Dashti Chronicle

گزارشی از آیین تجلیل از فعالین نمایش شهرستان دشتی

پیگیری برای تأمین بودجه ساخت مقبره شاعران نامی دشتی

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تأمین اعتبار ساخت مقبره فایز دشتی و حاج علی مرادی از شاعران نامی دشتی از بودجه ملی پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.


حجت‌الاسلام سید محمدمهدی پور‌فاطمی در آیین نقل جنگ احزاب و تجلیل از فعالان نمایش دشتی که در تالار فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد اظهار داشت: از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان مجموعه فرهنگسرای خورموج که در دوران مهجوریت هنر و هنرمندان، چراغ هنر را در شهرستان روشن نگه داشتند و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به خاطر تحول در عرصه موسیقی و نمایش سپاسگزارم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید قدردان مفاخرمان باشیم که فرهنگ ما را به سایر مناطق تسری می‌دهند و هنر نمایش یکی از مهم‌ترین ابزار برای انتشار فرهنگ است.

وی اضافه کرد: جای تأسف دارد که بعضی گروه‌های هنری ما در استان نمی‌توانند به اجرای برنامه بپردازند ولی در تهران در حضور وزیر و مسئولان کشوری هنرنمایی می‌کنند.

پورفاطمی ادامه داد: از مهدی شیخیانی هنرمند عزیزی که با اجرای زیبای نقل جنگ احزاب یاد حاج علی مرادی را زنده کرد تشکر می‌کنم و قبر حاج علی مرادی باید به مقبرةالشعرایی در شان و شخصیت او تبدیل شود و قبر نمادین فایز دشتی نیز کنار قبرش ساخته شود و برای این موضوع آماده‌ام تا پیگیر بودجه ملی آن نیز باشم.

وی تصریح کرد: برای بازسازی مقبره سید علی‌نقی دشتی 50 میلیون تومان گرفته‌ایم و با جدیت تمام پیگیر مشکلات مردم هستیم.

مسئول انجمن هنرهای نمایشی خورموج نیز گفت: انجمن هنرهای نمایشی فرهنگسرای خورموج با همه کمبودها سال گذشته افتخارات مهمی کسب کردند که از جمله اجرای نمایش سیه سول با گویش دشتیاتی در جشنواره بین‌المللی فجر تهران بود که با حمایت حجت‌الاسلام پورفاطمی این گروه نمایشی موفق شد در جشنواره حضور پیدا کند.

ابراهیم شاکری مطلق افزود: گروه نمایشی افتو پر بینی نیز پس از موفقیت در جشنواره استانی مهرآیین در جشنواره منطقه‌ای نیز حائز رتبه برتر شد و به جشنواره بین‌المللی مهر آیین راه یافت که زمستان امسال در تهران برگزار می‌شود و در جشنواره دفاع مقدس نیز گروه نمایش برادرها می‌میرند، خوش درخشید.

موزه محمدخان دشتی در خورموج احداث می‌شود


فرماندار دشتی گفت: عملیاتی کردن مقبره سید علی‌نقی دشتی، ثبت منزل حاج علی مرادی و احداث موزه محمدخان دشتی بخشی از برنامه‌های پیش رو در عرصه فرهنگی است.

غلامرضا مهرجو در همایش نقل جنگ احزاب و تجلیل از فعالین نمایش خورموج که در تالار فرهنگسرای شهید شهریاری این شهر برگزار شد، اظهار کرد: با درک مشکلات هنرمندان تلاش می‌کنیم گره‌ای از مشکلات آن‌ها را باز کنیم.

فرماندار دشتی افزود: حمید زارعی (سرپرست کنونی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی) زمانی که مسئولیت فرهنگسرا را به عهده داشت کارهای بزرگی انجام داد و الان که حوزه کاری وی گسترده‌تر شده توقعات بیشتری نیز از ایشان می‌رود و در همین مدت کم نیز تحولاتی ایجاد کرده‌اند و آثار و نتایج آن نیز مشهود است.

وی اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید انتصاب زارعی به‌عنوان سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان از انتصاب‌های شایسته است که در مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین بار از بدنه هنرمندان  برای این پست انتخاب می‌شود.

مهرجو ادامه داد: دشتی از ظرفیت‌های بالایی در حوزه فرهنگ و هنر برخوردار است و با مدیری چون زارعی می‌تواند این ظرفیت‌ها به منصه ظهور برسد.

وی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم خواسته‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را محقق کنیم و در تقویت زیرساخت‌های فرهنگی بکوشیم و عملیاتی کردن مقبره سید علی‌نقی دشتی، ثبت منزل حاج علی مرادی و احداث موزه محمدخان دشتی بخشی از برنامه‌های پیش روست.

تحقق نهضت فرهنگی و هنری در دشتی نیازمند حمایت مسئولان

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی گفت: حمایت مسئولین و هنرمندان سرمایه مهمی برای من محسوب می‌شوند و برای اینکه نهضت فرهنگی و هنری در این شهرستان رخ دهد.

حمید زارعی در آیین نقل جنگ احزاب و تجلیل از فعالین نمایش دشتی که در تالار ارشاد خورموج با حضور نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار دشتی و سایر مدیران و هنرمندان برگزار شد، اظهار داشت: مسئولیتی خطیر و مقدسی به عهده گرفته‌ام و کاملاً با ظرفیت‌ها و مشکلات نیز آشنا هستم اما حمایت مسئولین و هنرمندان سرمایه مهمی برای من محسوب می‌شوند و برای اینکه نهضت فرهنگی و هنری در این شهرستان رخ دهد حمایت و هم‌دلی مسئولین و جامعه فرهنگی و هنری را می‌طلبد.

زارعی افزود: در طول این سال‌ها در کنار هنرمندان تلاش کرده‌ام صدای فرهنگ و هنر دشتی را به سایر مرزها برسانم و خوشحالم که توانسته‌ام قدمی کوچک در شناسایی استعدادها و جذب آن‌ها بردارم.

وی ادامه داد: هنر همزاد نوگرایی است و اگر جامعه فرصت نوگرایی و هنجارشکنی به هنرمند ندهد فایز، محمدخان، حامدی، مرادی، صفدری و بی‌گناه در آن تولید نمی‌شود.

زارعی تصریح کرد: موفقیت هنرمندان نمایش در عرصه ملی نیز حاصل نگاه نو آن‌هاست و باید برای روزهای خوب دشتی در عرصه فرهنگ و هنر، هنرمندان را باور کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از تلاش‌های کسانی که هنرمندان را یاری می‌کنند سپاسگزارم و قدردان حمایت‌های فرماندار دشتی، شهردار و شورای اسلامی  خورموج و معاون فرهنگی حوزه هنری بوشهر هستم.

نماینده هنرمندان دشتی در این نشست نیز گفت: قرآن نمایش هنرمندی اعلای خداوند است که موسیقی آن انسان را به ملکوت می‌برد و هنر از حالت خود به حالت بی‌خودی است و هنری که ما را به پرسشگری می‌برد انسان‌ساز است.

اصغر منصوری نسب افزود: دولت امید را در دل مردم زنده کرده و اندیشه را در پیشانی خردورزی گذاشته و تلاش دارد هنرمند در صدر بگذارد و هنرمندان نیز باید در این فضا دولت را حمایت کنند.

وی ادامه داد: دولت دوباره می‌خواهد صدای شاعران، نویسندگان، خوانندگان و خطبا را با حس ایرانی سرافراز پیوند بزند.

منصوری نسب یادآور شد: نماینده مردم در مجلس و فرماندار تلاش شبانه‌روزی برای عمران و آبادی منطقه و تغییر مبلمان شهری دارند و فرماندار هرچند با بدهی کلان آمد اما با تلاش و پیگیری ایشان و نماینده مردم در مجلس بودجه خوبی به شهرستان سرازیر شد.

وی یادآور شد: شخصاً شاهد بودم که نماینده مردم دشتی برای راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی خورموج چک شخصی دادند تا این اتفاق مهم بیفتد و تحقق بودجه ملی کار آسانی نیست اما نماینده محترم تا یک‌شب در وزارتخانه‌ها چانه‌زنی می‌کند تا شادی به جامعه بیاورد.

بد نیست بدانیم:

+ اجرای نقل جنگ بدر توسط مسیحا شاکری مطلق و نقل جنگ احزاب توسط مهدی شیخیانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

+ در ادامه فرماندار دشتی از مهرزاد آل‌بویه، مهدی شیخیانی، علیرضا گنجی ماهر، محمد صادقی، زهرا زیارتی، زهرا کشاورز، فاطمه زیارتی، کوثر سلیمانی، پریسا جوکار و حامد راست‌خواه از گروه نمایش افتو پر بینی و ابراهیم شاکری مطلق، مهدی شیخیانی و حسن رضایی از گروه نمایش هیرون و طوبا شیرکانی کارگردان نمایش برادرها می‌میرند، تقدیر کرد.

+ و  از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی به‌پاس حمایت غلامرضا مهرجو فرماندار دشتی،  احمد شیخیانی شهردار خورموج و فرید میرشکار معاون فرهنگی حوزه هنری از آنان تقدیر به عمل آمد.

افتتاح نمایشگاه عکس انسان و طبیعت در دشتی

نمایشگاه عکس انسان و طبیعت در دشتی با حضور فرماندار این شهرستان افتتاح شد

فرماندار دشتی در گشایش نمایشگاه عکس انسان و طبیعت - انسان و زادبوم که با حضور معاون فرهنگی حوزه هنری بوشهر و سایر مدیران شهرستان و هنرمندان عکاس خورموج در نگارخانه فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد، اظهار داشت: موفقیت‌های اخیر عکاسان هنرمند انجمن عکس و فیلم در جشنواره استانی عکس انسان و زادبوم و انسان و طبیعت باعث مباهات و افتخار است و نشان می‌دهد دشتی در زمینه‌ی هنر چه ظرفیت بالایی دارد.

غلامرضا مهرجو گفت: موفقیت‌های اخیر عکاسان هنرمند انجمن عکس و فیلم در جشنواره استانی عکس انسان و زادبوم و انسان و طبیعت باعث مباهات و افتخار است. عکاسی هنر مردم‌شناسی و با مردم بودن است و ما از طریق عکسی که با دوربینمان می‌گیریم می‌توانیم به تمام کتاب‌هایی که خوانده‌ایم و تمام موسیقی‌هایی که تا امروز شنیده‌ایم دست‌یابیم.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی نیز گفت: انجمن عکس و فیلم انجمنی نوپاست ولی در این مدت کم افتخارات فراوانی را عکاسان این انجمن کسب کرده‌اند که آخرین آن موفقیت یازده تن از این هنرمندان در جشنواره استانی عکس انسان و طبیعت و انسان و زادبوم هست.

حمید زارعی افزود: در این نمایشگاه که با مساعدت حوزه هنری بوشهر برگزارشده است 22 اثر از یازده عکاس شامل زینب محمودی، ساناز موسوی، سولماز موسوی، فاطمه گل بینی، مریم امینی، علیرضا علی زاده، عبدالرسول قاسمی، امید حکیمیان، ابوذر زارعی، مهدی عمرانی و مریم قاسمی است که در معرض دید عموم قرار دارد و تا آخر هفته نمایشگاه دایر هست.

وی تصریح کرد: انجمن عکس و فیلم در حال حاضر از امکانات اولیه نیز محروم است و تلاش‌های سید کریم موسوی هنرمند خلاق و فعال است که این انجمن را پویا نگه‌داشته است.

در ادامه با تقدیر از سید کریم موسوی مسئول و مدرس انجمن فیلم و عکس فرهنگسرای خورموج از عکاسانی که در نمایشگاه اثر دارند نیز تقدیر شد.

برگزاری کتابت آیات قرآن در فرهنگسرای خورموج

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی گفت: با حضور مسئولین کتابت آیات قرآنی در فرهنگسرای خورموج برگزار شد

حمید زارعی در آیین کتابت آیات قرآنی که توسط انجمن خوشنویسان خورموج در فرهنگسرای شهید شهریاری با حضور نماینده مردم دشتی تنگستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار دشتی و سایر مسئولین شهرستان برگزار شد، گفت: به‌واسطه معنویتی که در این برنامه هنری موج می‌زند خوشنویسان از آن استقبال بسیار خوبی به عمل می‌آورند به‌ نحوی‌ که در چند سال گذشته بدون وقفه این برنامه در فرهنگسرا ادامه داشته است.

سرپرست اداره فرهنگ ارشاد اسلامی دشتی افزود: انجمن خوشنویسان خورموج هرچند سابقه شانزده‌ساله در فرهنگسرا دارد اما کمتر از دو سال است که زیرنظر انجمن خوشنویسان ایران ثبت‌ شده و فعالیت می‌کند و در این مدت بیش از صد نفر مدارک خوشنویسی از مقدماتی تا ممتاز کسب کرده‌اند.

وی اضافه کرد: استعدادهای خوبی در این زمینه شناسایی و تربیت‌شده‌اند و استاد سید محمد جعفری و سید نظام‌الدین حسینی با عشق و علاقه در حال تلاش و آموزش هنرجویان هستند.

حجت‌الاسلام پور فاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی و غلامرضا مهرجو فرماندار دشتی نیز با قدردانی از فعالیت‌های انجمن خوشنویسان قول دادند خواسته‌های هنرمندان را مرتفع کنند.

در پایان از سید محمد جعفری، سید نظام‌الدین حسینی، هادی کهن، حسین رستمی، حمید ذاکری، سیف‌الله خلیلی و خانم‌ها فاطمه علی‌خواه زهرا امیری و مریم رضایی حقیقی که کتابت انجام داده بودند تقدیر شد.

منابع:فارس+پرتال فرمانداری دشتی

/ 1 نظر / 153 بازدید
ناشناس

بار دیگر برگی تاریک در تاریخ دشتی ورق خورد و ان اختلاس سه میلیاردی توسط برخی از جاهلان این شهرستان در بخش کاکی بود...این افراد که هم اکنون با وثیقه ازاد هستند بعد از چندسال کار در پتروشیمی در شهر بوشهر صاحب خانه شده اند...خبرای واصله حاکی از سردستگی روح الله خواجه از اهالی روستای چاه حسین جمال شهر کاکی مسول امور مالی یکی از پتروشیمی های عسلویه است..برادر ایشان نیز که چندسالی بیش نیست در قسمت اداری سپاه کنگان مشغول بوده است سریعا درخواست انتقال به سپاه بوشهر را داده است تا از این حواشی دور بماند.