دشتی مقام اول تولید نشاء گوجه‎فرنگی و صیفی در کشور
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: شهرستان دشتی مقام اول تولید نشاء گوجه‎فرنگی، سبزیجات و صیفی در کشور را داراست.
امرالله احمدی در جمع خبرنگاران در دشتی اظهار داشت: 42 گلخانه در شهرستان دشتی وجود دارد که دارای مجوز هستند و دشتی از نظر سطح گلخانه‌ای در استان مقام اول و از نظر تولید نشاء گوجه‎فرنگی، سبزیجات و صیفی در کشور مقام اول را داراست.

مدیرجهاد کشاورزی دشتی گفت: تولید نشاء گوجه‎فرنگی در شهرستان دشتی برای انتقال به مزارع آماده است و این انتقال از نیمه مردادماه شروع و تا پایان مردادماه ادامه دارد. بیش از پنج هزار و 500 هکتار از اراضی  شهرستان دشتی زیرکشت محصولات گوجه‎فرنگی قرار می‌گیرد و عمده تولید آن در منطقه کاکی، شنبه، طسوج و بخش مرکزی شهرستان انجام می‌شود.

احمدی در خصوص واگذاری اراضی نیز خاطرنشان کرد: اولویت با افراد بومی و فارغ‌التحصیل کشاورزی و جویای کار غیرشاغل که فاقد زمین در روستاها هستند، است.

وی یادآور شد: به دلیل خشکسالی‌های متوالی سال‌های اخیر و کمبود آب و به منظور استفاده بهینه از منابع آب اولویت و سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزی در استان و شهرستان‌ها اولویت با طرح‌های زودبازده با مصرف آب کم بویژه گلخانه‌هاست.

احمدی افزود: در حال حاضر سیاستی که دنبال می‌کنیم واگذاری طرح‌های گلخانه‌ای در شهرستان دشتی است که در سال‎جاری طرح‌های جدیدی واگذار شده و این روند رو به رشد باعث رونق کشاورزی در منطقه خواهد شد و توسعه خوبی بویژه در بخش گلخانه‌ها به دنبال دارد.

 نرخ ولادت در دشتی 5 واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است
رئیس اداره ثبت‎احوال دشتی گفت: نرخ ولادت شهرستان دشتی در سال 92 پنج واحد بالاتر از نرم بین‌المللی و چهار واحد بالاتر از استان بوشهر است.

غلامرضا خواجه  در نخستین جلسه کارگروه پوشش وقایع حیاتی شهرستان دشتی اظهار داشت: طبق کاوش آموزه‌های شرعی و دانش پزشکی در کشور، انعقاد نطفه و سیر تکاملی و طبیعی آن بعد از شش هفته میسر می‌شود.

رئیس اداره ثبت‎احوال دشتی گفت: اگر قبل از شش هفته آن نطفه از بین برود سقط محسوب می‌شود و جامعه و کانون مدنی با آن کاری ندارد اما چنانچه از شش هفته گذشت و دارای گوشت و استخوان شد آثاری بر آن مترتب است.

خواجه خاطرنشان کرد: کشور در نیمه اول دهه 60 به اوج رشد جمعیت دست یافت و به دنبال آن تمهیداتی اندیشیده شد تا آن را کنترل کنند و کنترل‌های تند و شدید باعث شد که با افت شدید جمعیت روبرو شویم.

وی افزود: امروز دولت هزینه‌های هنگفتی برای ارائه خدمت به مردم در زمینه شناخت جمعیت، ازدواج، مسکن و ... متحمل می‌شود و چنانچه دولت می‌خواهد به شیوه‌های شناخت جمعیت دسترسی داشته باشد یکی از آن عوامل سرشماری است.

رئیس اداره ثبت‎احوال دشتی بیان داشت: پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور اطلاعات فردی بیش از 120 میلیون جمعیت ایران را در اختیار دارد و این آمار و اطلاعات را از ثبت‎احوال به‌دست آورده است.

وی یادآور شد: اطلاعات افراد روی اسناد هویتی و سجلی در اداره ثبت‎احوال به صورت مکانیکی و فیزیکی بایگانی می‌شد اما از سال 91 کلا اسناد هویتی افراد به صورت آرشیو الکترونیکی ثبت می‌شود.

خواجه تصریح کرد: نیاز اساسی همه افراد جامعه به کارت ملی است و شماره ملی عددی غیرتکراری است و برای هر نفر یک شماره ملی در نظر گرفته شده است، تمام دستگاه‌هایی که در حال خدمات‌دهی به مردم هستند براساس شماره  ملی افراد را شناسایی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مهلت اعلام ثبت ولادت 15 روز و مهلت ثبت فوت 10 روز است، گفت: دانش پزشکی و زایشگاه مستقل در شهرستان اجازه نمی‌دهد تا ولادت در منزل یا حتی در روستا انجام شود و کلا متمرکز در بیمارستان است.

خواجه افزود: تمام ثبت ولادت‌ها به موقع انجام می‌شود و کمتر از یک درصد ولادت‌های به موقع ثبت نمی‌شود بنابراین از بخشداران انتظار داریم که ثبت فوت را به موقع به اداره ثبت‎احوال اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس اداره ثبت‎احوال دشتی گفت: سال 92 جمعیت شهرستان دشتی 80 هزار و 213 نفر بوده که 49 هزار و 276 نفر معادل 68 درصد در مناطق شهری و 30 هزار و 936 نفر معادل 32 درصد در مناطق روستایی ساکن هستند.

وی با بیان اینکه نرخ ولادت شهرستان دشتی درسال 92 پنج واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است، ادامه داد: نرخ ولادت شهرستان دشتی با توجه به سیاست‌های افزایش جمعیتی که در دستور کار دولت و برنامه‌ها قرار دارد خوشبختانه نرخ قابل قبولی است زیرا نرم بین‌المللی از هر هزار نفر در ولادت بین 16 تا 18 نفر است، این در حالی است که شهرستان دشتی در سال 92 از هر هزار نفر ولادت از 23 و 24 دهم درصد تولید نسل داشته است و این نشان از رشد ازدواج و زاد و ولد است.

خواجه افزود: در سه ماهه سال‎جاری نرخ ولادت شهرستان دشتی 21 و یک دهم در هر هزار نفر است در صورتی که نرخ استان 17 است و شهرستان دشتی از این حیث چهار واحد با استان اختلاف دارد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه نرخ فوت در دشتی پایین آمده و این نشان از ارتقاء سطح بهداشت در این شهرستان است که به طور مثال در سه ماهه سال 1393 تعداد 89 واقعه وفات به ثبت رسیده که نسبت به مشابه سال گذشته 12 و هشت دهم درصد کاهش پیدا کرده است.

اعزام 30 پزشک متخصص و عمومی به روستاهای دوردست دشتی
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتی از اعزام 14 پزشک متخصص و 16 پزشک عمومی به روستاهای دوردست شهرستان دشتی خبر داد.
در دشتی از بسیج سازندگی استان بوشهر تقدیر کرد و اظهار داشت: بسیج سازندگی استان بوشهر در زمینه بازسازی خانه‌های بهداشتی در روستاهای زیزار، کلل، چاوشی، سرمک، بحیری و محمدآباد اقدامات خوبی انجام داده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتی افزود: بابت بهسازی این خانه‌های بهداشتی مبلغ 850 میلیون ریال هزینه شده است که در هفته دولت به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی ادامه داد: به‌ مناسبت‌های مختلف، جامعه پزشکی با همکاری بسیج سازندگی و بهداشت و درمان شهرستان هر ماه تعدادی از پزشکان متخصص و عمومی را به مناطق روستایی و دوردست شهرستان اعزام می‌کند.

بحرانی خاطرنشان کرد: سال گذشته 14 پزشک متخصص و 16 پزشک عمومی به روستاهای دوردست شهرستان دشتی اعزام شده‌اند و این روند در سال‎جاری نیز ادامه خواهد داشت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتی گفت: بحمدالله سال گذشته با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی درمانگاه تخصصی در قالب بسیج سازندگی در شهر بادوله راه‌اندازی شد که 36 متخصص در آن حضور یافتند.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین عامل راه‌اندازی این بیمارستان صحرایی خدمات رایگان به مردم محروم منطقه بود که در پایان رضایت عمومی در پی داشت.

قطعی و نوسان برق عامل خسارت به کشاورزان دشت پلنگ دشتی 

دبیر خانه کشاورز شهرستان دشتی گفت: افت ولتاژ، نوسان مستمر وقطع برق باعث خسارت زیاد به کشاورزان منطقه دشت پلنگ این شهرستان شده است.
الیاس صالح احمدی روزشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: دشت پلنگ با داشتن بیش از پنج هزار هکتار اراضی کشاورزی و دو هزارهکتار سطح زیر کشت باغ مرکبات شامل لیموترش وخرما یکی از مهمترین قطب های کشاورزی شهرستان دشتی واستان بوشهراست.

وی اضافه کرد: هم اکنون 80 درصد از موتور پمپ های چاه آب کشاورزی و به دلیل استفاده از شیوه آبیاری نوین تحت فشارهمه سیستم آبیاری نیز در دشت پلنگ برقی شده است که نوسان ها، افت ولتاژ و قطعی مکرر برق باعث اختلال در آبیاری اراضی مزارع و باغ ها وسوختن موتورپمپ ها و خسارت به کشاورزان و کاهش تولید محصولات کشاورزی می شود.

صالح احمدی بیان کرد: بیش از300 نفر در منطقه دشت پلنگ به تولید محصولات کشاورزی وباغی شامل لیمو ترش وخرما مشغول هستند وفصل کشت کنجد و ذرت نیز فرا رسیده است که این مشکل برق درروند کشاورزی این منطقه بسیارمستعد کشاورزی استان بوشهر، خلل وارد کرده است.

مدیریت برق شهرستان دشتی در باره مشکلات برق منطقه دشت پلنگ و روستاهای پشت کوه دشتی به ایرنا گفت: طول شبکه برق منطقه دشت پلنگ و روستاهای پشت کوه دشتی بیش از80 کیلومتراست وهمین امرباعث افت ولتاژ یا نوسان درساعات اوج بارمی شود.

مسعود خالقی افزود: قطع برق درهفته گذشته به علت تخریب چند پایه توسط بیل مکانیکی درمنطقه بوده که این مشکل برطرف شده است.

وی اظهار کرد: برای حل مشکل افت ولتاژ نیز درسال گذشته یک دستگاه تقویت کننده برق درمنطقه نصب شده است ونصب یکدستگاه تقویت کننده برق نیز در دستور کار است که ساختمان آن دردست اجراست و بزودی نصب این دستگاه آغاز می شود.

خالقی اضافه کرد: با نصب دستگاه تقویت فشاربرق که با اعتبار چهار میلیارد ریال که ازمحل اعتبارات شرکت توزیع برق استان بوشهرتامین شده مشکل نوسان وافت ولتاژ برطرف خواهدشد.

خالقی تاکیدکرد: درتفاهم نامه های قبلی که با کشاورزان منطقه امضا شده مقرر بود استفاده از موتور پمپ های برقی باید درساعات کم مصرف و خارج از اوج مصرف برق وساعات خنک ترهوا مانند صبح و شب انجام شود.

وی گفت: کشاورزان درصورت استفاده از برق درساعت های خارج از اوج بار می توانند از تخفیف وحتی رایگان بودن تعرفه مصرف برق استفاده کنند و از نوسان و یا افت ولتاژ برق نیزمتضرر نشوند.

نشست بررسی روند بازسازی روستای باغان

غلامرضا مهرجو پیش از ظهر امروز در نشست بررسی روند بازسازی روستای باغان اظهار داشت: سال گذشته مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی محلات باغان اختصاص یافت.

فرماندار دشتی گفت: در 9 محله باغان که شامل قلعه سرخ، بیدخون، قلعه کهنه، چهارده معصوم، چراب، تل آخوره، غرس‎آباد، حیدرآباد و نودرار است، در مجموع توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دشتی 16 هزار مترمربع طرح هادی با اعتبار یک میلیارد تومان اجرا شده است.

مهرجو خاطرنشان کرد: توسط آبفای روستایی در محلات مختلف روستای باغان یک‌هزار و 500 متر لوله‌گذاری شده است که در این زمینه مبلغ 60 میلیون تومان هزینه در برداشته است.

وی یادآور شد: در روستای باغان توسط اداره برق شهرستان دشتی تاکنون 20 ترانسفورماتور نصب شده است و با توجه به درخواست مردم نسبت به افت ولتاژ در آینده نزدیک دو ترانسفورماتور به آن‌ها اضافه خواهد شد.

فرماندار دشتی با بیان اینکه 60 درصد جمعیت دشتی شهری است، گفت: از 31 میلیارد تومان اعتبارات شهرستان دشتی هشت میلیارد تومان آن برای عمران روستایی که 30 درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند اختصاص پیدا می‌کند.

مهرجو به سالن نیمه تمام روستای باغان نیز که یکی از خواسته‌های مردم بود، اشاره کرد و افزود: سالن ورزشی در باغان از مطالبات مردم است و نمی‌شود به امان خدا رها کرد و این سالن باید حتما به سرانجام برسد و با توجه به اینکه جمعیت این روستا بیش از هزار نفر است، درخواست زمین چمن داشتند و این درخواست را به دفتر امور روستایی استانداری اعلام کرده‌ایم.

شایان ذکراست؛ روستای باغان دارای یک‌هزار و 476 نفر جمعیت، 375 خانوار و از 9 محله تشکیل شده و شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری است.

این روستا دارای قدمتی 2 هزار ساله است و با توجه به عبور رودخانه قنطره در جوار آن از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است، در این روستا باغات نخل خرما، لیمو و سایر مرکبات چهره زیبا و دلپذیری به این منطقه داده و دارای مردمی مهمان‌پذیر و مهربان است.

/ 0 نظر / 27 بازدید