از لوکه تا کولر(2)

امسال به واسطه موارد متعددی از جمله تب و تاب حاکمه از سوی جام جهانی زمان ورود رسمی به فصل تابستان از دستمان در رفت و این خود شروعی متفاوت شد برای آغاز فصلی که صاحب اصلی جنوب است و  بواسطه همین شده برندی برای جنوبی ها! حال و هوای زیستی ،آداب و رسوم و ...را تحت تاثیر این اتمسفر کرده است بماند از اینکه اتفاقا این روزها جنوبی های واقعی (ساکن نیمکره جنوبی) روزگار را زمستانی سپری می کنند ولی حداقل ما جنوبی های ایران و بالطبع دشتی ها هرچند شمالی (ساکن نیمکره شمالی) هستیم ولی جنوبیم!و از این بابت هم به نظر می رسد خوشحالیم.
با این مقدمه متفاوت در کوتاه نوشتار ذیل خواهیم خواند برخی دغدغه های روزگار تابستانی دشتی هاا که در آن زندگی  تولید می کنند...
سفرروندگان
- سفر در زندگی بسیاری از دشتی های ساکن دائمی دشتی در تابستان رنگ واقعیت می گیرد و در این عزم سفر به نقاط متعدد ایران و احیانا خارج از ایران بی شک مشهد مقدس مقصد اول دشتی ها است هرچند امسال به دلیل رمضان کریم سفرها زودتر شروع شده و خیلی ها رفته و خیلی ها هم در حال رفتند و دیگر شاخصه سفرهای تابستان امسال زمان کمتر آن است که سفرروندگان اغلب آنرا رعایت می کنند.

نخل هایمان
- نخل این اسطوره بی ادعا این نشان استقامت ،تابستان برایمان بیشتر عزیز می شود ماییم دیگر چون  بارورست و بی منت میوه اش را ارزانیمان می کند.نخل ها  را بو داده ایم خرک ها روبه رنگ شدنند هرچند برخی خرک های رنگ شده هم دیده اند و نوش جان کرده اند ولی مو که ام ندین! پهک،خرک رنگ،رطب ،خرما ،پاکن ،اشکنه،چین کردن و...این ها واژگان کلیدی نخل هایمان درتابستان است.

فرماندار دشتی
- دیگر جو حاکمه بر شهرستان که بیشتر دغدغه فعالان مدنی و اجتماعی است معرفی فرماندار جدید شهرستان است که هرچند نام آن مسجل شده ولی به دلایلی معلوم نامعلوم به تعویق افتاده و طبق شنیده ها به نظر می رسد به محض معرفی استاندار جدید فرماندار دشتی نیز معرفی شود.
"با آرزوی موفقیت برای فرماندار جدید دشتی امیدوار روزهای روشنتر برای دشتی هستیم "

تابستان رمضانی
- تابستان امسال یک ویژگی منحصر بفرد دارد و آن اینکه به مانند سال ماضی کل روزهای  رمضان کریم را در تابستان میزبانیم و این میزبانی که خود میهمانی بزرگ حق است روزهامان را روشنی دیگر خواهد بخشید هرچند نمی توان این را نادیده گرفت که گرفتن روزه در این فصل مرارت و سختی فزونی می طلبد و لابد ثوابش هم. این سختی بی شک برای کارگران،کشاورزان و باغداران دوچندان است در روزهایی که دما دوستدار نقطه جوش است و رطوبت دلش برای عدد صد لک می زند!!
    "همین جا از یاریگر یاری می خواهیم در این ره که ما نوسفریم" 

فوتبال دشتیاتی
- در عین حالی که جهان در جغرافیای جام جهانی زیست می کند. شمارش معکوس برای شروع لیگ برتر فوتبال شهرستان نیز آغاز شده است و تیم ها ی حاضر در این لیگ که تعداد آنها به عدد 5می رسد با گرفتن بازیکن و تکمیل کادر فنی ،تمرینات خود را برای حضوری موثر و قابل  آغاز کرده تا در تاریخ 19تیرماه با دو بازی شهباز - شاهین  و پرسپولیس کاکی-ابومسلم رسما افتتاح شود.نمی شود از ورزش خاصه فوتبال پرهزینه نوشت و از مشکل اسپانسر ننوشت مشکلی که فوتبال دشتی را دچار لکنت محسوسی کرده است و با روزهای اوجش روز به روز فاصله ی بیشتر می گیرد.
 " آنان که  می توانند همتی کنند تا در آییم در بیراهه ی بی پولی "

یارانه هایی برای دشتی ها
- یکی از مهمترین دغدغه فکری  دشتی ها هم به مانند ایرانیان مباحث پیرامونی هدفمند کردن یارانه ها است و آن بواسطه اینکه به نظر می رسد در تابستان نهایی و اجرایی شود، شده یکی از بحث های عام دشتی ها در این شب و روزهای تابستانی...اینکه دقیقا چه؟  اتفاقی رخ خواهد داد و یا کی؟ شروع خواهد شد و به چه کسی؟ چقدر؟ چه گونه؟ خواهد رسید و یا اینکه آیا؟ می تواند جوابگوی  معاشش باشد و...اما یکی از نکات جالب توجه که نگارنده شاهد آن هست در دشتی اینست که برخی که وامی اخذ کرده اند برای بهسازی ساختمان و یا بهتر کردن وسیله نقلیه و یا...فعلا دست نگه داشته اند تا اجرایی شدن یارانه ها!!!
" ما هم منتظریم روزهای بی یارانه ای فرارسد "

  بازگشت مغزها 
- یکی از اتفاقات خوشی که در تابستان در هر ناحیه رخ می دهد و در دشتی هم. بازگشت و حضور دانشجویان و دانش آموختگانی است.آنان که به واسطه تحصیل و یا تدریس در اقصی نقاط ایران  و یا کشورهای دیگر به دیدار دیار خود می آیند تا دیدار تازه کنند و اغلب کل تابستان را درکنار خویشان می گذرانند. مغزهایی که در این فصل سال در دشتی ساکن می شوند دارای ظرفیت های عظیم و بی بدیلی است که گر برنامه ریزی صحیح و مدونی صورت گیرد میتوان بهر ها برد از این حضور سبز...حتی اگر در حد گردهمایی و شناخت بیشتر از همدیگر هم باشد به نظر نگارنده می شود کاتالیزوری برای تسهیل و تسریع توسعه در دشتی ،که به آن سخت محتاج است.حتی ادارات مربوطه می توانند در این فصل با دعوت از دانشجویان و دانش آموختگان رشته های مرتبط با فعالیت سازمانی آن اداره آنان را به راهنمایی بطلبد امری که مطمئنا لبیک گفته خواهد شد توسط این مغز های بازگشته به دشتی...

/ 4 نظر / 7 بازدید
كارشناس ارشد بيكار

با سلام .من در تعجبم كه شما اين همه از نخبگان دشتي و محصلان دشتي مينويسيد واين همه از دكتر دكتر دروبلاگتان نام مي بريد / كدام يك از نخبگان دشتي كه از دانشگاههاي معتبر داخل وخارج كشور فارغ التحصيل شده اند در راس امور اجرايي دستگاههاي كه درد مردم رنج كشيده دشتي را درك كنند قرار دارند. چه مقدار از فارغ ااتحصيلان دانشگاههاي صنعتي شريف/ تهران /شيراز /اصفهان/...../...../ در راس امور قرار دارند . فرمانداران . بخشداران . ريس و معاونين ادارات شهرستان دشتي وديگر شهرستانهاي اين استان چه كساني هستند . اينها براساس چه اصول و ضوابطي انتخاب ميشوند.. اين بزرگواران اكثرا مدرك تحصيلي شان را /در حين خدمت /از دانشگاههاي پيام نوربرازجان وخورموج ودير ....اخذ ميكنند.بدون اينكه درطول ترم ساعتي از وقت مبارك خويش در كلاس درس سپري كنند . حالا برو باهزار زحمت وتلاش در كنكور سراسري قبول شو وبا بهترين معدل فارغ التحصيل شو انگاه نوبت استخدام فرا ميرسد . چند سال امتحان استخدامي بده واونوقت مي شوي مسول دفتر اون بزرگواراني كه شرح حال اونها گذشت. اقاي شاكر جان بخدا از نخبه و افراد موفق دشتي ننويس يا اگر مي نويسي كمتر بنو يس چونكه بنده حقير

كارشناس ارشد بيكار

چونكه بنده حقير نسبت به اين الفاظ الر ژي دارم .درضمن جناب اقاي شاكر از وبلاگ خوبتان ومطالب ارزنده اون كمال تشكر داريم. موفق وپيروزباشيد.

هکال(داودبستان)

سلام مطالب بسیار زیبایی بود امید به پیشرفت روزافزون دشتی بزرگ و مغزهای بی نظیر آن در ایران و شماید به جرات بتوان گفت در جهان موفق و پیروز و سربلند باشید فرزند کوچک دشتی(داودبستان)

هکال(داودبستان)

با سلام خدمت شما دوست عزیز شعبان شد و پیک عشق از راه آمد عطر نفس بقیه الله آمد با جلوه سجاد و ابوالفضل و حسین یک ماه و سه خورشید در این ماه آمد تبریک ما را در این ماه پزیرا باشید به امید دیدار یا حق