از هر دری سخنی...

زبان حال خیابان طالقانی خورموج!!

این روزها حال و احوال خیابان طالقانی خورموج اصلا خوب  نیست و این بدی احوال به مردم ساکن و رهگذران هم سرایت کرده است هرچند به نظر می رسد به دلیل تداوم چند ماهه قدری عادی شده باشد ولی بی تردید چنین نیست.چندی پیش بود که به دلیل معلوم گاز کشی خیابان را شکافتند و روزهای غبار آلودی را نثار ساکنین و رهگذران کردند....پس از آن  مردم با اندیشه تحمل این زمانه، که روزهای خوب خیابان فراخواهد رسید اما مجددا خیابان را این بار از دو طرف حاشیه شکافتند به قصد زیبا سازی و البته ساخت جدول!

زبان حال خیابان!!

خیابان زخمی که این روزهای تلخ  را در عمر خود ندیده است می گوید کدام جدول؟جدولی که سطح ورودی آب آن از سطح من بالاتر است چگونه روزهای بارانی (که به نظر می رسد به این منظور عمده ساخته می شود)آب در آن هدایت می شود؟ اگر هم هدایت شد؟ آب با کدام ترفتند از این همه سد معبری که هر چند متری درون جدول صورت گرفته عبور خواهد کرد؟ و مگر نه این است که اگر هدایت شد آنهم اگر! باز با یکسری مخلفات دیگر به خیابان رجعت می کند؟ تازه خیابان دو سوال دیگر هم داشت و دارد: چرا پس از هرچند ده متر جدول کشی برای رفاه حال رهگذران سواره و پیاده آسفالت کشی نمی کنید؟  و مهمتر آنکه از همه این ها گذشته جدول قبلیم چه مشکلی داشت؟! 

یکی بیاد این جدول رو حل کنه! 

 

انتصابات

این روزها گرچه ایام معمول انتصابات نیست ولی برای دشتی و دشتی ها در روزهای سپری شده معمول بود.از آنجا که غلامحسین زارعی فرماندار (اسبق)دشتستان فرزند دشتی با حکم وزیر کشور به فرمانداری شهرستان لنگه منصوب شدند تا این بار فرماندار نمونه استان موفقیت های خود را در خارج از استان مادری اش ادامه دهد.وبلاگ دشتی ها نیز با افتخار انتصابش  را تبریک گفته و برایشان آرزوی موفقیت می کند.ودشتی نیز با انتصاب سید علی هاشمی فرزند بردخون بعد ازمدت ها صاحب فرماندار شد.سید علی هاشمی که بخشداری بردخون و معاونت فرماندری شهرستان دیر را در کارنامه خود دارد از خانواده بزرگ فرهنگیان محسوب می شود  که به دشتی آمده تا روزهای روشنتری را به دشتی ها ارزانی دهد.

 

 

تورم هست نیست؟!

یکی از گفتمان مهم این روزهای مردم دشتی بحث گرانی یا همان تورم است  که برخی می گویند نیست!! ولی باور کنید هست!دانستن وجود آن نیز نیازی به اخذ دکترا اقتصاد و یا تخصص در امور مالی هم ندارد فقط کافیست زندگی کنید آن موقع هست که حسش می کنی...این در یک قلم جنس و کالا هم نیست...همه جا ردپایش هست علتش هم معلوم ولی هست..حداقل در دشتی هست. گرانی در این ایام سپری شده از کرایه تاکسی تلفنی ها گرفته تا سیب زمینی از رهن و اجاره تا انواع میوه از ظروف آشپزخانه تا ...هست. اگر جای دیگر نیست اینجا هست این گرانی ...هرچند خبر ها حاکی از نظارت سختگیرانه اداره اصناف هست ولی امید این اقدام تسریع یابد قبل از اینکه این افزایش قیمت ها عادی شود.

 

 

وفات والدین شهید..

در این ایام سپری شده بروز نرسانی خبر وبلاگ دو بزرگوار به رحمت خدا رفتند.یکی از آنان دی احمد بود یعنی همان مادراحمد  یعنی مادر شهید احمد براقی یعنی همان مادر خوش خلق خیابان شهید خسروپور خورموج که همه جوانان محل را دوست داست و جوانان هم .همو که هرچند سالها بود از شهادت احمدش می گذشت ولی این نبود که احمدش را از یاد برده باشد با شنیدن نام  احمد اشک در چشمانش حلقه می زد و ...روحش شاد.دیگری رئیس علی رزمی بود اهل روستای لاور شرقی پیر مردی که پدر شهید فرخ(اکبر) رزمی بود او که خود فرزند رئیس غلام رزمی از تاریخ سازان دشتی بود سالها عشق فرخ زیبایش او را در لاور ماندگار کرد و هر چند  گرد پیری بر رخسارش نمایان بود ولی هرگز او را پیر نمی یافتی هرچند فراق یوسفش او را سخت بی تاب کرده بود... براستی ما توانسته  ایم حق این مادران و پدران شهید را ادا کنیم؟؟   

 

سایه مرگ بر پسران دشتی!

داریم چه کار می کنیم؟ داریم چه می شویم؟ همراه با  چرا؟  و هزاران چرا بر این همه تلخی  همراه با فضایی که با مرگ جوان و نوجوانی ناکامی بر شهرستانمان حاکم می شود. آمار نیست نیازی هم نیست! فقط کافی است  قدمی برداری و بخوانی اعلامیه های ترحیمی که با پیشوند ناکام...در جای جای دیارمان است خویشاوند ،همسایه ،دوست،آشنا و...چرا؟ و تاسف آنکه اکثر آن وفات ها عاملی جز تصادف ندارد..چرا؟ و این از کجا می آید؟ این همه مرگ و تلخی این همه جامه مشکی این همه ...یکی به ما بگوید این جا چه خبر است؟ 

 

آب و هوا بس جوانمردانه...

آب و هوا دارد روبه سردی می رود و ساعات روشن بودن کولر ها دارد به پایان می رسد. هوای متغییر این روزها هرچند طبیعی است اما برای ما هیچ وقت طبیعی نمی شود و همین است که پیک ابتلا به سرما خوردگی در این روزهای سال در دشتی اتفاق می افتد ایام باد لهیمر و کوخت ، هدر هم به پایان رسید.اولین باران پاییزی بر دشتی بارید گرچه فراگیر نبود. آسمانمان روز به روز ابری تر می شود .دشتی ها دارند خود را برای زمستان کوتاه آماده می کنند..از همین روست که  این روزها ،روزهای اوج کار در دشتیست...امید زمستان خوشی آید و رود.. 

  

 پیشنهادات

این ایام سال به واسطه آب و هوای خاص حاکمه بر منطقه برای شما دو پیشنهاد داریم یکی اینکه با حفظ نکات ایمنی خواب شبانه را در بیرون از چهار دبواری منزل تجربه کنید که لذتی دارد بی حد هر چند در ساعات سحر بی شک سرما غالب خواهد بود ولی با درک شرایط مطمنا خوش می گذرد و دیگر اینکه تماشای آسمان این شب ها را از دست ندهید چرا که آسمان این شب ها را از این به بعد تا مدت ها به این خلوتی و پاکی نخواهید دید و علاوه بر آن دیدن دیدن آسمان خود بار علمی و معنوی دارد که باید تجربه اش کرد. پس گاهی به آسمان نگاه کنیم..

/ 25 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یی بی

در یکی از وبلاگ ها از جمع آوری امضا توسط شوراهای روستاهای نوار ساحلی برای جدای از دشتی وتنگستان وتشکیل شهرستان خنسیر خبری (با منبع هفته نامه نصیر)درج شده است.نظر مدیر وبلاگ در این مورد چیه؟

مجید

سلام و خسته نباشید برا اهل قلم و متشکر از بابت درج خبر فوت رئیس علی رزمی

جعفر

سلام روي سخنم با مينا خانم است من از دوستان نزديك دكتر حسن زده هستم ايشان به مدت 1 سال ونيم به تهران تشريف آوردن و در مركز تحقيقات وزارت نفت فعاليت نمودن ولي متاسفانه مسئول ايشان يك ليسانسه بودن و اينقدر اذيتشون كردن و روزي يه بعانه كه نمي دونم شما بايد مدت زماني بايد گزينش بشي و شما بايد فلان كار انجام بدين تا جكم رسميتان باز تمديد كنيم اون هم از بس اذيت شدن عطايشان را به لقايشان بخشيدند و از مملكت خارج شدن با توجه به اينكه خانواده اصلا قبول نداشتند مخصوصا پدر ايشان . ولي با صد مكافات دانشكاه ويزا فرستاد و تشريف بردن كانادا. البته ناراحت نباشين چند نفر از همين خورموج جز بهترين اساتيد دانشگاهاي معتبر خارج هستند . به اميد روزي كه ما جاي نخبه را احساس كنيم به اميد آنروز

bacheye ziyarat

ahsant bar shoma ke farzand khalafe dashti hasti.in haghir Daneshjo hastam dar ahvaz dars mikhunam . Age mishe veblag ro zoud be zoud be rooz konid akhe ma har bar ke be inja sar mizanim delemon bad jouri havye shahremon miofte ba tashakor.

محسن/ق

درود. درود بر مهندس شاکری. درود بر دشتیها.

ال

جرا عکس مدیر وبلاگ نمایش داده نمیشود.دوسدارم ببینمت اگه امکان داره نشان دهید

نوه رئیس غلام

کجا رفتند شیران و دلیران.....همه جنگنده و جمله امیران به یاد (( رئیس علی )) آن شیر رزمی ....دلیر و نامی و آن میر رزمی زدل آه و فغان بر پا کنم من .....و تا محشر عزا بر پا کنم من

مینا

در جواب جعفر شما دوست دارید بگید که دوست دکتر حسن زاده ای!!!!!!!!! بگو اشکال نداره. دلیل رفتن به کانادا معالجه پسرشون بوده نه نارضایتی از مسئول آزمایشگاه.دوس دارم این پیام توسط مدیر حذف نشود. با تشکر

نوه رئیس غلام

درود بر مرد باغیرت دشتی احسنت مرحبا ...بهترین وبلاگ در دشتی رو بر پا کردید.. انشاا... موفق و سربلند باشید مرد دشتی

مینا

درود به عنوان سایت بی طرف نباید نظر منو حذف میکردی. بر چه اساس و قانون حذف شده؟ با تشکر