متن گزارش مجلس شورای اسلامی از زلزله شهرستان دشتی

با گذشت 6 ماه از زلزله دلخراش شهرستان دشتی، گزارش کمیسیون عمران مجلس از این حادثه در صحن علنی قرائت شد.

زلزله 6.1 ریشتری که 20 فروردین ماه امسال در شهرستان دشتی رخ داد، بیشترین کشته و خسارت را در بخش شنبه و طسوج برجا گذاشت.

براین اساس، برخی از اعضای کمیسیون عمران مجلس با حضور در این منطقه، ارزیابی خود را اعلام کردند که قرائت آن، مدتها در دستور کار مجلس بود تا اینکه در جلسه امروز اعلام شد.

این کمیسیون گزارش خود را در 3 بخش زلزله های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که در فاصله 20 فروردین تا 25 اردیبهشت امسال رخ داده تنظیم کرده است. آنچه در ادامه می خوانید، مقدمه و متن گزارش کمیسیون مربوطه درباره زلزله شنبه در استان بوشهر می باشد:


با توجه به دستور رئیس محترم مجلس در صحن علنی مبنی بر بررسی زلزله‌های فروردین و اردیبهشت ماه در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان، گزارش بررسی زلزله‌های مزبور جهت قرائت در صحن علنی براساس ماده (49) آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.
سیدمهدی هاشمی- رئیس کمیسیون عمران

قدمه:
زلزله‌ای با بزرگی 6.1 ریشتر در ساعت 16:21 روز سه‌شنبه مورخ 92/1/20 استان بوشهر را لرزاند و خساراتی را به هموطنان عزیز بوشهری وارد کرد. متاسفانه در این حادثه 37 نفر از هموطنان بوشهری جان خود را از دست داده و بیش از 110 نفر مجروح شدند. موضوع در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 92/1/21 مطرح و مقرر گردید کمیسیون عمران هیاتی را با همراهی اعضایی از کمیسیون بهداشت و درمان به منطقه اعزام و ضمن بررسی جوانب امر، ارایه گزارش نماید.

بعدازظهر همان روز، هیات مذکور متشکل از آقایان رضایی کوچی، آرامی و احمدی نمایندگان محترم عضو کمیسیون عمران و آقایان عباسی و آریایی‌نژاد نمایندگان محترم عضو کمیسیون بهداشت و درمان به ریاست آقای رضایی کوچی در بین مردم زلزله زده حضور یافتند. این هیئت حوالی ساعت 17 روز چهارشنبه وارد فرودگاه بوشهر شد و بلافلاصله به سمت منطقه زلزله‌زده عازم و ساعت 18:45 وارد شهر حادثه دیده شنبه گردید و تا ساعت 22:30 به بررسی جوانب امر و دیدار با مردم پرداخته و مشکلات را از نزدیک مورد ارزیابی قرار داد.

ساماندهی حادثه، با توجه به گذشت حدود 24 ساعت از وقوع زلزله، در مراحل پایانی امداد و نجات و اسکان موقت قرار داشت و فارغ از بعضی مشکلات مدیریتی موجود، در مجموع از عملکرد مناسبی برخوردار بود.

جلسه‌ای با حضور استاندار در ساعت 23:40 برگزار و موارد مورد نظر اعضای هیئت مطرح گردید و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. هیئت روز بعد نیز از ساعت 7 صبح به بررسی زمینی و هوایی کل منطقه زلزله زده پرداخته و نیروگاه اتمی بوشهر را نیز مورد بازدید قرار داد.

موضوع مهم و مشترک در روند امدادرسانی و بازسازی این سه زلزله (بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان)، مصوباتی است که توسط هیئت ویژه دولت جهت کمک به آسیب‌دیدگان اعلام گردید ولی اجرایی نشده است.

در این گزارش عملکرد مدیریت بحران در مراحل اولیه امداد و نجات و اسکان موقت مورد بررسی قرار گرفته که گزارش‌های مقتضی در خصوص نحوه بازسازی و اسکان دائم در مناطق زلزله‌زده، تقدیم می‌گردد.
نتایج ارزیابی در خصوص زلزله استان بوشهر
در زلزله بوشهر بخش های شُنبه، طسوج و کاکی در شهرستان دشتی و روستای جاشک در شهرستان دیر آسیب دیده‌اند. طبق آخرین برآورد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دو شهر شنبه، کاکی و 23 روستا، تعداد 1195 واحد مسکونی تخریب گردیده و نیاز به احداث و بازسازی کامل دارند و 956 واحد مسکونی خسارت‌های جزئی دیده است که باید تعمیر گردند.

لازم به ذکر است بناهایی که دارای مشخصات فنی مناسب مانند شناژهای قائم و افقی بودند، عموما سالم مانده و بعضا دچار خسارت‌های جزئی و تعمیراتی شده‌اند. اما اکثر دیوارها و بناهای فاقد مشخصات فنی، تخریب شده یا قابلیت‌ بهره‌برداری نداشتند.

وضعیت نیروگاه اتمی: نیروگاه اتمی بوشهر مورد بازدید هیئت قرار گرفت. با عنایت به فاصله نیروگاه از کانون زلزله و همچنین مشخصات فنی و ایمنی بسیار بالای طراحی نیروگاه، هیچگونه آسیبی به نیروگاه و حتی سازه‌های با درجه اهمیت کمتر (مانند دیوارهای محوطه نیروگاه) نیز وارد نگردیده است.

مشکلات و نیازهای احصا شده در بررسی میدانی زلزله بوشهر
1- بخش زیادی از وقت و برنامه استاندار صرف تشریفات مربوط به حضور مقامات شده بود. وظیفه قانونی استاندار در انجام امور مربوط به تشریفات استقبال و همراهی مقامات، منجر به سلب تمرکز مدیریتی ایشان در زمان بحران می‌گردد. در چنین مواقعی لازم است وظیفه انجام تشریفات مذکور از استاندار ساقط گردد. متذکر می‌گردد که هیئت پارلمانی اعزامی با اعلام عدم نیاز به استقبال و همراهی استاندار، از مناطق زلزله‌زده بازدید نمود.

2- مدیرکل محترم بحران استان در ساعت 20:30 به هیئت ملحق گردید و در مقابل درخواست هیئت جهت برقراری ارتباط با مدیران شهرستانی آب، برق، هلال احمر و بنیاد مسکن، بیان داشتند که صرفا با مدیران ستادی استان در ارتباط بوده که با توجه به حضور مدیران مزبور در جلسه دولت در مرکز استان، امکان دسترسی به مدیران شهرستانی را ندارند. حفظ ارتباط موثر مدیران با یکدیگر و با لایه‌های مختلف مدیریت بحران یکی از مواردی است که نیاز به پیش‌بینی و تعریف جدی دارد.

3- یکی از تمهیدات استاندار محترم بوشهر استفاده از توان مدیریتی فرمانداران خارج از محدوده بحران، در کنترل حادثه بود که می‌تواند به عنوان یک تجربه مورد بررسی و الگوبرداری قرار گیرد. از تلاش‌های دلسوزانه استاندار محترم بوشهر در مدیریت بحران ناشی از این زلزله‌ قدردانی می‌گردد.

4- فرماندار محترم شهرستان دشتی در شب دوم حادثه در مقابل درخواست رئیس هیئت پارلمانی مبنی بر چگونگی آخرین وضعیت منطقه، هیچ گزارشی ارائه نداد. از این رو لازم است اشرافیت و آگاهی مدیران در زمان بحران مورد پایش و کنترل قرار گیرد.

5- با توجه به تخریب سرویس‌های بهداشتی، تمهیدات لازم جهت تامین و استقرار سرویس‌های بهداشتی سیار و موقت حتی در کمپ اسکان موقت نیز در نظر گرفته نشده بود.

6- بعضی واحدهای احداثی بنیاد مسکن و کمیته امداد به دلیل عدم نظارت مناسب ناظران ساختمانی و عدم رعایت مشخصات فنی و مهندسی ساختمان، تخریب شده بودند. بنابراین لازم است وزارتخانه‌ مربوط به بررسی و پیگیری جدی در این خصوص را انجام دهد.

7- علی‌رغم تامین امکانات بسیار زیاد، بسیاری از آسیب‌دیدگان حادثه، آذوقه و چادر نداشتند و بعضا از ناهماهنگی‌های موجود در نحوه توزیع امکانات اظهار نارضایتی می‌کردند.

8- مراجع استانی و کشوری، تلاش زیادی انجام دادند تا به مسئولین محلی و حاضر در منطقه حادثه دیده ارتباط برقرار شود که متاسفانه این موضوع صرفا در حوزه راه و شهرسازی محقق شد. عدم برقراری ارتباط مدیران بالادستی با عوامل زیرمجموعه مستقر در منطقه، قطع ارتباط تلفنی مسئولان حاضر در منطقه به دلیل نداشتن شارژ اعتباری و یا باطری تلفن همراه و بالطبع عدم دسترسی و کاهش کارآرایی مشهود بود.

9- عدم روشنایی معابر با توجه به تخریب دیوارها و در دسترس قرار گرفتن اموال ساکنین، زمینه‌ساز بروز ناامنی گردیده بود.

10- حضور نیروهای امدادی داوطلب بیش از نیاز منطقه و کاهش کارآیی ناشی از خدمات رسانی به این نیروهای مازاد و همچنین عدم ارائه برنامه در جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و بهداشتی با توجه به گرمای منطقه، از دیگر موارد قابل توجه بود.
 پیشنهاد و راهکار در مدیریت بهتر حوادث مشابه:

1- ضرورت بازنگری و تعیین تکلیف تمدید قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور با توجه به اتمام دوره آزمایشی آن.

2- توجه جدی به رفع مشکلات مدیریت بحران کشور، ناشی از عدم تمرکز مدیریت منابع.

3- تامین اعتبار و تنخواه مورد نیاز سازمان مدیریت بحران و استانداران در مدیریت حوادث غیرمترقبه و همچنین ضرورت افزایش اختیارات استانداران در مواقع بروز حوادث غیرمترقبه جهت بسیج امکانات موجود در حوزه جغرافیایی تحت مدیریت. در این خصوص لازم به توضیح است که اختیارات اجرایی استانداران با شرایط زمان بحران تناسب ندارد.

این مهم در گزارش کمیسیون عمران در بررسی سیل های گلستان، مازندران و بوشهر به شماره چاپ 466 و قرائت شده در صحن علنی مجلس، مورد توجه جدی قرار گرفته است. عدم وجود تنخواه در اختیار استاندار، عدم تمرکز مدیریت منابع در سازمان مدیریت بحران و همچنین نیاز استان به مجوزهای  پایتخت جهت همکاری نهادهای خاص مستقر در منطقه از مهمترین مشکلات مدیریتی و مشترک همه استان‌های کشور در مدیریت حوادث غیرمترقبه می‌باشد. به عنوان مثال ارگان‌های لشکری در منطقه قادر به همکاری با استاندار به عنوان مدیر ارشد استان و مدیر بحران منطقه نبوده و باید مجوزهای لازم را از ستادهای مرکزی خود در تهران دریافت نمایند.

4- ضرورت اجرایی شدن مصوبات و تصمیم‌های دولتی که در هنگام بروز این حوادث اعلام می‌گردد. (در این رابطه لازم به توضیح است که در زلزله‌های مذکرو تصمیماتی از طرف دولت در جهت کمک، جبران خسارت و بازسازی، اعلام گردید ولی تاکنون اجرا نشده و این موضوع موجب بی‌اعتماد و نارضایتی عمومی گردیده است.)

5- ضرورت تفویض وظایف تشریفاتی استاندار در همراهی مقامات در مواقع بحرانی به دیگر مسئولان استانی.

6- ضرورت تشکیل جلسات در همان منطقه حادثه دیده و پرهیز از تشکیل جلسه در مراکز استان که در حادثه مذکور منجر به خلاء مدیریت، در منطقه آسیب دیده شده بود.

7- ضرورت ایجاد سامانه ملی در سازمان مدیریت بحران، به منظور به کارگیری تجربه بحران‌های قبلی کشور در مدیریت حوادث مشابه.

8- پررنگ تر شدن نقش سازمان مدیریت بحران در مدیریت حوادث منطقه‌‌ای، با عنایت به احتمال تاثیرپذیری مدیریت استان از شرایط ناشی از حادثه و همچنین اهمیت رصد مدیریت بحران منطقه از خارج استان آسیب‌دیده.

9- توجه جدی به فرهنگ بومی در طراحی منازل احداثی بنیاد مسکن.

10- توجه جدی ستاد مدیریت بحران به ارزش‌های فرهنگی و بومی در نحوه اسکان موقت.

11- توجه جدی به پیش‌بینی امکانات سیار مانند: سرویس‌های بهداشتی، درمانگاه، نانوایی و ...

12- تداوم بازدید نهادهای عالی نظارتی مانند مجلس در مراحل اسکان دائم و بازسازی، به منظور ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها.

13- تمرکز مدیریت حوادث عمومی و روزمره همانند تصادفات - آتش‌سوزی - حوادث در استان‌ها.

14- مدیریت منابع مالی استانی بر اساس حادثه خیزی و اولویت دادن به پیشگیری  قبل از وقوع حوادث و جلوگیری از خسارات و تلفات جانی.

15- ارتقای سطح سازمان مدیریت بحران کشور و انتقال آن به ریاست جمهوری برای ارائه عملکرد مناسب‌تر در حوادث.

 مشاهده پلنگ در مناطق کوهستانی دشتی
 رئیس اداره محیط زیست شهرستان دشتی گفت: یک پلنگ در مناطق کوهستانی شهرستان دشتی مشاهده شد.

مصطفی رشیدی در گفتگو با مهر اظهار داشت: بر اساس مشاهدات تعدادی از عشایر منطقه و بررسی های میدانی به عمل آمده یک پلنگ در مناطق کوهستانی شهرستان دشتی مشاهده شد.

 رئیس اداره محیط زیست شهرستان دشتی افزود: کارشناسان این اداره به منظور دستیابی به اطلاعات و آمار دقیق از این جانوار اقدام به نصب چندین دوربین تله ای در مناطق تحت مدیریت این شهرستان کردند.
هفت پرونده شکاری در طبیعت رها سازی شدند
وی ادامه داد: با توجه به فصل زنده گیری پرندگان شکاری ،مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی اقدام به کشف و ضبط هفت بهله دلیجه شده که پس از حلقه گذاری در طبیعت رها سازی شدند.
رشیدی تصریح کرد:هر ساله از اواسط شهریور ماه لغایت پایان آبانماه تعدادی افراد سودجو اقدام به زنده گیری پرندگان شکاری نموده که علاوه بر جرم بودن این عمل اقدام به قاچاق و فروش این پرندگان کمیاب و در معرض خطر انقراض به کشورهای حوزه خلیج فارس می کند.
وی اضافه کرد: در این بین پنج شکارچی متخلف دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.
رشیدی یادآور شد: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی به منظور جلوگیری از زنده گیری، نگهداری و فروش پرندگان شکاری آماده هر نوع همکاری با دوستداران محیط زیست است.

عروسی به عزا تبدیل شد!
براثر سهل انگاری و شلیک گلوله در یکی از روستاهای شهرستان دشتی جشن عروسی به عزادارای تبدیل شد.

به نقل از ایرنا؛ فرمانده کلانتری خورموج گفت: شب گذشته درمراسم جشن عروسی در روستای کلل دشتی براثر غفلت و سهل انگاری به صورت غیر عمد و درپیروی ازسنت های غلط وخرافاتی گذشته یک زن 44ساله کشته شد.

سروان احمدی افزود:درحالیکه مراسم جشن در حال برگزاری بود براثرازدحام جمعیت درکنارماشین عروس و شیلک تیر هوایی ازیک اسلحه شکاری مجاز بوسیله پدر داماد عمه 44 ساله عروس به شدت زخمی وبه بیمارستان زینبیه خورموج منتقل شد.

وی اضافه کرد: با وجود تلاش پزشکان ولی براثر شدت جراحات مقتول درحین انتقال به بیمارستان زینبیه کم کم علایم حیاتی خود را ازدست داد.

 وی تصریح کرد: متاسفانه این سنت های خرافاتی وغلط در چند ماه پیش نیز باعث شد براثر تیر اندازی دریک مراسم عروسی درشهربادوله کاکی بیش از15 نفر زخمی شدند.

احمدی خواستارجلوگیری خانواده ها از انجام چنین اعمال خلاف، غلط وخرافی به عنوان سنت های گذشته دراین گونه آیینها شد، تا باعث نشود مراسم جشن وعروسی به عزادارای تبدیل شود.

وی افزود:پرونده این حادثه درحال تکمیل وارسال به مقامات قضایی شهرستان است.

پیاده روی همگانی در روستاهای زلزله زده سنا و چاهگاه

رییس اداره ورزش وجوانان دشتی گفت:در آخرین روز از هفته ورزش و به مناسبت عید غدیر پیاده روی همگانی درروستاهای زلزله زده سنا وچاهگاه بخش شنبه وطسوج دشتی برگزارشد.

به نقل از ایرنا؛ بهرام عباسی روز پنجشنبه درحاشیه این برنامه افزود:حضور پر شورو استقبال بسیارخوب شما مردم لزله زده روستاهای سنا وچاهگاه بخش شنبه وطسوج دراین پیاده روی نشان ازروحیه بالا و امید ونشاط و زندگی عادی شما روستاییان پر تلاش دارد.

وی اضافه کرد: این پیاده روی همگانی ازسوی اداره ورزش وجوانان شهرستان دشتی، هیات ورزش روستایی وعشایری شهرستان وشورای اسلامی و دهیاری های سنا وچاهگاه برگزارشد که بیش از500 نفر در آن شرکت کردند.

دراین پیاده روی همگانی که به طول سه کیلومتربرگزارشد روستاییان مسیر اصلی از مرکز روستای سنا تا مجمتع آبرسان در دامنه کوه سنا مسیر را طی کردند.

درپایان این پیاده روی همگانی به قید قرعه به 80نفراز شرکت کنندگان در دو روستای سنا وچاهگاه جوایزی اهدا شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید