خبر های از قلم افتاده

پیشنهاد جالب پور‌فاطمی

نماینده مردم دشتی و تنگستان پیشنهاد داد که دولت خرمای کشاورزان را بخرد و برای کمک به مردم سیل زده پاکستان این خرما را به پاکستان ارسال کند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس سید محمد مهدی پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان امروز دوشنبه طی تذکری آیین نامه‌ای در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در آستانه برداشت خرما در استان بوشهر و مناطق جنوبی کشور هستیم، سال گذشته خرمای استان بوشهر وضعیت مطلوبی نداشت چرا که دولت به وعده‌هایی که به کشاورزان داده بود عمل نکرد.
پورفاطمی افزود: با توجه به اینکه برای کشور همسایه ما پاکستان حادثه سیل رخ داده است و ما به این کشور کمک می‌کنیم، از دولت و هیئت رئیسه مجلس و جهاد کشاورزی و هلال احمر می‌خواهم با خریداری خرما از کشاورزان و ارسال آن به پاکستان هم کمکی به کشاورزان کرده باشند و هم به مردم عزیز پاکستان کمک کرده باشیم.
نخستین آدینه مهد در استان بوشهر در خورموج راه اندازی شد
عباس بحرانی روز شنبه در آیین راه اندازی این آدینه مهد افزود: آدینه مهد خورموج نخستین مهد کودک ویژه نگهداری کودکان زیر شش سال نماز گزاران جمعه است که با همکاری ستاد نماز جمعه و شورای اسلامی شهرستان دشتی و توسط اداره بهزیستی راه اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه این مهد کودک ظرفیت نگهداری از30 کودک زیر شش سال نمازگزاران را دارد اظهارداشت: کودکان نمازگزاران از آغاز خطبه ها ی نماز جمعه تا پایان اقامه نماز عصر می توانند در این مهد کودک باشند.
بحرانی اضافه کرد: برای تجهیز و راه اندازی این آدینه مهد بالغ بر50 میلیون ریال هزینه شده است.
وی بیان کرد: با این مهد کودک تعدادمهد کودک های شهرستان به 29 مهد کودک شهری وروستایی می رسد که شامل 9 مهد کودک شهری و 20 مهد کودک روستایی است و و ظرفیت پذیرش وآموزش یکهزار کودک زیر شش سال را برعهده دارند.
شهر خورموج با 30 هزار نفر جمعیت در فاصله 80 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است
تولید،سالانه 300 تن گوشت مرغ مازاد در دشتی
مدیر جهاد کشاورزی دشتی گفت: با توجه به جمعیت و سرانه مصرف گوشت سفید دشتی، سالانه 300 تن گوشت مرغ مازاد بر نیاز به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر صادر می‌شود.
امرالله فاریابی بعدازظهر امروز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از یک واحد مرغداری در دشتی به وضعیت مرغداری در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: شهرستان دشتی با توجه به پراکندگی ظرفیت‌ها واستعدادهای بالقوه‌ای که دارد و اینکه سطح وسیعی از روستاه‌ها فاقد زمین کشاورزی بوده است، بنابراین برای توسعه و جلوگیری از خالی شدن روستا و در راستای اشتغالزایی پایدار می‌توان در زمینه صنعت مرغداری و صنایع جانبی سرمایه‌گذاری کرد.
وی افزود: با توجه به آمار جمعیتی شهرستان و سرانه مصرف هر نفر 22 کیلوگرم در سال و نیاز شهرستان به گوشت سفید یک‌هزار و 500 تن در سال است.
فاریابی تصریح کرد: در حال حاضر متقاضیان زیادی دارای پروانه تأسیس بوده و در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارند ولی به دلیل عدم اعتبار برای پرداخت تسهیلات اعتبار پروانه آنها اتمام و یا باطل شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سال 1358 تا سال 1388، 14 واحد مرغداری با سرمایه‌گذاری 21 میلیارد و 500 میلیون ریال و اشتغالزایی 60 نفر مستقیم و 100 نفر غیرمستقیم در سطح شهرستان فعال بوده و ظرفیت واحدها جمعا 385 هزار قطعه در هر دوره است.
مدیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به جمعیت شهرستان و سرانه مصرف گوشت سفید و تولید سالانه هزار و 800 تن گوشت مرغ در دشتی سالانه 300 تن مازاد بر نیاز تولید و به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر صادر می‌شود.
فاریابی ادامه داد: از سال 1385 تا پایان سال 1388، هشت واحد از 14 واحد فعال با ظرفیت 210 هزار قطعه و با اشتغالزایی 35 نفر مستقیم و 40 نفر غیرمستقیم با مبلغ 16 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای ساخت و ساز پرداخت شده است.
وی گفت: از این هشت واحد مرغداری تاکنون هفت واحد به بهره‌برداری کامل رسیده و یک واحد مرغداری دیگر نیز با پیشرفت فیزیکی 40 درصدی در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
فاریابی یادآور شد: این واحد مرغداری با میزان سرمایه‌گذاری 180 میلیون تومان تسهیلات بانکی و از محل اعتبارات بنگاه‌های اقتصادی زودبازده و کارآفرین و 150 میلیون تومان آورده سرمایه‌گذار هزینه شده است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی خاطرنشان کرد: ظرفیت این واحد مرغداری 20 هزار قطعه‌ای است که دارای دو سالن 10 هزار قطعه‌ای و میزان تولید در هر دوره 45 تن و 225 تن در سال و به صورت متعارف پنج دوره جوجه‌ریزی در سال انجام می‌گیرد.

اختصاص 200 میلیون تومان کمک‌های موردی به بهزیستی دشتی
مدیر کل بهزیستی استان بوشهر گفت: 200 میلیون تومان کمک‌های موردی به بهزیستی شهرستان دشتی در دو سال گذشته اختصاص داده شده است که در نوع خود بی‌سابقه است.
اکبر گرگوری مطلق در مراسم افتتاح پروژه‌های بهزیستی دشتی از جمله اورژانس اجتماعی خورموج اظهار داشت: سازمان بهزیستی استان بوشهر در چند ساله اخیر به ویژه در دولت کریمه نهم و دهم اقدامات بسیار موثری انجام داده است.
وی افزود: سازمان بهزیستی دارای 50 ماموریت اصلی و110 فعالیت در حوزه‌های مختلف توانبخشی اجتماعی و پیشگیری است و در استان بوشهر فعالیت گسترده‌ای را انجام می‌دهد.
مدیر کل بهزیستی استان بوشهر خاطر نشان کرد: در سال‌های 1386 تا 1388 از محل اعتبارات ملی و استانی بهره‌مند هستیم که همزمان با آغاز کار حوزه بهزیستی اعتبارات استان بوشهر نزدیک به 4 میلیارد و 500 تومان اعتبارات عمرانی بود و این در حالی است که اعتبارات اداره کل بهزیستی استان بوشهر در سال 1388 از محل اعتبارات ملی و استانی بالغ بر95 درصد رشد داشته و به 8 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است.
وی یادآور شد: خوشبختانه در بخش توانبخشی، پیشگیری و دیگر مسائلی که در حوزه بهزیستی بوده اقدامات موثری در استان و شهرستان دشتی انجام شده است و همین برنامه اورژانس اجتماعی بهزیستی یکی از برنامه‌های مهم بهزیستی است که در شهرستان دشتی یکی از اهداف مهم بوده است.
گرگوری مطلق با اشاره به اینکه برنامه اورژانس اجتماعی در قالب خدمت رسانی در بخش حوزه اجتماعی است افزود: خط 123 آماده خدمت رسانی در بخش حوزه اجتماعی در سطح شهرستان است که یکی لزوم حمایت از افراد در معرض آسیب اجتماعی از قبیل کودک آزاری، همسر آزاری، دختران فراری، کودکان خیابانی، خانواده‌های در معرض طلاق است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مهمترین بخش بهزیستی بخش پیشگیری است و اورژانس اجتماعی در سطح مداخله‌ای است و هدف از اجرای این طرح را کنترل و کاهش بحران‌های فردی، خانوادگی واجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ذکر کرد.
مدیر کل بهزیستی استان بوشهر افزود: در سال گذشته برای 23 هزار کودک در بخش غربالگری شنوایی در استان از معلولیت پیشگیری کرده‌ایم که رشد بسیار خوبی را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: شهرستان دشتی یکی از شهرستان‌هایی بوده که در شناسایی معلولان و ارائه خدمات به این عزیزان موفق بوده است.
این مقام مسئول ادامه داد: امیدواریم شهرستان دشتی بتواند خدمات کیفی خوبی در بخش اجتماعی ارائه و آسیب‌ها را کاهش دهد.
/ 0 نظر / 7 بازدید