دکتر حسن زاده دانشجوی دوره فوق دکترا ،عضو هیات علمی دانشگاه کالگری

باخبر شدیم دکتر حسن حسن زاده که برای ادامه تحصیل و گذراندن دوره فوق دکترا مهندسی نفت  به کانادا سفر کرده اند.رسما به عضویت هیات علمی دانشگاه کالگری کانادا درآمده اند.وبلاگ دشتی ها با افتخار این موفقیت را به همه دشتی ها خاصه خانواده بزرگوار حسن زاده تبریک عرض کرده و از خدای سبحان آرزومند موفقیت فرزندان دشتی در همه عرصه های است .
دکتر حسن زاده اولین استان بوشهری  و از معدود ایرانیانی است  که دوره فوق دکترا مهندسی نفت را می گذراند ، از فرهیختگان دشتی است .وی دانش آموخته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی از دانشگاه صنعت نفت آبادان ،کارشناس ارشد از دانشگاه تهران و دکترا از دانشگاه کالگری کانادا هستند.وی که  سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه صنعت نفت اهواز، مدیریت پژوهش و توسعه شرکت ملی نفت ،استادی دانشگاه صنعتی شریف را در کارنامه پرافتخار خود دارد و تا کنون ده ها مقاله را کنفرانس های بین المللی و ژورنال های تخصصی ارائه داده اند و در ضمن عضو ایشان عضوانجمن زمین شناسان نفت آمریکا،مهندسی نفت جهان ،مهندسی شیمی ایران و ...می باشد.
در زمان پیش رو بیش از این از او خواهیم نوشت و اکنون فقط شما را به لینک ها ی زیر ارجاع می دهم تا بیشتر با دکتر حسن زاده آشنا شوید.
+ رزومه دکتر حسن حسن زاده
+مقالات دکتر حسن حسن زاده

طوله
نیمه دوم زمستان که فرا می رسد آنزمانی که دشت های دشتی بعد از گذراندن سرما و دیدار دوباره قطرات باران جانی دوباره می گیرند ،میزبان ریشه های گیاهان خودرویی است که علاوه بر به نمایش گذاردن جلوه های طبیعی منبع غذایی ویژه ی نیز محسوب می شوند.تا در این سیکل غذایی نقش خود را به نحو احسنت ایفا کنند. از جمله می توان به کاکل(Kakol) ،هکال(Hokal) ،اشک(Ashk) ،گمبیل(Gambil) ،خلیلوک (Kheliluk) ،غزامو(Ghozamu) ،جوسال(Josal) ،جیکا(Jika) ،جیکا ملو(Jika melu) ،ترشوک(Toroshuk) ،غپه(Ghapeh و ...طوله(Tuleh) اشاره کرد.گیاهانی خوش طعم که چه به عنوان سبزی و چه به عنوان غذایی مستقل رونق ویژه ی به سفره های دشتی ها می دهد.بد نیست بدانید همه گیاهان مذکور از جمله سوغاتی هایی است که دشتی ها برای دشتی های دور از وطن ارسال می کنند حتی پای این سبزی به آمریکا ،کانادا و.. نیز رسیده است!

و اما طوله ، گیاهی که تا دیروز به عنوان یک وعده غذایی استفاده می شد  امروزه بیشتر به عنوان یه دسر لذتی به ما می دهد. طوله به شیوه ی خاص پخته می شود و با توجه به نوع سلیقه شخص سرآشپز چاشنی هایی نیز به آن اضافه می شود که طوله را بی شک خوشمزه تر می کند..
دیر زمانی نه چندان ماضی ،خوردن طوله به نوعی سر تقویمی می شد تا باخبر شویم دشت های  دشتی چگونه روزگار می گذراند و آیا بارور است یا خدای نکرده خیر. گوییم " امسال طوله گیرت اندن؟ "  " امسال طولت تش نین؟ "  " امسال طولت خوردن؟ "...و چه بهانه ی می شود این طوله خوری برای باهم بودن ،برای زیرورو کردن خاطرات مه گرفته ،رنگی یا سیاه سفیدمان..
بفرمایید طوله...
    
 

/ 13 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ا-ش

با سلام و تبریک پیشاپیش نوروز برای همگی...طوله و گوجه فرنگی های دشتی بسیار خوشمزه اند... تشکر از عکسها و مطالب..

ا-ش

در مورد ایالت کالگری و شهر آلبرتا در کانادا : ظاهرا کانادا بعد از عربستان بیشترین ذخایر نفت دنبا را داره اما چون نفتشون با شن و ماسه و سنگهای زیر زمین قاطی است هنوز تکنولوژی لازم برای تصفیه و استخراج آسونش مثل سواحل خلیج فارس وجود نداره.. و بسیار گران تمام میشه...شرکتهاس نفتی شل و اکسان EXXON (امریکا) روی این منطقه سرمایه گذاری کرده اند.

محمدی

سلام برادر عزیزم یک شماره تماس بگذارید به شما زنگ بزنم ومطالب پیرامون آن نشست را با شما مشورت کنم ممنون میشم

احمدی

سلام پیشاپیش عید را به شما تبریک میگویم. بابت مطالب زیبایتان دستتان درد نکند... خصوصا طوله... موفق باشید

سیدمحمدرضاهاشمی زا ده

سلام عزیز صمیمی بزرگوار...شاکری عزیز در صبح جمعه انتظار..... یا مهدی هجر تو زدرد وداغ دلــــگیرم کرد اندوه وغم زمان زمینـــــگیرم کرد گفتند که جمعه میرسی از کعبه این رفتن جمعه جمعه ها پیرم کرد.....هاشمی زا ده ................... میلاد باسعادت نبی اکرم ص..را بشما دوست وارسته ورهرور راستین آن بزرگوار تبریک و تهنیت میگویم..در دنیا از زیارت او واهل بیتش ودر آخرت از شفاعتشان بهرمند شویم..واین چند بیت را به شما اهل اندیشه و معرفت تقدیم میکنم .......................... میلاد نور ............ سرزده از جیــــــــب زمین آفتــاب شام سیه گشت نهان با شــتاب نور خدا پرده زرخ برکشــــــــــــید نقش گل ِروی پیمبر کشــــــــــید از قدم احمــــــــــد والا تبــــــــــار خاک بر افـــــــلاک کند افتخـــــار مژده که آن دولت سرمــــد رسید قامت دلجوی محمــــــــــــد رسید آمده از آمنـــــــه بنـــت وهــــــــب عصمت گنجیـــــــنه ی کــّل سبب طفل یتیمـــــــــی که پــدر را ندید چهره ی آن نـــور بصَـــــــــر را ندید لطف خدا بر ســـر او سایـــــــه زد سکه بر آن منبع ســـرمایــــــــه زد عاقبتش خواجــه ی لـــ

ع . ر. زارعي

دست شما در نكند اميد است انشاء الله بتوانيد در خصوص مطالب محلي بيشتر بنويسيد و عكس هاي از شهرستان هم در سايت قرار دهيد . با تشكر

حسین حیدری

سلام دوست عزیز این مطلبی که نوشتید دکتر حسن زاده دارند دوره فوق دکترا را میگذرونند اشتباه نوشته اید لطفا آن را تصحیح کنید چون که ایشون الان اونجا استاد یار هستند و چیزی به نام فوق دکترا وجود ندارد اگر سوال دیگر در مورد ایشان داشتید ایمیل بزنید خوشحال میشم که جواب پاسخ هایتان را بدهم با تشکر از شما

خاکی

سلام من دکتر حسن زاده رو چه جور می تونم بیدا کنم؟

علیرضا کردوانی

سلام دوست عزیز.اگه لطف بکنید ادرس ایمیل دکتر حسن زاده برام بفرستی ممنون میشم