حقایق الاخبار دشتی

آیین تودیع و معارفه رییس...

دکتر عبدالعلی ابراهیمی سه شنبه در آیین تودیع و معارفه رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی و رییس بیمارستان زینبیه خورموج افزود: اخیرا برای پرداخت بخشی از مطالبات پرسنل بهداشت و درمان استان بوشهر 68میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است که 43میلیارد ریال آن در حال پرداخت است.
وی اضافه کرد: اما به علت مطابقت نداشتن شاخص های آماری موجود با واقعیت آماری، دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر به همراه سه دانشگاه علوم پزشکی استانهای قم، مازندران و ارومیه دارای بیشترین مشکل اعتباری و کسری اعتبار در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور هستند.
ابراهیمی گفت: برغم همه کمبودها و مشکلات با تلاش پزشکان و کارکنان بهداشتی و راه اندازی 22پایگاه اورژانس جاده ای آمار حوادث مرگ و میر در استان بوشهر نسبت به سال گذشته 50درصد کاهش دارد و این امر باعث شده که استان بوشهر جزء سه استان برتر کشور به شمار آید.
وی یادآور شد: نخستین مرکز تحقیقات سلامت جوانان با همکاری سازمان ملی جوانان در بوشهر راه اندازی شده است و بزودی نخستین مرکز زیست فناوری خلیج فارس نیز در بوشهر راه اندازی می شود.
ابراهیمی بیان کرد: استخدام نیروهای بهداشتی درمانی از 30درصد نیروی بومی به 85درصد افزایش یافته است و سهمیه پزشک متخصص نیز از 16پزشک در سال به 37پزشک متخصص در سال افزایش یافته است.
فرماندار دشتی نیز در این آیین بر توجه به توسعه کمی و کیفی و ارتقای سطح بهداشت و درمان به عنوان یک اولویت ویژه تاکید کرد و گفت: هشت دستگاه آمبولانس مدرن و مجهز برای بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی و اورژانس های شهرستان تهیه شده است که در امر خدمات رسانی بسیار موثر است.
رضا جمشیدی از تخصیص 120میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات نفت برای تجهیز بیمارستان زینبیه خورموج خبر داد و از تلاش پزشکان و کادر درمانی شهرستان تقدیر کرد.
در این آیین دکتر سید شریف حسینی به عنوان رییس جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی و دکتر محمد رضا صالحی به عنوان رییس جدید بیمارستان زینبیه خورموج معرفی شدند.

تجلیل از برگزیدگان کنکور در دشتی

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دشتی در این آیین اظهارداشت : علم کلید پیشرفت است و اگر قرار است در جهان حرف اول را بزنیم باید معرفت، بصیرت و دانش داشته باشیم.
خلیل رضایی افزود: خداوند انسان‌ها را به غنیمت شمردن فرصت‌ها توصیه کرده است و موفقیت بزرگان منوط به بهره‌گیری از مدیریت زمان بوده است.
وی تصریح کرد: موفقیت بزرگان و دانشمندانی چون علامه امینی، پروفسور حسابی، نیوتن و پاستور همراه با تلاش، پشتکار و برنامه‌ریزی بوده است .
رئیس آموزش و پرورش شهرستان دشتی با توصیه به دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: انسان‌های بزرگ اهدافشان بزرگ بوده است و برای رسیدن به اهداف بزرگ باید برنامه‌ریزی داشت و از شکست نیز نهراسید و نقاط قوت خود را تقویت کرد و نقاط ضعف خود را شناسایی و در رفع آن کوشید و یاس و نومیدی نباید در قشر جوان رخنه کند.
وی ادامه داد: از لحاظ کمی امسال رشد بهتری در قبولی کنکور داشته‌ایم و دشتی در رشته‌های فنی و حرفه‌ای به خاطر قبولی در کنکور در استان حائز رتبه اول شده و مجموعا 617 نفر در کنکور قبول شده‌اند.
این مقام مسئول یادآور شد: هر چند در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیار موفقی در شهرستان دشتی صورت گرفته و از نظر رشد علمی اکنون در مقایسه با شهرستان‌های استان در مقام بالاتری قرار داریم، اما برای پر کردن فاصله خود با بعضی از شهرستان‌ها و حتی مرکز استان و جلو افتادن از آنها باید جدیت بیشتری در مدارس به خرج دهیم.
وی با اشاره به نخبگان جامعه و نقش آنها در توسعه فناوری گفت: خیز علمی و فناوری و توسعه اجتماعی صورت‌ گرفته در این سال‌ها، فاصله کشور ما با کشورهای پیشرفته به طور محسوسی کاهش یافته و زنگ خطر برای غرب در زمینه الگو شدن ایران برای کشورهای دیگر به‌ ویژه کشورهای اسلامی به صدا در آمده است.
در پایان از برگزیدگان با اهدای لوح و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.

لینک مرتبط: استان بوشهر رتبه بیستم آزمون سراسری

اعزام 10 نفر از کوهنوردان دشتی به همایش ملی کویرنوردی

 رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی در گفتگو با  فارس اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح کوهنوردی و تعامل و ارتباط بیشتر با کوهنوردان سراسر کشور 10 نفر از کوهنوردان از این شهرستان به همایش ملی کوهنوردی اعزام شدند.
حمید زارعی افزود: در حاشیه این همایش که سه روز در استان خراسان جنوبی برگزار شد نمایشگاه عکس از گنبد نمکی دشتی به نمایش در آمد.
وی تصریح کرد: این نمایشگاه که تعداد 40 عکس از بنده و سیدکریم موسوی بود موجب معرفی این پدیده شگفت‌انگیز به کوهنوردان، گردشگران و مسئولان تورهای مختلف کشور شد و با استقبال خوب آنها مواجه شد و اکثر شرکت‌کنندگان متقاضی بازدید از این کوه و مناطق دیدنی استان بوشهر شدند.
زارعی خاطرنشان کرد: در صورتی که مسئولان استان و شهرستان حمایت کنند امسال صعود سراسری به قله بیرم دشتی و بازدید از گنبد نمکی دشتی را در اسفند ماه برگزار می‌کنیم.
وی با انتقاد از میراث فرهنگی یادآور شد: سال گذشته با وجود وعده میراث فرهنگی استان طرح جشنواره نوروزی دشتی مورد حمایت قرار نگرفت و انتظار داریم امسال این اداره از این طرح حمایت کند.
زارعی اضافه کرد: یکی از مشکلات عمده ما در جذب گردشگران و کوهنوردان فقدان خوابگاه و کمپ کوهنوردی در کوه بیرم است و اگر مسئولان محیط زیست نیز نسبت به حفاظت از کوه نمک تمهیدات ویژه‌ای نشان ندهند ضربات جبران ناپذیری به این کوه و به ویژه غارهای نمکی آن خواهد خورد.
وی تصریح کرد: جای بسی تعجب و تاسف است که هنوز بسیاری از مدیران ارشد استان از کوه نمک بازدید نکرده‌اند و از استاندار نیز درخواست داریم همراه با مدیران از نزدیک از کوه نمک دشتی بازدید کنند.

به بار نشستن باغ های کنارپیوندی در دشتی
مهندس امرالله فاریابی  در گفت وگو با ایرنا افزود: پیش بینی می شود در صورت مساعد بودن هوا و بارندگی امسال بیش از 200تن محصول کنار پیوندی برداشت و روانه بازار مصرف کشور شود.
وی اضافه کرد: پارسال به علت خشکسالی، کاهش رطوبت هوا، شور شدن آبهای زیرزمینی و شسته نشدن درخت کنار میزان برداشت محصول کنار پیوندی در شهرستان دشتی 50 درصد کاهش یافت و به 100تن رسید.
فاریابی اظهار داشت: بدلیل راه اندازی دستگاههای بسته بندی و درجه بندی محصول کنار، در لاور شرقی بازار اقتصادی خوبی برای باغداران کنار در این منطقه ایجاد شده است.
وی افزود: سال گذشته محصول کنار به استانهای خوزستان، فارس، اصفهان، تهران، شهرکرد و کهگیلویه و بویراحمد ارسال شد.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: برداشت کنار پیوندی از نیمه دوم بهمن شروع و تا پایان فروردین سال بعد ادامه خواهد داشت.
نرخ باسوادی در دشتی 97/ 94درصد
حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در نشست با مسوولان شوراهای اسلامی و دهیاران شهرستان دشتی افزود:بهترین شاخص پیشرفت و تعالی در هر کشوری دانش و آگهی مردم است.
وی اظهارداشت:با توجه به تاکید دین مقدس اسلام، شرع و احکام دینی، مایه تاسف است که بعد از 30 سال از پیروزی انقلاب و همه زمینه های ایجاد شده برای سوادآموزی همچنان شمار زیادی از مردم بی سواد هستند.
امام جمعه خورموج یادآورشد:با جهل زمینه توسعه و پیشرفت کشور در ابعاد مختلف فراهم نخواهد شد.
رییس نهضت سواد آموزی شهرستان دشتی نیز گفت:نرخ باسوادی در این شهرستان 97/ 94درصد است .
عبدالحسین برزگری افزود:پارسال شهرستان دشتی از لحاظ رتبه باسوادی در استان بوشهر سوم شد.
وی بااشاره به همکاری 172 آموزشیار و مربی با این اداره یادآورشد: از 85 روستای شهرستان دشتی تاکنون 65 روستا از نظر سوادآموزی در مرحله مقدماتی پاکسازی شده اند و پیش بینی می شود این رقم در پایان سال مشمول کل روستاهای این شهرستان شود.
علی زارعی معاون فرمانداری شهرستان دشتی نیز گفت: برای ریشه کنی بی سوادی کمیته ترویج سواد آموزی با مشارکت روحانیون محلی، شوراهای اسلامی، دهیاران، معلمان مدارس و خانه های بهداشت این شهرستان تشکیل خواهد شد.
/ 0 نظر / 5 بازدید