از کاکی تا کاکی!

اخبار ورزشی سیما ،ابوبکر کاکی ازسودان قهرمان دو800متر جایزه بزرگ پاریس وتصویرکاکی در صدم ثانیه های پایانی ونامش که بر روی رکابی خود نمایی می کرد اخبار را دیگر نشنیدم این اسپل آنقدر آشنابود که ببردم سمت کاکی هرچند صدها کیلومتربا آن فاصله داشتم ویادم آورد مدتی است از کاکی ننوشتم عصر مدیا است دیگر،قهرمانی کاکی سودانی بهت تلنگر می زنه که ازکاکی خودت بنویسی واین شد بهانه نوشتارمینی مال پیش رو:


- کاکی یکی ازسه شهر،شهرستان دشتی ،مرکزبخش کاکی در طول جغرافیایی 31 51 شمالی ، عرض جغرافیایی 20 28 شرقی و درارتفاع 33 متری ازسطح دریا واقع شده است.
- کاکی درفاصله ی:40کیلومتری شهرخورموج،73کیلومتری شهراهرم،105کیلومتری شهر چغادک ،126کیلومتری بندربوشهر و 70 کیلومتری بندرکنگان واقع شده است.
- معروفترین وجه تسمیه کاکی (پیشینه نامگذاری):بنا به اظهارمحلی نام کاکی پیش از این "کوه خاکی" برگرفته ازکوه نزدیک شهرگرفته شده است که به مرور "کوه کی"بر اثرکثرت استعمال به کاکی تغییریافته است.
- طبق آمار سال1363جمعیت شهرکاکی 3700نفربوده وسال 1385 که آخرین سرشماری رسمی کشور محسوب می شود، جمعیت آن9897نفر بوده است.
 - کاکی یکی ازقطبهای کشاورزی استان بوشهر به شمارمی رود به طوری که بعد از آبدان بیشترین مزارع گوجه فرنگی درکاکی و یا بهتر است بگوییم دربخش کاکی وجود داردعلاوه بر آن طبق آخرین اخبار احداث بزرگترین سایت گلخانه‌ای کشور در سطح 100 هکتار در کاکی تا پایان سال آغاز می شود..
- کاکی دردشتی و استان بوشهر به دو شاخصه شهره است یکی دیارسادات باکرامت محترم و دیگر حضور فرهیختگانی که به جرات می توان گفته در استان بی نظیر است حضور این همه بزرگانی که دراین منطقه پرورش یافته اند.
- از ذکرنام فرهیختگان کاکی می گذرم  چون خود را نمی بخشم که تک نامی از قلم افتد.
- از آثار باستانی و متبرکه کاکی می شود اشاره کرد به: شاهزاده اسماعیل ،آرامگاه حاج سید حسین ،آرامگاه حاج سید محمد امین، مقبره حاج سید محمد حسینی،مقبره آقا رضا ،مقبره آقا علی،مسجد جامع،کلات کورو، بند دختر،قلعه بهمن دان ،قلعه احمد شاه خان وقلعه حسین خان گپ


- آیا می دانستید:
+ بزرگترین واحد سایت تولید نشاء گوجه فرنگی در خاورمیانه و ایران و نخستین سایت تولید نشاء به صورت کاملا مکانیزه در کشور  در کاکی وجود دارد.
+ آل کاکی، از حاکمان و امیران اشکور مازندران بوده اند.
+ فارس خان کاکی و عارف خان کاکی، از سران طایفه گلباغی  _از عشایر و طوائف بزرگ_ منطقه دیواندره کردستان بوده اند.
+ ماکان کاکی، یکی از سران دیلمی بود که در مازندران نفوذ یافت و آن سرزمین را به زیر فرمانروایی خود آورد. او همچنین توانست سرزمین ری را تسخیر کند. در سال ۳۲۹ ه.ق میان او و نصر دوم سامانی نبردی سخت درگرفت. ماکان در این نبرد شکست خورد و کشته شد.
+ اولین بار در سال 1334 در کاکی بخشداری و پاسگاه انتظامی مستقر گردید.
+ ساکنان شرقی لندن را "کاکنی" می نامند.
+ میرزا حسن حسینی فسایی مورخ  فارسی در کتاب فارسنامه ناصری در قرن چهاردهم هجری از این منطقه یاد نموده است:بلوک دشتی در اصل پنج قسمت بوده، اول بردستان، دوم بلوک، سوم سنا، چهارم طسوج و پنجم ماندستان که حاکم نشین و مرکز دشتی همان ماندستان است که مرکز آن کاکی بوده و سایر نقاط دشتی را نسبت به آن می سنجیدند.

- هم اکنون بخشدارکاکی علی نعمتی ،امام جمعه آن حجه الاسلام والمسلمین سید علی هاشمی نژاد و شهر دار آن هوشنگ احمدی می باشد.  

/ 15 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
چنددانشجوي دختر كاكي

چرا مسئولين همكاري نمي كنندكاكي شهرستان شود؟ مشكل از كجاست ؟ يك جوان

چنددانشجوي دختر كاكي

ميشه خبرهاي فرمانداري دشتي را كارنكنيد؟ حالمون ازشون بهم مي خوره.شهرستان بي فرماندارمارااز ديگرشهرستان هاي استان عقب انداخته است

چنددانشجوي دختر كاكي

كاكي يعني محروميت

چنددانشجوي دختر كاكي

آقاي شاكري دوستت داريم

رضا ج حاجیانی

محمد ما سلام! می خواستم چیزی بنویسم . یعنی نوشتم اما دکمه عزیز دلیت همه ی درد دلهایم را برد . خدا خیرش بدهد .

سید محمدرضا هاشمی زاده

سلام صمیمی بزرگوار..هولایتی همدل جناب شاکری ................... عصری که دل زمانه هم سنگ شده....چندی است برایتان دلم تنگ شده ............. شما هم هر وقت با کلبه درویشی بنده تشریف می آورید با نیروی جا مهر ومحبتتان وزلال اندیشه ی متعالیتان..به دل وجان وقلمم نیروی وتوان می بخشید....واز عطر دلنوشته های مفید وارزشمندتان بهرمند میشوم..دوستی وهمدلیتان مستدام قلم وقدمتان سبز ومعطر...طاعات و عباداتتان در این ماه ضیافت خداوند کریم ماه رحمت ومغفرت....مقبول درگاه حـــق.دل وجانتان به چشمه ی زلال رحمت واسعه حق در ،ماه عشق ورحمت وتزکیه در میهمانــــی.خداوند..روشن .ار روزه داران واقعی روزه زلال وکامل دل باشید ............. روزه دل .......... موج است وطوفان پس بیا ساحل بگیریم از هـر چه غیــر از دوست، بایددل بگیریم در خــــــلوت آرامش مـــــــــاه خـــــداونـد با بال خســـــته،روز وشب منــزل بگیریم یعنی بیا تا روزه هـــــــا را با دل وجــــان باعشق، با اندیشـــه ی کــــامـل بگیریم روزه زلال روشـــن دلهـــــــای پاک است پس روزه داران ،روزه هــــــای دل بگیریم..........هاشمی زاده

اسلام ابراهیمی

سلام خسته نباشید راهکارشما برای جلو گیری از تخریب بناهای تاریخی استان و شهرستان (خصوصا قلعه داراب خان شهر شنبه)چیست؟ خوشحال میشوم نظرات شما را دانسته و در صورت موافقت بعنوان نظر یکی از فرهیختگان این خطه در دسترس مسئولین این امر بگذارم.

زارعی

سلام مهندس با مطلبی از واگویه های هر روزه به روزم . نمی دانم نوشته قبلیم را دیدی و کامنتی که بر این پست گذاشته بودم . امیدوار بهروزیو سربلندی مدام و پیوسته دوستان .

نویسنده وبلاگ پاس کاکی

سلام همشهری, پیشاپیش سال نو رو به شما و همه ی مراجعین به این وبلاگ تبریک میگم و ازتون میخوام حتما یه سر به وبلاگ ما بزنید و تو مسابفه نظرخواهی ورزشی سال کاکی شرکت کنید. متشکر از همه ی شما