پانزدهمین سالگرد رحلت استاد سید محمد صادق نبوی <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

فردا پانزدهمین سالگرد وفات استاد سید محمد صادق نبوی که یکی از فاضلان و مفاخر دشتی است. به همین مناسبت زندگی نامه گهر بار ایشان را در ذیل می آورم:

مرحوم سید محمد صادق نبوی فرزند سید علی در سال 1318ه.ق/1273ه.ش در روستای چاوشی متولد گردید.پدرش سید علی از بزرگان و علما،و منزلش محل رفت آمد عالم،شاعر،رئیس،بازیار(کشاورز)و تمامی اقشار از فقیر وغنی بود و همواره مستمندان وفقیران را دستگیری و ضعیفان را در همه حال یاری می نمود. سید محمد صادق در سن هفت سالگی به مکتبخانه رفته و قرآن  وپاره ای از کتب فارسی را می آموزد و در سن13 سالگی به حوزه علمیه میانخره نز د حاج سید علینقی حسینی دشتی صرف ونحو عربی را به نحو احسن فرا می گیرد و پس از سالها تدریس در خوزستان و بوشهر سرانجام در نیمه شهریور 1308 ه.ش. وارد ادراره فرهنگ شد و به سمت آموزگاری در دبستان ادب خورموج مشغول گردید و رد سال 1312 ه.ش.به مدیریت دبستان عنصری کنگان(اولین نهاد آموزشی کنگان)  انتخاب شد ودر سال 1317 ه.ش.عهده دار نمایندگی و مدیریت دبستان انوشیروان اهرم(اولین نهاد آموزشی اهرم) منصوب شد.برای بار دوم از سال 1328 ه.ش. تا دی ماه 1334ه.ش به سمت سابق در اهرم منصوب شد. و آنگاه به کنگان برگشته و عهده دار منصب قبلی(مدیریت دبستان عنصری) شد و سه سال آخر خدمتش را در دبیرستان دانش گناوه به تدریس گذرانید. ایشان شاعری چیره دست و مردمدرا و دارای بیان رسا وشیوا بود. از مقم علمی بالایی برخوردار و همواره بر پا کننده محافل علمی و جلسات بحث وفحص بود واز این طریق عده زیادی از مجالس ایشان بهره مند می گردیدند.در ابتدا شهرت وی سجادی بود سپس به نبوی تغییر یافت و درای نشان درجه 2 علمی وزارت فرهنگ بوده و در هنگام فراغت به سرودن اشعار نغز ونوشتن مقالات سودمند می پرداخت سرانجام پس از سالها تلاش و کشش به ویزه سی سال خدمت عاشقانه به فرهنگ بنادر جنوب و تربیت هزاران شاگرد در دهم آذر ماه 1369 در سن  96 سالگی زندگی را وداع گفت ودر زادگاهش چاوشی به خاک سپرده شد.فرزند ایشان مرحوم حاج سید محمد حسن نیز از علما بنام جنوب بودند که در سال 1381 دار فنی را وداع گفت.روحشان شاد.

 

خبر اینکه

-از گزینه های مطرح فرمانداری دشتی از مهرجو و عالی نزاد نام برده می شود. به گونه ای که احتمال فرماندار شدن اینان بیش از دیگران است.مهرجو مسئول حراست استانداری بوشهر و بخشدار سابق دشتی و اصالتا دشتیاتی است.عالی نزاد بخشدار مرکزی تنگستان و بخشدار سابق دشتی است و اصالتا تنگسیر است.

-امشب مراسم شب شروه با حضور شرو ه خوانان استان در تالار ارشاد خورموج بر گزار می گردد.

-استاندار افراشته ضمن بازدید از حوزه علمیه راهیان هدایت خورموج  200 میلیون ریال کمک برای ساخت و باز سازی حوزه علمیه خورموج اختصاص داد.حوزه علمیه خورموج با قدمت 35 ساله از قدیمیترین حوزه های علمیه استان بوشهر است و موسس آن مرحوم حاج سید موسی ابطحی بودند که آرامگاه ایشان نیز در حوزه علمیه قرار دارد.

-برای بهسازی راه سنا و شنبه 600 میلیو ن ریال  اختصاص داده شد. این را 35 کیلو متری 16 روستای دشتی را به خورموج وصل می نماید

- به گفته جعفر قاسم پور مدیر مخابرات شهرستان دشتی20هزار شماره ثابت شهری و روستایی در دشتی فعال است.

/ 4 نظر / 5 بازدید
م.ج.ک

سپاس گزاریم. زنده باد دشتی !

s.hossein

روح حاج اقا ابطحی شاد باد....

s.hossein

اخ که دلم لک زده برای شروه خوانی

سراج ساحل

از شما سپاسگزارم