وقایع اتفاقیه دشتی

دستگیری متهم فراری، 72 ساعت پس از قتل در خورموج

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: فردی که در یک درگیری خانوادگی در شهر خورموج با شلیک گلوله یک کارگر ساختمانی را به قتل رسانده و متواری شده بود، 72 ساعت پس از قتل دستگیر شد.

سردار حیدر عباس زاده در تشریح جزئیات این خبر گفت: غروب چهارشنبه شب گذشته 4 نفر سرنشین یک دستگاه خودرو بدون پلاک در حالی که سر و صورت خود را پوشانده بودند به منزلی در شهر خورموج هجوم آورده و ساکنین منزل که سه خانم بودند با آنها درگیر و آنها را مجروح می کنند.

وی اضافه کرد: تعدادی از کارگران ساختمانی که در نزدیکی خانه مذکور مشغول بکار بودند به قصد میانجیگری با مهاجمین درگیر می شوند که با بالاگرفتن درگیری، یکی از مهاجمین با شلیک اسلحه ساچمه زنی، فرذد میانجیگر که جوانی 23 ساله بوده را به قتل رسانده و همگی متواری می شوند.

وی بیان کرد: بلافاصله پلیس با حضور در محل حادثه و پیگیری های اطلاعاتی و پلیسی هر 4 مهاجم را شناسایی و یکی از آنان را بلافاصله دستگیر کرد.

به گفته سردار عباس زاده، نیمه شب گذشته سه نفر دیگر از متهمین این پرونده، درحالی که قصد داشتند با یک دستگاه خودرو پراید از شهر خورموج خارج شوند شناسایی و دستگیر شدند.

وی خاطرنشان کرد: با دستگیری این افراد، متهم اصلی به هویت"ح-الف" 25 ساله ضمن اعتراف به قتل در خصوص علت آن گفت: پسر برادرم با خانواده همسرش اختلاف خانوادگی پیدا کرده بود و به درخواست وی، به خانه پدر همسرش رفته و قصد بردن دختر بچه یکساله اش را داشتیم که با خانم های حاضر در منزل درگیر و در همین حین یکی از کارگران ساختمانی با ما درگیر شده که من یک گلوله به سینه اش شلیک کردم.

سردار عباس زاده با بیان اینکه فرد مجروح در بیمارستان زینبیه خورموج فوت کرده، تصریح کرد: سلاح بکار رفته در این قتل بوسیله پلیس کشف شد.

گفتنی است تحقیقات تکمیلی از قاتل و همراهانش ادامه دارد.

سردار عباس زاده اظهار داشت : در زمان بروز اختلافات خانوادگی، همسران جهت حل مشکلات رخ داده می بایست به افراد کارشناس و کارآمد مراجعه نمایند و از مشاجره و نزاع دوری کرده و رسیدگی به موضوع را بر عهده مراجع قانونی بگذارند.

معرفی رئیس جدید زندان شهرستان دشتی 

به گزارش خبرنگار مهر، معاون سیاسی اجتماعی فرماندار دشتی صبح چهارشنبه در این مراسم با تقدیر از زحمات و تلاشهای چندین ساله مسعود رحیمی در سمت رئیس زندان این شهرستان اظهار داشت: رحیمی مدیری بود که سعه صدر زیادی داشت و در حوزه کاری خود نیز مسلط بود و توانسته بود رضایتمندی خوبی در بین مددجویان ایجاد کند.

محمد حسینی افزود: ایشان پیرامون کاهش آسیب های اجتماعی نظرات خوبی همواره در جلسات ارائه می داد و مشکلاتی که وجود داشت با تلاشهای مضاعف به حداقل رساند.

وی بیان کرد: امروز یکی از رسالت های اصلی زندان ها این است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

حسینی بر ضرورت اثر گذاری کارهای فرهنگی در زندانها تاکید کرد و یادآور شد: راز موفقیت مدیران در همه عرصها ارائه آموزشهای مستمر در عرصه های مختلف کلاسیک و انجام کارهای فرهنگی و مذهبی است.

وی اضافه کرد: یکی از مطالبات اصلی از زندان اجرای برنامه های فرهنگی، اصلاحی و تربیتی برای مددجویان است که باید به نوعی این برنامه ها اجرا شود که اثر گذاری آنها در میان مدت و بلند مدت کاهش آمار بزهکاران باشد.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دشتی بر ضرورت توسعه زندان این شهرستان تاکید کرد و گفت: زندان شهرستان دشتی باید از نظر تجهیزات و فضای فیزیکی توسعه یابد که این امری ضروری است.

در پایان از خدمات مسعود رحیمی قدردانی به عمل آمد و دادور آزادی نژاد به سمت رئیس جدید اداره زندان دشتی معرفی شد.

آغاز برداشت لیموترش از باغ های دشتی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی استان بوشهر گفت: کار برداشت لیموترش از سه هزار و 500 هکتار باغ های این شهرستان آغاز شده است.

امرالله احمدی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بیشتر باغ های لیموترش این شهرستان در دشت لاور شرقی، منطقه پشتکوه و بخش شنبه وطسوج شهرستان واقع است.

وی اضافه کرد: پیش بینی می شود بیش از سه هزار و 500 تن لیموترش در این شهرستان برداشت و در بازار های این استان بوشهر و استان های فارس، خوزستان، اصفهان و تهران عرضه شود.

احمدی کیفیت لیموترش این شهرستان را بسیار مرغوب و عالی توصیف کرد و افزود: به دلیل استفاده نکردن ازکود شیمیایی لیمو ترش وآب لیموی این شهرستان ازعطر وکیفیت بسیارعالی برخوردار است و بازار بسیارخوبی درسطح کشور دارد.

جاده خورموج- لاورشرقی تعریض می شود

معاون برنامه ریزی وامورعمرانی فرماندار شهرستان دشتی گفت: 25 میلیارد ریال اعتبار برای تعریض و اصلاح قطعه اول جاده خورموج به لاور شرقی این شهرستان اختصاص یافته است.

حمید بردستانی درگفت وگوبا ایرنا افزود: جاده خورموج به لاورشرقی ودشت پلنگ یکی ازمحورهای مهم روستایی این شهرستان است که قطعه اول آن بزودی اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: این راه ارتباطی به دلیل قرارگرفتن درمسیر کارخانه سیمان مند دشتی و ادامه مسیر به سمت دشت پلنگ یکی ازمحورهای پر تردد این شهرستان است و تعریض واصلاح مسیر آن اولویت عمرانی این شهرستان است.

بردستانی ادامه داد: این مسیر ازخورموج تا دشت پلنگ 70 کیلومتر طول دارد که قطعه اول آن ازخورموج تا لاور شرقی و کارخانه سیمان مند 20 کیلومتر است.

معاون برنامه ریزی وعمرانی فرمانداری دشتی بیان کرد: با توجه به این که این محور محل انتقال محصولات کشاورزی از دهستان طسوج، منطقه دشت پلنگ ودشت لاورشرقی به شهرستان ودشتی واستان بوشهر به شمار می رود و به دلیل قرارگرفتن در مسیر تردد عشایر استان های بوشهروفارس وراه دسترسی به کارخانه سیمان مندو منطقه گردشگری پشت کوه دشتی دارای اهمیت زیاداقتصادی واجتماعی است.

بردستانی گفت: برای اجرای کامل پروژه تعریض واصلاح قطعه اول محور خورموج به لاورشرقی 150 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

 

دستگیری شکارچیان پرنده در دشتی

رییس اداره حفاظت محیط زیست دشتی گفت: در دوهفته اخیر شش شکارچی متخلف پرندگان دراین شهرستان دستگیر شدند.

ایرنا؛ مصطفی رشیدی اظهارداشت: از این شکارچیان غیرمجاز که در مناطق کوه مند، سنا، کوه بیرمی و منطقه دشت پلنگ دستگیر شده اند، لاشه های 26 قطعه کبک وتیهو، دو قبضه سلاح ساچمه زنی، شش رشته تور پرنده گیری، سه قفس و 30 عدد فشنگ بدست آمده است.

وی اضافه کرد: متخلفان دستگیر شده برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل شدند.

رشیدی ادامه داد: براساس اصل 50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه ای عمومی است و با توجه به شرایط خشکسالی در مناطق مختلف، مردم در حفاظت و حمایت از گونه های جانوری وپرندگان، حافظان محیط زیست را یاری کنند.

وی بیان کرد: بروز پدیده خشکسالی یکی از مهمترین عوامل تهدید کننده زندگی پرندگان است و شکارچیان غیرمجاز از این موضوع سوء استفاده کرده و اقدام به شکار پرندگان می کنند.

هم‌اندیشی وتجلیل ازمسئولین واساتید انجمن‌های هنری فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج 

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی از برگزاری جشن ماهانه هنر در این شهرستان و حمایت جدی از هنرمندان شهرستان دشتی خبر داد.

حمید زارعی صبح امروز در نشست هم‌اندیشی و تجلیل از مسئولین و اساتید انجمن‌های هنری فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج بیان داشت: فرهنگسرای خورموج در طول این سال‌ها مرکز اصلی فرهنگی شهرستان بوده و اتفاقات خوب هنری و موفقیت‌های چشم‌گیر هنرمندان حاصل تلاش‌های دل سوزانه مسئولین اساتید این مجموعه است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی افزود: خوشبختانه مسئولین انجمن‌های فرهنگسرای خورموج از هنرمندان شاخص و خوش‌نام شهرستان هستند که با تزریق نگاه حرفه‌ای و تربیت هنرمندان و شناسایی استعدادها گام‌های بلندی برداشته‌اند.

وی اضافه کرد: از آنجا که خود را وامدار جامعه هنری می‌دانم، در حمایت از جامعه هنری و رفع نیازهای آن‌ها تمام تلاشم را خواهم کرد و در تلاشم با کمک هنرمندان اتفاقات خوب فرهنگی و هنری در شهرستان رخ دهد و شادابی را در جامعه ایجاد کنیم.

زارعی تصریح کرد: برگزاری جشن ماهانه هنر یکی از برنامه‌هایی است که در معرفی فعالیت‌های انجمن‌ها و ایجاد اعتماد به‌ نفس به هنرجویان نقش مهمی خواهد داشت و در پایان سال نیز انجمن برتر معرفی و تقدیر خواهد شد.

وی گفت: هر کدام از کارمندان اداره ارشاد اسلامی شهرستان به‌عنوان معین یکی از انجمن‌ها معرفی‌ شده تا کانال ارتباطی با انجمن و اداره باشند.

در ادامه مسئولین و اساتید به ارائه نظر و پیشنهاد پرداختند و از ابراهیم شاکری مطلق مسئول انجمن هنرهای نمایشی، سیدکریم موسوی مسئول انجمن فیلم عکس، سید عبدالمحمد جعفری مسئول انجمن خوش نویسان، سید عطاالله حیاتی مسئول انجمن موسیقی، مهدی شیخیانی مسئول انجمن شعر، حمید ذاکری مسئول فرهنگسرا و طوبا شیر کانی، سید مهدی هاشمی، حسین ابراهیمی، سید نظام‌الدین حسینی، عبدالرسول قاسمی و اسماعیل حاجیانی تقدیر شد.

تجلیل از حجت‌الاسلام ابراهیم عاشوری نخستین  امام‌جمعه شهر خورموج

امام‌جمعه خورموج گفت: سه مرکز حوزه علمیه در شهرستان دشتی با 200 طلبه منشأ خیر و برکت برای منطقه هستند و امروز اکثر روستاهای شهرستان به لطف خدا از نعمت حضور روحانی و مبلغ برخوردارند.

جت‌الاسلام عبدالحسین مصلح جمعه‌شب در آیین تجلیل از 80 نفر از خادمان نماز جمعه شهر خورموج ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، شهدای روحانیت، شهدای محراب و امام راحل، از خادمان ستاد نماز جمعه، مسئولین شهرستان، ائمه جمعه پیشین و امامان جمعه موقت خورموج تقدیر کرد.

امام‌جمعه خورموج اظهار داشت: کار امام‌ جمعه هدایت‌گری در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی است.

وی افزود: پیامبر به امیرالمؤمنین (ع) فرمود اگر یک نفر به‌ وسیله تو هدایت شود ارزش آن از کل آنچه خورشید بر آن می‌تابد بیشتر است، لذا احیای اعتقادی بسیار بالاتر است و ما باید ارزش کار خود را بدانیم که در این مسیر گام برداریم.

مصلح اضافه کرد: در رأس هدایت‌ها خداوند بزرگ تدارکی به نام نماز جمعه دیده است و در این خطبه‌های نماز جمعه مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و اعتقادی بیان می‌شود.

وی افزود: همان‌طور که بالاترین ارزش کار فرهنگی است بدترین ظلم هم ندادن اجازه هدایت‌گری است؛ کسانی که از اقامه نماز جمعه و جماعت جلوگیری می‌کنند بدترین ظلم را انجام می‌دهند و تلاش در این مسیر و اقامه نماز از بالاترین امور خیر است.

مصلح خاطرنشان کرد: سه مرکز حوزه علمیه در شهرستان دشتی با 200 طلبه منشأ خیروبرکت برای منطقه هستند و امروز اکثر روستاهای شهرستان به لطف خدا از نعمت حضور روحانی و مبلغ برخوردارند.

امام‌جمعه خورموج گفت: از تمام دستگاه‌های اجرایی و نهادهای شهرستان دشتی در همکاری با ستاد نماز جمعه تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس ستاد نماز جمعه شهر خورموج نیز ضمن‌ گرامی‌داشت پنجم مرداد، یادگار امام راحل در خصوص برپایی نماز جمعه و اهمیت آن اظهار داشت: هر هفته آیین نماز جمعه اقامه می‌گردد و نماز جمعه عید هفتگی مسلمانان محسوب می‌شود.

عبدالکریم سرادار افزود: نماز جمعه رکن جدی عرش آسمانی برای مسلمانان در طول هفته و ستاره هدایت معنوی و سیاسی است.

وی ادامه داد: کسانی که عاملین بر پایی نماز جمعه هستند رسالت و کار فرشتگان را انجام می‌دهند لذا باید به خاطر این نعمت خداوند را شاکر باشیم.

مسئول ستاد نماز جمعه خورموج در ادامه به اهم فعالیت‌های ستاد نماز جمعه اشاره کرد و یادآور شد: اهتمام در تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری، عکاسی، آیین آدینه، همکاری در برگزاری نمایشگاه‌ها، فضاسازی محیطی و ایجاد جاذبه‌ برای دفتر مصلا از فعالیت‌های این ستاد است.

وی افزود: حضور در جلسه شورای اداری، برگزاری مراسم سالگرد امام راحل، جشن اعیاد و برگزاری مراسم شهادت ائمه، برگزاری یادواره شهدا، سرکشی از خانواده‌های شاهد، حضور پزشک آدینه در برخی از هفته‌ها در مصلا، سرکشی از خانواده‌های متوفی ستاد نماز جمعه، برگزاری مراسم لیالی قدر و طرح ملی قرآنی 1449 و برگزاری مراسم ترتیل‌خوانی در طول ماه مبارک رمضان از دیگر فعالیت‌های این ستاد است.

در پایان نیز از حجت‌الاسلام ابراهیم عاشوری نخستین  امام‌جمعه شهر خورموج، حجت‌الاسلام عبدالله دشتی و حجت‌الاسلام حسن مصلح ائمه اسبق و سابق این شهر، همچنین فرماندار دشتی و 80 نفر از خادمان نماز پرصلابت جمعه شهر خورموج تجلیل شد.

/ 0 نظر / 35 بازدید