استاد صفدری نامزد بزرگترین جایزه ادبی ایران

باخبر شدیم با افتخار استاد محمد رضا صفدری نوسینده چیره دست خورموجی بار دیگر با نامزد شدن در مرحله نهایی هفتمین جایزه ادبی جلال آل احمد،در کانون توجه منتقدان و داوران قرار گرفته است.

 

ایپنا; داوران بخش رمان و داستان بلند هفتمین دوره این جایزه ادبی، در بررسی اولیه ۷۱ اثر را از میان ۱۶۴۴ اثر انتخاب کردند.

داوران پس از مرحله اول، کار را با بررسی ۴۴ اثر در مرحله دوم دنبال کردند تا سرانجام در مرحله سوم، برای ۱۰ اثر به جمع‌بندی رسیدند. در مرحله سوم، از میان ۱۰ اثر نهایی، آرا بر معرفی پنج نامزد جایزه متمرکز شد

فهرست پنج نامزد نهایی بخش رمان هفتمین جایزه ادبی جلال، به کتاب‌های «آه با شین» اثر محمدکاظم مزینانی از انتشارات سوره مهر، «بی‌ترسی» نوشته محمدرضا کاتب از نشر ثالث، «روز حلزون» اثر زهرا عبدی از نشر گیسا، «سنگ و سایه» نوشته محمدرضا صفدری از نشر ققنوس و «ملکان عذاب» اثر ابوتراب خسروی از نشر ثالث اختصاص‌یافته است.

بد نیست بدانیم مقرر است مراسم معرفی منتخبین روز دوشنبه آتی برابر با سوم آذر ماه برگزار گردد که امید استاد صفدر خودمان حائز این جایزه ارزشمند گردند.

مرتبط:

انتشار اثر جدید استاد صفدری

ایرانجوان خورموج  با همه مشکلات!!در صدر لیگ دسته دو کشور

در هفته هفتم لیگ دسته دوم فوتبال باشگاههای کشور تیم فوتبال ایرانجوان خورموج برابر تیم مدعی استقلال آبی ب تهران متوقف شد.

ایرانجوان خورموج در تهران به صدرنشینی خود ادامه داد. شاگردان ابولی مقابل آبی تهران بدون گل مساوی شدند تا یک امتیاز حساس گرفته و در مکان اول جدول باقی بمانند. تیم خورموجی بعد از بازی با یک دستگاه اتوبوس سفر پانزده ساعته خود را آغاز کرد تا همچنان اندر خم مشکلات مالی باشند.

 

تقسیم امتیاز در داربی خورموج،ادامه صدرنشینی پتروشیمی جم خورموج

با برگزاری هفته  سیزدهم لیگ برتر بزرگسالان استان درحالی برگزار شد که دربی خورموج با رویارویی پتروشیمی جم خورموج که روزهای اوج خود را سپری می کند به مصاف سپاهان رفت که برعکس همشهری خود در روزگار ناهمگونی به سر می برد.

اما این تفاوت چشمگیر جدولی باعث نشد تا برتری روی کاغذ در زمین هم خودش را نشان دهد و در پایان 90 دقیقه با تقسیم امتیازات و با حفاظت کامل از دروازه های خود هفته سیزدهم را پشت سر گذاشتند. تا این سپاهان با13 امتیاز به رده هشتم صعود کند و پتروشیمی جم صدرنشین 25 امتیازی نیز به صدارت خود در لیگ استان ادامه دهد.

 راه اندازی بیمارستان صحرایی در شهرستان دشتی

مدیریت شبکه بهداشت و درمان دشتی گفت: بیمارستان صحرایی از سوی مجمع خیرین نوراوران سلامت تهران درروستای ' زیارت ساحلی' این شهرستان را اندازی شد.

اصغر بحرانی درگفت و گو با ایرنا افزود: این بیمارستان به مدت 10 روز خدمات درمانی تخصصی در رشته های چشم پزشکی و دندانپزشکی رایگان به مردم این منطقه محروم ارائه می کند.

وی گفت: در این مدت بیش از 10 هزار نفر از خدمات بینایی سنجی، چشم پزشکی و همه اعمال جراحی چشم و ویزیت و ترمیم و اعمال جراحی دندانپزشکی این بیمارستان صحرایی بهره مند خواهند شد.

بحرانی افزود: پیش بینی می شود در این مدت خدمات رایگان درمانی به ارزش 25 میلیارد ریال به مردم محروم، اقشارکم درآمد و روستائیان شهرستان دشتی و شهرستان های همجوار از سوی این بیمارستان ارائه شود.

مدیریت شبکه بهداشت ودرمان دشتی گفت: پذیرش بیماران دراین بیمارستان صحرایی فقط از طریق ثبت نام درخانه های بهداشت روستایی وپایگاه های سلامت و مراکز بهداشت و درمان درشهرهای شهرستان دشتی انجام می شود و در بیمارستان هیچ ویزیت خارج از نوبت دهی رسمی و به صورت حضوری انجام نخواهد شد.

بحرانی گفت: کلیه خدمات درمانی در زمینه چشم پزشکی و دندان پزشکی و تهیه دارو و عمل های جراحی که دراین بیمارستان صحرایی انجام می شود رایگان است و وسایل و تجهیزات پزشکی از جمله لنز هایی که برای عمل های چشم استفاده شود از بهترین و با کیفیت ترین نوع خارجی بوده و هیچ هزینه ای از هیچ بیماری دریافت نخواهد شد.

مدیرشبکه بهداشت ودرمان دشتی افزود: ارائه خدمات درمانی چشم فقط برای افرادبالای 40سال ساکن روستاها که دارای دفترچه درمانی روستایی هستند و مددجویان زیر پوشش بهزیستی، کمیته امداد، و افراد مستند و محروم ساکن روستاهای وشهرهای شهرستان دشتی و روستاهای همجوار دو شهرستان تنگستان و دیرارائه می شود که پیش بینی شده روزانه 80 نفر از خدمات درمانی چشم پزشکی بهره مند شوند.

بحرانی تاکیدکرد: خدمات دندانپزشکی نیز برای تمام دانش آموزان و کودکان شش تا 12 سال ساکن شهرستان دشتی و دو شهرستان همجوار ارائه می شود و روزانه 50 نفر در دو نوبت صبح و عصر ویزیت و درمان خواهند شد.

آغاز ساخت سد باغان از آذرماه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: با اختصاص 35 میلیارد ریال، عملیات ساخت سد باغان شهرستان دشتی نیمه آذر امسال آغاز می شود.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان؛ شاپور رجایی افزود: رودخانه آب شیرین باغان نقشی مهم در تامین بخشی از آب کشاورزی و شرب مردم شهرستان های دشتی و جم دارد.

وی با بیان اینکه مطالعات سد باغان انجام شده است اظهار کرد: این سد با حجم مخزنی 63 میلیون مترمکعب طراحی شده و برای اجرای کامل آن یکهزارو 920 میلیارد اعتبار برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر اضافه کرد: با احداث این سد تحول عظیم اقتصادی درمنطقه ایجاد می شود.

رجایی با بیان اینکه ساخت سد باغان به صورت فاینانس تامین اعتبار و اجرا می شود افزود: براساس طرح مطالعاتی انجام شده این سد از نوع بتنی غلطکی با ارتفاع 60 متر و حجم مخزن 63 میلیون متر مکعب است.

وی تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی و مهار سیلاب های فصلی منطقه را از جمله اهداف احداث این سد خواند و ادامه داد: میزان آب تنظیمی این سد حدود 20 میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: با ساخت این سد یکهزار و 200 هکتار زمین های کشاورزی منطقه آبیاری می شود با توجه به حجم ذخیره آب سد، اراضی کشاورزی در دشتی وجم توسعه می یابد.

رجایی بیان کرد: با ساخت سد باغان پنج میلیون متر مکعب به بخش کشاورزی شهرستان های دشتی و جم و15 میلیون مترمکعب آب شرب، صنعت والزامات زیست محیطی اختصاص می یابد.

همایش ملی کلوت نوردی در دشتی

رییس هیات کوهنوردی شهرستان دشتی گفت: همایش ملی کلوت نوردی اسفند امسال درکلات های مند شهرستان دشتی برگزار خواهد شد.

حمید زارعی افزود: یکی از وسیعترین کلوت های ایران در کوه مند شهرستان دشتی قراردارد.

کلوت نام عوارضی طبیعی و جغرافیایی است که در اثر سازو کار شگفت انگیز آب و باد و فرسایش زمین، پدید آمده اند.

وی اضافه کرد: کلوت مند با بیش از15 کیلومتر وسعت درکوه های مند در فاصله 15کیلومتری غرب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی واقع شده است.

زارعی ادامه داد: کلوت های مند دارای چشم انداز بسیار زیبا و منحصر به فرد درجنوب ایران است وبهترین مکان برای توسعه گردشگری وکوهنوردی وکلوت نوردی است.

رییس هیات کوهنوردی شهرستان دشتی بیان کرد: بهترین کلوت های این کوه درمنطقه چاوشی دشتی قراردارد که در دهه هفتاد توسط باستان شناسان ایرانی جزو آثارکم نظیر طبیعی معرفی شدند.

زارعی یادآورشد: کلوت های مند دشتی برای اولین بار درسال 1390 درهمایش ملی کلوت نوردی که توسط هیات کوهنوردی دشتی برگزار شد توسط زمین شناسان، گردشگران و کوهنوردان سراسر کشور به ایرانیان معرفی شد.

وی گفت: بهترین زمان برگزاری همایش درفصل زمستان وبهاراست که براثر بارندگی همه تپه ها وماهورها و دامنه های کوه خاکی مند سرسبز وطبعیت بسیارچشم نوازی پیدا می کند و باعث جلب وجذب گردشگران بسیاری ازسراسر ایران می شود.

زارعی اظهارکرد: در سال گذشته بیش از10 هزارنفر درقالب گردشگر، کوهنورد وعکاس وعلاقه مند به طبیعت وکلوت نوردی از کلوت های دشتی بازدید کردند.

وی افزود: ازمهمترین آثاربستانی کلات مند می توان به وجود آتشکده یا کلات مند با قدمت چندهزارساله در دامنه روستای حیدری اشاره کرد که هرساله مورد توجه وعلاقه وبازید بسیاری ازگردشگران وباستان شناسان وطبیعت گردان ایران می شود.

زارعی از استانداری، میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر درخواست کرد در برپایی همایش ملی کلوت نوردی مند که باعث رونق بیشتر گردشگری در استان و کشور می شود، همکاری ومشارکت داشته باشند.

/ 0 نظر / 43 بازدید