عید فطر در دشتی

عید فطر دارای ابعاد مختلفی است که هر بعد آن نیاز به طرح مباحث متعدد و گسترده ای است.اما در کوتاه نوشتار ذیل اشاره می شود به حال و هوای عید فطر در دشتی آنهم موجز و فهرست وار که بدون شک فقط بخش از سنتها ،رسوم و باور دشتی هاست ولی اصل این است که در این میان تفاوت شغلی، شیوه زندگی، موقعیت فرهنگی و احوالات شخصی تاثیری در کاهش کیفیت آن در دشتی ندارد.

- دشتی ها سعی می کنند روز عید فطر را در کنار خانواده خود باشند از همین رو به دیار و آبادی خود رجعت می کنند تا عید را در موطن خود خوش گذرانند.

- در این امر تردیدی نیست که در جنوب و بالطبع دشتی عید فطر از جایگاه و اهمیتی رفیع _به نسبت سایر نقاط کشور_ نزد مردمان خونگرم جنوبی برخوردار است.این مسئله بی شک دو دلیل عمده دارد یکی همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و دوم دلیل اینکه اولین منطقه ای که در ایران به اسلام گرویدند جنوبی های بودند و خود این امر باعث شده تا عمق مهمترین عید اسلامی در این منطقه مشهود باشد.

 - پیش از این و خاصه در سالهای دفاع و بعد از آن مردم بعد از برپایی نماز عید ،مردمان دشتی در قالب گروه هایی ابتدا به خانواده های شهدا سر می زدند و بعد دست جمعی به خانواده های داغداری که طی سال گذشته عزیری را از دست داده جهت عرض تسلیت و تسکین یاد او را زنده نگه می داشتند. چرا که به گفته بزرگان آنان عید _به منزله شادی_ ندارند.

- عیدی گرفتن سنتی حسنه که از نگاه همه خاصه کودکان بهترین بخش روز عید است. البته بعد از آن شیرینی و شکلات بیشترین طرفدار را دارد.

 - مهمترین شیرینی که سالهای سال زینت بخش مهمانی ها و عید ها دشتی بوده " نان شیرینی " و " گرده " هست که بدلیل اینکه از تولید به مصرف بوده دارای مشتریان همیشگی خود است. البته باید خاطر نشان شد که به دلایل متعارف و نامتعارف امروزه کمتر از شیرینی های مذکور در منازل دشتی ها یافت می شود.

- مهمانی رفتن یا مهمانی دادن از واجبات این روز است! نهار آنهم از نوع مرغ بخصوص یک نخنگ/ nekhang" شایع ترین وعده مهمانی و غذایی است که خورش آن به یخنی/Yakhnمعروف است که همانند <ژارگو مسیحیان در روز سال نو میلادی> همه را به سفره های گرم خانواده های دعوت می کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید