الهم اشف کل مریض

خبر ب مانند هر خبر دیگری نبود برای مردمان این دیار دلایلش هم معلوم...اینکه یکی از محبوبترین شخصیت های منطقه دچار بیماری شده و در حال بدحالی به بوشهر اعزام شده تا در بیمارستان بنت الهدی بستری شود بیمارستانی که برای هم نامی آشناست بواسطه بستری بیماران قلبی..آری شنیده های خبری حاکی از آن بود که :آمحسن(سیدمحسن پورفاطمی) دچار نارسایی قلبی شده به دلیل مسدود شدن رگ هایش.. 

حال خبر می رسد بعد از آنژیو خوشبختانه وضعیت این سید برزگوار و با کرامت روبه بهبودی است. الحمدالله

 +منبع عکس ها:صفحه شخصی سید محمد فاطمی نژاد 

جناب آقای استاندار به داد مردم دشتی برسید؟!

متنی که در ادامه خواهید خواند به قلم روزنامه نگار کوشا وفعال محمد جواد غریبی که زبان حال بسیاری از مردمان این سامان است...

دکتر سالاری!!تدبیری اتخاذ و امیدها را زنده کنید!
چند روز پیش جهت انجام سونو به مجتمع پزشکی... واقع در شهرخورموج مراجعه کردم که گفتند به دلیل مرخصی متخصص مربوط؛یک هفته از پذیرش بیمار معذوریم. از آنجاکه بیمارستان زینبیه خورموج نیز با ظرفیت محدود در یک روز هفته سونو انجام میدهد.لذا ناگزیر شدم به مرکز استان بروم.
ولی ذیل موضوع گفته شده چند نکته وجود دارد که امیدوارم دوستان؛به محضر مسئولانی که مورد خطاب هستند؛برسانند!!
1-آقای فرمانداری که دیگه از مردم دشتی حلالیت طلبیده ای؟!! و در آستانه ترک ساختمان فرمانداری هستید؟! آقایی در زمان ماه عسل مدیریت خود اعمال قدرت-ببخشید اعمال قانون-می کردید!! و برخی مدیران را بدلیل تاخیر به جلسه شورای اداری راه نمیدادید ودایما از خلق رکورد سخن می گفتید!! آیا آنچه فوقا گفته شد هم رکود محسوب می شود؟! وآیا در مدت حضورتون در دشتی مدیری را هم به دلیل ضعف در ارائه خدمت به مردم مواخذه کردید؟
2-آقای نماینده ای که قریب به 14سال با رای مردم از بهترین امکانات کشور استفاده میکنید!! آیا زیبنده است که مردم شهرستان شما فاقد حداقل خدمات بهداشت و درمان باشند؟! و صرفا در ایام انتخابات به شکل مونولوگ-تک گویی-با مردم سخن بگویید و پاسخگوی مردم نباشید؟!
3- آقای معاون برنامه ریزی استاندار!! آقایی که اصالتا اهل دشتی هستید!!آیا سعی شما براین بوده است که کاتالیزور –کنشیار-رتق و فتق امور اهالی شهرستان خود باشید و مشکلات شهرستان را به استاندار انتقال دهید؟!
....
در آخر دکتر سالاری!!
جنابعالی چند روز پیش در شهرستان دشتی حرف دل مردم را بدون لکنت و صرحتا بیان فرمودین!از این رو انتظار می رود که به داد مردم محجوب دشتی برسید و برای حل مشکلات ابتدایی این شهرستان در دولت تدبیر و امید؛تدبیری اتخاذ و امید ها را زنده کنید.ان شاء الله وتعالی.

تجزیه شهرستان دشتی در این دولت اتفاق نمی‎افتد
حجت‌الاسلام سید مهدی پورفاطمی در نشست با شهردار و اعضای شهر خورموج گفت: اگر وحدت و همدلی بیشتری بین مسئولان و نماینده باشد خیر و برکت بیشتری برای شهرستان خواهد داشت و کارهای بزرگتری نیز می‌توانیم انجام دهیم.

فارس;نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: به آینده امیدوار شده‌ایم و هرکاری برای مردم بتوانم انجام دهم دریغ نمی‌کنم و طی چهار ماهه اخیر کارهای بزرگی انجام داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای نقاط حادثه‌خیز شهرستان اشاره کرد.

وی اضافه کرد: برای تجهیز بیمارستان‌های خورموج و اهرم و درمانگاه بادوله اعتبار گرفته‌ایم و پیگیر راه‌های روستایی و پل‌های جاده چاوشی تا زیارت ساحلی هستیم که تا بعد از عید ساخت آن‌ها شروع شود.

پورفاطمی ادامه داد: با میراث فرهنگی برای منطقه تفریحی بنگه، عمارت شیرینه و قلعه داراب‌خان شنبه مکاتبه کرده‌ایم اما فقط ساماندهی قلعه داراب‌خان به خاطر وقوع زلزله عقب افتاد.

پورفاطمی افزود: تا 8 ماه آینده کارخانه سیمان راه‌اندازی می‌شود اما این کارخانه به مجموعه رفاهی، پمپ بنزین و جاده مناسب نیاز دارد و مدیریت کارخانه باید در وهله اول از نیروهای منطقه استفاده کند.

وی تصریح کرد: مدیری هم باید سکاندار شهرستان باشد که توانمند و سر زنده باشد.

پورفاطمی یادآور شد: همواره دنبال جذب سرمایه‌گذار به منطقه بوده‌ام و قرار است سرمایه‌گذاری در دلوار در تولید خودروی اتوبوس سرمایه‌گذاری کند.

وی تصریح کرد: با وجود جلسات مکرری که با حضور فرماندار در شهرستان و پیگیری من در تهران برای گمرک لاور انجام دادم فرمانداری هیچ اعتباری برای گمرک نگذاشت.

پورفاطمی خاطرنشان کرد: برای تجزیه شهرستان دشتی بنده هیچ نقشی نداشتم و آن زمان که این مسئله مطرح شد در سفر زیارتی مکه بودم و در این دولت این مسئله اتفاق نمی‌افتد و خیال همه از بابت تجزیه شدن دشتی راحت باشد.

پورفاطمی افزود: نسبت به انتصاب سرپرست فرمانداری تنگستان اعتراض دارم و مدیری می‌تواند با من کار کند که بسیار فعال باشد.

رونمایی از کتاب‌های «واژگان متروک منظوم فارسی» و « جنوبگان شعر»

سید کوچک هاشمی‌زاده صبح امروز در مراسم رونمایی از کتاب‌های «واژگان متروک منظوم فارسی» و « جنوبگان شعر» که در سالن کنفرانس فرهنگسرای خورموج برگزار شد گفت: نوشتن فرهنگ نامه کار دشواری است چون با نوشتن هر واژه بخشی از شخصیت انسان زیر سوال می‌رود.

نویسنده و محقق خورموجی افزود: گردآوری واژگان و کنار هم چیدن آن‌ها و به ویژه لغات متروک  کار دشواری است و لغات متروک به این معنا نیست که از کار افتاده است و گاه لازم است انسان با این واژگان هم سروکار داشته باشد.

وی ادامه داد: از ابراز لطف خانم مظفری به خودم سپاسگزارم و انتشار این کتاب خدمت بزرگی به زبان فارسی است و باید به نحو شایسته‌تری از شخصیت علمی ایشان اکرام و اجلال شود.

اصغر منصوری نسب پژوهشگر خورموجی نیز در ارتباط با کتاب جنوبگان شعر گفت: کتاب جنوبگان شعر از تک آثاری است که در جامعه علمی وادبی ما وجود دارد.

پژوهشگر خورموجی اضافه کرد: در جنوبگان شعر با جغرافیای معرفتی روبرو هستیم و در جغرافیای معرفتی تنها اندیشه مهم است و زمان ومکان اهمیتی ندارد.

منصوری نسب خاطرنشان کرد: اندیشه در محیط جغرافیایی معرفتی تولید می‌شود و مظفری نویسنده کتاب به خوبی آن را تعریف کرده است. شعر جنوبگان شعر پرسش گری، شعر بودن و در کجا بودن وبه کجا رفتن است.

نویسنده کتاب‌های «واژگان متروک منظوف فارسی» و « جنوبگان شعر» نیز گفت: واژگان با انسان‌ها رشد می‌کنند ودر حین رشد دچار تغییر و تحول می‌شوند و زمانی نیز تاریخ مصرفشان به اتمام می‌رسد.

نسرین مظفری افزود: روان شناسان  واژگان را به سه دسته متروک، نیمه متروک و نو تقسیم کرده‌اند که متروک در گفتار و نوشتار استفاده نمی‌شود و نیمه متروک ممکن است در گفتار استفاده شود ولی واژگان نو در گفتار و نوشتار ساری و جاری هستند.

وی اضافه کرد: کتاب واژگان متروک واژگان منسجمی متعلق به دوره خراسانی است و تمام شاعران دوره خراسانی که تعدادشان 223 نفر بود اشعارشان نت برداری کردم و پس از بررسی 134 هزار بیت 1780 کلمه متروک بدست آمد.

مظفری ادامه داد: کتاب واژگان متروک برای دانشجویان کارشناس ارشد و دکترا که با متون کهن سروکار دارند گره گشاست و برای پالایش زبان فارسی در جهت جایگزین شدن واژگان بیگانه مناسب است. سخاوت علمی استاد هاشمی زاده که وام‌دار علم و دانش وی هستم و از بابت قدرشناسی کتاب واژگان متروک را به ایشان تقدیم کرده‌ام.

استاد دانشگاه‌های بوشهر در ارتباط با کتاب جنوبگان شعر نیز اظهار داشت: جنوبگان شعر منحصر به جغرافیای جنوب تا شاعرانی که در جنوب زندگی می‌کنند نیست بلکه فهمی است که از شعر شاعر یا پس زمینه های جنوبی برداشت می‌کنیم.جنوب مظهر فراموش شدگان و مظهر محرومان کم‌بضاعتی است که بیشتر زحمت می‌کشند و کمتر برداشت می‌کنند و ادبیات جنوب ادبیات طغیان، عصیانگری و شورش است.

وی ادامه داد: ادبیات ایران و آمریکای لاتین نسبت به آفریقا اشتراکات و درک بیشتری از یکدیگر دارند زیرا هر دو وارث تمدن‌های بزرگی هستند که غنای فرهنگی هر کدام آز آن‌ها بر تاریخ شناسان پوشیده نیست.

بهسازی و تجهیز شش خانه بهداشت روستایی دردشتی
 دکتر اصغر بحرانی روز دوشنبه درگفت وگوبا ایرنا افزود: این خانه های بهداشت درروستاهای محمد آباد، بحیری، زیزار، کلل دشتی، چاوشی و سرمک از سوی بسیج سازندگی استان بوشهربهسازی و تجهیز شده است.

بحرانی افزود: تجهیز این خانه بهداشت روستایی باعث ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی و رضایت مندی بیش از پنج هزار نفر از ساکنان روستاهای بخش مرکزی و بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: کار احداث خانه بهداشت روستای های حسین زایری، دهوک و پایگاه بهداشتی با دوله در دست انجام است که پیشرفت فیزیکی بسیار دارند و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری آماده بهره برداری شوند.

بحرانی ادامه داد: برای اجرای این سه پروژه بهداشتی و درمانی بیش از هفت میلیارد و500 میلیون ریال اعتبار ازسوی بنیاد علوی تهران تامین شده است .

کار در شهرداری خورموج با 5 میلیارد تومان بدهی آسان نیست

احمد شیخیانی در جلسه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر خورموج با نماینده مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شهر خورموج 40 هزار نفر جمعیت و نزدیک به یک هزار هکتار مساحت دارد و مرکز شهرستان دشتی و دارای پتانسیل‌ها و ظرفیت مختلف است.

شهردار خورموج افزود: متاسفانه عوامل متعددی موجب شده است که شهر خورموج به عنوان مرکز شهرستان دشتی از نظر عمران شهری نسبت به شهرهای دیگر عقب بماند هر چند کارهایی صورت گرفته است اما انتظار این است که توان بیشتری گذاشته شود که در بحث عمران شهری پیشرفت بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: کار کردن در شهرداری خورموج با 170 نفر پرسنل، هزینه‌های جاری بالا، درآمد کم و بالغ بر 5 میلیارد تومان بدهی کار آسانی نیست و باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود تا ما بتوانیم بر این مشکلات فائق آییم.

شیخیانی خاطرنشان کرد: خدا توفیق داد در مدت کوتاه با تدبیری که اعضای شورا اندیشیدند و همکاری و تعاملی که بین شهرداری و اعضای شورا وجود داشت و اعتمادی که مردم نسبت به شهرداری پیدا کردند ما دراین مدت کوتاه چهار ماهه توانستیم مشکلات حقوقی پرسنلی را حل کنیم.

وی اذعان کرد: شهرداری مانند شهر خورموج با مشکلات عدیده از جمله پرداخت حقوق مواجه بود و پنج تا شش ماه حقوق پرسنل عقب بود و کارگران توان کار نداشتند و ما با اولویت‌بندی که انجام دادیم در این مدت کوتاه با کمک‌هایی که از مردم گرفته‌ایم و با پیگیری و ظرفیت‌هایی که داشتیم مشکل پرسنل و سیستم اداری را حل کردیم.

شیخیانی افزود: با تغییراتی که در شهرداری انجام دادیم کار ارباب رجوع در شهرداری خورموج به‌روز شده است و هیچ مراجعه‌کننده‌ای به شهرداری پشت درهای بسته نخواهد نشست و عقیده من این است که مهم‌ترین موفقیت ما حل مشکلات مردم است.

وی با بیان اینکه شهرداری یک موسسه عمومی غیرانتفاعی و غیردولتی است، گفت: از ظرفیت استانی و شهر استفاده کردیم  حقوق پنج ماهه پرسنل شهرداری که عقب افتاده بود و هر ماه مبلغ 200 میلیون تومان می‌شد را پرداخت کردیم.

شیخیانی با اشاره به اینکه سعی ما این است که خدمات را در نقاط مختلف شهر به صورت تعادل انجام دهیم، افزود: کارها را اولویت‌بندی کرده‌ایم و نخستین کار ما پر کردن چاله‌های خیابان‌ها و ترمیم حفاری‌ها با سه اکیپ بود.

وی اضافه کرد: روشنایی سطح شهر تاثیر خوبی در روحیه مردم داشته و امروز اعتماد مردم به شهرداری جلب شده است و روزانه 70 ارباب رجوع دارد و این نعمت بزرگی برای شهرداری است و تاکید کرده‌ام که همکاران و اعضای شورا نگذارند این اعتماد از دست برود.

رونمایی از کتاب شناخت نامه سیدعلی نقی حسینی دشتی میانخره‌ای

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در مراسم رونمایی از کتاب شناخت نامه سید علی نقی حسینی دشتی میانخره‌ای نوشته سید غلامحسین بهرسی که به اهتمام کانون آینده سازان جنوب به چاپ رسیده است، گفت: در عرصه فرهنگ خیلی کارها می‌شود انجام داد اما بعضی وقت‌ها بی انگیزگی ایجاد می‌شود.

اردشیر محمودی‌فرد افزود: مسئولان پشت دیوار هنرمندان خود را مخفی کرده‌اند و هنرمندان باید به نوعی حق خواهی کنند تا از این دیوار سوءاستفاده نشود.

سید غلامحسین بهرسی، نویسنده کتاب شناخت نامه سیدعلی نقی حسینی نیز گفت: این کتاب حاوی مقالات دومین همایش دشتی در آیینه تاریخ که به نکوداشت سید علی نقی دشتی اختصاص دارد که با با سفرنامه وی به دشتی همراه است و از غلامرضا قربانی مقدم به عنوان ویراستار و محمد جواد رکنی که زحمت حروف چینی کتاب انجام دادند و عبدالحسن بهرامی، دبیر کانون که با همتشان این کتاب چاپ شد تشکر می‌کنم.

نویسنده کتاب اضافه کرد: تاریخ دشتی بیشتر تاریخ شفاهی است و با برگزاری نخستین و دومین همایش دشتی درآیینه تاریخ و کسانی که محضر سید علی نقی را درک کرده ودر قید حیات بودند تاریخ دشتی را سعی کردیم مکتوب کنیم.

وی ادامه داد: وقتی حوزه علمیه خورموج از بین رفت مرحوم سید علی نقی در میانخره حوزه علمیه تاسیس می‌کند وآیت الله حاج میرزا احمد دشتی، شیخ عباس مزارعی، سید محمد صادق نبوی و عبدالله رجایی در این حوزه تلمذ و رشد می‌کنند.

بهرسی خاطرنشان کرد: بزرگان ما با کمترین امکانات بزرگترین کارها را کردند وهمت ما می‌طلبد تا در راستای علم آموزی و پیشرفت و توسعه دانایی قدم برداریم.

یک پژوهشگر و شاعرخورموجی نیز گفت: آفت مزرعه تاریخ ما تاریخ روایی است و اگر تک بعدی تاریخ را بخوانیم عمق آن را نمی‌فهمیم.

اصغر منصوری نسب افزود: در این مجموعه چند ذهن وجود دارد که ذهنی مثل دکتر خیراندیش ذهنی آکادمیک دارد.

وی ادامه داد: برخی مقاله‌ها با ادبیات ما را به تاریخ می‌برند وبا ادبیات اگر به تاریخ نگاه کنیم عمق تاریخ را نمی‌فهمیم.

منصوری نسب یادآورشد: این کتاب دارای هویت تاریخی و سندی است بر اینکه کسانی که در حوزه سیدعلی نقی درس خوانده‌اند برای درک مطلب رفته بودند.

دبیرکانون آینده سازان توسعه جنوب نیز گفت: این کانون یک تشکل دانشجویی است که با 900 نفر عضو در زمینه‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی در حال فعالیت است.

عبدالحسن بهرامی افزود: دشتی با وجود تاریخ غنی دارای تاریخ شفاهی بوده و انتشار این کتاب گامی درمکتوب کردن تاریخ دشتی است.

وی تصریح کرد: در چاپ این کتاب از مساعدت آقای پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم.

آغازبرداشت کنار پیوندی در دشتی بوشهر

امرالله احمدی روز یکشبنه درگفت وگوبا خبرنگاران افزود: پیش بینی می شود بیش از350 تن کنار از این باغ ها برداشت شود.

احمدی اضافه کرد: برداشت کنارهرساله از نیمه دوم بهمن آغازمی شود و تا نیمه اول فرودین ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: شهرستان دشتی دارای بیشترین سطح باغ کنارپیوندی ومقام اول تولید کنارپیوندی درکشور را دارد.

احمدی ادامه داد: کنار پیوندی تولید دشتی در ارقامی مانند کنار سیبی، تایلندی، خرمایی و خاردار تولید می شود و بازارمصرف آن استان های تهران، اصفهان، فارس، خوزستان و استان بوشهر است.

یکی ازبزرگترین باغداران کنارپیوندی دشتی نیز گفت: شهرستان دشتی مقام اول تولید کنار پیوندی درکشور را دارد و نیاز است مسوولان ارشد کشوری واستانی برای حل مشکلات وکمبود های این محصول بسیار مقوی همکاری لازم با باغداران داشته باشند.

غضفنرمودت افزود: از 30 هکتار باغ کنار دردشتی بیش از 25 هکتار متعلق به وی است و اولین فردی است که کنار پیوندی را دراستان بوشهر تولید کرده است.

مودت اضافه کرد: یکی ازمشکلات کنار پیوندی در دشتی واستان بوشهر وجود کنار پیوندی تولیدی خارجی است که به صورت قاچاق و با قیمت بسیار نازل و کیفیت بسیار پایین که بیشتر برای مصرف دام تولید می شود وارد بازارایران می شود و باعث افت قیمت و فروش کنار تولیدی کشور می شود. 

/ 0 نظر / 6 بازدید