5 هزار و 600 هکتار از اراضی دشتی زیر کشت گوجه‌فرنگی

امرالله‌فاریابی امروز در گفتگو با فارس اظهار داشت: امسال 5 هزار و 600 هکتار از اراضی شهرستان دشتی زیر کشت گوجه‌فرنگی قرار گرفت که نسبت به سال گذشته بیش از یک هزار هکتار افزایش نشان می‌دهد.
امرالله‌فاریابی افزود: تاریخ نشاء‌کاری از اول تا 15شهریورماه می‌شود و تاریخ نخستین برداشت نیز 15 آذر ماه هر سال است.
وی گفت: حداقل برداشت گوجه در شهرستان دشتی چهار بار صورت ‌می‌گیرد و آخرین برداشت 15 اردیبهشت هرسال است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی تاکید کرد: کل هزینه خرید نشاء، آماده‌سازی زمین،گاو آهن، دیسک،مرزبندو..کودهای پایه و کودهای سرک، تغذیه نباتی و مبارزه باآفات و بیماری‌ها، مبلغ 105تومان به ازاء هر کیلوگرم تولید است.
فاریابی با اشاره به هزینه برداشت افزود: نیروی کارگری و بارگیری و حمل و تخلیه 95 تومان وهزینه تمام شده یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی برای کشاورز200 تومان در مجموع هزینه در بر دارد.
این مقام مسئول گفت: متوسط تولید در مزارع هوای آزاد 35-40تن است، بنابراین فروش با قیمت کمتر از 250 تومان صرفه اقتصادی ندارد.
مدیر جهادکشاورزی دشتی افزود: ما پیشنهاد می‌کنیم چون در اغلب استان‌های جنوبی کشور محصول گوجه فرنگی در فصول پاییز و زمستان به دست می‌آید، بنابراین فراوانی تولید در ماه‌های خاصی از این دو فصل ممکن است موجب رکود بازار مصرف شده و به دلیل بسته بودن مرز کشور با بعضی از کشورهای همسایه از جمله عراق محصول تولیدی ممکن است راهی را به کشورهای همسایه پیدا نکند که این امر نیز موجب رکود قیمت و متضرر شدن کشاورزان می‌شود.
وی از بخش تعاون روستایی خواست مقدمات خرید محصول تولیدی را فراهم کرده و اداره بازرگانی نیز مسئله بازاریابی را حل کند و با هماهنگی با کارخانجات فرآوری محصول از جمله کارخانه رب گوجه فرنگی تمهیدات لازم برای عرضه محصول را فراهم کنند.
وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود که دولت یارانه حمل گوجه تا مقاصد مصرف را پرداخت کند.
فاریابی در پایان خاطر نشان کرد: اداره بازرگانی می‌تواند اقدام به عرضه مستقیم کالا در سطح استان و کشور کند تا حداقل بخشی از تولیدات کشاورزان راهی بازار مصرف شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید