بررسی آماری دوره دوم شورای اسلامی(۸۱ه.ش) شهرستان دشتی

شاید خیلی از ما، اسفند ماه 81 (سه سال پیش)و انتخابات دور دوم شورا اسلامی را بیاد داشته باشیم از مسجد جامع تا مسجد دشتی ها از اژدر خوس تا لاور ساحلی..خلاصه هر کوی برزن.پر بود ار شعار،عکس ،پوستر و شعارانتخاباتی از کشیدن تله کابین به بنگه!!! تا اشتغال زایی و جوانان که شعار کلیشه ای و تکراری بود و نتیجه شهر آنچه که الان می بینیم.اما آمار هم نکاتت جالبی دارد برای خواندن و تعمق کردن.

در استان بوشهر 2028 نفر عضو شوراها(اصلی و علی البدل) هستند که در 410 شورا سازماندهی شدند.از این تعداد 23 شورا در بخش شهری و 387 شورا در بخش روستایی فعالیت می نمایند.از جمله نکات جالب توجه انتخابات دور دوم شورا های اسلامی شهر روستای استان تعداد واجدین شرایط انتخابات به تعداد 524266 نفر واجد شرایط و با درصد مشارکت 55 درصد بوده است.به این معنا که تعداد شرکت کنندگان 284928 نفر بوده است.

اما دشتی،تعداد کل شوراهای اسلامی شهر روستا 259 نفر بوده است. که تعداد اعضای شورای اسلامی شهرهای خورموج و کاکی با مجموع اعضای اصلی و علل البدل 16 نفر به ترتیب 15 نفر مرد و 7 نفر زن بوده است.از نظر توزیع سنی اعضای شورای اسلامی شهر روستای شهرستان دشتی تعداد 147 نفر بین 25 تا 39 سال و 73 نفر بین 40 تا 59 سال و 39 نفر بالای 60 سال سن داشته اند.از طرفی از مجموع 259 نفر عضو شورای در شهرستان دشتی کلیه اعضا باسوادند که از این تعداد 35 نفر سواد غیر رسمی وبه اصطلاح مکتبی،31 نفر سواد در حد نهضت سواد آموزی،39 نفر ابتدایی،28 نفر راهنمایی،42 نفر متوسطه 43 نفر دیپلم،18 نفر لیسانس،1 نفر فوق لیسانس،1 نفر دکترا بوده اند.از نکات جالب اینکه شهرستان دشتی بیشترین مدرک تحصیلی غیر رسمی را در سطح استان دارا می باشد و نیز از میان دو نفر عضو شورا که در سطح استان دارای مدرک دکترا می باشند یک نفر از اعضای شورای اسلامی خورموج می باشد(دکتر بهرام حاجیانی) در میان همه بررسی های آماری داشتن وضعیت تاهل یا تجرد اعضای شورا هم لازم است و هم مفید به همین مناسبت بد نیست بدانید از میان 259 نفر عضو شورا تنها 26 نفر مجرد و ما بقی متاهل می باشند.یعنی 10.04 درصد مجرد می باشند. و از نظر تدین 100 در صد اعضا مسلمان شیعه هستند.مسئله جالب اینکه بیشترین مسلمان مذهب سنی به عنوان اعضا شورا را به تعداد 119 نفر در شهرستان کنگان حضور دارند.شاید بسیار قابل تامل باشد که عضو شورای بیکار هم در شهرستان دارا می باشیم و آن نیز به تعداد 28 نفر که همگی عضو شورا های روستا می باشند.از شاغلین شورا 82 نفر مشاغل دولتی ،109 نفر کشاورز و دامدار و 68 نفر سایر مشاغل دارا می باشند.

اما تعداد اعضا اصلی و علی البدل شورا که از تعداد 259 نفر در شهرستان تعداد 282 نفر اصلی و79 نفر علی البدل می باشد.در بخش شهری 16 نفر عضو،10نفرعضو اصلی و 6 نفر علی البدل اعضای شورای شهر هستند.

اما نکته آخر آماری،از نظر تعداد عضو شورا،دشتی با تعداد 259 نفر در رده چهارم قرار دارد.به هر روی سال آینده انتخابات دور سوم برگزار خواهد شد.البته اگر تجمیع انتخابات بجایی برسد شاید سال آینده انتخابات مجلس،خبرگان و شوراها با هم برگزار شد.به هر حال...

/ 7 نظر / 4 بازدید
s.hossein

آمار جالبيه .... تلاش شما در خصوص جمع آوری این آمار قابل تقديره

مژده غضنفری

سلام محمد عزیز. مرسی از لطف و محبتت نسبت به من و نوشته های من ...و اما پیشنهادی برای شما داشتم نظر به اینکه باز شدن وبلاگهای پرشین بلاگ بسیار مشکل و باز کردن صفحات نظرخواهی آن هنوز مشکل تر است،به شما پیشنهاد میکنم در سیستم دیگری مثلا بلاگفا وبلاگ خود را بازسازی کنید...شادمان باشید

سعید طلعتیان

سلام محمد جان.. خسته نباشيد.. عجب امارهای جالبی... ----------------------------------- راستی ...امسال بارندگی در خورموج چه طور بود ؟؟؟

پرند

سلام .... برايتان آرزوی موفقيت و پيروزی دارم ........يا حق

review

بسی جالب بيد ...

نجفی

سلام به محمد عزيز و آفرين به پشتکارش و درود به همه دوستانی که وقت گذاشته اضهار نظر می کنند. اگر چه آقای خاتمی و دولت وی به اجرای انتخابات شوراها که قانون ان از اول انتخابات تصویب شده بود و میزان حد اکثری مشارکت مردم در سرنوشت خود را تبلور میکند افتخار می کند . ولی هر سال که رو به جلو میرویم شوراها نیز به عرصه رقابت سیاسی در شهرهای بزرگ و قومی و فامیلی در شهرها و روستاهای کوچک تبدیل می شود .

نجفی

اميدوارم که هر کسی به اين جايگاه می رسد هدفش خدمت به مردم باشد نه ايجاد خانی ديگر برای مردم وکاغذ بازيهای اداری.