عزادار شدن امام جمعه کاکی و فرماندار سابق دشتستان

طی روزهای گذشته دو بزرگوار ناحیه دشتی در غم عزیزان خود داغدار شدند.

 غلامحسین زارعی مدیرکل سابق تعاون ومیراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی استان ،فرماندار سابق شهرستان های دشتستان و لنگه در غم از دست دادن برادر جوان بزرگوارشان عبدالله زارعی سیاه پوش شدند.

 حجه الاسلام والمسلمین محمد محمدی امام جمعه مردمی شهر کاکی نیز در ابتدای همین هفته در غم بزرگ از دست دادن مادرشان در این ایام سراسر حزن و اندوه عزادار شدند.

 از همین رو وبلاگ دشتی ها  با حزن فراوان به این دو بزرگوار تسلیت عرض کرده امید عزیرانشان همنشین اهل بیت (ع) گردند و خداوند ب بازماندگانشان صبر جلیل عطا بفرماید.

 افزایش سه برابری اعتبار بخش بهداشت و درمان دشتی

غلامرضا مهرجو درجلسه بررسی پروژه های بهداشتی شهرستان دشتی اظهار داشت: مهمترین این پروژه ها ساختمان دیالیز، 10پانسیون بیمارستان های خورموج و کاکی، ساختمان اداری شبکه بهداشت شهرستان، تجهیز و استاندارد سازی مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت لاور شرقی، گنخک، سنا، درویشی و کردوان علیا است.

وی افزود: دولت تدبیر وامید توجه ویژه ای به بخش سلامت دارد و با اجرای طرح نظام سلامت توانسته است رضایت مندی خوبی در بین جامعه ایجاد کند.

مهرجو اضافه کرد: تیم خدمات پزشکی رایگان در قالب بیمارستان صحرایی با همکاری مرکز نوآوران سلامت تهران به مدت سه ماه از 15آبان جاری در روستای زیارت ساحلی این شهرستان به مردم خدمات ارائه می دهد.

وی گفت: این تیم پزشکی متخصصین چشم پزشکی و دندان پزشکی هستند که به صورت رایگان به مردم خدمات ارائه می دهند.

فرماندار دشتی افزود: برپایی این بیمارستان صحرایی کار ارزشمندی است که به مردم مناطق محروم خدمات رسانی می کنند و کسانی که از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند می تواند از مزایای آن بهره مند شوند.

رفت آمد دشتی ها در مدیریت ورزش و جوانان استان

بعد از همه حرف و حدیث های فراوان حوالی اداره کل ورزش و جوانان استان مبنی بر انتصاب گزینه های مدنظر سرانجام این تودیع و معارفه صورت گرفت تا در این مراسم فرزندانی از دشتی تودیع و معارفه شوند.

و در آن مراسم مهندس رضا جمشیدی فرزند روستای دهداری دشتی تودیع شود و احمد بهروزیان فرد فرزند روستای فقیه احمدان دشتی معارفه شوند.

بهروزیان فرد که سالهاست در پست معاونت اداری و مالی تربیت بدنی و ورزش و جوانان استان شاغل بودند.سابقه ریاست تربیت بدنی شهرستان دشتی را نیز در کارنامه خود دارد.

آغاز برداشت کنجد در دشتی
معاون فنی جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: برداشت محصول کنجد از 500 هکتار از مزارع این شهرستان آغاز شد.
احمد سبحانی درگفت وگو با ایرنا افزود: امسال با توجه به افزایش 400 درصدی سطح زیر کشت کنجد در دشتی نسبت به سال گذشته پیش بینی می شود، میزان تولید این محصول در این شهرستان به 500 تن برسد.

وی اضافه کرد: کار برداشت کنجد درشهرستان دشتی تا پایان آبان ادامه دارد.

سبحانی ادامه داد: مزارع کنجد شهرستان دشتی دردشت های پلنگ ولاورشرقی قراردارد و میانگین تولید محصول درهر هکتار یک تن است. .

وی گفت: محصول کنجد شهرستان دشتی دارای مرغوبیت بسیارخوبی است و بازارمناسبی درسطح استان های بوشهر، فارس، اصفهان، وتهران دارد.

معاون فنی جهاد کشاورزی دشتی افزود: امسال برای اولین بار برداشت کنجد بوسیله ماشین الات و مکانیزه درشهرستان دشتی انجام می شود که باعث تسریع دربرداشت و کاهش هزینه برای کشاورزان می شود.

سبحانی گفت: کنجد یکی از بهترین نوع دانه های روغنی ومقوی از لحاظ مواد غذایی است که در تهیه وتولید انواع شیرین جات و نان، حلوا شکری و ارده سازی استفاده می شود.


ممنوع شدن برداشت آب از دشت های دشتی

پس از دشت های بوشکان، ارم و جم، این بار نوبت به چهار دشت شهرستان دشتی رسیده تا سفره های زیرزمینی آبشان خشکیده و وزارت نیرو به ناچار برداشت آب از این دشت ها را ممنوع اعلام کند.

مدیرامورآب شهرستان دشتی گفت: به دلیل برداشت بی رویه وغیرمجاز آب درمصارف کشاورزی وصنعتی بیلان آبی دشت های پلنگ، لاور شرقی و سناء، درویشی و کردلان این شهرستان دشتی منفی شده و وزارت نیرو برداشت آب از این دشت ها را ممنوع اعلام کرده است.

رضا هاشمی اضافه کرد: براساس اعلام وزارت نیرو برداشت آب در دشت پلنگ از تاریخ چهارم تیر امسال به مدت سه سال و دشت های لاورشرقی وسناء، درویشی وکردلان نیز از تاریخ یاد شده به مدت دو سال ممنوع شده است.


وی در گفتگو با ایرنا، ادامه داد: همچنین با توجه به کاهش منابع زیر زمینی آب دشت های کاکی، خورموج و باغان در این شهرستان آنها درآستانه ممنوع شدن هستند.

هاشمی بیان کرد: براساس قانون دردشت هایی که برداشت آب از آنها ممنوع اعلام می شود در زمان ممنوعیت هیچ گونه پروانه جدید حفر چاه صادر نمی شود وبه هیچ چاه مجوزداری نیز پروانه افزایش بهره برداری داده نمی شود.

وی ادامه داد: درسال های اخیر به دلیل افزایش برداشت بی رویه از چاه های مجاز دربخش کشاورزی وکاهش شدید بارندگی وخشکسالی های پیاپی حجم سفره های آب زیز زمینی در شهرستان دشتی بشدت کاهش پیدا کرده است.

هاشمی ادامه داد: برای کنترل میزان مصرف آب چاه های کشاورزی تاکنون 18 کنتور آب هوشمند روی چاه های برقی و450 کنتور مکانیکی نیز روی چاه های غیربرقی نصب شده است.

وی گفت: در شهرستان دشتی یکهزارو 336 حلقه چاه مجوز دار پروانه بهر برداری دارند و بیش از 337 چاه نیز هنوز بدون مجوز هستند.

هاشمی ازکشاوزان خواست با استفاده از شیوه های نوین آبیاری قطره ای وتحت فشار و کشت محصولاتی که مصرف آبی کمتری دارند از منفی شدن بیشتر بیلان آبی دشت های کشاورزی جلوگیری کنند.

شهرستان دشتی یکی از مناطق مهم کشاورزی استان بوشهر در زمینه تولید گندم، گوجه فرنگی و محصولات گلخانه ای است.

وی می افزاید: براساس آخرین آمار وزارت نیرو، برداشت آب از 200 دشت در کشور ممنوع اعلام شده است. این ممنوعیت شامل دشت هایی است که ظرفیت برداشت آب در آنها به اتمام رسیده یا در وضع بحرانی قرار دارند.

انتصاب مسئول نمایندگی اداره ارشاد کاکی
بخشدار کاکی گفت: در بخش امرار و معاش مشکل حل‌شدنی است اما در بخش فرهنگ اگر مشکلی پیش آید به سختی حل می‌شود.

اسدالله حاجیانی در آیین تودیع و معارفه مسئول نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش کاکی که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان بوشهر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی و مسئولین محلی برگزار شد، اظهارداشت: اگر در امرار و معاش مشکلی داشته باشند حل‌شدنی است ولی در بخش فرهنگ اگر مشکلی پیش بیاید، مشکلات به سختی حل می‌شود.

بخشدار کاکی گفت: دشمنان نظام از طریق جنگ فرهنگی وارد میدان شده‌اند و انحراف فرهنگی اگر به خانواده‌ها وارد شود، جامعه دچار انحطاط خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بخش کاکی فرهنگ نمایان است و وجود مجتهدان بزرگی چون آیت‌الله حاج میرزا احمد دشتی‌نجفی و شاعرانی چون فایزدشتی و سادات بیانگر این مسئله است.

به گزارش فارس، در پایان این آیین ضمن تقدیر از عیسی حاجی‌زاده مسئول سابق نمایندگی ارشاد اسلامی کاکی، ابوذر بهرامی به عنوان مسئول جدید نمایندگی اداره ارشاد اسلامی بخش کاکی معرفی شد. 

/ 5 نظر / 44 بازدید
بازي آنلاين

سلام دوست من وبلاگ بسيار خوبي داريد منم به تازگي يک سايت زدم خوشحال ميشم نظرتونو در موردش بدونم و اگر لطف کنيد منو لينک کنيد لطف بزرگي کرديد بعد خبر بديد منم لينکتون کنم باز هم بهتون سر مي زنم و منتظر نظرتون هم هستم ايام به کام و ارزوي بهترين ها براي شما

سلیمی

سلام ضمن تشکر از انعکاس خبرهای جالب مرتبط با دشتی، با عرض پوزش به عرض می رسد که آقای احمد بهروزیان فرد یار دبستانی اینجانب، متولد و بزرگ شده روستای فقیه احمدان هستند نه طویلدراز.

تنیس روی میز

زارعی در دوران حاج محمودی فرماندار لنگه بوده نه گاونبندی یا پارسیان بقول شما؟!

تنیس روی میز

در عکس که گذاشتید بخشدار جوان!کاکی دیده نمی شود؟!

جواد از کاکی

آقای بهرامی نه سواد زیاد داره نه تجربه زیادی داره چون هوادار آقای پورفاطمی بود این سمت بهش دادند