احداث بزرگترین واحد کربنات کلسیم رسوبی خاورمیانه در دشتی

                               

چهار سال پیش اگر از خورموج به سمت بوشهر راهی می شدی درفاصله کمتر از چهار کیلومتر از شهر و در فاصله قریب به دو کیلومتر از جاده آهن پاره هایی را می دیدید که شاید شما را به فکر می انداخت که دیر زمانی این مکان را سنگ بنای معدنی بوده و...آری معدنی که فقط نامی از آن را ممکن بود در بانک اطلاعات معادن متروکه ایران می توانستی بیابی و دیگر هیچ.اما همین معدن متروکه که می رفت  فقط آلودگی بصری باشد برای رهگذران در دشتی ، توسط شرکت تعاونی آهک هیدراته بوشهر  با مدیریت انسانی با سالها تجربه و بر آمده از صنعت و معدن ایران و از خاک پاک همدان به نام مهندس مسکوچی دوباره استارت زده شد از برای بازسازی معدن مذکور و آغاز شد کاری که شاید هیچکس امروز را برای معدن متصور نبود.

شرکت تعاونی آهک هیدراته بوشهر با تجهیز ، تعمیر و تهیه ماشین آلات از  ایتالیا و انتقال آن به  بندر    بوشهر کار بزرگی را شروع کرد کاری که چهار سال تلاش و پیگیری شبانه روزی هیات مدیره و حمایت سهامداران شرکت مذکور  را به همراه داشت. اما این کوشش به ثمر نشست و فاز اول با استفاده از معدن سنگ آهک کوه بیرمی دشتی _ که از مرغوب ترین سنگ های آهک ایران است _ و پس از طی مراحل فرآوری و پروسه های متعدد به تولید  آهک هیدراته منجر شد که  تولیدات آن در داخل کشور کلا  پیش فروش می شود . و امروز دشتی به خود می بالد که از وجود چنین کارخانه ای عظیم و با سرمایه گذاری قریب به 3.5 میلیارد تومان تا کنون و با بیش از 150 نفر اشتغال زایی ،آهک هیدراته پروژه هایی از جمله:پتروشیمی فجر ،کارخانجات مس کرمان ،پالایشگاه شیراز ،پالایشگاه بندرعباس ،شرکت نفت سپیدان فارس ،شرکت نفت آهاران اهواز ،مجتمع ذوب روی قشم و بندرعباس ،محصولات ضد عفونی  پرورش میگو کشور و مرغداری های کشور از دشتی تامین می شود و اکنون در آستانه ای فاز دوم آن که بسیار مهم تر و منحصر به فرد است  ،در آینده ای نزدیک یعنی مورخ 14 بهمن 1385 با حضور وزیر تعاون و مشاور رئیس جمهور و مسئولان استان احداث بزرگترین واحد کربنات کلسیم خاورمیانه در دشتی استارت زده می شود. و با بهره برداری از واحد کربنات کلسیم رسوبی سالانه با تولید 26 هزار تن کربنات کلسیم و صادرات آن به ایتالیا بیش از 6 میلیون دلار ارز آوری صورت می گیرد. اهمیت این کار دو چندان می گردد وقتی بدانیم در شهرستانی این پروژه عظیم ساخته می شود  که علاوه بر نرخ بالای بیکاری قطب معدنی استان بوشهر است ولی تا کنون اقدامی در این حد به لحاظ کار کارشناسی ،اشتغال زایی و ریالی صورت نگرفته بود.

 اما شاید متاسف می شویم از شنیدن گفته مهندس مسکوچی: این پروژه می توانست بسیار زودتر از زمان بندی شروع و به بهره برداری می رسید ولی به دلایل متعدد به تعویق افتاد که دلایل آنرا در روز کلنگ زنی مبسوط بیان خواهم کرد.ولی یکی از مهمترین و شاید جالبترین مسئله ای که شرکت دو سال است با آن دست به گریبان است واگذاری هشت هکتار زمین در کنار کارخانه است که با وجود پیگیری های مستمر و انجام کلیه مراحل قانونی هنوز واگذاری زمین مذکور به کارخانه از برای گسترش فازها در هاله ای از ابهام است. 

بد نیست بدانید:

- واحد کربنات کلسیم رسوبی دشتی چهارمین واحد آسیا و بزرگترین واحد کربنات کلسیم خاورمیانه است.

- طبق برنامه زمان بندی شده بزرگترین واحد کربنات کلسیم خاورمیانه در شهریور 1386 به بهره برداری می رسد.

-  شرایط احداث کارخانه کربنات کلسیم  برای شرکت تعاونی آهک هیدراته بوشهر  در جبل علی  امارات متحده عربی فراهم بوده است.

- کاربرد آهک هیدراته ی بسیار متنوع است از جمله : صنایع نفت ،پتروشیمی  ،حفاری روی  و مس ،پرورش میگو ، مصارف ضدعفونی کننده ،دارویی ،تولید منسوجات و گرانول .  

- شرکت آهک هیدراته بوشهر اسپانسر باشگاه ایرانجوان خورموج در مسابقات حذفی کشور طی سالهای گذشته بوده است.

 

/ 3 نظر / 44 بازدید
سيدعلی رکنی

باعرض سلام خبربسيارخوشحال کننده ای بودانشالله هميشه خوش خبرباشی

م.جواد غريبی

به نام حنان باتقدیم تعزیت ایام حزن انگیزحسینی درمقطع زمانی که حضورخورموجیها ومنتسبین به این شهرستان دربزرگترین مقروپایگاه تصمیم گیری استان به واسطه کارکترهای ذینفوذطلایه داروموقعیتی کم نظیررادارا میباشدواقعاتحیربرانگیزوتعجب آوراست که چراخورموج درقریب خورموجیها غریب واقع شده وغربت رااختیارنموده است بالحتم شمانیزبه این پاردوکس... شب گذشته نیزحسینه میرزا میزبان جناب استاندارومتابعینش بود فعلا ملتمس دعاییم

نجفی

موفق باشی محمدآقا