتو  سیه تو وامیوسم

خمامم  خهک ره تو وامیوسم

پلیسی  سیلماکو، سیل پاکت

هلاکایم ، هلاکایم ، هلاکت

***

سرت بالا بگی،کروون چهشات

کرون(تفسیر المیزون) چهشات

سرت بالا بگی تا جون بگیرم

سری در بارم  و سامون بگیرم

هلاکایم  سی عرفان  دل  تو

کرون  (بلگ قرآن) دل تو

کرون (سوره انسان) چهشات

کرون(قاف والقرآن) چهشات

دو آیه سیم بخون ،تفسیرشاکو

خراو  تون دلم ،تعبیرشاکو

***

بچی وایم  کلاس درست اندم

مو امرو ری حواس درست اندم

(نجف )  اندم امید درس چهشات

دل مون (بایزید)درس چهشات

کلومت جمله هن فهم حیاتم

بگم؟!شاگردتم (عین القضاتم)

***

دلم دونی تسبیح دستاکو

موتا بالا بوو، پا بستاکو

بوو بالا مو تا هر جا که رفتی

ملیکا، تا خدا،هرجا که رفتی

بوو  تا  هرکجا، همری کنوتت

کر عرش خدا،همری کنوتت

شوا تا آسمونا ت خوو می وینم

تو دسات نصف شو افتو می وینم

دعی  نصف شووت  یایم نرفتن

نمازی  تو خووت  یایم نرفتن

کوه (گنخک)هنیزا خاطرش هن

مناجاتت تو سینی دفترش هن 

نگم،وال تا نگم!کروونت آغا

کروون  کصی پنهونت  آغا

***

خیا شکرت!سی ما خش نعمتیت دا

سی خهک پاک دشتی ، عزتیت دا

چراخی بین و دورش پرپروکن

دلش همشی خیا و خلک  کوکن

کسی مونند تو؟! ..تو خو بوینم!

مگه افتو تو نصف شو بوینم!

***

بگو سی (حاج علی) تا محض آغا 3

بگوت شعری کشنگش از(کلاخا)

(اگه توم بیت، دنیا هم نمیتم 4

نون کاکل، وخرما هم نمیتم 5

مو کضا تاسنم،دورت بگردم) 6

خش اندی، شاد اندی،بین مردم

 

1)اشاره به دستهای اجابت،دعای حضرت آغا در سال قحط سالی

2) کوهیست بسیار بلند در خورموج ،که دریانوردان محلی در سالیان دور با دیدن آن به ساحل بوشهر میرسیدند.

3) منظور استاد حاج علی مرادی،سراینده "کلاغا یاد موحدو" است.

4،5 و6) تضمین از مرحوم استاد حاج علی مرادی

+زندگی نامه به قلم روزنامه نگار جوان هوشنگ حیدری

+این شعر که از زبان خاک دشتی سروده شده سروده شاعر جوان شنبه ای غلامرضا ابراهیمی است. 

 
 

محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی : ۸:٥٠ ‎ق.ظ

 

 
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازینویسندگان
محمدم از دشتی کاکی خورموج کبگان سرمک کردوان چاوشی زیزار درازی


آرشیو وبلاگ
امرداد ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
فروردین ۸٤
اسفند ۸۳

www.flickr.com

لینک دوستان
نصير بوشهر
نسیم جنوب
دکتر عبدالمجید مصلح
اکبر منصوری نسب
ابو حنانه
عبدالمهدی حاجيانی
خورموج
پادشاه عالم
ماندستان کاکی
تیک تاک
وحدت کاکی
نگار عشق
عکسهای دشتی
حسن عبدی
امين چاه شوری
شهرداری خورموج
انجمن آينده سازان توسعه جنوب
رضا دشتی منش
کريم جعفری
اکبر شيخ زاده/تورنتو
بوشهر.دات.کام
ايرانجوان خورموج
آزادی خورموج
سجاد زنده بودی
دهستان طسوج
سايت خبری جويا
استاد س.محمدرضا هاشمی زاده
بوجیکا
شعر دشتی
تاريخ دشتی
سادات دشتی
هیرو
حاج علی زينبی
زنده ياد دکتر احمد ظريف فرد
هواشناس
محمد باقر حاجيانی
شوق وصال
چشوک
خبر دير
عبدالحميد پهلوزاده
هيات صاحب الزمان(عج کردوان
تنگستانی ها
خورموج
بوشهری های مقیم تهران
حسن غلامی
فراز بهزادی
عمو اروند
مشقهای خط خطی
مقالات کامپيوتر
مدرسه بقیه الله(عج)
محمد جواد غريبی
مانيفست آدمک کشی
شاگردان آیت الله دکتر آلبویه
ستاره عشق
دکتر طالب موذنی
باغ سيب صداقت
نشريه الکترونيکی بازدم
علیرضا عمرانی
مهدی چاه شوری
دانشگاه آزاد خورموج
ضيافت(سجاد واعظی
حميد شکيبا
از خنده ها و خاطرات
مهری غريبی
کیان جنوب(عمار شهنیایی
رضا جمالی حاجیانی
در اندیشه فردا(م.محمدی
خبرگزاری خلیج فارس
سمیرا بهزادی
عباسعلی شعبانی
ماشاالله شیخیانی
نون و نمک
اندیشه گر
حسین حیدری
نیمدری
طراحی قالب
علی امیر نژاد
ابراهیم دانش
واحد خواهران هیات صاحب الزمان کردوان
یک قدم تا بی نهایت
اشوم خرگی(سید علی.ن.حسینی
مهندس مصطفی احمدی
بردخون
وبگرد(حسین حاجی پور
از دیار کاکی(محمد احمدی
گروه تحقیقاتی وبزن
ستاد بازسازی عتبات دشتی
حسن صداقت
ابوالفضل منصوری نسب
یا حسین(ع) سالار زینب
فردای دیگر(جواد دشتی منش
مهندس علیرضا چمکوری
پسری همراه خاطراتش
دشتی دشت آرزوها(م.مغدانی
خاطره ها نمی میرند(ف.احمدی
مهندسی عمران(ک.کردوانی
هجوم سایه ها(محسن حیدری
کردوان علیا(علی متفق جو
امام زادگان دشتی(ع.متفق جو
سادات کاکی(س.ش.حسینی
روستای سنا
صادق و سعید زنده بودی
دانشجویان حسابداری آزاد بوشهر
عباس قبادی
هزاردستان(علی امیرنژاد
علی وار(دشتی
رحمان نجفی
مردومان مسیله(مجیو
فایز دشتی
مقالات مهندسی عمران
چرت و پرت های یک حسن
علی شیخیانی
برمصاد دیارمن خورموج
ساسان صالح احمدی
دکتر مهدی نیک نفس
غلامرضا حیاتی
سعید صالح احمدی
حسابدار قرن
گریه ی اشک ها
روستای فقیه حسنان
پلیسور
الیاس شهدوست
غزل سرا
تازهای جهان
گلستان هنر
شهر من کاکی
همکلاسی
دهداری-عسلویه
روستای ناری
تنهایی
امید به خدا
کمیل قحطان
فتوبلاگ "سی"
سلت(چیله)
هواداران شاهین
سلام دیر
برانوش
مهندسی شیمی
قدرت پرواز
عکس های حافظه دوربینم
دانشجویان هرمزگانی دانشگاه رجایی تهران
زیست شناسان دوم دبیرستان
داوران فوتبال دشتی
دکتر غلامرضا جعفری نیا
عقاب خورموج
آزادی شنبه
باشگاه فوتبال دهداری
روستای دهوک
مسجد جامع خورموج
دکتر ابوالقاسم شریف زاده
مهندس محمد آتیار
دو راهک
مروارید جنوب
به سوی ظهور
شیرین تر از عسل
شاهین خورموج
روابط عمومی خورموج
چاه حسین جمال
ابوذر زارعی
یوسف اسکندری
غلامعلی زارعی
عشایر قشقایی دشتی
انیمیشن سازان دشتی
غلامرضا ابراهیمی
الیاس سلیمی
شعر شنبه
تروشک
زیارت ساحلی
خورموج سر خط!
گالری ماهور
فاضل عاشوری
داستان های من و پتروشیمی خارک
کیان جنوب
صدف جنوب
سیدمحمد جواد رکنی
روستای درازی
مسجد قائم آل محمد دشتی
حرف هایی که نزدم
فاصله های بی رنگ
من و پدرم
مهندس اسدپور خواجه گانی
زنده یاد عیسی شوقی وحدت
کهنوج،نگین رودبارزمین
روح الله تمییزی نژاد
محمد حسین بکمی
چرتکه
تی فو نو
چرند و پرند
پاس کاکی
سنا نیوز
چراغ های رابطه
فایز دشتی
سافت بال خورموج
مهدی شیخیانی
دست نوشته های من
زینب علیزاده
فاطمه اسماعیلی
شعر و ادبیات کردوان
فوتبال کردوان
استقلال اسماعیل محمودی
کردوان سفلی،گذشته،حال و آینده
مسجد امام رضا(ع)خورموج
کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج
زیارت ساحلی از نگاه دوربین
چاووشی
اندیشه من=اندیشه تو
اخبار روز شاهین بوشهر
دل نوشته های یک سیوول
کاکی،شهر 300در
پهلوی پارسی
چیزی شبیه دلتنگی
سافتبال بانوان خورموج و ایران
نیلوفر خیال
وب سایت آیت الله منهاج دشتی
روستای باغ علی باقر
ابیانه:زیباترین روستای جهان
عزاداری سنتی بوشهر
یاداشت های شخصی آزاد
من و دوربینم
شیخیان- بست بلند
روستای زیارت ساحلی(نجیرم)
دل نوشته های من
تات وب
کاروانیان
انجمن وبلاگ نویسان کاکی
دوشاب دشتی
عشق وراوی
عشقم خورموج
خاطرات پشت كنكوري
رزمی ها(رئیس ها)
زیر آساک قلعه خورموج
♥best friends♥
Look Our Love
طوفان خورموج
آيم خوشي هسي
صدای روستای سنا
عکاسخانه
تیم والیبال دلیران دشتی
یادها و خاطره ها
کردوان سفلی
شروه
بهنام ابولی
مهدی تنو
وضعیت جوی خورموج
وضعیت جوی بادوله
وضعیت جوی فقیه حسنان
وضعیت جوی کبگان
وضعیت جوی سرمک
وضعیت جوی چاوشی
روستای احشام قائدها
پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه
کردوان علیا
تابان خورموج
پایگاه اطلاع رسانی حاج آقا محمدی امام جمعه کاکی
زمین سبز
خاندان رزمی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]