بارون تیر تیره...

پیش از این نیز نونوارمان کرده بود این سومین سفرش به دیارمان بود ،منتظرش بودیم خبرمان کرده بود که می آید واسه همین هوای نیمه گرم را پیش راه خود فرستاده بود تا گرما دهد به دلمان که می آید و به مانند همیشه خوش بودیم برای آمدن و انتظار حدیث این روزهای رفته برما بود مقدمه هارا چیده بودیم تا آمدنش غافلگیرمان نکند صحن و سرا را آذین بسته بودیم! که بیاد روح دهدبه زندگی مان  سبزمان کند از ترنمش رهایمان کند از شنیدن بوسه هایش بر خاک و آمد و هفته مان راعاشقانه جلا داد و براستی وقتی باران می بارد همه عاشق هستیم...

بارش اخیر بر خاک اصیل دشتی بارید اولین بارش قابل ملاحظه ی سال زراعی بود..

بارشی که طبق آمار هواشناسی استان سهم دشتی این بود:

خورموج:89

کاکی:62

شنبه:87.5

باغان:90

کناربندک:9.6میلی متر بود

و سهم سایر استان نیز بدنیست بدانیم:

بندرگناوه:176

جزیره خارگ:119

بندرریگ:117

بندربوشهر:113

جم:99

بندرعسلویه:85

بندرکنگان:77

بندردیلم:77

بندردیر:76

اهرم:73

برازجان:56 میلی متر بوده است.

 خسارت 52ملیون تومانی به برق دشتی

مدیر برق ناحیه شهرستان دشتی گفت: براثربارندگی های اخیر بیش از522 میلیون ریال خسارت به تاسیسات برق شهرستان دشتی وارد شده است.
مسعود خالقی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: براثر بارندگی های چند روز گذشته بیش از 280 متر شبکه فشار متوسط و 180 متر شبکه فشار ضعیف برق شهرستان دشتی دچار خسارت شد.

خالقی اضافه کرد: شبکه های برق تخریب شده شامل برق ناحیه صنعتی عربی که برق کارخانه های آهک هیدراته وکارخانه آرد را تامین می کند، شبکه برق شهر کاکی و روستای های بخش مرکزی دشتی شامل روستاهای درازی به سمت روستاهای کوه پایه مند است که با تلاش کارکنان مدیریت برق شهرستان مشکل تمام این مناطق برطرف شده و درحال حاضر برق دارشده اند.

ردپای باران  در بخش کاکی

سرپرست بخشداری کاکی نیز گفت :بر اثر بارندگی های اخیر 50 سیل بند خاکی باغ های روستاهای دهستان کبگان تخریب شده است.

اسدالله حاجیانی اضافه کرد: همچنین بارندگی های اخیر خسارتی به برخی دیوارهای منازل روستاهای دهستان کبگان که دارای بافت فرسوده هستند وارد کرده است که میزان دقیق خسارات از سوی بنیاد مسکن دردست بررسی است.

حاجیانی افزود: ترمیم سیل بند خاکی باغ های خرما در روستاهای دهستان کبگان و بخش کاکی ازنیاز های ضروری کشاورزان است.

سرپرست بخشداری کاکی بیان کرد: محور زیارت ساحلی به کاکی به دلیل تخریب شانه خاکی جاده فاقد شانه است و راننده گان باید با احتیاط دراین مسیر رانندگی کنند.

حاجیانی گفت: مسیر های تردد چهار مرغداری نیز کاکی قطع شده بود که با همکاری راهدارخانه وشهرداری کاکی همه این مسیرها بازگشایی شده است.

25 درصد معادن استان بوشهردرشهرستان دشتی
رییس اداره صنعت معدن وتجارت شهرستان دشتی گفت:25درصد معادن فعال استان بوشهر دراین شهرستان قرار دارد.
علی دیبا عصر جمعه گفت وگو با ایرنا افزود:این معادن در زمینه سنگ معدنی ، شن وماسه و انواع سنگ های گچ فعالیت دارند.

وی اضافه کرد:معادن این شهرستان سهم بسیاربزرگی درتامین شن وماسه وسنگ لاشه وگچ مورد نیازمصارف مختلف ساختمانی وراه سازی و عمرانی استان بوشهر دارند.

دیبا ادامه داد:درحال حاضر 20 واحد تولید شن وماسه در شهرستان دشتی فعال هستند که بیش از 300 نفربه صورت مستقیم وصدها نفربه صورت غیر مستقیم دراین واحدها مشغول به کارهستند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی اضافه کرد: شن وماسه تولیدی شهرستان دشتی به دلیل کیفیت بسیارخوب معادن آنها ازبهترین نوع مصالح دراستان بوشهر است .

وی افزود:به منظور کنترل کیفیت و قیمت محصولات تولیدی معادن شن وماسه بازرسی های ویژه ای توسط بازرسان این اداره به صورت مستمرانجام می شود.

دیبا یادآورشد:در بازرسی های انجام شده دو واحد تولید شن وماسه در دشتی به دلیل گران فروشی بالغ بر70 میلیون ریال جریمه نقدی شده اند.

اولین کتاب ترجمه شده دردشتی ،1700 سال پیش

یک محقق خورموجی گفت: قدیمی‌ترین نسخه کتاب ترجمه شده در دشتی مربوط به هزار و 700 سال پیش است.
هادی اخلاقی، یک محقق خورموجی امشب در آیین تجلیل از مولفین شهرستان دشتی که در محل سالن اجتماعات فرمانداری دشتی برگزار شد، گفت: قدیمی‌ترین نسخه کتاب ترجمه شده در دشتی مربوط به هزار و 700 سال پیش و نخستین نویسندگان دشتی علمای نجیرم بوده‌اند که در قرن 3 و 4 می‌زیستند.

این محقق خورموجی افزود: بیشترین تألیف مربوط به شیخ عباس حاجیانی با 32 اثر و سپس مرحوم علی دشتی با 26 عنوان که 12 اثرش 16 بار تجدید چاپ شده و «دکترمهران زنده بودی» نیز بیشترین ترجمه را انجام داده است.

نویسندگان دشتی دغدغه به‌جایی دارند

فرماندار دشتی نیز گفت: دغدغه نویسندگان دشتی در مورد حمایت از آنان دغدغه به‌جایی است.، چراکه در دشتی اهل اندیشه و اهل قلم زیاد داریم، اما مشکل اصلی آنها عدم تمکن مالی است.

سید علی هاشمی ادامه داد: در یک سال گذشته از آثار برخی از نویسندگان همچون غلامحسین هادی‌نژاد و راضیه غلامی حمایت کرده‌ایم.

اهداء 2300 کتاب از سوی اداره ارشاد دشتی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی نیز بیان داشت: وقتی به تاریخ یونان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم آثاری که هومر و دیگر بزرگان تولید کرده‌اند، حاصل حمایت حاکمان آنها بوده است.

اردشیر محمودی اضافه کرد: در سال گذشته سه هزار و 400 کتاب توسط ارشاد اسلامی اهدا و در سال‌جاری تاکنون دو هزار و 300 کتاب اهدا شده و سه نمایشگاه کتاب در سال گذشته و دو نمایشگاه در سال‌جاری در شهرستان دشتی برپا شده است.

وی افزود: نبود مرکز پخش کتاب در استان بوشهر و پایین بودن سرانه مطالعه از مشکلات اساسی در استان بوشهر است.

سید محمدرضا هاشمی‌زاده از شعرای خورموجی نیز ابراز داشت: کتاب شناسنامه یک شهرستان است و نویسندگان دشتی شناسنامه شهرستان هستند و باید شناسنامه‌های دشتی را مورد حمایت و تجلیل قرار دهیم.

در پایان از 11 نویسنده در سال‌جاری و 9 کتابدار شهرستان دشتی تقدیر به عمل آمد.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید

سلام.چند روز پیش خبری شنیدم که میخواهند روستای چاه حسین جمال را به دو قسمت محله مرادی و محله خرکی که اسم ان هم اعلام کردند روستای سادات تقسیم کنند میخواستم ببینم این حرف صحت دارد یا نه

مرتضی مقاتلی

شنیده بودم اما باور نمیکردم تا که به سرم آمد ، زمانی که بوسیدمش به جای نزدیک شدن ، روز به روز از من دور شد تا روزی که رفت ، مانده ام که چه بگویم به خودم ، یا به او ، و یا بوسه که فاصله ایجاد کرد و جدایی ......