ماراتن انتخاب(۶)

انتخاب فردی برای شانزده فصل از زندگی

در حالیکه زمان قابل توجه ی به شروع برگزاری انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است از همین رو بسیار کاندیدا ها چند وقتی است و یا برخی از اواخر سال گذشته شروع به تبلیغات معمول و شناساندن هرچه بیشر خود به دیگران نموده اند.در این نوشتار سعی میشود ضمن معرفی و بررسی برخی شیو های تبلیغات مرسوم کاندیدا ها _از نگاهی دیگر_ به معایب آن نیز اشاره شود و اما شایع ترین شیوه ها عبارتند از :

 برگزاری جلسات محفلی: این روش به عقیده بسیاری مرسوم ترین شیوه تبلیغاتی ،خاصه پیش از اعلام رسمی و قانونی وزرات کشور جهت تبلیغات کاندیداها است و شاید تنها شیوه است که همه کاندیدا با هرنوع طرز تفکری آن را در برنامه ای خود می گنجانند.در شیوه مذکور  که معمولا در منزل آشنایان و خویشاوندان کاندیدا برگزار می گردد _البته در برخی موارد با معرفی افراد احتمال برگزاری جلسات در منازل افراد متفرقه نیز دور از ذهن نیست_ دراین جلسات میزبان سعی در جمع آوری افراد بیشتر در منزل خود است از هیمن رو سعی می کند با تلفن ،پیامک و..دیگران را از برگزاری جلسه با خبر کند. در واقع میزان  استقبال هم بیشتر به قدرت تبلیغات و روابط عمومی میزبان بستگی دارد.اما نکته کلیدی این است که:مطمنا اگر با صرف شام یا نهار باشد مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد. 

  توصیه های رخ به رخ: هرچند این شیوه به اندیشه بسیاری از اندیشمندان منسوخ شده است،اما واقعیت امر این است که در جامعه ای ما به واسطه جمعیت کم و سرشار از احساسات مردمانمان بسیار به کار می آید ،معمولا این روش توسط کاندید اهایی کاربردی می گردد که مردم با چهره و قدرت کلام آنها آشنا نیستند و یا کمتر می شناسند. در این شیوه کاندید سعی می کند در اماکن و مراسمی که احتمال حضور مردم در آن بیشتر است حضور پیدا کند و عمل توصیه و شناساندن رخ به رخ را انجام دهند،که مهمترین آنها راهپیمایی، نماز جمعه، دادگستری!! ،بیمارستان!! ،مراسم شادی و غم...است.اما بزرگترین ایراد وارده بر این شیوه این است که گاهی فرد مخاطب را به مقدساتش قسم می دهند که مطمنا عمل جایزی نخواهد بود.

 ارسال واسطه ها: دراین روش کاندیدا بزرگوار باید با توجه به روانکاوی فرهنگ عامه و شناختی که از افراد مختلف کسب می کند  و اقدام به ارسال واسطه هایی از جنس افراد هدف می نماید.بدین ترتیب کاندیدا مخلص سعی در همرنگ و همسطح جلوه دادن خود با افراد مختلف می کند.در این روش به اندیشه مو کاندیدا از دیالوگ های کلیدی فیلم های مهیج دهه هفتاد بهره می جوید که می گفتند:هر کسی قیمتی داره ولی میزان و نوعش فرق می کنه!! اما به عقیده کارشناسان امر شاید عیب بزرگ این شیوه این است که در برخی موارد کاندیدا مذکور دچار پارادوکس رفتاری و چند شخصیتی گردد!! به همین دلیل به کاندیداها توصیه می گردد با احتیاط لازم اقدام به انتخاب واسطه ها و افراد هدف نمایید.

 حضور در مجلس غم و شادی:این روش شایع ترین تبلیغات مرسوم در چند انتخابات اخیر بوده است.در این شیوه کاندیدا سعی می کند خود را غم و شادی دیگران سهیم کند و با بهترین نحو ممکن ابراز احساسات نماید. دادن هدیه های قابل توجه در مراسم شادی اعم از عروسی ،جشن تولد و... یا با ارسال پیام تسلیت به شیوه های پوستری ،پلاکادری ،اطلاعیه وغیره با خانواده عزادار تشریک مساعی نمایند.جامعه شناسان سیاسی بزرگترین ایرادی که بر این روش می گیرند این است که با توجه به حضور مستمر کاندیدا در مجالس گاهی اوقات _ممکن است به علت فشردگی برنامه های کاندیدا باشد_ در یک روز ،صبحگاه در مجلس غم و شب هنگام در مراسم شادی شرکت نماید!! که بی شک تبلیغات نتیجه عکس خواهد داشت_خاصه از سوی عزاداران_ از همین رو وجود یک مدیر برنامه برای همه کاندیدا ها توصیه می گردد.

 ارسال پیام:در این روش که همانگونه در شیوه قبل ذکر شد بیشتر در ارسال پیام تسلیت شایع است.این شیوه به کاندیداهایی عزیزی که امکان حضور فیزیکی در مراسم را به هر علت ندارند بسیار توصیه می شود. اما با توجه به پیشرفت روز افزون جامعه و وجود تکنولوژی تلفن همراه و امری به نامپیامک بازدهی این روش را به حداکثر خود رسانده است و در ضمن از بهره وری بسیار بالایی نیز برخوردار است. اما مهمترین و شاید سخت ترین کار این است که شما باید ابتدا شمار موبایل های  بسیاری را در دسترس داشته باشید هرچند فقط کافی است در شرکت ارتباطات سیار  آشنایی داشته باشید تا ایشان این عمل را براحتی هرچه تمامتر انجام دهد.

 اهدا یادگاری و هدایا:به اعتقاد بسیاری از اقتصاد دانان این شیوه پرهزینه ترین تبلیغ انتخاباتی ممکن است. چرا که کاندیدا محترم سعی در اهدا یادگاری گرانتر جهت پیشی گرفتن از رقیب خود را دارد و این امر ممکن است از خودکار شروع شده و به اتومبیل_البته برای افراد خاص_ ختم شود.در این شیوه که شاید فرهنگی ترین!! شیوه است (البته به واسطه نوع یادگاری های داده شده) کاندید گرامی سعی می کند با اهدا خودکار ،سررسید(در انواع مختلف)،تی شرت،بلیت سینما،کنسرت،وسایل ورزشی و...که معمولا همراه نشانه هایی از کاندیدا است را در اختیار افراد مختلف قرار دهند و سعی در کسب آراء مردم کنند.اما آسیب شناسان بزرگترین مشکل این شیوه را احتمال ورشکستگی مالی کاندیدا به واسطه صرف هزینه های گزاف خاصه درصورت عدم انتخاب کاندیدا مذکور می دانند. از همین رو توصیه می شود کاندیدا ارجمند باید مثل قدیمی ایرانی "دخل باید با خرج بخواند" را سرلوحه تبلیغ خود قرار دهد.

ایجاد سایت یا وبلاگ:این شیوه بی شک جدید ترین ،حرفه ای ترین و پیشرفته ترین روش ممکن است. و شاید تنها روشی باشد که در بین شیوه های ذکر شده در کل جهان مرسوم است.هرچند در جامعه که ما در آن زیست می کنیم،بسیاری آن را هنوز باور ندارند و دلیل آنرا هم کم بودن ضریب نفوذ اینترنت در بسیاری از خانواده ها و جوامع روستائی می دانند.در شیوه مذکور کاندید محترم پس از شناسایی یک طراح صفحات وب و یا شرکت اقدام به ایجاد سایت و یا وبلاگ می نمایند که مطمنا وبلاگ با توجه به شیوع آن و کم هزینه بون آن بیشتر مورد استقبال واقع می شود.توصیه مهمی که کاندیدا گرامی باید توجه کنند ایجاد وبلاگ و یا سایت باید چندین ماه  پیش از شروع انتخابات صورت گیرد تا تاثیر پذیری خود را داشته باشد و در ضمن باید دانست که مدیریت وبلاگ و یا سایت خود دانشی ویژه می طلبد تا به بهترین خروجی ممکن که همانا جذب آراء بیشتر است بیانجامد.   

/ 5 نظر / 10 بازدید
حسين

سلام خسته نباشيد از اينکه طسوج را اهميت دادين ممنونم اگه ميشه بيشتر از طسوج بنويسين ********************************** راستی ميگن دولاح رد صلاحيت شده ايا صحيح هست يا نه . اگه مقدوره از اخرين وضعيت کانديدايی که حضور دارن بنويس که چند نفر بودن و چند نفر رد شدن و چند نفر باقی موندن. با تشکر اميدوارم که موفق و مويد باشی.

طالب مؤذنی

سلام دوست عزیز مستند سازی بسیار خوبی بود. این روزها در ایاالات مختلف آمریکا هم که انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در جریان است برای جلب نظر مردم کارهایی صورت می گیر. در اینجا چند تا تفاوت با آنچه خودمان داریم دیده ام. ۱- اصلی ترین تفاوت این است که در اینجا کاندیداها از مردم درخواست کمک های مالی می کنند. مثلا ایمیل می زنند و وب سایت معرفی می کنند و می خواهند که هواداران پول پرداخت کنند. ۲- هنگام ورود به شهرها هر کدام از آنها سعی می کنند یک سری سرویسهای رایگان عمومی را در اختیار شهروندان قرار دهند. ۳-کاندیداها در حضور مردم رو در می شوند و مناظره می کنند. ۴- اگر رای دو کاندید مساوی شد، قرعه کشی می کنند. مثلا در همین لاس وگاس(نوادا) رای خانم کلینتون با اوباما برابر شد. آمدند برگه پاسور کشیدند. برای اوباما برگه ای با شماره ۱۰ آمد ولی برای کلینتون بی بی دل آمد که به این ترتیب در این ایالت برنده شد. بدرود

جويا

باسلام ازلینک نمودن این سایت خبری کمال تشکرراازشمادارم.

عبدالحمید پهلوزاده

سلام دوست عزیز خوبی شما ؟ پس در دشتی هم اوضاع به همین منوال است . امید که به خیر بگذره . موفق باشی عزیز

ميثم

سلام کا خو انشاالله دفعه بعد که اومدم حتما ميريم چه کنيم حی دل نشد ديگه راستی دمت گرم کلی از بحثات استفاده کرديم.