نهمین سالگرد وفات حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن نبوی

  حجه الاسلام والمسلمین حاج سید محمد حسن نبوی در سال 1303در روستای چاووشی از توابع دشتی بزرگ در خانوادهای فرزانه دیده جهان گشود پدرش سید محمد صادق نبوی از فرهنگیان و ادیبان که بیش از سی سال از عمر خود را به معلمی و مدیری وریاست آموزش وبرورش گذراند و در خطه دشتی و تنگستان بسیار محترم بود ودر دهم آذر سال 1369 در سن 96 سالگی وفات یافت.مرحوم نبوی دوران تحصیلات ابتدایی را در خورموج و کنگان و دوران دبیرستان را در دبیرستان سعادت بوشهر پشت سر گذاشت.

معرفی نامه استاد نبوی در مجلس شورای اسلامی

بس از آن در سال 1327ه.ش/1368 ه.ق برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مسافرت نمود و چند سالی در مدرسه قوام شیرازی مشغول به تحصیل گردید.دروس ابتدایی فقه و اصول و منطق را فراگرفت ودر حین تحصیل به تدریس دروسی مانند ادبیات عرب،سیوطی،مغنی،منطق ومطول برداخت.و به دنبال ماجرای استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری و روی کار آمدن کابینه سه روزه قوام السلطنه و قیام یکبارچه مردم تهران و سراسر ایران در جانبداری از مصدق وراه ضد استعماری و استبدادی او،استاد نبوی نیز از نجف اشرف با ارسال نامه ای خطاب به دکتر مصدق هواداری خود را نسبت به دولت و آرمان ایشان به اثبات رساند و چندین بار از رادیو تهران پخش شد و در روزنامه ها و مطبوعات طرفدار جنبش ملی مردم ایران چاب شد.

مرحوم نبوی درکنار سادات چاووشی/دهه50خورشید

حاج آقا نبوی در اواخر حکومت مصدق به دشتی بازگشت ودر سال 1332ه.ش/1373ه.ق به قم رفته و چند سالی در حوزه علمیه به کسب علوم دینی پرداخت و دوره سطح را به پایان رسانید. در این مدت با امام خمینی(ره)،آیت الله طالقانی، استاد شهید مطهری و...آشنا شد.در سال 1334ه.ش/1375ه.ق.به تهران رفته و در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به تحصیل در رشته منقول وعلوم قضایی و علوم پرورشی و تربیتی مشغول گردید.پس از آن در کنکور دکترای رشته منقول پذیرفته گردید و دو سال دروس مربوط به آن رشته را نیزپشت سر گذاشت اما با مسائلی که برایشان پیش آمد از ادامه تحصیل بازماند پس از آن وارد آموزش وپروش گردید و به شغل معلمی پرداخت.علاوه بر تدریس در دبیرستانها به تدریس در حوزه علمیه بوشهرنیز پرداخت. ایشان از جمله مبارزان استان بوشهر بودند و بارها به مخالفت علنی با حکوت پهلوی پرداخت وتنها روحانی بود که در منطقه جنوب در رای گیری سال 1342ه.ش به رفراندوم شاه رای منفی داد.از این رو تحت نظر سازمان امنیت شاه سا واک قرار گرفت تا این این که وی به اهواز تبعید کردند،در اهواز هم از فعالیت بر نداشت،با اوج گیری مخالفتهای مردم علیه حکومت پهلوی به بازگشت و یکی از مبارزان اصلی جنوب  و از سردمداران انقلاب اسلامی در بوشهر گردید و با همکاری کسانی چون شهید شیخ ابوتراب عاشوری و دکتر عبدالکریم سروش(حسین حاج فرج دباغ) که در سالهای 1349و1350دروه سربازیش را در بوشهر با بعنوان دکتر داروساز در بوشهر کار می کرد آقایان فاتحی ،مظفری زاده و روشن بین مردم بوشهر را در جریان انقلاب اسلامی راهنمایی نمودند.سخنرانی انقلابی و آتشین او در مراسم هفت شهید بزرگوار عاشوری را هنوز بسیاری از بوشهری ها به یاد دارند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پیشنهاد شهید رجایی مدیریت کل اداره آموزش و پرورش استان بوشهر را به عهده گرفت.در سال 1358در دوره اول مجلس خبرگان با کسب 74389 رای از تعداد کل 95451رای ماخوذه ازحوزه انتخابیه استان بوشهر برای بررسی قانون اساسی به نمایندگی ازطرف مردم بوشهر انتخاب گردید.

مرحوم نبوی درکنار سید محمد خاتمی سید محمود دعایی و

مرحوم نبوی بعد از حادثه 7 تیر 1360 و شهادت شهید حیدری نماینده مردم بوشهر و گناوه در سه دوره اول،و دوم وسوم مجلس شورای اسلامی به نمایندگان از طرف مردم بوشهر، گناوه و دیلم انتخاب گردید. نطقهای پیش از دستور ایشان و کارهای متعدد از جمله گرفتن بودجه سی میلیونی برای لوله کشی بوشهر و گناوه... هنوز در اذهان مردم بوشهر است.استاد نبوی مورد اعتماد امام خمینی (ره) بودند ودر سالهای آغازین انقلاب ایشان را وکیل خود در امور مالی و مذهبی منطقه نمود.پس از دوران نمایندگی با وجودی که دوران بازنشستگی خود را سپری می کرد مسئولیت مرکز ایران شناسی شعبه بوشهر را عهده دار گردید.وی علاقه فراوانی به کتاب و کتابخانه داشته وبیشتر اوقات فراغت خود را صرف مطالعه و تحقیق می نمودند و از جمله مطلعین به تاریخ معاصر جنوب و به ویزه دشتی بودند همچنین در نوشتن و ترجمه متون زبان وادبیات عرب از توانایی خوبی برخوردار بودند چند کتاب و مقاله از ایشان به صورت تالیف و جه ترجمه به چاپ رسیده است ازجمله(علما وشعرا و نویسندگان جنوب) که در سالنامه اداره کل بنادر و جزایر خلیج در سال 1343ه.ش به چاپ رسید ودیگری (نقش روحانیون در قیام ضد استعماری مردم جنوب ایران) که در مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت هشتادمین سال شهادت رئیس علی دلواری در فروردین 1373 ه.ش به چاپ رسیده است.همچنین (علما و نویسندگان بوشهر و راههای خلیج فارس)تاریخ و جفرافیای بوشهر تالیف لوریمر از عربی به فارسی ترجمه نمودند. ازجمله صفات منحصر بفرد ایشان شناخت علم الانساب (به جرات می توان گفت کلیه انساب مردم استان بوشهر را می دانست)و برخورد صادقانه و با صراحتی بود که با تمام مردم داشت. وی از سادات حسینی که با چند واسطه نسبش به امام علی بی الحسین(ع) میرسد.

کتاب حجه الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسن نبوی به روایت اسناد ساواک

 استاد حاج سید محمد حسن نبوی سرانجام در شبانگاه روز 16 آبان 1381 بر اثر سکته قلبی در گذشت و در زادگاهش روستای چاووشی به خاک سپرده شد. 

بد نیست بدانیم فرزند برومند و بزرگوار مرحوم نبوی ،دکتر سید صادق نبوی از مفاخر استان بوشهر و استاد زیست شناسی دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا ایالات متحده می باشند وی دانش آموخته دکترای زیست شناسی میکروبیولوژی از دانشگاه گوئلف کانادا هستند.  

 

آن ابر با باران آمد

از غرب آمده بودند به مانند همیشه تا نونورامان کنند تا زندگی دهند به زندگی مان تا لبخند ارزانی صورت های گرم مان کنند آمدند با زمین تفدیده گرما خورده خشک دیارمان دیدار تازه کنند آمدند تا یکی از شگفت انگیزترین نعمت های حق تعالی را به خاک موطن مان پیشکش کنند...آن ابرهای خوش رنگ آمدند آن ابرهاباران زا با صدای ویژه خود صدایمان زدند که ما آمدیم...تا بسان خونی که در رگها جاری می شود آب را به خاکتان ببارانیم...

چه زیبا بود این بوسه های قطرات باران به خاک دشتی در نیمه پایانی روز گذشته بوسه هایی که دل می برد از سر و گوش همه...حتی این دلبری را می شد در دیوارها و ساختمان های بی جان هم دید که از این مهمانی حق شادمانند...باران آمد تا به روزگار پیش روی باقی مانده دوفصل امیدوارتر باشیم...و دعایمان این باشد که ایزد منان همواره نعمت باران را به این دیار ارزانی کند.

  

/ 8 نظر / 33 بازدید
سلت- مهدی شیخیانی

عید قربان مبارک عسل بلکی خوتی ، چه خووش کلومی! Esal balki khoti che khowash kelomi تو مرهم جیگرِ خوویناشلومی To marhem jigere khowia shlomi مو کروونت مو کروونت موکرووت Mo korwonet Mo korwonet Mo korwoot مثِ بارو عزیزِ بی سلومی Mese baro ezize bi selomi عسل شاید خودت هستی چقدر خوشکلام هستی تو مرهمی بر زخم جگر خون آلود من هستی من به قربانت به قربانت به قربان مانند باران بی که سلامی کنی هر وقت بیایی عزیز هستی "بی سلوم عزیزی " یکی از اصطلاحات رایج در زبان مردم دشتی میباشد.

همین حوالی

سلام... مثل همیشه جامع بود و حاوی اطلاعاتی کارآمد... خداوند همه ما را بیامرزد...

فضول

[لبخند]خوب بود

اهل دشتی

باسلام مرحوم نبوی مدتی هم امام جمعه بوشهر بود و در کنار خصایل نیک جبهه گیری های بعضا افراطی هم داشت و متاسفانه در یکی از خطبه های افراطی به حاج آقا حسینی دشتی(حفظه الله ) توهین کرد که جوانان عزیز می توانند برای کسب اطلاع بیشتر به مشروح مصاحبه آقای فاتحی دبیرمحترم موتلفه اسلامی بوشهر رجوع نمایند.

ابوذر

درود با شعر محلی " بزه بارو " به روزم. سبز باشید. بدرود.

همین حوالی

برمبت ریت تموم خشت جونم خراو واویت ری پات آساک بونم خراو واوم برمبم پشک و خسه سرم یک شو میون سینت هونم بیو دسام تو مووینات محک اش هاکو نفس واکش تو سینم خهک اش هاکو سرو دسم بگی سر دم خوت آکش بووم صحری بوورت تر محک اش هاکو بکش دس ری دلم خوت پل پل هاده هونخ ری ترک سینم ریت هل هاده سرت یکشی هونه شی گود گردم سی خوشالی دلم امشو کل هاده بیو اصلا شی بال مو تپ هاکو هووخت شی سینم و دندو کپ هاکو میتم او واوم و ریت هی بوارم سی جمع آکردنم دسات لپ هاکو

ابوذر

درود. نازد به خودش خدا که حيدر دارد / درياي فضائلي مطهر دارد همتاي علي نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد. عید سعید غدیر خم پیشاپیش بر شما مبارکباد. بدرود.

مخاطب همیشگی وبلاگ دشتی ها

خدا ایشان را رحمت کند.به قول یکی از دوستان،دشتی در دوره های مختلف شیرهایی در بیشه داشته است.این همه اعتماد به ایشان در خارج از سرزمین مادری نشان دهنده اعتبار و جایگاه و ارزش والای سادات دشتی است که در گذر زمان و با اخلاق و احترام ویژه ایشان به مردم و عدم فاصله از آنان به دست آمده است. امید که این دستاوردها هم چنان حفظ گردد.