از هر دری سخنی

درحالیکه نیمه ماه مبارک رو سپری می کنیم ...و درحالیکه گرما وشرجی به معنای واقعی باهم دارن خودشون رو به ما معرفی می کنن و غالب شدن بر هر کار وفعالیتی  ورطب های نوبرانه برنخل ها خودرانمایان کرده ند و شدند میوه ثابت سفره هامان به طور مختصراشاراتی می کنم به برخی از خبر ها ومناسبت های دشتیاتی...

ضمن آرزوی قبولی و طاعات و عبادات توجه شما رو به این مطالب جلب می کنم:

گرگیشو دشتیاتی

شبی رو که پیش رو داریم شب گرگیشو یا شب گرگشو بود که هرساله دقیقن در چنین شبی یعنی شب پانزدهم  ماه مبارک طبق رسم و رسومات ویژه که یادگار اسلاف دشتی هاست در جنوب استان به صورت خودجوش برپامی شود هرچند این سنت دیرین و جذاب بیشتر در بندردیر و تا حدی بندرکنگان برپاست که توسط دشتی های به سایر نقاط گسترش یافته و حتی پارا فراتر از مرزهای جغرافیایی  گذاشته به طوری که در کشورهای کویت و بحرین نیز این مراسم سنتی برگزار می شود طبق آیین همیشگی...شاید بشود برای یادآوری دشتی ها همین که گفته بشه کافیه:
کودکانی رو متصور شوید که از چند شب قبل کیسه های پارچه ی خاصه و یا گونی هایی رو مهیا می کندد برای شب گرگشو وبعد از افطار کیسه به دست و دست جمعی با شور و اشتیاق زاید الوصفی که فقط باید دید تا با وسعت آن پی برد رهسپار خونه به خونه و کوچه به کوچه شهر و روستای خود می شوند درب خانه ها که به صدا در می آید بواسطه شناخت همه منتظرکودکانند تا با پیاله ی حاوی بیسکویت شکلات نقل و نبات پفک وژله کودکان رو پذیرا باشند به ترتیب از کودکان پذیرایی می شوند با ریختن و دادن این تنقلات..بعد از این این صدای دلنشین کودکان است که در کوچه غلغله می کند: " خونه ی گچی .... پر همه چی "
اما اگر خانه ی باشد که در این امر سهل انگاری نماید در پذیرایی این کودکانن که با این آوا ازش پذیرایی می کنند: "خونه ی گدا ... هیچی ش ندا" و "خونه ی دراز .... پر گی گراز"
این حکایت محله به محله ادامه می یابد تا پاسی از شب پانزدهم تا سرانجام کودکان با کیسه ها پر از مایحتاج بدست آورده راهی منازل خود شوند و با نشان دادن آن به اعضا خانواده به اصطلاح پزدهند و روزهای آتی رو با حکایت شب فوق و خوردن آنچه بدست آورده اند روزگار رو به شادی پیوند بزنند
البت ناگفته نماند هستند کسانی که با ریختن آب از بالای در و یاد دادن پشکل به هرانگیزه ی کودکان رو پذیرا می شوند که این خود جزدلخوری ایجادشده عایدی دیگر ندارد

یکی از نکات جالب توجه گرگیشو اینه که بسیاری اون رو با هالووین شبیه می دونن چرا که در اون مراسم هم کودکان با لباس های عجیب و غریب برای جمع آوری تنقلات به خانه های می روند این مراسم که هرساله در 31اکتبر درایالات متحده بریتانیا ایرلند و اسکاتلند به طور عمده برگزار می شود ریشه مذهبی ودینی داشته که امروزه دچار دگرگونی هایی هم شده است.

انشالله خونتون گچی و پر از همه چی!

جوان دشتیاتی در مجله همشهری جوان

در شماره415 هفته نامه همشهری جوان و در صفحه ثابت آن یعنی "جوان ایرانی" به یکی از جوانان نخبه دشتی پرداخته بود و درآن از چند منظر به ذکر خصوصیات و اخلاق ایشان پرداخته بود.

 

و آن جوان فرهیخه جناب دکتر ابوالحسین رزمی نیا بوذند فرزندچاهگاه بخش شنبه شهرستان دشتی،دکتر رزمی نیا که دانش آموخته دکترای مهندسی برق قدرت از دانشگاه تربیت مدرس می باشد. دراین صفحه از دکتر رزمی نیا به عنوان یکی از جوان ترین اساتید دانشگاه های ایران یادشده بودچرا که هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس است و به نوشته این صفحه با توجه به علاقه همیشگی دکتر رزمی نیا در دانشگاه فیزیک تدریس می کند.

 

دکتر رزمی نیا که سابقه مدیریت مرکز رشد وفناوری دانشگاه خلیج فارس را درکارنامه خود دارد هم اکنون به عنوان رابط دانشگاه و صنعت نیز در دانشگاه خلیج فارس مشغول به فعالیت هستند.

ایشان فرزند غلامحسین فرزند کدخداسردار رزمی دانش اموخته کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شاهرود می باشند که با کسب رتبه 2درآزمون دکترادانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شدند.بدنیست بدانیم دکتر رزمی نیا سابقه تدریس در دانشگاه صنعتی شیراز و انجام پروژه هایی در عسلویه را دارند.

وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت روزافزون فرزندان دشتی را در تمام عرصه های علمی و معنوی خواستار است.

/ 1 نظر / 7 بازدید
خورموجی

آقا یه کمپینی یه نظر خواهی یه طومار کی میخواد اعتراضات جامع و خفته خورموجی ها و اهالی کاکی برای عدم تقسیم شهرستان دشتی رو ساماندهی کنه باور کنین میان همین مردمی فکر میکنین خاموش نشستن یه جرقه برای روشن شدن کافیه، یا شما هم میخواین بشنیند نگاه کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟