الهم اهل الکبریا و العظمه

عیدانه

امروز روز اول شوال است به سال هزار و چهارصد و بیست و هشت قمری.

رمضان کریم همانند همه شروع ها پایانی داشت و ما کنون ایستا در پایان آن و  به انتظار مطلع دیگر...گذشت ماهی سراسر نوستال‍ژیک که ما را فرا می خواند بدور از تمایلات نامتعارف و تلنگری میزد به عقلانیت،اجتماع و هستی انسانی مان که فاصله گیر از مغاک های هول آور و تعلیق حیات و ژرفکاوی کن در آیات...."یولج الیل من النهار و یولج النهار من الیل ..." و دریاب آیات "یخرج الحی من المیت و یخرج المیت من الحی و یحی الارض بعد موتها ..." در این واقعیت دنیای پیرامون که هنوز باردار خشونت و شگفتی ها ست و بار دیگر می گویی: کاش آدم سیب دوست نداشت!! اما یادمان باشد و یادمان بماند که ممکن است آخرین رمضان باشد که سپری کردیم.پس امید که آرامش روحی مان نامیرا  و مانا باشد و کردار نیکمان دیرنده و پایدار. 

- ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذهدیتنا- 

با امید روزی که دنیای ما از استبداد،استعمار،استعباد،استحمار و استثمار عاری شود.  

عید فطر در دشتی

عید فطر دارای ابعاد مختلفی است که هر بعد آن نیاز به طرح مباحث متعدد و گسترده ای است.اما در کوتاه نوشتار ذیل اشاره می شود به حال و هوای عید فطر در دشتی آنهم موجز و فهرست وار که بدون شک فقط بخش از سنتها ،رسوم و باور دشتی هاست ولی اصل این است که در این میان تفاوت شغلی، شیوه زندگی، موقعیت  فرهنگی و احوالات شخصی تاثیری در کاهش کیفیت آن در دشتی ندارد.

-     دشتی ها سعی می کنند روز عید فطر را در کنار خانواده خود باشند از همین رو به دیار و آبادی خود رجعت می کنند تا عید را در موطن خود خوش گذرانند. 

-     در این امر تردیدی نیست که در جنوب و بالطبع دشتی عید فطر از جایگاه و اهمیتی رفیع  _به نسبت سایر نقاط کشور_ نزد مردمان خونگرم جنوبی برخوردار است.این مسئله بی شک دو دلیل عمده دارد یکی همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و دوم دلیل اینکه اولین منطقه ای که در ایران به اسلام گرویدند جنوبی های بودند و خود این امر باعث شده تا عمق مهمترین عید اسلامی در این منطقه مشهود باشد. 

-     پیش از این و خاصه در سالهای دفاع و بعد از آن مردم بعد از برپایی نماز عید ،مردمان دشتی در قالب گروه هایی ابتدا به خانواده های شهدا سر می زدند و بعد دست جمعی به خانواده های داغداری که طی سال گذشته عزیری را از دست داده جهت عرض تسلیت و تسکین یاد او را زنده نگه می داشتند. چرا که به گفته بزرگان آنان عید _به منزله شادی_ ندارند.

-     عیدی گرفتن سنتی حسنه که از نگاه همه خاصه کودکان بهترین بخش روز عید است. البته بعد از آن شیرینی و شکلات بیشترین طرفدار را دارد. 

-     مهمترین شیرینی که سالهای سال زینت بخش مهمانی ها و عید ها دشتی بوده " نان شیرینی " و " گرده " هست که بدلیل اینکه از تولید به مصرف بوده دارای مشتریان همیشگی خود است. البته باید خاطر نشان شد که به دلایل متعارف و نامتعارف  امروزه کمتر از شیرینی های مذکور در منازل دشتی ها یافت می شود. 

-     مهمانی رفتن یا مهمانی دادن از واجبات این روز است! نهار آنهم از نوع مرغ بخصوص یک  نخنگ/ nekhang" شایع ترین وعده مهمانی و غذایی است که همانند <ژارگو مسیحیان در روز سال نو میلادی>  همه را به سفره های گرم خانواده های دعوت می کند. 

از عید

 در نوشتار هایی که به قلم توانای دو تن از فرهنگیان و اساتید دشتی در نشریه الکترونیک مند به رشته تحریر درآمده ضمن اشاراتی به خاطرات و فرهنگ عید فطر در خورموج و کاکی پرداخته شده است که بدون تشریح آن ،توجه شما را به آن جلب می کنم:

*خاطرات عید فطر در خورموج

* عید سعید فطر در فرهنگ کاکی 

/ 4 نظر / 6 بازدید
حميد زارعی

سلام.عيد بر شما مبارک.طاعات وعبادات قبول درگاه حق.

غريبی

سلام آقای شاکری ممنون از اینکه ما رو لینک قرار می دهید وبرای معرفی تیم بزرگ ایرانجوان ما را یاری می کنید . ما نیز با افتخار شما را لینک قرار داده ایم در پناه بی کرانه تر ین یاور موفق و سربلند باشید .